agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Hayvanlar > Yabani Hayvanlar > Börtü Böcek
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2006, 17:17   #31
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
renovatio nun örümceği o eklemeyi başaramadığı için bana rica etti ben ekliyorum

Name:  tonguc.jpg
Views: 14
Size:  10.6 KB

Name:  tonguc1.jpg
Views: 13
Size:  11.5 KB

Name:  tonguc2.jpg
Views: 14
Size:  9.6 KB

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2006, 22:33   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
adı "tonguç"

eşek arısı dahil bulduğu böceği götürüyor.ve sabit durunca değilde,hareket ettiğinde gidip üstüne saldırıyor genelde böceklerin.çok sinirli bir böcektir

renovatio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 10:41   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2007
Merhaba,
İstanbul - Bağcılarda oturuyorum.2 hafta önce birden bire ortaya çıkan örümcekler her tarafı sarmaya başladı.Sadece bizim apartman değil mahalledeki birçok evde bu söz konusu.Örümceklerin çoğalmasının nedeni ne olabilir ?

teşekkürler...

sinanelver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 17:17   #34
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bahçedeki envai çeşit örümcekten biri. Enteresan bir ağ yapmıştı. Bildiğimiz gibi yuvarlak değil de uzun garip bir ağ.
Name:  3_temmuz 001.JPG
Views: 43421
Size:  45.8 KB
Türkiye'de pek zehirli örümcek türü olmadığını okumuştum bir dergide. Bazı örümcekler ürkütücü görünmek için canlı fosforlu renklere bürünürlermiş. Çok renkli olmaları zehirli olmaları anlamına gelmezmiş. Son günlerde de çok hızlı hareket eden örümcek türü çok görüyorum. Hem çok hızlı koşuyor hem de inanılmaz derece çabuk ağ yapıyor bir direkten diğerine. Gözümle bile zor takip edebiliyorum.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2007, 17:29   #35
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bahçede leylandinin üzerinde bir de huni şeklinde ağ yapıp içine saklanıp avını bekleyen örümcek türü var. Siyah renkli ve oldukça kalın yapılı. Çocukluktan beri ilgimi çekmiştir örümcekler. Sinekleri yakalayıp bir kanadını koparıp örümcek beslerdim.

Eski 16-07-2007, 01:06   #36
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Pazar günkü Hürriyet gazetesinde bir haber vardı. Şaşkınlıkla ve biraz da sinirlenerek okudum. Bir bayan türedi bu aralar televizyonda ana haber bültenlerinde raslamıştım daha önce. Bugün de gazetede röportajı vardı. Türkiye'ye ithal meyvelerle veya gemilerle gelen zehirli örümceklerle ilgili felaket senaryoları çiziyor. Kendi fobilerini millete de aşılamaya çalışıyor. Fobisini mesleğe dönüştürmüş, evinde hiç çiçek yokmuş, toprak böcekleri çekermiş, müşterileri (kim acaba çok merak ettim????) arayıp bu fobili!! kadından medet umuyorlarmış. Kadın psikiyatriste gidip tedavi olacağına iş kurmuş. Garip...

Düzenleyen limon : 16-07-2007 saat 01:07 Neden: imla
Eski 16-07-2007, 03:27   #37
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bazı örümcek türlerinde ;çiftleşme sonrasında çoğu erkek örümcekler kendi vücutlarını dişi örümceğe sunarlar,Nesillerini devam ettirmek için bebelere feda ederlermiş.
Kaynak:Nat.Geo.Wild Dig.trk Kanal (82)

yale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2007, 22:59   #38
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bahçemdeki örümcek bir taneyken şimdi 2 tane oldukça ürkütücü boyda, 1 tane de yavru gördüm. Sebze bahçesinde yaşıyorlar. Gövdesi arıya benziyor.
Bugün çok büyümüş diye fotoğrafını çekmek isterken kocaman bir çekirge zıplayıp takıldı ağına. Bir çok fotoğraf çekmiştim ama bulanıktı. Net olanları sizinle paylaşmak istedim. Hantal gibi görünen örümcek 3 saniye içinde yerinden fırlayıp çekirgeyi paketledi. Ürkmedim desem yalan olur.
Name:  23temmuz 012.jpg
Views: 31611
Size:  40.2 KB

Name:  23temmuz 013.jpg
Views: 46964
Size:  37.4 KB

Name:  23temmuz 017.jpg
Views: 31300
Size:  38.1 KB

Name:  23temmuz 018.jpg
Views: 31089
Size:  34.0 KB

Name:  23temmuz 019.jpg
Views: 31036
Size:  34.2 KB

Eski 20-09-2007, 18:21   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2007
Galeri: 10
Bu da Denizli Babadağ yaylasından. Türünü bilmiyorum ama oldukça iri sayılırdı. Yanına büyüklüğünü belli edecek birşeyler koyayım dedim ama cesaret edemedim doğrusu.

Eklenen Resimler

sertacturhan beğendi.
hoyadag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 22:19   #40
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Biz ( mahalle arkadaşlarım ) küçükken beslerdik örümcek. Benle mahalleye yayıldı bile diyebilirim. Bir kutuya alırdık örümcekleri. Yakaladığımız sinekleri ona ikram ederdik. Hatta hafta sonları örümcek arenası yapardık. Örümcekler yalnız yaşamayı severler. Avcı olmanın dezavantajları, herkes senin gibi avcı olunca av olmak da kolay oluyor. Yalnız örümceklerin birbirini yemesinde en önemli etken "ağ malzemesi ". Devletin altın rezevlerine girmeyi başarmak gibi bisey.

Benim beslediğim bir örümcek türü vardı. Adını bilmiyorum. Genelde bu türde biz disiyi küçüklüğünden tahmin ediyorduk. Bir kavanoza biri küçük biri büyük iki örümceği koyuyorduk. Küçük büyüğü öldürürse bu dişidir diyorduk. Kavanozda çileği andıran çok güzel bir koku oluşuyordu. Tiner bağımlısı gibi, sırf bu kokuyu koklamak için o örümceğe erkekler sunardık. Tarif edemem o kokuyu size. Çok hoş kokardı. ( Bizimkide sapıklık işte )
Sanırım salgıladığı bu koku ile erkeği sersemletiyor / **** çiftleşme sırasında doğal olarak oluşuyor. Yoksa küçük bir örümceğin büyük bir örümceği yemesi çok zor. ( Avlaması )

Her tür örümcekde çiftleşme sonrası ölüm riski çok yüksektir. Zavallı erkekler. Bu benim çocuklarımı taşıyor diye öldüremem diyor. Ama karşı taraf bu çocuklarımın babası demiyor. Hayatta yapılacak en iyi çiftleşmeyi yasıyor belkide erkek örümcek. Ölümle dans ederek çiftleşmek. Bol adrenalinli bir çiftleşme.

Şırnakta askerlik yapmıştım. Sarıkız denen bir örümcek vardı. Çok büyükleri yarım avuc içi kadardı. ( Bacak boyları ile ) Tavuk eti atardık ve onu bile yerdi. Çok yüksek bir zıplama gücü vardı. Boyundan yukarı ısırırsa şayet. Ölüme götürebiliyordu. Bir askerimizi sol yanağıdan ısırmıştı. Adamın yüzünün yarısı balon gibi olmuştu. Kertenkelerin sadece beynini yiyordu. Tavuk etini bile parçalayan bu örümceğin baş düsmanıysa "helikopter böceği" **** namı diyar Yusuf/Yusufçuk böceği idi. Normalda genel örümcek davranışı içine girmeyen bir davranış modeli var bu sarıkızlarda. Birbirleriyle birlikte yaşayabiliyorlar. bir ağaç kovuğu içinde 10 15 tanesini birbirinin üstünde gezinirken görmüştüm. ( yavru değiller, yarım avuç içi kadar boyları vardı hepsinin ) Yan yana yaşabiliyorlar. Birbirlerine saldırmıyorlar.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2007, 22:22   #41
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Tarantula adlı örümceğin anlamı ise ateşli dans anlamına geliyor. Bu örümceğin zehiriyle buluşan insanlarda vücut ısısı artıyor. Yani ateşlenme gözüküyor. Yarı bilinçli halde sağa sola yalpalamalar o kadar çoklaşmaya baslıyorki halüsinojen etkilerle, karsıdan seyreden dans ediyor zannediyor. 15 dakika gibi kısa bir sürede etkilerini gösteriyor. Yarım saat içinde ölüme götürebiliyor.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2007, 23:30   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
Arkadaşlar bu örümceğin orjinal adı Latrodectus Tredicimguttatustur türkiyedeki en zehirli örümcektir malesef panzehiri yaygın değil sokulma esnasında kişinin metabolizmasına göre ölüm gerçekleşir
ve et koparan örümcek te asıl örümcek değildir sadece örümcekgillerdendir solifugae zehri yoktur sadece dişlerinde 2. iltihaba neden olucak bakteriler taşıyabilir bu yüzden ısırldıktan sonra yaranın temizlenmesi gerekir
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasdelenmurat Mesajı Göster
Tarantula adlı örümceğin anlamı ise ateşli dans anlamına geliyor. Bu örümceğin zehiriyle buluşan insanlarda vücut ısısı artıyor. Yani ateşlenme gözüküyor. Yarı bilinçli halde sağa sola yalpalamalar o kadar çoklaşmaya baslıyorki halüsinojen etkilerle, karsıdan seyreden dans ediyor zannediyor. 15 dakika gibi kısa bir sürede etkilerini gösteriyor. Yarım saat içinde ölüme götürebiliyor.
bu bilgi kısmen yanlıştır aslında çoğu tarantulanın zehri arı sokmasıyla aynı etkiyi gösterir ama tabi örümcek zehrine karşı alerjiniz varsa hastaneye yetişmeniz bile mucizedir zehirli tarantulalara gelirsek p.murinus gibi türlerin zehri gerçekten etkili olabilir
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hoyadag Mesajı Göster
Bu da Denizli Babadağ yaylasından. Türünü bilmiyorum ama oldukça iri sayılırdı. Yanına büyüklüğünü belli edecek birşeyler koyayım dedim ama cesaret edemedim doğrusu.
ve bu da wolf spiderdır lycosidae türkiyede bulunur atik agresif bi tür zehri varmı açıkçası bilmiyorum ama tam olarak tarantula ailesine mensup olduğunu sanmıyorum türkiyede gerçeken yaşayan tek tür tarantula vardır Chaetopelma gracile dir türkiyenin güney-güneydoğu bölümlerinde bulunur
arkadaştan bir resim

Alıntı:
Şırnakta askerlik yapmıştım. Sarıkız denen bir örümcek vardı. Çok büyükleri yarım avuc içi kadardı. ( Bacak boyları ile ) Tavuk eti atardık ve onu bile yerdi. Çok yüksek bir zıplama gücü vardı. Boyundan yukarı ısırırsa şayet. Ölüme götürebiliyordu. Bir askerimizi sol yanağıdan ısırmıştı. Adamın yüzünün yarısı balon gibi olmuştu. Kertenkelerin sadece beynini yiyordu. Tavuk etini bile parçalayan bu örümceğin baş düsmanıysa "helikopter böceği" **** namı diyar Yusuf/Yusufçuk böceği idi. Normalda genel örümcek davranışı içine girmeyen bir davranış modeli var bu sarıkızlarda. Birbirleriyle birlikte yaşayabiliyorlar. bir ağaç kovuğu içinde 10 15 tanesini birbirinin üstünde gezinirken görmüştüm. ( yavru değiller, yarım avuç içi kadar boyları vardı hepsinin ) Yan yana yaşabiliyorlar. Birbirlerine saldırmıyorlar.
o zıplayan eleman muhtemelen böğü denilen sarı bir örümcektir solifugae yani ama birlikte yaşamalarına biraz şaşırdım :? böyle bir özellikleri olduğunu bilmiyordum

grosea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 00:34   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasdelenmurat Mesajı Göster

"Sarıkız" denen eklembacaklı bir ara basında "et yiyen örümcek" diye geçen böğ olmasın?

sokak lambası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 01:30   #44
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sayın grosea,

Nikiniz bana bir zamanlar evimde yetiştirdiğim Grammostola rosea yı hatırlatı nedense...
Bu konuda ne gibi bilgileriniz vardı acaba?

Saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2007, 16:50   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Sayın grosea,

Nikiniz bana bir zamanlar evimde yetiştirdiğim Grammostola rosea yı hatırlatı nedense...
Bu konuda ne gibi bilgileriniz vardı acaba?

Saygılar
şahsen kendi beslediğim tarantuladır
uygun bir plastik kapta bakıyorum malesef ama en kısa zamanda teraryuma geçicem para biriktiriyorum canlı yem kültürüm var onunla besliyorum adult 6 cm boyunda kırmızıdır
Alıntı:
"Sarıkız" denen eklembacaklı bir ara basında "et yiyen örümcek" diye geçen böğ olmasın?
evet böğ,büyü,böğe,böğü,böğö,bö olarak bi sürü isim varyasyonu var asıl türü solifugae dir

grosea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2008, 17:30   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Merhabalar,
Burada ilk mesajda resmi olan siyah örümceği bende bu hafta, bazı çalışmalar için gittiğim bahçemde otların arasında gördüm. Bir ağaçta biraz taş ile destekleme çalışması yaptık. Bende köyden bu işimi yapan ustaya yardım olsun diye bahçeden taş topladım. Taş aldığım bir noktada bu hayvan otların arasında idi. Tamamı ile siyah renkte idi ve olağanüstü parlakdı. Onu izledim ama fotğrafını alabilecek durumum yok idi. Tekrar döndüğümde ise epeyce uzamış olan yabani otların arasında onu görmem mümkün olmadı. Aynı köyde yaşamakta olan ustaya anlattım ve bana arka tarafı şişkin bir şeymi idi dedi. Evet dedim, tostopan idi. Biz ona büyü deriz ve zehirlidir dedi. Karadul mu bu yoksa deyince, bilmem ne dul olduğunu diye cevapladı ve daha fazla sormadım. Ama aklıma takılmış idi, hemen o akşam internetten karadul ile alakalı araştırma yaptım ama bulabildiğim resimlerde karadul olarak anlatılan örümcekte uzun arka ve ön ayaklar bulunmakta idi.Halbuki benim gördüğüm örümcekte (aynen yukarıda ilk mesajda yer alan resimde olduğu gibi) arkada görünen uzun ayaklar olmadığı gibi, ön ayakları da kısa idi. Burada yer alan bilgileri okuyunca gene kafam karıştı.Acaba karadulun da değişik türleri mi var. Yukarıda resimdeki örümcekte siyah dışında pek güzel renkler var, benim sadece üstten seyrettiğim hayvan ise taş kömürü gibi kapkara ve pırıldamakta idi.Acaba bu konuda bilgi alabilirmiyim diyerek bu konuyu buraya aktardım. Teşekkür ediyorum şimdiden.
Hoşçakalınız.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 23:34   #47
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Bugün bahçede sulama yapaken sulama yaptığım yerden hızla uzaklaşan bir böcek gördüm. Kaçamayınca kuru bir otun üzerine çıktı; bende inceleme fırsatı buldum. Sayın sokak lambası'nın gönderdiği resimdeki sarıkız örümceğine benziyordu. Arkadaki boğum (karın kısmı) kafanın olduğu boğuma göre daha büyüktü. En önde bulunan zehir çengelinden beyaz baloncuklar çıkarıp durdu (bu madde zehiri olabilir mi?). Fotoğrafını çekemediğime üzüldüm, öte yandan forumu okuyup zıplayabileceğini öğrenince ucuz atlatmışım diye düşünüyorum.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2008, 21:34   #48
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Geçen yılki, örümceğin daha büyüğü yaz başında domateslerin arasına ağ gerip yerleşmişti. Doğanın dengesini bozmayayım diye hiç dokunmuyorum kendisine. Bazen unutup ağlarına takılıyorum çok sevimsiz bir duygu. Anormal sağlam ağları var. Değişik bir ağ örme stili var. Çok merak ediyorum türü nedir? Zehirli midir? Ürkütücü görünüyor... Altan, yandan, üstten fotoğrafları... Bir böceği emmekle meşguldü.
Name:  IMG_2522.JPG
Views: 41962
Size:  44.6 KB

Name:  IMG_2542.JPG
Views: 36459
Size:  46.3 KB

Name:  ORUMCEK.jpg
Views: 49070
Size:  60.0 KB

Eski 11-08-2008, 07:53   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Gerçekten ürkütücü..

meadowsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 21:09   #50
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Mailime gelen açıklama yazısını sizlerle de paylaşmak istedim.

"Wasp spider - Argiope bruennichi

İngilizce adını yaban arısı örümceği olarak çevirebileceğimiz bu örümcek adını abdomenindeki (karın bölgesi, arka kısım) renk ve şekilllerin yaban arılarını hatırlatmasından alır diyebiliriz. Yazın en sıcak olduğu zamanlarda, bahçelerdeki çalılıklarda bol miktarda görebilirsiniz. Bir orb weaver (ağ örücü) türüdür ve insanları etkileyecek zehiri yoktur. Özellikle dişileri büyük boyutlarda olur hele bir de hamile iken devasa bir hale gelirler. Erkekler dişilere göre oldukça küçüktürler. Çiftleşmenin ardından genellikle erkekler dişi tarafından öldürülür. En tipik özelliklerinden birisi ağlarının ortasında başı aşağıya dönük bir şekilde avlarını beklemeleridir, av ağa takılır takılmaz hızla saldırırlar ve kısa sürede avlarını ağla mumya haline getirir ve ağ üzerinde asılı bırakırlar :-) Ağlarının orta bölgesinde zigzag dikiş benzeri işaret oluştururlar. Avlarını genellikle çekirge ve kriketler oluşturmakla birlikte, arı ve sineklerde sıklıkla ağlarına yakalanırlar. Erkek bireyler 4-6 mm, dişi bireyler 14-17 mm boyunda olurlar."

Eski 19-08-2008, 11:54   #51
Ağaçsever

Ayhan Ege's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2008
Galeri: 7
Çok güzel bir örümcek, resimleriniz de muhteşem, yerine koyamayacağımız şeyleri yok etmemek de öyle... Teşekkürler.

Ayhan Ege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2008, 17:27   #52
Yeni Üye

jaguar live's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2008
Arkadaşlar ben karabük yenicede kalıyorum,aslında börtü böcekten pek korkmam ama hiç görmediğim bi örümcek türüne rastladım ve yakından incelemeye çalıştığımda ön ayaklarını kaldırdı ve gerçekten 3-4mm uzunluğundaki zehir dişlerini gördüm,örümcek boyu 6-7cm ve kapkaraydı,inanın abartmıyorum,benim korkum evimde 4bucuk aylık bebek var ve tüylerim diken diken oldu,toplam 5tane gördüm yakaladım,4'ü evde 1'i apartman girişinde ve herhalde onlardan daha çok var.Akadaşlar bir tanesini kameraya çekmiştim ve ilk fırsatımda size onu göstermeye çalışacam,aranızda bilgili olanlar lütfen yardımcı olun,taşınmayı bile düşünüyorum.

Düzenleyen jaguar live : 29-11-2008 saat 22:53
jaguar live Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2010, 23:24   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2010
bu örümcekle karşılaşmam askerlik vesilesiyle oldu tunceli ovacıkta bi dağ karakolunda bir iki gün kaldığımızda tanıştık bu yaratıkla soğukta zannediyorm sıcak alanı bulabiliyo keza bu arkadaş soğuk iklim elbisemin cebine girmiş bende elimi atınca ....... haaaaaa yyyttt hala huylanıyorum elimde belirdi ısırdıktan yaklaşık 5 dakika sonra sol elim 2 el büyüklüğüne 10 dakika içindede bir yumruk kalınlığına ulaştı allahtan bu baya sık görülen bi durum olduğundan o karakolda iğnesini getirtmişler panzehir olarak 1 günün içinde de yavaş yavaş şişkinlik inmeye başlıyor zaten ertesi gün dönerken bitanesini yemek yerken yakalayıp sıkıştırdık hayvan acayip derecede saldırgan ve inanılmaz derecedede sağlam uzullara sahip adını sorduğumuzda (SARI KIZ ) dediler

baraküda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 14:25   #54
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-09-2008
Galeri: 15
Arkadaşlar fotoğraflarını çekmiş olduğum iki adet farklı örümceğin türleri hakkında nereden bilgi bulabilirim veya aranızda bu iki tür hakkında bilgisi olan var mı acaba.

Name:  115.JPG
Views: 34246
Size:  35.9 KB
Name:  116.jpg
Views: 41617
Size:  32.3 KB

küçük_bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2010, 19:11   #55
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Merhaba,

Bugün sebze bahçemizde sebze adaları dışında 1, henüz dikim yapmadığımız 2 sebze adasında 1'er delik gördük. Danaburnu bulduk diye önce deliklere su döktük. Hareket olmayınca kürekle toprağı kaldırdık. 3 delikten de aşağıdaki iri örümcekler çıktı. Bu örümcek yararlı mıdır, zehirsiz midir, türü nedir?

Hayvanların yuvalarını bozduğumuza üzüldüm. Ama gördüğümüz her danaburnunu yok etmek zorundayız.

Eklenen Resimler

verdoque Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2011, 21:50   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2011
5-6 sene önce annemi karadul tabir edilen örümcek ısırdı bacağından. o günden sonra ben de örümcek fobisi oluştu. duyduğuma göre karadulun zehiri dünyada ki en tehlikeli zehirler sınıfında. panzehiri ise neredeyse bulunamaz gibi. zaten bulunsa bile bir kişi hayatı boyunca sadece 1 kez kullanabiliyor. yani sokulan kişinin kaderi vücut direncine kalıyor, annemde olduğu gibi. etkileri ise korkunç. karaciğeri o kadar yoruyor ki tüm vücudu isilikler kaplıyor. nefes almak güçleşiyor. ısırdığı yer ise iltihap halinde akarak 10 cm çapında eriyerek delik oluşuyor. annem bu savaştan galip çıktı çok şükür. ancak tanıdığım birinin kayın validesi bu yüzden hakkın rahmetine kavuştu. yaptığım araştırmalara göre dünyada sadece alaska'da bulunmazmış karadul örümceği. en tehlikeli cinsi ise avustralya'da bulunan halk arasında "red ass" olarak tabir edilen kırmızı popolu karadul cinsiymiş. evlerden uzak...

mozeke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2011, 15:28   #57
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Bu örümceğin adı nedir acaba?

Bu örümcek yatak odasından çıktı zehirli midir zararı olabilir mi ??

Eklenen Resimler

meadowsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2012, 11:42   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2009
Sanırım zehirli. Dedem söylemişti. Bu örümcek onu ayağından ısırmış ve ayağı şişmiş. Daha büyüyor sanırım.

hayvan dostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2012, 05:35   #59
Ağaç Dostu

Muhsin Hanif's Avatar

Giriş Tarihi: 02-06-2012
Galeri: 5
Kahverengi Dul , Latrodectus Geometricus

2 sene önce, yaşadığım apartmanın girişinde bu örümceği görünce çok şaşırmıştım. Karadula çok benziyordu ve bildiğim kadarıyla karadul Amerika dışında yaşamıyordu.
Tabii yanlış biliyormuşum , Wikipedia'da yaşadığı yerlerde Kıbrıs'ı da sayıyor. Merak edenler : Latrodectus geometricus - Wikipedia, the free encyclopedia bakabilirler.

Yine de ben kısaca özetleyeyim : Karadul ( latrodectus Mectans)'un kuzeni sayılır. Kahverengi dul , gri dul , geometrik düğme örümceği isimleri kullanılıyor. Daha çok ABD'de görülmekle birlikte Avustralya, Afganistan, Japonya, Tanzanya, Güney Afrika ve Kıbrıs görüldüğü diğer ülkeler olarak geçiyor.

Teşhis için en geçerli yollardan biri yumurta kesesi ;Dikenli bir yapısı var, 2.fotoğraf . Tabii ki karınlarının altındaki ünlü renkli kum saati işaretini saymazsak.Benim fotosunu çektiğim güzel tam ergin olmadığı için belli olmuyor. Aşiretin diğer üyelerinde daha belirgin ( fotoğraf ekleyeceğim ).

Zehir : Diğer türlerdeki gibi nörotoksik etkili zehiri vardır. Bazı uzmanlara (ABD) göre karaduldan daha zehirli, başka uzmanlara göre ise ısırığının etkisi zayıf olduğu için daha zehirli olduğu söylenemeyeceği, başka kaynaklara göre ise zehirinin karadula (L.Mectans) göre zayıf olduğu belirtilmiş.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Muhsin Hanif : 06-08-2012 saat 00:17 Neden: Ek bilgi.
Muhsin Hanif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 12:08   #60
Ağaç Dostu

sertacturhan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2011
Galeri: 5
Örümcekler ve onlara dair her şey

Merhabalar;

Site üzerinde örümceklere karşı fobileri ve hobileri olan ağaçlar.net üyelerini görünce böyle bir konu açmak istedim.

Doğa fotoğrafçılığına başladığım yıllarda sadece kayıtlar alıp bunların türlerini araştırıp kendi arşivimi oluşturma çabası içerisinde idim daha sonraki yıllarda işin içine girdikçe Ünivesite hocalarımında yardımı ile dooğa fotoğrafçılığını daha da derinleştirdim.

Zaman içinde, yani son iki senedir kelebeklerin türleri, aileleri ve davranışları ile ilgili geniş araştırmalar yapıyorum. Kelebeklerle ilgileniyorsanız hem onların avcıları hem hemde besinleri ile ilgili bilgi toplamak gerekiyor ve onları en az kelebekler kadar iyi tanımak gerekiyor. Bu sebeple örümcekler, peygamber develeri, çiçekler, kimi zaman kuşlar ilgi alanının içine giriyor.

Açıkça konuşmak gerekirse ben biyoloji mezunu biri değilim fakat İngilizce Öğretmenliği okurken etrafımdaki biyoloji oluyan arkadaşlarım ve bölümlerdeki hocalarım sağolsun Biyoloji okur kadar oldum. İngilizce bilmem ise bana bu alanlarda bilgi yani literatür taramalarında bayağı yardımı dokundu.

Gelelim Örümceklerimize, son dönemlerde örümcek türleri ve onların yaşam alanları ile ilgili araştırmalarda bulunmaktayım. Açıkça konuşmak gerekirse çok meşakatli bir iş. Başta bana desteği olan hocama (hakiki hocadır) teşekkür etmek istiyorum. Çok iddialı olacak fakat Kadir Boğaç Kunt benim için örümceklerde tektir. Onunda yardımlarıyla örümceklere baş koydum. Benimde öğreneceğim çok şey var fakat size bildiklerim dahilinde yardım etmekten mutluluk duyarım.

Kadir Boğaç Kunt | Doğa Tarihi

Örümcekler hakkında yalnış bilinen çok şey var....

Örümcekler güzeldir

sertacturhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024