agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bonsai ağaç türleri (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/)
-   -   Taflan (http://www.agaclar.net/forum/bonsai-agac-turleri/3599.htm)

nemesisx 12-03-2007 20:04

Taflan

Taflan için bir başlık açılmamış ben açayım dedim.Bir taflanım var ne yapabilirim?

piroglu 12-03-2007 20:52

sorma taflan benimde basımın belası..... sus bitkisi yetiştiriciligi dersinde odevim . celikle yetiştirmem istendi.. banada yardımcı olur sanız sevinirim

nemesisx 14-03-2007 19:08

Çok güzel bir süs bitkisi bahçelerde çok hoş duruyor.Bonsaiye uygun mu bilmiyorum.ama olmasa bile bahçe dekoru için ideal bitki bence.çelikle üretmek mümkün mü?benimlede paylaşırsan ödevini sevinirim.çoğaltmak istiyorum onu.

nemesisx 14-03-2007 19:13

taflan ve çelik

1 Eklenti(ler)
işte benim taflan

memet 14-03-2007 20:32

Güzel bir bonsai olabilir. çalışmanla taflan bonsai başlığını da zenginleştiririz.
Yanlız foto çok anlaşılır değil, sanırım üç dal var. Neler yapabiliriz düşünmek için daha yandan, daha net fotoğraf ekleyebilir misin?

14-03-2007 22:42

Bakınca biraz şimşiri anımsatıyor; yaprakları daha mı büyük?

anilozer112 14-03-2007 22:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ebonsa (Mesaj 84701)
Bakınca biraz şimşiri anımsatıyor; yaprakları daha mı büyük?

Ebonsa sen şimşirlerle çok uğraştın. Herşeyi şimşire benzetiyorsun. :p

14-03-2007 23:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 (Mesaj 84704)
Ebonsa sen şimşirlerle çok uğraştın. Herşeyi şimşire benzetiyorsun. :p

:D Galiba

nemesisx 15-03-2007 20:24

Mehmet bey evet 3 dal var yeni resimlerde ekleyeceğim.laptop ın cam inden çekebiliyorum makinem yok henüz.ondan biraz sorunlu.güneş ışığında 360 derece çekimlerini yapacağım.yardımlarınızı ihtiyacım olacak.

nemesisx 15-03-2007 20:26

Ebonsa şimşir kadar arsız bir bitki olduğunu duydum.nasıl çoğaltılabilir acaba?

memet 15-03-2007 21:02

Dallarına bakarız birini budar çelikleme yaparız..

Ali H. ALI 16-03-2007 12:45

Iyi gunler arkadaslar, Taflanin botanik [latince ] ismini bilen varmidir/ yazarsaniz sevinirim.

tourkana 16-03-2007 12:50

merhaba,
araştırınca karşıma Euonymus çıktı .....

Ali H. ALI 19-03-2007 12:11

Tourkana, bilgi icin tesekurler.

piroglu 19-03-2007 19:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nemesisx (Mesaj 84599)
Çok güzel bir süs bitkisi bahçelerde çok hoş duruyor.Bonsaiye uygun mu bilmiyorum.ama olmasa bile bahçe dekoru için ideal bitki bence.çelikle üretmek mümkün mü?benimlede paylaşırsan ödevini sevinirim.çoğaltmak istiyorum onu.

evet taflanı celikle üretmek mumkun . bugunlerde celikleme yaparsanın tutma ihtimali yuksek benim celikler surgun vermeye basladılarr. kolay gelsin
:p

asyaz 19-03-2007 21:58

Euonynus (taflan) genel bilgi

:D

LATİNCESİ:Euonynus (taflan)
FAMİLYA :Celastraceae

Avrupa,Asya ve Kuzey Amerika da doğal olarak yaşayan 120 kadar türü vardir.Herdem yeşil veya yazın yeşil türleri vardir.Herdem yeşil türler yaprakları,yazın yeşil türler ise kırmızı meyveleri ve sonbahardaki yaprak renkleri için yetiştirilirler.Genel olarak çalı formunda olmakla birlikte ağaç ve sarmaşik formu olan türleri de vardır.yaprakları elips şeklinde ve karşilikli nadiren sarmal dizilmiştir.Çiçekleri küçük ve zor görülür,etkinliği yoktur.Meyveleri kapsül meyve durumundadir.
Toprak istekleri yönünden seçici değillerdir.Kireçli topraklarda da yetişebilirler.Ancak herdem yeşil türler soğuklardan zarar görürler.

nemesisx 20-03-2007 18:57

arkadaşlar benim taflana bişiler yaptım ama göstermeye çekiniyorum.dalga falan geçersiniz diye.sonuç alırsam göstereceğim.

memet 20-03-2007 19:12

Bu güne kadar bonsai tarihinde böyle bir şeyin olduğunu sanmam.
Bütün bonsai sevdalıları arkadaşlarının işlerine ilgi ve sevgiyle bakmışlardır, orası kesin.
biran evvel yolla görelim.

Ela 25-04-2007 22:27

Taflan üretmek istiyorum.Bahçede çam ağaçlarının dibinde sarı ve yeşil taflanlarım var.Ben bahçenin her tarafında fazla miktarda olmasını istiyorum. Yarın sabah çelikleri almayı planladım.Çelikler odunsu mu olsun yoksa 10 cm'lik yeni sürgünler mi olsun.Pet şişelerden sera hazırladım.İçlerine torf koydum.Çelikleri alır almaz pet şişelere koymayı planladım.Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.:)

Ali H. ALI 26-04-2007 13:35

Iyi gunler Zerrin Uslu, Su an alacagin celikler yeni surgunlerden olmali. Iki uc yilik surgunlerden alinan odunsu celikler genelde sonbaharda alinir.
Bol sanslar.

Ela 26-04-2007 13:57

:) Çok teşekkür ederim,cevabınız için.Sabah saat 9da yeni sürgünlerden aldım. Sera ortamı oluşturup torfa diktim.Ben çok tezcanlı olduğum için cevapları bekleyemedim.İyi ki doğru şekilde davranmışım.

Ali H. ALI 27-04-2007 14:04

Sayin Zerrin uslu, taflandan bonsai yapabilirsiniz.[elinizdeki diger bitkilerden de deneyebilirsiniz] Celikleriniz koklenince bir veye daha fazlasini da bonsai icin ayirip, bonsaye dogru bir yuruyus yapsaniz diyorum. Bitkilere olan ilginizden dolayi belkide kisa bir zaman sonra bonsaide kosmiya baslarsiniz.
Ve o zaman sizi bonsai forumunda daha cok gorur oluruz.
Her sey dilediginiz gibi olsun.

Ela 27-04-2007 17:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 99132)
Sayin Zerrin uslu, taflandan bonsai yapabilirsiniz.[elinizdeki diger bitkilerden de deneyebilirsiniz] Celikleriniz koklenince bir veye daha fazlasini da bonsai icin ayirip, bonsaye dogru bir yuruyus yapsaniz diyorum. Bitkilere olan ilginizden dolayi belkide kisa bir zaman sonra bonsaide kosmiya baslarsiniz.
Ve o zaman sizi bonsai forumunda daha cok gorur oluruz.
Her sey dilediginiz gibi olsun.

İnanın ben de aynı şeyleri düşünüyorum.2 bonsai adayımı öldü bir müddet çok üzüldüm.Taflan köklendirmeyi becerebilirsem,bonsai yapmayı planladım.1,5 litrelik pet şişeleri içlerine torf koyarak sera haline getirdim.Bu sabah 5 dakika ağızlarını açtım sonra hemen kapattım.Taflanın solunum yaptığını görüyorum. Kaç hafta bu şekilde yapmalıyım.

Ali H. ALI 28-04-2007 14:47

Sayin Zerrin uslu, bonsai yapmiya ugrasirken agaclarin, herhangi bir nedenden olmesi gercekten insani uzuyor. Bonsaiye yeni baslarken herkesin basina gelen olaylardir. Onun icin o agaclarinizin olumu, sizi bonsaiden uzaklastirmasin.
Oralarda mevsim cok guzel olmalidir. Taflanlarinizin kok salip buyumeleri icin de zamana ihtiyac vardir. siz bir fidanciya ugrayip sececeginiz guzel bir fidanla bonsaiye devam edebilirsiniz. Agaclar.net'teki tum arkadaslar sizin guzel bir bonsai yapmaniz icin, her turlu yardimi yapacaklarindan emin olabilirsiniz.
Yarin pazar belkide gunesli guzel bir gun olacak. Bir fidanciya ugramayi dusunuyormusunuz?

Mayista havalarin iyice isinacagini dusunuyorum. 2 hafta kadar sonra siselerin agizlarini tamamen acabilirsiniz bir sorun olacagini sanmiyorum.
Topragi nemli tutun, cok islak olmamasina da dikkat ediniz cok su surgunleri curutebilir.
Kolay gelsin, hosca kaliniz.

Ela 28-04-2007 17:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 99430)
Sayin Zerrin uslu, bonsai yapmiya ugrasirken agaclarin, herhangi bir nedenden olmesi gercekten insani uzuyor. Bonsaiye yeni baslarken herkesin basina gelen olaylardir. Onun icin o agaclarinizin olumu, sizi bonsaiden uzaklastirmasin.
Oralarda mevsim cok guzel olmalidir. Taflanlarinizin kok salip buyumeleri icin de zamana ihtiyac vardir. siz bir fidanciya ugrayip sececeginiz guzel bir fidanla bonsaiye devam edebilirsiniz. Agaclar.net'teki tum arkadaslar sizin guzel bir bonsai yapmaniz icin, her turlu yardimi yapacaklarindan emin olabilirsiniz.
Yarin pazar belkide gunesli guzel bir gun olacak. Bir fidanciya ugramayi dusunuyormusunuz?

Mayista havalarin iyice isinacagini dusunuyorum. 2 hafta kadar sonra siselerin agizlarini tamamen acabilirsiniz bir sorun olacagini sanmiyorum.
Topragi nemli tutun, cok islak olmamasina da dikkat ediniz cok su surgunleri curutebilir.
Kolay gelsin, hosca kaliniz.

Çok teşekkür ederim.Bugün Ankara'da çok ihtiyacımız olan yağmur sonunda iyice yağdı.Söylediklerinizi yapacağım. Tamamen benim ürettiğim birşey bana daha çok heyecan veriyor.Taflanlarım köklenirse onlardan bonsai yapmak çok güzel olacak.

hoopoe 29-04-2007 11:19

taflan güzel bir çit bitkisidir,özellikle duvar kenarlarında sarılıcı tırmanıcı bir form alarak,hederalarla birlikte güzel bir renk ve tekstür harmonisi yaratır,euonymus japonica genel latince adıdır,kaya bahcelerinde ve agaç altı gölgeliklerde eonymus fortunei(Sarılıcı taflan) ve Argentea(gümüsi) formları gayet etkili bir görsel doku oluşturur,erken dönemde budama yapılırsa genç sürgünlerde don etkisi gorunur.

nemesisx 09-06-2007 15:27

1 Eklenti(ler)
İşte taflanım.Geri döndüm uzaklardaydım bu arada da yollarda perişan olan taflanım canlandı...

nemesisx 09-06-2007 15:35

3 Eklenti(ler)
Bir deneme de bir iğne yapraklı ile yaptım adını hatırlamıyorum limon selvi olabilir.Boyu 50 cm kadar...

nemesisx 09-06-2007 15:36

Hala hayattalar 2 ayı geçti üzerlerinde oynama yapalı.

DevrilgenKayik 11-06-2007 21:35

Merhaba, ben de taflanı çok beğeniyorum. Bahçede çok daha çabuk büyüyecek ligustrum yerine, çit bitkisi olarak koyu yeşil (alacalı olmayan) taflan diktik. Baş taraftakiler gayet güzel ancak bahçenin aşağı kısmındaki taflanlar çok az büyüdü. Önce alan eğimli olduğu için yeterli sulanmadıklarını düşünüyorduk ancak haftasonu birçoğunun gövdesini kara parçaların kapladığını farkettik. Önce ben kanser mi dedim ama kazıyınca siyah parça parça dökülüyor. Acaba bu kabuklu bit mi, biliyor musunuz? Yapraklarda bit ya da mantar, leke problemi hiç yok ama sararma ve dökülme var.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024