agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni598Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-07-2013, 19:41   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-02-2011
cevizlerin hasadı için bir kaç sene daha bekleyeceğiz ama karpuz bostanı yedik

kamil keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 21:09   #32
Ağaçsever

44baba's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2013
kardeş maşallah bahçen çok güzel.sulama sistemi görünmüyor.susuzmu yetişiyor.bunlar.bulunduğun yerin rakımı kaç hangi ceşitlerle kurdun bahçeyi

44baba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 21:24   #33
Ağaç Dostu

Syn 44baba sulama sistemi,taşıma (tanker)ile yapılıyor.Yaz boyunca 18 ton su yetiyor.Rakım 465.Çeşit Chandler

Eski 21-07-2013, 21:40   #34
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ellerinize sağlık, her şey çok güzel gelişiyor.
İnşallah ürününüz de kazancınız da bol olur.
Kolay gelsin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 07:00   #35
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Ellerinize sağlık, her şey çok güzel gelişiyor.
İnşallah ürününüz de kazancınız da bol olur.
Kolay gelsin.
Syn Güler çok teşekkür ederim.İnanın bu bahçeyi bu hale getirmemde ağaçlar.net ailesinin katkısı çok büyük...

Eski 22-07-2013, 10:17   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Bahçeniz hayırlı olsun inşallah ürününüz de bol olur .....bu arada çeşme çok güzelmiş bahçenin içindemi bu çeşme....?

fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 11:12   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkçı74 Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun inşallah ürününüz de bol olur .....bu arada çeşme çok güzelmiş bahçenin içindemi bu çeşme....?
Syn fındıkçı çok sağolun.Çeşmeyi dede yapmış 1980 yılında.İçme suyumuzu karşılıyor.Aharında da 100-150 lt su bulunuyor.Burdan da yakın fidanları suluyorum.

Eski 22-07-2013, 23:58   #38
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Allah (c.c) mübarek etsin kardeşim çok güzel bir bahçen olmuş. Bahçendeki fidan çeşidini bizimle paylaşırsan sevinirim.
Saygılarımla

kamil keskin beğendi.
doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 13:11   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-07-2011
Ah şu yabani otlar yokmu

boshaft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 14:40   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-02-2009
Merhaba ceviz dostları ayrık otundan bende çok çekiyorum.Ağaçların köklerini sarıyor gelişmesini engelliyor.Kurtulması çok zor ve zahmetli.Elle yoluyorum haftaya daha gür çıkıyor.

kamil keskin beğendi.
06doğaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2013, 15:15   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster
Allah (c.c) mübarek etsin kardeşim çok güzel bir bahçen olmuş. Bahçendeki fidan çeşidini bizimle paylaşırsan sevinirim.
Saygılarımla
Syn doğa64 Çok teşekkür ederim.Fidanlarım chandler cinsi.Şu an için gelşimlerinden memnunum.3 mt'yi geçen fidanlarım var.Hedefim fidanlarımın tamamının yaz sonu 2 mt'yi geçmesi.

Eski 23-07-2013, 15:20   #42
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci Mesajı Göster
Merhaba ceviz dostları ayrık otundan bende çok çekiyorum.Ağaçların köklerini sarıyor gelişmesini engelliyor.Kurtulması çok zor ve zahmetli.Elle yoluyorum haftaya daha gür çıkıyor.
Syn 06doğacı;
Aynen;ayrık otu tam bir baş belası.Ot ilacı tek çaresi gibi gözüküyor.Tırpanla kesiyorum ertesi hafta daha bir bakıyorum.Eskisinde daha kötü

Eski 24-07-2013, 13:58   #43
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Değerli ceviz dostum,Kamil bey çok güzel bahçeniz olmuş bakım ve düzenli allah emegini zayi etmesin ceviz kadar uzun yaşa.SAYGILAR

kamil keskin beğendi.
arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 14:03   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
selamlar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Syn 06doğacı;
Aynen;ayrık otu tam bir baş belası.Ot ilacı tek çaresi gibi gözüküyor.Tırpanla kesiyorum ertesi hafta daha bir bakıyorum.Eskisinde daha kötü
ayrık otunun kurtuluşu tarlayı derin sürüm yapıp kaz ayağı ile karıştırıp otları toplamaktır başka çaresi yok maalesef.

kamil keskin beğendi.
aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2013, 23:03   #45
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
kamil bey ayrık otunu gallant isimli ilaç öldürüyor.denemenizi tavsiye ederim.

kamil keskin beğendi.
goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 08:13   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-08-2009
Hayırlı olsun Kamil Bey. Allah size sağlık, bahçenize bereket versin.

kamil keskin beğendi.
rabenek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2013, 14:36   #47
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Değerli ceviz dostum,Kamil bey çok güzel bahçeniz olmuş bakım ve düzenli allah emegini zayi etmesin ceviz kadar uzun yaşa.SAYGILAR
Arif bey samimi düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.İnşallah allah hepimizin emeklerinin kat kat fazlasını hepimize versin.

Eski 25-07-2013, 14:41   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aksazli Mesajı Göster
ayrık otunun kurtuluşu tarlayı derin sürüm yapıp kaz ayağı ile karıştırıp otları toplamaktır başka çaresi yok maalesef.
Evet çok zahmetli bir iş.Kullanmak istemesem de Syn göksal'ın tavsiyesine uyup gallant isimli ilacı deneyeceğiz.Başka yolu yok gözüküyor.

Eski 25-07-2013, 14:57   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rabenek Mesajı Göster
Hayırlı olsun Kamil Bey. Allah size sağlık, bahçenize bereket versin.
Çok teşekkür ediyorum ince düşünceleriniz için

Eski 29-07-2013, 14:37   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2008
Kamil bey önce hayırlı olsun.Bahçeniz şimdilik 1.5 yaşında gayet güzel ve saglıklı görünüyor.
Dikim aralıkları(sıra üzeri ve sıra arası) kaç metre? 160 agaçlık bu bahçe kaç dekar? CHANDLER çeşidinin 450 rakımlı yerde uyumlulugu konusunda herhangi bir uzman önerisi aldınızmı yoksa tamamen kendi tercihinizmi ?
Bu konulardada biraz bahsederseniz bizleri aydınlatmış olursunuz .teşekkür ederim.

kenan dıramalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 08:16   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kenan dıramalı Mesajı Göster
Kamil bey önce hayırlı olsun.Bahçeniz şimdilik 1.5 yaşında gayet güzel ve saglıklı görünüyor.
Dikim aralıkları(sıra üzeri ve sıra arası) kaç metre? 160 agaçlık bu bahçe kaç dekar? CHANDLER çeşidinin 450 rakımlı yerde uyumlulugu konusunda herhangi bir uzman önerisi aldınızmı yoksa tamamen kendi tercihinizmi ?
Bu konulardada biraz bahsederseniz bizleri aydınlatmış olursunuz .teşekkür ederim.
Kenan bey,
Dikim aralıklarını uzun araştırmalarım sonucunda 8x8 olarak dikmeye karar verdim.Bu aralığın türkiye şartlarında en uygun olduğu kanısındayım.Rakıma karar vermemde ise;bahçem de üç tane 25 yaşında ceviz ağacım var.Gayet verimliler.Ayrıca bahçeme yakın olan fidancımın damızlık bahçesini gezip;orda oluyorsa bende de olur fikri etkili oldu.

Eski 05-08-2013, 15:28   #52
Ağaç Dostu

Yarın bayram münasebetiyle köye gidiyorum.Arefe günü son sulamayı yapacağım.Aşağı yukarı bahçeye gitmeyeli üç hafta oldu.Ama bana sorarsanız üç yıl Sabırsızlıkla o günü bekliyorum.
Bu arada tüm ağaçseverlerin bayramı kutlu olsun.

Eski 05-08-2013, 20:29   #53
Ağaç Dostu

karaçepiş's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2012
sn kamil keskin bahçeniz hayırlı olsun gelişimleri güzel fidanları balıkesirdenmi aldınız

karaçepiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2013, 21:30   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi karaçepiş Mesajı Göster
sn kamil keskin bahçeniz hayırlı olsun gelişimleri güzel fidanları balıkesirdenmi aldınız
Teşekkür ederim.Evet fidanlar küçük bostancı köyünden alındı.

Eski 15-08-2013, 11:32   #55
Ağaç Dostu

Bayram günü herkez tatil yaparken ben arazideydim.bütün cevizlerin diplerini tek tek açtım.Yeterince sularını verip,tekrar toprakla kapattım.Gelişimler şu an için güzel gidiyor.Fakat bir sorun var.Hepsinde dayak olmasına rağmen Boyu 2,5 metreyi geçen cevizlerin genç sürgünleri rüzgardan kırılıyor.Bu şekil en az on adet ağaç gitmiş.Bütün cevizlerin lider dallarını mecburen 2.20'den tepe alımı yaptım.Yoksa ağaçlar dipten kırılacak

Eski 15-08-2013, 12:02   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Merhaba Kamil Bey,

Elinize sağlık, umarım hepsi sağlıklı büyürler.

Tecrübelerinizden faydalanmak isterim:

1- Bu işi yaparken ticari boyutunu da değerlendirdiniz mi? Anladığım kadarıyla sizin araziniz 7-8 dönüm kadar. Bu işin ticaretini araştırdınız mı?

2- Aylık gideriniz dönüm başına ne kadar?

3- Bu iş için yatırım yaptığınız (ot biçme makinesi, ilaçlama tulumbası, vs.) gibi yatırımlar neler?

4- Bakanlıklardan sağlanan kredi veya hibe gibi şeyleri araştırdınız mı?

Bilgi verebilir misiniz?

okasap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 13:12   #57
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamil keskin Mesajı Göster
Bayram günü herkez tatil yaparken ben arazideydim.bütün cevizlerin diplerini tek tek açtım.Yeterince sularını verip,tekrar toprakla kapattım.Gelişimler şu an için güzel gidiyor.Fakat bir sorun var.Hepsinde dayak olmasına rağmen Boyu 2,5 metreyi geçen cevizlerin genç sürgünleri rüzgardan kırılıyor.Bu şekil en az on adet ağaç gitmiş.Bütün cevizlerin lider dallarını mecburen 2.20'den tepe alımı yaptım.Yoksa ağaçlar dipten kırılacak
Arkadaşım kamil merhaba
Fidanlarımız aynı yaştı çokta güzel gözüküyorlar tebrikler.Ben bu yıl işi biraz sıkı tuttum Humik asit,komposrt,ahır gübresi,leonardit,enzim,em-A vs. bakım programını organik maddece zengin tuttum benim fidanlarım'ın boyları şu anda 3-3.5 metre oldular ve daha rüzgardan kırılan bir tane fidan yok (kuzey ve güney hakim rüzgarlar olmasına rağmen gerçi sizin oranın rüzgarları daha şiddetli olabilir orasını bilemem)
Nisan ayında fenni gübre olarak azot uygulaması yaptınız mı ?

AGROCHEM - RNLERMZ GENEL
Bu dönemde ben 0-0-25-17s (25 potasyum 17 kükürt) 20 litrelik sıvı damlama sulama gübresi aldım bu hafta uygulayıp fidan gelişimlerini durdurmayı ve gövdeyi sertleştirmeyi planlıyorum.Toprağımın bir bölümü sizin kisi gibi killi ve ph 7.99 ben bahçe kurarken 10 dönüme 700 kilo toz kükürt attım ancak bu sıvı gübrenin ph 'ınıda düşürmesinde faydalı olur umarım.

Name:  fotoğraf (1).jpg
Views: 3152
Size:  72.8 KB
Bu fidanın boyu 2.90 cm idi.

bahtiyar02 ve attar beğendi.
aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2013, 15:25   #58
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
amerika gibi 4 metrelik demir herek alıcak bütçemiz yok yine de idare ediyoruz.
Sizi bilmem ama 4 metrelik demir kazıklar ile ben 2 katlı prefabrik ev yaptırırım
Bu kavaktan yaptırdığım 5x5x160cm'lik hereklerin ücreti bile 600 tl. yi geçti sırf bu parayı da bu herekleri yıllarca ağaçları doğrultmakta kullanacağım için verdim.

Name:  fotoğraf (3).jpg
Views: 2433
Size:  43.9 KB Name:  fotoğraf (5).jpg
Views: 2421
Size:  48.0 KB

Birde Farklı zamanlarda ekilen fidanları takibe almak ve gözlemlemek için kendi yaptığım künyeleri (5x5 cm) sonradan ekilen fidanlara etiketledim ama şu frenquettaların yerini unuttum,bulamıyorum önümüzdeki yıl hangileri çiçek açmıyorsa onları işaretleyeceğim.Allah'tan aynı sıraya ektim de bir tanesini yakalasam gerisi gelecek...

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2013, 15:47   #59
Ağaç Dostu

Sayın okasap çok teşekkür ediyorum.Sorularınıza gelince

1- Bu işi yaparken ticari boyutunu da değerlendirdiniz mi? Anladığım kadarıyla sizin araziniz 7-8 dönüm kadar. Bu işin ticaretini araştırdınız mı?

Ben aslen köylü çocuğu olduğum için ağacı,yeşili çok sevdiğimden dolayı bu işe atıldım.Ekonomik boyutu benim için ikinci plan.Ama 10 sene sonra memleketime yerleşmeyi düşünüyorum.O zaman benim için bir oyalanma aracı olacak.Tabi oyalanırken biraz da gelir getirirse on mumara olur

2- Aylık gideriniz dönüm başına ne kadar?

Dediğim gibi köylü kökenli olmamın avantajları çok.Çoğu şeyi kendi el emeğimle yapabiliyorum.

3- Bu iş için yatırım yaptığınız (ot biçme makinesi, ilaçlama tulumbası, vs.) gibi yatırımlar neler?

köyde traktörüm ve ekipmanım zaten var.Bu yüzden artı bir şey pek almadım.Sadece geçen ot biçme makinası aldım.Diğer demirbaşlar kendimin zaten vardı.Örnek vermek gerkirse çitleri kendim hazırladım.Beton direk için ağaçtan kalıp hazırladım.Balıkesir'den gidip hurda demir,çimento aldım.Yaklaşık 200 adet beton direği kendim döktüm

4- Bakanlıklardan sağlanan kredi veya hibe gibi şeyleri araştırdınız mı?

Bilgi verebilir misiniz?

arazim 9850 m2 olduğu için desteklemeden faydalanamadım.

bulgur beğendi.
Eski 16-08-2013, 15:59   #60
Ağaç Dostu

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Arkadaşım kamil merhaba
Fidanlarımız aynı yaştı çokta güzel gözüküyorlar tebrikler.Ben bu yıl işi biraz sıkı tuttum Humik asit,komposrt,ahır gübresi,leonardit,enzim,em-A vs. bakım programını organik maddece zengin tuttum benim fidanlarım'ın boyları şu anda 3-3.5 metre oldular ve daha rüzgardan kırılan bir tane fidan yok (kuzey ve güney hakim rüzgarlar olmasına rağmen gerçi sizin oranın rüzgarları daha şiddetli olabilir orasını bilemem)
Nisan ayında fenni gübre olarak azot uygulaması yaptınız mı ?

AGROCHEM - RNLERMZ GENEL
Bu dönemde ben 0-0-25-17s (25 potasyum 17 kükürt) 20 litrelik sıvı damlama sulama gübresi aldım bu hafta uygulayıp fidan gelişimlerini durdurmayı ve gövdeyi sertleştirmeyi planlıyorum.Toprağımın bir bölümü sizin kisi gibi killi ve ph 7.99 ben bahçe kurarken 10 dönüme 700 kilo toz kükürt attım ancak bu sıvı gübrenin ph 'ınıda düşürmesinde faydalı olur umarım.

Eklenti 433738
Bu fidanın boyu 2.90 cm idi.
Syn aviator34,
Çok teşekkür ediyorum.Söylemeden geçemeyeceğim Cevizleriniz bir harika gözüküyor.Açıkçası sizin kadar güzel bir bakım yaptığımı söyleyemem.Bu sene diplerine 1 traktör keçi gübresi ile yaprak gübre uygulaması dışında bir şey yapmadım.Rüzgara gelince aşırı bir rüzgar yok.Yalnız benim dayamalar 1 mt.Fidanlar üç metre.Tabi lider daha genç.Aşırı rüzgarda dayanamayıp dayamanın sonundan (yani 1 MT) çıt kırılıyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024