agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2015, 09:55   #1321
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
İçinden kurtlar çıktı incecik kahve rengi hiçbirşey yapamıycam ben dokunamam
Bırakın toprakta kalsın, bugün yasemin toprağında, yarın bir başka saksı toprağında karşılaşacaksınız zaten solucanlarla, onlar olmadan toprak doğal olmuyor. Solucandan çok tiksiniyorsanız toprağı ellediğiniz zaman eldiven kullanabilirsiniz. Aslında bu herkes için geçerli, toprağı ellemeden önce eldiven kullanmalıyız, üşeniyoruz biraz...

Lonicera, A_NOMAD ve NMel beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 10:48   #1322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Bırakın toprakta kalsın, bugün yasemin toprağında, yarın bir başka saksı toprağında karşılaşacaksınız zaten solucanlarla, onlar olmadan toprak doğal olmuyor. Solucandan çok tiksiniyorsanız toprağı ellediğiniz zaman eldiven kullanabilirsiniz. Aslında bu herkes için geçerli, toprağı ellemeden önce eldiven kullanmalıyız, üşeniyoruz biraz...
Solucan değil ki ince kahverengi kurtlar var onlar zarar vermez mi? Yılbaşı çiçeğim zararıp solmaya başlamıştı bir baktım kurt dolu ben dokunamam eldivenle bile. Esim de sağolsun dokunmam ben dedi çelik alıp attım malesef midem kaldırmadı

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 12:37   #1323
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sevgili masal_naz, ince kahverengi kurtlar dediğiniz büyük olasılıkla yavru solucanlardır. Toprağınızda solucan yumurtası görüntülemiştiniz çünkü.

Keşke yılbaşı çiçeğini atmasaydınız. Toprağını değiştirip yeni ve steril toprağa dikerdiniz.

Steril toprak deyince, forumda okumuştum (şimdi bulamadım), toprağı fırınlayarak sterilize edebilirsiniz. Ben orman toprağı kullandığım saksılarımın altlığında çıyan yavrusu gördüğümde saksıları boşaltıp topraklarını fırınlamıştım. Bu yöntem çok işe yarıyor.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 12:57   #1324
Ağaç Dostu

sevgili sduru ben malesef böceklere uzaktan bile bakamam. böcek,solucan gördüğümde dilimde uyuşma oluyor çok panil yapıyorum böyle olmayı hiç istemezdim. çiçekle yaşıyorsan alışmalısın diyebilirsiniz ama elimde değil. hanımelinde de vardı toprağını silkeleyip olduğu gibi suya oturttum çıkan birşey olmadı en fazla suya koyabilirim çiçeği ya da ilaçlayabilirim

Eski 05-09-2015, 14:30   #1325
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
çiçekle yaşıyorsan alışmalısın diyebilirsiniz ama elimde değil. hanımelinde de vardı toprağını silkeleyip olduğu gibi suya oturttum çıkan birşey olmadı en fazla suya koyabilirim çiçeği ya da ilaçlayabilirim
Sizi anlıyorum. Alışmalısınız demiyorum ve sizi yadırgamıyorum, çünkü aynı dertten ben de muzdaribim. Bunun için size yardım etmeye çalışıyorum.

Topraktaki istemediğimiz canlıları yok etmek için bir ilaç var mıdır, bilmiyorum. Varsa bile bu büyük olasılıkla zehir olacaktır.

Bakın ne güzel yazmışsınız, yine toprağını silkeleyip suya koyun, daha sonra toprak harcınıza karıştıracağınız bahçe toprağı, orman toprağı, her neyse gözden çıkaracağınız bir tepsiye yayıp önceden ısıttığınız 100 derecelik fırında 10-15 dakika bekletin. Bir daha saksılarınızda hiç bir solucan, böcek vs. görmeyeceksiniz.

Eski 05-09-2015, 21:29   #1326
Ağaç Dostu

Sevgili sdurul, tavsiyelerinize uyacağım teşekkür ederim en mantıklısı su ve fırın o kadarını yapabilirim

Jakin beğendi.
Eski 16-09-2015, 22:37   #1327
Ağaç Dostu

Sevgili sdurulun gönderdiği yasemin çeliğim malesef tutmadı yaprakları kurudu üzerinde bir tomurcuk vardı o açtı, yasemin kokusunu duydum mis gibi. Arap full değil tek kat açan yasemin di kuruyunca topraktan çıkarıp baktım sapı çürümüş, kesip suya koydum son ihtimal. Köklü olarak sipariş vericem ama seneye yaza mı versem kışın çiçek açmaz değilmi? Full ve diğer yasemin kokuları farklımıdır?

Jakin beğendi.
Eski 17-09-2015, 11:00   #1328
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Burada Arap yasemini diyoruz ya hani bildiğimiz, yasemin, Akdeniz yasemini, Ege ve Akdeniz evlerimizde bahçeden balkona, üst kat pencerelerine uzanan, Haziran başından Kasım'a kadar her gün yeniden mis gibi kokan tek katlı çiçekler açan yasemin tanıdığım en nazlı çiçek ve ağaç. Aramızda çelikten üretebilen ustalar olsa da ben bunu başaramayacağımı biliyorum.
Onu bir kaç defa dallanıp budaklanınca, ilkbahardan, bir daha ki ilkbahar-yaza kadar, bazen de ayni yıl, Kasım ayı sonunda içeri alacağım zamana kadar ana gövdeden ayırmadan bir dalından daldırma yaparak çoğaltabilmiştim. Demek istediğim şu; çelikten olmadığı için üzülmeyin. Çelikten yasemin üretmek pek kolay hatta mümkün olmuyor.
Siz şimdi bir seradan yasemin isteseniz size üstünde bir kaç çiçeği olan 70 cm veya
daha boylu bir yasemin bir gecede kargo ile gelir. Bana önceki yaz gelmişti.
Bunlar pek sağlıklı olmayabiliyorlar. buradan veya dışardan öğrendiğimiz ilaçlamaları yapıyoruz. Yaşarsa bahtınıza.
Sera'dan almak için en uygun mevsim ilkbahar olabilir bu konuda bilgim yok.
Benim önceki yaz seradan gelen yaseminim geçen kışı apartman boşluğunda atlattıktan sonra geçen yaz güzel çiçek de açmıştı. Bu kış sonunda/ilkbahar başında anlaşılmaz bir şekilde, bir anda kurudu.
Geçen yıl saksısını değiştirmiş daha büyük bir saksıya geçirmiştim. Kış sonu ilkbahar başlarken kuruyunca ne olduğunu anlamak amaçlı toprağını boşaltınca en kocamanlarından minicik kımıl kımıl kaynayan yavrulara kadar toprağını solucanların sarmış olduğunu gördüm. Yine de köküyle başka bir saksıya ektim, kömür gibi olmuş b ir parmak boğumu kadar parçasına bile hala su veriyorum ama tabii ki artık filizlenme imkanı asla yok.
Yaseminlerin kokuları farklı mıdır? Evet. Ben Akdeniz yasemini istiyorum! Kızılay'daki çiçekçilerin en aşağıda olanından, bir Madagaskar yasemini, bir Açelya aldım. Ikinci yıla girdiler. Madagaskar'ı alırken üstünde bulunan cılız tek çiçek dökülmüştü. Bir daha çiçeğini görmedim . Açmadı. Çiçekçi dürüst bir insandı herhalde ki bana Madagaskar yasemini kokmaz, açelya kokar demişti. İkinci ya da üçüncü yıl oluyor benim evimdeler. Çok şükür en azından ikisi de yaşıyor. Açelya canı istediğinde açıyor. hepsi güneş seviyorlar.
Ayni zamanda bir seradan Ful yasemini getirtmiştim. Ful yasemini Ful ile Akdeniz Yasemininin aşılanmasından elde edilmiş hibrit bir bitki. O da yaprak bitleriyle gelmişti.
geçen sene yapraklarına sürekli arap sabunlu ve acı kırmızı biberli su püskürttüm.
Bu ilkbaharda açmaya başladı. Dalları, yaprakları, Ful'e benzerken çiçekleri demetler halinde Akdeniz yasemini biçiminde açıyor. Çiçekler Akdeniz Yaseminine göre biraz daha etli, ancak kokusu yasemin kokusu değil, yaseminden çok fule benzeyen bir kokusu var ne yasemin ne de ful kadar yoğun bir kokusu yok. Şu anda yine tomurcukları var ve çiçek açıyor. Şimdi balkonda. Geçen kışı içerde geçirdi, bu kışı da içerde geçirebilirse seneye çıkabilecek. Ancak Yasemin seviyorsanız hiç birisi Akdeniz yaseminin yerini tutmuyor. Benim için bu ful yasemini olmasa da olurdu. Madagaskar zaten yok gibi sadece yeşil yaprak veriyor. Yaseminler sarmaşık. uzamak istiyorlar.
Toprağına tutunmuş, köklü bir fidan, bir Akdeniz yasemini fidanı bana da gönderebilen olursa ben de çok sevineceğim.
Selamlar ve iyi dileklerimle, kolay gelsin diyorum.

himone, masal_naz ve NMel beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 11:57   #1329
Ağaç Dostu

ben de kokusu yoğun olsun istiyorum. akdeniz yasemini resmi varmı sizde?

Eski 17-09-2015, 19:38   #1330
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Çok uzun yazdığım için gözden kaçmış olmalı. Ben de olanların hiç biri olmasaydı da; Ah keşke bir tanecik sağlıklı Akdeniz Yaseminim olsaydı. Akdeniz Yaseminini ben de çok istiyorum.
İstediğim tek çiçek Akdeniz Yasemini.

NMel beğendi.
Eski 17-09-2015, 20:16   #1331
Ağaçsever

NMel's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2015
Şu sıra, daha çok yapraktan ibaret olsa da, çiçekleri beyaz renkte,ince ve narin oluyor. (Sağ altta, çok net görünmese de bir tane mevcut) Çiçekleri, hele bir de hafif bir esinti varsa eğer, tüm balkonu mis gibi kokutuyor.

Eklenen Resimler

NMel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 20:38   #1332
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Antalya'da bu kadar güzel olur tabii.

NMel beğendi.
Eski 17-09-2015, 20:48   #1333
Ağaç Dostu

Nmel bu akdeniz yasemini mi?

Eski 17-09-2015, 21:01   #1334
Ağaç Dostu

Tomurcuk mu sürgün mü:/

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
Eski 17-09-2015, 21:21   #1335
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Alıntı:
Sevgili sdurulun gönderdiği yasemin çeliğim malesef tutmadı yaprakları kurudu üzerinde bir tomurcuk vardı o açtı, yasemin kokusunu duydum mis gibi. Arap full değil tek kat açan yasemin di kuruyunca

Arap ful değil demişsiniz. Siz zaten ful yasemin aramıyor muydunuz?

Açtığınız konu başlığı: yıldız yaseminiyle full yasemin takası

Ve ilk mesajınız.

Alıntı:
bugün fidanlığa gidip arap yasemini istedim bana full diye yıldız yasemini vermiş, balkonumda baktığım için malesef sarmaşıkla ilgilenemem isteyen full yaseminle takas yaparım ya da elinde ful olan biri bana çelik gönderirse çok mutlu olurum
Bu da benim yazdığım mesaj.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sevgili masal-naz, size göndereceğim kargoya ful yasemin (Arap yasemini) çelikleri de eklerim. Aradığınız verdiğim linkteki yasemindense.
Sizin cevabınız,

Alıntı:
sevgili sdurul aradığım aynı sizin yaseminden
Benim gönderdiğim çelikler ful yaseminin katmersiziydi. Yani bu mesajdakilerden. Çünkü elimde o vardı ve siz aradığım aynı sizin yaseminden demiştiniz, şimdi de Arap fulu değil diyorsunuz, halbuki size link vermiştim.

Arap Fulü, Ful (Clerodendrum Fragrans)

Ful, Arap yasemini (Jasminum sambac)

Sizin aradığınız sanırım, Jasminum sambac grand duke

İsimler yakın olduğu için bir karışıklık söz konusu olmuş.

Çeliklerden odunsu olanı toprakta tutun ve nemli kalacak şekilde gölgede bekletin, yapraklarının dökülmesi tutmayacağını göstermez. Kolay gelsin.

Daha sonra bu mesajımı silerim.

masal_naz ve samur beğendi.
Eski 17-09-2015, 21:26   #1336
Ağaç Dostu

Sevgili sdurul ikisinin de adı full müş yeni öğrendim fark etmez sizin yaseminin kokusu mis gibiydi zaten. Şimdi suya koydum belki köklenir diye bir kısmını da toprakta bekleteyim ozaman inşallah tutar kendisini pek sevdim. Bir karışıklığa yol açmışım kusura bakmayın.

Eski 18-09-2015, 09:31   #1337
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NMel Mesajı Göster
Şu sıra, daha çok yapraktan ibaret olsa da, çiçekleri beyaz renkte,ince ve narin oluyor. (Sağ altta, çok net görünmese de bir tane mevcut) Çiçekleri, hele bir de hafif bir esinti varsa eğer, tüm balkonu mis gibi kokutuyor.
İşte benim istediğim Akdeniz yasemini. Bundan İstiyorum.

Eski 18-09-2015, 10:31   #1338
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
İşte benim istediğim Akdeniz yasemini. Bundan İstiyorum.
Sn. s.toprak aradığınız yasemin Gerçek Yasemin (Jasminum officinale) anladığım kadarıyla.

İsteğinizi buradan bildirirseniz bitkinize ulaşmanız daha kolay olabilir.

Saygılar...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 11:55   #1339
Ağaçsever

NMel's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2015
Evet. Bu, Akdeniz Yasemini masal naz.

masal_naz beğendi.
NMel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2015, 14:52   #1340
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Sn. s.toprak aradığınız yasemin Gerçek Yasemin (Jasminum officinale) anladığım kadarıyla.

İsteğinizi buradan bildirirseniz bitkinize ulaşmanız daha kolay olabilir.

Saygılar...
Haklısınız Sevgili Mücevher Çalısı, istediğim Yasemin Jasminium Officiale
Verdiğiniz bağlantı için çok teşekkürler, sevgiler.

Eski 18-09-2015, 15:09   #1341
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Sevgili masal_naz yaseminlerin hepsi sarılıcılar grubundan.Sizin ve benim istediğimiz Akdeniz Yasemini, N.Mel'in gönderdiği resimdeki yasemin. O da bir kaç yıl sonra balkonunuzda bol ışık alır, yerini severse dallanır budaklanır, dallarını budarsınız.

masal_naz beğendi.
Eski 18-09-2015, 19:04   #1342
Ağaç Dostu

Şimdiden alsak kışı atlatıp serpilirmi yoksa seneye yaza mı almak lazım

Eski 18-09-2015, 20:35   #1343
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Kışı çıkarması nerede, hangi iklimde yaşadığınıza bağlı, karlı buzlu havalarda dışarda kalırsa donarak ölüyor, kaloriferli odada da ilkbaharda yine ölüyor. Bizim evde kışı apartman boşluğunda pencere kenarında atlatıyordu ama bu sene ilkbahara girerken kurudu.
Ne zaman almak iyidir onu bilemiyorum.

masal_naz beğendi.
Eski 19-09-2015, 10:23   #1344
Ağaç Dostu

İstanbulda yaşıyorum kapalı balkonum da yok kışın dayanamayan çiçeklerimi içeri alıcam evde kalorifer yanıcak inşallah sağ salim atlatırız kışı

Eski 05-10-2015, 13:17   #1345
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
Sayın s.toprak acaba arap yasemini içeri almadan yaşatmak mümkün mü? Çünkü yazın boyu çok uzayacak ve kış gelince içeriye almak sıkıntılı olur gibi geliyor.

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2015, 17:05   #1346
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
Sayın s.toprak acaba arap yasemini içeri almadan yaşatmak mümkün mü? Çünkü yazın boyu çok uzayacak ve kış gelince içeriye almak sıkıntılı olur gibi geliyor.
Ege veya Akdenizde yaşıyorsanız kışın don olmayacağı için kışı dışarda geçirmesi daha doğru. Ankara gibi kışı çok soğuk olan bire yerde yaşıyorsanız dışarda kökleri donuyor kuruyor içerde de kalorifer sıcaklığını istemiyor ilk bahar başında kuruyor.

Eski 05-10-2015, 17:17   #1347
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.toprak Mesajı Göster
Ege veya Akdenizde yaşıyorsanız kışın don olmayacağı için kışı dışarda geçirmesi daha doğru. Ankara gibi kışı çok soğuk olan bire yerde yaşıyorsanız dışarda kökleri donuyor kuruyor içerde de kalorifer sıcaklığını istemiyor ilk bahar başında kuruyor.
Pardon, sizin ki ful yasemini imiş, yukarda ''içerde kurur,soğukta donar'' yazdığım Akdeniz yasemini içindi. Benim ful yaseminim geçen kışı evin diğer yerlerinden daha soğuk olan kaloriferli ve güneş gören bir odada geçirdi.Geçen hafta, balkonda çiçek açmıştı. Dışarda kalabilir mi bilmiyorum. Genelde Kasım ayında havalar soğuyunca çiçekleri balkondan içeri alıyorum. Dışarda bırakmıyorum.

Eski 05-10-2015, 22:23   #1348
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Katmerli Ful çiçeği Adana Hatay Akdeniz kıyılarında dışarıda kalabiliyor. Kışın yapraklarını dökmez. Buralarda çok fazla sıfır dereceleri görmeyiz. 5-10 derece arasında rahat yaşıyorlar. Diğer bölgelerde saksılarını ev içine alırsanız sorun olacağını sanmıyorum. Kaloriferin odanın nemini kurutma özelliği var. Katmerli Ful nemli havayı sever. Bulunduğu ortamda yanına su tası koyup veya üzerine arada su püskürtmek kaloriferin kuru havasına dayanmasını sağlayacaktır. Kaloriferin olmadığı 5-10 dereceler arası bir odada kışı uykuda geçirecektir. Toprağını sürekli olmasa da çok kuruyunca sulayın. Saksıya naylon sarabilirsiniz. Üzerine naylonla sera gibi kapatabilirsiniz. Su tası koyup sera içinin nemli hava olmasını sağlayın.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2015, 10:31   #1349
Ağaçsever

hasarigirl's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2012
merhaba cicekdostalari benimde arap yasemini yani ful um oldu yeni aldim .budamak istiyorum cubku cok uzun .budadigim dallari nasil koklendirebilirim bu mevsim de olur mu ? tavsiyelerinizi bekliyirum

Düzenleyen hasarigirl : 13-11-2015 saat 10:32 Neden: yazim hatasi
hasarigirl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2016, 00:40   #1350
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2011
Name:  IMG_20160515_012820.jpg
Views: 790
Size:  53.7 KB

Benim minnak fulum kendileri ...
Sera sahibi gider ayak elime tutusturdu fulun var mı ? Al bunu bir tek cicek evi kokutur diyerek.Namini okumustum buralardan çok sevindim sorduklarim yoktu sormadiklarim karşıma çıktı her neyse...

Tecrubeli arkadaşlarım benim bu bir karışlık fulumun acması olasımı ?
Yanılmıyorsam sürgün uçlarinda tomurcuk belirtisi var. Tanışıklıgımız yeni bilemedim.

Milla beğendi.
hilalll Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024