agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni104Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-09-2015, 15:13   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-09-2014
arkadaşlar 2 yaş fidanlara asidi alınmış büyükbaş hayvan gübresi vereceğim. Kasımda toprağa şimdimi yoksa bahardamı karıştırayım.

uzman70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2015, 18:59   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman70 Mesajı Göster
arkadaşlar 2 yaş fidanlara asidi alınmış büyükbaş hayvan gübresi vereceğim. Kasımda toprağa şimdimi yoksa bahardamı karıştırayım.
Sayın uzman70, Ekim-Kasım aylarında toprağın tavında olduğu günlerde fidanların izdüşümüne atarak hemen üzerine çapalama yapıp toprağa karıştırın. Kışın yağan yağmur ve karla gübre toprak tarafından iyice emilir. Bahar geldiğinde kökler faydalı elementleri hazır olarak bulur.

Bu aylarda saçak köklerin faaliyeti azaldığı için atacağınız gübredeki asit oranı da ağaçlara zarar vermez. Ben geçen hafta 50 ton yanmış gübreyi atıp çapalama yaptım. Çok faydalı oluyor.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 18:47   #93
Ağaçsever

sayın formullaone;
verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Bu sene sana ve sayın liliuma fazla müracaat edeceğim.

Eski 28-09-2015, 18:58   #94
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın uzman70, Ekim-Kasım aylarında toprağın tavında olduğu günlerde fidanların izdüşümüne atarak hemen üzerine çapalama yapıp toprağa karıştırın. Kışın yağan yağmur ve karla gübre toprak tarafından iyice emilir. Bahar geldiğinde kökler faydalı elementleri hazır olarak bulur.

Bu aylarda saçak köklerin faaliyeti azaldığı için atacağınız gübredeki asit oranı da ağaçlara zarar vermez. Ben geçen hafta 50 ton yanmış gübreyi atıp çapalama yaptım. Çok faydalı oluyor.
50 ton gübreyi kaç dekar tarlaya attinz.50 ton gübre çok masraflı olmadı mi

berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 22:19   #95
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berk10 Mesajı Göster
50 ton gübreyi kaç dekar tarlaya attinz.50 ton gübre çok masraflı olmadı mi
4 yaşında, 8*4 metre dikili, 100 dekar cevizin izdüşümlerine attık. Köyde büyük baş hayvancılık yapan bir arkadaşımdan 50 tonuna 3000 lira ödeyerek aldım. Nakliyeyi ve dağıtımı kendi traktörümle yaptım. 5 günlük çalışmayla bitirdim.

Eski 29-09-2015, 01:00   #96
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
4 yaşında, 8*4 metre dikili, 100 dekar cevizin izdüşümlerine attık. Köyde büyük baş hayvancılık yapan bir arkadaşımdan 50 tonuna 3000 lira ödeyerek aldım. Nakliyeyi ve dağıtımı kendi traktörümle yaptım. 5 günlük çalışmayla bitirdim.
Cevabiniz için teşekkürler. Araziniz bayağı büyükmüş. Size kolaylık ve sabır diliyorum.

formullaone beğendi.
berk10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2015, 18:46   #97
Ağaçsever

sayın formullaone
yanmış kuru gübremi fiyatı bana çok pahalı geldi. Biz burada asidi enerji üretiminde kullanılan işlemden geçmiş büyükbaş ve tavuk gübresi karışımlı gübreyi tarlanın uzaklığına göre 10 km 150 kamyonu alıyoruz. bir kamyon yaklaşık 8-10 ton geliyor.

Eski 01-10-2015, 19:26   #98
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman70 Mesajı Göster
sayın formullaone
yanmış kuru gübremi fiyatı bana çok pahalı geldi. Biz burada asidi enerji üretiminde kullanılan işlemden geçmiş büyükbaş ve tavuk gübresi karışımlı gübreyi tarlanın uzaklığına göre 10 km 150 kamyonu alıyoruz. bir kamyon yaklaşık 8-10 ton geliyor.
Aldığınız fiyat oldukça uygunmuş. Keşke bana yakın olsa. Bizim buralarda eskiden ahır gübresini bedava verirdi köylüler. Ya da evimin bahçesinde duracağına temizlensin kalksın al sen bunu bana da ufak bir iş yaparsın ödeşiriz derdi. Ama artık öyle degil. Özellikle bölgede ceviz bahçeleri çoğalınca ve herkes gübre aramaya başlayınca hepten kıymete bindi.

Eski 01-10-2015, 19:51   #99
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Gönen'deki biogaz atığının raporları ve proje sonuçları;

Proje Çalışmaları | Türk-Alman Biyogaz Projesi

Burada biogaz atığının dışında, sıvı-katı gübre ve humik asit üretimide yapılıyor.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2015, 16:22   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2014
merhaba, fidanlara leonardit vereceğim. taç izdüşümüne mi yoksa köklerine çapalayarak vermek mi daha faydalıdır? teşekkürler

rlcalikoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2015, 07:01   #101
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rlcalikoglu Mesajı Göster
merhaba, fidanlara leonardit vereceğim. taç izdüşümüne mi yoksa köklerine çapalayarak vermek mi daha faydalıdır? teşekkürler
Taç izdüşümüne veriniz.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2015, 12:40   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
ağaçlarımın bir kısmı 2. yazını bir kısmı ilk yazını bitirdi. sonbahar için 4-5 traktör yanmış koyun gübrem var.

ph 7,6 fosfor 1,05 organik madde 1,43

kasım ayında taç izdüşümlerine 2 şer teneke gübre atacağım. bu gübrenin içine dap ta karıştırıp öyle atayım diyorum. ancak ağaç başına ne kadar dap atmam gerektiğini çözemedim.

bir de dap ı gübreye mi karıştırıp atsam yoksa bant açıp mı atsam karar veremedim. sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

bir de ph ı düşürmek için hayvan gübresinin yeterli olacağını düşünüyorum. ph ı düşürmek için ayrıyetten kükürt uygulamama gerek var mı? (zaten ağaç diplerine ilkbaharlarda şeker gübresi yani amonyum sülfat atıyorum).

alperalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2015, 14:47   #103
Ağaçsever

agacarkadas's Avatar

Giriş Tarihi: 07-01-2013
Merhaba, arkadaşlar
Hayvan gübresi ,Dap ve çinkolu gübreyi bir arada vermenin bir sakıncası olur mu ?

agacarkadas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2015, 22:48   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Arkadaşlar ceviz için Timac Akro'nun gübrelerini kullanan var mı?

patara67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 21:52   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2015
Selamun aleykum aranıza yeni katıldım herkese saygılar yardımlarınıza ihtiyacım var.Sivas susehri gökcekent karaagaç köyümüze bundan 5 yıl evvel hobi maksatlı ceviz diktik cok şükür hepsi tuttu süs niyetli biraz verimde aldık her hangi bir teknik bilgi ve teknik gübre kullanmadan yani kara düzen bildiniz gibi simdi bu agaçları daha güçlü ve daha verimli bir hale getirmek için ne yapmalıyız,şimdiden yardımlarınız için teşekkurler.

karaagaçlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 14:14   #106
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-11-2013
Rekor gelisim kullanan varmi ?

htoztokat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 19:40   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-11-2013
Reklami abartili olan seylere her zaman mesafeli olmusumdur. Iyi mal kendini bir sekilde sattirir

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi htoztokat Mesajı Göster
Rekor gelisim kullanan varmi ?

vural-can ve minikivi beğendi.
ozcantekin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 10:06   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaagaçlı Mesajı Göster
Selamun aleykum aranıza yeni katıldım herkese saygılar yardımlarınıza ihtiyacım var.Sivas susehri gökcekent karaagaç köyümüze bundan 5 yıl evvel hobi maksatlı ceviz diktik cok şükür hepsi tuttu süs niyetli biraz verimde aldık her hangi bir teknik bilgi ve teknik gübre kullanmadan yani kara düzen bildiniz gibi simdi bu agaçları daha güçlü ve daha verimli bir hale getirmek için ne yapmalıyız,şimdiden yardımlarınız için teşekkurler.
Merhaba...

Hoş geldiniz...

Ne tür diktiniz ?

Budama yaptınız mı, yapacakmısınız ?

Kimyasal gübre mi ? Organik gübre mi kullanacaksınız..karar verdiniz mi ?

vural-can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2015, 18:52   #109
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Merhaba...

Hoş geldiniz...

Ne tür diktiniz ?

Budama yaptınız mı, yapacakmısınız ?

Kimyasal gübre mi ? Organik gübre mi kullanacaksınız..karar verdiniz mi ?
Merhabalar hoş bulduk ilginize çok teşekkür ederim. Bir kaç çeşit var cinsini bilmiyorum yani buranın iklimine uyum sağlaya bilen türlerden budama yapılmadı, budama için çok erken değilmi?beş yaşındalar. organik gübre kullanmayı düşünüyorum ama gübre konusunda hiç bir fikrim yok bu konuda biraz yardım edebilirmisiniz? simdiden teşekkurler saygılar.

vural-can beğendi.
Eski 16-12-2015, 20:38   #110
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-10-2015
Merhaba arkadaşlar bu gün itibariyle sipariş vermiş olduğum fidanlar elime ulaştı.Fidancının tavsiyesi üzerine fidanlar tepe vurması yapılmış bir şekilde ve gövde yapıları kalın ayrıca kökleride gayet güzel bir şekilde geldi tek sorun tepe vurumu yapılan yere su tut sürülmemiş onuda yarın dikimden sonra ben süreceğim.
şimdi dikim öncesi hata yapmamak adına bi kaç sorum olacak acil cevaplarsanız sevinirim.
daha önceki araştırmalarım sonucu fidan dibine tsp olmassa 18.46 dap bir çay bardağı ölçüsünde koyacağım kısın soguktan etkilenmemesi için , elimde 11 11 11 gübrede mevcut ikisini beraber karıştırıp koyayımmı yoksa 11 11 11 i mart nisan ayındamı vereyim?
ayrıca elimde sıvı şekilde humik asit var bunu dikimden ssonra 1 lt suya 1 çay kasıgı ölcusunde fidan başına vereyim mi yoksa bir kaba 3 4 lt civarında ayarlayıp dikimden önce kökleri daldırıp çıkararakmı uygulayayım ?
son olarakta sırta dikim yapmak istiyordum ancak sırtları henüz oluşturmadım dikim öncesi sırt yapıp hemen dikersem sıkıntı yaşarmıyım ?

birde dikim sonrası can suyunu verdikten snra soğuktan korunması için fidanları 30 cm lik bi toprak ile örteceğim köstebek yuvası gibi faydası olurmu ?

ozkaner64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2015, 16:34   #111
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaagaçlı Mesajı Göster
Merhabalar hoş bulduk ilginize çok teşekkür ederim. Bir kaç çeşit var cinsini bilmiyorum yani buranın iklimine uyum sağlaya bilen türlerden budama yapılmadı, budama için çok erken değilmi?beş yaşındalar. organik gübre kullanmayı düşünüyorum ama gübre konusunda hiç bir fikrim yok bu konuda biraz yardım edebilirmisiniz? simdiden teşekkurler saygılar.
Merhaba...

Geç oldu ... bağışlayınız...

Budama hususunda mutlaka Sn. Lilium u takip ediniz. Yazılarını okuyunuz..desteğini alınız... Budama ****** şimdi erken...uyuduklarında yapılacak...

Toprak analiziniz olsa ; toprağınıza neler katmanız gerektiği daha iyi ortaya çıkacak...PH ınız ne durumda öğrenilecek...Bu analiz olmalı !

Leonardit toprağınıza karıştırmalısınız.... Orfe tekniğinki iyidir..Toprak düzenleyicidir..Yavaşça toprağa etkisi olur.. Etkiyi arttırmak için leonardit kaynaklı humik asit atmalısınız....

Gübre olarak iyi yanmış keçi gübresi olmalı..

Toprağınız tanımanız için analizi gözardı etmemelisiniz..

Kolay gelsin...

Eski 17-12-2015, 16:45   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozkaner64 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu gün itibariyle sipariş vermiş olduğum fidanlar elime ulaştı.Fidancının tavsiyesi üzerine fidanlar tepe vurması yapılmış bir şekilde ve gövde yapıları kalın ayrıca kökleride gayet güzel bir şekilde geldi tek sorun tepe vurumu yapılan yere su tut sürülmemiş onuda yarın dikimden sonra ben süreceğim.
şimdi dikim öncesi hata yapmamak adına bi kaç sorum olacak acil cevaplarsanız sevinirim.
daha önceki araştırmalarım sonucu fidan dibine tsp olmassa 18.46 dap bir çay bardağı ölçüsünde koyacağım kısın soguktan etkilenmemesi için , elimde 11 11 11 gübrede mevcut ikisini beraber karıştırıp koyayımmı yoksa 11 11 11 i mart nisan ayındamı vereyim?
ayrıca elimde sıvı şekilde humik asit var bunu dikimden ssonra 1 lt suya 1 çay kasıgı ölcusunde fidan başına vereyim mi yoksa bir kaba 3 4 lt civarında ayarlayıp dikimden önce kökleri daldırıp çıkararakmı uygulayayım ?
son olarakta sırta dikim yapmak istiyordum ancak sırtları henüz oluşturmadım dikim öncesi sırt yapıp hemen dikersem sıkıntı yaşarmıyım ?

birde dikim sonrası can suyunu verdikten snra soğuktan korunması için fidanları 30 cm lik bi toprak ile örteceğim köstebek yuvası gibi faydası olurmu ?
Açtığınız çukurların oturması gerekli...Dikimden sonra toprak çökerse aşı yerleri toprak altında kalmamalı...

Fidan çukurlarına havalanmış üst toprak ve hayvan gübresi karıştırıp önce atılmalı.. buna TSP eklerler...köklenmeye yardım etmesi için fosfordur... Diğer gübre potasyum ağırlıklı..TSP ile mukayyese edilmez....11 gübre karıştırmanız çok sakınca yaratmaz....

Aslında fidan çukurları makina ile büyükçe açılıp...tekrar fidan dikilecek kadar küçülterek yapılsa..daha iyi olur...Fidan çevresindeki toprak gevşemiştir..köklenmeyi kolaylaştırır...

Humik asit bir toprak düzenleyicidir...kimisi tohumu atar...kimisi kökü bular..Teknik olarak işe yaramaması gerekli böyle kullanılırsa...

Ancak toprağa atılmalı...Toprağın killeşmesini önler..havalanmasını sağlar...gibi...

İlla kökleri birşeye bulamak isterseniz bu mikoriza dır...Bulabilirseniz..

Toprak çökmesi sonucu aşı yerlerinin, toprak altında kalmamasına dikkat ediniz..

Soğuktan korumak için toprak değilde...ot..iyi yanmış gübre falan olabilir...
Sanırım koyacağınız toprak, soğuğu iletecektir...

Tugsad beğendi.
Eski 18-12-2015, 22:25   #113
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vural-can Mesajı Göster
Merhaba...

Geç oldu ... bağışlayınız...

Budama hususunda mutlaka Sn. Lilium u takip ediniz. Yazılarını okuyunuz..desteğini alınız... Budama ****** şimdi erken...uyuduklarında yapılacak...

Toprak analiziniz olsa ; toprağınıza neler katmanız gerektiği daha iyi ortaya çıkacak...PH ınız ne durumda öğrenilecek...Bu analiz olmalı !

Leonardit toprağınıza karıştırmalısınız.... Orfe tekniğinki iyidir..Toprak düzenleyicidir..Yavaşça toprağa etkisi olur.. Etkiyi arttırmak için leonardit kaynaklı humik asit atmalısınız....

Gübre olarak iyi yanmış keçi gübresi olmalı..

Toprağınız tanımanız için analizi gözardı etmemelisiniz..

Kolay gelsin...
Esatafırullah ilgilenmiş olmanız yeter vaktinizi bana ayırdıgınız için cok tesekkur ederım en
kısa zamanda analızı yaptıracagım hayırlı günler.

vural-can ve Tugsad beğendi.
Eski 23-12-2015, 09:52   #114
Ağaçsever

gecekorsanı's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Arkadaslar bu sene diğer gübreleme ek olarak 150 Ağaçlı
Bahçenin yarısına taç izdusumlerine ağaç başı 5_7 kg arası solucan gubresi atıp karıştırdım. Sonuç:solucan gubresi atılan cevizlerin
Surgunleri atilmayanlara göre 15-20 gün daha erken piskinlesti
Bu sene hepsine atacağım.
Solucan gubresini ucuza tedarik etmek için kendi kendi üretim yapanlara irtibata gecmelisiniz.ben kg mini 1 tl den aldım. Ama internette 1.5 tl den ucuzunu bulamadım

yusufcsr beğendi.
gecekorsanı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2015, 15:34   #115
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
dana lokmaları, kök kurtları vs vs okuyunca gözüm öyle korktu ki biofarm'ın işlenmiş hayvan gübresini kullanmaya karar verdim. Ağaç başına yarım torba verdik Organik Gübre ve Bitki Besleme Üretimi - Çamlı Yem

Yaklaşık 1 kilo da mangal kömürü tozunu da birlikte verdik. Seneye sonuçları iletirim.

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 18:56   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Yeni kurulan ceviz bahçesi Gübre ihtiyacı

Gübre bakımından fakir olan ve yıllarca sadece buğday ve ayçekirdeği ekilen bir tarlaya dikilen fidanlara aşağıdaki aylarda sırasıyla hangi gübreler verilmeli
ve fidan başına ne kadar ölçüde **** gübre tankından nasıl verilmelidir.

Verilecek gübreler ve fidan başına miktarı

mart ayı.....:.....................:miktarı............ .............
nisan ayı....:.....................:miktarı............. ............
mayıs ayı...:.....................:miktarı.............. ...........
haziran ayı.:.....................:miktarı................ .........
temmuz ayı:.....................:miktarı................. ........

popeye42, cnrtkt ve Tugsad beğendi.
omergunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 21:56   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
***. Ben de bu yıl kasım ayında 3 dönüm 7x7 ölçülerinde chandler bahçesi kurdum. Cevapları ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

Tugsad beğendi.
brr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2016, 16:24   #118
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omergunal Mesajı Göster
Gübre bakımından fakir olan ve yıllarca sadece buğday ve ayçekirdeği ekilen bir tarlaya dikilen fidanlara aşağıdaki aylarda sırasıyla hangi gübreler verilmeli
ve fidan başına ne kadar ölçüde **** gübre tankından nasıl verilmelidir.

Verilecek gübreler ve fidan başına miktarı

mart ayı.....:.....................:miktarı............ .............
nisan ayı....:.....................:miktarı............. ............
mayıs ayı...:.....................:miktarı.............. ...........
haziran ayı.:.....................:miktarı................ .........
temmuz ayı:.....................:miktarı................. ........
Sayın omergunal, bana kalırsa bu şekilde bir soruya net cevap vermek pek mümkün değil.
Çünkü sizin toprağınızda nelerin eksik veya nelerin fazla olduğunu bilemiyoruz. Elimizde toprak tahliliniz yok. Mesela sizin toprağınızda potasyum miktarı oldukça yüksek ise ve birileri size "ben, potasyumlu gübre 13-0-46 kullandım çok iyi sonuç aldım, sen de kullan" derse yardımcı olayım derken farkında olmadan size kötülük yapmış olacaktır ve siz de paranızı çöpe atmış olacaksınız.

Şu sayfada faydalı birtakım bilgiler mevcut.
Meyve Ağaçlarında Azot Gübrelemesi

------------------------------------------------------------

Elinde toprak ve yaprak tahlil sonucu olan birilerinin faydalanması için şöyle bir soru sanırım daha yerinde olur;

Miktarlarını herkes kendi arazisine göre ayarlamalıdır.
- Azotlu gübreyi neden kullanmalıyız, ne zaman ve nasıl kullanmalıyız(topraktan, damlamadan, yapraktan...),
- Fosforlu gübreyi neden kullanmalıyız, ne zaman ve nasıl kullanmalıyız(topraktan, damlamadan, yapraktan...),
- Potasyumlu gübreyi neden kullanmalıyız, ne zaman ve nasıl kullanmalıyız(topraktan, damlamadan, yapraktan...),
- Demir, çinko, kalsiyum, bor, mangan ... vs.vs.

Bu şekilde uygulamanın amacı ve metodları hakkında bilgisi olan ve yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyoruz. Ama dediğim gibi, gübre miktarı vermeden yardımcı olalım. Herkes kendi eksiği ne kadarsa tespit etsin ve ona göre uygulasın derim ben.

Yani biz bu gübreleri neden kullanıyoruz, ne işe yarıyorlar, nasıl çalışıyorlar, Mayıs ayında vereceğim Potasyum' la, Eylül ayında vereceğim Potasyum' un nasıl bir etkisi olur. Kimi gübreyi yapraktan, kimini de topraktan uyguluyoruz, neden, gibi sorular sorular.

Mesala şu şekilde açıklamalarla konuya ışık tutabilir misiniz?
"Azotlu gübreyi; Çiçek döllenmesine ve meyve tutumununa katkısı olduğundan, ayrıca; filiz gelişmesi ve meyve irileşmesindeki öneminden dolayı, toplam ihtiyacın yarısını Nisan ayında, kalan miktarı da 3-4 seferde Temmuz ayına kadar, damlama sisteminden vermek suretiyle kullanmalıyız. Toprak Ph' ı yüksekse amonyumsülfat, düşükse amonyumnitrat formunda gübreler kullanmalıyız. Temmuz ayından sonra verilecek azotun çok faydası olmayacaktır. Ayrıca hasattan sonra, toprak tavında iken, ağaç taç izdüşümüne yeteri miktarda serperek çapalamak suretiyle toprağa karıştırılmalıyız ki gelecek sezonun meyve gözlerine faydası olsun" gibi.

NOT : Son paragrafta yazdıklarım tamamen örnek verme amaçlıdır. O an aklıma geldiği şekilde yazılmıştır, herhangi bir doğruluğu ve bilimsel kaynağı yoktur.

nazlı06 beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 16:18   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2015
Merhaba tahlil sonuçları aşağıdaki gibidir

potasyum sonuç : az
fosfor sonuç : çok az
kireç sonuç : çok fazla kireçli
organik madde sonuç : çok az
toplam tuz sonuç : tuzsuz
ph sonuç : 7,9 hafif alkali
saturasyon sonuç : tınlı

. bu çıkan sonuçlara göre aşağıdaki gibi bir recete çıakrttık. bu şekilde uygulama yapacağız. sizce kullanılacak gübreler ve zamanları oranları uygunmudur

1. OCAK ŞUBAT AYI : TSP % 42 azot-%44 forfor gübre
Uygulama: fidan başına 300 gr kök izdüşümü

2. MART AYI : %13 Azot % 24 fosfor %12 potasyum
Uygulama : ağaç başına 250 gr kök izdüşümü

3. MART-NİSAN : Toprak tavındayken toz sarı kükürt uygulanacak
Uygulama: 1 dönüme 25 kg atılacak

4. NİSAN –MAYIS : Nisan ayı sonu mayıs ayı başı ağaç başına 500 gr leonardit ( siyah toz kömür gibi leonardit )

5- HAZİRAN : % 21 Şeker gübresi- amonyum sülfat – azot –
Uygulama : ağaç başına 250 gr

6- Sonbaharda ağaçların yaprakları dökülünce 1 dönüme 1 römork yanmış siyah hayvan gübresi

omergunal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2016, 10:21   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-09-2014
Selam arkadaşalar,
Bu hafta 40 adet açık köklü fidan diktim, dikim esnasında kepçe ile açılan çukura 100 gr. kadar DAP serptim. Dikimden sonra 100gr. kadar üreyi fidan diplerine toprağa karıştırdım.
sorun bundan sonrasında ; can suyuna maalesef oranı yanlış algılayarak fidan başına 500 gr. kadar düşecek şekilde BLACK DİMOND sıvı hümik asit karıştırarak verdim. Hümik asiti 1'e 5 oranında sulandırdım. Dikimin ertesi günü yağmur da yağdı.

Sonradan tekrar incelediğimde kullanım önerisi dikim esnasında 50-200 gr/ fidan.
Bu ürünü aşırı kullanmış olmam köklere zarar verir mi?

Bu tür ürünlerin olası zararları veya fazla kullanımdan kaynaklanacak sorunlar ile ilgili bilgi hiçbir yerde yok, tüm bilgiler ürünlerin yararları üzerine..

Murat Kayadelen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024