agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2008, 08:14   #1381
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
... Oya ağacımın gövdesi bir aya yakın zamandır yemyeşil sanki küfle kaplanmış gibi oldu. (Havanın çok nemli olmasından sanıyorum) Etrafta dolaşırken dikkat ettiğimde bazı ağaçların da aynı benim oya ağacımın gövdesi gibi yemyeşil olduğunu gördüm. Havaların ısınmasıyla bu durum geçer mi? Ağaca ilaçlama vs.. uygulama yapmak gerekir mi? Bu durum ağaca zarar verir mi?
Oyanızın bu oluşumu normal, bazen bu mevsimde görülüyor, canınızı sıkmayın. Bahara yeniden canlanıp filizlenecek, yapraklanacak. Yapraklandıktan sonra küllemeye karşı dikkatli olun ve zamanında ilaçlama yapın yeter.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2008, 08:21   #1382
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi realmustang Mesajı Göster
merhabalar ; benim gardenyamda beyaz beyaz bişeyler var dallarında.sanırım bunlar bahsettiğiniz pamuklu bit oluyolar. buna karşı bi çözüm yolu varmı acaba.elimde hayata döndürmek zorunda oluğum bir gardenya var.bakımı için başka ne gibi şeyler önerebilirsiniz?? şimdiden teşekkürler
Bu konuda forumda çok detaylı bilgiler bulacaksınız. Pamuklu bit mücadelesini hemen her bitkide anlattık, forum içi arama makinasını kullanmanızı rica edeceğim. Gardenya'nın yetiştiriciliği de aynı şekilde forumda geniş bir başlık şeklinde mevcut, burada tecrübeli arkadaşlarımızın önerilerini bulacaksınız.

Bu arada kendinizi bize yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsanız memnun oluruz.
Selamlar, paylaşımınız bol olsun.

Eski 22-01-2008, 16:25   #1383
Doğasever

hneşe's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2007
yardım

Daha önce başka bir başlığa yazdığım sorunumu buraya da yazma ihtiyacı hissettim çünkü çiçeğimi kaybetmek istemiyorum.Fotoğrafları bu linkte eklenmiş durumda Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı Bana yardımcı olabilir misiniz?

hneşe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2008, 17:49   #1384
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Tecoma ricasoliana, Pandorea ricasoliana, Podranea ricasoliana bunlar hepsi aynı bitkinin isimleri, birbirinin sinonimi, yani eş anlamlısı Mehmet Bey. Çelikleri kolay kökleniyor ama tohumu zor çimleniyor, biz bu yüzden hep çelikle ve ayırmayla ürettik. Çimlenme oranı % 50 lerde kalıyor. Tohum ekim zamanı ilkbahar sonu yaz başı ama siz gerekli sıcaklığı sağlarsanız şimdi de ekebilirsiniz. Önce bir gece ılık suda bekletiniz.
Teşekkür ederim.

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2008, 19:11   #1385
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bilgiler için çok teşekkür ederim.

limon Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2008, 21:03   #1386
Doğasever

turkiss's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2007
Mine Hanım merhaba,
Daha önce erozyona açık bahçemin kenarlarına kapari ekme fikrini danışmıştım ve olumlu bulmuştunuz. Şimdi dikim zamanı geldi. Yalnız, bu kapariler toprak altında enine yayılıp erik köklerine zarar verebilir mi? En yakın erik fidanından ne kadar uzakta olması makuldur?
Teşekkürler...

turkiss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2008, 22:37   #1387
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kapari daha çok kazık kök yapar. Erik fidanlarınızdan 2-3 m uzağa dikmeniz yeter.

Eski 22-01-2008, 22:52   #1388
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hneşe Mesajı Göster
Daha önce başka bir başlığa yazdığım sorunumu buraya da yazma ihtiyacı hissettim çünkü çiçeğimi kaybetmek istemiyorum.Fotoğrafları bu linkte eklenmiş durumda Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı Bana yardımcı olabilir misiniz?
Sorduğunuz başlıkta sorunuzu cevapladım.

Eski 23-01-2008, 09:18   #1389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Kapari daha çok kazık kök yapar. Erik fidanlarınızdan 2-3 m uzağa dikmeniz yeter.
Arkadaşlar kapari bitkisinin dikeni varmı, diken varsa benim bahçemde var kapari, size gönderebilirim, ben birde kurutmaya çalışıyorum kapari bitkisini.

Özcan2007 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-01-2008, 20:27   #1390
Doğasever

turkiss's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozcan2007 Mesajı Göster
Arkadaşlar kapari bitkisinin dikeni varmı, diken varsa benim bahçemde var kapari, size gönderebilirim, ben birde kurutmaya çalışıyorum kapari bitkisini.
Kapari bitkisini erik bahçemizin kenarındaki erozyona açık eğimli bölge için düşündük. Yaklaşık 1000 kök önümüzdeki günlerde alıp dikeceğiz

Eski 25-01-2008, 11:19   #1391
Doğasever

turkiss's Avatar

Mine Hanım, bir soru daha.. (Merak etmeyin sorularım azalıyor, en fazla 200-300 tane kalmıştır )

Japon eriği (Black Diamond çeşidi, tozlayıcı olarak da Santa Rosa ve Obilnaja) fidanlarımızı diktik. Fidanlar çok gürbüz, bazıları almış başını gitmiş, 4 metreye yakın olanı var. Şimdi budamasını yapacağız. Satıcı firma yetkilisi Goble usulü budayın derken, ilçe tarımda çalışan elemanlar modifie lider usulünü önerdiler. Ben sizin fikriniz neyse onu uygulayacağım, sizce hangi usül makuldur?

Eski 28-01-2008, 07:38   #1392
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yerli eriklere ve Japon eriklerine goble, Avrupa eriklerine ise değişik doruk dallı şekil vermek daha uygun olur.

Eski 28-01-2008, 12:27   #1393
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2008
Sn Turkiss
Avrupa gurubu erikleri kuzey serin bölgelere, japon gurubu erikleri güney sıcak bölgelere önermekteyiz. Anladığım kadarıyla trakyada bahçe kurmuşsunuz. bu gurup erikler burdada meyve verirler fakat güney bölgeler kadar ekonomik olmaz. Japon gurubu eriklerin dalları dik büyümeye egilimlidir. sizin seçtiğiniz çeşitlerde bu eğilim biraz az olsada budamayla goble sistemi kurmaya calışmanız gereklidir.

nkbalki Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-01-2008, 20:03   #1394
Doğasever

turkiss's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nkbalki Mesajı Göster
Sn Turkiss
Avrupa gurubu erikleri kuzey serin bölgelere, japon gurubu erikleri güney sıcak bölgelere önermekteyiz. Anladığım kadarıyla trakyada bahçe kurmuşsunuz. bu gurup erikler burdada meyve verirler fakat güney bölgeler kadar ekonomik olmaz. Japon gurubu eriklerin dalları dik büyümeye egilimlidir. sizin seçtiğiniz çeşitlerde bu eğilim biraz az olsada budamayla goble sistemi kurmaya calışmanız gereklidir.
İlginiz için teşekkür ederim.
Bahçe kurmadan önce, bu konuda elimden geldiğince araştırma yaptım. İklim özellikleri, toprak analizleri, su durumu, rakım vs gibi faktörleri toplayıp, Mine hanım da dahil sayısı oldukça fazla bir "bilgili" gruba danıştım. Başlangıçta elma ya da kiraz olan niyetim, öneriler sonucunda Japon eriği yönünde sonuçlandı. Aslında kolay olan, kiraz bahçesi kurmaktı, çünkü bölgede her taraf kiraz bahçeleriyle dolu, hatta köyümüzün adı bile "Kirazlı"
Şu anda 500 ağaçlık bir bahçeyi kurdum. Çabalarımın da katkısıyla, kaymakamlık ve ilçe tarım müdürlüğü, bölgeyi "Japon eriği pilot bölgesi" ilan ettiler ve arzu eden çiftçilere yarı fiyattan fidan temin ediyorlar.
Başarılı olursak seneye bu miktarı 2500 ağaca çıkaracağım. İnşallah projemiz tutar, ve belki de 5 kg üzümü 1 YTL'ye şarap fabrikasına satmak için günlerce depo kapılarında bekleyen bölge köylülerimize de yeni bir alternatif doğar.
Sevgiler, selamlar...

Eski 29-01-2008, 22:26   #1395
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Mine hanım, benim de aklıma takılan bir soru var, yardımcı olursanız sevinirim. Kumkuattan bonsai yapmak istiyorum, ama aşı yeri çok belli oluyor ve estetiği bozuyor. Aşı yerinin üstünden havai köklendirme yapsam, o şekilde elde edeceğim fidanın meyvelerinde bir değişiklik olur mu? Bazı ağaçların aşılı dalından çelik alınsa dahi ortaya çıkan fidanın yabani olacağını söylediler, aslı var mıdır? Teşekkür ederim.

vyssera Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2008, 09:38   #1396
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2007
Mine hanım,
birçok konuda bilgilendiğim, harikulade paylaşımların yaşandığı böyle bir sitede bulunduğum için çok mutluyum. Size ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Ben de izniniz olursa size birşey sormak istiyorum. Balkonumuzda yediveren limon ağacımız var, son günlerde yapraklarında dökülmeler oldu ve şu an üzerinde bir kaç yaprak kaldı, yaşadığım yer İzmir, ve son günlerde havalar bayağı soğudu, balkonumuzun panjurlarını akşamları kapatsak da sanki bu onun üşümesini engellemiyor ve yapraklarını ondanmı döküyor acaba? İçeriye alsam klimalı odada oturuyoruz bu sıcaklık değişikliği onda ne gibi olumlu veya olumsuz etki yapar bilemiyorum, çok kararsız kaldım, ona bir zarar gelsin istemiyorum.
Bu konuda önerileriniz olursa inanın çok sevineceğim. Teşekkürler.

nulgen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-01-2008, 15:33   #1397
feyzan

Giriş Tarihi: 02-01-2008
Merhaba Mine hanım, acaba resimdeki çiçeğin adını öğrenebilir miyim? İsmini bilmediğimden bakımı için forumda araştırmada yapamıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

fyzn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-01-2008, 17:32   #1398
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Mine hanım, benim de aklıma takılan bir soru var, yardımcı olursanız sevinirim. Kumkuattan bonsai yapmak istiyorum, ama aşı yeri çok belli oluyor ve estetiği bozuyor. Aşı yerinin üstünden havai köklendirme yapsam, o şekilde elde edeceğim fidanın meyvelerinde bir değişiklik olur mu? Bazı ağaçların aşılı dalından çelik alınsa dahi ortaya çıkan fidanın yabani olacağını söylediler, aslı var mıdır? Teşekkür ederim.
Kumkuatın havai köklendirmeye tepkisi ne olur bilemiyorum, uygularsanız aşamalarını ve sonuçları biz de takip etmek isteriz. Aşılı dalladan çelik alırsanız yabani fidan çıkmaz bu konuda endişelenmeyin.

Eski 31-01-2008, 17:35   #1399
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fyzn Mesajı Göster
Merhaba Mine hanım, acaba resimdeki çiçeğin adını öğrenebilir miyim? İsmini bilmediğimden bakımı için forumda araştırmada yapamıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.
Bu bir buz çiçeği "Aptenia sp." gibi duruyor. Yer örtücü bir bitkidir. Sizinki içerdide yeterince ışık almamış, boğum araları uzamış, gevrekleşmiş. Bakımı ise çok kolay, bol güneş, bol sıcak, az su.

Eski 31-01-2008, 17:43   #1400
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nulgen Mesajı Göster
... Balkonumuzda yediveren limon ağacımız var, son günlerde yapraklarında dökülmeler oldu ve şu an üzerinde bir kaç yaprak kaldı, yaşadığım yer İzmir, ve son günlerde havalar bayağı soğudu, balkonumuzun panjurlarını akşamları kapatsak da sanki bu onun üşümesini engellemiyor ve yapraklarını ondanmı döküyor acaba? İçeriye alsam klimalı odada oturuyoruz bu sıcaklık değişikli...
Hava değişimine tepki gösterdiği için şu aşamada içeri almanızı önermem. Genç veya saksılı limonlar bu havada tepki gösterebiliyor, yaprak döküyor. Hava akımına maruz kalmasına izin vermeyin, kuytu bir yere çekin. Endişelenmeyin baharda tekrar yapraklanır, kendisini tazeler.

Forumda evde limon yetiştirme deneyimi olan çok üyemiz var, onların da tecrübelerini okumak isterseniz Evde Limon Ağacı başlığına bakınız.

Kendinizi bize tanıttığınız için teşekkür ederiz. Katılımınız bol olsun, hoşgeldiniz.

Eski 31-01-2008, 22:40   #1401
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Mine hanım, ilginize teşekkür ederim.
Kumkuat üzerinde çalıştığım zaman forumda paylaşmak niyetindeyim, Saygılarımla.

vyssera Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2008, 10:14   #1402
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2007
Mine hanım, önerileriniz içimi çok rahatlattı, size danışmakla ne iyi etmişim.
Bahsettiğiniz konu başlığını inceledim ve takibe aldım. Bu forumdaki güzel paylaşımlar için herkese tekrar teşekkürler. Sağlıcakla kalın.

nulgen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-02-2008, 18:08   #1403
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Mine Hanım merhaba,

Hibiscus Rosa-Sinensis harici Lasiocarpus, Syriacus gibi Hibiscus türlerinin ülkemizde ticari yetiştiriciliği, değeri var mı? Çok güzel çiçekler bunlar ama kısıtlı çevremde, etrafta alındığını, satıldığını göremiyorum ben, pek lafı da olmuyor.

Teşekkürler,

Eski 05-02-2008, 22:46   #1404
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Hibiscus syriacus yetiştiriliyor ve satılıyor Mehmet Bey. Ağaç hatmi ise Türkçe adı.

Eski 06-02-2008, 12:04   #1405
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkür ederim Mine Hanım.

Eski 07-02-2008, 12:39   #1406
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Merhaba Mine Hanim,
Ekteki fotografta bahcemde rahmetli annemin bahcesinden alip ektigim bir bitki var. Annem bu bitkinin yapraklarindaki kokunun zihin actigini zaman zaman koklanmasi gerektigini soylerdi. (acikcasi garip bir kokusu var) Bu bitkiyi musevi komsularindan almis bir zmanlar. Ona gore her musevinin balkonunda **** caminda bu bitkiden varmis zamaninda. Bu bitkinin ozelligi kendi tirtillarini kendisi yapmasi. Resimde de gorulecegi gibi bitkinin uzerinde senenin belirli zamanlarinda cok guzel renkli Tırtıllar olusuyor ve bu tirtillar baska hic bir bitkiye gecmiyor. Size birkac sorum var bu konuda;

Bitkinin adini biliyormusunuz
Tirtillarin adini biliyormusunuz
Bitkinin kokusu zararli olabilir mi?

Selamlar
Tesekkurler

Name:  DSC00065.jpg
Views: 433
Size:  50.8 KB

Name:  DSC00066.jpg
Views: 410
Size:  47.0 KB

Name:  DSC00067.jpg
Views: 392
Size:  48.7 KB

Name:  DSC00068.jpg
Views: 411
Size:  45.6 KB

bonjour40 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-02-2008, 13:02   #1407
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-02-2008
Sn. turkiss Merhabalar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkiss Mesajı Göster
Mine Hanım, bir soru daha.. (Merak etmeyin sorularım azalıyor, en fazla 200-300 tane kalmıştır )

Japon eriği (Black Diamond çeşidi, tozlayıcı olarak da Santa Rosa ve Obilnaja) fidanlarımızı diktik. Fidanlar çok gürbüz, bazıları almış başını gitmiş, 4 metreye yakın olanı var. Şimdi budamasını yapacağız. Satıcı firma yetkilisi Goble usulü budayın derken, ilçe tarımda çalışan elemanlar modifie lider usulünü önerdiler. Ben sizin fikriniz neyse onu uygulayacağım, sizce hangi usül makuldur?
dikmeyi düşündüğün japon eriği hakkında , verim ve satış fiyatı, ticaretini yapanlar hakkında araştırma yaptın mı? ben de merak ediyorum. şim diden teşekkürler.

çaça Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-02-2008, 13:28   #1408
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
mantar sorunu

Sevgili Mine Hanım

Marketten aldığım minyatür (süs) gülleri evimde besliyorum. 1 hafta içinde toprağının üstünde küf mantarları oluşuyor. Yapraklarını döküyor dallar kuruyor. Sizin fungusit olarak tarifini verdiğiniz verdiğiniz arap sabunlu solüsyondan yaptım toprağa da uyguladım ama bir yanıt alamadım. Yanlış mı yapıyorum, sulamayı da bitkinin tabağından yapmaya üst kısmı çok nemli bırakmamaya gayret ediyorum ama mantardan kurtulamadım. Azimle her gittiğimde 2 adet gül alıyorum ama her seferinde aynı sonuç oluyor. Nerede hata yapıyorum bilginize ihtiyacım var.

Saygılarımla...

dican Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-02-2008, 13:51   #1409
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sn Bonjour 40 bitkiniz ve hakkında anlattıklarınız çok ilginç cevabını bende merakla bekliyorum Mine Hanımdan.

zeonka Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-02-2008, 23:41   #1410
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonjour40 Mesajı Göster
...

Bitkinin adini biliyormusunuz
Tirtillarin adini biliyormusunuz
Bitkinin kokusu zararli olabilir mi?
...
Maalesef her üç sorunuzun da cevabını bilmiyorum. Bilen bir arkadaşımız varsa desteğini rica edelim.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024