View Single Post
Eski 27-01-2016, 16:24   #118
cnrtkt
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omergunal Mesajı Göster
Gübre bakımından fakir olan ve yıllarca sadece buğday ve ayçekirdeği ekilen bir tarlaya dikilen fidanlara aşağıdaki aylarda sırasıyla hangi gübreler verilmeli
ve fidan başına ne kadar ölçüde **** gübre tankından nasıl verilmelidir.

Verilecek gübreler ve fidan başına miktarı

mart ayı.....:.....................:miktarı............ .............
nisan ayı....:.....................:miktarı............. ............
mayıs ayı...:.....................:miktarı.............. ...........
haziran ayı.:.....................:miktarı................ .........
temmuz ayı:.....................:miktarı................. ........
Sayın omergunal, bana kalırsa bu şekilde bir soruya net cevap vermek pek mümkün değil.
Çünkü sizin toprağınızda nelerin eksik veya nelerin fazla olduğunu bilemiyoruz. Elimizde toprak tahliliniz yok. Mesela sizin toprağınızda potasyum miktarı oldukça yüksek ise ve birileri size "ben, potasyumlu gübre 13-0-46 kullandım çok iyi sonuç aldım, sen de kullan" derse yardımcı olayım derken farkında olmadan size kötülük yapmış olacaktır ve siz de paranızı çöpe atmış olacaksınız.

Şu sayfada faydalı birtakım bilgiler mevcut.
Meyve Ağaçlarında Azot Gübrelemesi

------------------------------------------------------------

Elinde toprak ve yaprak tahlil sonucu olan birilerinin faydalanması için şöyle bir soru sanırım daha yerinde olur;

Miktarlarını herkes kendi arazisine göre ayarlamalıdır.
- Azotlu gübreyi neden kullanmalıyız, ne zaman ve nasıl kullanmalıyız(topraktan, damlamadan, yapraktan...),
- Fosforlu gübreyi neden kullanmalıyız, ne zaman ve nasıl kullanmalıyız(topraktan, damlamadan, yapraktan...),
- Potasyumlu gübreyi neden kullanmalıyız, ne zaman ve nasıl kullanmalıyız(topraktan, damlamadan, yapraktan...),
- Demir, çinko, kalsiyum, bor, mangan ... vs.vs.

Bu şekilde uygulamanın amacı ve metodları hakkında bilgisi olan ve yardımcı olabilecek arkadaşlardan yardım bekliyoruz. Ama dediğim gibi, gübre miktarı vermeden yardımcı olalım. Herkes kendi eksiği ne kadarsa tespit etsin ve ona göre uygulasın derim ben.

Yani biz bu gübreleri neden kullanıyoruz, ne işe yarıyorlar, nasıl çalışıyorlar, Mayıs ayında vereceğim Potasyum' la, Eylül ayında vereceğim Potasyum' un nasıl bir etkisi olur. Kimi gübreyi yapraktan, kimini de topraktan uyguluyoruz, neden, gibi sorular sorular.

Mesala şu şekilde açıklamalarla konuya ışık tutabilir misiniz?
"Azotlu gübreyi; Çiçek döllenmesine ve meyve tutumununa katkısı olduğundan, ayrıca; filiz gelişmesi ve meyve irileşmesindeki öneminden dolayı, toplam ihtiyacın yarısını Nisan ayında, kalan miktarı da 3-4 seferde Temmuz ayına kadar, damlama sisteminden vermek suretiyle kullanmalıyız. Toprak Ph' ı yüksekse amonyumsülfat, düşükse amonyumnitrat formunda gübreler kullanmalıyız. Temmuz ayından sonra verilecek azotun çok faydası olmayacaktır. Ayrıca hasattan sonra, toprak tavında iken, ağaç taç izdüşümüne yeteri miktarda serperek çapalamak suretiyle toprağa karıştırılmalıyız ki gelecek sezonun meyve gözlerine faydası olsun" gibi.

NOT : Son paragrafta yazdıklarım tamamen örnek verme amaçlıdır. O an aklıma geldiği şekilde yazılmıştır, herhangi bir doğruluğu ve bilimsel kaynağı yoktur.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön