agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni605Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-04-2007, 16:12   #121
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
parlak bilgilerin için çok teşekkür ederim. Tavsiyeler doğrultusunda köklendirici hormon da kullanacağım bu sonbaharda.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 20:07   #122
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuyucu Mesajı Göster
parlak bilgilerin için çok teşekkür ederim. Tavsiyeler doğrultusunda köklendirici hormon da kullanacağım bu sonbaharda.
Son baharı bekleme yaza giriyoruz yumuşak çelikle denemelerini sürdürmeni tavsiye ederim en azından güzelliklerini göre göre çelikleri almış olursun

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 21:01   #123
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Şu anda yaklaşık 1,5 ay önce kalemlediklerimden birçoğu kurudu. 6 tanesi hala filizi üzerinde ve kurumadılar. Bunlara ne yapabilirim. Bir tavsiyeniz var mı?
2 günde bir sprey sulama yapıyorum ve odanın içine aldım.
teşekkürler

Eski 17-04-2007, 21:41   #124
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Şu anda yaklaşık 1,5 ay önce kalemlediklerimden birçoğu kurudu. 6 tanesi hala filizi üzerinde ve kurumadılar. Bunlara ne yapabilirim. Bir tavsiyeniz var mı?
2 günde bir sprey sulama yapıyorum ve odanın içine aldım.
teşekkürler
Selamlar kurumayan güllerin ömür boyu yaşar inşallah onları odaya almana gerek yok dışarıda kalsınlar ve fazla gezdirme oynayıpda köklenmeyi bozmasın nemli kalması yeterli kesinlikle ırgalamayın.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 19:54   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2006
Ben gecen yıl 20 kok gul ekmıstım.10 tanesı tuttu.bu yılda 30 kok gul ektım bır cogu tuttu.Insallah kurumazlar.Boceklerı ıcın zehır sıktım.Bocek kalmadı ama yenı cıkan fılızlerın uzerınde hastalık var.Bunlardan nasıl kurtulabılırım.Yardımcı olurmusunuz...Sımdıden tesekkurler..

beyazgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 22:13   #126
Ağaçsever

eyüp1968's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2006
Yapraksız olarak ektiğimiz kalemlerde sonradan çıkan yaprakları ne yapalım?
Onların köklenmeye engeli var mı?
Önceki denemelerimde sonradan çıkan yapraklar birsüre sonra soldu ve sonrasında da gül çeliği kurudu. Ne yapmak lazım?

eyüp1968 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2007, 22:16   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Wink

Arkadaşlar ben gül yetiştirmek istiyorum yaklaşık 2 ay önce almış olduğum(yazlıktan kestiğim ) çenekleri toprağa ekdim ancak daha hiç bir gelişme yok. acaba tutmadımı
nasıl yapmalıyım? yan kesmiştim kökleri ama nedense kurumadı ama yeşermedilerde 1 aydır içerideydi karanlıktaydı şimdi balkona aldım ve ben izmirdeyim şimdi yeni çeneklerde eksem tutarlarmı bana yardımcı olursanız sevinirim

jlide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 17:24   #128
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
gül çeliği

Arkadaşlar, bu sene çeliklediğim güllerin resimlerini aşağıda gönderiyorum.
Şu an Ankara'da ve sera dışındalar. Acaba ısı için geceleri seraya almam gerekir mi? Çabuk çiçeklenmesi için ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 16:07   #129
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Arkadaşlar benim yaklaşık 20 tane civarında kalemlediğim güllerden hepsi kurudu. Sanırım bu güller çelikten üretilmiyor. Aşı ile üretiliyor olabilirmi? Sizin tasiyelerinizi almak istiyorum. Normal gül alıp yazın aşı yapabilirmiyim? Bu konuda bana kaynak bilgi konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Elimde yaklaşık 10 civarı değişik renkte kokulu yediveren gül var bunları çoğaltmak isityorum.
herkese teşekkürler

Eski 18-05-2007, 19:37   #130
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Kuyucu merhaba,

Benim de bu sene aldığım 20 tane kadar çeliğim vardı muhteşem kadife kırmızı gülümden. Tek biri bile sağ kalmadı. Çok büyük hayalkırıklığı oldu benim için. Hatta sana da sözüm vardı; kısmet olmadı...

Alıntı:
Arkadaşlar benim yaklaşık 20 tane civarında kalemlediğim güllerden hepsi kurudu. Sanırım bu güller çelikten üretilmiyor. Aşı ile üretiliyor olabilirmi? Sizin tasiyelerinizi almak istiyorum. Normal gül alıp yazın aşı yapabilirmiyim? Bu konuda bana kaynak bilgi konusunda yardımcı olabilirmisiniz? Elimde yaklaşık 10 civarı değişik renkte kokulu yediveren gül var bunları çoğaltmak isityorum.
herkese teşekkürler

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 22:38   #131
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Kuyucu merhaba,

Benim de bu sene aldığım 20 tane kadar çeliğim vardı muhteşem kadife kırmızı gülümden. Tek biri bile sağ kalmadı. Çok büyük hayalkırıklığı oldu benim için. Hatta sana da sözüm vardı; kısmet olmadı...
Dostum ben bu işe kafayı fena taktım. İnanılmaz güller var bunları çoğaltmam lam. Bu işten anlayan birilerini bulmak istiyorum. Aşı mı yaparım başka bir anaç mı kullanırım. Şu anda hep bunu düşünüyorum.

oyuncak beğendi.
Eski 18-05-2007, 22:54   #132
Ağaç Dostu

Obsesyon mu seziyorum acaba???

Eski 19-05-2007, 20:39   #133
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Bu siteyi keşfedip işe girişene dek yaz geldi bile. Tutup tutmayacağını bilemiyorum ama dün yaklaşık 10-12 ayrı gülden çelik aldım. Bugün onları diktim. Yalnız ilk sayfalarda okuduğum gibi naylonla sarmaya gerek var mı bu havada? Gölgede mi güneşte mi tutmam gerekiyor?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 20:48   #134
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
Kuyucu merhaba,

Sevgili lerdemir ve kuyucu nerde okuduğumu hatırlayamıyorum ama şöyle bir yazı okumuştum. Gülleri çeliklerken ayrı ayrı saksılara koymak gerekiyormuş. Aynı yere 10 cm.lik aralıklarla diktiğiniz taktirde tutma olasılığı çok düşükmüş. Hatta yazıda sebebi tam bilinmemekle birlikte diye bir ibare vardı. Gerçekten ben bunu denedim ve hak verdim. Aynı saksıların içine 3 çelik dikmiştim. İçlerinden birisi yapraklanmaya başlamıştı ki birden her şey ters gitmeye ve o da kurumaya başladı. Diğer saksılardaki çelikleri hemen çıkardım ve tek bıraktım. Hepsi gayet sağlıklı şekilde büyüdüler.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 21:19   #135
Ağaç Dostu

Çok ilginç limon...

Bilgi için teşekkürler...

Bu yaz sonunda çelik mevsimi geldiğinde bir de öyle deneyeceğim o zaman...

Eski 19-05-2007, 21:32   #136
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Rica ederim. Umarım başarılı olursunuz.

Eski 20-05-2007, 08:45   #137
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sevgili lerdemir ve kuyucu nerde okuduğumu hatırlayamıyorum ama şöyle bir yazı okumuştum. Gülleri çeliklerken ayrı ayrı saksılara koymak gerekiyormuş. Aynı yere 10 cm.lik aralıklarla diktiğiniz taktirde tutma olasılığı çok düşükmüş. Hatta yazıda sebebi tam bilinmemekle birlikte diye bir ibare vardı. Gerçekten ben bunu denedim ve hak verdim. Aynı saksıların içine 3 çelik dikmiştim. İçlerinden birisi yapraklanmaya başlamıştı ki birden her şey ters gitmeye ve o da kurumaya başladı. Diğer saksılardaki çelikleri hemen çıkardım ve tek bıraktım. Hepsi gayet sağlıklı şekilde büyüdüler.
Ben de aynı saksıya dikmiştim. Uyarınızı gözönüne alıp hepsini ayırıyorum şimdi. Bir de naylona sarıp sarmama konusunu ne yapacağımı bir söylecek var mı?

Eski 20-05-2007, 18:42   #138
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

limon teşekkürler. Tavsiyelerini uygulayacağım.

Eski 21-05-2007, 02:26   #139
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Ben de aynı saksıya dikmiştim. Uyarınızı gözönüne alıp hepsini ayırıyorum şimdi. Bir de naylona sarıp sarmama konusunu ne yapacağımı bir söylecek var mı?
Naylona sarma konusunu bilmiyorum ama çelik için doğru zaman olmadığını düşünüyorum. Kasım ve Aralık ayları uygun.

Eski 21-05-2007, 11:53   #140
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Gül çeliklerini gübreli toprağa yapın ve biraz da kum karıştırın,çelikler odunsu kısımlardan daha iyi tutar yeni sürgünler yeşil gözükür ama sonra bayılırlar
ayrıca fazla sulamayın çabuk çürürler
Şubat ve mart aylarında yapılan gül çelikleri daha sağlıklı ve tutuma oranları yüksek olur

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 13:10   #141
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ogzhn kocaman açan beyaz sarmaşık gülü arıyorum. Bu civardaki hiç bir fidanlıkta bulamadım. Önereceğin yerler var mı?

Eski 21-05-2007, 13:24   #142
Ağaçsever

French's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 8
Koyu kırmızı yediveren

Yıllar önce yazlığımızda bir bahçede koyu kırmızı, katmerli-katmerli bir yediveren gülü vardı. Açınca kocaman olur ve muhteşem bir koku verirdi. Ben böyle bir cins yediveren arıyorum. Nereden bulabilirim ?

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 17:32   #143
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn French
Çok eskiden bir komşumuzda vardı ama kurudu. Bende arıyorum. Ama bulamadım. Hatta bununla ilgili birde mesaj yazdım. Ama şu ana kadar bir sonuç yok. Buylursam size de mesaj yazarım.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 20:41   #144
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi French Mesajı Göster
Yıllar önce yazlığımızda bir bahçede koyu kırmızı, katmerli-katmerli bir yediveren gülü vardı. Açınca kocaman olur ve muhteşem bir koku verirdi. Ben böyle bir cins yediveren arıyorum. Nereden bulabilirim ?
Benden Güllerimin hepsi katmerli, kocaman, kokulu yediveren gülleri.
Ama bu sene ikisi hariç hepsi pas hastalığından yapraksız kaldılar. İlaçlama da etkili olmuyor çünkü devamlı yağmur çiseliyor.

Eski 21-05-2007, 20:44   #145
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogzhn Mesajı Göster
Gül çeliklerini gübreli toprağa yapın ve biraz da kum karıştırın,çelikler odunsu kısımlardan daha iyi tutar yeni sürgünler yeşil gözükür ama sonra bayılırlar
Şubat ve mart aylarında yapılan gül çelikleri daha sağlıklı ve tutuma oranları yüksek olur
Ben de şubat mart diye bilirdim geçen sene kasım aralık dediler dinledim Ama Kasım Aralık aylarında yaptığım çelikler baharda yapraklanıp keyiflendiler.

Eski 22-05-2007, 13:55   #146
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Alıntı:
Benden Güllerimin hepsi katmerli, kocaman, kokulu yediveren gülleri.
Ama bu sene ikisi hariç hepsi pas hastalığından yapraksız kaldılar. İlaçlama da etkili olmuyor çünkü devamlı yağmur çiseliyor.
Sn Limon
acaba Sn French'e yapmış olduğunuz teklif bizim içinde geçerli olabilirmi?
Bizde sizin o güzel güllerinizden edinebileceğimiz umuduna kapılabilirmiyiz?

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 15:23   #147
Ağaçsever

French's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 8
Sayın Limon ve İlknur aşık,

İkinize de teşekkür ederim cevabınız için.
Limon nasıl yapabiliriz ? Ben İstanbul'dayım. Size ayrıca mail atıyorum.

French Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 16:23   #148
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Naylona sarma konusunu bilmiyorum ama çelik için doğru zaman olmadığını düşünüyorum. Kasım ve Aralık ayları uygun.
Yürüyüşe çıktığımda, o inanılmaz güzel görüntülerden sonra kendimi çelik almaktan alakoyamadım. Aslında haklısınız ben de mevsimi olmadığını düşünmüştüm ama babamın Alanya'daki bahçesinde bulunan güllerin dallarını, her mevsimde toprağa sokup yetiştiriyorlar. Hoş oranın toprağı öyle verimli, iklim öyle elverişli ki orada yetişmezse şaşarım.

Ben de bir deneyeyim dedim. Dediğiniz gibi kasım, aralık aylarında tekrar çelik toplayacağım.

Yalnız bugün bir konuşmada, o çeliklerden asla çiçek çıkmayacağı sadece yeşil dallar elde edebileceğim söylendi. Öyle mi acaba O zaman çelik toplamanın bir anlamı yok bence. 3 hafta önce bizim pazardan büyük beyaz açan bir sarmaşık gülünü 5 ytl ye aldım. son derece ucuz geldi bana.

Eski 22-05-2007, 16:27   #149
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ogzhn Mesajı Göster

ah ogzhn, ben mayısın 15 inden sonra aydınlanma çağına girebildiğim için, bence hiç şansım yok.

Eski 22-05-2007, 16:36   #150
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Benim çeliklerin bu kuraldan haberi yok galiba.
Baksanıza dört parmak arayla hepsi yemyeşil.

Maaşallah.

http://img338.imageshack.us/img338/9...0072022ae6.jpg

Bilge Kerem beğendi.
Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024