agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni540Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-02-2014, 02:08   #1261
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
Merhaba arkadaşlar ful çiçeğimi çoğaltmak için bu mevsim uygunmu acaba dallardan birisi aldı başını uzadı neredeyse 50-60 cm kadar uzadı. Eğer çelikleme yapılabilirse kaç cm arayla çelik almalıyım ve kaç cm toprakta olmalı vs. Bilen arkadaşlar detaylı anlatabilir mi?

t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 20:48   #1262
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2010
Arrow İthal Yasemin / Arap Yasemini / Ful Yasemin / Rhyncospermum jasminoides Üretilmes

Merhabalar,
Bahçemizde aşağıda fotoğrafı olan "ithal yasemin" diye zamanında satın aldığımız bitkiden var:

http://www.agaclar.org/RESIMLER/ICER...des-cicek2.jpg

Bu bitkiyi üretmek, çoğaltmak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu bitkinin farklı isimlerle anıldığı bilgisine ulaştım:

- İthal yasemin
- Arap yasemini
- Ful yasemin
- Rhyncospermum jasminoides

Doğru adlandırmanın hangisi olduğunu bilemiyorum.

Daha önce bu bitkiden çelik alarak üretme deneyimlerimiz oldu. Fakat hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Yine yaptığım araştırmalarda köklendirme jeli gibi kimyasallar kullanılabileceği bilgisine de ulaştım. Çelikle üretim başarısını arttırmak amacı ile bir çok farklı tavsiyeler var. Doğrusu biraz aklım karıştı.

Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar acaba bu bitkiyi çoğaltmam konusunda yardımcı olabilirler mi?

Teşekkürler

olcim beğendi.

Düzenleyen drtolga : 30-03-2014 saat 20:50 Neden: İmla hatası
drtolga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 21:40   #1263
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drtolga Mesajı Göster
Merhabalar,
Bahçemizde aşağıda fotoğrafı olan "ithal yasemin" diye zamanında satın aldığımız bitkiden var:

Bu bitkiyi üretmek, çoğaltmak istiyorum. Yaptığım araştırmalar sonucunda bu bitkinin farklı isimlerle anıldığı bilgisine ulaştım:

- İthal yasemin
- Arap yasemini
- Ful yasemin

Daha önce bu bitkiden çelik alarak üretme deneyimlerimiz oldu. Fakat hepsi başarısızlıkla sonuçlandı. Yine yaptığım araştırmalarda köklendirme jeli gibi kimyasallar kullanılabileceği bilgisine de ulaştım. Çelikle üretim başarısını arttırmak amacı ile bir çok farklı tavsiyeler var. Doğrusu biraz aklım karıştı.

Bu konuda tecrübeli olan arkadaşlar acaba bu bitkiyi çoğaltmam konusunda yardımcı olabilirler mi?

Teşekkürler
eylül kasım arası alacağınız çelikler firesiz tutacaktır. saksı üzerini de kısmen kapatıp sera ortamı olusturursanız daha da iyi olur.

Düzenleyen musk : 30-03-2014 saat 22:14
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 13:20   #1264
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Bu çiçeği Eminönü'nde bulabilir miyim?
Bilgisi olan var mı?

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2014, 13:30   #1265
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi N.Akdas Mesajı Göster
Bu çiçeği Eminönü'nde bulabilir miyim?
Bilgisi olan var mı?
Duyduğuma göre eminönüde pek çiçekçi kalmamış artık. Ama bir çok serada bulacağınızdan eminim zira şu an çiçeklenme dönemi.
Arap yasemininden bahsediyorum tabi. Başlıkta bir çok yasemin türü işlenmiş durumda...

Eski 17-05-2014, 18:09   #1266
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
bende epey oldu o tarafa gitmeyeli ama hala varmış duyduğuma göre.
Evet arap yaseminini sormuştum.
Ama plumerialar da çok güzelmiş gerçi o kadar çok cinsi varki.
Acaba onu da bulabilirmiyim?Annemle bir aksilik olmazsa haziran gibi bir eminönü turu atalım diyoruz.

N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 10:19   #1267
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2014
yardıma ıhtıyacım var kızlar 2 ay önce aldıgım ıkı yasemınden bırı öldü ne yazıkkı arap yasemınımdede işler pek yolunda gıtmıo önce cok sevındırdı benı bır suru yenı surgunler verdı cıcek actı ama suan verdıgı butun yenı surgunlerı kurudu ve neredenya %50 yapraklarınıda kaybettı .bu yasemınımıde kaybetmek ıstemıorum teneke dıkılmesı geektıgını soyleyen arkadaslar var tenekeye dıksem **** demır falan koysam toraga kurtara bılırmıyım gubresını vıtamınlerını verıorum suyunada dıkat edıyorum napmalıyımm kızlar foto atmayıda bılmıorum buraya ata bılsem benı daha ıyı anlardınız nolur yardım edın ya ölmesin

devilstori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2014, 11:26   #1268
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devilstori Mesajı Göster
yardıma ıhtıyacım var kızlar 2 ay önce aldıgım ıkı yasemınden bırı öldü ne yazıkkı arap yasemınımdede işler pek yolunda gıtmıo önce cok sevındırdı benı bır suru yenı surgunler verdı cıcek actı ama suan verdıgı butun yenı surgunlerı kurudu ve neredenya %50 yapraklarınıda kaybettı .bu yasemınımıde kaybetmek ıstemıorum teneke dıkılmesı geektıgını soyleyen arkadaslar var tenekeye dıksem **** demır falan koysam toraga kurtara bılırmıyım gubresını vıtamınlerını verıorum suyunada dıkat edıyorum napmalıyımm kızlar foto atmayıda bılmıorum buraya ata bılsem benı daha ıyı anlardınız nolur yardım edın ya ölmesin
Siz gerçi "kızlar"a sormuşsunuz, ben cevap versem uygun olacak mı bilemedim...

Öncelikle foruma fotoğraf nasıl yükleriz; Buraya bakalım Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Yasemininizi bir görmek elbette faydalı olurdu. Yıldız yaseminin bu dönemde bir onceki yıldan kalma bir çok yaprağını dökmesi normaldir., Ancak yeni çiçek veren sürgünler kurudu demişsiniz. Bu bir sorun olduğunu gösteriyor.
Demir saksıya almanız şu durumda bitkinize bir fayda sağlamaz.
Bitki sağlıksızsa verdiğiniz vitaminin de bir faydası olmaz.

Bir fotoğraf koyabilirseniz toprağını da göeceğimiz şekilde, ve uyguladığınız bakım, konumu, aldığı ışık miktarı hakkında da biraz daha detaya girerseniz, daha sağlıklı bir şeyler söyleyebiliriz.

Semace beğendi.
Eski 20-05-2014, 15:36   #1269
Yeni Üye

devilstori's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Siz gerçi "kızlar"a sormuşsunuz, ben cevap versem uygun olacak mı bilemedim...

Öncelikle foruma fotoğraf nasıl yükleriz; Buraya bakalım Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Yasemininizi bir görmek elbette faydalı olurdu. Yıldız yaseminin bu dönemde bir onceki yıldan kalma bir çok yaprağını dökmesi normaldir., Ancak yeni çiçek veren sürgünler kurudu demişsiniz. Bu bir sorun olduğunu gösteriyor.
Demir saksıya almanız şu durumda bitkinize bir fayda sağlamaz.
Bitki sağlıksızsa verdiğiniz vitaminin de bir faydası olmaz.

Bir fotoğraf koyabilirseniz toprağını da göeceğimiz şekilde, ve uyguladığınız bakım, konumu, aldığı ışık miktarı hakkında da biraz daha detaya girerseniz, daha sağlıklı bir şeyler söyleyebiliriz.

ilginize çok teşşekür ederim akşama eve gıder gitmez foto koyucam bırden bıre madagaskar yasemınımı kaybetım ama sunuda söylemelıyım ki 20 gün önce kumlu bıt denılen canlıları fark etım ve kurtulduk arap sabunu tarıfı vermıslerdı onu uygumladım ve suan ızı bıle yokk yanı ama onlardan mı kaynaklıdır bilmiorumm

Eski 20-05-2014, 17:36   #1270
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
ilginize çok teşşekür ederim akşama eve gıder gitmez foto koyucam bırden bıre madagaskar yasemınımı kaybetım ama sunuda söylemelıyım ki 20 gün önce kumlu bıt denılen canlıları fark etım ve kurtulduk arap sabunu tarıfı vermıslerdı onu uygumladım ve suan ızı bıle yokk yanı ama onlardan mı kaynaklıdır bilmiorumm
Kumlu bit? unlu bit olacak sanırım. Madagaskar yasemininde sıkça görülür. Eğer her tarafını sarmış, bitki kendi haline bırakılmışsa unlu bit sonunda bitkiyi yok eder. Ama sizde o derece sardığını sanmıyorum.
Tahminim ortam veya sulama ya da toprağın çinsinden kaynaklandığıdır ama dediğim gibi görmek lazım.

Eski 21-05-2014, 10:10   #1271
Yeni Üye

devilstori's Avatar

son hali bu şekilde daları daha net olsun diye iple bir araya topladım sadece

Eklenen Resimler

Eski 21-05-2014, 10:54   #1272
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
son hali bu şekilde daları daha net olsun diye iple bir araya topladım sadece
Anladığım kadarıyla; Bitki ışıksız kalmış, buna mukabil fazlaca sulanmış. Sanırım iç mekanda da bakılıyor.

Bitkinizi müsaitse balkona açık, aydınlık, havadar bir yere alın. Kurumuş dalları uzaklaştırın. Toprağın üst kısmı kurumadan sulamayın. Kabının altında su biriktirmeyin, ve bu safhada gübre vs vermeyin.

Bunları bir müddet uygulayın, toparlanıp yeni sürgünler gözükürse ne ala, yoksa bir de saksı değişimi yapmak gerekebilir.

Eski 21-05-2014, 13:20   #1273
Yeni Üye

devilstori's Avatar

aslında yasemınım terasımda duruyo resım ıcın daha ısık alan bıryere cektım saksıyı ilginize çok teşşekür ederim ilk

Eski 21-05-2014, 14:58   #1274
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
aslında yasemınım terasımda duruyo resım ıcın daha ısık alan bıryere cektım saksıyı ilginize çok teşşekür ederim ilk
Resimler net olmadığı için belli olmuyor. Bahsettiğiniz unlu bitin yok olduğundan emin olun. Dal boğumlarında, yaprak dal bağlantı kısımlarında ve dikme çubuğa bağlı dalların çubukla temas ettiği görünmeyen kısımlarında olurlar.

Eski 28-05-2014, 16:47   #1275
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2014
Ful Arıyorum

Selam,

Ben ful arıyorum. Nereden alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim...

qene Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2014, 15:18   #1276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar bahçe çiti için arap yasemini arıyorum. acaba ankara ikliminde bir sorun olur mu? ankara'da nereden satın alabilirim?

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 13:29   #1277
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Arap yaseminimden misafirlerimiz eksik olmuyor çok şükür

Eklenen Resimler

münevver48 ve Milla beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 14:06   #1278
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Arap yaseminimden misafirlerimiz eksik olmuyor çok şükür
Acaba bu sizin yasemin arap yasemini değil de madagaskar yasemini olabilir mi?Yaprakları bana farklı geldi.

maya beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 14:21   #1279
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
pervane çiçekli yasemin/yıldız yasemin(Trachelospermum jasminoides)

maya ve Milla beğendi.
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 14:38   #1280
Ağaç Dostu

fatitoo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2013
Evet bu pervane çiçekli yasemin...

maya ve Milla beğendi.
fatitoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 15:46   #1281
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drtolga Mesajı Göster
Merhabalar,

http://www.agaclar.org/RESIMLER/ICER...des-cicek2.jpg

- İthal yasemin
- Arap yasemini
- Ful yasemin

Teşekkürler
Ben saksıda iken yanına başka bir saksı ekleyip toprağın içine uzayan dallardan birini yatırdım. Bir kaç dalı kaybettim ama en sonunda tutturdum ve ikinci bir saksım oldu. Bu yöntemi deneyebilirsiniz ama uzun sürüyor. Ama belki normalde toprakta olsa daha kolay olabilir bu yöntemle.

turkanatalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 20:45   #1282
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Pervane şekilli çiçeklerine bakılırsa haklısınız galiba

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 21:39   #1283
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2013
ful büyümesi

Merhabalar,
Bi sorum olacaktı, bi başkasından aldığım ful, haziran ayı sonun da açmaya başladı, öğleden sonra oldukça güneş alan bi yere koydum , çok fazla güneş veya sıcaklığın zararı varmı? İkinci sorum ise ,
birçok çiçek açmasına rağmen boyu fazla uzamıyor, boyu 20 ile 30 cm civarında, bu normal mi ? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

divanlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2014, 10:45   #1284
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Saksıda ful arap yasemini

Koku abidesi tekrardan merhaba dedi. Hoş gelmiş

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2014, 18:24   #1285
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Katmerli Ful çiçeği bakımı kolay çiçeklerdendir.Adana ve özellikle İskenderun'da bulabilirsiniz. Toprak olarak demir oranı yüksek kırmızı toprağa yanmış hayvan gübresi karıştırın. Yumuşak toprak olacak. Evdeki sebze meyve artıklarını çöpe atmak yerine bir saksıya doldurun üstüne toprak kapatın sulayıp çürütün. Bu toprak Fulun sevdiği toprak. Torbada satılan toprağı kullanacaksanız hayvan gübresi ve çürümüş bitki artıklarıyla destekleyin. Sıvı gübreleri kullanabilirsiniz. İçinde demir olanları kullanın. Ben Üretmek için dip sürgünleri kışın ayırıp çoğaltıyorum. Bol güneş isteyen bitkidir. Bütün gün güneş görebilir. Güneş görmezse çiçek açması durur. Çiçek açtırmak için budama yapacaksınız. Çiçekler her yeni sürgün dalın ucunda oluşur. Dalları inceleyin. Dal üzerinde ve yaprak diplerinde gözler vardır. Bu gözlerin üzerinden kesip sürgün verdirin. Fakat sürgün vermesi içinde gübreli besinli toprak istiyor. Çiçeklerini keserken dalın altındaki yapraklara bakın dibinde göz olanın üzerinden kesin. Çiçeğin anavatanı Malezya gibi tropik ülkeler. Onların resmi çiçekleri. Bol güneş ve nemli toprak istiyor.

YeniBON beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 10:31   #1286
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Kızılay Sakarya'daki çiçekçilerden, temmuzda, dalı çelenk yapılmış, küçük bir madagaskar yasemini, ve minicik üzeri tomurcuk dolu bir tane de çiçek açmış, bir gardenya almıştım.
Madagaskar yasemini salonda ki afrika menekşeleri ve dua çiçeğinin yanında bir değişim göstermeden yaşıyor. Gardenya'nın güneye bakan salonun sıcağına ve güneşe dayanamadığını farkettim. Onu, (ne kuzey ne de güney, ortada, apartmanlar arasında doğu cephe) mutfak balkonuna aldım. Tomurcuklardan bir kaç kaybımız oldu, kalanların sürekli yüzüne bakıyordum ki, dün, altta yapraklar arasında kalmış, görünmeden tam olarak açılmış beyaz bir çiçek gördüm. Gece kokusu için eve aldım, sabah 8.00 de yine balkondaki yerine yerleştirdim. Gece evde kokusu sağlığa zarar verir mi bilmiyorum.
Dondurucu soğuklar başlayıncaya kadar yerini değiştirmemeyi gardenyayı rahatsız etmemeyi düşünüyorum. Dilerim yaşar ve çiçek açmaya devam eder. Her saksıya demir bir şeyler saplıyorum, bir de bu aylarda iki kez PNK verdim. 70- 80 cm kadar boylu Ful yaseminim ise güney balkonu sevmiş gibi görünüyor. Onun fidanlıktan bir iki ay önce geldiğinden beri yapraklarının altında damara yapışmış beyaz yelpaze biçimi tüycükler gibi bir şeyler var, yapısal mı haşere mi bilemiyorum, yapraklara arap sabunlu (hatta kırmızı pul biber de demlediğim) su püskürtüyorum, küçük filizler dallar verdi, bu dalların bazılarının uçları koyulaşıp
kötüleştiler. Onun kışı nerede geçireceğini henüz bilemiyorum.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen s.toprak : 10-10-2014 saat 10:38 Neden: Düzeltme
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 10:42   #1287
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Yeşil çay, Melisa çayı, çok az da yasemin çayı posalarını ayni kapta biriktirip gardenya, yasemin, ful yasemini diplerine koyuyorum doğru mu yanlış mı bilmeden.

s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 18:51   #1288
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhaba dostlarım bana ful çeliği hediye etmek istiyen olursa lütfen bana ulaşsın maalesef bu seneki sınav felaketinden sonra hiç bir bitkim adam akıllı kalmadı büyük çoğunluğunu dağıttım sadece manevi değeri olanlar kaldı ful kardeşi olmak isteyenler bana ulaşırsa sevinirim saygılar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2014, 18:57   #1289
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Katmerli , katmersiz , madagaskar hiç fark etmez paylaşmak isteyen olursa sevinirim

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2014, 10:48   #1290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2014
Arkadaşlar İçinizde ful çiçeği satışı yapan veya bu çiçeğin çeliğini gönderebilecek kişiler varsa benimle iletişime geçeblir mi ? Benim bunu bulup almam lazım (yaprakları katmerli olan)

YuXeXeS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024