agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni189Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2016, 09:30   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2015
Özcan bey merhaba bende sakaryada sizin bahçeniz gibi bir eğime sahip 17 dönüm araziye 2015 kasım sonunda chandler fidanları diktim. %95 i tutmuş görünüyor fidanların. Yeni diktiğiniz fidanları ne amaçla, neye göre ve ne ile boyadınız acaba? Benim bahçeminde alt tarafı orman ve gün boyu güneş alan bir konumda benimde boyama yapmama gerek varmı acaba. Birde bahçeniz çok temiz görünüyor yabani otla nasıl baş ediyorusunuz. Mayıs ayı başında tüm bahçeyi diskaro ile temizlettim ama 1,5 ayda sanki hiç yapmamış gibi her yer ot Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

YeniBON beğendi.
ONRKAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 12:44   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
hayırlı olsun

öncelikle bahçeniz hayırlı olsun, ot mücadelesi bence fidan gelişimi açısından en önemli husus önceki sayfalarda bamın bahçesindeki fidan diplerinde kabak ekilmişti, bu kabaklar fidanı %50 den fazla duraksadı, aynı bahçeye gittiğinizde bunların hangisinin dibie kabak diklmiştir diye kime sorarsanız sorun size tek tahminde cavabı verecektir.

Ot mücadelesi için kesinlikle ilaç kullanma taraftarı değilim, ara ara tarak ve kaz ayağı ile yüzeysel çalışma yapınca otlar çoğalmadan mücadele edilebiliyor.

Fidanların boyalarına gelince, tavan boyası ile boyadım, güneş ışınları zaten taze olan fidan gövdesini yakıyor, nasıl anlatayım morumsu renge bürüyor, boya yapınca bu morluk fidanlarda olmuyor, tabi fidan boylandıkca yaprağın güneş ışınlarını kesmediği kısımlara tekrarlanmalı bence,

YeniBON ve Tugsad beğendi.
ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2016, 21:53   #123
Ağaç Dostu

bayram ziyareti 2016 dikim fidanlar

Öncelikle herkesin bayramını kutlarım,

Bayram tatili için baramın birinci günü öğleden sonra köye gittim, ailemle bayramlaşmayı yaptıktan sonra ceviz bahçesine gidelimmi diye babama teklifte bulundum, yarın sabah gideriz geç oldu dedi, tamam dedim, babam biraz sonra akşam yaklaşmasına rağmen hadi gidelim ozaman dedi, atladık arabaya 10 dk sonra bahçedeydik, beni büyük bir süpriz bekliyordu, ağaçlar en son 18 haziranda gördüğüme göre büyük bir gelişim gerçekleştirmişler, sürgünler uzayınca fidanlar bahçede biz varız demeye başlamış, çok mutlu oldum, bazı fidanlar tepe vurması yaptığım yerden sonra 140 cm kadar boylanmışlar, ortalama boy atımı 100-120 cm arası, tozlayıcıların fidanlaraı daha zayıftı onlarda 60 cm den fazla boy atan yoktu.

Bahçede fidan çukuarlarını açarken çıkan taş / kaya ları ağustos ayı içerisinde su kuyusu açarken hepsini uygun bir yere taşıyacağız.

Bayramın 3. günü de 2014 ve 2015 dikimli fidanlara bakmaya gideceğiz.

tekrar herkese iyi bayramlar.

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2016, 00:20   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Sayınözcantekin;

Öncelikle bayramınızı kutlar,bahçenizin hayırlı uğurlu bereketi daim,kazancınız yerinde olur İNŞALLAH.

fidanlarınızın bana göre MAŞALLAH'ı var.Gayet sağlıklı görünüyorlar.Martta tepe vurması yapılıp yan dal alınabilecek.Yalnız bazı fidanlar eğik durumda lider dikey geliştikce eğri fidan formunda olacak gibi.Biraz daha uzun herek kullanılarak düzeltmeniz sizin yararınıza olur düşüncesindeyim,Kolay gelsin, saygılar

YeniBON beğendi.
coskunsarıkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2016, 19:33   #125
Ağaç Dostu

Coskun Bey teşekkür ederim bende bayramınızı kutlarım, evet tespitleriniz doğru bende size katılıyorum, herekleri değiştirmeyi planlıyoruz muhtemelen ağustos başı gibi müsait olacağım, birkaç tane fidanı hereğinde tekrar söküp bağlamıştım ama 50 kadar fidanda eğik büyüme olabilir önlem almam gerekecek

Tekrar tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Sayınözcantekin;

Öncelikle bayramınızı kutlar,bahçenizin hayırlı uğurlu bereketi daim,kazancınız yerinde olur İNŞALLAH.

fidanlarınızın bana göre MAŞALLAH'ı var.Gayet sağlıklı görünüyorlar.Martta tepe vurması yapılıp yan dal alınabilecek.Yalnız bazı fidanlar eğik durumda lider dikey geliştikce eğri fidan formunda olacak gibi.Biraz daha uzun herek kullanılarak düzeltmeniz sizin yararınıza olur düşüncesindeyim,Kolay gelsin, saygılar

YeniBON beğendi.
Eski 07-07-2016, 20:52   #126
Ağaç Dostu

2014ve 2015 ocak dikimli ceviz ağaçları

Sabah erkenden 2,5 ve 1,5 yaşındaki ağaçların bulunduğu tarlaya gittik, yaprak renkleri gayet iyi, çok miktarda çift sürgün var bayram bayram yarım saat kadar biraz yaz budaması yaptık daha yapılacak var, biraz diplerinde ot birikmiş, haftaya gidebilirsem diplerindeki otları çapalayacağız aynı zamanda yağmur yağmazsa humik asitli sulama yapacağız,

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2016, 20:53   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
merhaba otla nasıl mücadele ediyorsunuz. sadece traktörle sürerek mi? teşekkürler

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2016, 21:25   #128
Ağaç Dostu

aynı ağaç 2 farklı zaman dilimi

Bahçeyi ziyarete gittik, aynı ağacın 26 gün sonraki görüntüsü...

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2016, 21:32   #129
Ağaç Dostu

Küçük cevizci dedisiyle beraber ceviz bahçesinde, bahçeden görüntüler

Küçük cevizci dedesiyle beraber ceviz bahçesinde

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2016, 21:40   #130
Ağaç Dostu

otla mücadele,

Merhaba, sadece traktör tarağı ile, büyümesine fırsat vermeden, toprağın kuru olduğu zamanda yapıyoruz, diplerini de çapa ile ve genellikle otları elle kökünden çekerek yapıyoruz. Şimdilik ilaç kullanma taraftarı değilim,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster
merhaba otla nasıl mücadele ediyorsunuz. sadece traktörle sürerek mi? teşekkürler

YeniBON beğendi.
Eski 01-08-2016, 20:03   #131
Ağaç Dostu

toplam 25 dönüm oldu

Değerli ceviz sevdalıları iyi akşamlar;

Gectiğimiz sene bu zamanlar dedemden kalan kullanılmayan, atıl vaziyetteki 12,5 dönüm araziye ceviz kararı vermiştik, hatta bu arazi dedemin annesinden önce dedeme sonra babama şimdide bana kalmıştı, benim için hem hatırası yüksek hemde içinde olduğum zaman atalarımı, köklerimi hatırladığım bir mekandı.

Allah rahmet etsin dedemin binlerce yetiştirdiği ağacı vardı, babam da aynı şekilde ağaç dikmeyi, büyütmeyi sevmekte.

Bende bu zincirin devamı olmak istiyorum, bu niyetle bu sene 12,5 dönüm araziyi yeşillendirmeye başladık,

Daha önce de bahsettiğim gibi yan taraftaki resimde görülen sarı çizgili alanı emlakçıdan satın almıştım, mavi çizgili arazi için de satarsa emlakçının alacağından daha fazla fiyata alırım demiştim. Bu hafta arazi sahibi satacağı haberini vermişti, bir kaç farklı günde görüşme ve pazarlıktan sonra bu akşam anlaştık, kaporamızı verdik.

Hayırlısıyla 25 dönüm arazi oldu, işlerim yoğun ve cumartesi günleri işe gitmek zorunda kalıyorum, bu sene dikim hazırlıklarını yapabilir miyim bilemiyorum.

Yeşil çizgili alan da yine dedemin annesinden kalma amcamın,
amcam satma planı var, açık net şekilde satarsan alabileceğimi söyledim **** yerine başka bir yerden arazi alabilirim dedim, şimdilik ses soluk yok.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 14-08-2016, 21:32   #132
Ağaç Dostu

14.08.2016 bahçeye su kuyusu açılması

Bahçede en büyük eksiğimiz su idi, 100 m altta dere vardı ancak kurak giden yazda orada bile su kalmadı,

Su çıkmasını tahmin ettimiz 3 yer vardı, çubukla bakanlara da baktırmıştık.

İlk deneme de kepçe 7 m kadar indir su bulamadık, 2. deneme de maşallah yaklaışık 130 cm den su çıktı, kuyuyo derinleştirdik ancak kuyu kenarları ürkmeye başladı, yağmurda yağdı, toprak yumuşadı çalışmaya iki gün kadar ara verdik, salı günü kuyunun içine künk ( büz) koyulacak. Çıkan su tatminkar olarak akıyor.

Eklenen Resimler

Eski 14-08-2016, 21:45   #133
Ağaç Dostu

bahçenin son durumu 14.08.2016

Geçtiğimiz pazartesi günü bahçeyi suladık,
Cumartesi günü güzel yağmur yağdı bundan sonra su istemez diye düşünüyorum, suyu kesme vakti geldi

Fidanların uçları maşallah hala pembe ve sürgün vermeye devam ediyor.

Üst paylaşınlarda 15 gün önce kıyasladığım ceviz 30 cm kadar boy atmış, 2,32 m olmuş

Hiç ortalıkta gözükmeyen bir tanesi cuma günü ölçümde 2,30 cm di bugün ölçtük 2,48 m geldi,

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2016, 19:11   #134
Ağaç Dostu

Fidanlar kisa hazirlaniyor

Bigun bahceye gittik. Artik fidanlar eskisi gibi boy atmiyorlar
Kalinlasmaya baslamis govdeleri. Taclandirmayi 180 cm den yapmayi dusunutorum. Bir kisim gorus 140 cm diyor hala netlestirmis degilim. Resimde gozuken fidan 3.5 m kadar. Fidan boylari genel olarak 2 m ile 3 m arasi. Tozlayicilar 130 cm kadar.

Taclandirma konusunda tabsiyeleriniz ne olur

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2017, 17:00   #135
Ağaç Dostu

Bahçenin sonu hali

Değerli arkadaşlar merhaba,

Son dönemlerde neredeyse hepimiz facebook ta grupları takip ediyoruz, bu gruplarda her ne kadar çok bilgi sirkülasyonu olsa da ben bu grupta çok şeyler öğrendim, buradaki veri tabanından çok faydalandım, demem o ki bakıyorum da bir yıldır ben de dahil paylaşımlarımız azaldı, bu kaynak bizler için önemli olduğunu ve buranın işlevsiz hale gelmemesi gerektiği kanaatindeyim.

Gelelim bahçeme.

* Bahçede kış döneminde 2 m nin aldındaki fidanları 100- 120 cm gibi tekrar tepe vurma yaptık, amaç bir sonraki sene 160-170 cm gibi ilk dalı almak gelişime göre aynı 2. katı da beraber almak, resimler temmuz 20 gibi eylüle kadar sürgünler devam edecek.

* Kocaeli ceviz yetiştiricileri ile berraber 5 ton leonardit aldık, nakliye dahil 900 TL ödedim, yarısını kullandım.

* Haziranın ilk haftasında 2 m nin üzerindeki ağaçların birinci kat oluşumunu yaptık, diğerlerini tekrar tek sürgüne düşürdük.

* Sulamayı yine geleneksel yöntemle hortumla yaptık, Allahtan havalar yağmurlu gitti 2 defa suladık, daha sulama yapmayız diye düşünüyorum.

Aklıma gelenler bunlar... Tüm yetiştiricilere bereketli olsun

Eklenen Resimler

Eski 07-08-2017, 21:24   #136
Ağaç Dostu

Özcan bey öncelikle bahçeniz hayırlı uğurlu olsun. Özellikle 2.ve 3. fotodan gördüğümüz kadar yan dallar boyunlu gözlerden bırakılmış, bunun özel bir sebebi varmı? Ayrıca lidere rakip olarak gelişiyor. Lider yan dallardan güçlü ve yüksek olmalı ki hem yan dalları taşıyabilsin hemde 2. ve 3. katları oluşturabilelim. Gelecek yıl diğer fidanları lider bırakacağın boyunlu gözün altındaki avuç içine sığan tüm gözleri avucunu döndürerek temizleyebilirsin. Düğme gözlerden yan dal almak için uyanma zamanı boyunlu gözler 1-2 cm uzadığında kırabilirsin veya kesici alet yardımıyla kesebilirsin.Yalnız burada dikkat etmemiz gereken bir konu daha, nisan sonu mayıs başı son kırağı tehlikesini atlatmak gerekir.
Site için sözlerinize aynen katılıyorum. Kolay gelsin iyi akşamlar.

Eski 08-08-2017, 16:11   #137
Ağaç Dostu

Coşkun Bey teşekkür ederim

Mayıs Haziran gibi tepe vurumu yaptıktan sonra güçlü olarak gördüğümüz bir dalı lider diğerlerini kat oluşturması için farklı yönlerde taçladırdık. Haftada veya iki haftada bir çatallaşan dalları çıkardık. Yan dalların aslında lidere rakip olmasını istemedik ama gelişimleri bu şekilde oldu, ağacı zaten çattallaşmaları keserek yaralıyoruz bir de uç koparma yapıp tekrar yaralayıp strese girmesini istemedim. Avuç içi yöntemini uyanmaya başladığında kısmen yapmıştım.

Tavsiyelerin için teşekkür ederim.

Eski 08-08-2017, 18:39   #138
Ağaç Dostu

Özcan bey bu zamandan sonra kesme budama işlemi yapmak doğru değil.Kışa hazırlanması için yaprak sayısı ne kadar çok olursa sürgüne değil pişkinleşmeye çalışır. Size naçizane tavsiyem dalları yere paralel şekilde kırmadan eğmeye çalış tabi sabah saatlerinde yapmamak gerekir.Yine de son karar sizindir.İyi akşamlar.

Eski 08-08-2017, 18:49   #139
Ağaç Dostu

evet

Bunu düşünmüştüm, eğmek için plastik aparatlar da satılıyor ama arazinin sürekli başında olamayıyorum, rüzgar vb. nedenlerle...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi coskunsarıkaya Mesajı Göster
Özcan bey bu zamandan sonra kesme budama işlemi yapmak doğru değil.Kışa hazırlanması için yaprak sayısı ne kadar çok olursa sürgüne değil pişkinleşmeye çalışır. Size naçizane tavsiyem dalları yere paralel şekilde kırmadan eğmeye çalış tabi sabah saatlerinde yapmamak gerekir.Yine de son karar sizindir.İyi akşamlar.

Eski 06-01-2018, 01:04   #140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2018
özcan bey merhaba siteye yeni üye oldum. bende izmitliyim. pestiller köyüne 130 Chandler ekimi yaptık. açıkçası bu işlerde yeniyim ve tecrübem yok. müsait zamanda bahçenizi görebilir ve sizin bilgilerinizden istifade edebilir miyim? teşekkürler

sametaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2018, 16:07   #141
Ağaç Dostu

facebook

facebook ta kocaeli ceviz yetiştiricileri birliği grubumuz var, kocaelideki bahçe sahipleri birbirine destek oluyor katılırsan görüşürüz.

Selamlar

Eski 20-09-2018, 10:49   #142
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
özcan bey maşallah güzel bir bahçe kurmuşsunuz. paylaşımlardan çok faydalı bilgiler edindik. bereketli olur inşallah. bu sene durumlar nasıl? ticari üretime geçebildiniz mi?

sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2018, 12:37   #143
Ağaç Dostu

Bu sene için durumları sıkıntılı, çok yağmur yağdı arkasından güneş nem vs vs... mantari hastalıklara yakalandılar, ilaçlama için zamanım olmamıştı, taç gelişimi gelişimde durdu kalınlaşma devam ediyor, sonuç olarak yani bir sene kaybettik diyebilirim. Ticari olarak biraz daha var...

Eski 27-09-2018, 07:52   #144
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2017
maşallah diyelim nazar değmesin. önümüzdeki yıl telafi edersiniz umarım. daha bereketli olsun inşallah.

ozcantekin beğendi.
sinan42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024