agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 17:18   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Çeşitli kaynaklarda ; Ağır bünyeli ve taban suyu olan topraklarda SIRTA DİKİM sistemi uygulamanın çok faydalı olacağını okudum.

Şimdi sorum şu; Normal dikim gerçekleştirilmiş (9x9) bahçemin sıra aralarındaki toptağı bir kepçe ve kamyon vasıtası ile bahçeden uzaklaştırsam, ortasından da tekli patlatma yaptırsam, aşağıdaki gibi sırta dikim yapılmış bir bahçe olur mu.?

Ayrıca ; Sırta dikim konusunda bilgisi olan arkadaşlardan belge ve kaynak rica edebilirmiyim.

Eklenen Resimler

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 17:39   #2
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster

Şimdi sorum şu; Normal dikim gerçekleştirilmiş (9x9) bahçemin sıra aralarındaki toptağı bir kepçe ve kamyon vasıtası ile bahçeden uzaklaştırsam, ortasından da tekli patlatma yaptırsam, aşağıdaki gibi sırta dikim yapılmış bir bahçe olur mu.?
Maliyetten kaçmazsanız düşünceniz güzel, hatta toprağı başka yere taşımak yerine çukur yerlere doldur ,güzelce tesviye etti ki, su hiç bir yerde durmasın yağan yağış suları araziyi terk etsin.
Bu kil oranına göre bu kadar başardıysanız onuda başaracağınızdan şüphem yok. Aklıma gelmişken söyleyeyim bu kadar kil oranı yüksek toprak ta ceviz yetiştirmeyi birazda demire borçlu olduğunuzu unutmayın.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 10:20   #3
Ağaç Dostu

jinekolog1959's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Sayın juglandales

Sırta dikim sistemi her ne kadar ağır killi, drenajı bozuk ve meyilsiz arazilerde uygun bir dikim şekliyse de, sizinki gibi kurulu bir bahçede hafriyatla bu dönüşümü gerçekleştirmek aşırı maliyetli olacaktır. Sıra aralarınız dokuzar metre. Ağaçlara köklerin zedelenmemesi için 1 metre mesafe bırakarak sıra arasındaki 7 metrelik şeridi 40 cm derinliğinde kazısanız oluşacak hafriyat miktarı : (metrekare cinsinden arazi büyüklüğünüz) x (7/9) x (0.4) metreküp olacaktır ve bununla başa çıkamazsınız. Ayrıca bu yöntemin derde deva olup olmayacağı da meçhul, bu yüzden macera aramamakta fayda var.

Benim naçizane önerim arazinin sorunlu yerlerinde kepçe ile 3 metrelik çukurlar açtırıp, profil kesitlerini bir uzmana inceletin. Hangi seviyede taban suyu var, yağışlı mevsimde hangi yüksekliğe çıkıyor vb bilgileri edinin. Tarla drenajı bugün neredeyse ayrı bir bilim dalı olmuş. Drenaj sistemleri başlığıyla internette arama yaparsanız özellikle Dr.G.Duygu Semiz tarafından hazırlanmış çok aydınlatıcı çalışmalara ulaşabilirsiniz. Bu konuda ön bilgi sahibi olduktan sonra drenaj konusunda uzman bir firmadan veya bölgenizdeki Ziraat Fakültesi'nin ilgili uzmanlarından destek alarak uygun drenaj sisteminizi kurdurun.

Kil oranınıza gelince, bence aşılmayacak bir sorun değil. Gebze'de 1000 dönümlük Ataman ceviz çiftliği Kaliforniya'lı uzmanlarca kurulmuş ve arazideki kil oranı %54-60 arasında. Görüştüğüm ziraat mühendisi arkadaş hiçbir sorun yaşamadıklarını söyledi. Siz yeter ki drenajınızı halledin.

Sağlıcakla kalın. Saygılar.

Düzenleyen jinekolog1959 : 25-09-2014 saat 10:22 Neden: yazım hatası
jinekolog1959 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 11:14   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jinekolog1959 Mesajı Göster
Sayın juglandea
Sırta dikim sistemi her ne kadar ağır killi, drenajı bozuk ve meyilsiz arazilerde uygun bir dikim şekliyse de, sizinki gibi kurulu bir bahçede hafriyatla bu dönüşümü gerçekleştirmek aşırı maliyetli olacaktır. Sıra aralarınız dokuzar metre. Ağaçlara köklerin zedelenmemesi için 1 metre mesafe bırakarak sıra arasındaki 7 metrelik şeridi 40 cm derinliğinde kazısanız oluşacak hafriyat miktarı : (metrekare cinsinden arazi büyüklüğünüz) x (7/9) x (0.4) metreküp olacaktır ve bununla başa çıkamazsınız. Ayrıca bu yöntemin derde deva olup olmayacağı da meçhul, bu yüzden macera aramamakta fayda var.
Benim naçizane önerim arazinin sorunlu yerlerinde kepçe ile 3 metrelik çukurlar açtırıp, profil kesitlerini bir uzmana inceletin. Hangi seviyede taban suyu var, yağışlı mevsimde hangi yüksekliğe çıkıyor vb bilgileri edinin. Tarla drenajı bugün neredeyse ayrı bir bilim dalı olmuş. Drenaj sistemleri başlığıyla internette arama yaparsanız özellikle Dr.G.Duygu Semiz tarafından hazırlanmış çok aydınlatıcı çalışmalara ulaşabilirsiniz. Bu konuda ön bilgi sahibi olduktan sonra drenaj konusunda uzman bir firmadan veya bölgenizdeki Ziraat Fakültesi'nin ilgili uzmanlarından destek alarak uygun drenaj sisteminizi kurdurun.
Kil oranınıza gelince, bence aşılmayacak bir sorun değil. Gebze'de 1000 dönümlük Ataman ceviz çiftliği Kaliforniya'lı uzmanlarca kurulmuş ve arazideki kil oranı %54-60 arasında. Görüştüğüm ziraat mühendisi arkadaş hiçbir sorun yaşamadıklarını söyledi. Siz yeter ki drenajınızı halledin.
Sağlıcakla kalın. Saygılar.
Hasta olacak adamın ayağına Doktor gelirmiş.!!!
Sayın Jinekolog ilginiz için teşekkür ederim. Üç gündür inanın gözüme uyku girmiyor, Ataman ceviz çiftliğinden bahsetmeniz beni çok rahatlattı. Mevcut bahçeden sırta dikim sistemi yaratmaya çalışmak dediğiniz gibi inanılmaz pahallıya çıkıyor.
İnternette Drenaj > drenaj borusu > drenaj levhası > Akıllı drenaj adresindeki sistem ilgimi çekti,bahçenin krokisini yolladım teklif bekliyorum. Bakabilirseniz sizin görüşünüzü de merak ediyorum. Saygılar.

juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2013, 16:17   #5
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Eylül başında açtığımız 400 adet çukurum var, 10-15 kadarında biriken yağmur suları gitmiyor, sanırım drenaj problemi var onları kapatmayacağım ve birşey ekmeyeceğim. Çukurları bugün yarın kapatacağız. Mümkün olduğunca toprağı yüksek kapattırım, sırta dikim tarzında ekmek istiyorum.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 07:05   #6
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
sırta dikim tarzında ekmek istiyorum.
evet sırt dikim yaparak bir parça mesafe daha kazınırsınız. burada da 3 gün yağmurlu geçicek ve suyun ne etki yapacağını izleyeceğim çukurlarda, ondan sonrada kapatacağım ben biraz geç kaldım hazırlıklar için.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2014, 07:24   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2014
Arkadaslar oncelikle herkese selamlar

Cevizde sırta dikim icin uygulanacak asamalari, bu islemi uygulayanlardan kendi bahcelerinden fotograf destegi ile bekliyoruz ..

Topragin surulmesi, Gubreleme, Sirt olusturma, Malclama evreleri hakkkinda uyguladiklari yontemler nelerdir:

Neden sirt dikimi uygulamasi yaptiniz?
Sirt dikimi sayesinde bahcenizde gordugunuz kazanimlar nelerdir?
Uyguladiginiz Sirt yuksekligi ve genisligi ne kadardir?
Olusan sirtta Malclama yaptiniz mi? Yaptiysaniz ne tarz bi uygulama oldu?

Bu gibi uygulamalarin Ceviz Cesidi secimi kadar onemli oldugunu dusunmekteyim basari icin, ve bahce kurmadan once tecrubesi olanlardan yardim beklemeliyim.

Unutmayalim basari kucuk detaylarda gizlidir.

ukaraymir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024