agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni2941Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-12-2008, 00:53   #301
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Merhaba,
Tembellik yapmayıp, tüm mesajları okudum ama yine de sorularımın yanıtını bulamadım sanırım ya da aşırı telaşlandım çiçeğim için.
Haziran ayında aldığım Japon gülüm aşırı güneş ve sıcağa rağmen sağlıklı gelişti, bol bol çiçek açtı. Kışa dayanıksız olduğunu okuduğum için salona aldım 5 gün önce fakat yaprakları alttan başlamak üzere, yaşlı genç farketmeden hızla sararmaya başladı. Onları koparıyorum ama çiçeğim çıplak kalacak gibi görünüyor. Çiçeğimi pencere ve balkon kapısı birleşimindeki köşeye koydum. Yani 90 dereceden aydınlanıyor ama güneş görmüyor. Salonum da aşırı sıcak değil.
İçeri almadan 2 gün önce Trampo adlı bir insektisit uygulaması yapmıştım. Bu nedenle zarar gördüğünü sanmıyorum ama çiçeğim ölürse çok üzüleceğim.
Havalar Kasım'da sıcak gidince bir sürü tomurcuk ve gövdede minik yapraklar oluşmuştu, onlar açmasa da olur ama çiçeğim ölmesin.
Yapraklardaki bu hızlı sararıp, dökülme durumu normal midir?

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 09:19   #302
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Japon gülü çok sıcak olmasa bile çok ışık isteyen bir bitki.Ayrıca dış mekanda çok ışıklı bir ortamdan iç mekana, daha karanlık bir ortama geçen bitkinin yaprak dökmesi normal.Mümkün olduğu kadar ışıklı bir ortama almaya çalışın.

Bir de japon güllerinde çok su, yaprak sararması ve dökülmesi yapar.Gereğinden fazla suladığınızda ertesi gün dökülecek bir çok sarı yaprakla karşılaşırsınız.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 09:24   #303
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Artık bitkiyi tanıdım diyorsunuz, huyunu suyunu anladım, yine sürpriz yapıyorlar.
Tomurcuk yapıp yapıp açamadan döken bir japon gülüm vardı, artık Kasım-Aralık oldu, havalar soğudu ondan açamıyor diye düşünmüştüm.Derken buyrun, gecelerin 0 dereceye indiği şu günlerde aynı bitkinin yaptığına bakın, iki gün üst üste 2 çiçek açtı

Name:  japongulleri2.jpg
Views: 3151
Size:  58.3 KB

esemeral ve adesto beğendi.
Eski 24-12-2008, 09:41   #304
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Mehmet bey, kıskanmadım desem yalan olur. Benim japon gülümdeki tomurcuk, bir haftadır açabilmek için savaş veriyor

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 10:16   #305
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

cemo, bu bitki 2 aydır tomurcuk döke döke benim sabrımı deniyordu
Umarım sizinki de en kısa zamanda açar.

İlkbahar ve sobaharda en güzel çiçeklenme dönemlerini geçirdiler, Adana'nın yaz sıcağında çiçeklenme azalmıştı.

Eski 24-12-2008, 10:30   #306
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Mehmet bey, öneriniz üzere salonun en aydınlık köşesine götürdüm gülümü. İnşallah açar diyerek bekliyorum.
Bu baş köşede de açmazsa, kendi bilir
Bende sabrımın sonundayım çünkü

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 12:49   #307
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-10-2008
bende de aynı sorun vardı.Ama yeri gayet aydınlık. Yinede yaprak döküyor.Bende dayanamadım bugün toprağını değiştirip torfa diktim.bide budadım bakalım ne olacak.Çıkan çeliklerinde yarısını torfa yarısını suya koydum.çok mu yanlış yaptım.

L-EYLA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 15:05   #308
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Japon gülü çelikleri, özellikle yaz başında çok kolay tutuyor torf içerisinde, inşallah sizinkiler de tutar.
Ben olsam asıl bitkiyi tek torfa dikmezdim ama sizin bitkinizin durumunu bilemiyorum tabi.
Umarım daha iyi olur.

Eski 24-12-2008, 15:43   #309
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Japon gülü çok sıcak olmasa bile çok ışık isteyen bir bitki.Ayrıca dış mekanda çok ışıklı bir ortamdan iç mekana, daha karanlık bir ortama geçen bitkinin yaprak dökmesi normal.Mümkün olduğu kadar ışıklı bir ortama almaya çalışın.

Bir de japon güllerinde çok su, yaprak sararması ve dökülmesi yapar.Gereğinden fazla suladığınızda ertesi gün dökülecek bir çok sarı yaprakla karşılaşırsınız.
Teşekkür ederim ilginize Mehmet Bey ama yapacak bir şey yok anlaşılan. Evim zaten kışın güneş görmüyor, yapabileceğimin en iyisini yapıp, çiçeklerime muteber bir köşe ayırdım.
Sanırım bekleyip göreceğim.
Ben güneşsizsem onlar da öyle yaşamayı öğrenmeli
Şımartılan çiçekten hayır gelmiyor; gözünün içine bakıyorum olmuyor. Arkadaşlarım evin bir köşesinde unutuyorlar, ağaç gibi oluyor çiçekler. Çiçekler beni sevmese de ben onları seviyorum; kendileri bilir
Sizin Japon'unuz da nefismiş...

Eski 24-12-2008, 19:11   #310
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Kışın içeri alınan japon güllerinde yaprak dökülmesi görülüyor arkadaşlar. Ama baharda dışarı çıkarır çıkarmaz, çıplak dallardan hemen yeşermeye başlıyor. Tecrübe ile edinilmiş bir bilgi olduğu için paylaşmak istedim.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2008, 22:41   #311
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Günüm Mesajı Göster
Kışın içeri alınan japon güllerinde yaprak dökülmesi görülüyor arkadaşlar. Ama baharda dışarı çıkarır çıkarmaz, çıplak dallardan hemen yeşermeye başlıyor. Tecrübe ile edinilmiş bir bilgi olduğu için paylaşmak istedim.
Teşekkür ederim Günüm, bu bilgi biraz içimi ferahlattı.
Her çiçeğim öldüğü için, 10 yıl boyunca çiçekten vazgeçmiş idim. Yine öyle olursa diye idi benim kaygım.
Umarım sadece kış uykusundadır Japon'um...

Eski 25-12-2008, 15:21   #312
Ağaç Dostu

Günüm's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2006
Korkmayın sevgili TuruncuHis. Benim evimde kalorifer yok. Öyle güneş alan bir yerde de değiller. Ama sevgili Mutlu Kutlu'da söylemişti uykuya yatacaklarını. Baharda dinlenmiş olarak uyanacaklar.

Günüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 15:32   #313
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Benim de evimde artık agaç formunda, hatta aynı saksıda katmerli pembe ve yavruagzı japon gülüm var. 6 yılda her sene her kokten bir tane acan japon gulum bu sene balıkesire tasınınca çıldırdı. bu gune kadar uzerinde surekli min 5 tane çiçeği vardı. bugun itibariyle son çiçeğini de doktu. Sanırım bu çiçek nemi sıcagı ve suyu cok seviyor. yanlız bir problemim var ozellikle tomurcukların uzerinde siyah siyah bite benzeyen bocekler olustu. ozellikle surgunlerinde ve ciceklerinde cok oldu. hatta bazı tomurcukları tamamen kapladı. bu bocek için nasıl bişey kullanmalıyım?

Düzenleyen züleyha : 30-12-2008 saat 16:22
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2008, 12:28   #314
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

züleyha, bahsettiğiniz siyah böcekler yaprak bitleri muhtemelen, japon gülü çiçeklerini ve tomurcuklarını çok seviyorlar.
Şu başlıkta önerileri okuyabilirsiniz.

Eski 31-12-2008, 12:32   #315
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Normalde katmersiz japon güllerimin çiçekleri açtıklarının ertesi günü kuruyp dökülüyorlar.Katmerli çiçekler ise 3 gün kalıyor bitki üzerinde, sonra kuruyup dökülüyor.
Bu başlığın 303 no'lu maddesinde fotoğrafını koyduğum, yaprakları diğerlerine göre daha yuvarlak formda olan japon gülümün çiçekleri rekor kırmaktalar.
5-6 gün açık kalıyorlar, 6. gün kurumaya başlıyorlar.Şu an 8.gün ve yarı kurumuş halde halen bitki üzerinde çiçekler.
Tomurcukları da çok uzun sürede oluşmuştu zaten, geç açıp geç kapanıyor demek ki, bu çiçekler.

Eski 11-01-2009, 22:33   #316
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Japon güllerim tekrar tomurcuklandı. Bir sürü tomurcuğu var sanırım dışarıyı sevdiği kadar içeriyi de sevdi Eeee peki ne zaman dinlenecek bu çiçek, ilk defa böyle oluyor.

Eski 11-01-2009, 23:06   #317
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi züleyha Mesajı Göster
Japon güllerim tekrar tomurcuklandı. Bir sürü tomurcuğu var sanırım dışarıyı sevdiği kadar içeriyi de sevdi Eeee peki ne zaman dinlenecek bu çiçek, ilk defa böyle oluyor.
Bitkiler hava sıcaklığının 0 dereceye doğru düşmesiyle birlikte kışın geldiğini hissediyorlar, güneş ışığı ve ısı azaldığı için gelişimleride yavaşlar ve durur.

Soğuklama ihtiyacı hisseden bitkilerin olduğu gibi, tropikal iklimden adepte edilen türlerin gerekli ısı ve ışık olduğu müddetce canlı kalmalarında, tomurcuklanıp çiçeklenmelerinde bir mahsur yok. Japon gülünüz uyumasada olur

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 23:15   #318
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Buna sevindim işte. Umarım çiöeklerini dökmeden açar da ,daha çok sevinirim.Çünkü içerde yazın olduğu gibi çok sulayamıyorum.

Eski 11-01-2009, 23:18   #319
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Mine Hanım,
"Her bebeğin kendine has bakım isteği vardır, bitkiler de öyle" demişti bir mesajında. Benim Japon'un tüm yaprakları döküldü ama uçlarda tomurcuklar hala duruyor. Yeni minicik yapraklar oluşmaya yelteniyor ama onlar da pek kalacak gibi durmuyor yerinde.
Birebir uymasını beklemeyin standartlara. Sonuçta bilgiler de bu arkadaşları izleyerek elde ediliyor. Çoğunluğun tepkisi de bilimsel kabule değer olarak seçiliyor.
Demek ki anarşist bir bitkiniz var, ne güzel

Eski 11-01-2009, 23:37   #320
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Sn.TuruncuHis,

Sizin bitkinizin durumu biraz şüpheli geldi bana. Öncelikle bitkinizin saksısının altına suyu tutması için tabak, tepsi vb. bir şeyler koymak suretiyle hava deliklerini su ile kapamış olmayasınız. veya saksınızdaki delikler bir şekilde kapanmış olmasın.

Japonlar nazik görünsede aşırı horlanmaya karşı dirençliler. kökünü tamamen yıkayıp yeniden başka bir toprağa diksenizde yinede 1hafta 10 gün sonra yeniden canlanıyorlar.

Sizin japon kızınız ölmemek için direniyor gibi geldi bana. İnşallah kış uykusuna hazırlık yapıyordur.

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 23:51   #321
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sayın Mutlu Kutlu,
Yüreğime indirmeyin şimdi. Taze sürgünler canlı duruyor. Tomurcuklar Ekim-Kasım'da havalar 25 derece civarında gittiğinde oluşmuştu. Hızla soğuyunca içeri aldım; yapraklar döküldü ama tomurcuklar dokunursam dökülüyor.
Sulama konusunda kendimi disipline ettim; bence de inşallah kış uykusudur. Ki evim uyku getirecek cinsten, ideal bir karanlıkta

Eski 12-01-2009, 00:11   #322
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın Turuncuhis,
Ufak bir tavsiyede bulunmak isterim size. Umarım hemen duzelir çiçeğiniz, ya da umarım kış uykusudur ama yine de bir çelik alıp köklendirirseniz, en azından elinizde yine japon gülünüz olur. Eğer çiçek kış uykusundaysa da arkadaşlarınıza hediye edecek fazladan bir japon gülünüz olur. Ben genelde çok sevdiğim çiçekleri mutlaka yedeklerim de

Eski 12-01-2009, 00:23   #323
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Sevgili Züleyha,
Çok yanlış biliyorum ama budamaya bir türlü cesaret edemiyorum hiçbir bitkiyi. Araştırmama rağmen emin olamadım nereden çelik alacağıma.
Gençleştirme yararı olmasına rağmen bana bitkiye zarar verecekmiş gibi geliyor. Bir bilen bulsam uygulamalı öğreneceğim ve dağıtacağım ama, bir bilen bulmak gerek önce.
Çelik isteyen ve çelik almayı bilene evim açık. Buyursun, budasın ve alsın çeliğini

Eski 12-01-2009, 00:33   #324
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Bu konuda yardımcı olmayı cok isterdim ama yanlış bişey söyleyip de bitkinize zarar vermek istemem. Ama burda bu konuda yardımcı olacak eminim bilgili arkadaşlar vardır. Ama eğer allah korusun çiçekle ilgili bir sorun olursa ben size her zaman kendi çiçeğimden çelik verebilirim... Ama tabi önce bir çiçeklenmesinin durması lazım sanırım.

Eski 19-01-2009, 14:09   #325
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Hep güzel çiçek fotoğrafları eklemek olmuyor tabi, bu da soğuktan korumak için mini seraya alınmış, ama sıcak bir günde açılıp havalandırması yapılmadığı için, içeride kalan rutubetin, gece soğuğunda öldürücü darbeyi vurmasıyla can vermiş katmerli pembe japon gülümün fotoğrafı

Name:  japongulu3.jpg
Views: 3592
Size:  38.5 KB

esemeral beğendi.
Eski 19-01-2009, 14:29   #326
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Sayın MSaygin,
Geçmiş olsun, gerçekten üzücü bir görüntü. Tam da ben çiçek açmak üzere olan japongülümün fotoğraflarını koymak için mesaj yazacaktım, sizin mesajı görünce vazgeçtim. Nispet yapar gibi olmasın şimdi

Eski 19-01-2009, 14:39   #327
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Olur mu öyle şey, merakla bekliyoruz fotoğrafınızı, diğer tüm japon güllerim bu soğukta halen çiçekleriyle hava yapmaktalar terasta merak etmeyin siz

Eski 19-01-2009, 15:08   #328
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Bu da benim japon gülüm

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 19-01-2009, 15:13   #329
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
Hep güzel çiçek fotoğrafları eklemek olmuyor tabi, bu da soğuktan korumak için mini seraya alınmış, ama sıcak bir günde açılıp havalandırması yapılmadığı için, içeride kalan rutubetin, gece soğuğunda öldürücü darbeyi vurmasıyla can vermiş katmerli pembe japon gülümün fotoğrafı

Eklenti 59385
Kökden yeniden sürgün verecektir. Üzülmeyin Sayın Mehmet bey. Yanmış yaprakları temizlerseniz sıcakları görür görmez yeni tomurcuklar verecektir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 15:38   #330
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ben de dipten sürgün vereceğini sanıyorum Tekin Bey.Üstteki tüm dallar ve gövde yere bir kaç cm. kalana kadar yanmış, kurumuş ama en dip kısmı biraz kazıyınca alttan yeşil doku çıkıyor.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024