agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Beğeni Düzeni70Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2007, 09:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Unhappy çay atıklarının bitkileri yararları nedir?

selam arkadaşlar sitenizi projemle ilgili bişiler araştırırken buldum ve çok beğendim ben aslında böyle bitki çiçek böcek öyle şeylerle pek ilgilenmem ama annem çok sevdiği ve ilgilendiği için bende nasibimi alıyorum

sizlerden projem hakkında yardım istiyorum.projem; evde hani çay içtikten sonra atığını çöpe dökmeyip bitkilere döküyoruz ya bunun toprak için veya bitki için ne gibi faydası var? **** gerçekten faydası var mı?
bu konuyu internette araştırdım ama tam olarak düzgün birşey bulamadım umarım buradan bana yardımcı olanlar çıkar.eğer bununla ilgili bilgi döküman ne bulursanız bana gönderin lütfen..hafta sonuna kadar halletmem lazım..

şimdiden teşekkürler..selametle..

yeliz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 10:05   #2
Ağaçsever

didegok's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2006
sevgili yeliz, forumdaki temel malzemelr bölümünden kompost hazırlamayla ilgili kısmı okursan belki sana biraz yardımı olabilir. ancak doğayla temelden ilgilenmemen üzücü. kendine iyi bak.

didegok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 10:31   #3
Yeni Üye

ya ben onu okudum ama benim konum tam olarak o değilkii..
hep aralarda geçiyo çay atıklarıyla ilgili şeyler..
aslında bu konuyu araştırmak bana çok şey kazandırdı bitkilerle ilgili çok şey öğrendim
siz bu konuyla ilgili birşeyler biliyosunuz yardım edin bana bilgi lazım...

Eski 15-05-2007, 10:38   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2007
Çay posasında sanırım kireç artığı varki, kireçi sevcen bitkiler için faydalı olur bir nebze **** topraktaki kireç eksiğini gidermek için bir süreliine faydalı gerisi ne zarar ne de fayda sağlar.

nurpinkrose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 10:47   #5
Yeni Üye

çok sağolun inşallah daha fazla şey bilenler de yazar
ben böyle küçük küçük şeyleri birleştir yazarım artık ..

oya ağacı beğendi.
Eski 15-05-2007, 13:11   #6
Ağaçsever

didegok's Avatar

yelizciğim sanırım bu sayfaya bakman da oldukça fayda sağlayacaktır. hadi bakalım biraz daha araştırma hazıra konmak yookkhttp://www.ekolojidergisi.com.tr/resimler/49-3.pdf

Eski 15-05-2007, 13:19   #7
Ağaçsever

didegok's Avatar

bir de ayrıca yeşil bitki gruplarının gübre dönüşümünde bol miktarda azot deposu olduğunu biliyorum. istersen azotun bitkilere etkilerini araştırarak ta konuyu genişletebilirsin.

Eski 15-05-2007, 13:33   #8
Ağaçsever

didegok's Avatar

ayrıca bir ek bilgi daha: bu atıklar mikroorganizmalar tarafından kısa , orta ve uzun vadede biyokimyasal olarak ayrıştırılıp, parçalanırlar ve sonuçta da organik gübrenin oluşmasına neden olurlar. Bu bir doğal organik madde döngüsüdür, maddenin mineralize olma döngüsüdür ve kazançtır. Kompost diye adlandırdığımız bu gübreyi toprak ıslahı için kullanmak , bahçemizdeki bitkilerin iyi yetişmesini , gelişmesini sağlamak, ekolojik ekonomi anlayışına da çok uygun düşecektir.(e. erdin)

lolla beğendi.
Eski 15-05-2007, 18:30   #9
Yeni Üye

çok sağol bu sayfaya daha önceden bakmıştım ama bi kez daha bakmakta fayda var uygun yerleri aldım

ya ben evde bir haftadan beri fesleğenime çay veriyorum biraz o posasından da döküyorum bir de diğer fesleğineme normal su döküyorum ama ikisinin büyümesinde hiçbir fark olmadı yani burdan ben şunu diyebilir miyim?
bitkilerin büyümesinde çay artığının bir etkisi yoktur! siz neler düşünüyorsunuz?

Eski 15-05-2007, 18:50   #10
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yazınızda özel bir vurgu gerekiyorsa kalınlaştırma ve renklendirme yapın, bir de lütfen de/da'lar, soru takıları ayrı olsun...

Olur değil mi?

cemilsisik beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 18:59   #11
Yeni Üye

tabikide olurr da benim sorumla bunların alakası ne??

Eski 16-05-2007, 11:14   #12
Yeni Üye

ya bu konu hakkında bilgi sahibi olan yok mu??

lütfen bana yardım edin..

Eski 16-05-2007, 20:19   #13
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yeliz Mesajı Göster
tabikide olurr da benim sorumla bunların alakası ne??
Bir alakası olması gerekmiyor. Sitemizin belirli kuralları vardır ve üyelerimiz bu kurallar dışında davranış sergiledikleri zaman uygun bir şekilde uyarılır.

Kendinizi tanıtmadan, Forumda Türkçe'nin doğru kullanımına dikkat etmeden, Forumda sorularınıza cevap alabilmek için neler yapmalısınız başlığına göz atmadan ve Ödevlere yardım kuralları başlığın incelemeden sorularınıza cevap alabilmeniz biraz güç..

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 20:33   #14
Yeni Üye

beni uyardığınız için teşekkür ederim bunların yapılması gerektiğini bilmiyordum.
eğer kaba davrandıysam özür dilerim.

öncelikle kendimi tanıtayım:ben yeliz.balıkesir'liyim ve burada üniversite okuyorum.bölümüm bilgisayar öğretmenliği.2.sınıfta okumaktayım.
bu seneki biyoloji dersimde proje ödevim var.konum çay atıklarının çiçeklerin büyümesinde bir etkisinin olup olmadığını tespit etmek.
iki haftadan beri evimde deney yapmaktayım.fesleğen çiçeği üzerinde yaptığım deney üzerinde çay atığının bir etkisini olmadığını anladım.internetten bir çok kaynaktan araştırdım ama konum hep aralarda bir yerlerde geçiyor ve düzgün ve uzun bir açıklaması yok.bu siteyi gördüğümde bana burdan yardım eden birileri çıkabilir umuduyla hemen üye oldum.umarım kendimi ifade edebilmişimdir...

cemilsisik beğendi.
Eski 16-05-2007, 20:48   #15
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Duyarlılığınız için teşekkürler,

Hiç bir kaynaktan olmamakla beraber sadece mesleki tecrübem üzerinden bir yorum yapmam gerekirse;

Çay atıklarının toprağın su tutma kapasitesini arttırmasının, nemli topraklarda ve gölge alanlarda yetişen bitkiler için faydalı olabileceğini söyleyebilirim.
Ancak yoğun kullanımda çeşitli zararlıların çoğalmasına ortam sağlaması da gözardı edilmemelidir.

Organik bir madde olmasından dolayı toprağı zenginleştirme ihtimali olabilir. Bu konuda detaylı bilgi edinebilmek için yeşil çay yaprağındaki mesela, N (Azot), P (Fosfor), K (Potasyum) oranlarını araştırıp, demlenmesi sırasında bu besin maddelerinin ne kadarının kaybedildiğini bulmak çıkış noktan olabilir. Kalan miktar bitki için gerekli besinleri sağlar

sardunaki ve berat85 beğendi.
Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2007, 22:02   #16
Yeni Üye

çok teşekkür ederim inşallah sizlerden başka yardım eden de olur iyi akşamlar

Eski 06-03-2009, 16:34   #17
Ağaçsever

flzoktay's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Merhaba,
Başlığı görünce ilgimi çekti ve yazma gereği duydum.
Ben de hediye gelen bonzaimi sulamak için banyoya götürdüğümde topragına kalan çay sularını döktüm bir gün. Hava çok sıcaktı ve bir gece banyoda kaldı. Sabah baktığımda uzunlukları 5-10 cm arasında 50-60 tane ip kadar ince kalıntılar gördüm. Yakından inceleyince hareket ettiklerini farkettim. İlk defa bu kadar çok ve ince solucanlar gördüm.
Bu arada normal su ile suladığımda çıkmıyorlardı kalan çayları içince hepsi saksıdan dışarıya atıyorlardı kendilerini.
Bu olaydan sonra bonzaimi diğer çiçeklerimden ayırdım ve aynı işlemi aralıklarla 4-5 kez daha yaptım ve solucanlardan ben de küçük ağacım da kurtuldu.
Selamlar...

flzoktay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2010, 21:34   #18
/

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Ayrıca sıgara külü de dökülüyor. Onun faydası nedir ?

MagicLife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 22:06   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Bir rizeli olarak knuya el atayım...
Burada her yıl çay elde edilirken ortaya çıkan atıklar (dal, yaprak vs..) bitkilerin altına serilir, toz biçminde lif denilenler özellikle sebzelerde kullanılır, su tutma ne soğuk/sıcaktan kökleri koruma özelliği vardır...

zeyuna ve looktr beğendi.
oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 22:32   #20
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Nevşehir beyaz eşya servisi bürosunda devetabanı türü bir büyük saksı gördüm. Çok gümrahtı. Sordum sigara külü döküyoruz başka bir şey yapmıyoruz ama biz takip etmiyoruz, farkında değiliz dediler.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 22:35   #21
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Çay tortu bence en önemli etkisi saksı toprağında torf görevi görmesi olabilir. Torfunda besleyici özelliği olmadığı biliniyor. Toprağın su tutması ve havalanmasını sağlıyor. Kabarık ve yumuşak, tavında toprak oluşturuyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2010, 22:41   #22
Ağaç Dostu

umıt79's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2009
Çay torfunu annemde çok kullanır.Ya da çay kompostu desek sanırım daha doğru.Eskiden bahçede ki çukur bir yere sebze parçalarını , çay atıklarını, üst üste döker üzerine bir kat toprak atar daha sonra yeniden aynı sırada atıklarını dökmeye devam ederdi.

Üzerinden uzun bir zaman geçince o çürüntüyü ( ya da kompostu) saksı toprağı olarak kullanır ve cam boyunca yükselen çiçeklerimiz olurdu..

umıt79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2010, 23:11   #23
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
çay posasını yıllarca bahçedeki çiçeklerimin sert toprağını biraz da olsa yumuşatır düşüncesi ile karıştırıyordum. bunun fazla bir işe yaramadığı ve

solucandan başka bir şey üretmediğini gördüm, kanımca hiç faydası yok.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2010, 16:10   #24
Ağaçsever

qqaazz's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2007
Galeri: 1
Rafadan yumurta suyunu deneyin

İlla toprağa birşeyler katmayı düşünenler,rafadan pismiş yumurtanın pişirme suyunu soğuduktan sonra katmayı deneyin.Bitkinin güçlendiğini göreceksiniz.Ama bu uygulamayı sık yapmayın solucan oluşturuyor.Yılda 2 defa olabilir.

looktr ve Selim orhan beğendi.
qqaazz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 17:22   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2012
çay posasını domates fidelerine kullanmayınız. yarardan çok zararı oluyor.

zeynep bursalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 22:32   #26
Ağaç Dostu

kedicik's Avatar

Giriş Tarihi: 08-01-2011
Tecrübeyle sabit yaşanmış bi olaya deyineyim bende ,annem sürekli hatta yıllardır çay posasını bahçenin bi köşesine dökerdi,gün geldi ahududu bitkisini oraya ektik,sanırım temmuz ayı idi,bitkinin boyu yaklaşık olarak 35- 40 cm civarında idi,şaşılcak şey ama eylül ayına gelindiğinde ise bitkinin boyu yaklaşık 4 ya da 5 metre olmuştu,aynı bitkiden 2. olanını da bahçe içinde ama çay posasız çokda kaliteli olmayan topraga ektik oda 1 yıl geçmesine rağmen 2 yaprak ve 10 cm kadar büyüdü,sonrası sene ise çay posalı bitkinin boyu iki katına çıktı inanılmaz meyve verdi.halbuki daha az vermesi gerekmezmiydi ?Sonra çay posasız olanıda yanına diktik ve oda hemen hemen diğerine yetişmek üzere..benim tecrüben bu kadar arkadaşlar..başka bitkilerde neler yapar bilemem yanlış yönlendirmiş olmuyayım ama biz faydasını fazlasıyla gördüük.

kedicik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 23:27   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Toprak bulunmayan bir yer düşünün, ya da toprak bulundurmanın yasak olabileceği bir yeri. Böyle bir durumda veya yerde, 5 litrelik pet su şişelerini keserek, içlerini toprak niyetine çayla doldurarak, içinde soğan, sarımsak ve fesleğen yetiştirmeyi başaran birini tanıyorum. Yazdıklarından, yazılarında anlattıklarından, anlattıklarını aktaranlardan biliyorum. Yeşeriyor demek ki, hem fesleğen, soğan, sarımsak, hem de umut.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 23:52   #28
Ağaçsever

yesimucer's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2005
Galeri: 3
merhaba
ben de geçenlerde gazetede cezaevlerinde torf vesaire temin etmek güç olduğu için çay posasında bitki yetiştirildiğini anlatan bir haber okudum, çaydan mı yeşil sevgisinden mi bilmiyorum, gayet de güzel büyüyormuş tohumlar..

Selim orhan beğendi.
yesimucer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2012, 23:57   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-01-2012
Gül diplerine koyan var mı çay posasını? Demlikte kalan çayı da döküyor musunuz? Sakıncası veya faydası nedir tecrübe edinen varsa öğrenmek isterim?

Sudenur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 03:27   #30
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Konu eski ve bir o kadarda yalnız kalmış görünüyor.Eminim ki bu sitede çay posası üzerinde denemesi ve tecrübesi olan yüzlerce kişi vardır, neden yazmadılar acaba ?

Ben uzun zamandır çay posasını hem çimlendirme harcımda hemde yanmış hayvan gübresi ile birlikte 1-2 yaşındaki fidanlarımda kullanıyorum.Fidanlarda hızlı gelişim ve boylanma, çimlendirme harcında da su tutma özelliğinden dolayı kullanıyorum.Çelikle üretme aşamasında ilk toprak harcıma mutlaka dahil ettiğim kolay bulabildiğim bir malzeme. Annelerimiz boşuna çiçeklerin başına yumurta kabukları asıp diplerine çay posası dökmediler.

Mehmet

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024