agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni36Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-09-2014, 12:07   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Isınmada elektrikli kalorifer (elektrikli kombi)

Kalorifer tesisatı mevcuttu. Radyatörler monte edildi. Isınma kaynağı olarak uzun tereddütlerim neticesinde elektrikli kombide karar kıldım ve montajı yapıldı.
Geçen hafta sonu denedim sistemi, 14 dakikada radyatörler ısındı. Ev küçük ve muhafazalı. Bu sebepten aşırı bir sarfiyat olmayacağı kanaatindeyim. Toplam radyatör uzunluğu 3,5 metre. Bir adette havlupan var ilave olarak.
Bu sistem 3.000 tl. ye maloldu. Havadan suya ısı pompası koydursaydım sistem 12.000 TL. ye çıkacaktı ( akıllı uslu marka fiyatı). Aradaki 9.000 tl. tesis maliyeti farkını elektrik parası olarak ( en az beş yılı bulabilir hesabındayım..seyrek kullanım sebebiyle) ödemek daha makul göründü.

Zaman saati var, kalorifer hafta sonu otomatik devreye girecek, öngörülenler tutarsa sıcak eve gitmiş olacağız. Gelişmeleri yazarım.

YeniBON, edelvays58 ve Milla beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 16:33   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Hayırlı olsun. Sürekli kullanılmayan yerler için ideal olabilir. İmkan varsa kuzine desteği ile mantıklı bir çözüm olabilir.

Milla beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2014, 17:31   #3
Ağaç Dostu

Teşekkürler.
İki yıldır şömine ve elektrikli panel radyatörle idare ettik. Devamlı yaşanmayan evde ilk gidişte evin soğuk hali çok sıkıntı oluyor. Bir gün sonra hayat normale dönüyor. Yeni sistemle bunu çözmüş olacağımı umuyorum.
Kombi otomatik modda sadece cuma akşamı 17.00 de devreye girip 20.00 de kapanacak şekilde programlandı. Biz gidemezsek eğer o hafta sonu boşa 3 saatlik bir çalışma söz konusu olacak(ayrıca odalara otomatik termostatlar konacak). Gidersek ev ısınmamış olsa bile buzhane durumunu kırmış olacaktır en azından bu sistem. Şömineyi de yakınca çok kısa sürede evdeki ısı normale gelmiş olacaktır.
Tek endişem dağda çok yağmurda sigortalar mutlaka atıyor. Ondada komşu yardımını devreye sokmak tek çare. Dışarıya vatsız bir ampul koydum komşu ondan durumu anlayacak, attıysa sigorta bahçeye inip korunmalı yerdeki şalteri kaldırıverecek...

YeniBON beğendi.
Eski 03-10-2014, 20:25   #4
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Telefon üzerinden kumanda edilebilecek durum olabilir. Satın aldığınız yere sorunuz. Büyük rahatlık olur sizin için. Iyi Günler'de kullanın.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2014, 11:36   #5
Ağaç Dostu

otugay's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Elektrikte 3 tarifeli sisteme geçerek gece 22-06 arası dönemde çalıştırırsanız ciddi tasarrufunuz olur.

otugay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2014, 19:22   #6
Ağaç Dostu

Telefonla uzaktan kumanda imkanı vardı ancak zaman saati aynı işi görecek dediler o sebepten ona gerek duymadım sn.Zeytinci. İyi temenninize teşekkür ederim.

Sn. otugay evin elektriği trifaze. Sanırım dediğiniz üç tarifeli sistem halihazırda mevcut bizim evde.

Eski 08-10-2014, 03:20   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sn. otugay evin elektriği trifaze. Sanırım dediğiniz üç tarifeli sistem halihazırda mevcut bizim evde.
Üç tarifeli sistem denilen şey akıllı elektrik sayacı uygulamasıdır. Tifaze elektrikle bağlantısı ile alakası yoktur. Elektrik sayacınızın digital olması ile bağlantılıdır.

Sayaç 06.00-17.00, 17.00-22.00 ve 22.00-06.00 saatleri arasında tüketilen elektriği, farklı tarifelerden ücretlendirir.

YeniBON beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 11:13   #8
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Zamana bağlı tarifeye geçerken iyi araştırınız. Gece saatlerini daha ucuz saymanın acısını gündüz saatlerini daha pahalı yaparak çıkartıyor şirketler. Astarı yüzünden pahalı çıkabilir..

Bilginize..

YeniBON ve oz26 beğendi.
Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 12:27   #9
Ağaç Dostu

Saat digital. Ancak akıllı saat olup olmadığı hakkında bilgim yok, takan ustaya ilk fırsatta sorarım.
Başında durunca kendi kendine ekranda değişmeler olduğu görülüyor. Hatırladıklarım; önce tarih ve saat beliriyor. Sonra sanırım abonelikle ilgili bilgi daha sonra 3 ayrı sarfiyat rakamları sırasıyla ekranda yazılıyor...

Akıllı tarifeye geçmek için müracaat gerekiyorsa öyle bir müracaatım olmadı. Bu zamana kadar (kışın kullandığım panel radyatörün faal olduğu süreler dahil) can yakıcı bir faturamız olmadı hiç şükür.

Zamanında kat kaloriferine (mazotlu- fuel oilli) geçip şimdi el yakan ödemeler sebebiyle ölü yatırım olarak duran ısınma sistemleri gibi olmayacak umudundayım. Sebebide toplam 3,5 metrelik 2 adet radyatörle ısınacak olmamız. Başarılı olursa az zahmetle ısınmanın keyfini süreceğiz.

YeniBON beğendi.
Eski 08-10-2014, 12:44   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Akıllı sayaç kullanabilmek için işletme ile sözleşme yapmanız gerekir. Böyle bir şey hatırlamadığınıza göre standarttır. Gece-gündüz tarifelerinden yararlanabilmek için gündüz sarfiyatını çok azaltmanız, gündüz yapılacak önemli sarfiyatları geceye taşıyabilmeniz gerekir ki bir anlamı olsun. Yoksa Sn.Çamtepe'nin yazdığı gibi faturanız azalmak yerine artabilir.

Söz konusu kalorifer ve kombi olduğunda gündüz hiç ısıtma yapmayıp gece ısıtma yapmak ne kadar mantıklı bilemiyorum. Bunu avantaja çevirebilmek için gece yaptığınız ısıtmayı gündüz kullanmak üzere ısı olarak depolayabilmeniz gerekir.

Bunun da bir çaresi var. Kombi ile kalorifer sistemi arasına 500 litre civarında bir akümülasyon tankı konur ise kalorifer sistemi eve ısı lazım oldukça sıcak suyu bu tanktan temin edebilir. Gece ise tankın kaybettiği ısıyı kombi vasıtasıyla geri koyabilirsiniz.

Akümülasyon tankını ısıtmanın tek yolu elektrikli kombi olmayabilir. İleride başka kaynaklarla da suyu ısıtabilmek için bu tankı serpantinli (tercihan çift serpantinli) seçmekte fayda var.

Fakat, sizin durumunuzda bu da çok anlamlı değil çünkü sadece hafta sonları eve geldiğinizi söylüyorsunuz. Hafta sonu bitip evden ayrılırken tanktaki suya depolanmış enerji israf olur. Eve yeni geldiğinizde de hemen ısı alamazsınız. Akümülasyon tankı devamlı oturulduğunda büyük avantaj sağlar. Bu durumda gündüz kombiyi kapatıp gece açacak bir durum da yok ise mevcut ile devam etmeniz en mantıklısı olabilir.

Çamtepe ve YeniBON beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2014, 13:45   #11
Ağaç Dostu

Ev konumu itibariyle güneşin doğuşundan batışına kadar güneş almakta. Güneş enerjisi ile yapılacak bir takviye ısınma giderini büyük ölçüde azaltacaktır. Komşular kullanma sularını hep güneş enerjisiyle sağlamaktalar ve kışın dahi sorun yaşamıyoruz diyorlar. Kombi montajında sordum güneş enerjisi ile takviye olurmu diye, dışarıya paneller dışında birde brülör tankı gerekir dediler. Evin üstüne ve dışına konacak tesisatlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmaktayım.

Kombiyi monte eden tesisatçı kombi üzerinde bir sayaçtaki ibreyi göstererek buraya dikkat edeceksiniz dedi cihazı anlatırken. Bu basınç göstergesi 1,5 larda olacak aşağıya düşünce sisteme su vereceksiniz yani besleme yapacaksınız... Kombi çalışmaya başladığında yaptığı şey, sistemde ( 2 adet radyatör ve onları birleştiren toplam yaklaşık 25 metre uzunluğundaki borular içinde...) mevcut olan suyu ısıtmak. Bu su kombide ısınarak sistemde devri daim olmakta (kullanma için gereken sıcak suyu elektrikli termosifon vasıtasıyla hallediyoruz, kombinin kullanma suyuyla alakası yok).
Bu durumda hiç eksilmeden dolaşan suyun ısısının muhafaza edilmesi halinde enerji ihtiyacı fazla olmayacaktır (tesisat borularının döşendiği ilk zamanlarda bunu bilseydim boruları tecritliyerek döşetirdim..). Bunuda sağlamak için evde bulunduğumuz zaman içinde kombinin düşük derecede de olsa çalıştırılması gerekeceği anlaşılmakta. O görevide ilave olarak takılacak olan elektronik termostatlar ile halletmek mümkün olacak sanıyorum.

Kış başlayınca ilk haftalardaki sarfiyatı aktarırım. Bende bayağı bir meraktayım.

YeniBON beğendi.
Eski 08-10-2014, 15:38   #12
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Güneşlenme süresinin uzun olduğu yerlerde güneş enerjisi iyi bir ısıtma takviyesi. Bizim evde de öyle. Güneş enerjisi panellerinde dönen su, kullanma suyu tankını ısıtırken aynı zamanda ters ısıtma ile akümülasyon tankına da destek oluyor. Bizde konum itibarıyle kışın güneşlenme süresi uzun olmadığı halde bilhassa mevsim geçişlerinde çok faydasını görüyoruz.

Evde süreki oturuyor olsanız, panellerde dönen su koyacağınız akümülasyon tankının bir serpantininden geçip bu tankı da ısıtabilir.

Eski 08-10-2014, 20:43   #13
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Isıtma tesisatında ki borular.

Alıntı:
Ev konumu itibariyle güneşin doğuşundan batışına kadar güneş almakta. Güneş enerjisi ile yapılacak bir takviye ısınma giderini büyük ölçüde azaltacaktır. Komşular kullanma sularını hep güneş enerjisiyle sağlamaktalar ve kışın dahi sorun yaşamıyoruz diyorlar. Kombi montajında sordum güneş enerjisi ile takviye olurmu diye, dışarıya paneller dışında birde brülör tankı gerekir dediler. Evin üstüne ve dışına konacak tesisatlardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışmaktayım.

Kombiyi monte eden tesisatçı kombi üzerinde bir sayaçtaki ibreyi göstererek buraya dikkat edeceksiniz dedi cihazı anlatırken. Bu basınç göstergesi 1,5 larda olacak aşağıya düşünce sisteme su vereceksiniz yani besleme yapacaksınız... Kombi çalışmaya başladığında yaptığı şey, sistemde ( 2 adet radyatör ve onları birleştiren toplam yaklaşık 25 metre uzunluğundaki borular içinde...) mevcut olan suyu ısıtmak. Bu su kombide ısınarak sistemde devri daim olmakta (kullanma için gereken sıcak suyu elektrikli termosifon vasıtasıyla hallediyoruz, kombinin kullanma suyuyla alakası yok).
Bu durumda hiç eksilmeden dolaşan suyun ısısının muhafaza edilmesi halinde enerji ihtiyacı fazla olmayacaktır (tesisat borularının döşendiği ilk zamanlarda bunu bilseydim boruları tecritliyerek döşetirdim..). Bunuda sağlamak için evde bulunduğumuz zaman içinde kombinin düşük derecede de olsa çalıştırılması gerekeceği anlaşılmakta. O görevide ilave olarak takılacak olan elektronik termostatlar ile halletmek mümkün olacak sanıyorum.

Kış başlayınca ilk haftalardaki sarfiyatı aktarırım. Bende bayağı bir meraktayım.

Sayın Hoşseda paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Paylaştığınız konularla ilgili az de olsa bilgim var. Bildiklerimi yazacağım, bilmediklerimi araştırıp paylaşmaya çalışacağım.

Yukarıda ki yazınızda başlangıçta bilseydiniz ısı kaybını önlemek için boruları izole edebileceğinizi yazmışsınız.

Tekniğinde bu tesisatlar da kılıflı boru tabir edilen, ısı kaybını önleyen boru kullanılması gerekir. Görünüşte normal PVC, beyaz renk su boruları gibi. Ama kesitine baktığınız zaman en içte bir boru, üzeri aliminyum kılıf, üzerinde ayrı bir boru. Yani üç kat şeklinde olması gerek. Ama kendini uyanık zanneden bazı tesisatçılar normal boru kullanmaktalar. Öncelikle bunu bir kontrol edin.

Ama bana göre esas olan evinizin duvar, pencere, taban, tavan vb. alanlarında izolasyan var mı?

Elektrik tarifesini de sağlayıcı firmayla görüşerek öğrenmek gerek. Siz de en azından yakınınızda ki bir abone merkeziyle görüşürseniz bilgi sahibi olursunuz.

Ben de tarifeler konusunda bilgi alıp, paylaşmaya çalışacağım.

Kolay gelsin.

YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 10:19   #14
Ağaç Dostu

Sayın YeniBON, tarifinize bakarak bizim tesisattaki borularında izoleli olduğunu anlamış oldum ( kaynak yapmadan evvel değişik bir aletle borunun ucunu yonttu hep nedir o dedim sizin borunun içinde var olan aliminyum tabakayı sıyırıyorum aksi halde kaynak yapamam demişti usta). Ben ayrıca boruyu sararak izole etmek varmış demek istemiştim ancak bunada şükür.

Evin korunaklığı iyi. Duvarlar 50 cm kalınlığında taş. Çerçeveler aliminyum ama aralığı gediği yok onlardan kayıp önemsiz sanıyorum. Taban beton, üstü ahşap orada da sorun yok ( terliksiz dolaşsa insan rahatsız olmuyor).Tavan beton. Oradan ne gider bilemiyorum havaya. Onuda köpük ile kaplatayım dedim ama hanım ev hava da almasınmı bu kadar deyince vazgeçtim.

Daha evvelde yazdım evde bir gün yaşandımı sorun kalmıyor soğuk yönünden ama ilk gece sanki buzhane. Tek çözüm şömine yanında uyumak oluyor. Bir gün sonra hayat normale dönüyor ( ısı kaynakları eksiksiz yanmaya devam ederse tabii.).

YeniBON beğendi.
Eski 18-10-2014, 13:29   #15
Ağaç Dostu

Bu hafta içinde sisteme otomatik termostat ilavesi yapıldı. Kombinin üzerine el kadar bir cihazı kabloyla bağladılar. Pil ile çalışan başka bir tanesinide istenilen ısıya ayarlayıp sıcaklığın en düşük olduğu odaya koyduk. Sistem çalışmaya başladıktan sonra ısı ölçen alette ayar 18c ise o oda 18c olunca kombideki çalışma otomatik duruyor.

Fakat uzaktan kumanda veya zaman saatinin bize pek yararı olmayacak gibi. Sebebide kombide de ayrı bir kaçak akım rölesinin olması. Yani şimşek çakınca sadece evinki değil kombinin de atacak büyük ihtimal. Komşuya anahtar bırakmak dışında yol yok ama onlarada öyle bir yükü vermek istemiyorum.

Bayramda gidemedik eve, herhalde gene şimşekli bir hava olmuş, sigorta atmış buzdolabı erimiş, biraz buzlukta kışa kullanırız diye naylon poşetlerle muhafazalı dondurduğumuz domates, biberler vardı. Çürümüşler, akmış suları yerlere, dolap küf içinde kalmış... Berbat bir durum yani.. Canımız çıktı aklayana kadar...

Kombiyi tekrar denedim termostat takıldıktan sonra. Bu defa radyatörler kısa bir sürede (6 dk.) ısındı. Sayacada baktım öncesinde ve sonrasında. Sayaçta üç endeks var...İlki 1 birim, ikincisi 2 birim arttı, üçüncü endeks değişmedi... Sarfiyat korkutucu değerlerde olmayacak gibi geldi bu sonuç sebebiyle.

YeniBON beğendi.
Eski 19-10-2014, 22:56   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2008
Alıntı:
Sayın hosseda;
Güneşin doğuşundan batışına kadar güneş alan bir ev için Güneş sıcak hava kollektörü kullanmanızı öneririm.Bende sizin gibi devamlı kalmadığım evimde ısıtma sorunları yaşamıştım.3 yıldır kendi yaptığım kollektörleri(Pasif) kullanıyorum ve çok memnunum.Elektrikli kombiyi eve gittiğinizde akşamları çalıştırmanız yeterli olacaktır.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen pitaneli : 20-10-2014 saat 13:02
pitaneli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 09:19   #17
Ağaç Dostu

Sayın pitanelli mesajınızı geç farkettim. Güneş enerjisi kollektörleri ( pasif) hakkında biraz daha açıklama yapabilirmisiniz. Yani bu sistemle ısıttığınız suyu evinizdeki kalorifer tesisatınamı bağladınız... Siz evde olmadığınız sürede sistem çalışmaya devam mı ediyor.

Eski 28-10-2014, 11:50   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Sayın pitanelli mesajınızı geç farkettim. Güneş enerjisi kollektörleri ( pasif) hakkında biraz daha açıklama yapabilirmisiniz. Yani bu sistemle ısıttığınız suyu evinizdeki kalorifer tesisatınamı bağladınız... Siz evde olmadığınız sürede sistem çalışmaya devam mı ediyor.
Sayın Hoşseda, sayın Pitanelli'nin önerisi çok yerinde. Bu sistemle genellikle su ısıtması yapılmaz(istenirse sıcak su eldesi de mümkün olabilir elbette), evin içinin havası ısıtılır. Pasif kollektörün kurulacağı kışın en çok güneş alan duvara biri tabana yakın biri biraz daha yüksekçe olmak üzere iki küçük pencere yapılır.
Bu küçük pencerelerin yapıldığı duvar yüzeyi dışardan (sera benzeri bir uygulamayla) kapatılır. Bu küçük pencereler dışardaki bu kapalı uygulamaya bağlanır.Tabana yakın olan küçük pencereden soğuk hava duvarın dış yüzeyindeki seraya iner , orda ısınan hava üst pencereden evin içine girer. Bu şekilde bu devirdaim ile eviniz eşyalarınız duvarlarınız ısınır. Akşamları ve güneş olmayan günlerde küçük pencerelerinizi içerden kapatarak kullanırsınız.

Ben evimi yaparken bu pencereleri yaptırdım ama mantolama düşüncem nedeniyle şimdilik duvardaki dış yüzey uygulamasını yapmadım.İlerde yapacağım kısmet olursa. Güneşli günlerde kışın gündüzleri hiç yakıt kullanmadan ısınmayı umuyorum. Sözünü ettiğim köşe oluşturan iki duvar kışın
yaklaşık sekiz saate yakın güneş alıyor.. Pasif solar ısıtma olarak incelemenizi öneririm..

pitaneli ve oz26 beğendi.
yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 13:13   #19
Yeni Üye

Sayın hosseda Güneş sıcak hava kollektörlerini sıcak su kollektörleri ile aynı prensiple çalışan ve içinde su yerine akışkan olarak hava dolaşan sayın yarenimex'in tanımladığı "Trombe duvarı"nın portatif şekli olarak tanımlayabiliriz.
Kabaca içinde güneş ışınlarını emerek ısıya çeviren emici(absorber) bulunan hava giriş ve çıkış delikleri olan içinde havanın dolaştığı bir kutudur.
Kollektör içinde sıcak olan emici yüzeye temas eden hava ısınmakta genleşmekte ve kollektör içinde basınç artışı olmakta ve bu şekilde hava kendi enerjisi ile değişen hızlarda çıkış deliğinden kollektörü terketmektedir.
Evde olmasanızda kendiliğinden çalışan sistem herhangi bir risk olmaksızın güneş olduğu sürece evi ısıtmaktadır.
İyi yapılanmış bir kollektör güneşli bir günde metrekare başına 500 - 700 Watt /saat enerji üretebilir.

Kendi evimde kullandığım kollektörler.Duvarı delmemek için giriş pencereden yapıldı.Yaz aylarında kaldırıyorum.

Eski 28-10-2014, 14:08   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Hava girişi içeriden mi, dışarıdan mı?

Eski 28-10-2014, 14:45   #21
Ağaç Dostu

Önce eviniz çok güzel demeliyim. sağlıkla yaşam diliyorum.

Sistem olağanüstü. Hiç bir desteğe lüzum duymadan güneşe dayalı çalışması mükemmel. Bu şekilde gündüz güneşten alacağı enerji ile ısınacak hava oda içine geçecek, içerdeki soğuk hava kollektörlere, orada ısınacak tekrar içeriye, bedava bir devridaim...

Siz bu devridaimi yaşıyor ve netice alıyorsunuz. Yani hafta sonu gittiğinizde buzhane gibi bir ev ortamı karşılamıyor sizi?

Bu sistem bana piyango gibi olur yapabilirsem...

pitaneli ve pria beğendi.
Eski 28-10-2014, 16:51   #22
Yeni Üye

MeyveliTepe
Hava dışarıdan.Kollektörlerin en altında hava giriş delikleri var.

Hosseda
Özellikle Aralık ve Ocak aylarında ortalama 9 derecelerde bulduğum evimi kollektörler takıldıktan sonra ortalama 12.5 - 14 derecelerde bulmaktayım.Bazan rüzgar ve güneşin durumuna göre 15 derecelere bile çıkabiliyor.Bu rakamlar gece-gündüz ortalamalarının en düşük olduğu Aralık-Ocak aylarına ait.

Eski 28-10-2014, 17:16   #23
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Duvar delmek vs. problem ama bir an için bu gibi problemlerin olmadığını var sayalım. Havayı içeriden alarak tam sirkülasyon sağlamak daha verimli olmaz mıydı? Havayı sürekli olarak dışarıdan alıp içeriye verdiğimizde içerideki pozitif basıncın dengelenmesi için bir yerlerden aynı miktarda havanın dışarı atılması lazım. Havanın tazelenmesi açısından kötü değil, ama öte yandan bir miktar enerji kaybı, değil mi?

Güneşlenme olmadığı zaman kapatmak için hava çıkışında kapak gibi şey mi var?

pitaneli ve Termiye beğendi.
Eski 28-10-2014, 18:19   #24
Yeni Üye

Sayın MeyveliTepe giriş ve çıkış deliklerinin duvardan olması konusunda çok haklısınız.Sıcak hava kollektörlerinin en yaygın kullanımı o şekilde.
Hava çıkış deliğinin önünde havanın üflemesi ile yükselen hava gelmediğinde çıkışın ağzını kapatan çok ince plastik(ince çöp torbasından) parçası var.

Eski 28-10-2014, 22:10   #25
Ağaç Dostu

Bizim evimize hafta sonu gittiğimizde iç ısı 2 derecenin üstünde olmuyor soğuk dönemde. Bu sistemi yaparsam sizi emsal aldığımda en iyi ihtimalle evi 7 veya 8 derecede bulacağız.

Ben şömineyi bir kibritle yanmaya hazır bırakıyorum evi kapatırken. Buzhaneye girer girmez ilk işim kibriti çakarak ateşi yakmak oluyor. İlk bir saat çoluk çocuk şömine yanından ayrılmıyor. Şimdi kaloriferde takviye olacak.

Mevcut halimizle devam ederiz sanıyorum. Duvarı delmeye değecek fayda görünmüyor. Genede değerli bir bilgi edinmiş oldum teşekkürler sn. pitaneli...

YeniBON beğendi.
Eski 29-10-2014, 08:50   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Bayramda gidemedik eve, herhalde gene şimşekli bir hava olmuş, sigorta atmış buzdolabı erimiş, .

Sayın hosseda,
Atan sigortalar için Termik Röle kullanılabilir.

Termiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 10:12   #27
Ağaç Dostu

Kuvvetli ve şimşekli yağmurda ev içindeki sigorta kutusunda bulunan " kaçak akım rölesi " atıyor. Elektrik ilk bağlandığında bahçedeki tuvalete konmuştu sigortalar. Orada da kaçak akım rölesi vardı ve kötü havalarda oradaki de atıyordu. Onu iptal ettiler şimdi sadece ev içindeki sigorta kutusunda var. Onu da iptal edelim kurtul dediler ancak bu ufacık cihazın kıymetini biliyorum onu söktürmedim.

Termik röle farklı bir şeymi ? nasıl bir fayda göreceğim onu taktırırsam ?

YeniBON beğendi.
Eski 31-10-2014, 19:06   #28
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Alıntı:
Kuvvetli ve şimşekli yağmurda ev içindeki sigorta kutusunda bulunan " kaçak akım rölesi " atıyor. Elektrik ilk bağlandığında bahçedeki tuvalete konmuştu sigortalar. Orada da kaçak akım rölesi vardı ve kötü havalarda oradaki de atıyordu. Onu iptal ettiler şimdi sadece ev içindeki sigorta kutusunda var. Onu da iptal edelim kurtul dediler ancak bu ufacık cihazın kıymetini biliyorum onu söktürmedim.

Termik röle farklı bir şeymi ? nasıl bir fayda göreceğim onu taktırırsam ?
Sayın hosseda ;
Konuyu baştan itibaren okudum, yağmurda ve şimşekte sigorta/koruma rölesi atıyorsa bir yerlerde sorun ( nem/su alma vs) var demektir ya da kullanılan mazlemeler çok kalitesizdir.
Öncelikle binada topraklama varmı? yoksa ilk iş topraklama yaptırmanızı öneririm! Deneme yanılma (iptal edilen röle) ile sağlıklı sonuca ulaşmak zor. ihtiyaca uygun doğru malzeme kullanmak gerekir. Kaçak akım rölesi yerine, kapamalı kaçak akım rölesi gibi.
Buzdolabı için ilk aklıma gelen termik röle olmuştu, bu konuda çok gelişmiş devre elemanları var.Endüstriyel elektrik ve otomasyon bilgisi olan yetkin bir uzman sorununuzu çözecektir.Bir elektrik mühendisine tüm sistemi incelettirip en sağlıklı sonucu alabilirsiniz.
Basitçe söylemek gerekirse, çalışma cinsine göre çok çeşitleri olup;
Termik Röle : akımın yarattığı ısı etkisini baz alır.Geçici arıza durumunda kapatır (sisteme enerji verir).
Tekrar Kapamalı Kaçak Akım Rölesi :Geçici arıza durumunda kapatır (sisteme enerji verir).

YeniBON beğendi.
Termiye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 19:31   #29
Ağaç Dostu

YeniBON's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Termiye Mesajı Göster
Sayın hosseda ;
Konuyu baştan itibaren okudum, yağmurda ve şimşekte sigorta/koruma rölesi atıyorsa bir yerlerde sorun ( nem/su alma vs) var demektir ya da kullanılan mazlemeler çok kalitesizdir.
Öncelikle binada topraklama varmı? yoksa ilk iş topraklama yaptırmanızı öneririm! Deneme yanılma (iptal edilen röle) ile sağlıklı sonuca ulaşmak zor. ihtiyaca uygun doğru malzeme kullanmak gerekir. Kaçak akım rölesi yerine, kapamalı kaçak akım rölesi gibi.
Buzdolabı için ilk aklıma gelen termik röle olmuştu, bu konuda çok gelişmiş devre elemanları var.Endüstriyel elektrik ve otomasyon bilgisi olan yetkin bir uzman sorununuzu çözecektir.Bir elektrik mühendisine tüm sistemi incelettirip en sağlıklı sonucu alabilirsiniz.
Basitçe söylemek gerekirse, çalışma cinsine göre çok çeşitleri olup;
Termik Röle : akımın yarattığı ısı etkisini baz alır.Geçici arıza durumunda kapatır (sisteme enerji verir).
Tekrar Kapamalı Kaçak Akım Rölesi :Geçici arıza durumunda kapatır (sisteme enerji verir).
Ben de Termiye'ye katılıyorum Hoşseda. Aşırı akım rölesi vb. ürünler var. En başta kullandığınız cihazları koruyacaksınız. Can sağlığınız daha önemli tabii.

İhmal etmeyin.

Termiye beğendi.
YeniBON Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 21:18   #30
Ağaç Dostu

Binada topraklama tüm temel demirlerine bağlanan kemer kalınlığında aliminyum topraklama şeritleri ile yapıldı. Kaçık akım rölesi Siemens marka. Evde herhangi bir alette kaçak olsa o aletin her çalışmasında atacaktır. Yağmur ne kadar yağarsa yağsın kaçak akım rölesinin atması söz konusu değil ancak yıldırımlı ise yağmur o zaman atıyor. Zaten yıldırımla tufan gibi yağış olduğunda köyün tüm elektriği mutlaka gidiyor ( sanırım bu genel bir korumaya dönük tedbir...).

Ben termik röle nedir tanımadığımdan acaba dedim elektriği gerektiğinde kesen ve daha sonra tekrar devreye sokan bir alettemi buldular diye sevindim. Bana gereken alet; hava yıldırımlıysa elektrikleri kesecek yıldırımlar geçince tekrar devreye sokacak bir alet.

Çocukluğumda annem böyle havalarda sigorta kutusundan şalteri indirterek ceryanı kestirirdi. Şimdi de röle yapıyor aynı şeyi.

YeniBON beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024