agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni189Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2015, 09:18   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
ozcantekin / Chandler bahçesi (Kocaeli)

Kocaeli 2014 ocak ve 2015 ocak dikimli Chandler bahçesi

Öncelikli olarak babamın ceviz sevdası ve azmi bundan yaklaşık 20 sene önce aldığı 9 dönümlük tarlanın bir kısmına ceviz dikmekle başladı her seferinde ceviz çok iyi bir yatırım olduğunu, pazar değerini koruduğundan bahsederdi, ta o zamanlar bile aşılı türleri araştırıp, yalovaya gidip yalova, şebin, bilecik türlerini alıp dikti, bakımlarını çok iyi yaptı ancak arazinin uzak olması, makina techizat eksikliğinden devamını getiremedi, zaten verinleri de istenilen gibi olmadı ancak ailemize yetecek kadar oldu,

Daha sonra bundan 6 sene önce resimlerini paylaştığım dededen kalma yaklaşık 6 dönümlük araziye ceviz dikme kararı aldı, gebze/kocaeli de bir genel fidancıdan 100 tane bilecik ve şebin cinslernden fidan aldı çok iyi bir bakımla kocaman ağaç yaptı ancak hiç ceviz vermediler, anladık ki aldığımız fidanlar yabani fidanlara aşılanmış görüntüsü verilen, fidanlarmış.

Babamın parası en önemlisi umutları, emeği, kaybedilen zamanı uzun dönem bu tarlaya uğramamasına sebep oldu, en sonunda bu tarlanın yan taraından 3,5 dönüm kadarı satışa çıkmıştı, burayı da satın aldık büyük bir tarla oldu,

Bu tarlayı da satın aldıktan sonra tekrar ceviz dikmeye karar verdi, yine şebin bilecik üzerinde yoğunlaşmıştı, ısrarla chandler dikmesini istemiştik ancak arazimizin bu türleri besleyemeyeceği düşüncesindeydi, neyse sonunda ısrarlar sonuç verdi,

Süreç şöyle gelişti

*Tarla sürüldü,

*1,5 genişlik x 1,5 derinlik kepçe ile fidan çukurları açıldı bekletildi

*Öncelikli olarak resimlerini paylaşacağım 3,5 dönümlük araziye 100 kadar ceviz fidanını balıkesir den satın aldı ocak ayında dikildi

*Dikimin yapıldığı sene bilmediğinden tepe vurumu yapmadı ancak bakım iyi olunca fidanlar hem kalınlaştı hem de boy attı.

* Diğer 6 dönümlük tarlaya da ceviz dikme kararı aldı 2015 ocakayında yine balıkesirden fidanları satın aldı yine aynı şekilde pullukla sürüp kepçeyle çukurlar açıldıktan sonra dikimleri yaptı,

* Hem 2014 hemde 2015 dikimli fidanların tepe vurumlarını % 20 kadar kesim yaptı. ( Ben 40-50 cm den tepe vurma yapmalısın dedim ama kıyamadı fidanlarına )

İlk olarak otları temizlenen 2014 fidanlarının resimlerini paylaşacağım, diğerlerinin ot temizliği arazi biraz eğimli olduğu için üst tarlanın arpa hasatını kaldırmasından sonra yapıp paylaşacağım, (onlarda 30-40 cm lik sürgünleri var)

Resimlerden de görünldüğü üzere 2014 fidanları ortalama 30 cm ile 120 cm arasında boy atanlar oldu,

Eklenen Resimler

ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 09:38   #2
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
ceviz fidanı ticareti yapanlar üreticiyi perişan ettiler. chandler ceviz fidanı deyip ellerine ne geçerse sattılar. kimisi cevizleri söküp attı kimiside tekrar aşıladı. bi kaç ceviz fidanı aldım hala güvenemiyorum. geçen sezon erkenden uyanıp yandılar hepsini söküp attım. bu yıl yine diktim fakat hiç umudum yok. fidancılara hiç güvenmiyorum. tarım il müdürlüklerinin dağıttığı fidanlar çınar ağacı kadar oldular tek ceviz yapmadılar. üreticide güvensizlik havası hakim.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 10:00   #3
Ağaç Dostu

ek resimler

resimlerin boyutlarını küçültmek zorunda kaldım biraz zor oldu yüklemek

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2015, 10:04   #4
Ağaç Dostu

ek resim2

kalan resimler

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2015, 10:06   #5
Ağaç Dostu

ek resim 3

kalanları

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2015, 10:07   #6
Ağaç Dostu

ek resim 4

az kaldı

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2015, 10:14   #7
Ağaç Dostu

gecen sene alınan fidanlardan genel anlamda memnun kaldık, bu işi iyi yapan insanlarda var, ancak işin ehline ulaşıncaya kadar , sıkıntılar yaşanılabiliyor birileri haksız kazanç elde edebiliyor,

Fidanlar bu sene baya ceviz verdi hepsini tek tek kopardık, heralde 3-4 yaşına kadar böyle devm edeceğiz

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
ceviz fidanı ticareti yapanlar üreticiyi perişan ettiler. chandler ceviz fidanı deyip ellerine ne geçerse sattılar. kimisi cevizleri söküp attı kimiside tekrar aşıladı. bi kaç ceviz fidanı aldım hala güvenemiyorum. geçen sezon erkenden uyanıp yandılar hepsini söküp attım. bu yıl yine diktim fakat hiç umudum yok. fidancılara hiç güvenmiyorum. tarım il müdürlüklerinin dağıttığı fidanlar çınar ağacı kadar oldular tek ceviz yapmadılar. üreticide güvensizlik havası hakim.

Eski 15-06-2015, 14:03   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Ağaçlarınızın gelişimi çok güzel, tebrik ederim.
ben de ağva tarafında bir bahçe kurdum bu sene, % 10 fire verdim taban suyundan dolayı,
emeklerinizin karşılığını en güzel şekilde almanızı dilerim.

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 20:44   #9
Ağaç Dostu

Tesekkurler

Iyi niyet temennileriz icin tesekkur ederim. Babam emekli koyde burada yazilanlari olumlu olumsuz hepsini iftar vesilesi ile gittigimde iletecegim.

Yalniz ikna edemedigim tek kisim lideri bu sene tek uzatip yan dallari onumuzdeki sene almasi. Bazilarini binbir nazla deneme icin 20 gun once budadim pazar gittigimde gayet iyi boy atmislar. Sizlerin de onerileri varsa babama iletirim evlat olarak benim ikna kabiliyetimle sizlerinki ayri olacaktir

Eski 15-06-2015, 23:47   #10
Ağaçsever

Abbass's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2014
Hayırlı olsun.

Bazılarının dibine kabak ekmişsiniz, keşke sıra aralarına ekseydiniz de fidanlara ortak olmasaydılar.

Abbass Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 00:27   #11
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın ozcantekin yapılması gerekenler hususunda doğru olanı söylemişsiniz ama babanızı ikna edememişsiniz, babalar bazen çocuklarının söylediklerini çocukça buldukları için dikkate almayarak hata yapabiliyorlar.
Ben olsaydım yanlış dahi olsa ki, söylediğiniz doğru, bu kadar meraklı bir çocuğun hevesini kırmazdım ki daha çok heveslensin daha çok sarılsın daha çok sorumluluk alsın.

Babanıza selam söyleyin ve başlıklardaki yazıları bolca okut ki çocuklarında bazen doğru söylediği bir şeyler olabileceğini daima bir köşede tutsun ki sonra mahcup olmasın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 08:31   #12
Ağaç Dostu

ben fotoğraflarda buna hiç dikkat etmemiştim.bizim bölgede genel olarak yapılan bir uygulama,su verildiğinde gübre verildiğinde tek işçilikle bitmesi amaçlanıyor. cevize gitmesi gereken kuvvet kabağada gidecek haklısınız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abbass Mesajı Göster
Hayırlı olsun.

Bazılarının dibine kabak ekmişsiniz, keşke sıra aralarına ekseydiniz de fidanlara ortak olmasaydılar.

Eski 16-06-2015, 08:41   #13
Ağaç Dostu

Aslında söylediğimin doğruluğuna inanıyor, kendisi de biliyor, ancak bundan önceki yaşadığı olumsuzluklarla tekrar karşılaşmaktan korkuyor, hem kıyamıyor hem de risk alamıyor. Hayırlısı olur inşallah, bekleyip görceğiz, kışa kadar gittikçe fotografları çekip paylaşacağım, ben de merak ediyorum işin sonu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın ozcantekin yapılması gerekenler hususunda doğru olanı söylemişsiniz ama babanızı ikna edememişsiniz, babalar bazen çocuklarının söylediklerini çocukça buldukları için dikkate almayarak hata yapabiliyorlar.
Ben olsaydım yanlış dahi olsa ki, söylediğiniz doğru, bu kadar meraklı bir çocuğun hevesini kırmazdım ki daha çok heveslensin daha çok sarılsın daha çok sorumluluk alsın.

Babanıza selam söyleyin ve başlıklardaki yazıları bolca okut ki çocuklarında bazen doğru söylediği bir şeyler olabileceğini daima bir köşede tutsun ki sonra mahcup olmasın.

Eski 23-06-2015, 11:20   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2015
İnş. emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız...

ozcantekin beğendi.
Şehirli1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 11:28   #15
Ağaç Dostu

Temennileriniz icin tesekkur ederim. Ins umutlar bosa cikmaz, anladigim kadar babamin buradaki beklentisi bir eser ortaya koyup nesillerin faydalanmasini saglamak yoksa maddi beklenti ikinci planda izlenimindeyim.

Eski 24-06-2015, 16:46   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
cevizlerin türü nedir acaba?

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 17:25   #17
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn.ozcantekin, babanızın diktiği cevizler yerli çeşitler olduğundan erken uyanıyor ve donlar çiçekleri yakıyor o yüzden verim alınamıyor herhalde, Sn.Lilium hocam bize çeşit değiştirme kursu versin, gidelim imeceyle sizin fidanların çeşitlerini değiştirelim, seneye ilk baharda. Ben koşa koşa gelirim...

yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 19:46   #18
Ağaç Dostu

Resimdekiler chandler, verim alamadiklari cevizler sebin bilecik ve yalova cesitleriydi zaten o tarla 9 donum ama 20-30 kadar ceviz var kalani findik. Resimlerdeki tarla bizim koye yakin 2 km kadar, babam emekli olunca koye yerkesti kendince bos arazileri degerlendirerek hobi edindi. Mesela oturdugu evin alani 2800 m2, yaklasik 110 kadar meyve agaci var. Teklifiniz icin tesekkur ederim babama iletirim

Selamlar

Eski 24-06-2015, 20:33   #19
Ağaçsever

obahar's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2011
Sayin aydemiraydin boyle durumlarda fidan aldiginiz firmalarin isimlerini paylasin ki milleti kandirmaya devam etmesinler

obahar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2015, 20:55   #20
Ağaç Dostu

Tv de 4 tanesi 99tl deyip satiyorlar, bunlarla ilgilide haberler cikmisti, sipariş telefonlari 0212 veya 0216 istanbul numaralari, istanbulda hangi arazi, bilgi birikimi varda fidanci olmuslar.

Eski 25-06-2015, 10:46   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
MaşAllah çok güzel görünüyor bahçeniz. Biz de Sakarya Geyve ili Ceceler köyünde 4 dönüm bir arzi aldık. 7 metreye 7 metre şeklinde arazinin büyük bir kısımına dikilmiş Chnadler olduğu söylenen ceviz fidanları var. Öncelikle bu ağaçların Chnadler olduğuna emin olmanın bir yolu var mıdır? Bir ikincisi baş alma tabir edilen olay ağacın en yüksek noktasını kesmek midir? Ne zaman ve nasıl yapılmalıdır? Teşekkürler

motie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 17:36   #22
Ağaç Dostu

Benim cesit belirlime gibi bir tecrubem ve bilgim yok tecrübeli uyeler yardimci olabilirler diye düşünüyorum. Tepe vurma fidan dikilince fidan 3-4 goz kalacak seviyeden kesiliyor

Eski 27-06-2015, 09:32   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcantekin Mesajı Göster
Tv de 4 tanesi 99tl deyip satiyorlar, bunlarla ilgilide haberler cikmisti, sipariş telefonlari 0212 veya 0216 istanbul numaralari, istanbulda hangi arazi, bilgi birikimi varda fidanci olmuslar.
televizyonda yapılan satışlar sadece irtibat, Ben fidanları görmek istediğimi söyledim fidanlar bandırmadan gönderiliyor dediler. Genellikle Bandırma ve Bursa üretimi.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 11:17   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
Geçmiş olsun. Hakikaten ağaç işi uzun vadeli ve sabır gerektiren bir uğraş. Bu yıl bende uzun araştırmalar neticesinde 270 adet ağırlıklı chandler fidanı Bandırmadan izmir kiraz'a getirip dikim yaptım. Şuan için tutma oranı %100, fidanların üzerinden 3 tur ceviz-meyve topladım büyümelerini engellemesin diye, çok heyecan verici bir durum. Bazı fisanlardan 16 adet ceviz koprdım, ağırlıklı 4-6 adet yaptılar.ismine doğru fidan seçmek önemli. Umarım büyütebiliriz, fidanların 70 tanesi çok ince ve cansızdı, diğerleride 80-90 cm idi.Çevreme tavsiyede bulunup çok insanın aynı firmadan fidan almalarını sağladım şükürki onlarda da durum iyi, olumlu. Rabbim herkesin emeklerinin karşılığını versin ***.

Ercan kızıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 15:31   #25
Ağaç Dostu

Aracili satiyorlar **** hileye kilif hazirlamislar. En iyisi miktar yuksekse yerinden almak. Bilenler ifsa etse keske. Su akarini buluncaya kkadar canlar yanacak gibi fozukuyor

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman70 Mesajı Göster
televizyonda yapılan satışlar sadece irtibat, Ben fidanları görmek istediğimi söyledim fidanlar bandırmadan gönderiliyor dediler. Genellikle Bandırma ve Bursa üretimi.

Eski 30-06-2015, 10:13   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2011
Arkadaşlar eğimli arazide ceviz fidanlarının diplerini nasıl yapmalıyız? Daha önce hortumla sulandığı için şu anda krater şeklinde hazırlanmış ocaklar. Ben ocakları temizleyip genişleteceğim çaplarını ve arazinin eğimi ile aynı şekilde düz bırakacağım. Çünkü damla sulama ile sulayacağım bundan sonrasında. Ağacın gövdesine yakın bir kubbe ile ağacın suyla temas etmemesini sağlayacağım. Doğrusu bu mudur? Teşekkürler

hazerhan ve ozcantekin beğendi.
motie Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2015, 23:43   #27
Ağaç Dostu

Degerli uyeler mumkun oldugu kadar forum sayfalarini gecmise dönük okumaya çalışıyorum. Cevabini netlestiremedigim iki soru var
1. Chandler icin ana tozlayici nedir fernor fernette balkal vb. Sizler hangi cesitleri bahcenize tozlayici yaptiniz
2. Olarak bazi forum ve tv de bahceye birden fazla tozlayici koyulmamasi gerektigi soyleniyor dogruluk payi nedir.

3. Bir soru daha eklemek istiyorum. Ben bahçenin kaca kac kurulmasi gerektiği konusunda ikilemdeyim.8-10 yillik bahxesi olan veya gorenlerlerin dusunceleri nelerdir. Cgansler icin uzun vadede araliklar kapaniyor mu

Simdiden yorum ve degerlendirmeleriniz icin tesekkurler

Eski 18-07-2015, 23:19   #28
Ağaç Dostu

2015 ocak dikimli fidanlar

2015 dikimli fidanlar ortalama 40 cm ile 100 cm arası boylandı,

Eklenen Resimler

Eski 18-07-2015, 23:33   #29
Ağaç Dostu

devamı

devamı

Eklenen Resimler

Eski 19-07-2015, 15:02   #30
Ağaç Dostu

2014 ocak dikimli cevizlerin son hali

Daha önce paylaştığım babamın bakımıyla ilgilendiği 2014 ocak dikimli cevizler aradan geçen bir aylık sürede tahminimden öte maşallah güzel gelişim göstermiş,

Resimlerde gözüken sırık 3,8 metre, birçok ceviz bu seviyeye yaklaşmış,

Resimlerde cilan babamdir kendisini tebrik ederim

Ayrıca kaç zamandır ben de merakla bir bahçem olsun ben ilgileneyim istiyordum, en sonunda babamla paylaştım, dedemden kalma 12,5 dönüm araziye dikebileceğimi söyledi, arazi kuzey güney cepheli 200 rakımlı ortalama %5 ile %20 arası eğimli, kuzey güney cepheli, tarlanın en ucunda ve en doruk noktasından güzel su çıktığını söyedi babam,

İnşallah buradan 2014, 2015, 2016 dikimli fidanların gelişim, değişimlerini sizlerle paylaşırım.

İyi bayramlar dileğiyle.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ozcantekin : 19-07-2015 saat 18:15 Neden: aradan bir ay geçti yanlış yazım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024