agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bu Bitkinin Adı nedir?
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-06-2007, 11:44   #1051
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Mesaj 142 deki 2. fotoğraftaki çiçek, şeflera.
Beşincisi Fujer.(Aşk merdiveni)
Doğru mu ?
Diğer resimdekilerin çoğu begonya türleri.
Biri deve tabanı...

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 12:02   #1052
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLCN Mesajı Göster
bende az önce pazardan bu çiçekleri aldım adlarını bilmiyorum yardımcı olurmusunuz adı nedir nasıl yetişir yıllık mı değilmi?
Horoz ibiği.
Yıllık. Tohumları olgunlaşınca dökülür, her tarafa yayılır, her yıl kendiliğinden çıkar.

Eski 11-06-2007, 12:05   #1053
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Farmi Mesajı Göster
Son olarak da bu çiçeğin adını öğrenebilirsem tüm çiçeklerimin adını biliyor olacağım. Sonra bakımları ile ilgili forumları gezmeye devam
Yanılmıyorsam bir draceana türü. (marginata mı?)

Eski 11-06-2007, 12:31   #1054
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2005
Galeri: 255
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serder Mesajı Göster
Bu çiçekleri bir arkadaşım getirdi. Soğanlı bir çiçek. Ortasından uzunca bir sap ve çok güzel bir çiçek çıkacak dedi )
İsmini öğrenebilirsem çok sevineceğim...

Name:  necicegi.jpg
Views: 4629
Size:  78.1 KB

Soğanını yad çiçeğini görsek kesin söylerdik ama tahmin edecek olursak, Amarallis **** hiperastrum olabilirler. Zaten bu ikisi çiçekleri ile ayırd edilebilirler.
**** allium türlerinden iri çiçeklilerden biri olabilir.
Bekleyip göreceğiz...
Selamlarımla....

aysemelike Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 13:54   #1055
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Yanlış yerdemiyim ne ? Kayboldum kusura bakmayın tanrım bu ne güzellikler. İsimlerini bilmesemde hepsi birbirinden güzel. Sizden ricam türkçe adlarıyla, tabii asıllarınıda yazarsanınız sevindirirsiniz bu şaşkını.

Saygıyla

cemal.S Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 14:02   #1056
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bütün bitkilerin kabul edilmiş bir Türkçe adları yok. Bu yüzden botanik adlarını kullanıyoruz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 14:14   #1057
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bütün bitkilerin kabul edilmiş bir Türkçe adları yok. Bu yüzden botanik adlarını kullanıyoruz.
Kabul edilmişten kastınız nedir merak ettim Mine hanım konuyu biraz açarsanız sevinirim.

Saygıyla

cemal.S Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 16:19   #1058
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Erguvan Muhibi, bu çiçek Tradescantia'nın bir türü. Hani Telgraf çiçeği deriz ya. İşte ondan. Ama halkımız sanıırım buna ad vermemiş.Ya da Türkçe adını ben bilmiyorum. Fotoğrafı çok güzel çekmişsiniz.

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 18:03   #1059
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 3
teşekkür ederim. ilk fırsatta bir tanesini yerinden söküp soğanı ile çekerim.

serder Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 18:20   #1060
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemal.S Mesajı Göster
Kabul edilmişten kastınız nedir merak ettim Mine hanım konuyu biraz açarsanız sevinirim.

Saygıyla
Bu bitkinin Türkçe adı eğer literatüre geçmişse ve o isimle anılınca herkes biliyorsa demek istiyorum. Örneğin Rose bitkinin botanik adı. Ama hem bilimsel literatür, hem de halk bu bitkiye gül der. Yani birisi çıkıp bu çiçeğin adı kokulu gonca dese de bu hiçbirşey ifade etmez. Çiçeğin kabul edilmiş resmi Türkçe adı güldür.
Bunu karanfil, aslanağzı, horozibiği, zambak, nergis, sümbülteber gibi pek çok isimde de görürüz. Botanik, ziraat ve peyzaj bilimleri kitaplarında da bu bitkilere ait Türkçe isimler bu şekilde geçer.

Eski 11-06-2007, 20:43   #1061
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Ne olur sökmeyin, sadece biraz bekleyin çiçek mutlaka açacaktır. Galeriyi takip ediyorsanız soğanlı bitkilerde ben, bahçemden bir fotoğraf yükledim adı zambak , yaprakları ona benziyor ama çiçeğini görmeden emin olamayacağım.

Buket Aknar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 20:49   #1062
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Az önceki mesajda galerideki bölümü sanırım hatalı yazdım ve ben de en iyisi çiçeği buraya da yükleyim dedim ama bakalım becerebilecek miyim. Eğer beceremezsem ve göremezseniz galeride "bahçemden" başlığında çizgili bir zambak olarak görebilirsiniz.

Eski 11-06-2007, 20:58   #1063
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Hemen hemen bütün soğanlı bitkilerin yaprakları, bu yapraklara benzer, yapraktan ayırt etmek için uzman olmak lazım. Belki bilen arkadaşlar vardır, Melike hanım bilebilir onu bekleyin bence

Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 22:23   #1064
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Arkadaşlar aranızda bu çiçek hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Bu resmi çekeli yaklaşık bir ay oldu ve birkaç çiçek daha verdi. Üretme şansım var mı? Şimdiden teşekkürler...

Eklenen Resimler

Birol Ketenci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-06-2007, 23:49   #1065
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-06-2005
Galeri: 175
Teşekkürler dostlar,
Çiçekten iki dal aldım yetiştirmeyi planlıyorum.

Erguvan Muhibbi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 08:00   #1066
Ağaç Dostu

DarkYES's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2004
Galeri: 363
Teşekkürler sayın yasarulutas.

DarkYES Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 08:18   #1067
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
bu bitkiyi sorduğumda Eminönü'ndeki çiçekçi arkadaşlardan biri bana lavanta olduğunu söyledi. (Zaten başka yerde de göremedim). Ama bu lavanta değil . Baharatımsı hoş bir kokusu var. Kekik gibi sert bir baharat kokusu değil ama...Zannedersem ballıbabagillerden (ben öyle tahmin ediyorum) . Güneydeki parklarda daha sık görürüdüm. İst'da bir evin bahçesine sarmaşık gibi sarılı halde buldum. Bakalım aldığım kök tutacak mı?

Eklenen Resimler

nrş Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 09:21   #1068
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Az önceki mesajda galerideki bölümü sanırım hatalı yazdım ve ben de en iyisi çiçeği buraya da yükleyim dedim ama bakalım becerebilecek miyim. Eğer beceremezsem ve göremezseniz galeride "bahçemden" başlığında çizgili bir zambak olarak görebilirsiniz.
Penelophe bana olan güveninize çok teşekkür ederim doğrusu, çok incesiniz.
Buket Hanım bu güzel çiçeğiniz bir zambak değil, bu bir hiperastrum, serder'in sorduğu da bu olabilir, çiçek açınca "hah tamam" diyeceğiz.Aman soğanı çıkarmayın, nasılsa çiçeklenecek....
Zambak, hiperastrum, amarallis ve birkaç tane daha soğanlı bitkinin çiçekleri birbirine çok benzer ve herkes onlara zambak der. Gerçek zambak yani "lilium" katmanlı soğancıkların birleşmesi ile oluşmuş bir soğan yapısına sahiptir, amarallis **** hiperastrumlar çok büyük ve tıpkı "soğana" benzer kök yumrusuna sahiptirler.Amarallis ve hiperastrumlar birbirlerine çok benzemesine karşın bazı özellikleri ile ayırd edeliyorlar. Örneğin hiperasrtrumlar dış ortama dayanıklı iken, amarallisler bvahçede kolayca çürüyor, bozuluyor. Hiperastrumların çiçek sayısı 3-5gibi tek iken, amarallisler dikkatli yetişrildiklerinde 6 çiçek açıyorlar. Çiçek açma dönemleride farklı, hip.'ler yazın dış ortamda , amarallisler kışın iç ortamda açıyor....vs... vs...Şimdilik bu kadar...
Herkese selamlarımla....
Not: soğanlı bitkiler için ipuçları için bkz. agaclar.net dergisi haziran sayısındaki soğanlı bitkiler yazısı....Nacizene ben yazdım da

Eski 12-06-2007, 09:29   #1069
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Sizlere örnekler de yollamak istedim, dev, pembe çiçekli iç ortamda olan (2. ve sonuncu çiçekler) amarallis, diğerleri (1.,3.,4.)zambak....Selamlarımla....

Eklenen Resimler

Eski 12-06-2007, 09:48   #1070
Ağaç Dostu

Birol Ketenci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Arkadaşlar resimdeki çiçek işyerinde bir arkadaşa ait ve kendiside çiçek hakkında pek bilgiye sahip değil. Resim yaklaşık bir aylık ve bu sürede birkaç sürgün daha çiçeklendi. İşyerinde ona hayran olmayan yok. Tanıyanınız varsa bu çiçeği üretme şansımız var mı?

Eklenen Resimler

Birol Ketenci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 12:37   #1071
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn PDABİROL
Yukarda fotoğrafı olan çiçek aphelandra. Türkçe adını bilmiyorum. İç makan bitkisi olarak kullanılıyor. Tüm sene botunca çiçek açabilir. Nemi - suyu ve sıcağı sever. Çok güneşli yerlerden hoşlanmaz.Çok aydınlık ortamlarda ve güneş altında yeşil yaprakları kuruyup kıvrılabilir.İlkbahar ve yaz aylarında yeşil yapraklara su püskürtün.Sürgünlerden 10 cm. uzunlukta koparıp perlit tarzı bir köklendirme ortamında ilkbahar başlarından itibaren sonbahara dek rahatlıkla üretebilirsiniz. Tohumdan üretildiği bahsedilse bile bu konuda bir şey diyemeyeceğim. Şimdiye değin tohumunu görmedim. Bir de işin ilginç yanı : genelde aphelandra'nın yeşil yaprakları beyaz damarlıdır. Sizinkinde bu damarlar görünmüyor. Bu nedenle size bir kaç fotoğraf göstereceğim.

Eklenen Resimler

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 15:22   #1072
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

lilyum ve zambak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysemelike Mesajı Göster
Penelophe bana olan güveninize çok teşekkür ederim doğrusu, çok incesiniz.
Buket Hanım bu güzel çiçeğiniz bir zambak değil, bu bir hiperastrum, serder'in sorduğu da bu olabilir, çiçek açınca "hah tamam" diyeceğiz.Aman soğanı çıkarmayın, nasılsa çiçeklenecek....
Zambak, hiperastrum, amarallis ve birkaç tane daha soğanlı bitkinin çiçekleri birbirine çok benzer ve herkes onlara zambak der. Gerçek zambak yani "lilium" katmanlı soğancıkların birleşmesi ile oluşmuş bir soğan yapısına sahiptir, amarallis **** hiperastrumlar çok büyük ve tıpkı "soğana" benzer kök yumrusuna sahiptirler.Amarallis ve hiperastrumlar birbirlerine çok benzemesine karşın bazı özellikleri ile ayırd edeliyorlar. Örneğin hiperasrtrumlar dış ortama dayanıklı iken, amarallisler bvahçede kolayca çürüyor, bozuluyor. Hiperastrumların çiçek sayısı 3-5gibi tek iken, amarallisler dikkatli yetişrildiklerinde 6 çiçek açıyorlar. Çiçek açma dönemleride farklı, hip.'ler yazın dış ortamda , amarallisler kışın iç ortamda açıyor....vs... vs...Şimdilik bu kadar...
Herkese selamlarımla....
Not: soğanlı bitkiler için ipuçları için bkz. agaclar.net dergisi haziran sayısındaki soğanlı bitkiler yazısı....Nacizene ben yazdım da
Henüz Hazirana girmeden dergideki yazınızı okudum ve notlar aldım. Doğrusu çok etkileyiciydi. Bahçemdeki çiçeğe gelince. Bunları bana "baka sana zambak getirdik bunları bahçene ek çiçekleri solunca sökmene gerek yok " diye verdiler. Bu yıl (1. yıl) ilk kez açtılar.Kırmızısı da var , ancak daha küçük çiçek açtı. Lilyumları da ben kendi gayretimle yetiştirdim. Galeride de fotoğrafları var görüp değerlendirirseniz memnun olacağım.( bahçeme 3 renk lilyum ektim, şimdilik sadece turuncular açtı. Pembe ve beyazları da bekliyorum) Ayrıca bilgilerinizden ve samimiyetinizden cesaret alarak soğanlı bitkiler konusunda sizden yardım da isteyeceğim. Lilyumların çiçekleri bitince bahçedeki yerlerinden sökmeli miyim yoksa diğerleri gibi kalabilirler mi?

Eski 12-06-2007, 16:23   #1073
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrş Mesajı Göster
bu bitkiyi sorduğumda Eminönü'ndeki çiçekçi arkadaşlardan biri bana lavanta olduğunu söyledi. (Zaten başka yerde de göremedim). Ama bu lavanta değil . Baharatımsı hoş bir kokusu var. Kekik gibi sert bir baharat kokusu değil ama...Zannedersem ballıbabagillerden (ben öyle tahmin ediyorum) . Güneydeki parklarda daha sık görürüdüm. İst'da bir evin bahçesine sarmaşık gibi sarılı halde buldum. Bakalım aldığım kök tutacak mı?
Evet, maalesef bunlara lavanta diyorlar.
Ben ceset çiçeği diyorum.
Latife tabii, ceset çiçeği 30 senede bir açarmış vs. ve tıpkı ceset gibi kokarmış.
Ben de bunlara kokusu yüzünden ceset çiçeği dedim ve sonunda söküp atarak o pis kokudan kurtuldum.
Çiçekleri yeni açtığında çok zarif olan bu bitki, (adı her neyse) daha sonra berbat bir koku yayıyor, yahu etrafta bir leş mi var acaba, gibi konuşmalara sebep oluyor.
Belki gerçekten leş vardır da biz kabahati bunda bulmuş olabiliriz ama onu söktükten sonra bir daha o kokuyu duymadık.
Yine de hayırlı olsun diyorum.

Eski 12-06-2007, 20:22   #1074
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Merhabalar,
Resim yüklemeyi becerebildim mi bilemiyorum. Eğer yükleyebildiysem bu bitkimin ne olduğunu merak ediyorum. Muhtemelen bunu birkaç yıl önce ben
dikmişim ancak ne olduğunu hatırlamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Name:  DSCN06110001.jpg
Views: 2657
Size:  51.6 KB
bu da başka bir açıdanName:  DSCN06130001.jpg
Views: 2465
Size:  40.2 KB

bahar66 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 21:16   #1075
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
sayın nrş
bu bitkinin adı lavantin.Makasla şekillendirilmiş olarak parklarda çok kullanılır.
Kötü kokmuyor sayın Balıkçı gittim,kokladım,geldim.Hatırlamazmısınız eczanelerde satılan açık kolonya çeşitlerinden biri de lavantin kolonyası idi.
Bu mevsimde ve çiçekli iken tutarmı bilmiyorum ama sonbaharda dikerseniz kolay tutuyor.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 21:53   #1076
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Sayın bahar66
Bu çiçeğin adı plumbago.Güneşli bir yere koyarsanız bol mavi çiçekler açar.
Bu benim bahçemdeki;

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-06-2007, 22:27   #1077
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pdabirol Mesajı Göster
Arkadaşlar resimdeki çiçek işyerinde bir arkadaşa ait ve kendiside çiçek hakkında pek bilgiye sahip değil. Resim yaklaşık bir aylık ve bu sürede birkaç sürgün daha çiçeklendi. İşyerinde ona hayran olmayan yok. Tanıyanınız varsa bu çiçeği üretme şansımız var mı?
Pdabirol, bitkiniz bir karides çiçeği. Justicia brandegeana.
Veya eski adıyla Beloperone guttata. Kırmızı ve pembe çiçekli alt varyeteleri de bulunmakta, ancak bizde en yaygın rengi sarı. Akdeniz ve Güney Ege'de dış mekanda yetişir. Bodrum'da kocaman çalılar oluyorlar. Yumuşak çeliklerle veya tohumla üretilir. Bahçede dikilince daldırma ile de ürer.

Çiçeği aynı familyaya (Acanthaceae) mensup olan Aphelanra'nın çiçeğine benzese de ikisi farklı farklı bitkilerdir.

[IMG]http://www.backyardnature.net/***/fl04.jpg[/IMG]

Eski 12-06-2007, 23:24   #1078
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Sayın bahar66,
Ferda Ülkümen kesinlikle haklı

Resimdeki bitki, benim kullanıcı adım olan Plumbago capensis (Mavi Yasemin)

Plumbago Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-06-2007, 09:19   #1079
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

Sevgili Buket hanım,
Yazımdamn yararlanmış olmanıza sevindim. Teşekkür ederim....
Liliumlarınızı sökmenize gerek yok, heryıl dahada bir güzelleşerek çoğalırlar. Ama çoğaltmak isterseniz yöntemleri var. İsterseniz ayrıca yazarım.
Birde artık soğanlı bitkiler bölümüne yazmanız daha hoş olur, oradaki arkadaşlar da size pek çok konuda bilgi vereceklerdir...
Selamlarımla....

Eski 13-06-2007, 09:28   #1080
Ağaç Dostu

aysemelike's Avatar

aynı konu başlıkları

Sevgili Yöneticilerimiz acaba bu konu başlığı ile "bu bitkinin adı ne" konu başlığını birleştirebilirler mi? İkiside aynı amaca hizmet ediyor ama farklı yerlerdeler....
Selamlarımla...

Sadece okunabilir konu

Etiketler
benjamina, çiçke, fucus benjamin, sarmaşık adı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024