agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni189Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2015, 12:10   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
sayın ozcantekin hangi firmadan kaça anlaştın yazarmısın banada lazım.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2015, 12:31   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Yazdiginiz mesajda cevapladim

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 03:16   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
Ozcan bey foruma yeni katildim butun yazilari okudum yillardir arastirmalarimi yaptin bende bu sene **** onumuzdeki Sedona 5 donum ceviz ekicem siz uygulamaya gecmissiniz deneyimlerinizden faydalanmak isterim yeriniz kocaelinin neresi acaba

levent pehlivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 19:17   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Güzel çalışmalar özcan bey tebrikler

omergunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 05:18   #95
Ağaç Dostu

Levent bey kandirada yerimiz yardimci olmaya calisirim ******. Siz merak ettiklerinizi sorun hemen olmasada bir sekilde donus yaparım. Bu siralar iste yogunum

Eski 05-01-2016, 05:19   #96
Ağaç Dostu

Omer bey teşekkür ederim

Eski 05-01-2016, 21:04   #97
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-01-2016
Yaza Dogru musait Bi zamanda yerinizi gormek isterim Ozcan bey bende dag koyundeyim bayraktar tarafi. Siz kandiranin hangi koyu

levent pehlivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 06:21   #98
Ağaç Dostu

köy

Dag köyü biliyorum, sizin o tarafa gitmişliğim var. Bizim tarla dalca tarafında. Tabi olur niye olmasın seve seve gezdirebilirim.

Eski 09-05-2016, 06:27   #99
Ağaç Dostu

2015 aralık dikimli fidanları sürgünlerini budadık

2015 aralık dikimli fidanlarımız yakın zamanda uyanmıştı, görmeye gittik, 3-5 gözden tepe vurumunu martta yapmıştık, tüm gözlerde sürgünler vardı, sürgünleri ikiye bazılarını üçe kadar düşürdük, sürgünler kuvvet kazanınca, bir ay sonra da tek sürgüne düşüreceğiz. 310 ağaçtan tutmayan yok, 1-2 tanesi biraz neşesiz gibi ama onlardan da umudum var,

Nerdeyse her ağaçta meyve var, bir miktar kopardım, 15 gün sonra onları da koparmaya gideceğiz,

Gördüğüm kadarıyla, uyanma dönemleri, ilk seneden meyve vermesine baktığımda fidanlar ismine doğru çıktı.

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2016, 12:32   #100
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Çok aşağıda dallandırmaya başalamışsınız gibi geldi.

Benzerini ben yaptım hem ceviz hem bademde. Badem hızlı büyüdüğü için daha ilk yılın sonunda traktör ile dallara zarar vermeye başladım. Fidan altları tamamen el ile çapaya kalıyor, çok uğraştırıyor. Cevizleri yukarıdan taçlandırmaya başladım, bademlerde ide geçen yılın dallarının neredeyse yarısını budamak zorunda kaldım tacı yukarı alabilmek için. Sonuçta ceviz yavaş gelişiyor durumu kurtardık ama neredeyse tüm badem fidanlarındaki ilk yıl şekil budaması ve büyüme boşa gitti.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 14:19   #101
Ağaç Dostu

alçak taçlandırma

Merhaba,

Şuan taçlandırma yapmıyoruz, fidanlar dikileli 6 ay oldu bu sene amacım tek lider dal üzerine boy attırıp hedef olarak 3-4 m arası yapıp sonra boyuna göre önümüzdeki kış 160-170 cm den ilk katı alıp taçlandırmak.

Traktör işi artık fidan diplerine 90 cm kalaya kadar yaklaştırmamak, çapa motoruyla bu araları fazla derine inmeden yabancı ot temizliğini yapmak.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abbass Mesajı Göster
Çok aşağıda dallandırmaya başalamışsınız gibi geldi.

Benzerini ben yaptım hem ceviz hem bademde. Badem hızlı büyüdüğü için daha ilk yılın sonunda traktör ile dallara zarar vermeye başladım. Fidan altları tamamen el ile çapaya kalıyor, çok uğraştırıyor. Cevizleri yukarıdan taçlandırmaya başladım, bademlerde ide geçen yılın dallarının neredeyse yarısını budamak zorunda kaldım tacı yukarı alabilmek için. Sonuçta ceviz yavaş gelişiyor durumu kurtardık ama neredeyse tüm badem fidanlarındaki ilk yıl şekil budaması ve büyüme boşa gitti.

Eski 09-05-2016, 20:37   #102
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sayın Özcantekin, fidanları bu sonbaharada diktiğinize göre bu sene normalde 130-140 cm çok iyi gelişenlerde en fazla 180-200 cm olur, 3.5-4 metreyi ancak bir sonraki sene bulabilirsiniz diye düşünüyorum o da uç örnek. Selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 21:27   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2015
Merhaba benim bahçemde aynı ozcantekin'in fidelerin gelişmesine benziyor benimde hedefim 3-4 metreye ulaştırmak sebebi de aşağıda ki videoda 12.dakkadan itibaren anlatımı var yanlış anlamadıysam yetişmesi mümkün olduğunu anlatmış sanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=_yR29JJAxFs

serdary69 beğendi.
adiyge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2016, 22:22   #104
Ağaç Dostu

Resimlerini bu hafta içinde paylaşacağım, babamın 2015 ocak dikimli chandler ağaçları 3,8 m ye çıkanları var, bir çoğuna 2- 2,5 m gibi kat için tepe vurumu yaptı. Tabi arada dediğiniz boylarda olanlarda yok değil.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Sayın Özcantekin, fidanları bu sonbaharada diktiğinize göre bu sene normalde 130-140 cm çok iyi gelişenlerde en fazla 180-200 cm olur, 3.5-4 metreyi ancak bir sonraki sene bulabilirsiniz diye düşünüyorum o da uç örnek. Selamlar

hdoğan beğendi.
Eski 09-05-2016, 22:28   #105
Ağaç Dostu

İnş umduğunuz gibi olur, bende çok video izledim, bazıları ütopya bazıları uygulamayla oluşabilecek seviyeler bakalım zamanla sizde paylaşrısınız bende yıl sonunda tekrar olabiliyormuymuş öğreniriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adiyge Mesajı Göster
Merhaba benim bahçemde aynı ozcantekin'in fidelerin gelişmesine benziyor benimde hedefim 3-4 metreye ulaştırmak sebebi de aşağıda ki videoda 12.dakkadan itibaren anlatımı var yanlış anlamadıysam yetişmesi mümkün olduğunu anlatmış sanırım.

https://www.youtube.com/watch?v=_yR29JJAxFs

adiyge beğendi.
Eski 09-05-2016, 22:40   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2015
Sayın çiftçi arkadaşlar: Ben de 2015 yılında ceviz yetiştiriciliğine başlamak istedim.Bunun için bahçemi kuracağım Bolu da orman işletmesinin tavsiyesi ile bir serbest çalışan orman mühendisi ile anlaşıp 350 adet chanler tüplü cevizi alması ve bahçeme dikmesi hususunda anlaştım.Bahçeyi hazırlaması 2015 kasım sonunu buldu ve aralık başında da Bandırma dan getirttiği ceviz fidanlarının(SERTİFİKALI) dikimini yaptı. Ancak mayıs ayına geldiğimizde gördük ki fidanların %80 i aşı yerinden tutmamış ve aşağıdan yeniden sürgün vermiş idi.%20-30 civarı ise hiç tutmadı.Şimdi benim ne yapmam gerekir hem yıl kaybım oldu hem de 15000 civarında zararım oldu.Resmi olarak yapmam gereken nedir,siz olsaydınız ne yapardınız?Deneyim ve bilgilerinizden faydalanabilir miyim?(Fidanların alındığı yer ise kooperatif)Adını ve sertifikasını da paylaşabilirim.Lütfen yol yordam gösterir misiniz?

YeniBON beğendi.
yavuz14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 07:35   #107
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcantekin Mesajı Göster
Resimlerini bu hafta içinde paylaşacağım, babamın 2015 ocak dikimli chandler ağaçları 3,8 m ye çıkanları var, bir çoğuna 2- 2,5 m gibi kat için tepe vurumu yaptı. Tabi arada dediğiniz boylarda olanlarda yok değil.
Özcan Bey, benim 2014 Mart ayında diktiğim fidan bu. Bunun iki yaşında olduğuna kimse inanmıyor Ancak bu fidan sizin belirttiğiniz ilk yılında 2 metre civarında idi.
Ocak 2015 de dikilen fidanlar 2015 yılı içinde mi 3.8 metreye ulaştı?

Eklenen Resimler

gülso beğendi.

Düzenleyen hdoğan : 10-05-2016 saat 08:27
hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 08:58   #108
Ağaç Dostu

Maşallah

Maşallah çok güzel, ceviz ilginç bir ağaç yerini ve biraz ilgiyi görünce kavak gibi uzuyor. Ama şu var doğru şekilde ilgilenmeye hemen cevap veriyor, otla mücadele çok önemli bence ve ilaçsız otla mücadele. Verime bıraktığınız hallerini de görmek isteriz, resim olunca insan daha mutlu oluyor, daha istekleniyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hdoğan Mesajı Göster
Özcan Bey, benim 2014 Mart ayında diktiğim fidan bu. Bunun iki yaşında olduğuna kimse inanmıyor Ancak bu fidan sizin belirttiğiniz ilk yılında 2 metre civarında idi.
Ocak 2015 de dikilen fidanlar 2015 yılı içinde mi 3.8 metreye ulaştı?

hdoğan beğendi.
Eski 10-05-2016, 21:54   #109
Ağaç Dostu

2015 ocak dikimli ceviz ağaçları

Resim ekleyecektim ama hata verdi, hafta için ekleyeceğim,
2015 ocak ayında dikilen fidanlar mart ayında 2. tepe vurumu yapıldı.

Eklenen Resimler

hdoğan ve gülso beğendi.
Eski 12-05-2016, 23:14   #110
Yeni Üye

Sayın çiftçi arkadaşlar: Ben de 2015 yılında ceviz yetiştiriciliğine başlamak istedim.Bunun için bahçemi kuracağım Bolu da orman işletmesinin tavsiyesi ile bir serbest çalışan orman mühendisi ile anlaşıp 350 adet chanler tüplü cevizi alması ve bahçeme dikmesi hususunda anlaştım.Bahçeyi hazırlaması 2015 kasım sonunu buldu ve aralık başında da Bandırma dan getirttiği ceviz fidanlarının(SERTİFİKALI) dikimini yaptı. Ancak mayıs ayına geldiğimizde gördük ki fidanların %80 i aşı yerinden tutmamış ve aşağıdan yeniden sürgün vermiş idi.%20-30 civarı ise hiç tutmadı.Şimdi benim ne yapmam gerekir hem yıl kaybım oldu hem de 15000 civarında zararım oldu.Resmi olarak yapmam gereken nedir,siz olsaydınız ne yapardınız?Deneyim ve bilgilerinizden faydalanabilir miyim?(Fidanların alındığı yer ise kooperatif)Adını ve sertifikasını da paylaşabilirim.Lütfen yol yordam gösterir misiniz?

Forumdaki arkadaşlar çok yardımsevermiş. YeniBond arkadaş dışında kimse yol göstereceğe benzemiyor

YeniBON beğendi.
Eski 16-05-2016, 22:05   #111
Ağaç Dostu

konuyla ilgili bilgi vermek isterdim ancak bu konuda çok bilgili değilim ama şunu söyleyebilirim, ben bandırma sahilyenice köyünden kendim gidip tek tek fidanları seçerek almıştım, sahilyeniceye gittiğimde kasım ortasıydı ve fidanlar sökülüp traktör romörklerinde çıplak olarak bekletiliyordu, kışın soğuk don ne kadar zarar verdiğini bilemiyorum, oranın güvenilir fidancılarından birinin babasıyla bir tanıdık aracılığıyla görüştük, kendilerinde fidan kalmadığını söyledi, bizde başka biriyle tanıştık, o kişiyi sordurduk nasıl güvenilir midir diye, kesimlikle güvenebilirsiniz referansı olunda bahçeye gittik, arkadaşla beraber 600 kadar fidan söktürdük, fidanların 100 tanesi kepçeyle söküldü, kalanı traktör arkası sökücü aletle çıkartıldı, kepçeyle sökülenler çok iyidi, traktör arkası alet biraz köklere hasar verdi ancak her bir fidanın boyuna bakmadan kök sistemini inceleyerek ayırdım, bazılarının kökünde mantarmı desem bit mi desem acayip bir hastalık vardı, hatta şuan bile aklıma geldiğinde midem kalkacak kadar kötü bir görüntüydü, o fidanları almadım ayırdım,

Kısacası fidan işi nasip kısmet işi, birde satıcıların konuşması davranışı tipi bile oradan fidan alıp almamanız gerektiğini %50 hatta daha fazla belli ediyor,

Size geçmiş olsun demekten başka diyecek bir sözüm yok, bence sertifika işi biraz ortalıkta bolca dolaşan kağıt parçaları, para önemli ancak en önemlisi sizin için kaybedilen bir sene olacaktır, umutlar, hayaller, emek ve en son para.

Bence şimdiden ne yapmanız gerektiğine karar vermelisiniz.

1. fidanların hepsini söküp önümüzdeki sene için hazırlıklara tekrar başlayabilir.
2. Fidanlardan tutanlara göz aşısıyla aşılayabilirsiniz.
3. Tüplü fidan alıp dikebilir bence gerek yok

Güvenilir fidancı ismi de verebilirim ama şimdiden ayırtıp bir dahaki sene gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Saygılarımla.

yusufcsr ve yavuz14 beğendi.
Eski 23-05-2016, 19:41   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2016
Özcan Bey bende kocaeli de ikamet etmekteyim. Kısmet olursa önümüzdeki kış kartepe ilçesindeki bir köyde 12 dönüm civarı ceviz dikmek istiyorum .Mümkünse tecrübelerinizden faydalanmak ve bahçenizi ziyaret etmek istiyorum.

vatansever77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 13:19   #113
Ağaç Dostu

kocaeli

Merhaba, öncelikle kararınız hayırlı olsun, benimde bahçem kandırada, ben özel sektörde çalışıyorum biraz yoğun dönemim var ancak yıllık izin döneminde sık sık bahçeye gitmeyi planlıyorum hem ozaman fidanlar kendilerini göstermiş olurlar, 2014 - 2015 - 2016 yılı dikimli bahçeleri ayrı ayrı gezere bakarız, size de fikir olur.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vatansever77 Mesajı Göster
Özcan Bey bende kocaeli de ikamet etmekteyim. Kısmet olursa önümüzdeki kış kartepe ilçesindeki bir köyde 12 dönüm civarı ceviz dikmek istiyorum .Mümkünse tecrübelerinizden faydalanmak ve bahçenizi ziyaret etmek istiyorum.

Düzenleyen ozcantekin : 24-05-2016 saat 13:20 Neden: ekleme
Eski 08-06-2016, 20:34   #114
Ağaç Dostu

pazar günü çalışmalarımız

05.06.2016 pazar günü ceviz bahçelerine gittik ilk önce;

2015 aralık dikimli bahçemize gittik, fidanların gövdelerini boyadık, daha önce iki tane bıraktığımız dalı tek dala bıraktık, fidanlar ortalama 30-70 cm kadar sürgün vermiş,

Bahçenin son şekli resimlerini paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 08-06-2016, 20:40   #115
Ağaç Dostu

2015 ocak dikimli ceviz ağaçları 05.06.2016

2015 ocak dikimli ağaçların tepe kesimlerini yaptıktan sonraki hali

Eklenen Resimler

YeniBON ve yusufcsr beğendi.
Eski 08-06-2016, 20:50   #116
Ağaç Dostu

2014 ocak dikimli ceviz ağaçları 05.06.2016

2014 ocak dikimli ceviz ağaçlarının gelişimleri iyi gidiyor, tüm ceviz ağaçlarında meyve koparımını yaptık ancak bir iki ağaçta kalanlar olmuş, onlarıda koparıp attık. Ağaçların gövdelerini boyadık,

2015 ocak dikimli 12,5 dönümlük bahçenin yanındaki 5,5 dönümlük araziyi de satın aldık, 2017 ocak için dikim yapma planımız var.

Eklenen Resimler

ezo, labtek, YeniBON ve 7 kişi beğendi.
Eski 11-06-2016, 01:18   #117
Yeni Üye

özcantekin bey teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.Ben zaten tüplü fidan alıp diktirmiştim.Şu an orman bölge müdürlüğünden ve tarım il müdürlüğünden rapor tutturmak üzereyiz.Daha sonra ise fidanların satışını yapan bandırma daki fidancıyı dava edeceğim.Hem 1 yıl kaybım oldu hem de maddi olarak zararım.Başka çıkış yolu görünmüyor.

YeniBON beğendi.
Eski 11-06-2016, 01:35   #118
Yeni Üye

Özcan Bey 17 nisan da çektiğim birkaç fotoya bakar mısınız.Tüplü dikim yaptığımız fidanların yüzde 90 ı bu durumda...

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 11-06-2016, 08:29   #119
Ağaç Dostu

fidanlar

Tüplü fidan suyun yetersiz olduğu bölgeler için gerçekten risk olduğunu düşünüyorum, sürekli su istiyor, strese sokmamanız gerekiyor. Ben cesaret edemezdim açıkçası, bu şekildeyse fidanlar aşı altından sürgün vermiş gibi gözüküyor,

Ceviz yetiştirmede kendime yetecek kadar bilgiliyim, size bu konuda cevap verebilecek derecede konuya hakim arkadaşlar mutlaka vardır.

Tavsiye olarak eğer ağustosa kadar tutmayan fidanların yerine tekrar dikim yapmak isterseniz, fidan çukurlarını kepçeyle açtırın sonra kışın açık köklü fidan dikimi yaparsınız.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz14 Mesajı Göster
Özcan Bey 17 nisan da çektiğim birkaç fotoya bakar mısınız.Tüplü dikim yaptığımız fidanların yüzde 90 ı bu durumda...

Eski 19-06-2016, 19:32   #120
Ağaç Dostu

18.06.2016 bahçe gezisi

Değerli ceviz hobidaşlarım merhaba, 18.06.2016 günü yani 13 gün sonra bahçeme gittim, 13 gün süre zarfında fidan boylarında 20-30 cm kadar boylanmalar olmuş, mayıs ve haziran ayı yağmurlar güzel yağdı, henüz sulama ihtiyacı hissetmedim ancak toprak hala soğuk bu da fidanların boy atmasını yavaşlatıyor, geçtiğimiz hafta yine güzel yağmur yağdı toprağın altı ıslak hala. Son günler çok sıcak geçiyor, toprak ısınırsa asıl bylanmayı bundan sonra bekliyorum.

google eart fotosunuda paylaştığım sarı çizgili alanı emlakçıdan satın almak zorunda kaldık, köylüler arazilerini satacakları zaman direk emlakçıyla irtibata geçiyorlar, ne çevresine, ne arazi komşusuna soruyor.

Araziyi emlakçıya satılan fiyatın yaklaşık 3 KATI na satın aldım, ALMAK ZORUNDA KALDIM.

Aldığım arazinin bir yan tarafıda 7,5 dönüm satılma durumu var, sahibine şimdiden söyledim, satarsan fiyatta emlakçıdan aldığın fiyatın üzerine çıkarım dedim, bakalım emlakçı tatlı gelip yine emlakçıya mı satacaklar merak ediyorum.

Neyse ne diyelim biz işimize bakalım, 2016 aralık ayı için yine 7x6 aralıklı dikim planlıyoruz 150 kadar fidan alır diye tahmin ediyorum.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024