agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2008, 23:52   #1411
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dican Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım

Marketten aldığım minyatür (süs) gülleri evimde besliyorum. 1 hafta içinde toprağının üstünde küf mantarları oluşuyor. Yapraklarını döküyor dallar kuruyor. Sizin fungusit olarak tarifini verdiğiniz verdiğiniz arap sabunlu solüsyondan yaptım toprağa da uyguladım ama bir yanıt alamadım. Yanlış mı yapıyorum, sulamayı da bitkinin tabağından yapmaya üst kısmı çok nemli bırakmamaya gayret ediyorum ama mantardan kurtulamadım. Azimle her gittiğimde 2 adet gül alıyorum ama her seferinde aynı sonuç oluyor. Nerede hata yapıyorum bilginize ihtiyacım var.
...
Minyatür güller evin içerisinde sorun yaşıyor. Sıcaklık, nem ve ışık zor ayarlanıyor. Bu arada arap sabunlu su fungusit değil insektisit etkilidir, yani böcek öldürücü olarak kullanılır. Bir haftada küf oluşması nem ayarlaması ile ilgili olmalı. Topraktaki küf tabakasının bir fotoğrafını yükler miydiniz?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-02-2008, 10:04   #1412
Ağaçsever

barakuda33's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Galeri: 2
*** Mine Hanım Benim bir tane serissa bonsaim var. Fakat yaprakların uçları kararıyor ve dokunur dkunmaz düşüyorlar.Nedeni ne olabilir sizce? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılar...

barakuda33 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-02-2008, 13:35   #1413
Lidya

imperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2008
Merhaba bonjour40 o bitkinin zararlı olduğunu pek sanmıyorum. Ayrıca kokusu çok kötüdür. Çocukken bizim komşumuzun bahçesinde vardı. Hep gider üstündeki renkli tırtıllarla oynardık. Aynı renk tırtıllar toplanırdı hep çiçeğin üstüne. İlginç bir çiçektir.

imperfect Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2008, 10:38   #1414
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sayın Mine Hanım

Çok çok özür diliyorum ben bahçe gülümde külleme için kullandığım bu ilacı mantar için de kullanıyoruz diye biliyordum. Çiçeğimin resmini çektim. Genelde dökülen yaprakları hemen alıyorum ama bu mantar zaten yaprak dökülmeden önce başlayıp bitkileri kurutuyor. Çok mu su veriyorum çok mu sıcakta kalıyorlar. Evin içerisi genelde 20 C. Ben onları cam kenarına koyuyorum ki çok sıcak olmasın diye bir de aydınlık için tabi. Ne yapayım da bu zavallıyı da öldürmeden kurtarayım. Tekrar özür diliyorum daha dikkatli okumalıyım.
Yardımınız için teşekkür ederim.
Sevgilerimle
Didem

Eklenen Resimler

dican Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2008, 12:25   #1415
Ağaçsever

dedil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Mine Hanım,E-Derginin ocak 2008 sayısı gecikmeli olarak yayınlanmıştı;şimdi o sayıya ulaşamıyorum.Ayrıca şubat sayısını da göremedim.Acaba,bundan sonra yayınlanamayacak mı?Ben dergilerin içeriğini çok beğenmiştim.Birikim sahibi olup da katkıda bulunmayı çok isterdim ama henüz yalnızca öğrenmeye çalışıyorum.Ve bunda sitenizin çok yararı oluyor.Yine de elimden gelen birşeyler olursa seve seve katkıda bulunmak isterim.İyi ki vardınız.Kolay gelsin.

dedil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-02-2008, 10:42   #1416
ada
ada

ada's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Bonjour40 ve Mine Hanım, 1411nolu mesajdaki bitkiler Ruta graveolens'e (Sedefotu) benziyor. Ülkemizde doğal olarak yetişmemekle birlikte bahçelerde bol miktarda yetiştiriliyor. Kokusu da bildiğim kadarıyla çok solunmadıkça zararlı değil.

ada Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-02-2008, 10:56   #1417
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Barakuda, serissa bonsainizin fotoğrafını bonsai başlığında ekleyebilir misiniz?
Muhtelemen, sulamayla ilgili bir nedenle kuruyor yapraklar.

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-02-2008, 21:59   #1418
Ağaç Dostu

oyaağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Mine Hanım ,
Turunçgil yasemini başlığındaki 31 numaralı mesaja bakıp fikrinizi söylerseniz sevinirim.Satan kişi de ne olduğundan çok emin değildi. Teşekkürler.

oyaağacı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-02-2008, 22:10   #1419
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Sedef Otu, Ruta sp.

Merhaba
ismini ogrendkten sonra arastirma yaptim
iste bulduklarim

Sedef otu, Weinraute, Ruta graveolens L. Kötü kokulu ot Syn: Ruta hortensis

Familyası: Sedefotugillerden, Rautengewâchse, Rutaceae
Drugları: Sedef otu; Rutae herba
Sedef eter yağı; Rutae aetheroleum
Sedef otunun çayı, tentür, eter yağı veya natürel ilacı yapılır. İlaç yapmak için kullanılsa da zehirli olması nedeni ile çok dikkat etmek gerekir.

Giriş: Bilinen 50 Sedef otu türü mevcuttur. Fakat bunlardan sadece birkaçı şifa maksadı ile kullanılır ve en çok bilinen ve kullanılan türü Kötü kokulu Sedef otu; R.graveolens L ve az miktarda da Büyük Sedef otu; R.chatepensis L., Day Sedef otu; R.montana L. Ve Dar yapraklı Sedef otu; R.angustifolia L. sayabiliriz. Ruta eski Yunancada akıcı yapan, yardım eden ve kurtaran anlamlarına gelirken graveolen kuvvetli kokan demektir. Sedef otunun kokusundan kedi, lağım faresi, yılan ve sansar gibi hayvanlar kaçar ve olduğu yerde bulunmazken, karasinek bu bitkiyi sever. Eskiden roma ve Balkan ülkeleri tarafından kullanılan bitki 15.ve 16.yy?dan itibaren Kuzey Avrupa?da yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır, fakat ikinci dünya savaşından sonra kimyasal ilaçların yaygınlaşması ile unutulmaya başlayan bitki son araştırmalarda yeniden değer kazanmaya başlamıştır. Vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olan Sedef otu günümüzde başta Avrupa ve Amerika?da pek yaygın olmasa da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Botanik: Vatanı Doğa Akdeniz ülkeleri olan bitki çok yıllık çalı görünümünde, oldukça sık çatallaşan yeşil renkli ve gövdesi ve dalları yuvarlaktır. Yaprakları birkaç defa yan yapraklara ayrılır ve ana yaprakları 5-10cm uzunluğunda, 3-6cm eninde, parça yaprakları 5-8mm uzunluğunda, 3-6mm eninde, oval veya mızrak şeklinde, kenarları bütün ve mavimsi yeşil renklidir. Çiçekleri şemsiyemsi salkım gibi, topluca bir arada, 15-30 çiçekten meydana gelen bir demetçiktir ve her çiçek 4-5 taç yapraktan meydana gelir. Taç yaprakları altın sarısı renkli, yumurta veya mızrak şeklinde, 5-8mm uzunluğunda, 3-5mm enindedir. Meyveleri yuvarlak, 4-5 bölümden oluşur ve içi tohum doludur.

Yetiştirilmesi: Vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olan bitki bir defa ekildiğinde kendiliğinden yetişir. Özel bir itinaya gerek yoktur. Mart ve Nisan?da çamlık, sera veya yastıklara ekilen tohumlarının fideleri Nisan sonu veya Mayıs?ta tarla veya bahçelere ekilir.

Birleşiminde: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Araştırmalar: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.
Tesir şekli: Geniş bilgi: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp isimli kitabımızda mevcuttur.

a) Araştırmalara göre multiplskleroza karşı kullanılabileceği beyan edilmektedir, fakat yine de yeterli araştırma yapılmamıştır.

b) Komisyon E?ye göre adet rahatsızlıkları, iştahsızlık, kan dolaşımı rahatsızlıkları, damar sertliği, kan dolaşımı anormallikleri, sinirlilik, histeri, ateş, böğür batması, baş ağrısı, nevralji, diş ağrısı, romatizma, deri hastalıkları, ezilme, burkulma, morarma ve kemik zedelenmesine karşı kullanılır.

c) Homeopati?de; Sedef tentürü homeopati?de genellikle çarpma sonucu ezilme, burkulma, morarma ve kemik derisi ağrıları, eklem zafiyeti, kramplar, baş ağrısı, göz ağrısı, romatizma, siyatik, dermansızlık, sırt ağrısı ve lif gerilmesine karşı kullanılır.

d) Halk arasında; sindirim bozukluklarından; iştahsızlık, kramp ve kolik (sancı ), göz iltihaplanması, baş ağrısı, eklem be kas romatizması, teskin edici özelliklere sahiptir.

Çayı: Sedef otundan yarım kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-500ml kaynar su ilave edildikten sonra 5-10dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
Çay Harmanları: Sedef otundan 50gr çiçek açmaya başlamadan önce toplanır, ince doğranır, bir şişeye konur ve üzerine 50ml %70?lik alkol ilave edilir ve güneş ışınlarından uzakta muhafaza etmek gerekir. Şişe arada bir çalkalanır ve 4-6hafta sonra süzülerek Homeopati?de<<Ruta>> ismi ile anılan tentür elde edilir. Bu tentürden günde 3-4defa 10-15damla 4-6hafta süreyle alınır. Yukarıdaki çay harmanlarının karışımı ile aynı şekilde posyonları da hazırlanır. Sedef ekstresi Etanol+su karışımı ile ekstraksiyonu yapılarak elde edilir ve genellikle natürel ilaç yapımında kullanılır.

Hastalığın belirtileri (semptom):

Aromaterapisi: Sedef eter yağı su buharı destilasyonu ile elde edilir ve Aromaterapisinde kullanılır. Sedef eter yağı terletici, kramp çözücü ve teskin edici olarak kullanılır. Fakat zehirli olması nedeni ile 1-2damla günde 3-4defa alınabilir.

Yan tesirleri: Sedef otu zehirli olması nedeni ile çok dikkatli kullanılması gerekir. Aksi halde uyuşukluk, çocuk düşürme, mide ve bağırsakların tahrişi, baş dönmesi, baş ağrısı, kramplar ve melankoliye sebep olabilir.

bonjour40 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2008, 20:34   #1420
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dedil Mesajı Göster
Mine Hanım,E-Derginin ocak 2008 sayısı gecikmeli olarak yayınlanmıştı;şimdi o sayıya ulaşamıyorum.Ayrıca şubat sayısını da göremedim.Acaba,bundan sonra yayınlanamayacak mı?Ben dergilerin içeriğini çok beğenmiştim...
Dergimizin yayınına bitki veritabanı hazırlama projemiz gerçekleşinceye kadar bir süre ara verdik,ancak dergiyi iptal etmedik, daha sonra üyelerimizin katılımlarıyla yayınlamaya devam edeceğiz.

Eski 16-02-2008, 20:36   #1421
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ada Mesajı Göster
Bonjour40 ve Mine Hanım, 1411nolu mesajdaki bitkiler Ruta graveolens'e (Sedefotu) benziyor. Ülkemizde doğal olarak yetişmemekle birlikte bahçelerde bol miktarda yetiştiriliyor. Kokusu da bildiğim kadarıyla çok solunmadıkça zararlı değil.
Sayın Ada, çok teşekkürler desteğiniz için.

Eski 16-02-2008, 20:38   #1422
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonjour40 Mesajı Göster
..

Sedef otu, Weinraute, Ruta graveolens L. Kötü kokulu ot Syn: Ruta hortensis

Familyası: Sedefotugillerden, Rautengewâchse, Rutaceae
Drugları: Sedef otu; Rutae herba
Sedef eter yağı; Rutae aetheroleum
Sedef otunun çayı, tentür, eter yağı veya natürel ilacı yapılır. İlaç yapmak için kullanılsa da zehirli olması nedeni ile çok dikkat etmek gerekir.
...
Bonjour40 elinize sağlık, böylece bu bitki hakkında sayenizde detaylı bilgi edindik.

Bir ara yazınıza kaynak da belirtir miydiniz rica etsem?

Eski 19-02-2008, 10:42   #1423
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sayın Mine Pakkaner
Japon gülüm kurumaya dönmüşdü. tarım ilaçları satan biryere gittim ve durumu anlattım bana bir kimyasal ilaç verdi adıda (Biozyme tf) içeriğinde (indol asetik asit,makro elemetler fe,mn,zn,mg Gibberellin.) Bu ilacı japon gülüme uygulayabilirmiyim. Forumda indol asatik asit'in faydalarını bulamadım buraya faydalarını yazabilirmisiniz. Son olarakta bu ilaç hormonmu yazın sebzelerime atsam ilacı zararı olurmu. herkese teşekürler.

Özcan2007 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2008, 13:42   #1424
Ağaçsever

dedil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Teşekkür ederim Mine Hanım.Keşke yardımcı olabilseydim.Kolay gelsin.

dedil Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2008, 21:55   #1425
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner
Japon gülüm kurumaya dönmüşdü. tarım ilaçları satan biryere gittim ve durumu anlattım bana bir kimyasal ilaç verdi adıda (Biozyme tf) içeriğinde (indol asetik asit,makro elemetler fe,mn,zn,mg Gibberellin.) Bu ilacı japon gülüme uygulayabilirmiyim. Forumda indol asatik asit'in faydalarını bulamadım buraya faydalarını yazabilirmisiniz. Son olarakta bu ilaç hormonmu yazın sebzelerime atsam ilacı zararı olurmu. herkese teşekürler.
Bu bir ilaç değil, gübre ve hormon karışımı, büyüme regülatörü. İçeriğine baktım, makro element içermiyor, sadece sizin de saydığınız mikro elementler var.

İndol asetik asit uzamayı sağlar, hücre bölünmesini arttırır, bitkinin uç noktalarında büyümeyi arttırır, bu yüzden köklenmeye de yardımcı olur. Meyve teşekkülünün ilk devrelerinde etkilidir.

Sebzelerde kullanabilinir bir ürün olduğu etiket bilgisinde de belirtilmiş. Önerilen doz ve uygulama zamanını geçmeyin.

Eski 19-02-2008, 22:03   #1426
Ağaç Dostu

Teşekürler Mine Pakkaner

Eski 20-02-2008, 17:29   #1427
Ağaç Dostu

Sayın Mine Pakkaner
Bazı gübrelerin içeriğinde zeatin yazıyor. Zeatin nedir, faydaları nelerdir.?

Eski 20-02-2008, 20:17   #1428
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Baobab yaprağında problem

Mine Hanım,
Tohumdan baobab çimlendirdim. Her şey iyi gidiyordu. Bir sabah kalktığımda en üst yaprağı aşağıdaki ilk iki resimdeki halde buldum. Daha sonra çıkan yaprak da üçüncü resimdeki hali aldı. Şimdilik bitki gelişmeyi sürdürüyor. Ama fidenin geleceğinden kaygılıyım. Bu belirtiler neyin işareti olabilir. Az bulunan bir ağacı çimlendirdiğim için benim için bu bitki çok değerli. Sebebin ne olduğunu ve tedavisinin nasıl olacağını söylerseniz minnettar olurum.

polatuz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-02-2008, 14:55   #1429
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Yardım lütfen!

Merhaba Mine Hanım;
Bu mesajı bonsai başlığında da açmıştım. Size sormak sonra aklıma geldi.
Benjaminim Name:  bnjmn1.jpg
Views: 1290
Size:  30.5 KBbonsai için uygun mu diye sormak istemiştim. Ama fotoğraf için yaklaşınca yapraklarında dökülmeler olduğunu gördüm. Bir hafta kadar önce geldi. Bir saksıda iki kök idi. Arkadaşım ile paylaştık. Onda kalan biraz daha irice. Bu daha cılız. Ama uç sürgünleri ümit verici görünüyor. Sulamasını normal yapıyorum. Toprağını sıvı bitki gübresi ile takviye ediyorum. Yapraklarına da sık sık parlatıcı ve su püskürtüyorum. Buna rağmen yaprakları neden dökülüyor anlamış değilim.
Lütfen yardım edin...

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-02-2008, 21:54   #1430
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Sevgili Mine Hanım,

Kuzey rüzgarı alan alana filbahrimi ekebilir miyim, sitede aradım ancak bulamadım. Şu anda saksıda duruyor.

handanhanım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2008, 20:04   #1431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2007
Merhaba

Bugün bahçemdeki kividen budadığım çelikleri 15-20 cm. uzunluğunda üç saksıya ektim. Toplam 50 adet var sanırım. Saksıları eve taşıdım ve güneş gören bir odaya koydum. Nemi muhafaza etmek için saksıların üstünü streç filmle kapattım. Sulamayı alttan yapıyorum. (IBA bulamadığımdan kullanmadım)Sormak istediklerim şunlar:
- Streç filmi çıkartmam gerekir mi, faydası var mı?
- Toprağın sürekli ıslak kalması çeliği çürütür mü?

Şimdiden teşekkür ederim.

napcan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-02-2008, 17:36   #1432
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özcan2007 Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner
Bazı gübrelerin içeriğinde zeatin yazıyor. Zeatin nedir, faydaları nelerdir.?
Zeatin bir büyüme hormonudur. Hücre bölünmesini arttırır, tomurcuk gelişmesini ve yaprakların geç dökülmesini sağlar.

Eski 23-02-2008, 17:41   #1433
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polatuz Mesajı Göster
Mine Hanım,
Tohumdan baobab çimlendirdim. Her şey iyi gidiyordu. Bir sabah kalktığımda en üst yaprağı aşağıdaki ilk iki resimdeki halde buldum. Daha sonra çıkan yaprak da üçüncü resimdeki hali aldı. Şimdilik bitki gelişmeyi sürdürüyor. Ama fidenin geleceğinden kaygılıyım. Bu belirtiler neyin işareti olabilir. Az bulunan bir ağacı çimlendirdiğim için benim için bu bitki çok değerli. Sebebin ne olduğunu ve tedavisinin nasıl olacağını söylerseniz minnettar olurum.
Maalesef bu bitkiyi hiç tanımıyorum. Bir gecede oluşabilecek zarar enteresan. Sadece mekanik hasar veya zararlı bir böcek bunu bir gecede yapar.

Ancak dediğim gibi bitkiyi tanımadığım için size kesin bir cevap vermek, yorum yapmak istemiyorum. Fikri olan bir üyemiz varsa ben de duymak isterim.

Eski 23-02-2008, 17:44   #1434
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman KOÇAK Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım;
Bu mesajı bonsai başlığında da açmıştım. Size sormak sonra aklıma geldi.
Benjaminim Eklenti 30651bonsai için uygun mu diye sormak istemiştim. Ama fotoğraf için yaklaşınca yapraklarında dökülmeler olduğunu gördüm. Bir hafta kadar önce geldi. Bir saksıda iki kök idi. Arkadaşım ile paylaştık. Onda kalan biraz daha irice. Bu daha cılız. Ama uç sürgünleri ümit verici görünüyor. Sulamasını normal yapıyorum. Toprağını sıvı bitki gübresi ile takviye ediyorum. Yapraklarına da sık sık parlatıcı ve su püskürtüyorum. Buna rağmen yaprakları neden dökülüyor anlamış değilim.
Lütfen yardım edin...
Parlatıcı püskürtmekten vazgeçin. Bu bitkide yer değiştirme, saksı değiştirme, ayırma gibi işlemler yaprak dökülmesine sebep olabilir. Toprağı hafifçe kurumadan sulamayın. Size geleli bir hafta olduysa besin de vermeyin. Mart ortası başlarsınız.

Eski 23-02-2008, 17:46   #1435
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi handanhanım Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım,

Kuzey rüzgarı alan alana filbahrimi ekebilir miyim, sitede aradım ancak bulamadım. Şu anda saksıda duruyor.
Endişe etmeden dikin. Toprağa yanık keçi gübresi de karıştırın.

Eski 23-02-2008, 17:48   #1436
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi napcan Mesajı Göster
Bugün bahçemdeki kividen budadığım çelikleri 15-20 cm. uzunluğunda üç saksıya ektim. Toplam 50 adet var sanırım. Saksıları eve taşıdım ve güneş gören bir odaya koydum. Nemi muhafaza etmek için saksıların üstünü streç filmle kapattım. Sulamayı alttan yapıyorum. (IBA bulamadığımdan kullanmadım)Sormak istediklerim şunlar:
- Streç filmi çıkartmam gerekir mi, faydası var mı?
- Toprağın sürekli ıslak kalması çeliği çürütür mü?

Şimdiden teşekkür ederim.
Streç film ile kapamanız sera etkisi yapacaktır,ancak ara ara havalandırmayı da unutmayın. Toprağın sürekli ıslak kalması çelikleri çürütür. Su ve nem konusunda kontrollü olmak şart.

Eski 24-02-2008, 00:05   #1437
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2007
Yanıtınız için teşekkür ederim. Müsade ederseniz bir sorum daha olacak fotoğrafını yüklediğim bitkinin Kudret Narı olduğunu zannediyordum ama sanırım değilmiş. Bahçeme ekmiştim iki yıl önce. Ne olduğu konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

napcan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2008, 11:52   #1438
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Mine hanım merhaba,

Bende şans bambusu var. üstünden spiral kısmınd asararma vardı. Sararmış kısmı kesip mum ile kapatmıştım fakat, bugun baktım sararma devam ediyor. Dısarıda satılan bildigimiz beyaz mum ile kapatmıştım. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Çok teşekkür ederim
Çimen

çimen7 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2008, 14:59   #1439
Ağaç Dostu

handanhanım's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Sevgili Mine Hanım,

Vakit ayırıp ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

handanhanım Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-02-2008, 19:56   #1440
Ağaç Dostu

Sayın Mine Pakkaner
Hünnap çeliği hormonsuz köklene biliyormu ?

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024