agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni114Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2020, 13:59   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Sizin adınıza sevindim.Başarılar diliyorum.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 19:52   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2011
İlgi ile takip ediyorduk paylaşımlara ne oldu?

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 20:27   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ne yazık ki son zamanlarda, yaşananların sonu gelmeden arkadaşlar yazmaya ara veriyorlar hatta hiç görünmez oluyorlar. Bunun sebebi nedir acaba diye merak etmemek mümkün değil.
Birde bazı güzel üyeler aniden susuyorlar insan merakta kalıyor. Ancak bu gece okudum ki bir tanesi geri gelmiş...

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 21:44   #34
Yeni Üye

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Benim de çok hoşlandığım bir durum değil ama onay sürecinde bazı konular olduğu için riske atmamak adına bilgi veremedim, kusura bakmayın.

İl Tarım onayı ve inşaat ruhsatı sonrası artık evin yapımına başlıyoruz, detaylıca paylaşacağım sizlerle.

- Büz fiyatları
- Kepçe kira fiyatları
- Taş istinat duvarı
- Dere taşı, duvar için kaya, taş ocağı fiyatları

Bu konuları zaten anlatmıştım.

- Tesviye
- Jandarma'ya şikayet edilirseniz ne olur
- Kuyunuzda su çıkarsa ne olur

Bunlar ruhsattan bağımsız konular olduğu için değineceğim bugün yarın.

- İnşaat ruhsatı süreci
- İnşaat ruhsatı maliyeti
- İnşaat maliyeti
- İskan (yapı kullanma izni)
- Elektrik-Su abonelikler, günei enerjisi, su kuyusu, kullanacağımız sistem.

Bu konular da muhtemelen en ilgi çekecek konular, ama dediğim gibi ruhsat çıkmadan değinmem doğru olmaz.

Düzenleyen ancestral : 27-01-2020 saat 22:10 Neden: Ekleme
ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 22:18   #35
Yeni Üye

ancestral's Avatar

- Tesviye

Bizim cahilliğimize geldi, projelendirme ve mimarla görüşme, izin alma aşaması öncesi madem kuyu için kepçe gelecek, arazi de düzlensin dedik. Normalde yapmamamız gerekiyormuş fakat arazinin ilk halini gördükleri ve orada hayvancılık yapılamayacağına ikna oldukları için çok problem etmediler. Tarımsal araziyi izinsiz tahrip etmek normalde suç. Bizimkini tarıma uygun hale getirmek olarak yorumladılar, eğim çok çok fazla idi çünkü. Ayrıca inek ahırında mesela, arazide en fazla %2 eğim ve ahırın, mera alanının güneye bakması gibi ilginç istekler de mevcut. Biz de istemeden bunlara uymuşuz zaten. Üzerinde ağaç vs de kesmedik, problem yaşanmadı yani.

Arkadaşlar, tarımsal araziler 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na bağlı ve alacğaınız her türlü izin, imar, ruhsat, abonelik, bu kanun ne derse ona göre oluyor. Bu kanuna göre mutlak, özel ve marjinal tarım arazileri olmak üzere 3 ana başlıkta sınıflandırmalar ve bunlarında anltında onlarca arazi sınıfı var. Arazinizin bunlardan hangisine ait olduğuna bakılarak imar izni ve belediyeye görüş bildiriliyor.

Kanun olabildiğince toprağa az müdahale üzerine kurulu bir kanun. Yani bahane verirseniz size hiçbir şey yaptırmama hakları var. Öte yandan, gerekli altyapıyı hazırlayabileceğinize ikna eder ve taahhütleri verirseniz 500-1000m2 ye kadar bile inşaat yapmanıza da izin veren bir esnekliği var. Bu alana teras, rampa, konut, ahır, avadanlık vs her şey dahil şekilde hesaplanıyor. Balkonlar bile dahil. Belediye kendi maksimum yükseklik vs gibi kriterleri karşıladığı sürece projeyi tarım müdürlüğünden geldiği gibi onaylayıp imar veriyor.

Misal, 250 metrekare ahır yapın, burada 25 baş inek besleyebilirsiniz diyorlar, ama 250 metrekarenin haricinde dışkı ve idrar için önceden belirlenmiş kanallar ve kuyular istiyorlar. Bu kuyuyu bile imara dahil ediyorlar. Detaylarını sonra anlatacağım ama 3 dönüm seradan, 125 baş koyuna, 60 adet cevizden, 25 adet büyükbaş'a kadar çeşitli kombinasyonlarda 25 metrekare'den başlayan ve binlerce metrekareye kadar büyüyebilen yapıları tamamen yasal olarak yapmanız mümkün. Arazinize özel imar çıkıyor bir nevi.

Tabi bu binaların hepsi bir tarımsal tesisin parçası oluyor, yani 25 tane inek besliyorum diye 500 metrekare malikane yapamıyorsunuz.

Başımıza birkaç kere geldi. Oldukça ilginç köylü fantazileri ve komik bir hayal güçleri var. Şikayetin birinde otel yapıyormuşuz, diğerinde define çıkarmışız, öbüründe ise arazide ceset bulunmuş.

Hakikaten aklım almıyor. Köylü kısmının hiç işi gücü yok bunlar nasıl yalanlar. Neyseki jandarma komutanı aklı başında birisi, adam biliyor neyin ne olduğunu 3 kere geldiler sonra baktılar köylü gıcıklığına yapıyor bıraktılar.

Ama kaçak iş yapıyorsanız şikayet elbet olacaktır, jandarma ilk müdahale birimi. Kaçak inşaatta, yasak madde ekiminde, ağaç kesmede para cezasını geçtim, işin ucu hapis yatmaya gidiyor artık.

DSI raporumuz çıktı ama henüz gidip alamadım yoğunluktan. Resmi olarak inşaat yapmayacak olsaydık bile elektrik bağlatma hakkımız var yani. Bizim durumumuzda buna gerek kalmayacak ama yine su kaynağımızın olmuş olması iyi bir şey. Kuyuya bağlatıığınız elektrikle ilgili bir kriter var, buraya 1 pompa ve 1-2 lamba harici bir şey bağlamamanız gerekiyor. İşte bu yüzden kuyuyu elektrik için kullanmayacağız.

Kuyudan biraz bahsetmiştim. Biz kazma ve 10 metreye kadar su çıkarma olasılığı üzerine yoğunlaştık ve başarılı olduk. Arazinin 2 yanından akarsu geçiyor, dağ eteğinde olduğu için yeraltı suyu sıkıntısı yok.

Eski 10-02-2020, 13:27   #36
Yeni Üye

ancestral's Avatar

Gelişmelerle tekrar geldim,

Aslında bunlar olalı birkaç hafta geçti ama onay vs tamamlanmadan paylaşmak istemedim.

- Kuyu ruhsatımız çıktı
- İmar değişikliğimiz İl Tarım Müdürlüğü tarafından onaylandı, 75+75+480 m2 inşaat iznimiz çıktı. İl Tarım araziyi yerinde incelerken adetten diyerek arazide tahribat için ufak bir ceza yazmış, kuyu ruhsatını yolladık muhtemelen ceza iptal olacak.
- Belediye bir aksilik olmazsa İl Tarım'dan alınan görüşü onaylayıp inşaat ruhsatımızı verecek.
- Mart başında tel örgü ve temel kazısına başlıyoruz.

Kuyu ruhsatı denen şey aşağıdaki belge kabaca. Bununla resmen elektrik bağlatabiliyorsunuz.

Bu da onaylanan vaziyet planımız. Arazinin bir kısmı gözüküyor, gerisi zaten ağaçlandırma ve mera amaçlı.

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2020, 14:17   #37
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ortadoğu ülkelerinde kanun memurun ağzıdir.
Türkiye de bir Ortadoğu ülkesidir.
Adamina göre kanunlar calisiyor.
Gelde sen buna isyan etme.
"zenginin arabası dagi taşı asar fakirin ki düz ovada sasar"
Arayin kurumda calisan birini bulun bi yemek yiyin her şey yoluna girer.

ORTADOGU ÜLKESI!

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 14:41   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ancestral Mesajı Göster
Benim de çok hoşlandığım bir durum değil ama onay sürecinde bazı konular olduğu için riske atmamak adına bilgi veremedim, kusura bakmayın.

İl Tarım onayı ve inşaat ruhsatı sonrası artık evin yapımına başlıyoruz, detaylıca paylaşacağım sizlerle.

- Büz fiyatları
- Kepçe kira fiyatları
- Taş istinat duvarı
- Dere taşı, duvar için kaya, taş ocağı fiyatları

Bu konuları zaten anlatmıştım.

- Tesviye

Bunlar ruhsattan bağımsız konular olduğu için değineceğim bugün yarın.

- İnşaat ruhsatı süreci
- İnşaat ruhsatı maliyeti
- İnşaat maliyeti
- İskan (yapı kullanma izni)
- Elektrik-Su abonelikler, günei enerjisi, su kuyusu, kullanacağımız sistem.

Bu konular da muhtemelen en ilgi çekecek konular, ama dediğim gibi ruhsat çıkmadan değinmem doğru olmaz.
..Kardeş tarım arazisinde 8*8 = 64 metrekare tarım kulubesi yapabilirsin benim bildiğim sonrada su ve elektrikte tarlamda makinalar için alabiliyorsun diye biliyorum ben...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 14:48   #39
Yeni Üye

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abay54 Mesajı Göster
..Kardeş tarım arazisinde 8*8 = 64 metrekare tarım kulubesi yapabilirsin benim bildiğim sonrada su ve elektrikte tarlamda makinalar için alabiliyorsun diye biliyorum ben...
Bize o şekilde izin vermediler. Ben de okudum bir sürü kanun vs ama uygulamada izin alınamıyor. Bizim ikametimiz orası olacağı için bakıcı evi izni çıktı. Taahhüt istediler ve oldukça ağır şartlarda izin alabildik. Keşke o kadar kolay olsaydı.

Eski 21-03-2020, 10:16   #40
Yeni Üye

ancestral's Avatar

Cool Devam ediyoruz

Tekrar selamlar,

Süreci biraz daha ilerlettik ve umarım Nisan başı artık temellerimizi kazmaya başlıyoruz.

Geçen sürede olan bazı olaylar;

- Tarım Bölge Müdürlüğü (Aydın)
- Tarım İl Müdürlüğü (Muğla)
- Tarım İlçe Müdürlüğü onayları tamamlandı.
- Belediyeden imar durum belgesi alındı.
- Belediye Jeoloji mühendisi araziye geldi ve sondaj için onay verdi.
- DSI'den kuyu yazısının aslı alındı.
- Antalya'da bir inşaat firması ile anahtar teslim pazarlık yapılıp hem noterden hemde adi sözleşme olarak sözleşme imzalandı. Sözleşmeleri, sgk dökümlerini ve faturaları belediye iskan öncesi isteyecek.
- 3 gündür zemin etüdü devam ediyor, toplam 6 noktadan toprak numunesi bu hafta Bodrum'daki laboratuvara gidecek.

- Ev için vitrifiye, çatı, tuğla gibi malzemeler seçildi.
- Evin çatısı marsilya kiremit olacak.
- Ahırın çatısını 4-6cm sandviç panelle kapatmaya karar verdik, 350m2 kapalı alanda yalıtım açısından epey bir farkedecek.
- Demir belimizi büktü. inşaat firması talep etmemesine rağmen mağdur olmaması için ön bir ödeme yapıp demiri satın aldım. Malum kur yerinde durmuyor, tonunu 3180 liradan alabildik.

Kamyonetin bulunduğu yer evin yapılacacağı nokta;

Bu kızımız beni gördümü koşarak geliyor, sürtünmeler, yalamalar. Sanırsın köpek.

Ahır çatısında kullanılacak paneller; (düzlükte 4, çıkıntılarda 6 cm yalıtım)

Eklenen Resimler

pria, Dutlubahçe, ebd ve 2 kişi beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020