agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2013, 13:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Chandler cevizi

dünyada üretim bakımından 2.sırada ihraccatta1.sırada olan USA da dikili alanların % 77 sini CHANDLER cevizi oluşturmakta .
İnternet ortamında 2011-2012 california Walnut Nursey Report yazarsanız istatistiklere ulaşabilirsiniz. İç beyazlığı % 100 ,yan dal verimliliği % 80 ,İçinin kelebek veya horoz çıkma durumu % 100 olan bu çeşit şu anda dünyada ticari değeri en yüksek olan çeşittir.

kamilokyaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 16:15   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2012
Merhaba eğer ekiz fidancılık ekibinden ve yahut çalışanı isen bilgileri forumda paylaşmanız çok faydalı olacaktır saygılar.

ideaid ve bulgur beğendi.
fındıkçı74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 10:32   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Chandler cevizi hakkında herşey..

Isparta'da yerel tv de yayınlanan Tarım Aktüel diye bir program mevcut.. Bu bölümde de chandler cevizi konusu işlenmiş.. Üreticinin tecrübelerini paylaştığı bu video ile aradığınız soruların cevablarını bulabilirsiniz.. iyi seyirler..
Chandler Ceviz Yetiştiriciliği.. - YouTube

kankanarya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2013, 10:53   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Sayın Üyeler Chandlerin yakından çekilmiş fotoğrafını paylaşırmısınız lütfen lezzeti nasıl şimdiden teşekkürler.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 17:03   #5
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Bugün 2 adet chandler ceviz aldım. (soldaki 1.40 cm ve sağdaki 1.75 cm )

Name:  chandler_ceviz.jpg
Views: 8109
Size:  27.0 KB

Ortadaki de iki metreyi geçkin kestane.

limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 17:06   #6
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Bunu da internetten almıştım. Burdan aldıklarıma göre bir hayli boysuz

Name:  chandler.jpg
Views: 7700
Size:  67.6 KB

bahtiyar02 beğendi.
Eski 28-12-2013, 17:46   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Sayın limon sever chandler ceviz leriniz de aşı noktasını göremedim aşılı oluklarına eminmisiniz

limon_sever ve ncp1963 beğendi.
goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 19:08   #8
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Sayın goksal,

İnternetten aldığım fidan Bandırma'dan. Yani sizin memleket. İyi ki uyarıda bulundunuz. Akşam akşam kontrol etmemiştim. Yarın dikim yapacaktım. Söylediğiniz iyi oldu. Telefon açtım. Karışmış olabileceğini söylediler. Bu arada kestaneninde aşısız olduğunu fark ettim. Söyledim aşısızsa yabanidir diye. Kestanenin aşısız olduğunu ve yenen kestane olduğunu söylediler. Kafama takıldı şimdi. Yahu millete güveniyoruz ama millet bir tilki.

İnternetten aldığım chandler aşılı. Aşısını kontrol ettim. Taa kaç km ilerdeki insanlardan zarar gelmiyorda memleketimdeki insanların yaptıklarına. Bak şimdi canım fena sıkıldı.

Eski 28-12-2013, 20:03   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Sayın goksal,

İnternetten aldığım fidan Bandırma'dan. Yani sizin memleket. İyi ki uyarıda bulundunuz. Akşam akşam kontrol etmemiştim. Yarın dikim yapacaktım. Söylediğiniz iyi oldu. Telefon açtım. Karışmış olabileceğini söylediler. Bu arada kestaneninde aşısız olduğunu fark ettim. Söyledim aşısızsa yabanidir diye. Kestanenin aşısız olduğunu ve yenen kestane olduğunu söylediler. Kafama takıldı şimdi. Yahu millete güveniyoruz ama millet bir tilki.

İnternetten aldığım chandler aşılı. Aşısını kontrol ettim. Taa kaç km ilerdeki insanlardan zarar gelmiyorda memleketimdeki insanların yaptıklarına. Bak şimdi canım fena sıkıldı.
Bandırmadan hangi fidancılıktan aldınız da merak ettim. Ben de Bandırma dan chandler getirttim. Ama fidanlardan hiç memnun kalmadım. Boyu 1 m civarında sarı etiketli falan dediler ama ot gibi fidan yollamışlar. Küçücüklerdi.Fidanlar 1 yıllık bile yok. Hepsi aşılı görünüyordu. Umarım tutarlar ve cinsine doğru çıkar. Fidanda üçkağıtçılık diz boyu. Hatta bir yerde okudum fidancılar aşılı ceviz yolluyorlarmış. Fidanı iple aşağıdan sıkıyorlarmış ki aşılı görünsün. Önceden Ekiz fidandan almıştık baya bir fidan. 200 civarı ceviz fidanında hiç kuruyan olmadı. Hepsi verimli. Hatta ekizden bu ay 15 tane de kaman-1 getirttim. Boyu şöyle olsun fidan iyi olsun demeye gerek yok. Hiç bir şey söylemedim. Gelen fidanlar çok iyiydi. İriliği boyu tam ideal. Şimdi chandlerleri niye Ekizden almadım diye üzülüyorum. Gerçekten Ekiz, fidanda güvenilir bir marka olmuş.

ms200 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 20:12   #10
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ms200 Mesajı Göster
Bandırmadan hangi fidancılıktan aldınız da merak ettim. Ben de Bandırma dan chandler getirttim. Ama fidanlardan hiç memnun kalmadım. Boyu 1 m civarında sarı etiketli falan dediler ama ot gibi fidan yollamışlar. Küçücüklerdi.Fidanlar 1 yıllık bile yok. Hepsi aşılı görünüyordu. Umarım tutarlar ve cinsine doğru çıkar. Fidanda üçkağıtçılık diz boyu. Hatta bir yerde okudum fidancılar aşılı ceviz yolluyorlarmış. Fidanı iple aşağıdan sıkıyorlarmış ki aşılı görünsün. Önceden Ekiz fidandan almıştık baya bir fidan. 200 civarı ceviz fidanında hiç kuruyan olmadı. Hepsi verimli. Hatta ekizden bu ay 15 tane de kaman-1 getirttim. Boyu şöyle olsun fidan iyi olsun demeye gerek yok. Hiç bir şey söylemedim. Gelen fidanlar çok iyiydi. İriliği boyu tam ideal. Şimdi chandlerleri niye Ekizden almadım diye üzülüyorum. Gerçekten Ekiz, fidanda güvenilir bir marka olmuş.
Nesil fidancılıktan aldım. Fidanlar güzel ama paketlemesi hoşuma gitmedi. 2 fidan kargoda gelirken kırılmış. Baharda gözler uyanmazsa tekrar göndercekler. Fidanları alırken acele mi ettim diye düşünüyorum. Bunda da var bir hayır. Yarın fidancıya fidanları götürmeye karar verdim. Parayı geri alıp güvenilir bir fidancıdan fidan almak olacak. Cevizde nedendir bilmiyorum bir şansızlıktır gidiyoruz.

herkul beğendi.
Eski 28-12-2013, 21:46   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2011
Arkadaşlar torbadaki aşılı fidanlar o kadar büyük olamaz zaten her memlekette çürük elma çıkabilir ya bir işi düzgün yapacaksın ya da o mesleği bırakacaksın

aksazli beğendi.
goksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 21:52   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Sayın goksal,

Kestanenin aşısız olduğunu ve yenen kestane olduğunu söylediler. Kafama takıldı şimdi. Yahu millete güveniyoruz ama millet bir tilki.
Aşısız kestane de kestane verir ama deli kestane denen bir şey olur. Yöreye uygun iyi bir çeşitten aşılanmışı tercih etmekte fayda var. Alternatif olarak fidanı sizin sonradan aşılamanız gerekir.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 22:12   #13
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Aşısız kestane de kestane verir ama deli kestane denen bir şey olur. Yöreye uygun iyi bir çeşitten aşılanmışı tercih etmekte fayda var. Alternatif olarak fidanı sizin sonradan aşılamanız gerekir.
Bizim burada aşısız kestanelere at kestanesi deniliyor. Bahçede vardı sökmüştük. Hatta fidancıya bahsetmiştim. Ondan da var ama bu yenen demişti. İşin içine hile girince ne yapacağımızı bilemiyoruz.

Eski 28-12-2013, 22:18   #14
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
At kestanesi tamamen başka bir tür. Kestane ceviz gibi bile değil. Aşısız cevizden doğru düzgün ceviz almak mümkün ama tohumdan ekilmiş çöğür kestaneden iyi bir çeşit çıktığı pek görülmüş bir şey değil. Yenir mi, yenir, küçük taneli olur, hemen kurtlanır. Bir de yakın çevrede yetişkin kestane ağaçları varsa kestane dikmek anlamlı. Yoksa genelde olmaz. Kestane mikrofloradan çok etkilenen bir bitki.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2013, 22:26   #15
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Akşam üzücü bir haber aldım. Bu yıl veya gelecek yıl sebzeleri diktiğimiz yer kamuya geçecekmiş ve yol yapılacakmış. İnşallah daha uzun bir süre yol yapılmaz. Bu arada aksilikler son gaz devam ediyor. Bahçeye diktiğim chandler ve şebin fidanlarının yerini değiştirmem gerekecek ki yağmur yağmaya başladı hem de şakır şakır.

Eski 28-12-2013, 23:21   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Bunu da internetten almıştım. Burdan aldıklarıma göre bir hayli boysuz
Aşı yeri şurası da

Name:  chandler.jpg
Views: 8262
Size:  68.0 KB

Fotoğraf mı yanıltıcı Fidan kurumuş gibi, ayrıca fidan derin ekilmiş gibi geldi bana.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 02:23   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Evet,fidan büyük ihtimalle kurumuş.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2013, 11:58   #18
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Aşı yeri şurası da

Eklenti 462336

Fotoğraf mı yanıltıcı Fidan kurumuş gibi, ayrıca fidan derin ekilmiş gibi geldi bana.
Fidan yeşil, akşama doğru çekmiştim. Sürgün yeri epey yeşil. Toprak kurusun biraz, fidanın yerini değiştireceğim.

Sabah ilk iş fidanları götürmek oldu. Bunlara biz deli deriz diye ağzından kaçırınca, bak dedim sende söylüyorsun. Bunlara aşı yapmadığın sürece açılım gösterir dedim. Öyle olsa ilçe köylere, bahçe kuranlara 200'er 300'er adet satamazdık dedi. Yani tohumdan yetişmiş aşısız cevizleri yetiştiren köylüler var. Bildiğim bildik tarzı fidancıdan fidanların parasını alıp geri geldim.

Eski 02-01-2014, 15:22   #19
/

Giriş Tarihi: 26-12-2012
maalesef acı bir durum 10 yıl sonra köylü işin aslını öğrenene kadar her şey çok geç olacak. siz şanslısınız bari yolun başından geri dönmüşsünüz
Sayın limon sever Acizane tavsiyemdir. 20-25 tane tohumu şimdiden fidan dikeceğiniz yere 4-5 cm derine gömün meyveler çürük değilse baharın hepsi yeşerecek işte o zaman iyi bakarsanız temmuz-ağustosta aşılarsınız ve 20-25 tane aşılı fidanınız olur. aynı masrafa gelir yetiştirmenin zevkini yaşarsınız. hayırlı olsun

limon_sever beğendi.
dadaşım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2014, 15:51   #20
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Ceviz fidanı almaktan biraz korktum doğrusu. Dediğiniz gibi bu fidana iyi bakacağım. Bahçede kendiliğinden yetişen fidanlar var. İki sene önce aşıyı denemiştik, tutmamıştı. Geçen baharda denemedik. Yaza tekrar deneriz.

Eski 05-01-2014, 01:34   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Telefon açtım. Karışmış olabileceğini söylediler.
Yahu topu topu iki fidan değil mi? daha çok olsa ne olur nasıl karışır bunlar gönderirken ne gönderdiklerine bakmıyorlar mı?
Kolay çıkış yolu bulmuşlar "karışmış olabilir" ne yani peki boğazınızdan geçerken karışmıyor mu? Bu haram kazançların onlardan, çocuğundan, torunundan, çıkacağını hiç düşünmezler mi? nasıl bir ahlaktır anlamış değilim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2014, 12:57   #22
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Arkadaşlar Ben Ceviz fidanlarını Ekiz fidancılıktan aldım geçen sene 3 yaşında olduğu için fidanlar fazla ceviz bırakmadım meyvelerini kırdım Çok güzel meyve tutumu ve ceviz kalitesi her dalda 2-3 tane numune bırakmıştım ben memnunun
Bu sene kasım ayı içinde 14 000 m2 lik bir alan için EKİZ fidancılığa siparıii verdik mavi sertifikalı alacağız

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 06:25   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yakup Ünal Mesajı Göster
Arkadaşlar Ben Ceviz fidanlarını Ekiz fidancılıktan aldım geçen sene 3 yaşında olduğu için fidanlar fazla ceviz bırakmadım meyvelerini kırdım Çok güzel meyve tutumu ve ceviz kalitesi her dalda 2-3 tane numune bırakmıştım ben memnunun
Bu sene kasım ayı içinde 14 000 m2 lik bir alan için EKİZ fidancılığa siparıii verdik mavi sertifikalı alacağız
Yakup Bey Hayırlı olsun.Şimdiden kolaylıklar dilerim.Bu sene dördüncü yaprağı açacak fidanlarınız peki bu sene ne yapacaksınız?Yine meyveleri koparacakmısınız?Eğer bırakacaksanız bol bol ürün diliyorum.

İhsan Kocatürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 13:29   #24
Ağaç Dostu

Yakup Ünal's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İhsan KOCATÜRK Mesajı Göster
Yakup Bey Hayırlı olsun.Şimdiden kolaylıklar dilerim.Bu sene dördüncü yaprağı açacak fidanlarınız peki bu sene ne yapacaksınız?Yine meyveleri koparacakmısınız?Eğer bırakacaksanız bol bol ürün diliyorum.
Hocam biz sonradan toprağı sevdik araştıra araştıra uygulayarakta yaprak bozarak devam ediyoruz.
İlk sene 160 tane diktik yaklaşık 60 tane fire verdik
firelerin yerine de diktik ve diktiklerimizden de 20 tane fire verdik onlarıda diktik
Durum şu tarlanın içeisinde gelişen ağaçlarda meyve bırakacağım gelişmeyenlerde ise bırakmayacağım.
TEŞEKKÜRLER

Yakup Ünal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2014, 14:28   #25
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Chandler ceviz fidanını evin 3 metre mesafesine diktim. Kök gelişimi yanlara doğru kuvvetli midir? Acaba ileriki yıllarda evin temeline bir zararı olur mu?

Eski 22-01-2014, 14:43   #26
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Chandler ceviz fidanını evin 3 metre mesafesine diktim. Kök gelişimi yanlara doğru kuvvetli midir? Acaba ileriki yıllarda evin temeline bir zararı olur mu?
sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 08:39   #27
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
Alıntı:
Sayın goksal,

Bu arada kestaneninde aşısız olduğunu fark ettim. Söyledim aşısızsa yabanidir diye. Kestanenin aşısız olduğunu ve yenen kestane olduğunu söylediler. Kafama takıldı şimdi. Yahu millete güveniyoruz ama millet bir tilki.

.

kestane aşısızda olur ama ufak ve koyu renkli olur. biz yoz kestane deriz. aşılı kestane en güzeli

kestane kuzeye bakan yamaçlarda iyi olur sıcak iklimi sevmez siz tarlaya dikeceksiniz dibinin serin olması lazım.

yoz kestaneyi de dikin yanına aşılı bulun bir kaç adet onlara tozlayıcı olur. verime geç yatar verime başladığı zaman dibine hiç çapa sürme işlemi yapmayınız dibi ne kadar serin olursa o kadar iyidir.

köyde olsaydım aşı kalemi yollardım size ama maalesef.

kütahya simav tarafına yolunuz düşerse köylerden temin edebilirsiniz.

aksazli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2014, 09:20   #28
Ağaçsever

kurtkus's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2010
12 yıl önce ilçe tarım müdürlüğüne gidip 5 dönümlük araziye ceviz dikeceğimi ,tür konusunda yardımcı olmalarını istedim.Bana (Amasya ili Gümüşhacıköy ilçesi) yöreye uyan ve birbirini dölleyeceğini belirterek fidan temininde yardımcı olacaklarını söylediler.Şebin,Bilecik ve Kaman türleri diye getirdikleri fidanları alıp diktim(parasını ödeyerek).Geçen süre zarfında verimsiz koca koca ağaçlarım oldu.İlçemizde düzenlenen bir seminerde Prof.Yaşar Akça'ya meyvelerinden götürüp verim alamıyorum diye anlattığımda meyvelerden bunların Şebinle de Kamanla da uzaktan yakından ilgisi olmadığını anladık.Yalova türlerini dikmişiz.Tür değiştirmek için çevremdeki eski ağaçları.yeni kurulan bahçeleri ve köyleri gezdim.Çiçeğin geç açması,verimi,iç oranı(randımanı),ince kabuklu oluşu,iç rengi,aroması ,her yıl vermesi gibi gözlemleri not alarak üç yıl önce 5 tane ağacı aşıladım.Hepsi tuttu.Verimini aldıktan sonra da geçen yıl 30 ağaç daha aşıladım.22 tanesi baharda kalemden tuttu.Tutmayan 8 tanesine de yazın orak zamanı çift ağızlı bıçakla göz ve yama aşıları yaptım,o sekiz tanesi de tuttu şükür.12 yılın boşa geçtiğini düşünüyorum,babam da ''tecrübe sahibi oldun oğlum,iyidir'' diyor.Hayırlısı bakalım.

kurtkus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 10:36   #29
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sn. Okyaz, İSPANYA'YA İLK KEZ 'CEVİZ FİDANI' İHRAÇ ETTİK| Bereket TV
bugün face book da gördüm ,çok sevindim,sanki kendim başarmışım gibi,bu haber iyi geldi,tebrikler ...

kamil keskin beğendi.

Düzenleyen yasarugur : 24-01-2014 saat 10:37 Neden: isim ekledim
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2014, 11:30   #30
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Sn. Okyaz, İSPANYA'YA İLK KEZ 'CEVİZ FİDANI' İHRAÇ ETTİK| Bereket TV
bugün face book da gördüm ,çok sevindim,sanki kendim başarmışım gibi,bu haber iyi geldi,tebrikler ...
gerçekten de gurur verici bir haber ekiz fidancılığı bu başarısından dolayı kutlarım.
inşallah ileride ceviz ihracatımızın haberlerini okumak kısmet olur.

kamil keskin ve herkul beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, ceviz budama, ceviz yetiştiriciliği, chandler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024