agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni585Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2013, 07:47   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juglandales Mesajı Göster
Soldaki chandler 3 yaşında
sağdaki Kaman1 5 yaşında
sn.juglandales, daha önceki bir mesajınızda yerli cevizlerdeki meyvelerin yabancı çeşitlerden çok daha lezzetli olduğunu yazmışsınız.bunu bir çok kişi söylüyor..rica etsem diğer özellikler açısından da karşılaştırmalarını yapabilirmisiniz(hastalıklara-dona dayanımı,çiçek açma zamanları vb.)

özellikle kaman ile chandler arasında nasıl fark var? arif bey soğuga en dayanıklı yerli çeşidin kaman1 olduğunu söylüyor..sizin bahçenizdeki kaman ve chandlerden hangisi daha önce uyanıyor, çiçek açıyor, ya da soğuga karşı hangisi daha dayanıklı?

resimdeki chandlerin bir dalında ucunda taş olan ip mi bağlı? ben mi yanlış görüyorum..bunu; dalın farklı gelişmesi, üstteki dala yaklaşmaması için mi yaptınız?

orion1988 beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 08:28   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ladikli Mesajı Göster
sn.juglandales, daha önceki bir mesajınızda yerli cevizlerdeki meyvelerin yabancı çeşitlerden çok daha lezzetli olduğunu yazmışsınız.bunu bir çok kişi söylüyor..rica etsem diğer özellikler açısından da karşılaştırmalarını yapabilirmisiniz(hastalıklara-dona dayanımı,çiçek açma zamanları vb.)

özellikle kaman ile chandler arasında nasıl fark var? arif bey soğuga en dayanıklı yerli çeşidin kaman1 olduğunu söylüyor..sizin bahçenizdeki kaman ve chandlerden hangisi daha önce uyanıyor, çiçek açıyor, ya da soğuga karşı hangisi daha dayanıklı?

resimdeki chandlerin bir dalında ucunda taş olan ip mi bağlı? ben mi yanlış görüyorum..bunu; dalın farklı gelişmesi, üstteki dala yaklaşmaması için mi yaptınız?
İlk önce şunu belirtmek gerekir; Bahsi geçen bahçe Trakya'da 50m rakım ve denize uzaklık 2km. Kaman1, Chandler' a göre her konuda daha erkenci, soğuktan bugüne kadar hiçbir çeşitte şikayetçi olmadım. Chandler'larda ne bir antraknoz nede güneş yanıklığına rastladım. Kaman1'lerim yazın güneş yanıklığına maruz kalıyor,nadiren antraknoza , meyveler çok lezzetli fakat iç renginde koyulaşmalar oluyor. Bunun için Sun-Shader kullanmayı düşünüyorum.

Resimde gördüğünüz briketi bir iple dala bağlamamdaki neden hem dal ile gövde arasındaki gerekli açıyı yakalamak hemde rüzgarın etkisini bir nebze olsun hafifletmek içindi. Hatalardan ders alarak yola devam ediyoruz, Kaman1'in saat 1 yönüne bakan dala zamanında bu şekilde müdahale edebilseydim daha düzgün bir taç yapısı oluşacaktı.

Sayın Lilium'u bahçemize misafir edebilirsek, yanlışları düzelteceğiz kısmet olursa

ladikli beğendi.
juglandales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 10:44   #63
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Chandler'larda ne bir antraknoz nede güneş yanıklığına rastladım. Kaman1'lerim yazın güneş yanıklığına maruz kalıyor,nadiren antraknoza , meyveler çok lezzetli fakat iç renginde koyulaşmalar oluyor. Bunun için Sun-Shader kullanmayı düşünüyorum.
Meyvaya yatmış Özellikle sıcak olan bölgeler de(40-45 gibi) mutlaka kaolin kili kullanmalı, bölgemde kullanmayan bahçelerde güneş gören meyvalar tümüyle güneş yanığına maruz kalırken kaolin (Sun-Shader) kullandığım bahçemde hiç güneş yanığı yoktu.

Name:  fotoğraf.jpg
Views: 4855
Size:  27.0 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 20:09   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-08-2012
Alıntı:
İlk önce şunu belirtmek gerekir; Bahsi geçen bahçe Trakya'da 50m rakım ve denize uzaklık 2km. Kaman1, Chandler' a göre her konuda daha erkenci, soğuktan bugüne kadar hiçbir çeşitte şikayetçi olmadım. Chandler'larda ne bir antraknoz nede güneş yanıklığına rastladım. Kaman1'lerim yazın güneş yanıklığına maruz kalıyor,nadiren antraknoza , meyveler çok lezzetli fakat iç renginde koyulaşmalar oluyor. Bunun için Sun-Shader kullanmayı düşünüyorum.

Resimde gördüğünüz briketi bir iple dala bağlamamdaki neden hem dal ile gövde arasındaki gerekli açıyı yakalamak hemde rüzgarın etkisini bir nebze olsun hafifletmek içindi. Hatalardan ders alarak yola devam ediyoruz, Kaman1'in saat 1 yönüne bakan dala zamanında bu şekilde müdahale edebilseydim daha düzgün bir taç yapısı oluşacaktı.

Sayın Lilium'u bahçemize misafir edebilirsek, yanlışları düzelteceğiz kısmet olursa
benim dikmeyi düşündüğüm yer 900 rakım, erken ve geç donların görüldüğü karasal iklim..chandler için bile soğuktan etkilenebileceğini fernor ya da şebin bilecik dikmemi söylüyorlar..kaman1 bu şartlarda daha zor gibi..
aslında ilkbahar geç donlarını atlatabilse sonbahar donlarından erken hasat yapılacağı ve erken yaprağını dökeceği için fazla etkilenmez diye düşünüyorum..

çeşitlerin belirgin özellikleri olsa da farklı bölge ve iklimlerde değişiklik gösterebilirler..bir kaç çeşit dikip gözlemlemek lazım..

kaman1 ağacınız neden o kadar eğri duruyor?dikerken düz dikilmediğinden mi yoksa rüzgardan falan mı? sağ tarafına büyük bir kazık çaksanız iple de gerdirerek fidanı kazığa bağlasanız belki düzelebilir
bu konuarda tecrübem yok sadece olabilir diye düşündüm

ncp1963 ve Tugsad beğendi.
ladikli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2013, 23:54   #65
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın juglandales, mesajınızda cevap verilmesi gereken o kadar soru var ki, hangisine öncelik vermeliyim diye düşünmeden edemedim. Neyse bir kısmını buradan bir kısmını görüştüğümüzde vermeye çalışırım.

Alıntı:
Kaman1, Chandler' a göre her konuda daha erkenci, soğuktan bugüne kadar hiçbir çeşitte şikayetçi olmadım.

Denize yakınlığınız don riskini çok azaltıyor bundan dolayı etkilenmemeniz gayet doğal.

Chandler'larda ne bir antraknoz nede güneş yanıklığına rastladım. Kaman1'lerim yazın güneş yanıklığına maruz kalıyor,nadiren antraknoza , meyveler çok lezzetli fakat iç renginde koyulaşmalar oluyor. Bunun için Sun-Shader kullanmayı düşünüyorum.
Antraknozun henüz görülmeyişinin nedenleri ağaçlarınız henüz küçük ve bahçenizin hava alması bir etken, bölgenizde nem ve rutubet düşükse buda bir etken. Kamanda antraknoz görülmesi şaşırtıcı.
Güneş yanıklığı tüm cevizlere aynı oranda etkiler diye düşünüyorum, kaolin kilini kesinlikle ihmal etmeyiniz.

Eski 16-03-2013, 23:16   #66
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-05-2009
Katkıda bulunmak isterim.
Kaman da antraknoz görülmesi gayet normaldir çünkü antraknoza hassas bir çeşittir. Chandler ise tam tersi antraknoza dayanıklı bir çeşittir. Sayın ladikli yerinizin rakımından çok daha önemli konu, arazinizin don çukurunda olmamasıdır. Taban, çukur yerler tüm don olaylarından en fazla etkilenen yerlerdir. Eğer araziniz yamaç bir yerdeyse ve hava akışı iyi ise cevizde sorun yaşamazsınız.
Chandler da daha fazla güneş yanığı olmasının sebebi ise meyvelerinin genellikle yaprak altında olması ve meyve olgunlaşma döneminin Kaman-1 veya diğer çeşitlere göre daha serin bir döneme kalmasıdır. Mesela Pedro güneş yanığından çok etkilenen bir çeşittir çünkü yaprakları meyvelerini kapatmaz.

ladikli, hdoğan ve Tugsad beğendi.
chandler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 11:44   #67
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Meyvaya yatmış Özellikle sıcak olan bölgeler de(40-45 gibi) mutlaka kaolin kili kullanmalı, bölgemde kullanmayan bahçelerde güneş gören meyvalar tümüyle güneş yanığına maruz kalırken kaolin (Sun-Shader) kullandığım bahçemde hiç güneş yanığı yoktu.

Eklenti 367852
Sayın lilium,üstteki resimde boyunlu gözlerden uyanan dalları açmak gerektiğini yazmışsınız.Büyük bahçelerde malumunuz onbinlerce dalı açmak imkansız.Bunun yerine boyunlu gözleri henüz küçükken kopartıp,düğme gözlerden yan dal oluştursak uygun olur mu? Bir sakıncası var mıdır ? Ya da böyle bir şeye hiç kalkışmasak mı?

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2013, 23:21   #68
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi formullaone Mesajı Göster
Sayın lilium,üstteki resimde boyunlu gözlerden uyanan dalları açmak gerektiğini yazmışsınız.Büyük bahçelerde malumunuz onbinlerce dalı açmak imkansız.Bunun yerine boyunlu gözleri henüz küçükken kopartıp,düğme gözlerden yan dal oluştursak uygun olur mu? Bir sakıncası var mıdır ? Ya da böyle bir şeye hiç kalkışmasak mı?
Sayın formullaone, Söyleminiz de haklısınız, benim anlattığım bu evreyi kaçıranlar için,

Boyunlu göz yerine düğme gözlerden yan dal oluşturmak tabi ki en doğrusu hiç bir sakıncası yok, en doğrusu olduğu gibi en mukavemetli dal da oluşturmuş olursun.

Ana yan dal oluşturmada düğme göz tercihi doğru ama bunu yaparken de lideri daima boyunlu gözden tercih etmeliyiz buna göre liderliği devam ettirecek gözleri de bırakmalıyız.

formullaone ve kamkat38 beğendi.
Eski 25-04-2013, 02:05   #69
Ağaç Dostu

Sayın Lilium,ilginize sonsuz teşekkürler.

Bahçelerimiz 8*4 dikim.

İlerideki yıllarda,aralardan sökeceğimiz ağaçların ana dallarını,şimdiden boyunlu gözlerden oluşturup ( yatay gelişip çok geniş yer kaplamasınlar diye ).. Sabit olarak kalıcak ağaçların da ( 8*8 ) ana dallarını ( boyunlu gözleri kopararak ) düğme gözlerden oluşturmayı düşünüyorum.

Böylece,8-10 yıl sonra kalıcı olucak olan ağaçların taç yapılarını hiç bozmadan gelişimlerini sürdürmelerini sağlamayı umuyorum.

Sizce bu şekilde,aradan köklenecek olan ağaçların ömrünü bir kaç yıl daha uzatmış olur muyum ? iyi geceler ..

Eski 25-04-2013, 22:31   #70
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın formullaone, ben bu 8x4 hiç uygun bulmadığımı diğer yazılarımdan da görmüşsünüzdür,

Ama 8x4 ekilen bir bahçe içinde düşünceniz yapılabileceğin en güzeli olur derim.

Bu güzel düşünceye rahmen ana yan dalları düğme gözlerden de bıraksanız sık oluşundan ve ağaçların güneşi görme isteğinden dallar yukarı dönecekler taç yapıları bozulacak,, ne kadar dönseler de boyunlu gözlerden daha açılı dal oluşturacakları için düşünceniz gayet güzel.
Sökülecek olanların ömrünü uzatır mı bilemem böyle bir tecrübem yok, ama kalıcı olanların taç yapıları bozar güneş almalarını etkiler. Güneş alamaması da meyva gözü oluşturmada düşüş görülür.
Aslında bu 8x4 te çok bir kar durumu göremiyorum, chandler taç yapısıyla 8x4 de uygun olmadığını düşünüyorum, pedro olsa nispeten diyeceğim pedro daha küçük taç yapısıyla ve daha sert budama isteğiyle olabilirliğini düşünüyorum.

Eski 27-04-2013, 10:13   #71
Ağaç Dostu

Chandler Ceviz Fidanı Budaması-1 - YouTube Arkadaşlar,Yaşar hoca,bu videoda lider henüz çok küçük olmasına rağmen ucunu hafif kesiyor..Bunu ilk defa duyuyorum.Neden yaptığı konusunda fikriniz var mı?

Eski 27-04-2013, 12:47   #72
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Yaşar hocamızın anlatım heyecanıyla yaptığı bir kaç hata,

1- Küçücük fidana bir litre boya gitmez (O kadar bahçeye de bir litre yetmez.)
2- Fidan zaten ikinci yılında olduğu belli, Süren sürgünlerde bir önceki yılın sürgünleri, olmayan sürgünleri geçen yıl nasıl kesecekler.
3- Onlardan kalem olur. (Olmayışının nedeni gözler patlamışsa olmaz)

İkinci fidana geçiyoruz.

4- Bundan dal çıksa bunu şey yapar. (Ne yapar? açıklama yok)
5- Hem tacı yukarıya çıkaracağım diyor hem ucu vuruyor. Uç neden vuruluyor? Fidan ana yan dallarını oluşturması için yeterli boya gelmemişse vurulmaz, ana yandalları oluşturmak için yeterli boya gelmişse vurulur.

Yaşar hoçanın anlatım esnasında yaptığı hatalar, anlatım esnasında bir çok kişiden gelen sorular karşısında bu gibi hatalar olabilir normaldir.

Hep derim budayıcı budama yaparken kendi eleminde olmalıdır dikkat dağıtacak hareket söz olmamalıdır.

Eski 29-04-2013, 21:14   #73
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:

Hep derim budayıcı budama yaparken kendi eleminde olmalıdır dikkat dağıtacak hareket söz olmamalıdır.
Sayın Lilium'a katılıyorum,budama işi öyle teorik bilgiler ile kolay yapılacak bir iş değilmiş, budama tecrübesi ve ağacın başına geçip dikkati dağılmadan ağacın yapısı ve dilinden anlamak gerekli. Kendisine buradan tekrar çok teşekkür ederim zahmet edip bahçeme kadar geldiler gerek ceviz budaması gerek gübleme ve bakım konularında anlatım ve uygulamaları ile beni bilgilendirdiler.

Lilium, orion1988 ve Tugsad beğendi.
ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 15:03   #74
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
Alıntı:
Bazı cevizlerimde hastalık var. Bunlara makas değdirdikten sonra hastalığın öteki ağaçlara bulaşmaması için makası nasıl dezenfekte etmemi önerirsiniz.?
sulandırılmış çamaşır suyu en etkili çözümdür

juglandales ve adiyge beğendi.
yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 14:03   #75
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Sn. Lilium, bilgilendirme ve açıklamalarınızı takip ediyorum şu ana kadar çok faydasını gördüm, teşekkür ediyorum.
Maraş 18, Chandler, Sütyemez 1, Altay 1, Kaman1 ve Franquette’den oluşan ceviz bahçem adreste fotoğraflarını eklediğim budama ile ilgili sorumda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Bahçemde, bir kaç yıllık fidanlarda aşırı uzayan özellikle lider dallar rüzgardan dipten kırılıyor Ben bunu engellemek amacıyla bir kaçını uçtan bir miktarını kestim. Uca yakın 3-5 yan dallarla birlikte yeni sürgünler verdi. Bu doğru bir uygulamamı. Yani tek amacım dal tam olgunlaşmadığı için dalın kırılmasını engellemek. Resimlerde daha iyi anlaşılıyordur. Buraya ekleyemedim aynı resimleri. Teşekkürler. Selamlar

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 19:56   #76
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın hdoğan, başlığınızda konuyla ilgili fikirlerimi paylaşmaya çalıştım.

hdoğan beğendi.
Eski 08-07-2013, 20:15   #77
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Alıntı:
Sayın hdoğan, başlığınızda konuyla ilgili fikirlerimi paylaşmaya çalıştım.
Sayın Lilium, açıklamalarınız ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum. Konu ile ilgili kafamdaki bütün sorular cevabını buldu. Selamlar

Eski 09-07-2013, 11:58   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
ilk olarak forumda olan tum agac dostlarina Bulgaristan'dan selamlar,
bu kadar sevieli ve bilgi dolu bir forum varmis, haberimiz yokmus
kafamizin sorularla dolu oldugu bir zamanda agaclar.net'ti bulduk 2 ay boyunca - okuduk - okuduk bilgilendik her bi sorumuza cevap bulduk, bir soru haricinde

sormak istedigim: budama yapilan her bir fidanda tac yere yakin yerlerden olusturuluyor, 5-10 sene sonra fidanlarimizn arasina traktorle girmemize sorun olmaz mi bu?

2-2.5 metreye ulasincaya kadar tek dal olarak birakilsa sonra tac yapilsa bi sorun olurmu? ki altlarinda ilacmala, gubreleme, capalama, sulama, toplama islemlerini rahatla yapalim ?

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2013, 20:17   #79
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın karabuz hoş geldiniz,

2.5 metreden sonra tacı aşağıya çekmek daha zor, bunun eksi yanları daha çok, güneş yanığı, rüzgar yatırması gibi farklı farklı eksileri var.

Taç yapısı (yüksekliği) birazda her bahçe kullanıcısının kendi tercihine de kalmış bir şey, büyük bahçeler traktörsüz olmuyor o nedenle taç yapıları biraz daha yüksek olabilir, küçük bahçeler belli bir süre taç yapılarını daha alçak tutabilirler ilaçlama hasat gibi konularda belli bir süre rahat ederler belli bir süre alt dallardan meyva alırlar daha sonraki yıllar ağacın tacını daha yukarılara yavaş yavaş çekerek ağacı gençleştirmiş de olurlar.

hdoğan ve Tugsad beğendi.
Eski 10-07-2013, 08:32   #80
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2013
Cevabınız için çok tesekürler Lilium hocam. söz konusu bahçe 96 dekar o yüzden bu sorular kafamızda soru işareti birakmıştı.

Çok başımız agırmasın budama ile diye fidanların aralarını 8*10 metre braktık kı rahatla büyümelerıne izin verebilelim.

tacların "yönetimi" konusunda soylediklerinizi göz önünde bulundurarak 1,7m. gövde bırakıp yan dal yapımına başlamaya karar verdım (1,7m- benim boyum )

karabuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 08:38   #81
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Sn. Lilium, Birinci yıldan itibaren illa, önce bütün çıkan yan dalları kesip fidanı uzatıp sonra tepe vurup dallandırmak zorundamıyız, yani fidanda uygun yükseklikte birinci yılında değişik yönlere bakan 3-4 yan dal çıkmışsa yan dalları kesmeden bırakamazmıyız, zaten lider dal uzuyor çok hızlı olmasada. ve fidan doğal haliyle büyümeye devam ediyor. Mutlaka cevizi gelişimine göre yaklaşık 3 metre uzatıp sonra tepe kesimi yapıp dallandırmak zorundamıyız yoksa doğal haliyle uygun yükseklikte yan dal vermişse akışınada bırakabilirmiyiz?

Eski 19-07-2013, 00:56   #82
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
zaten lider dal uzuyor çok hızlı olmasada. ve fidan doğal haliyle büyümeye devam ediyor.
Fidanın gelişimi iyiyse çalışıyorsa aynen dediğiniz gibi

"doğal haliyle uygun yükseklikte yan dal vermişse akışınada bırakabilirmiyiz"(riz)

Tepe vurmalarının (kesimlerinin) amacı yandal oluşturmak ve ağaçın tacını aşağıda tutmayı ve kontrollu taç oluşturmaya yarar.

Fidan tek gövde olarak gidiyorsa belirli uygun yüksekliklerden martta tepe vurulur ki yandallarını oluştursun. Fidan güçlü gelişip uygun mesafelerden yandallarını oluşturmuşsa bunlar gelişmeye bırakılır, yine mart ayında uygun mesafelerden budamaları yapılır.

Eski 20-08-2013, 20:14   #83
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2012
Selamlar
Sayın formullaone müsadenizle bir kaç sorum olacak size ; Aynı zamanda diktiğimiz fidanlarımızı Ben geçen yıl (2012 mart) aşı gözünün 3-4 göz üzerinden kesmediğim ve bazı bilgisizliklerimden dolayı 1 yıl kaybettiğimi biliyordum (şimdi çok daha iyi anladım)
Sormak istediğim 600 fidanınızın kaç tanesi taç yapısını (yukarıdaki fotoğraf gibi) bu şekilde oluşturmaya başladı ? Kaç tanesi hala tek lider dal ?
Bu Mart'ta fidanların tepe vurumlarını kaçtan yaptınız ? Yeni sistem bahçelerde taçlandırmayı 1 buçuk 2 metreden yapıyorlar diye hatırlıyor gibiyim.

aviator34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 20:19   #84
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
bahçeye traktör ile değilde el traktörü ile işleme yapıyorsanız bahçenin iki yan kenarında bulunan bahçe telinin direklerine ip bağlayarak bu ipe de o sıraya gelen fidanları bağlasanız. bahçe boyunca kaç sıra varsa hepsine bağlamanız gerek. yaklaşık 2 metre kadar yükseklikte olucak, eğer bahçe teli için olan direkler bu yükseklikte değilse yeni sağlam direkler dikilebilir bu iş için. traktör ile toprak işleniyorsa 3 metre yükseklikten bu ipler geçirilebilir. fidanlar yukarıya çapraz ipe bağlanır mesela bilmiyorum işe yarar mı?

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 00:50   #85
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
bahçeye traktör ile değilde el traktörü ile işleme yapıyorsanız bahçenin iki yan kenarında bulunan bahçe telinin direklerine ip bağlayarak bu ipe de o sıraya gelen fidanları bağlasanız. bahçe boyunca kaç sıra varsa hepsine bağlamanız gerek. yaklaşık 2 metre kadar yükseklikte olucak, eğer bahçe teli için olan direkler bu yükseklikte değilse yeni sağlam direkler dikilebilir bu iş için. traktör ile toprak işleniyorsa 3 metre yükseklikten bu ipler geçirilebilir. fidanlar yukarıya çapraz ipe bağlanır mesela bilmiyorum işe yarar mı?
Güzel fikir bunu kısa karıklar için deneyeceğim.Ne kadar fidan kurtarırsam kardır.Teşekkürler.

Lilium beğendi.
Eski 21-08-2013, 02:14   #86
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
Bu Mart'ta fidanların tepe vurumlarını kaçtan yaptınız ? Yeni sistem bahçelerde taçlandırmayı 1 buçuk 2 metreden yapıyorlar diye hatırlıyor gibiyim.
Sayın aviator34, bazı şeyler tam oturtamadınız galiba, konu başlığında ki ilk videoyu izlemediniz sanırım, videoyu bu konuya değinmek için çekmiştim ya da ben iyi anlatamadım.

İlk tepe vurmasının 2 metreden yapılması bence çok yanlış bir uygulama videodada bu konuya değiniyorum tepe vurulması 170 cm den yapılmış ve fidan ana yan dallarını çok yüksekte oluşturdu
Böyle yüksek taç isteyenler bu metrelerden tepe vurmasını yapabilirler, yalnız şunu da söylemeden geçemeyeceğim birden yüksek bir taç gövdede güneş yanıklığına rüzgardan dolayı ağaçların yatmalarına sebebiyet verir, yüksek bir taç tercih edilse istense bile bunu zamana yıllara yayarak yapılmasını öneririm.

Yüksek bir taç istenmiyorsa ve yüksek bir tepe vurması yapılmışsa videoda olduğu gibi ilk ana yandallarımızı oluşturmada bir yıl geç kalırız, bunu anlatmaya çalışmıştım.

Tercih sizlerindir istediğiniz uygulamayı yapabilirsiniz neyi ne için yaptığınızı nasıl yaparsam ne oluru bildikten sonra sorunda kalmaz.

Eski 21-08-2013, 02:34   #87
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Güzel fikir bunu kısa karıklar için deneyeceğim.Ne kadar fidan kurtarırsam kardır.Teşekkürler.
Evet güzel bir fikir, yalnız bunu yaparken dal çok körpe, tel ile dalın arasına sürtmeyi yaralanmasını önlemek için iyi bir tedbir almak gerekir aynı keza bağlayacağınız bağda yaralamayacak kesmeyecek bir şey olması gerekir bağlar boğmalara karşı kontrol edilmeli unutulması halinde liderden olursunuz.

Benim böyle bir unutmuşlığum oldu, ip boğmuş kabuk ipide kapatmış ipi çıkarmak için kabuğuda kesmem gerekiyordu kabuğu kesersem iletişimi de keserim düşüncesiyle öylece bıraktım, ağaç başka bir lider yaratıp onunla devam etti.

formullaone beğendi.
Eski 21-08-2013, 17:42   #88
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Alıntı:
Sayın aviator,toplam fidan sayısı 2.350,ancak bu şekilde dallanmış olanlar 500 civarı vardır.Geriye kalanların %80'i iki metre ve üzeri tek lider,%10'u iki metre altıda tek lider,kalan %10'u da sonradan kuruyanlar,alttan yabani çıkarıp aşı yaptıklarım,büyümeyenler vb..

Zaten normalde beklenen boy,2. yazlarında fidanların tek lider olarak 2 metre ve üzerine ulaşmaları.Bu başarılmışsa,şimdilik sorun yok demektir

Bu 500 civarı fidan,1. yazında 2 metre ve üzerine ulaştı.Biz de,1.80-2.00 cm gibi tepe vurduk.Taçlandırmayı da,120 cm civarı yaptık.Normalde 140-150 cm denir ama bu yükseklik gözümüze çok geldi.Üstelik,o kadar yüksek taçlandırsaydık rüzgar hepsini yatırırdı,biz de meyveleri yerden toplardık
2350 büyük bir rakkammış kolay gelsin Mart ayına daha çok olmasına rağmen insan ne yapması gerektiğini öğrenmek istiyor. Teşekkür ederim saygılar...

Eski 21-08-2013, 19:26   #89
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aviator34 Mesajı Göster
2350 büyük bir rakkammış kolay gelsin Mart ayına daha çok olmasına rağmen insan ne yapması gerektiğini öğrenmek istiyor. Teşekkür ederim saygılar...
Rica ederim Sayın avaitor34,unutmadan söylemeliyim,diktiğimiz kış biz de 3-4 göz üzerinden değil,8-10 göz üzerinden tepe vurmuştuk.Yaz boyunca da çıkan filizleri hiç ellemedik.Aşağıdaki gibi tamamen serbest büyüdüler.Hatta,çalı gibi desem daha doğru olur

Ancak 2. budamada hepsini tek lider bıraktık ve bu yaz gelişimleriyle beni bile şaşırtan fidanlar oldu.Sanırım 1. yaz üzerlerinde bolca yeşil dal yaprak olmasından dolayı kök sistemleri güzel gelişmiş,bu da,bu yıla yansımıştı.

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2013, 21:02   #90
Ağaç Dostu

aviator34's Avatar

Benim geçen yıl sürgünler hiç büyümedi üsteki çalı gibi dediğiniz fidanlardan benim Bahçemde 20 tane yoktu belkide
Kusuru kendimde bulduğum için sıkıntım yok aşık Veysel'in dediği gibi havaya bakarsan hava alırsın toprağa bakarsan dua alırsın...Bence bakım her şey.

Etiketler
budama, ceviz, chandler ceviz fidanı, fidan üretimi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024