agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-11-2009, 18:33   #571
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2007
Galeri: 1
Birgi Evleri

En arkada Birgi Çakırağa Konağı, önde müştemilat evi, solda Konak Kahve ve Andaç Evi.

Eklenen Resimler

kazim polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 19:58   #572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2009
çok güzel olmuş eviniz. benim size bir sorum var ben izmir cıvarında eski virane bir köy evi aldım. bunu yenilemek istiyorum. taş sorunum yok evin taşları mevcut. ama bana eski güvenilir bir taş duvar ustası gerkiyor bir de o eski ahşap ustalarını arıyorum. kaba kütükten masa bank kapı gibi şeyler yaptırmak istiyorum. tavsiye edebileceğiniz kişiler varmı? çok sevinirim.

iyi günler
mehtap Selçuk
mehtap.selcuk@avm.com.tr

maymun ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2009, 20:07   #573
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2009
çok güzel olmuş eviniz. benim size bir sorum var ben izmir cıvarında eski virane bir köy evi aldım. bunu yenilemek istiyorum. taş sorunum yok evin taşları mevcut. ama bana eski güvenilir bir taş duvar ustası gerkiyor bir de o eski ahşap ustalarını arıyorum. kaba kütükten masa bank kapı gibi şeyler yaptırmak istiyorum. tavsiye edebileceğiniz kişiler varmı? çok sevinirim.

iyi günler
mehtap Selçuk
mehtap.selcuk@avm.com.tr

maymun ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2009, 13:51   #574
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Arkadaşlar merhaba.
Sevgili maymun ağacı, gördüğünüz ev benim değil maalesef. Birgi'de çok ünlü bir konak. Aradığınız tarzda ustalar Birgi'de mevcut, hatta ben de kendi evim için bağlantıya geçme aşamasındayım. Ancak İzmir veya civarına giderler mi, bilemeyeceğim. Gene de bir sorayım.

Eski 09-12-2009, 09:13   #575
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2009
Galeri: 15
Bu nasıl ev?
Görmüş olduğunuz bu ev İsviçre'nin Valz kentinde yer alıyor. Etrafı dağlarla çevrili bir alanda özel olarak dizayn edilmiş ev, bir dağın yamacındaki tepenin oyulmasıyla oluşturulmuş.
http://fotohaber.ekolay.net/4/16491/...188D343F78E71E

ayferaksit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2009, 11:06   #576
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

Samandan ev yaptı
http://www.radikal.com.tr/Radikal.as...&CategoryID=79
Samandan ev yaptı

Mehmet Gün, bu şekilde yakıttan yüzde 75 tasarruf sağladığını belirtti.

08/12/2009 04:20

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde, saman balyalarından ev inşa eden memur, yakıttan yaklaşık yüzde 75 tasarruf sağladı.

KÜTAHYA - Bursa’nın İnegöl ilçesinde bir kamu kuruluşunda görev yapan Mehmet Gün (39), Domaniç’e bağlı Muratlı köyünde betonarme evde yaşayan ve burada kış aylarında üşüdüğünü söyleyen annesiyle babasına saman balyalarından ev yapma fikrinin, internetteki araştırmaları sonucu doğduğunu bildirdi.
Uludağ’ın eteklerindeki Muratlı köyünde kış aylarının çok soğuk geçtiğini belirten Gün, kendi ürettikleri malzemelerle inşa ettiği evi düşük rakamlara mal ettiğini anlattı.
Saman balyalarından ev yapma düşüncesini köylülerle paylaştığında onların kendisinin şaka yaptığını düşündüğünü ifade eden Gün, "Köylülerimiz, ’İnekler yer, fareler yuva yapar, yanar’ diyerek bu düşüncemden vazgeçirmeye çalıştılar, ancak sonuç hiç onların zannettiği gibi olmadı" dedi.
Gün, 50 metrekare alana temel betonu atıp işe başladığını dile getirerek, şöyle konuştu:
"Televizyonda izlediğim bir belgeselde saman evleri gördüm, sonra internetten inceledim. Almanya ve ABD’de çok yaygın. Epey bir doküman topladık. Bir ayda her şey bitti. Balya saman, ahşap, çatıda şıngıl ve levha kullandık. Balyaların üstünü çamurla sıvadık. Kendi köyümüzden çıkarılan kayrak taşını dış cephede kullandık. Hem güzel bir süsleme oldu, hem de dış cephesi güçlendi. Biz bunu 50 metrekareye oturttuk. Şimdiki aklım olsa daha büyük tutardım. Bizler çiftçilikle geçiniyoruz, kendi balyalarımızı kullandık. Kendi bahçemizin çamurundan sıvadık. Kendi ürettiğimiz şeylerle çok ucuza mal ettik. Soğuk iklimlere öneriyorum. Bu malzemelerin tümünü piyasadan satın alan biri, yaklaşık 6 bin lira harcar."

"Yakıttan yüzde 75 tasarruf" Mehmet Gün, yaklaşık 3 bin lira harcayarak saman balyalarından inşa ettiği evin, betonarme evlere göre yüzde 75 daha az yakıtla ısıtıldığını kaydetti.
Balyaların arasında demir çubuklar kullandıklarını dile getiren Gün, "Ağaçlarla balyaları sıkıştırdık. Deprem konusunda da daha güvenli oldu. Üç dört aydır kullanıyoruz ve çok rahat. İnternetten araştırdığımıza göre kışın sıcak, yazın serin oluyor" diye konuştu.
Baba Naim Gün de oğlunun internette görüp inşa ettiği evin çok sıcak olduğunu anlattı.
Anne Feride Gün, bu yapı inşa edilmeden önce köyde herkesin samandan ev olmayacağını söylediğini ve tuğla alamadıkları için bu işe kalkıştıklarını zannettiğini bildirerek, bazı komşularının tuğlaları kendilerinin alabileceğini ifade ettiğini belirtti.
Mehmet Gün’ün eşi Fatma ise, başta bu fikre pek sıcak bakmadığına işaret ederek, "Eşim çok heveslendi. Olmaz gibi geldi bize, ancak çok güzel, çok da sıcak oldu. Biz İnegöl’e oturduğumuz eve gidince üşüdük. Burası çok sıcak oluyor" dedi.
Bu eve 94 balya saman vererek katkıda bulunduğunu anlatan Halil Karakoyun, evin sıcak ve ses geçirmeme özelliklerine sahip olduğunu vurguladı.
Komşulardan Fadik Karakoyun, "İnternetten görmüşler. ’İnekler yer’ diye düşünüldü. Sıvalı, nereden bulup da yiyecek inek? Çok güzel oldu" şeklinde konuştu.
Köylülerden bazıları, arsalarına saman balyalarından ev yapmak için ilkbaharın gelmesini beklediklerini ifade etti.

mtarslan beğendi.
Eski 09-12-2009, 12:45   #577
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

ters görünümlü ev

http://picasaweb.google.com/elitabor...88742259268338

http://picasaweb.google.com/elitaborbolita/Projetos#

ev projelerinden detaylar

Eklenen Resimler

Eski 09-12-2009, 14:07   #578
Ağaç Dostu

ayferaksit's Avatar

http://picasaweb.google.com/ckoslinski

Eski 15-01-2010, 11:16   #579
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Arkadaşlar merhaba.

Nihayet mimar arkadaşım "rüya ev"imin planını çizmeyi bitirdi dün. Ben de akşamına Birgi'de aldım soluğu ve iki taş ustasıyla görüştüm. Bir usta daha var bakalım, sonuçta bu işler bir kez yapılıyor. İnce eleyip, sık dokumak lazım. İki ustanın da verdiği fiyat aynı aralığa geliyor aşağı yukarı. Biri yöğmiye usulü, diğeri de m tül hesabıyla fiyat verdi. Ama benim esas isteğim götürü hesabı işi bağlayabilmek. Bakalım 3. usta ne diyecek.
Bir de 30 traktör taş nasıl toplanır, onun derdine düştüm şimdiden.

Ayazkızı beğendi.
Eski 15-01-2010, 22:03   #580
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
allah kolaylık versin. ben öyle taş filan toplamaya yardıma gelemem hiç bekleme. O yüksek yerde çay içebilirim ama.

abay54 beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 05:36   #581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgii Kazım Polat,

Size tavsiyem, ustalarla götürü pazarlık yapın.Yövmiye hesabı boşta yatma parası ödetir. Mtul hesabında ise en sıkı matematikçilere ot yolduran hesaplamalarla karşılaşmanıza neden olabilir.

İşiniz zor, zaten biliyorsunuz bu yüzdende altından kolayca kalkarsınız.

Yolunuz ve inşaatınız hep açık olsun.

Sevgiyle kalın

Ayazkızı beğendi.
ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 18:59   #582
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Kazım Bey, kolay gelsin.
Taş işcileri çift yüzlü ve varsa tekyüzlü için ne kadar fiyat verdiler?

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 21:47   #583
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Arkadaşlar merhaba,

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
allah kolaylık versin. ben öyle taş filan toplamaya yardıma gelemem hiç bekleme. O yüksek yerde çay içebilirim ama.

Sevgili komşum, öyle bedavadan çay yok ! O yüksek yere yapılacak ev inşallah. Gelmek için evin bitmesini beklemezsiniz herhalde?

Sevgili Ensar, öneri ve güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. Zaten benim amacım da götürü usülde anlaşmaktı ki, bugün 3. ustayla o şekilde anlaştık.

Sevgili Çekirdek, ilk konuştuğum usta yaşlı ve huysuzdu. Benim isteklerime hiç cevap vermediği gibi, artık yorulduğu için götürü usülde anlaşma yapamayacağını söyledi. Yövmiye olarak da kendisi için 60, yanında çalışacak iki kalfa için de 30+30=60 TL istedi. Benim plana göre örülecek 120 m tül duvar var, bunu 45 günde falan bitirebileceğini söyledi. En iyi ihtimalle bitirse bile 5-6 bin TL yapacaktı. 2. usta ise m tül cinsinden fiyat verdi. Çift yönlü, mt tülü 40 TL. Yaptığı işler gerçekten çok güzel ama onun da bana maliyeti aynı paraya mâl olacaktı.

Bugün bir başka ustayla anlaştık çok şükür. Hem de benim için iyi bir fiyata. Tabii arada hatırı sayılır kişiler var. 3.000TL'ye 80 cm temel, 50 cm subasman( sub-basement), ve 3m de duvar yüksekliği olarak örecek taşları ( evin boyutları 9x10). Temel kazma ve subasmanın tesviyesi falan da dahil. Kireci de torbayla almanın boşuna masraf olacağını söyleyerek 2 ton sönmemiş kireç almamı söyledi, o söndürüyormuş.

Hayırlısı !

Ayazkızı ve mtarslan beğendi.
Eski 16-01-2010, 22:35   #584
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kazım bey, hayırlı uğurlu olsun. Gönlünüze göre olur inşallah.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 23:14   #585
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Hayırlı olsun, başlamış iş yarı yarıya bitmiş iştir. Kolay gelsin.

gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 23:36   #586
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kazim bey hayırlı olsun ev inşaatınız.

En düşük rakamlarla hesaplamaya çalışacağım:

Temel................. 35 TL/ m2 X 90 = 3.150 TL.
Bina duvarları ( taş)40 TL/m2 X 114= 4.560 TL.
( 30+30+27+27 = 114 m2 duvarlar- kalınlıkları 50 cm. )

Bu rakamlar işçilik olarak en ucuz götürü fiatlar. Gene de 90 m2 ev için yedi bin küsur hesap çıkmakta. Tüm evi 3.000 TL. ye yapacak ustanın yanına yardımcı almaması gerekir ki bu mümkün değildir. Dikkat etmeniz lazım bu hesapta bir gariplik var. Veya siz yapılacak işleri yazarken bir karışıklık oldu.

Hoşçakalın.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 23:58   #587
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Sevgili Meyveli Tepe, Gece ve Hosseda iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

Sevgili Hosseda verdiğim rakamlar önceki ustalarındı. Bu usta ile götürü usulü anlaştık. Plana baktı, temel derinliğini ,su basman ve duvar yüksekliklerini sordu, evin yapılacağı yeri inceledi, en son da oturup konuştuk. O, 5000 TL istedi ama yanımdaki kişinin üstelemesiyle 3000'e indi. Kendi boyuna kadar tek başına, ondan sonraysa 2 kişi ile beraber çalışıyormuş. Fiyatı matematiksel olarak hesaplamadı, şöyle bir bakıp, " Tamam, ben yapacağım işi kafamda hesapladım." dedi.

Düzenleyen kazim polat : 17-01-2010 saat 00:01 Neden: Ek cümle
Eski 17-01-2010, 08:37   #588
Ağaç Dostu

Kazım bey merhaba tekrar.

Duvarlar kendi boyuna gelinceye kadar yalnız çalışan usta olamaz. Temel kazısını tek başına kazma ile yapmak imkansız görünmekte. Diyelim yaptı, zemin iyi çıktı ve sağlamı da hemen buldu derine pek inmeden ve temel betonu için demir döşemeye geçti. Tabii bu arada temele serilecek malzemenin ( çakıl, mıcır , vb.) döküldüğü yerden temele taşınması var. Bunlar el gücü ile olmakta ve ustaya enaz 2 amele gerekiyor. Bir tanesi kürekle el arabasına malzemeyi dolduracak diğeri temele taşıyacak ve dökecek, ustada onu serecek.

Demiri kendi döşemez, astarı yüzünden pahalı olur ustaya, o iş için iki demir ustası bulur bu günün fiatı ile 150-200 TL. verir bir günde biter 90 m2 yer. Demir bitti diyelim, betona geçilecek en az 5 kişi lazım. Onunda ekipleri var getirir bir ekip elle bir günde dökerler betonu ama ustanın en az bir 300-400 TL. si daha gider. Tabii bu paralar hep sizden alınıp ödenecek ama neticede ustanın alacağı paradan düşeceksiniz. Ama bakın daha temel bitti ustanın 500 TL. si dışarıya gitti. Kaldı 2.500 TL. ustaya.

Şimdi sıra subasmana geldi. Taş mı olacak yoksa kalıp çakıp betonmu dökülecek bilmek lazım ama şüpheniz olmasınki temelin en az yarısı kadar daha ilave işçilik ve malzeme harcanacak. ( tam bu noktadayım, fiili maliyet veremiyorum ama nasipse haftaya onu da yazarım.)

Dikkat edin hatta mümkünse yaptığı bir evin sahibi ile mutlaka konuşun. En iyi bilgiyi öylece edinirsiniz. Kaynakları sınırlı insanlarız, boşa harcanacak paralar hedefe varmayı zorlaştıracaktır.

Hoşçakalın.

mtarslan beğendi.
Eski 17-01-2010, 10:47   #589
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Arkadaşlar merhaba,

Sevgili Hosseda, ağaçlar.net'in işte bu yönünü çok seviyorum. Doğru insanların toplandıkları bir platform. "Adama bak, deli cesaretiyle dalmış işin içerisine, ne hali varsa görsün!" demek yerine, hiç görüşmemiş ve de tanışmamış olmamıza rağmen, sadece ortak değerlere sahip olduğumuz için bana kıymet veriyor, uyarıyorsunuz; çok teşekkürler.

Bu usta 40 yıllık bir ustaymış. Eskilerin dülger dediklerinden. Temele demir döşenmeyecek. Ev eski sistem, taş temel üzerine oturtulacak. Yerin altına 80 cm inilerek oradan başlanacak duvar örülmeye yani. Ama temelde büyük taşlar kullanılıyormuş, ve de eni 80 cm oluyormuş. Toprak seviyesinde 50 cm'ye düşürüyorlarmış. Sağlam olur mu dedim, endişelendim doğal olarak. Etrafımdaki evlere bakmamı önerdiler.

Bildiğiniz gibi Birgi çok eski bir yerleşim beldesi. Osmanlı'dan da önceye, 1300lü yıllara, Aydınoğlu Beyliği'ne dayanıyor temeli. Etrafta çok eski evler, konaklar, camiler var yüzyıllardır ayakta kalan.

Yanımda bana yardımcı olan kişi Birgi'nin yakınındaki bir köyde çok hatırlı bir kişi. Usta da o köyden zaten. O, ustaya kefil olmasa bu işe girişmezdim zaten. 40 derece güneşin altında dahi durmadan çalıştığını anlattılar ustanın. Zaten gözü de tok birisi. Pazarlığa başlayacağımız anda şöyle dedi: " Senden alacağım parayla araba, ev, arsa alacak değilim, aldığımız parayı o gün yiyeceğiz. Ev bitti mi bizim para da biter zaten." Ustam farkına varmadan benim hiç de beğenmediğim bir akımın, "günü yaşa" denilen (carpe diem) akımın tutkunuymuş da haberimiz yok !

Ayazkızı ve mtarslan beğendi.
Eski 17-01-2010, 12:33   #590
Ağaç Dostu

Kazım bey,

O ustaya hemen evet demek lazım bu durumda. Ancak ;

Birgi belediyelik bir yer bildiğim kadarı ile. İnşaatı ruhsat alarak yapmak zorunda iseniz, o takdirde plan ve proje gereği temeli geleneksel şekilde yapma imkanınız kalmayacak. Ama ruhsatımı alırım sonra bildiğim gibi yürürüm derseniz ona denecek bir şey yok.

Benim ustam sizinki gibi tarihi ustalardan. Köyün insanı, bir müddet rahatsız idi ama ben onunla bahçe duvarlarında tanıştım ve gerçek bir usta olduğunu gördüğüm için de bekledim. Bana bahçede şuraya bir dolap yap usta kap kaçak koyayım diyorsunuz, hafta sonu kerestelerden hazırlanmış görüyorsunuz dolabı. Bir evi anahtar teslimi size yapıp verecek durumda usta. Ben de evim herşeyi ile, imkanların kıt olduğu geçmiş dönemlerde yapılmış bir köy evi havasında olsun istediğimden, ustam bana pek uygun geliyor.

Siz ruhsat işini konuşun bir ara sonra devam edelim sohbete. Ben sizin önünüzden yürümekteyim.

Bu arada; " küçükevim " diye bir blog var. Genç bir çiftin ev inşaatı öyküsü var orada, mutlaka okuyun çok yararlı uyarılar buluyorum o sitede. Ayrıca bildiğimiz geleneksel tuğla ile de ev yapılabileceğini göstermişler insanlara.

Hoşçakalın.

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen hosseda : 17-01-2010 saat 21:49 Neden: düzeltmeler için
Eski 17-01-2010, 13:24   #591
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Kazım bey, ev yaptırıp usta milletiyle uğraşan biri olarak naçizane uyarım, iş başladığında mümkün olduğu kadar günlük olarak ne yapılıyor, nasıl yapılıyor izlemeye çalışın. Prensipleri önceden belirleyin ve iş yapılırken prensiplere uyulup uyulmadığı ölçülebilir olsun. Siz zaman ayıramıyacak iseniz güvendiğiniz bir arkadaşınız izleme ve kontrol işini yapsın. Bu şekilde iş sizin aklınızdaki, hayalinizdeki gibi yürümeyip saparsa hemen müdahale etme şansını bulursunuz

kazim polat beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 18:21   #592
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Sn. Polat, hayırlı olsun, sağlıkla uzun yaşayın orda

Usta milletiyle uzun yıllar uğraşmış biri olarak benimde kulaklarım çınladı.

Lütfen ilk günlerdeki çalışmaları fotoğraflarla bizede yansıtın

Yanlış anlamadıysam; 3.000 TL lik anlaşmanızda, kazı, temel (80 cm genişlikte taş duvar), ve duvarlar ( 3.00 mt yükseklik ve 50 cm genişlikte) bunlar var.

İstediği, 2 ton kireci nerde kullanacak?

Başarılar.

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 20:23   #593
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Arkadaşlar merhaba,

Ustalarla uğraşmanın ne kadar zor olduğunu ufak tefek işlerle tecrübe etmiş olsam da, böyle büyük çaplı bir proje ile ilk kez karşı karşıya kalıyor olmam sebebiyle daha dikkatli olmam gerektiğinin farkındayım ; teşekkürler.

Kanunlar çerçevesinde hareket etmekten yanayım. Zaten mimarıma danıştım konuyu. Yığma bina yapmamızda herhangi bir sakınca yok. Sadece pencere genişliklerine kısıtlama geliyormuş ki, biz de zaten o kriterlere uyduk.

Bugün itibariyle inşaat malzemesi satan bir firmayla ilk bağlantımı yaptım. Normalde 7.00TL den satılan katkılı Çimentaş çimentolarından 200 adedini peşin para vermek kaydıyla 6.50 TL den bağladım. 100 TL, 100 TL dir. Sönmemiş kireci de tonu 160 TL den aldım. Yarın ustamla çukurunu kazıp söndürme işlemine başlayacağız. Aslında daha önceden söndürmüş olsak çok daha iyi olurmuş, dinlenmesi açısından.

Sayın K0900, bu kireç harçta kullanılacak.

Not: Sevgili Aziz Fayda, sessizce bizi takip ettiğinizi biliyorum. Tecrübelerinizden faydalanmak bu aşamada çok işimize yarayacaktır, bekliyoruz.

Selamlar...

Düzenleyen kazim polat : 21-01-2010 saat 22:10 Neden: yanlış fiyat
Eski 26-01-2010, 08:28   #594
Ağaç Dostu

Sayın kazım polat,

Sizden bir ses gelmedi. Temel kazısına başlamış olmalısınız.

Benden ise güzel bir ses var. Sabah saat tam 09.00 gibi ustayı aradım. Günaydın der demez, buyur demesinden müjdeyi hissettim. Hikayesini bilahare anlatacağım temelimin üzerine ilk köşe taşı konmuş. Hemen eşimi aradım müjdeyi onada verdim. Bu gün itibari ile şükür ki taş evimin tamamen taştan olacak su basmanı başladı.
Dün tam 8 saat aralıksız çalışan makina ile köy dışına kamyonlar ile getirttiğim yaklaşık 60 ton taş bahçeme döküldü. Ama akşam olunca ve bahçeme inen yolda zedelenme olunca taşın kalanını daha sonra bahçeye taşıtmaya karar verdik. Sanırım bir kamyon kadar taş ilk döküldüğü yerde beklemekte.

Maalesef bu çalışmaları ben takip edememekteyim, dolayısıyla fotoğraflama imkanımda olmuyor. Ancak hafta sonu cektiklerim var. Temelimin hikayesi ile o fotografları sonra buraya aktaracağım. Size daha önce " önünüzden yürüyorum" diye yazdım, bu bilgileri aktarmam lazım ki öncülüğümün bir yararı olma ihtimalini ortadan kaldırmayayım.

Hoşçakalın.

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-01-2010, 11:17   #595
Ağaç Dostu

kazim polat's Avatar

Arkadaşlar merhaba,

Sevgili Hosseda, inanın çok mutlu oldum, Allah tamamına erdirsin. Evet benden önde yürüyorsunuz. Henüz temel kazmaya başlayamadık. Cuma günü harita mühendisim arsaya kazıkları çakmak için gitmiş, ama gelin görün ki çakamamış. Ağabeyimin akbaş cinsi köpeği "Akça"nın orada olduğunu söylemeyi unutmuşuz. Dün gidip bahçenin alt kısmına aldık Akça'yı. Bugün için telefon bekliyorum mühendisten.

Henüz temele başlayamadık ama bende de somut bir adım atıldı. Kireç kuyusu kazılıp, kirecim söndürüldü. 2 ton olan sönmemiş kireç suyla karışıp da sönünce iki katına çıktı sanırım.

Komşularım ustayla "barışmamı" duymuşlar( İlk kez duyduğum bir tabir, anlaşma anlamında kullanılıyor), fiyatın çok uygun olduğunu, ustanın işin ortasında kaçıp gitme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleseler de, ben öyle birşeyin olacağını sanmıyorum. Hem insan konuştukça karşısındakinin yapısını az çok anlıyor, hem de daha önce de dediğim gibi arada hatırı sayılır biri var. Zaten usta planlı gidecek, temel kazma işi, su basman ve boyunun yettiği kadar duvarı ağırlıklı olarak kendi ve bir çırak yardımıyla yapacakmış. 2. ustayı son aşamada tutacak, zarar etmeyelim diyor.

Bu arada sizin de su basmanınızın taştan olacağını yazmışsınız, olabiliyormuş değil mi?

Kolay gele !

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-01-2010, 18:24   #596
Ağaç Dostu

Sayın kazim polat,

Teşekkür ediyorum.

Düzenleyen hosseda : 14-06-2010 saat 18:43
Eski 26-01-2010, 21:18   #597
Ağaç Dostu

Zafer İnandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2009
Galeri: 16
Sayın hosseda, sayın kazim polat, hayırlı uğurlu olsun. Allahü teâlâ işinizi ras getirsin, kolaylıklar ihsan etsin.

Zafer İnandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 21:37   #598
Ağaç Dostu

akcan67's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2009
Sn hosseda, Sn kazım polat
Sizlerin büyük bir hevesle başlayıp benimde aynı hevesle izlediğim, başladığınız inşaatınızı hayırlı bir şekilde başlayıp kazasız belasız bir şekilde de bitirmenizi Cenabı Allahtan dilerim.Her şey gönlünüzce olsun.

akcan67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 06:02   #599
Ağaçsever

mustafademir24's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2009

sayın hoşseda ve sayın kazım polat hayırlı olsun lütfen bizleri haberdar etmeye devam ediniz ben de sizlerin tüm tecrübelerine ortak olmak istiyorum.bol fotoğraflı güzel haberleriniz için şimdiden teşekkürler

mustafademir24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 06:29   #600
Ağaç Dostu

Arkadaşlar güzel temennileriniz için teşekkür ediyorum.Varolun.

Düzenleyen hosseda : 14-06-2010 saat 18:41

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024