agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni148Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2007, 21:29   #61
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Kısa fakat çok özetleyici oldu.

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 22:57   #62
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Öyle **** böyle İstanbula göbekten bağlı arkadaşlar, fazla düşünmeyin, kendinizi yormayın, dosdoğru Şile'ye gelin. Şileye gelmek, özellikle Anadolu yakasında oturanlar için karşıya geçmekten çok daha kolay! ( yaz dönemine ait oniki pazar günü haricinde! ) Sevgili Coşkun ARAL bile diyor ki; tüm dünyayı gezdim ve gördüm ( içimizde Onun kadar gezmiş biri var mı ? ) Şile'de aradığım her şey mevcut ve emekliliğimde yaşamayı düşündüğüm en uygun yer..
Kastamonuya gelince, Anadolunun her yeri bir başka güzel ama özellikle orman güzelliği ve zenginliği açısından benim tartışılmaz birincim, hiç tereddütsüz Kastamonudur.. ( Sarı çamlarına aşık olduğum Ilgaz dağı, Ballı dağ, Küre dağları milli parkı, Cide ile Azdavay arasındaki, Osmanlı donanmasının inşasında kullanılan ağaçların yetiştiği muhteşem kayın ormanları, başta Pınarbaşı kanyonu olmak üzere, daha insan ayağı değmemiş yerler bulunan bakir kanyonları, ve inanılmaz güzellikte bir sahil şeridi.. Emin olun ki eğer bir doğa ve ağaçsever Kastamonuyu görmemişse, bu onun için çok büyük bir eksikliktir!..)

hüseyin suat duman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2007, 23:14   #63
Ağaçsever

Sevgili Kumru, Dilovası için havası kirli tanımlaması, oldukça hafif kalıyor! Dilovası, Türkiye'nin en kanserojen bölgesi. Kanser sıklığı Türkiye ortalamasının çok ama çok üzerinde! Yaşayabilmek için orada çalışmak ve oturmak zorunda kalanlara, o kadar çok üzülüyorumki.. Geçim derdi çok zor ama nasıl bir yerde yaşadıklarının bilincine varabilseler, inanın ki Dilovası'nda bir an dahi durmazlar!..

Eski 16-02-2007, 09:25   #64
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Kastamonu-Şile Hattı:))

Sayın Hüseyin Suat Duman'ın hem Şile hem de Kastamonu hakkında söylediklerine katılmamak elde değil. Özellikle sonbaharda gerek Ilgaz'ın gerekse Küre tarafının her köşesinden bir kartpostal yapılabilir ama özellikle bizim gibi çalışmak zorunda olup İstanbul'da yaşayanlar için çok uzak bir yer. Şile çok daha makul görünüyor) Şile'nin içi maalesef doğallığını hızla yitiriyor ama parası olan için ovacık köyü yönünde(ve diğer pek çok yönünde...) çok güzel yerler var. Benim bütçem ancak Ağva'nın köylerine yetti, fazladan 40 Km...Ama hakkaten trakyanın köyleriyle karşılaştırılmayacak kadar yeşil bir doğası var ve Kocaeli tarafına göre deprem güvenliği daha fazla ve henüz çok prim yapmadı. Uzaklığı dışında bence tek risk yılan hikayesine dönen karadeniz otobanının Ağva'dan geçecek olması. Umarım hiç bir zaman gerçekleşmez, ciddi bir orman kıyımı yaşanacak ve çok daha fazla yapılaşmaya açık olacak, şu anda boludan istanbula su getirmek amacıyla yapılan boru döşeme çalışmasının Ağva -Şile hattında neden olduğu tahribatı görseniz inanamazsınız.

Düzenleyen tore0001 : 16-02-2007 saat 22:09
tore0001 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 11:08   #65
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Alıntı:
şu anda boludan istanbula su getirmek amacıyla yapılan boru döşeme çalışmasının Ağva -Şile hattında neden olduğu tahribatı görseniz inanamazsınız.
Geçen yıl gördüğümde inanamamıştım,ama o projenin iptal olduğu,daha doğrusu başarılı olunamadığı söylenmişti.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 11:27   #66
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Trakya ormanlarını göz ardı etmeyelim.
kıyıköy,iğneada,çilingoz,kastro,silivri'nin orman köyleri çok güzeldir.
Aşağıdaki fotoğraflar sırasıyla
kıyıköy,iğneada langoz ormanları,çilingoz......

Eklenen Resimler

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 17:40   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2007
Galeri: 2
Kaçmak ya da kaçmamak...

Eklenen Resimler

babacanefe beğendi.
daphne# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 18:37   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Gençken kaçabilirsiniz. Çoluk çocuğa karışınca çok zorlaşacak )

aziztoprak beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 19:38   #69
Ağaç Dostu

Hasan Lalezar's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Biz Ankara'lıları sanırım Kastamonu seçeneği ilgilendirecek. Şöyle ormana yakın uzaktan da deniz görse süper olacak...

Hasan Lalezar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 21:00   #70
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala Mesajı Göster
Kirazlıyalı taraflarında bana gösterilen arsa da böyle idi. Satıcı bu arsanın önünde kalan ve yola cephesi olan arsanın da kendisine ait olduğunu, bu yüzden yolun sorun olmayacağını, hatta satın alınırken oraya yolu kendinin yaptıracağını da söylemesine benim pek aklıma yatmadı. İleride o yol kenarı arsanın satılması vs...gibi durumlarda sorun oluşması kaçınılmaz.

Verdiğiniz bilgilere teşekkürler.
Aslında kadastro yoluna ikinci sıradaki tarlanız için kadastro yoluna cepheli tarladan kanunen geçiş hakkı talep edebiliyorsunuz ve mahkemeye vererek bu yolu önünüzdeki tarla sahibinden rayiç bedelini ödeyerek satın alabiliyorsunuz ama yukarıda da söylendiği gibi imar izniniz gene verilmiyor. Yolu kendisinin yaptıracağını söyleyen satıcıya inanmamakla iyi etmişsiniz.
Bir de yola olan cephenizin belli bir metre olması lazım. Yoksa gene imarsız bir tarlanız var demektir.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2007, 21:14   #71
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tore0001 Mesajı Göster
tek tapu üzerine birden çok ev yapamazsınız, yani arkadaşlarınızla büyük bir yer alıp birden çok ev yapamazsınız. Arazinizi bölüp birden çok tapuya dönüştürebilirsiniz ancak bir şartı var, kanunda ifraz diye adlandırılan bu işlemin sonunda oluşacak "küçük" arazi parçaları 5 dönümden küçük olamıyor. Yanısıra inşaat izni %5 olmakla birlikte araziniz 1000 dönüm bile olsa yapabileceğiniz evin yaşam alanı en fazla 250 metrekare olabiliyor.

Bir de uyarı: Almaya karar vereceğiniz arazini elektrik ve suya yakınlığı çok önemli, hesaplı zannettiğiniz bir yerin maliyeti size göründüğünden çok olabilir. Özellikle elektrik getirmek hiç ucuza gelmiyor.
Yani en düşük yüzölçümüne en büyük evi yapmak isterseniz alınacak tarlanın en uygun yüzölçümü 5 dekar olacaktır. Eğer iki kişi alacaksanız ikiz villa yaparak konuyu halledebilirsiniz. Herbirinize 125 metrekare düşer.
Ben yanyana iki tane 5 dekar aldım. Belki büyük birşey gerekir, belki bir arkadaşımla paylaşırım veya yan komşudan rahatsız olmamak için evi ortaya yapar sıkılmam diye düşündüm.
Elektrik büyük problem dört komşumla birlikte 1400 m uzaklıktaki direkten bir trafo kullanarak elektrik aldık . Benim tarla en uzaktakiydi ve en yakın eve 450 metreydi. Epey para harcadım ve elektrikli bir tarlam oldu. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da trafodan sonra 220 volt cereyan en fazla 900 m uzağa veriliyor. Trafodan 1000 m uzakta iseniz yeni bir trafo ve bir miktar yüksek gerilim hattı maliyetiniz var demektir.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2007, 20:34   #72
Ağaçsever

İstanbul'un su ihtiyacı, çevresindeki ormanlar ve ekosistem üzerinde büyük bir baskı uyguluyor ve bu baskı artık tahribat sahfasına geçmiş durumda!
İğneada langoz ormanları, yanılmıyorsam Avrupanın en iyisi, tüm Dünyada ise ( kendi sınıfında ) en iyilerinden biri ama ne yazık ki deniz seviyesinin altındaki bu orman, langozu besleyen dere sularının, İSKİ tarafından İstanbul'a yönlendirilmesi sebebiyle çok büyük bir tehlike altına girmiş durumda!
Şile'den geçen BÜYÜK MELEN İÇME SUYU PROJESİ'nin yaptığı tahribat, proje bitince, kısmende olsa giderilecek, bu çevre rehabilitasyonu, ihale şartnamesinde mevcut, ****** Ağva'nın tam göbeğinden geçen güzergah değiştirilirse! ( Yaklaşık bir milyar dolarlık bir proje, oldukça pahalı bir su temin yolu, Sn. Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında ihale edildi, İstanbulu çok iyi bilen Sn. Tayyip Erdoğan başbakan olunca, birim başına maliyet yüksekliği sebebiyle projeye pek sıcak bakmadı. Proje, üstlenici firma GÜR-İŞ'in, fiyat yetersizliği sebebiyle işi yarıda bırakmasından dolayı şimdilik beklemede, DSİ ile mahkemelikler. Lakin, tahminimce, İstanbulda tekrar hortlayan susuzluk senaryoları ve bu yazın oldukça kurak ve sıcak geçeceğine yönelik bilimsel tahminler, hükümetin bu projeye sıcak bakmasına yol açacak ve proje kaldığı yerden devam edecektir )
İğneada longoz ormanlarındaki tehlike çok daha dikkat edilmesi gereken ve geri dönülemez boyutlara ulaşabilecek büyüklükte !

Düzenleyen hüseyin suat duman : 18-02-2007 saat 09:45
Eski 23-02-2007, 21:15   #73
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2007
http://www.resimekle.biz/viewimage.p...s/eo361286.jpg

http://www.resimekle.biz/viewimage.p...s/Ab861395.jpg

http://www.resimekle.biz/viewimage.p...s/iNd61443.jpg

http://www.resimekle.biz/viewimage.p...s/cPA61488.jpg

bu köy sakarya adapazarı merkez selahiye köyü.
merkeze uzaklığı 5 km
10912 m2 imar çıktığında burayı parsalleyip satmak istiyorum.
resimlerin için yorumlarınızı bekliyorum.
saygılarımla

ozden cengiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2007, 23:56   #74
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüseyin suat duman Mesajı Göster
İstanbul'un su ihtiyacı, çevresindeki ormanlar ve ekosistem üzerinde büyük bir baskı uyguluyor ve bu baskı artık tahribat sahfasına geçmiş durumda!
İğneada langoz ormanları, yanılmıyorsam Avrupanın en iyisi, tüm Dünyada ise ( kendi sınıfında ) en iyilerinden biri ama ne yazık ki deniz seviyesinin altındaki bu orman, langozu besleyen dere sularının, İSKİ tarafından İstanbul'a yönlendirilmesi sebebiyle çok büyük bir tehlike altına girmiş durumda!
Şile'den geçen BÜYÜK MELEN İÇME SUYU PROJESİ'nin yaptığı tahribat, proje bitince, kısmende olsa giderilecek, bu çevre rehabilitasyonu, ihale şartnamesinde mevcut, ****** Ağva'nın tam göbeğinden geçen güzergah değiştirilirse! ( Yaklaşık bir milyar dolarlık bir proje, oldukça pahalı bir su temin yolu, Sn. Mesut Yılmaz'ın başbakanlığında ihale edildi, İstanbulu çok iyi bilen Sn. Tayyip Erdoğan başbakan olunca, birim başına maliyet yüksekliği sebebiyle projeye pek sıcak bakmadı. Proje, üstlenici firma GÜR-İŞ'in, fiyat yetersizliği sebebiyle işi yarıda bırakmasından dolayı şimdilik beklemede, DSİ ile mahkemelikler. Lakin, tahminimce, İstanbulda tekrar hortlayan susuzluk senaryoları ve bu yazın oldukça kurak ve sıcak geçeceğine yönelik bilimsel tahminler, hükümetin bu projeye sıcak bakmasına yol açacak ve proje kaldığı yerden devam edecektir )
İğneada longoz ormanlarındaki tehlike çok daha dikkat edilmesi gereken ve geri dönülemez boyutlara ulaşabilecek büyüklükte !
Özür dileyerek, bir iki düzeltme gerekiyor galiba.

Yanılmıyorsam, su basar ormanlar(longoz), deniz seviyesinin altında değil, topoğrafik yapı böyle bir oluşuma izin veriyor.

Longozu besleyen dereler, Karadeniz'e akıp gidiyordu.
Bu dereler üzerinde uygun yerlere yapılan 12 küçük baraj, Karadeniz'e akan suyu İstanbul'a getirmek için topluyor.
Bu barajlar olmasaydı, İstanbul daha geçen yaz susuzluktan kırılırdı.

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 14:51   #75
Yeni Üye

dranged's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Merhaba.
Bence kaçış haftasonu değil de tamamen olacaksa arazinin İstanbul ve çevresinde olmasına gerek yok. Çok daha uygun fiyatlara yerler var Türkiye'nin diğer bölgelerinde.

dranged Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 15:07   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Haklısın ama, uzaklara gittikçe bazı şeyleri göze almak zorundasın.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2007, 15:23   #77
Yeni Üye

dranged's Avatar

İki forumda da atlıyorum ama
Bence batıda deniz kenarı herangi biryerin bir farkı yok.Ağaçlar buralarda da güzelHatta İstanbul'dan ne kadar uzak o kadar temiz hava diye düşünüyorum.

Eski 01-03-2007, 15:36   #78
Ağaç Dostu

Batı'da deniz kenarı uygun fiyata yer bulmak bence zor.
Daha uzak deyince ben Artvin'de yaylaları düşünmeye başlamıştım direk.:P

Eski 01-03-2007, 15:44   #79
Yeni Üye

dranged's Avatar

Hayır tam aksine Karaburun civarlarında çok uygun fiyatlara (8000-10000ytl/dönüm) araziler var hatta 5000 ytl bile gördüm ama biraz kuşku uyandırmadı değil hani
Ayrıca Artvin civarlarını falan kastetdiğimi sandığını anladım o yüzden Ege diye vurguladım
Bu arada benim asıl merak ettiğim bu yaşamda mesela sigortamızı yatırabileceğimiz ne biliyim temel kendimizin halledemeyeceği ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz maddi kaynak yaratılabilinir mi?

Eski 01-03-2007, 15:53   #80
Yeni Üye

dranged's Avatar

Bu arada bu sorunun cevabını aldım diğer forumdan Todor sağol

Eski 01-03-2007, 15:57   #81
Ağaç Dostu

Dönümü 10.000 YTL için hesaplı olduğunu söylüyorsan ya paran çok ya da ufak bir bahçeli ev yapacaksın. Ziraat ile uğraşmak istiyorsan büyük bir yer almalısın. Minimum 5 dönüm meyve bahçen olmalı ki, meyvecilik yapıyorum diyebil. O da minimum. Bence zirai faaliyetler için 20 dönüm yerin olmalı ki para bıraksın.
20 X 10.000= 200.000 YTL
Daha bahçeni kuracaksın, evini yapacaksın, traktör alacaksın, ekipman alcaksın. Dönümü 10.000 YTL çok da hesaplı değil. Daha Menemen taraflarına bak istersen.

Eski 01-03-2007, 16:10   #82
Yeni Üye

dranged's Avatar

Aslında tam aksine param yok denecek kadar az .Yakın gelecekte planladığım sadece bir fizibilite yaptığım.
Mesela maksimum 40000 ytl ile buradan kaçabilir miyim ve bunu nasıl devam ettirebilirim. Hayvancılıkla uğraşmalıyım veya tarımla ?
Deneyimlerinden kaynaklanan değerli görüşlerin için çok teşekkürler bu arada sevgili Todor.

Eski 03-03-2007, 12:16   #83
Yeni Üye

dranged's Avatar

http://www.emlak.net/arsa/satilik-ar...due/32515.html

Eski 03-03-2007, 23:50   #84
Ağaç Dostu

Oldukça güzele benziyor. İçinde çeşme ve yalak olması büyük avantaj. 20 adet koyuna rahat bakarsın. Biraz takviye yem ile senede 30-35 kuzu alırsın. Hesabını yap

Eski 04-03-2007, 00:38   #85
Yeni Üye

dranged's Avatar

Nasıl yani
Valla ben dalga sezdim bu cevapta Bir konuda deneyimsiz olmanın sonuçlarını yaşıyorum sanki. Fiyat nasıl peki? Bana fena değilmiş gibi geldi ama....

Eski 04-03-2007, 00:41   #86
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Todor'un kimseyle dalga geçtiği görülmemiştir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 00:45   #87
Yeni Üye

dranged's Avatar

Şaka yaptım sadece sayın Malina. Sizinde arsa hakkındaki yorumlarınızı almaktan mutluluk duyarım.

Eski 04-03-2007, 00:48   #88
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Verdiğiniz linke girip, bir saat falan ben de bakınmıştım

Fiyat ve büyüklük oranı en iyilerden birini bulmuşsunuz gibi geldi...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2007, 00:57   #89
Yeni Üye

dranged's Avatar

Beni düşündüren buradan edindiğim imar bilgilerine göre yola cephesi olmaması.
Emlakçıyı arayıp detaylı bilgi istesem pek güvenilir olmayacak gibi geliyor. Gerçekten zor bir iş Gidip bizzat görmeden olacak birşey değil. Ama genede dediğiniz gibi aralarında gerek büyüklük gerek doğa olarak en iyilerinden birisi gibi geldi bana da.

Eski 04-03-2007, 06:07   #90
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dranged Mesajı Göster
Nasıl yani
Valla ben dalga sezdim bu cevapta Bir konuda deneyimsiz olmanın sonuçlarını yaşıyorum sanki. Fiyat nasıl peki? Bana fena değilmiş gibi geldi ama....
Dalga geçmedim elbette. Fiyat mantıklı diyebilmek için çevredeki diğer satılık yerlerin de fyatlarını bilebilmek lazım. Bizim buralar ile kıyaslayınca 12 dönüm 15 milyara oldukça hesaplı.

Hayvancılık yaparsan, 20 koyunluk bir sürüyü bu arazide bakabilirsin. Çobana çıkmana gerek kalmaz. Onlar kendi kendilerine bahçede dolaşırlar. İyi ırk koyunlar bulabilirsen biraz bakımla 30-35 kuzu yaparlar. Kuzuyu, kasap 10 milyona keser, 15 kilo olunca kesime verirsin. İstersen erkekleri kurbanlık olarak da bakabilirsin. Senede 4-5 miyar civarında bir parayı kuzulardan elde edersin. 1 milyar civarında da ot, yem ve ilaç masrafları tutar. Ot masrafı diyorum, çünkü yerde kar olduğu zaman hayvanlar otlayamayacaktır. Bu sebeple harman zamanından bir miktar ot yığman gerekir.

Şimdi sanıyorum daha açık oldu.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024