agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni76Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2009, 15:05   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Ceviz fidan aralıkları ne olmalı?

cevizi kaç metre ara ile dikmek gerekir bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum

QWERT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 13:30   #2
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Ceviz ağacın çok iri bir ağaç olacağını hesaba katarak 5 m. ara ile dikmeniz gerekir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2009, 14:58   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Sn QWERT,

Ceviz ağaçlarını 8 veya 10 metre ara ile dikmek gerekir yanlış hatırlamıyorsam.

zooteknist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 08:17   #4
Ağaç Dostu

yasarugur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2007
Galeri: 7
Sayın Qwert ,Toprak tv nin cevizle ilgili bir programında, Nevşehir taraflarında katılımcı çok güzel ceviz fidanlarının bulunduğu araziyi gösterirken"burası 1800 m rakım" demişti Afyon ise 1021 m rakımdaymış yani oraya göre 800 m daha alçak, soğuğa dayanıklı ,ilkbahar donlarına karşı geç uyanan ceviz fidanı alarak siz de ceviz yetiştirebilirsiniz,

yalnız 5 metre aralık Gemlik zeytinleri için önerilen dikim aralığı ,Ayvalık zeytini için bile 7-8 metre aralık öneriliyor, ceviz ise birkaç yüz yıl ömürlü ağaçlar olduğundan kıraç yerlerde 10 m , toprağı elverişli olan yerlerde ise daha geniş taç oluşacağından 12 m den daha yakın aralıkta dikilmemeli diye öğrendim ben bu forumda .

Bu konuda bilgili bir arkadaş 12 m aralıkla dikilen cevizlerin daha iyi verime yattığını belirtiyordu. Size basitçe fikir vermesi açısından Gemlik'li bir arkadaşımın söylediğini aktarayım.

1960-65 yıllarında Amerikan mobilya firmalarının Erzurum taraflarından satın aldığı ceviz tomrukları Gemlik limanına kamyonlarla getirilir orada denize atılır küçük teknelerle denizde yüzdürülerek açıkta bekleyen büyük yük gemilerine istiflenirmiş. Arkadaşım "Tomrukların bir tanesinin eni kamyon kasasının eninden genişti" diye anlatır. Bu açıdan da baktığımızda 12 m. lik dikim aralığı daha mantıklı geliyor bana.

dadaşım beğendi.

Düzenleyen yasarugur : 16-04-2010 saat 11:26 Neden: düzeltme
yasarugur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2013, 10:23   #5
Ağaç Dostu

doğa64's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasarugur Mesajı Göster
Sayın Qwert ,Toprak tv nin cevizle ilgili bir programında, Nevşehir taraflarında katılımcı çok güzel ceviz fidanlarının bulunduğu araziyi gösterirken"burası 1800 m rakım" demişti Afyon ise 1021 m rakımdaymış yani oraya göre 800 m daha alçak, soğuğa dayanıklı ,ilkbahar donlarına karşı geç uyanan ceviz fidanı alarak siz de ceviz yetiştirebilirsiniz,

yalnız 5 metre aralık Gemlik zeytinleri için önerilen dikim aralığı ,Ayvalık zeytini için bile 7-8 metre aralık öneriliyor, ceviz ise birkaç yüz yıl ömürlü ağaçlar olduğundan kıraç yerlerde 10 m , toprağı elverişli olan yerlerde ise daha geniş taç oluşacağından 12 m den daha yakın aralıkta dikilmemeli diye öğrendim ben bu forumda .

Bu konuda bilgili bir arkadaş 12 m aralıkla dikilen cevizlerin daha iyi verime yattığını belirtiyordu. Size basitçe fikir vermesi açısından Gemlik'li bir arkadaşımın söylediğini aktarayım.

1960-65 yıllarında Amerikan mobilya firmalarının Erzurum taraflarından satın aldığı ceviz tomrukları Gemlik limanına kamyonlarla getirilir orada denize atılır küçük teknelerle denizde yüzdürülerek açıkta bekleyen büyük yük gemilerine istiflenirmiş. Arkadaşım "Tomrukların bir tanesinin eni kamyon kasasının eninden genişti" diye anlatır. Bu açıdan da baktığımızda 12 m. lik dikim aralığı daha mantıklı geliyor bana.

Sn yasarugur

Bizim dedelerimizden babalarımızdan öğrendiğimiz şekilde cevizleri 10-10 12-12 aralıklarla dikerseniz dekar başına 10 ağaç dikebilirsiniz.
Eğer ticari amaç güdüyorsanız bunu 8-4 veya 7-3,5 dikmeniz gerekir.

Ağaçları müstakil olarak düşünürseniz ticari bir gelir elde edemezsiniz, ama ağaçları müşterek olarak düşünmeniz gerekir ki şimdi dünyanın yaptığı da bu şekildir.

Ben 25 da alanıma müşterek yani sık ve sırt dikimi yapacağım. Toprak analizlerini 30-60-90ve 120 cm den alıp tam toprak analizi için il tarım müd. verdim. Sonuçlarını bekliyorum. çok yakında İnşaallah resimli olarak paylaşacağım.

bu konuda sayın Selami Bayrak'ın ceviz badem yetiştiriciliği kitabını okumanızı tavsiye ederim. Diğer ceviz yetiştiriciliği hakkında kitap yazan değerli hocaların kitaplarını da temin edebilirsiniz.

Araştırmdan dikim yapmamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Saygılarımla...

doğa64 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 18:27   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-08-2013
ceviz fidanlarını derin dikme sorunu

arkadaslar ben 1 yıl önce 100 agac ceviz diktim.acemilik işte,cukurlar cok derin oldu,dikerkende toprakla doldurmadım cukurları.şimdi agaclar cok cukurda kaldı.cukurları doldurursam fidanların aşı yerleri gömülecek.sorun olurmu?

ovakentli35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 20:21   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-08-2013
Sorun öncelikle ağaçların çukurda kalması,
çünki yağmurlar bu çukurları doldurur, bu fazla su ağaç köklerini olumsuz etkiler,
hatta çok soğuk havada çukurlara birikmiş olan su donabilir ve
bu da ağaçın donması ile eş anlamlıdır.
Bütün bunlar olmasa bile fidanın aşı yerinin mutlaka toprak yüzeyinden 5 cm
yukarıda olması gerekir.
Aşı yeri toprak altında kalan fidanlar belki ölmüyorlar ama büyümüyorlar.
Bütün ağaçlar büyürken, büyümeyenleri incelediğimizde bunların derin dikildiğini
ve aşı yerlerinin toprak altında kaldığını gördük.
Size kolay gelsin.

vetinte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2013, 20:32   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-05-2013
kiraz ağacım vardı bahçede meyvesini yedik ama aşı yeri gömülmüş ağaç nakavt.bence riske etme.

bulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 08:25   #9
Yeni Üye

vermiş oldugun bilgiler için tesekkur ederim

Eski 02-09-2013, 09:43   #10
Ağaç Dostu

yolgezer2001's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2012
2012 kışında diktiğim bazı ağaçlarımın aşı yeri toprakla sıfır hale geldi çözüm olarak bu kış kökleyip yükseltmem mi gerekir yoksa ağaç büyüdükçe aşı yerleri 3 5 cm yukarı kalkarmı ?

yolgezer2001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2013, 13:28   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolgezer2001 Mesajı Göster
2012 kışında diktiğim bazı ağaçlarımın aşı yeri toprakla sıfır hale geldi çözüm olarak bu kış kökleyip yükseltmem mi gerekir yoksa ağaç büyüdükçe aşı yerleri 3 5 cm yukarı kalkarmı ?
Aşı yerleri büyümez,yukarı kalkmaz malesef.

Kökleyip yükseltirseniz,saçak köklerini ve kazık kökünü yerinden oynatmış olursunuz ve fidanlar kuruyabilir.

Aşı yerlerinin etrafındaki toprağı uzaklaştırarak,4-5 yıl güneş görmesini sağlayın,sonrasında önemi kalmaz.

formullaone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2013, 16:31   #12
Yeni Üye

arkadaşlar ben birde ceviz toplandıktan sonra agaçlara ne gibi bakım uygulamalıyız.onu merak ediyorum bilgilendirirseniz cok sevinirim

Eski 30-11-2013, 03:19   #13
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ovakentli35 Mesajı Göster
arkadaslar ben 1 yıl önce 100 agac ceviz diktim.acemilik işte,cukurlar cok derin oldu,dikerkende toprakla doldurmadım cukurları.şimdi agaclar cok cukurda kaldı.cukurları doldurursam fidanların aşı yerleri gömülecek.sorun olurmu?
Aşı yerleri Toprak altında kaldığı taktirde kesin kurur demek yanlıştır. aşı yerleri yara durumunda olduğu için eğer toprak altında kalırsa topraktaki nemden dolayı mantari hastalıklara yakalanma riski artar fakat bu %100 değildir aşı tam anlamıyla kapandıysa çok sorun olmaz büyümesine de engel değil.. ama çukurda bırakmak sizin için daha çok tehlike arz etmektedir.. **** sizin için biraz zahmetli bir iş fidanlar yeni olduğu için yaprak döktükten sonra rüzgarsız bir günde söküp çukurları biraz doldurup geri dikebilirsini

Aksu_Tarım Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2013, 03:21   #14
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ovakentli35 Mesajı Göster
arkadaşlar ben birde ceviz toplandıktan sonra agaçlara ne gibi bakım uygulamalıyız.onu merak ediyorum bilgilendirirseniz cok sevinirim
ceviz hasadından sonra yapraklar döktüğü zaman bordo bulamacı sıkın tamamına ve eğer bölgenizde kış şartları ağırsa fidanın 30-40 cm lik kısmını toprakla öbek yapın yani toprağa gömün

Eski 30-11-2013, 03:27   #15
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa64 Mesajı Göster
Sn yasarugur

Bizim dedelerimizden babalarımızdan öğrendiğimiz şekilde cevizleri 10-10 12-12 aralıklarla dikerseniz dekar başına 10 ağaç dikebilirsiniz.
Eğer ticari amaç güdüyorsanız bunu 8-4 veya 7-3,5 dikmeniz gerekir.

Ağaçları müstakil olarak düşünürseniz ticari bir gelir elde edemezsiniz, ama ağaçları müşterek olarak düşünmeniz gerekir ki şimdi dünyanın yaptığı da bu şekildir.

Ben 25 da alanıma müşterek yani sık ve sırt dikimi yapacağım. Toprak analizlerini 30-60-90ve 120 cm den alıp tam toprak analizi için il tarım müd. verdim. Sonuçlarını bekliyorum. çok yakında İnşaallah resimli olarak paylaşacağım.

bu konuda sayın Selami Bayrak'ın ceviz badem yetiştiriciliği kitabını okumanızı tavsiye ederim. Diğer ceviz yetiştiriciliği hakkında kitap yazan değerli hocaların kitaplarını da temin edebilirsiniz.

Araştırmdan dikim yapmamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Saygılarımla...
Haklısınız tüm dünya cevizi 7-3,5 ---- 8-4 e dikiyor fakat dünyada ki budama tekniklerinin ne yazık ki %5 i uygulanmıyor hatta bunun aksine ceviz budamaya gelmez diyenler bile var.. yerli çeşitler 10-10 yabancı çeşitler de 8-8 dikilebilir daha yakınını kesinlikle kabul etmiyoruz. devlet bile destek vereceği ceviz bahçelerinde en sık 8-8 i kabul ediyor.. daha sık dikimlerde malesef en geç 10 yıl sonra aradan ağaç kesmek gerekecek...

dadaşım beğendi.
Eski 30-11-2013, 18:53   #16
Yeni Üye

Aksu_Tarım's Avatar

İdeal Bir Ceviz Fidanı Dikimi Nasıl Olmalıdır...

Bu konu hazırladığımız videoda gayet anlaşılır şekilde uygulamalı olarak anlatılmıştır

AksuTarim ve Seracilik - YouTube

Eski 14-01-2014, 23:53   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2014
öncelikle ceviz orman ağacıdır. Orman bakanlığının özel ağaçlandırma kapsamında ceviz ağaçlandırılmasına kredi ve hibeler yıllardır verilmekte ama bilinememektedir.
Ister kendi yeriniz olsun isterse orman arazilerine şahıslara 15 yıl sonra ödemeli köy tüzel kişiliklerine hibe verilmektedir.
Bunları alına bilmesi için özel ağaçlandırma projelerinizin yapılması gerekmektedir.

Ahmet siviş
orman mühendisi
SILA MÜHENDİSLİK

SILAORMANCILIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 12:11   #18
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SILAORMANCILIK Mesajı Göster
öncelikle ceviz orman ağacıdır. Orman bakanlığının özel ağaçlandırma kapsamında ceviz ağaçlandırılmasına kredi ve hibeler yıllardır verilmekte ama bilinememektedir.
Ister kendi yeriniz olsun isterse orman arazilerine şahıslara 15 yıl sonra ödemeli köy tüzel kişiliklerine hibe verilmektedir.
Bunları alına bilmesi için özel ağaçlandırma projelerinizin yapılması gerekmektedir.

Ahmet siviş
orman mühendisi
SILA MÜHENDİSLİK
kendi yerimize ektiğimiğzde 15 yıl sonra ödemeli kredi mi? nasıl olucak bu iş acaba biraz açarsanız.

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 13:38   #19
Ağaç Dostu

15 yıl sonra bir defada geri ödemeli,% 1.5 - 2 arası ( tam emin değilim) faiz oranı olan bir kredidir. Bahçeye uyguladığınız iş çeşidine göre ödeme yaparlar. Örnek olarak direkleri demir direk olarak diktiniz,size ahşap direk parası öderler. Ya da,fidanları 12 tl den aldınız size 6 tl fidan başı ödeme yaparlar. Yani,yaptığınız masrafların % 50 sini ancak karşılar bu paralar.

Biz aldığımız zaman en az 10 dekar sınırlaması vardı. Mesela bizim 9.5 dekarlık badem bahçemiz var ama bu bahçe için kredi alamadık. Şu an bir değişiklik var mı bilmiyorum.

Bir diğer konu da,kredinin,siz işi yaptıktan sonra ( 1 ay-6 ay arası değişir ) hesabınıza yatması. Bu yüzden,biz ilk önce bahçedeki işleri yaptırdık,adamların paralarını ödedik,ardından bir süre sonra %40-50 lik bir kısmı hesabımıza yattı.

Bu kredi her iş birimini kapsamaz. Kepçe ile çukurların açılması ve herek parası gibi.

Bu kredi dışında ayrıca dekar başı verilen hibe bedeli var,o da 100 tl olarak ödenmişti. Şimdi sanırım mavi sertifika için 230 tl olmuş.

ibas06 beğendi.
Eski 15-01-2014, 14:27   #20
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
bu kredi için fatura ibra etmek gereklimidir. ben beton direkler ve teller için fatura almadım sadece fidanların faturası elimde. bu kredi için ziraat bankasına mı başvurmamız gerekli

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 14:41   #21
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
bu kredi için fatura ibra etmek gereklimidir. ben beton direkler ve teller için fatura almadım sadece fidanların faturası elimde. bu kredi için ziraat bankasına mı başvurmamız gerekli
Öncelikle,bir proje mühendisi tarafından arazinizin dikim projesi hazırlanmalı. ( bu ücretli bir işlem) Bu projeyi hazırlattıktan sonra,araziye yapmış olduğunuz masrafların faturaları ile birlikte,bu dosyayı bağlı olduğunuz orman bölge müdürlüğüne götürerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Orman bölge müdürlüğü,orman bölge şeflerinden oluşan bir heyetle birlikte bahçenizi dolaşıp,yaptığınız işlemleri yerinde gördükten sonra,kredinin onaylama işlemi tamamlanmış olacaktır.

Onaylamanın ardından,ziraat bankasında açacağınız bir hesaba krediniz yatar.

Siz yine de,proje yaptırmadan önce,ilk olarak orman bölge müdürlüğüne giderek bilgi alın. Belki de,fatura dahilinde olmayan işlerinizi de,yerinde görüp onay vererek kredilendirme dahilinde tutabilirler.

ermana beğendi.
Eski 15-01-2014, 15:44   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermana Mesajı Göster
Üstad merhaba
ben bu krediyi araştırdım hatta Orman işletmesine gittim bizzat orda bana gerekli evrakları söylediler yukarda da Formualanın bahsettiği gibi hiç uğraşma derim gitgel git gel yol parana yazık verdikleride 3 kuruş birşey ayrıca 15 yıl onların denetiminde kalıyor bahçe içine hiç birsey yapmana müsade edilmiyor satsat sataman bir garip ayrıca sen örme tel yaparsın onlar sana dikenli tel parası verir hiç gerek yok git ziraat bankasından yatırım kredisi cek ondan iyi salla gitsin uğraşma
bu hükümetin politikası şehir efsanesi adamlar kredi vermemek için elinden geleni yapıyorlar bence uğraşma
bir sürü teferruatı var değmez proje yok aplikasyon yok 2mt derinlikte toprak analizi falan filan vs vs

ncp1963 ve ermana beğendi.
ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2014, 18:11   #23
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ben de ceviz ağacı fidanı dikmeye başladım . Haydi hayırlısı

dadaşım beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 15:03   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
bahçenizi nerede kurmak istiyorsanız o bölgedeki bahçelere yoğunlaşın cinsler, dikim aralıkları, toprak yapıları sulama sistemleri gibi yok ben türkiyenin her yerindeki bahçeleri görmek istiyorum diyorsanız buyrun gelin bir kahve içer bahçeyi gezeriz..

kırşehir/ mucur
Ceviz cinsi bölgeye göre değişkenlik gösterebilir de dikim aralıklarında da aynı değişkenlik söz konusu olabilir mi? Benim asıl merak ettiğim bu dikim aralıkları..

fahris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 15:19   #25
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahris Mesajı Göster
Ceviz cinsi bölgeye göre değişkenlik gösterebilir de dikim aralıklarında da aynı değişkenlik söz konusu olabilir mi? Benim asıl merak ettiğim bu dikim aralıkları..
merhaba

ben 8X7 ölçülerinde dikim yaptım değişik ölçülerde dikim yapan arkadaşlar mutlaka vardır. her yörede her ölçü mutlaka kullanılıyordur.

benim görüşüm eğer ilerde seyreltme yaparım düşüncesi ile sık dikim yapılıyor ise, zayıf yapılı topraklarda sık dikim yapılmalı, kuvvetli yapıdaki topraklarda ağaç gelişimi hızlı olacağından çok kısa sürede ağaçlar bir birine girecek ve keserek seyreltmek zorunda kalınacak.

yok ben bu işi profesyonelce sık dikip bu şekilde bahçemi yöneteceğim derseniz profesyonel yardıma ihtiyacınız var demektir.

ncp1963 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2014, 08:06   #26
Yeni Üye

Profesyonelden kastınız ne?

Eski 07-06-2014, 08:19   #27
Ağaç Dostu

Alıntı:
Profesyonelden kastınız ne?
kalıcı olarak çit dikim yapacaksanız bunu yönetmek bayağı bir tecrübe ve bilgi gerektirir.

Eski 07-06-2014, 11:15   #28
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncp1963 Mesajı Göster
kalıcı olarak çit dikim yapacaksanız bunu yönetmek bayağı bir tecrübe ve bilgi gerektirir.
Peki önce seyrek başlanıp sonra sık dikime gidelebilir mi?

Eski 07-06-2014, 15:55   #29
Ağaç Dostu

Alıntı:
Peki önce seyrek başlanıp sonra sık dikime gidelebilir mi?
çok istiyorsanız sık dikim yapar sonra seyreltebilirsiniz.

örneğin 8X4 dikersiniz sonra 4 metrelik kısımlardan birer adet alıp 8X8 e geçersiniz ve ya ben bu işi öğrendim bu şekilde devam edecğim dersiniz karar sizin

fahris beğendi.
Eski 24-06-2014, 21:06   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2014
Ceviz fidanı aralıkları 7×3,5, 8×4, 7×7, 10×7, 8×8, 9×9 ve 10×10 metre mesafede olmalıdır.

KapıdağFidancı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ceviz, fidan dikimi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024