agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni1896Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2013, 21:17   #91
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Havalandırma borunuza uygun plastik kapağı ısıtacağınız bir şişle delerek süzgeç yapın ve öylece borunun ucuna takın, daha kolay ve estetik bir çözüm olur.
Ben her ihtimale karşı sık gözenekli bir tel ile çıkış borusunun ağzını kapattım. Ayrıca çıkış ağzındaki dırseklerden birini değiştirdim. 90 derece dirsek koydum. Farklı yönlere dönebiliyor. Eğer koku olursa rüzgara göre yön değiştirebileceğim.

korucak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2013, 17:56   #92
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
pis su çekvalfi var piyasada. Ben kendi bahçem için ondan aldım. Tavsiye ederim. içeri koku haşere gelmesini engelliyor..

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2013, 14:12   #93
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

6 Günlük aradan sonra tekrar köye dönüş... Vee yeni bir zoraki tatil: Marangozum böbrek taşı düşürüyor (geçmiş olsun!), inşaat ustalarım bir çatı işi almışlar (hayırlı işler,bol kazançlar!).
Bu durumda ben de fosseptik çukurunun üstüne toprak atmak,evin ahşap bölümlerini temizlemek, boyaya hazırlamak gibi ufak tefek işlerle ilgileniyorum. Arada eski arkadaş ziyaretleri,( belki de denize girmek), vee bolca kitap okumak da var...İstanbul'da benim yerime çalışan aile fertleri biraz yüzlerini ekşitecekler ama ne yapalım, mecburiyet işte )

Eski 22-07-2013, 14:14   #94
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mbb23 Mesajı Göster
pis su çekvalfi var piyasada. Ben kendi bahçem için ondan aldım. Tavsiye ederim. içeri koku haşere gelmesini engelliyor..
Alaturka tuvaletlere gider ağzına konulan yaylı kapaklar mı?

Eski 23-07-2013, 17:25   #95
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
sayın korucak. Resimde eklediğim aparat. Logarla ev arasındaki atık su borusunun arasına takıyorsun. tavsiye ederim kesinlikle...

Eklenen Resimler

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2013, 19:30   #96
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Ustaların yokluğunda kendime "Abdurrahman Çelebi" diyerek; Önce üst kat tavanlarını bir miktar vida ve bol miktarda çekomastik kullanarak aşağıya birşeyler dökülmeyecek hale getirdim (2 gün), sonra elektrikçimizin marmaray tünellerine taş çıkartacak kablo kanallarını çamur sıva ile kapatmaya başladım (2.gün,henüz bitmedi)...

Veee, bugün ustalar geldiler, blokajı yapılmış kapı önü,balkon altına ve evin çevresine kalkan betonunu attılar. (Buralarda evin dış duvar diplerine temele su gitmesini engellemek için dökülen betona kalkan diyorlar). Balkonun kiremitleri döşendi. Şimdilik evin kaba işleri bitti galiba...
İlk resimde sıvanmış kablo kanalı örnek çalışması görülüyor.

Eklenen Resimler

Eski 30-07-2013, 10:35   #97
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2009
Galeri: 7
sayın korucak.
başka bir köyden ev alıp yerleştiğim için uzun süredir siteye giremiyordum.bu gün girdim ve soluksuz kaldığım yerden sonrasını okudum , resimlerinizi keyifle izledim.
sizi ve ailenizi emekleriniz için kutlarım.yarattığınız ve yeniden hayata kazandırdığınız evinizde hep birlikte huzurlu , sağlıklı ve keyifli zamanlar geçirmenizi tüm samimiyetimle diliyorum.
biz şimdi ezinedeyiz.denize gitmek istediğinizi okudum.denize gideceğiniz zaman büyük ihtimalle benim evin önünden geçeceksiniz.uğramadan geçmeyin , lütfen durup bir kahvemizi içmeye gelin.hem tanışırız hemde birlikte "kahve bahane , benzer yerlerde yaşamayı sevenlerin sohpeti şahane" uygulaması yaparız
en geç perşembeye kadar bayramiçe geleceğim.köyünüze uğrar , yerini bulabilirsem eserinizi bir de kendi gözümle görürüm.çalışan ustaları da tanıyorum.onları köyde bulabilirsem evinizi de bulurum
tekrar tebrikler.
merakla paylaşımlarınızı bekliyorum.

alideryacengel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 12:18   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-10-2011
ben evin yerini merak ettim yazmış olabilirsiniz ,belki gözümden kaçmış olacak..
bir misafiriniz daha olabilir.....

elve Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 14:27   #99
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-07-2013
Merhabalar sayın Korucak.
Siteye yeni üye olduğum için müthiş bir cesaret sergileyerek ortaya çıkarttığınız işi yeni gördüm. Ve son mesaj da 2011 yılının onuncu ayında atılmış olduğuna göre muhtemelen eviniz bitti ve içinde oturuyor olmalısınız.
Öncelikle cesaretinizden dolayı sizi tebrik ederim. Ve ellerinize sağlık çok da güzel bir iş çıkartmışsınız. İş işten geçmiş olmasına rağmen bir tek konuda küçük bir eleştiri getireceğim. Resimlerden gördüğüm kadarı ile zemin kat tabanına yapmış olduğunuz yalıtım XPS malzemesi. Keşke hiç yapmasa idiniz diye düşündüm. Zira böyle sağlıklı ve güzel bir iş çıkartırken, tamamen sağlıksız ve geleceği olmayan ve benim görüşüme göre güvenlik zaafiyetleri had safhada olan bu malzemeyi kullanmış olmanız hatalı bir tercih olmuş. Bu da inşaatınızın nazar boncuğu olsun.
Evinizin tamamı ile bittikten sonraki halini de görmek isterdim.
Sağlıcakla kalınız.

YeniBON beğendi.
efekentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 14:38   #100
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Efekentli,

Korucak'ın ev tamiratı şu anda devam ediyor. Siz yanlışlıkla üstteki üyenin kayıt tarihine bakıyorsunuz. En son mesaj daha dün atıldı Sn. korucak tarafından.

prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 16:15   #101
Ağaçsever

Sayın prıtt,
Haklısınız yanlış yere bakmışım. İkazınız için teşekkür ederim.

Eski 30-07-2013, 19:44   #102
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sn Efekentli,
İlginiz için teşekkür ederim.2 cm kalınlığında xps malzemeyi daha önce evimin bahçesindeki çalışma odamda kullanmıştım. Zeminden ısı yalıtımı bakımından çok memnun kaldım. Burada da kışların nasıl olacağını bilemediğim için tedbir amacıyla döşedim. Doğrusu güvenlık bakımından ne sakıncası olduğunu bilmiyorum. Henüz çok geç kalmış sayılmayız. (henüz arka odayı döşemedim). Aydınlatırsanız sevinirim. Esenlikler dilerim..

YeniBON beğendi.
Eski 30-07-2013, 19:58   #103
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elve Mesajı Göster
ben evin yerini merak ettim yazmış olabilirsiniz ,belki gözümden kaçmış olacak..
bir misafiriniz daha olabilir.....
Sayın Elve,
Evimiz Üzümlü ( eski ismi Kızılköy) köyünde, Üzümlü köyü Bayramiç ilçesine 10 km. mesafede...

Bir, hatta birçok misafirimiz olması bizi sadece sevindirir ( bu açık bir davet oldu galiba.)

Eski 30-07-2013, 20:14   #104
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sn Alideryacengel,
Ben gün içinde köyde oluyorum, evi kolaylıkla bulabilirsiniz, bahçedeki teli kaldırıp içeriye girin, ben oralardayım. çok memnun olurum...

Eski 30-07-2013, 20:54   #105
Ağaçsever

Sayın Korucak,
Herşeyden önce xps, poliüretan esaslı bir malzeme olduğu için kanserojen olduğunu belirtmem gerekiyor. Binanın içindeki davranışı nasıl olur tam bilemiyorum ancak dış cephelerde, yaz ve kış aylarındaki sıcaklık farklarından dolayı (sürekli genleşip büzülme) sıvalarda çatlamalara sebep oluyor ve eziliyor. Doğal olarak ezildiği bölgelerde oturma yapıyor. Benim tespit edebildiğim en kötü özelliği ise yanıcılık özelliği. Sizin uygulamanızda şu anda üzerinde tesviye betonu olduğu için her hangi bir sıkıntı yok ancak bir kenardan açılması halinde yangına açık davetiye olduğunu düşünüyorum bu malzemenin. Bir kere tutuştuğu zaman da söndürülmesi neredeyse imkansız diyebilirim. Uygulama esnasında muhakkak küçük parçacıklar artmıştır. Artık parçalardan bir tanesini bahçenizin uygun bir köşesinde bir çakmakla yakarsanız ne kadar çabuk alev aldığını ve nasıl yandığını göreceksiniz. Belki haddimi aşıyorum ancak, içeride yapmayı düşündüğünüz zemin kaplama işleri (özellikle de fayans) için traverten ve kayrak taşını düşünmenizi isterim. Özellikle kayrak taşı kulağa garip gelebilir, ancak internetten Frank Lloyd Wright'ın yapmış olduğu "Şelale Evi"nin resimlerine bakmanızı tavsiye ederim. Bir salonda doğru uygulama ile kayrak taşının ortamı nasıl değiştirdiğine şahit olacaksınız. Bu malzemeleri tavsiye etmemin nedeni ise kendinize doğal bir ev oluşturma kaygınız.
Sağlıcakla kalınız.

ardacan2000 ve YeniBON beğendi.
Eski 30-07-2013, 22:24   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Sayın efekentli zemin döşemesinde ( taş hayranı olmama rağmen) önerinize katılmak zor.
Ege ve güney kesimlerde ve sadece yazlık olarak kullanılacak binalarda güzel seçim olur ama sayın korucak için pek uygun değil.
Banyo zemininde kayrak kullandık ama kışın terliksiz basmak mümkün değil, eğer yanılıpta tüm eve uygulasaymışık yanacakmışız, kışın hiç yaşanmayacakmış.
Yer için sedir ağacından kesilmiş rabıta kullandık, altına mantar levhalar serdik sonuç çok iyi. Mantar levhaları bütçe o gün için ona müsaade ettiğinden biraz ince almıştım, eğer onları biraz daha kalın serebilseymişiz kış günü yalınayak dolaşılacakmış tabanda.
xps hususunda bir şey diyemiyorum ama hatırlayabildiğim kadarıyla onu tercih etmememizin en büyük sebebi ev hiç nefes almazsa bazı sakıncalar olmazmı endişemizdi.
Taban malzemesinin kararında iyi düşünmek lazım, dönüşü neredeyse mümkün olmayan bir karar çünkü.

efekentli beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 22:39   #107
Ağaçsever

Sayın hoşseda,
Kayrak taşını sadece ıslak zeminler için tavsiye etmiştim zaten. Diğer mekanlarda sizin de dediğiniz gibi ahşap döşeme en ideali olacaktır.

yağmur beğendi.
Eski 31-07-2013, 19:34   #108
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sayın Efekentli;
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, Dediğim gibi henüz çok geç değil, xps konusunu tekrar düşüneceğim. Ama tahmin edeceğiniz gibi bu işte bir ortağım var ve onunda fikrini almalıyım. Ne de olsa; kış gelipde " ben üşüyorum" dediğinde evi ısıtmak benim birinci görevim olacak
Diğer taraftan, evin giriş kısmı hariç olmak üzere zeminleri ahşap döşemeyi düşünmüştüm. Şimdi ahşap döşemenin altına sağlıklı bir yalıtım malzemesi bulmalıyım. Esenlikler dilerim.

YeniBON beğendi.
Eski 31-07-2013, 22:28   #109
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

bu gün sayın korucağı ziyaret ettik.azimle çalışmaya devam ediyordu.elindeki macununu bitirdikten sonra güzel bir sohpet yaptık ve tekrar görüşme dileğiyle yanından ayrıldık.

Eklenen Resimler

Eski 01-08-2013, 08:17   #110
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Sn. Alideryacengel,
Ziyaretinizle çok mutlu oldum. Ne yazık ki içinde bulunduğumuz şartlarda size ikram edecek birşeyler yoktu. Bir dahaki sefere telafi etmek üzere...
Ayrıca fotoğraf içinde çok teşekkür ederim. Böylece, burada bulunuşumun ev yapmak dışında başka amaçları da olabileceğini (!) bana ihsas ettiren dostlarıma karşı da elimde bir delil olmasını sağladınız )
Sağlıkla kalın..

Eski 01-08-2013, 09:49   #111
Ağaç Dostu

alideryacengel's Avatar

güzel bir sohpetten daha kıymetli bir ikram mı olur sayın korucak.

korucak beğendi.
Eski 01-08-2013, 10:11   #112
-

Giriş Tarihi: 12-09-2012
Sn. Korucak böyle devam ederseniz sanırım misafiriniz çok olacak...

Sn. alideryacengel in çektiği son fotoğrafta arka tarafınızda duran mihraba benzer bölüm çok hoşuma gitti o bölümün kullanım amacı nedir acaba.

cihan.cakirca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 10:18   #113
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan.cakirca Mesajı Göster

Sn. alideryacengel in çektiği son fotoğrafta arka tarafınızda duran mihraba benzer bölüm çok hoşuma gitti o bölümün kullanım amacı nedir acaba.

Sn. Cihan cakica, benimde dikkatimi çekti ama sanırım eskilerden evin içinde olan baca ile dışarıya bağlantılı ocak.. (Eskiden yemek pişirilen evin içinde olan şömine tarzında bölüm Bizim köyde ocak deniyor..)

Eski 01-08-2013, 10:23   #114
Ağaçsever

Sayın cihan çakınca,
Sorduğunuz yer ocak, yer ocağı. Hani şu batılıların biraz makyaj yaparak bize şömine diye geri sattıkları ocak. Sayın korucak tamir ve tadilat işleri bitince muhtemelen önüne küçük bir kalkan yapacak, üzerini beyaz badana ile boyayacak ve üst kısmına da bir kaç antika, biblo gibi dekoratif malzemeler ile süsleyecektir diye tahmin ediyorum. Umarım bütün bunları yazdığım için sayın korucak bana kızmıyordur.

prıtt beğendi.
Eski 01-08-2013, 20:46   #115
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efekentli Mesajı Göster
Sayın cihan çakınca,
Sorduğunuz yer ocak, yer ocağı. Hani şu batılıların biraz makyaj yaparak bize şömine diye geri sattıkları ocak. Sayın korucak tamir ve tadilat işleri bitince muhtemelen önüne küçük bir kalkan yapacak, üzerini beyaz badana ile boyayacak ve üst kısmına da bir kaç antika, biblo gibi dekoratif malzemeler ile süsleyecektir diye tahmin ediyorum. Umarım bütün bunları yazdığım için sayın korucak bana kızmıyordur.
Rica ederim hiç kızmıyorum, aynen ya da cok benzer bir şekilde tahmin ettiğiniz gibi olacak. İlaveten önünde minderler olacak ve ocak işlevini yerine getirecek...

yağmur beğendi.
Eski 01-08-2013, 20:50   #116
Ağaç Dostu

korucak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihan.cakirca Mesajı Göster

Sn. cihan.cakırca, daha önce de yazdığım gibi misafir bizi sadece memnun eder..
arkada gördüğünüz ocak. Evde ondan başka 2 tane daha var, hepsini de kullanmayı düşünüyorum...

Eski 02-08-2013, 11:13   #117
-

Sn. korucak eviniz şimdiden size ve sonraki neslinize hazır gözüküyor umarım Allah mutuluk nasip eder.

Bana gelince bu görüntü 2014 yılında inşallah alacağım arazide yapımına başlayacağım kerpiç evimde tasarlamayı düşündüğüm bir odanın hayalimden gerçeğe dönüşmüş hali gibi,

ben henüz 4-5 yaşlarındayken dedemin kendi evini çamur ve saman karıştırarak dış duvarlarını yamaladığı görüntü gözümün önüne geliyorda 1-10 yaş arasını dedemin kerpiç evinde geçirdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

20-30 dönüm bir bahçe düşünün Fukuoku ve permakültür teknikleriyle dizayn edilmiş uygun bir yerine kerpiç evim önünde köy fırınım sağ sol heryer bostan

bahçemin adı Hayal Bahçesi : çünkü bunları kime anlattıysam boş hayal bunlar abi dedi ben ise gülüp geçtim, evet bunları herkes ister düşünür hayal eder ama kimse genelde yapamaz hayatın telaşı geçim derdi içinde yok olup gider, bana gelince 8 aydır çocuklardan ayrı gurbette st. petersburgda dişten tırnaktan arttırarak para biriktiriyorum sizin anlayacağınız ezber bozuyorum, hayal bahçesi geri sayım başladı...

Eski 02-08-2013, 11:44   #118
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Sn.cihan.cakirca; bana göre sizinkisi artık hayal değil gelecek planları o yüzden hayal olarak bakmayın.

Zaten gerçeklerin başlangıç noktası değilmi hayaller...

Eski 02-08-2013, 11:50   #119
Ağaçsever

Sayın cihan.cakirca;
Yapmayı düşündüğünüz ev nerede bilmiyorum. Ancak böyle geleneksel bir ev yapmayı düşünüyorsanız malzeme için, taş, ağaç ve ot tuğlasını da düşününüz derim.
Saygılarımla

ozlemkaragoz beğendi.
Eski 02-08-2013, 14:11   #120
-

Sn. prıtt,
İnsan hayalleri kadar yaşar, bu söz benim motorumdur.İnsanların fikirlerini dinlediğimde aldığım tepkiler beni gerçekten demoralize ediyordu, ama sonradan birşey farkettim onlar sıradan ben farklıydım evet ben farklıyım fikirlerim bunun yansımasıdır zaten...

Sn efekentli inanın bana hiç dert etmediğim unsurlar taş ağaç ve kerpiç tuğlası.

o kerpiç tuğlalarını muhtemelen kendim yapacağım hatta muhtemelen çatıya kadar kendim yapacağım **** yapabildiğim yere kadar.

efekentli ve feyzalp beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024