agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen opel999

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2015, 17:57   #1
ism
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2013
cevizde domuz zararlısı ve mücadele

Cevizler içlerini olgunlaştırma dönemine girdiler.3ve 4 yaşlı fidanlar her nekadar meyve verdilerse de, ğüç ve kuvvet bakımından bazı fidanlar domuza karşı mukavmet göterebilecek kadar kalınlaşmadılar.Domuzlar karadeniz bölgesinde fındık bahçelerine fındık ağaçlarını eğerek zarar veriyorlar.Aynı şey 3.4 yaşlı ceviz bahçeleri için de sözkonusu olabilir.Bu gibi durumlarda denenmiş etkili bir çözüm önerebilecek arkadaşların bilgilerine ivedilikle ihtiyaç var.Lütfen paylaşalım...

ism Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2015, 21:37   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Benim de domuzlarla sıkıntım var, 2 adet fidanımın dibini kazarak kurumasına sebep oldular. Muhtemelen diplerindeki gübre kokusu ile ilgili , yemek için solucan vs. aradılar.
Sorun büyük baş hayvanların bahçeme girmesiyle birleşince bugün bahçeme tel çekmek için kazık çaktırırken buldum kendimi

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 12:30   #3
ism
Yeni Üye

Tarla çevresine çit çekmek caydırıcı olabilir,benim bahçemin çevrsi de çitçevrili fakat kesin çözüm değil. Dikenli telleri bir şekilde yukarı kaldırıp girebiliyorlar. Fiziki engeller dışında başka bir önleme şekli var mı acaba? Görsel,yazılı ve internet ortamında tavsiye edilen yöntem ve malzemelerden sonuç alan var mı acaba?

Eski 27-07-2015, 12:34   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2013
Çok düşük bir voltta tarla etrafına bir tel çekiliyor. Yerden 40 cm.yükseklikte. İnsana zarar vermiyor. Domuz geçmek isteyince hemen kaçıyor. Tarlanızda elektrik varsa uygulayabilirsiniz. Maliyeti çok düşük ve kesin çözüm.

ism beğendi.
opel999 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2015, 12:40   #5
ism
Yeni Üye

Syın LİLİUM kuş zararlısı için kokuyla ilgili bir uygulama yapıp başarılı olduğunu belirtmişti.Böyle bir tespit domuz içinde var mı acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

Eski 27-07-2015, 12:45   #6
ism
Yeni Üye

Elektrikli tel kesin çözüm.Lakin bzim gibi otların ve diğer bitkilerin hızlı büyüdüğü coğrafyalarda çok sık kontrol gerekli,tele değen toprakla temaslı bir madde kullanımı engelliyor.BU yüzden teli tercih edemedim.Bilgi için teşekkür ederim.

Eski 01-10-2015, 21:34   #7
ism
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ism Mesajı Göster
Elektrikli tel kesin çözüm.Lakin bzim gibi otların ve diğer bitkilerin hızlı büyüdüğü coğrafyalarda çok sık kontrol gerekli,tele değen toprakla temaslı bir madde kullanımı engelliyor.BU yüzden teli tercih edemedim.Bilgi için teşekkür ederim.
Konu hakkında hernekadar çok farklı öneriler olmamasına rağmen kendi yaptığım ve olumlu sonuç aldığımı düşündüğüm bir uygulamayı paylaşmak isterim.15/09/2015 tarihinde bahçeme domuz girip çok az da olsa zarar verdiğini duyduğumda, bayağı üzülmüştüm.Çünkü devamının geleceği beklentisinde idim.Böyle bir şeyin başıma geleceğini varsayarak sürekli çözüm odaklı düşünüyordum.İki u ygulama biraz mantıklı gibi geldi.
1.Bahçe etrafına çit boyunca kükürt uyguladım.Bir tenekeye kükürtü doldurup altından bir çivi deliği açarsanız o akarken siz yürüyorsunuz böylece kolay oluyor.
2.Mazot uygulaması.Küçük pet sişelere yarısına kadar mazot doldurup üst kısmından yine çivi ile birkaç delik delip,kapağinı kapatıp bahçe kenarına aralıklarla asmak.
Bu uygulamaları yaptıktan sonra, domuzlar birdaha uğramadı.Hangisinin etkili olduğunu tespit edemedim.**** domuzların yolu birdaha bahçeye düşmedimi onuda bilmiyorum.

Eski 16-07-2019, 10:05   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2019
Arkadaslar Kesin çözim, geçeklere eski çinkolardan koyarsanız bahçeye giremiyor. ses yaptığından galiba kesin çözüm sağlıyor.

mazhargil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 16:24   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Banada çok zarar verdi.Etrafına kafes tel çektim.Alt tarafında boşluk olursa kafasını sokup kaldırarak giriyor.Alt tarafını toprak doldurdum.Şimdilik girmiyor.Başka bir yerede bir şey deniyorum.Netice iyi olursa buradan paylaşırım.
Kolay gelsin.

salih parlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 18:10   #10
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ism Mesajı Göster
Yaban domuzları çoğu zaman fideler sulandığında,kompost **** hayvansal gübre atıldığında gelip tahribat yaratıyor.Telin toprakla teması çoğu elektrikli çitlerin devre dışı kalmasına sebep oluyor marka ismi vermem sakıncalı olabilir diye buraya yazmıyorum ancak yerli üretim bir marka bu sorunu çözmüş durumda ,tele otlar deyse bile çalışma durmuyor .Bu sistemi kurduktan sonra yaban domuzu ile karşılaşmadık.Geçen gün çitle kaplı tüm alanı gezdim en az 10 yerde ot teması vardı göstergelerde güç azalması bile olmamış ,temas çoğaldıkça 6 haneli güç göstergesi elektrik kaybını gösteriyormuş.Sistemde sırasıyla 2 yeşil,2 turuncu ve 2 adette kırmızı uyarı lambası ard arda yanıp sönüyor toprak teması çoğaldıkça güç kaybı göstergelerle sizi uyarıyor .Şimdi denemek için 2 adet parmak kalınlığındaki dalı tele dayayıp toprağa değdirdim ve yine güç kaybı olmadı. Firmayla konuştuğumda aldığım ürünün saniyede 2 joule güç ürettiğini söyledi(internetten baktım yanlış anlamadıysam buda saniyede 10000 watt ediyor).Yağmurlu havalarda bu durumun değişeceğini düşünsem de günlerdir bu temas en az 10 bölgeden devam etti ve hiç kayıp olmadı.

Elektrikli çit harici bir çok şeyde denedim en garanti çözüm bölgede yaşıyorsanız ve iri bir kangalınız varsa da hiç sorununuz kalmıyor
Hiç birini yapamayacaksanız benim yaptığım hatayı yapmazsanız biraz daha şansınız olur. Fidelerimi aldığımda ilk 2-3 sene neredeyse hiç yaban saldırısı olmadı bu arada ağaçlar büyüyor ve ben şekil budamasını ,görselini çok sevdiğim için yere yakın olarak taçlandırıyorum ve 4. sene ağaçlar bayağa büyümüş ve çok fazla meyve vermişti,meyveleri yemeye kıyamıyorum ve olgunlaşmalarına rağmen az az topluyorumSonunda bir gün fazla miktarda olgun meyve ve yere yakın taç yüzünden yaban domuzları ağaçların çoğunu yere indirdi... dalları, gövdeleri ve kökleri tahrip ettiler .Bu yüzden meyveleri ağaçta bekletmemek, doruk dallı budama gibi yüksek taç oluşturmanız kısmi çözüm olacaktır.
Covid 19 yüzünden hafta sonları köyümüze avcılar gelmiyor,çevrede insan faaliyetleri azaldı ve yaban domuzları eskisinden çok daha cesur davranıyor.Çevrede hiç görmediğim kadar çok ayak izi ve toprak sürülmeleri görüyorum .

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2021, 13:39   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2016
telin en altna germe telinin olduğu yere 4 mm kalınlığında çelik halat çektim.domuz alttan zorlasada telde pot oluşturamadığından zarar veremiyor.

Düzenleyen erdal1970 : 10-11-2021 saat 13:45 Neden: imla hatası
erdal1970 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024