agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai ağaç türleri
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2007, 15:22   #31
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Çit bitkileri başlığı altında bu taflanlar hakkında bir sorum olmuştu. Bende elimdeki taflanları çoğaltmak istiyorum ama bir türlü başaramadım en son denemem de başarısızılıkla sonuçlandı. Taflan çelikleme işlemini ayrıntılı olarak anlatabilecek bir arkadaşım olursa sevinirim. Dalları ne zaman kesmeliyiz, hangi ortamda kökleşmesini ve yaklaşık ne sürede beklemeliyiz gibi sorularımızı cevaplarsanız çok memnun olurum.

Düzenleyen Poyraz__2007 : 02-10-2007 saat 01:56
Poyraz__2007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2007, 17:22   #32
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Sayın Feyzan verdiğin bilgiler için sana çok teşekkür ederim. Gayet ayrıntılı olarak anlatmışsın ben de bu bilgilere dayanarak bir daha deniyeyim inşallah başarırım. Tekrar teşekkürler.

Eski 25-10-2007, 18:45   #33
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Sevgili feyzan son taflan çeliklerimde müthiş bir olay yaşadım. %90 başarı sağladım gibi. Yaptığım çelikler hemen kuruyorlardı. Ama bu kez hepsi yeni yapraklar çıkardı ve 5 cm olarak diktiğim çeliklerin boyları nerdeyse 8 10 cm oldular. Tabi şimdilik çelikleri tam olarak olumlu görmüyorum ama önümüzdeki bahara da sürgünler devam ederse sanırım başarı sağlamış olacağım. Yani öyle söylüyolar. Bilgileriyle yardımcı olan herkese burdan sevgilerimi iletiyorum.

Eski 29-10-2007, 20:47   #34
Ağaçsever

Poyraz__2007's Avatar

Feyzan kardeşim dediklerini bir bir uygulayacağım. Bunlar benim yaptığım ilk bitki çeliği deneyimim. Ama bir kaç denemeden sonra başarı sağladım. Umarım bundan sonraki çalışmalarımda böyle olur. Sana teşekkürler

Eski 02-11-2007, 21:40   #35
Ağaçsever

Feyzan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2006
Eğer köklenmiyorsa.

Bu tür çeliklerin köklenmesinde zorluklar oluyorsa ve eğer buna neden toprağın sert ve kök gelişimine engel olacak bir özelliğe sahip olması ayrıca gerekli nemin sağlanamaması ise;

- Kasalara, -bunlar bildiğimiz tek sıralı meyve kasaları olabilir- kum doldurunuz. Ancak bu kum ne perdah kumu (sıvada kullanılan ince taneli) ne de dişli kum olacak. İkisinin ortası.
- Çeliklerinizi buraya dikin. Dikim aralığı, toprağa yapılan uygulamadan daha sık olmalı.
Araları 2 - 3 cm. olabilir. Bu durumda, su kaybı engellenecek ve köklenme için daha uygun bir ortam yaratılacaktır.
- Kum tanecikleri ıslansa da toprak gibi birbirlerine yapışmayacağı için yumuşak kalacak ve kökler daha iyi gelişme fırsatı bulacaktır.
- Sandığı doğrudan güneşte bırakmayınız, gölgede kalsın.
- Kumun sürekli nemli kalmasını sağlayınız, ancak vıcık vıcık olmasın, orta derecede.
- Bir süre sonra uygun bir iki sapı dikkatle çıkarıp bakın, köklenmenin başladığını göreceksiniz.
- Biraz daha gelişince bunları kasalardan çıkararak toprağa alın. Dikimle şaşırtma arasındaki süre bir, bir buçuk ay arasındadır.

Çelikle üretilen ve köklenmesi daha zor ve yavaş olan şimşir üreticiliğinde bu yöntem (kum dolu kasalarda) uygulanmaktadır ve toprağa göre daha yüksek oranda başarı sağlanmaktadır.

Sudenur beğendi.

Düzenleyen Feyzan : 23-06-2008 saat 07:11
Feyzan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2008, 23:02   #36
Ağaç Dostu

tomurcuk054's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Ben 4 haftada 250-300 gibi çelikleme yaptım. Gayet saglıklılar firede olmadı desem yeridir. Ben direk toprağa diktim üzerini naylonla kapadım. Her akşam suladım,kum kullanmadım.

tomurcuk054 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024