agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni2941Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-01-2009, 10:16   #331
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2009
Merhaba arkadaşlar.Ortalama 1.5-2 ay önce elime bir japon gülü geçti.Tanıdığımız biri dikerek verdi.O zamandan beri japon gülüm nasıl geldiyse öyle duruyor.Büyüme falan hiçbir şey yok.Ama hiç bir bozulmada yok.Henüz çok küçük...Dışarda gezerken bir yerde 2 ayrı saksılarda japon gülü gördüm onlar büyümektedirler.Görenler japon gülümün tuttuğunu söylüyorlar.Ama büyümüyor.Duyduğum kadarıyla japon gülü şu anda kış uykusunda olabilirmiş.Ne kadar doğruluğu var bilemiyorum ama sizce japon gülüm büyüyecek mi ? Şimdiden sağolun arkadaşlar...

bluejean1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2009, 12:01   #332
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Köklendiğine emin misiniz anlayamadım ama siz yine de kışın içeride tutun çiçeğinizi. Özellikle oradaki sert rüzgarlar Japon gülünün sevmeyeceği bir ortamdır. Kışın durağan hale hatta neredeyse uyku durumuna geçer, tüm yapraklarını dökebilir.
Baharda dışarı alırsanız hızla geliştiğini göreceksiniz.
Ben hala öğrenemedim ama size sabrı öğrenmenizi ve heyecanınızı kontrol edip, bekleyip görmenizi öneriyorum

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2009, 12:51   #333
Yeni Üye

Anladım cevabınız için teşekkürler.Yoook bilmiyorum ki köklendimi falan bana dikip verdiler.Ama tuttuğunu düşünüyorum.Zaten hiç dışarı çıkarmadım içerde bahara doğru çıkarırım öyleyse dışarı Ya inşallah büyür yaa artık 2 ay oldu hala büyümedi ya telaşlanıyorum

Eski 05-02-2009, 12:51   #334
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Çiçek açan japon gülüm. aynı saksıda iki farklı renk

Eklenen Resimler

sakdag beğendi.
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 13:09   #335
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Bunlarda tek tek çiçeklerin fotoğrafı

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2009, 14:38   #336
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Züleyha Hanım,

Şu anda mı çiçekliler? Benim, içeri alınca kel kalan Japon'um, tomurcuklarını dökmemişti. Belki 30'dan fazla tomurcuğu var üzerinde. Dallarda da minicik yapraklar fışkırmaya başladı.
Peki bu çiçek neresinden fotosentez yaptı da bu çiçeği açtırdı bugün?
Name:  S6301623.JPG
Views: 4956
Size:  49.1 KB

esemeral beğendi.
Eski 05-02-2009, 14:42   #337
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Galeri: 256
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züleyha Mesajı Göster
Çiçek açan japon gülüm. aynı saksıda iki farklı renk
Japaon gülleriniz çok güzel Züleyha Hanım.

Her ikisi de aynı saksıda çok güzel gelişmiş. Saksının boyutunu merak ettim.

Uzaktan resimleyebilir misiniz?

Arzu Kasapoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2009, 15:25   #338
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın Turuncuhis, evet bugün çekilmiş fotoğraflar. Yaklaşık 3 haftadır çiçekliler ama bugün kısmet oldu fotoğraflarını çekmek. Sayın Arzu Kasapoğlu, çok büyük bir saksıda değiller. Fotoğrafı ekledim. Bu görüntü çiçeğin biraz budanmış ve yapraklarını dökmüş hali. Dışarda iken bunun iki katı büyüklüğündeydi.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 05-02-2009, 15:41   #339
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Renkleri çok hoş Züleyha Hanım, keyfiniz eksik olmasın...
Yapraklarını dökmemiş sizinki kışın, özel birşey yaptınız mı? Benimki fotoğrafta gördüğünüz gibi eskileri attı, ölü taklidi yaptı şimdi yenileri çıkarıyor Bu uyanış aşamasına hayran oluyorum...

Eski 05-02-2009, 15:49   #340
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın Turuncuhis,
Aslında ilk içeri aldığımda gölge bir yere koymuştum, o zaman çok yaprak döktü. Sonra yerini değiştirip daha aydınlık , ışık alan bir yere koydum. Tabi bir de çiçek sıcak ortamı çok seviyor, evim kaloriferli olduğu için çok ısı değişimi olmadı.

Eski 05-02-2009, 19:12   #341
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Çiçeğiniz kocaman ağaç olmuş çok güzel. Ben de bir başka rengi pembe katmerliyle aynı saksıya dikebilirim.

Teşekkür ederim.

Eski 05-02-2009, 19:14   #342
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Eğer bu renklerden elinizde yoksa, isterseniz gönderebilirim çeliklerinden Arzu Hanım.

Eski 05-02-2009, 21:33   #343
Ağaç Dostu

Arzu Kasapoğlu's Avatar

Pembe katmerlinin aynısından bende de var.Yavru ağzı rengi japon gülünüz çok çok güzel

Yaza doğru Trabzon'a japon gülü çeşitleri geliyor, eğer bulamazsam sizden rica ederim.

Çok teşekkür ederim Züleyha Hanım.

Eski 01-03-2009, 23:44   #344
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Galeri: 9
Japon Gülü bölümüne epeydir mesaj gelmemiş minik bir katkım olsun.

Bu da sevgili babacığımın apartman bahçemizde yetiştirdiği muhteşem japonlarından biri. Çiçeklendiğinde yepyeni fotoğraflarını ekleyeceğim.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
fizikçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2009, 09:37   #345
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Kışın kapalı balkonda duran, katmerli pembe, katmerli sarı, beyaz ve yeni çelikleyerek bu sene gelişmesini umduğum kırmızı yalın kat bir japon güllerim var.

Katmerli pembe'yi de bundan 11 sene evvel Antalya'da bir yerden rastgele çelik alarak edinmiş ve böylece başlamıştım Japon Gülü sevdasına. Geçen yaz yalın kat kırmızı ve yalın kat turuncu çelikledim ama yalın kat turuncuyu tutturamadım, kırmızı ise direniyor sanırım. Baharda göreceğiz bakalım canlanacak mı yoksa kendini bırakacak mı?

En eski Japon Gülü'mün (katmerli pembe) bir sorunu var ama. Bitki bitleri tarafından istilaya uğramış vaziyette. Kışın bir miktar yaprak dökmesi yaşıyordu zaten, şimdi sanırım hem böcek hem kış sebebiyle iyice kelleşti. Böceklerle mücadeleye başladım. Bu arada bir de budama yapmam sizce bitkinin işini kolaylaştırır mı yoksa daha mı kötü yapar dersiniz?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 17:03   #346
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar japon gülüm tutucakmı diye daha önce bir mesaj yollamıştım Japon gülüm tutmuştu ve büyümeye başlamıştı.Çok yavaşta olsa büyüyordu.Saksısı çok küçüktü malesef.Hafta sonu büyük yeni bir saksı aldım.Toprağı gübre ile karıştırarak harmanladım ve saksıya doldurdum.Sonra japon gülünü hemen eskı saksısını kesıp toprağını oraya oturtacaktık ama toprak dağıldı.Japon gülümün kökleri çıktı baya uzundu Onu öyle diktik.Üstünede çam gübresi koyduk.2 gün önce falan yaptık bu işlemi.Yapraklarını biraz saldı sanki.Kötü birşey yok ama şu anda hiç büyümüyor.Acaba tam tuttu derken japon gülümü bozdum mu Yardımlarınız için ****** arkadaşlar...

Eski 24-03-2009, 08:39   #347
Ağaç Dostu

Keşke iyice tuttuğuna emin olmadan hiç ellemeseydiniz. Tercih olarak saksı diplerinden kök çıktığında saksı değiştiriliyor. Yapraklar su kaybından salmış olabilir. Japon gülü suyu çok seviyor benim gözlemlediğim. Susuz kalınca hemen yapraklarını salıyor.

Havalar iyice ısınıp güneş gördüklerinde coşuyorlar. Hala bozulmamış olabilir.

Eski 24-03-2009, 13:46   #348
Yeni Üye

Cevabınız için çok teşekkürler.Yook japon gülüm diğer saksısında tutumuş büyüyordu.Ama saksısı oldukça küçüktü.Hala yaprakları biraz salık gibi ama öyle iyice değil.Yani yine yerinde gözüküyor.İnşallah aksi bir durum olmaz.Suyunuda yeterince verdim alttan ve üstten hatta altta hala su duruyor almıyor

Eski 24-03-2009, 15:51   #349
Ağaç Dostu

fikreteren's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2007
15 gün evvel tepe kısmından çelik alıp çaybardağına koydum.buğün baktım çillenmiş.Bende pembe katmerli kırlı sarı ve beyaz var. yalnız tohumları kaşgünde çilleniyor acaba dikim için bir özelliği varm ?

fikreteren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2009, 22:59   #350
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Merhaba bu da benim japon gülüm bir hafta önce bana hediye geldi kırmızı açıyor dediler bakalım.

Eklenen Resimler

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 17:06   #351
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Selamlar,
15 gün önce aldığım japon gülümün eve gelince yaprakları sararmaya başladı.
çiçegide bir günde döküld.
Sorunu ne olabilir cevaplarsanız sevinirim.

Eklenen Resimler

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2009, 07:44   #352
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi suzan7 Mesajı Göster
Selamlar,
15 gün önce aldığım japon gülümün eve gelince yaprakları sararmaya başladı.
çiçegide bir günde döküld.
Sorunu ne olabilir cevaplarsanız sevinirim.
Sayın suzan7; japon gülünde çiçek ömrü zaten bir gündür.Bir gün yaşar ve hemen soluverir.

SEZER.A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2009, 10:02   #353
Ağaç Dostu

Yapraklarında bir sararma görmedim ben.

Eski 28-04-2009, 10:06   #354
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın Suzan7 japongülünün yaprak sararması ve dökülmesinin en büyük nedeni ışık isteğinin çok yüksek olması ve bunun yeterli oranda karşılanamamasıdır. Mutlaka güneş alan bir yere koyun ve sulamasına da dikkat edin.

Eski 28-04-2009, 21:57   #355
Ağaç Dostu

suzan7's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Teşekürler züleyha,
Japonum, camlı terasımda camın yanında duruyor ,sabah güneşini saat 1 e kadar alıyor.
Sulamayıda 1 2 günde bir az az yapıyorum.Yorumunu bakliyorum.

suzan7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 11:35   #356
Ağaçsever

lalecan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
menhabalar , japon gülleriniz bir harika bende sizden imrenerek bir tane aldım. yavru ağzı katmerli olsun dedim bakalım nasıl açacak. Sizlere sorum, pencere önüne ikindi güneşi alan bir yere mi koyayım yoksa aydınlık güneş almayan biyere mi?cevaplarınızı bekliyorum.

lalecan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 18:07   #357
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Merhaba arkadaşlar.
Bu da benim japon gülüm. Bana 2008 yılı nisan ayında bol pembe çiçekleri ile hediye gelmişti. geldikten bir kaç gün sonra çiçeklerini döktü. Sonra yapraklarında sararmalar başladı ve onlarında çoğu döküldü. Ben de belki gelişimi hızlanır diye budadım. Bütün bir kış hiç gelişim göstermeden öylece kaldı. Meğer ben onu güneş almayan bir yerde tutuyormuşum. Bunun yalnış olduğunu da buradan öğrendim tabi. Sonra cam önüne koyunca havalar da ısınınca bizimki uyandı. Şimdi yeni bir çok yaprak çıkardı. Toprağa yakın kısmındaki odunsu dalından da bir sürgün daha verdi. Sanki yerinden memnun gibi. Ama yeni çıkan yaprakları niye yeşil değilde kahverengi birde onu anlayabilsem.
Sulamasını toprağı kurudukça yapıyorum birde yazın 10 günde bir çiçekçimden aldığım kendisinin hazırladığı toz bir gübre kullanıyorum.(ama içeriği konusunda bir fikrim yok) Hafta sonu sıvı yaprak gübresi aldım onunla yapraklarını spreyledim.
Bu konuda bir fikri olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.Aşağıya fotoğrafını ekliyorum.
Teşekkürler sevgiler...

Name:  picture_00045.jpg
Views: 3990
Size:  61.4 KB
Name:  picture_00046.jpg
Views: 3980
Size:  54.5 KB

cybl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 18:33   #358
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Arkadaşlar bir sorum daha olacak. Ellimde sayın karınca70'ten aldığım çok yıllık japon gülü tohumları var. Forumlarda tohumların nasıl ekilmesiyle ilgili bir bilgi bulamadım. İki üç çeşidinden elimde az sayıda tohum olduğu için de ekmeye de cesaret edemedim açıkçası. Acaba aranızda daha önce tohumdan çimlendirmeyi deneyen oldumu tecrübelerini benimle paylaşırmı?
Teşekkürler...

cybl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 21:09   #359
Ağaçsever

Sibel11's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2008
Ben de sayın karınca70'ten japon gülü tohumu aldım. Tohumları ekerken bilinçli olarak yapmadım; ama plastik bardaklada torfa ekip, bir kere suladım üzerini streç film ile örttüm, hergün havalandırıp fısfısla nemlendirdim. 8 tohum ekmiştim bu günlerde 3 ü çimlendi, diğerlerinden de umutluyum. Umarım bir faydası olur, kolay gelsin

Sibel11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 21:16   #360
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
[QUOTE=cybl;419028]Merhaba arkadaşlar.
Bu da benim japon gülüm. Bana 2008 yılı nisan ayında bol pembe çiçekleri ile hediye gelmişti. geldikten bir kaç gün sonra çiçeklerini döktü. Sonra yapraklarında sararmalar başladı ve onlarında çoğu döküldü. Ben de belki gelişimi hızlanır diye budadım. Bütün bir kış hiç gelişim göstermeden öylece kaldı. Meğer ben onu güneş almayan bir yerde tutuyormuşum. Bunun yalnış olduğunu da buradan öğrendim tabi. Sonra cam önüne koyunca havalar da ısınınca bizimki uyandı. Şimdi yeni bir çok yaprak çıkardı. Toprağa yakın kısmındaki odunsu dalından da bir sürgün daha verdi. Sanki yerinden memnun gibi. Ama yeni çıkan yaprakları niye yeşil değilde kahverengi birde onu anlayabilsem.
Sulamasını toprağı kurudukça yapıyorum birde yazın 10 günde bir çiçekçimden aldığım kendisinin hazırladığı toz bir gübre kullanıyorum.(ama içeriği konusunda bir fikrim yok) Hafta sonu sıvı yaprak gübresi aldım onunla yapraklarını spreyledim.
Bu konuda bir fikri olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim.Aşağıya fotoğrafını ekliyorum.
Teşekkürler sevgiler...

Bu Japon gülü değil, kamelya.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024