agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bitkiler Hakkında Genel Konuşmalar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-09-2006, 15:33   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Mumya ve vitrin mankenleri

Sayın Forum üyeleri,

sizin evinizde hiç insan mumyası veya doldurulmuş hayvan postu veyahut elbiselerin teşhirinde kullanılan vitrin mankenleri bulundururmusunuz. Bunları belki bazı sofistike marjinal arkadaşlar bunu dekorasyon amaçlı kullanıyorlardır. Ancak çoğunuzun evinde nedense kurutulmuş çiçekler veya yapay çiçekler bulunuyor. işde ben hala o ölü çiçekleri evimde bulundurmakdan nefret ediyorum bana bunlar adeta birer ölü mumya, doldurulmuş hayvan gibi geliyor.
Ancak bu konudaki yapay veya kurutulmuş çiçeklerin pazar payı normal saksı bitkilerini bilmem kaç kez katlar bir miktarlara ulaştığında buna bazı konularda hak verebiliyorum ancak kabul edemiyorum.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 00:21   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Praecox konuya çok enteresan bir açıdan yaklaştınız.

Benzer gerekçeyle feng-shui de de kuru çiçek ve kuru bitki kullanılmıyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 14:23   #3
Ağaç Dostu

tabiat's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2006
Galeri: 2
Kuru çiçek sevdasının sebebi insanların tahammülsüz oluşlarıdır bence. Hem doğanın renk ve şekil kombinasyonunu yaşam alanlarına taşımak istiyorlar hem de bu güzellik için hiçbir emek harcamak istemiyorlar. Kolaymı evde canlı çiçek bakmak. Çocuk gibidir çiçekler su ister, gübre ister şefkat ister ... hadi doğadan toplanmış çiçekleri kendi kurutup arajman yapan, uğraş verenler neyse de birde çok çirkin yapay çiçekler var tamamen plastik. Düşünsenize doğanın güzelliğini doğayla alakası olmayan bir maddeyle sembolize ediyorsunuz. Hoş değil

tabiat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2006, 14:54   #4
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Buz dolaplarımızda ölü hayvan eti olduğu sürece,
doldurulmuş hayvan ile yenilen hayvan arasında bir fark olurmu?
(Çocukluğumda hatırlarım,kasaplarda doldurulmuş minik kuzular olurdu ((
Neyseki artık yasak.
Olaya bu açıdan bakarsak, kurutulmuş çiçek ile dolabımızda koparılımış sebze arasında da fark yok gibi.
Bu farklı bir bakış açısı ))

Konuya dönersek, kurutulmuş ve yapma çiçek konusunda bende size katılıyorum.
Yapma çiçek bulunan ortamlarda sahtelik havası sezerim,sanki kandırmaca,
aslında bu çiçek sevgisi mi yoksa dekorasyon merakı mı?
Sanırım dekorasyon.
Pilastik meyvalar nasıl sizce?
Gittiğim ev gezmelerinde, üzümleri yemeye çalışan çok çocuk gördüm ))
Sahtelik eşyalarda kalsa iyi,botokslu yüzler, silikon dudaklar,gerdirilmiş yüz,postiş saçlar,hatta sahte ruhlar.
İnsanlığın ruhunda bu denli sahtelik oldukça belki kurutulmuş çiçekler masum kalacak.

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 05:01   #5
Ağaçsever

ortanca's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 6
salonumda büyüyen aşk merdivenimin yerini hiç bir plastik çiçek dolduramaz.
çiçeklerin yaprakları dökülüp (mesela benimaşk merdiveni)evlerini kirletttiğini düşünen herkesin küçük bir saksıda olsa evinde gerçek çiçek bulundurmaları dileğimle...

ortanca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2006, 08:23   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Kurutulmuş bitkiler ile yapay bitkileri aynı kefeye koymak nasıl mümkün olabiliyor anlamadım.

Bir dönem evimin, bir Herbaryum gibi olması yüzünden anlayamıyor olabilirim...

Ha, başkaları tarafından satış amaçlı kurultulmuş, düzenlemesi yapılmış çiçeklerin/bitkilerin yapaylığı, tartışma gerektirmeyecek kadar açık. Ama konu kurutulmuş bitkiler olarak genellenince buna katılmıyorum.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 18:15   #7
imo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-02-2007
hepinize katılıyorum.yapma bir çiçek bence asla doğanın bir parçası olan canlı bitkilerimizin yerini tutamaz.fakat bir süredir nerdeyse evden her çıkışımda ucuz bir yapma çiçek alıken buluyorum kendimi,bu sayede kızıma gerçek bitkilere nazik davranması gerektiğini öğrettim ve koparmaktan hevesini alacağı çiçekleri oldu.
biliyorum bu anneler forumu konusu...nedense yazmak istedim...

imo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 01:07   #8
melek

beyaz melek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Arkadaşlar ben sanırım hiçbirinize katılmıyorum.
Doğal olmak, doğal olanları kullanmak evet bunlar olmalı, olması gereken doğal varoluşumuzun gereği bu. Ama bizler evlerinde kurutulmuş çiçek bulunduran, yapma çiçekleri hem dekoratif amaçlı hem doğa özlemiyle sevdikleri için bunları kullanan insanları ne ile suçluyoruz? Sahte olmaklamı, sahteci olmaklamı, abartıp ruhlarının bile sahte olduğunu söyleyerekmi ? Bence biraz abartıyoruz derim. Ben hiçkimsenin evine yapay çiçek almasının amacının -insanları kandırmak **** bununla gösteriş yapmak hevesi olduğunu düşünemem.
Annemin balkonunda birsürü canlı çiçeği vardır aynı şekilde evde plastik gülleri vardır, evde gül yetiştiremediğinden bu hevesini neyle suçlaya bilirim şimdi sahte heveslisi olmaklamı?
Biraz daha geniş düşünmek gerekir derim onca sahtelikler varken hayatımızda kalkıpda insanların doğa ve doğallık özlemiyle evlerine severek aldıkları çiçekleri sorgulamamalıyız.
İllede birşeyleri sorgulamak ve suçlamak gerekirse ben önce bizi bu beton binalara sıkıştıran, doğada ve geniş alanlarda yaşamamıza engel olmuş olan bu gidişatın sorgulanmasını öneririm yani ben böyle derim böyle düşünürüm.
Çokmu ciddi bir havaya büründü konu bilemiyorum ama sizlerde çok ciddi yaklaşmışsınız konuya
Genede ben derim ki herkes nasıl mutluysa öyle devam etsin bizler evimize yapma çiçekler almayız olur biter alanlarda alsın neolur sanki )

beyaz melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2007, 09:37   #9
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın beyaz melek,

elbetteki alan alsın istediği plastik bitkiyi koysun ancak ben bu trade açtığımda elbetteki konuyu exajere edip kurutulmuş çiçekten hoşlanıyor isek neden insan mumyası veya doldurulmuş hayvan yok. veya plastik çiçek koyuyor isek neden vitrin mankeni yok... diye de açık bir başlangıç yaptım. yani burda belki konuşarak veya yazışarak kendi argümenlerimizi sunarız... ancak bunu yaparken de bazılarının bazı şeyleri sokratest bir tavırla sorgulayıp kendimizdeki duygu ve fikirleri bulmak için aklımızı çalıştırmak düşünmek vs. gibi bir yere gelmektir. ne konuda olursa olsun bazı gerçekleri sorgulamadan edindik. buna bir dizi örnek var. ancak burdan yazmam yanlış anlaşılır. anlatamıyabilirim.

Eski 04-04-2007, 09:44   #10
Kaybettik...

praecox's Avatar

örneğin malina da yanlış algılamış ana relasyon şu ikisi

1- plastik çiçek -> vitrin mankeni
2- kurutulmuş çiçek -> mumyalanmış hayvan veya insan (bunun hukuki yönünü bileme) sadece bir beyin jimlastiği bağlamında...

ikisi ayrı ayrı ele alıp temel bir düşünce var ise de iki notasyondaki ayrı olan plastik veya kurutulmuş bitkiler bire bir ... aynı kefede değil...
biblolardan bahsedersek bu notasyona başka bir 3. şık daha eklemek olur ki o da yine formu karıştırıcağı korkusundan yazmaktan kaçındım...

bir de böyle bakın konuya bakalım..

saygılar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024