agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Çalılar (http://www.agaclar.net/forum/calilar/)
-   -   Çin Lanterni (Abutulion) (http://www.agaclar.net/forum/calilar/12449.htm)

Sebahattin Sargın 10-02-2009 00:53

Çin Lanterni (Abutulion)

3 Eklenti(ler)
Abutilyonlar malvaceae (ebegümecigiller) ailesine ait, 150 dolayında türden oluşan cinsdir. Abutilyonun bazı türleri her daim yeşil, bazıları ise yaprak dökerler. Tek veya çok yıllık, küçük çalı veya ağaç şeklinde olabilirler. Çoğu tropik Amerika kökenlidir, ancak bazı türler, Kuzey Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya da bulunmaktadır.

Abutilion grandifolia-Büyük Yapraklı Abutilyon: 2-3metre yüksekliğe ulaşabilen küçük bir ağaçtır. Yaprakları yuvarlak veya oval, kenarları hafif tırtıllı ve tüylüdür. Çiçekleri çan şeklinde ve sarı renktedir. Kısa süreli hafif dona dayanıklıdır. Kıyısal Ege ve Akdeniz bölgelerinde dış mekânda yetiştirmeye uygun bir türdür.

Eklenti 62255

Abutilion pictum: Yeşil parçalı yapraklı, çiçekleri turuncu renkte olan bir türdür. Bu türün alacalı yapraklı olanı Abutilion pictum “Thompsonii "veya Abutilion pictum variegata olarak bilinmektedir. Alacalı (variegata) görünümü oluşturan, Fasulye Cüce Mozaik Virüsüdür (Bean dwarf mosaic virus). Hasta olan yapraklar, virüsün kloroz (sarılık) a neden olmasına bağlı olarak, sarı-yeşil mozaik görünümündedir. Bol güneşte sarı renk daha öne çıkar. Göze hoş göründüğü için virüslü olan bu hastalıklı bitki, kültürde sağlam olanlara göre daha fazla kullanılmaktadır. Çelikle yapılan üretimde, virüslü bitki üretilmektedir, tohumlu üretim arzu edilirse, virüssüz normal yeşil yapraklı bitki elde edilir.

Eklenti 62253 Eklenti 62254
Abutilion pictum

Bugün peyzajda genelde Orta Amerika kökenli türlerden elde edilen hibridler kullanılmaktadır, bunlarda çiçekler bol, devamlı ve çok renklidir...

KAYNAK

limon 10-02-2009 19:41

Bu türlerle ilgili planın nedir? Yok öyle tanıtıp kaçmak ;)

Sebahattin Sargın 10-02-2009 23:59

Bunu Bursada Hürriyette dolaşırken bir muhacir vatandaşın evinin bahçesinde gördüm. Yağmur altında küçük turuncu çiçekler açmıştı ve çok güzel gözüküyordu. Baktım site de başlığı yok, bir yerler de konusu da geçince açtım bende :D

Acaba bu bitkiden hangi ayda nasıl çelik alınır, ya da tohumdan yetiştirme imkanımız varmı? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

Sevgiler ;)

Arzu Kasapoğlu 11-02-2009 00:36

Tohumları ebayda satılıyor :)

Ayrıca yaz kış çiçeği üzerinden hiç eksik olmuyor. Gerçekten çok güzel bir çiçek.

Selahattin Yılmaz 11-02-2009 07:43

Sebo abutilonu suya koysan kökleniyorçok arsız bir bitki.

eylems 11-02-2009 07:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin Yılmaz (Mesaj 358707)
Sebo abutilonu suya koysan kökleniyorçok arsız bir bitki.

Ben denedim köklenmediler. Ama burada satışı var.

Orkun Kırcı 08-03-2009 13:58

Abutilon Hybridum

1 Eklenti(ler)
Abutilon Hybridum Mix

-Çan şeklindeki kırmızı, beyaz,turuncu ve sarı renkte çok gösterişli çiçeklere sahip, yaprakları her mevsim yeşil kalan çok yıllık bir bitkidir. Nisan ayından eylül ayına kadar iç veya dış mekanda çok uzun süre çiçek açar. Ayrıca soğuk seralarda kış mevsiminde dahi çiçeklerini korur.

-Toprak Türü: Drenajlı(geçirgen) toprak.

-Yeni gelişen kökleri keserek çoğaltılabilir.

Eklenti 66194

Orkun Kırcı 08-03-2009 14:00

Yaklaşık iki hafta önce ektiğim iki tohumdan birisi bu sabah kendini gösterdi. Bakımı hakkında çok fazla bilgim yok. Bilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

Orhan Özbilgiç 08-03-2009 16:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkunkırcı (Mesaj 374542)
Yaklaşık iki hafta önce ektiğim iki tohumdan birisi bu sabah kendini gösterdi. Bakımı hakkında çok fazla bilgim yok. Bilen arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.

Sayın orkunkırcı;
Abutilon bir seneden beri benim gözde çalılarımdan. Çok araştırdım. Özellikle sıcaklık isteği konusunu. Çünkü benim Abutilon'um, Samsun-Çarşamba-Kızılot köyü'ndeki yazlık bahçemde. Burada kışları en düşük sıcaklık bazı yıllar -7 dereceye kadar düşebiliyor. Bu sene -5' i gördü.
Sonbaharda diktiğim Abutilon' um aslanlar gibi. Bu demektir ki -5 dereceye dayanabiliyor. Yalnız bahçenin kuzeyi korunaklı, güneye bakan bir cephesine dikmiştim. Zaten bazı kaynaklar; -5-7, bazılarıda 0 dereceye kadar dayanır diyordu. Demekki birincisi doğru.
Zaten, bu çiçek komşu apartmanın bahçesinde dikkatimi çekmişti ilk kez. İstanbul' da da kışlar çok ta ılık değildir. Herne kadar bu sene doğru dürüst kar bile yağmadıysa da çoğunlukla sıcaklıklar kışın -7-8 derecelere bile düşebiliyor.Yani İncirliova için iklim sorunu yok!
Gelelim diğer özelliklerine..
Fazla bir bakım gerekmiyor. Sadece kışın kuru dalların alınması ve şekil verme açısından yüzeysel bir budama gerekiyor.
Yarı gölge yerleri seviyor. Aşırı olmamak kaydıyla suyu seviyor.
Çok hızlı büyüyor. Sanırım Haziran' da ilk çiçeklerini gösterir bu yıl. Bu günlerde dahi üzerinde çiçekleri var komşu apartmandakinin.
Sevgiyle kalın.Güle güle büyütün.

limon 08-03-2009 18:52

Çok güzelmiş, güle güle büyütün. Tohumlanırsa bizimle de paylaşırsınız :)

Orhan Özbilgiç 08-03-2009 20:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 374660)
Çok güzelmiş, güle güle büyütün. Tohumlanırsa bizimle de paylaşırsınız :)

Sayın limon;
Sonbaharda komşu apartmandaki çiçeğin sahibinden rica minnet aldığım bir yan sürgünü, Samsun'a götürüp olduğu gibi (üzerindeki çiçekleriyle) diktim. Tuttu.
Ayrıca Merter'de (Zeytinburnu tramvay istasyonunun hemen yanında) Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün bir fidan satış noktası var. Orada saksıda, yaklaşık 1 metre den daha uzun ve üzerinde çiçekleri olan bir Abutilon' u da gördüm, aldım ve götürdüm. O da gelişimine dış mekanda( toprakta) devam ediyor.
Sadece o daha koyu kırmızı renkli çiçeği olan Abutilon Nabob. O rengi de çok güzel.
Hani ola ki, Avrupa Yakası'nda oturuyorsanız ve arzu ederseniz size özelden orayı işletenlerin telefon numarasını bırakayım, bir sorun var mı diye. Oradan sık sık fidan aldığım için kartlarını almıştım.
Sevgiyle kalın..

Orkun Kırcı 08-03-2009 22:28

Bilgiler için teşekkür ederim. Ben şimdi bayburtta çimlendirdim. Haziranda tatile aydına giderken nasıl götürebilirim şimdiden onu düşünüyorum. Tohumlanırsa dağıtacağımdan hiç şüpheniz olmasın sevgili Limon.

Güngör Salman 08-03-2009 22:47

Bizim yan binanın bahçesinde var turuncu ve şu an çiçekli çokta güzel 2 dal alıp diktim inşallah tutar:)

Orkun Kırcı 24-03-2009 15:31

1 Eklenti(ler)
Ektiğim iki tohumdan biri çimlendi. Bu bebiş büyüyecekte çiçek açacak ha :)) Valla tohum işi gerçekten sabır işi.

Eklenti 68527

feriha 24-03-2009 15:35

Çok güzel:p

Güle güle büyütün Sayın orkunkırcı.

Tohumunu çimlendirirken özel bir işlem yaptınız mı?

Koyu yeşil 24-03-2009 15:42

Çok hoş bir bitki, sağlıkla büyütün.

fikreteren 24-03-2009 15:44

Komşularım bana rize'den getirdiler.yaklaşık 4 senedir büyükce bir saksıda.yaz-kış dışarda
hiç birşey olmuyor.toprağı kurudukça su veriyorum.yazında bol çicekli. hatta sonbaharda
dal da diktim.tutuyor.Sende güle güle büyüt.

Orkun Kırcı 24-03-2009 15:54

Teşekkür ederim arkadaşlar. Feriha hanım özel birşey yapmadım. Doğrudan torfa 1cm kadar derine diktim ve sera ortamında çimlendi. Ama yaklaşık bir haftadır ne uzuyor ne büyüyor. Burada güneş yok epeydir etkisi vardır değil mi? Bir bahar geleydi :(

Orkun Kırcı 24-03-2009 15:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fikreteren (Mesaj 385872)
Komşularım bana rize'den getirdiler.yaklaşık 4 senedir büyükce bir saksıda.yaz-kış dışarda
hiç birşey olmuyor.toprağı kurudukça su veriyorum.yazında bol çicekli. hatta sonbaharda
dal da diktim.tutuyor.Sende güle güle büyüt.

Daldan tutması iyi bir özellik. Böylece memlekte götürürken çelik olarak götürebilirim:) Ayrıca önümüzdeki ay Samsun'a gelme durumumuz var. Yanınıza uğramak isterim Fikret abi.

Volare 24-03-2009 16:34

Abutilon Hybridum

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 374800)
Bizim yan binanın bahçesinde var turuncu ve şu an çiçekli çokta güzel 2 dal alıp diktim inşallah tutar:)

Sayın Güngör Salman ,
çok iyi yapmışsınız , bu çiçeğe annem yıllardır evinde baktı , asıl çoğaltma yolu sizin yaptığınız .
Sadece annem çelik yeni yaprak verinceye kadar üzerini pet şişelerin bir kısmını kesip ters çevirip bu mini serayla kapatıyordu .
Yeni yaprak çıkınca açıyordu .
Bu şekilde bir çok akrabaya ve komşulara dağıttı.
Şimdi artık bu bitkiye ben bakıyorum , çok derin budama yaptım ( Bursadan İzmire taşıyabilmek için ) daha yeni filiz veriyor .
Büğüdüğü zaman gerçekten ihtişamluı bir bitki olacak.

Orkun Kırcı 19-05-2009 22:09

Benimki hala 8 nolu mesajdaki gibi ne büyüdü ne küçüldü. Ne yapsamda hızlandırsam gelişimini acaba.

feriha 19-06-2009 16:34

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar daha önce çimlendirmeye çalışıp başaramadığım Sn. Karınca70 den aldığım abutulion tohumlarını 3-4 gün önce bayatlamasınlar diye ektim. Kısa sürede hızla çimlenmeye başladılar. Sanırım bu bitkiyi çimlendirmenin tam zamanı.;) Bilginiz olsun..

Eklenti 88099

ardabora 01-07-2009 23:42

5 Eklenti(ler)
2007 başlarında kayınpederim İzmit'ten 50 cm. boyunda bir fide getirdi,bahçeye dikti. Öyle hızlı büyüdü ki aynı yılın kasım ayında yaklaşık 1,5 metre oldu, deli gibi çiçek açtı.

Gelen geçen fide istedi,tohum istedi. Sonra o kışı atlatamadı ve ondan minik bir çelik aldık.

Bu minik çelik de büyüdü gelişti ama 2008 başlarında o da soğuğa yenik düştü, bu sene yine çelik aldım,şu an sürüne sürüne yaşıyor ama çelikten üretmek çok kolay.

Her mevsimde üretebilirsiniz.

Yaklaşık 10 cm.lik genç dalı kesip saksıya dikin ve üzerini cam kavanozla kapatıp kışın dışarıda,yazın gölgede bekletin,çok kolay kökleniyor.

Sarıyer'de bu ağacı büyütemedik ama bu kış havalar soğuyunca sarıp sarmalamayı düşünüyorum.

İzmit'te dayımızın evinde bunun turuncusu var,bir kaç yerde de sarısını gördüm ama internette toz pembesini görünce o rengin peşine düştüm. Nerde bulurum bilinmez..

Adalet Yağcı 13-07-2009 15:20

Bu sene tohumdan yetiştirdiğim abutilonlarımın keyfi yerinde, hızla büyüyorlar çiçek açması da yakın, tomurcuğu var.

Orkun bey, tohumu siz getirtmiştiniz netten, siz de bir tanesini çimlendirmiştiniz durumu nasıl merak ettim.

Volare 16-07-2009 20:41

1 Eklenti(ler)
Bu günkü keşfim ,,Abutilion pictus''.
Bu keşfi İzmir Bucada gezerken tesadüf eseri yaptım .3 metre boyunda ,
bahçede çok ihtişamlı bir bitki.
Sahibi olan teyze hemen 4 çelik verdi ,hiç olumlu yanıt beklemediğim için
biraz şaşırdım .Hatta tuturmayı başaramazsam başka çelik de verebileceğini söyledi .

Adalet Yağcı 17-07-2009 16:37

1 Eklenti(ler)
Beş ay önce tohumdan yetiştirdiğim abutulionum açmak üzere.
Eklenti 93394

Volare 17-07-2009 20:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 463929)
Beş ay önce tohumdan yetiştirdiğim abutulionum açmak üzere.
Eklenti 93394

Adalet hanim ,
actiklarini da goruruz degil mi .
Kirmizi mi , tozpembe mi ?

Adalet Yağcı 17-07-2009 20:06

Bana pembe gibi geldi ama tomurcuk tam olgunlaşınca belli olur sanırım.
Önümüzdeki hafta çiçeğini görmeyi ümit ediyorum, sevgili Volare.

Volare 17-07-2009 20:18

Ben de celiklerimi diktim , ustlerine de pet siseden seralar kapattim .
Haddi hayirlisi :)

Ülker 17-07-2009 20:24

Çelikten tuttuğunu yeni öğrendim, hemen yarın yan bahçedekine bakmaya gidiyorum, yerinde duruyorsa ben de çelik şansımı deneyeceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024