agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2007, 11:56   #811
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
bu yıl çimlerim berbat durumda 6 tane köpeğim vardı ve kış boyunca çimlerimi mahvettiler şu anda onları kesinlikle bahçeye sokmuyorum ama çimlerim öldü ,sizce tekrar düzelirlermi?
Ben şu işlemleri uyguladım ama doğrumu yaptım bilmiyorum
1-ince tırmıkla bütün ölü çimleri temizledim
2-Tüm bahçeye azotlu gübre serptim
3-tamamen kelleşmiş yerlere yama çimi attim ve üzerine hayvan gübresi döktüm ama yabancı ottan korktuğum için bazı yerlere toprak attım
4-bolca suladım ve şimdi bekliyorum
,teşekkürlerName:  Resim 042.jpg
Views: 853
Size:  68.9 KB

Düzenleyen ceviz ağacı : 10-04-2007 saat 13:18
ceviz ağacı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-04-2007, 13:23   #812
Ağaç Dostu

ben uzman değilim ama tecrübelerime dayanarak ortanca,çuha ,şimşir yetiştirebilirsiniz

Eski 10-04-2007, 23:09   #813
ziraat mühendisi

Giriş Tarihi: 24-03-2007
ceviz ağacı, çimler için :

1-ince tırmıkla bütün ölü çimleri temizledim
2-Tüm bahçeye azotlu gübre serptim
3-tamamen kelleşmiş yerlere yama çimi attim ve üzerine hayvan gübresi döktüm ama yabancı ottan korktuğum için bazı yerlere toprak attım
4-bolca suladım ve şimdi bekliyorum
diyorsunuz, yaptıklarınız doğru. Hayvan gübresi hariç. Artık çok çeşitli hem de organik kompoze gübreler var. Bunları deneseydniz. Ayrıca çok bol sudan ziyade sık sık sulama yapmak kurtarılması düşünülen çimler için daha iyi olacaktır. Kurtaramadığınız noktalara yeniden çim ekiyormuş gibi çapalama işle
mi yapıp, mil toprakla toprağı zenginleştirin ve çim tohumlarını ekin. Başkaca bir şey yok. Ama durum fotoğraftaki gibi ise sanırım o çimler kurtulacaklar.
İyi geceler.

abdulkerimsagay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-04-2007, 23:38   #814
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Eger o yanıklıklar idrar ve dışkı yanığıysa o noktaları önce çok bol sulayıp toprağı yıkadığınızı ve sonra yama yaptığınızı varsayıyorum. Yamalarınız çıktıktan sonra Turf-Set isimli çim aktivatörünü etiket dozunda kullanınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-04-2007, 23:42   #815
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merdiye Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
"Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı" başlığına da yazmıştım ama cevap alamadım, doğrudan size sorayım dedim.

Bonsai yapmak için aldığım mazı fidanım yapış yapış olmuş, küçücük böcekler var. Ali Hocam' a da sordum ama emin olamıyorum, nedir bunun adı? Ona göre önerdiğiniz ev yapımı ilaçlardan faydalanırım belki.

Ali Hocam basınçlı suyla temizleyebileceğimi söyledi ama her yeri yapışkan olmuş bile. Ne yapacağım şimdi ben?

Teşekkürler.
Mazınız bitlerin salgısı dolayısıyla yapış yapış. Bunun üzerinde mantar hastalığı gelişip fumajine yakalanması da mümkün. Arap sabunlu bir terkibi 5 günde bir uygulayın. Ya da doğrudan bir insektisit kullanın.

Eski 15-04-2007, 12:16   #816
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
benim bahçedeki sümbüllerim şu anda yeni açtı.Yanında yavru soğanlar var, Onlar da yaprakta.Onları şimdi mi ayırayım yoksa çiçeği geçtikten sonra mı?

çiçeksever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-04-2007, 09:11   #817
Ağaç Dostu

sevgili abdülkerim sagay
ilginize teşekkürler ama bu mil toprağı nedir her yerde bunu görüyorum ,ne olduğunu bilmiyorum.

Eski 20-04-2007, 19:56   #818
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çiçeksever Mesajı Göster
benim bahçedeki sümbüllerim şu anda yeni açtı.Yanında yavru soğanlar var, Onlar da yaprakta.Onları şimdi mi ayırayım yoksa çiçeği geçtikten sonra mı?
Çiçeği geçtikten sonra ayırınız.

Eski 29-04-2007, 11:06   #819
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Sevgili Mine Hanım,

Prof.Dr.İ.Suad ÜRGENÇ'in "Ağaç ve Süs Bitkileri Fidanlık ve Yetiştirme Tekniği" isimli İstanbul Üniversitesi Orman fakültesi yayınlarından olan kitabını satın almak istiyorum. Ama internet ortamında satış noktaları bilgisine ulaşamadım.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.

uyartem Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2007, 13:03   #820
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Galeri: 25
Mine Hanım merhaba.
Elimde dalından koparılmış kahve meyvesi var. Tohumunun ekimiyle ilgili hiç bilgim yok. Yardım edebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler.

Ophrys Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2007, 22:08   #821
Ağaçsever

çoban püskülü's Avatar

Giriş Tarihi: 02-03-2007
sevgili Mine Hanım,ben bu soruyla değerli vaktinizi aldığım için çok üzgünüm ama ben bunu ilgili foruma yazdım fakat hiçbir cevap alamadım,sanırım zamanlamam yanlıştı veya kimsenin bu konu hakkında fikri yoktu.benim mum çiçeğimin toprağında mantara benzer oluşumlar var ama bunlar sudaki kireçten değil sanırım,ayrıca bunların üstünde beyaz küçük böcekler dolaşıyor ve topraktan kırkayak benzeri küçük böcekler çıkıyor.ne yapabilirim?hangi ilaç iyi gelir?ona çok zor sahip oldum öncekini yaşatamadım,yardımcı olursanız çok sevinirim.zamanınızı aldığım için ayrıca özür dilerim.yardımınız için şimdiden teşekkürler.saygılar.

Eklenen Resimler

çoban püskülü Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2007, 23:08   #822
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Topraktaki böcekleri Malathion WP 25 ile öldürebilirsiniz. Ya da ev yapımı ilaçları bir okuyun. Topaktaki beyaz mantar gibi oluşumları üstten temizleyip toprağın 1 cm lik kısmıyla beraber atın ve taze toprak ilave edin. Suyunuzun çok kireçli oluğu kesin.

Eski 29-04-2007, 23:18   #823
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyartem Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım,

Prof.Dr.İ.Suad ÜRGENÇ'in "Ağaç ve Süs Bitkileri Fidanlık ve Yetiştirme Tekniği" isimli İstanbul Üniversitesi Orman fakültesi yayınlarından olan kitabını satın almak istiyorum. Ama internet ortamında satış noktaları bilgisine ulaşamadım.Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.
Maalesef bu eseri nette nereden temin edebileceğinize dair bir bilgim yok. Keşke yardımcı olabilseydim.

Eski 29-04-2007, 23:36   #824
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adabayrakoglu Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba.
Elimde dalından koparılmış kahve meyvesi var. Tohumunun ekimiyle ilgili hiç bilgim yok. Yardım edebilirseniz sevinirim. Çok teşekkürler.
Meyveyi 24 saat suda bırakıp yumuşatın sonra içinden tohumları çıkarın ve güzelce temizleyin, üzerinde hiç meyve eti kalıntısı olmasın. Sonra tohumu suya koyun, yüzenler çimlenmeyecek demektir. Dipte kalanları alın, havadar bir yerde 3-4 gün bekletin. Sonra tohumları torf ve kum karışımına ekin. Üzerine kendi kalınlığı kadar kapak serin. Sıcak bir yerde nemli tutarak çimlenmelerini bekleyin, yalnız çok ıslak olması çürümeye sebep olur.

Eski 30-04-2007, 12:10   #825
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Meyve zaten kiraz kadar taze. Dalından kopardık. Meyvenin kurumasını mı beklemek gerek? Çok teşekkür ederim.

Eski 01-05-2007, 07:52   #826
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Meyve yeterli olgunluğa ulaştıysa eti şimdiden temizleyebilirsiniz. Sahi, olgun değil mi?

Eski 02-05-2007, 12:55   #827
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

İri bir kiraz gibi. Eti temizleyip kurutuyorum o halde. Teşekkürler.

Eski 02-05-2007, 16:09   #828
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Sayın Mine Hanım
Aralık ayında ikeadan çiçeğine ve kokusuna vurularak gardenya almıştım. Üzerinde bir çiçek ve 18 tomurcuk vardı. Üzerinde yazan bakım talimatlarına (*yapraklarına düzenli olarak su püskürtün. *yerini sık değiştirmeyin.* direk güneş almayan ama ışıklı ortamda tutun. *Kireçsiz su ile sulama yapın.) uyarak bakmaya çalıştım. haftada 1 kez yapraklarına su püskürttüm.Sürekli konuştum onunla.. yani herşeyi yaptım ama; sonuç hüsran oldu. ilk önce tomurcukları diplerinden çürümeye başladı. çiçekli bitkiler için bitki besini verin dedi çiçekçi. verdim ama olmadı hiç tomurcuk kalmadı. sonrada o canlı yaprakları döküldü ve sonunda kurudu. tekrar ikeadan aynısından aldım. bu kez başka bir yere koydum. yine aynı şeyler oldu. bu kez birde yapraklarda büzülme meydana geldi. ve sonunda oda öldü. Bir arkadaşımda aldı aynısından ve oda başaramadı. sonunda pes ettim. ama geçen gün bir çiçek üretim yerinde tanesi 1 ytl gibi komik bir fiyattan (ikeadakine oranla),2 tane tomurcuklu ve plastik torbaların içine ekilmiş çelik aldım. Ve hala saksıya ekemedim korkumdan. bu seferde aynı hüsranı yaşamak istemiyorum. sizden ricam

*nasıl bir saksıya ekmeliyim?
*ne kadar sıklıkla sulamalıyım?
*yapraklarına ne kadar sıklıkla su püskürtmeliyim?
*tomurcuklarına su değmesi problem yaratır mı? Yaratırsa nasıl su püakürteceğim?
*koçtaşta satılan topraklar ekim için uygun mu?
*nasıl bir yerde durması gerekir?

isterseniz resimlerinide ekleyebilirim.şimdiden çok teşekkürler..

Penelophe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-05-2007, 18:02   #829
Ağaçsever

Sevgili Mine Hanım,
Mail adresime; Reply to post 'Mine Pakkaner'e soralım (zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) konulu, agaclar.net gönderili ve "Dear uyartem" diye başlayan izgilizce-Türkçe karışık yazımlı mesajlar geliyor.
Bu durum site ile mi ilgili yoksa zararlı mesajlar mı? Site ile ilgili ise bu mesajları almamak için ne yapmalıyım.((Örneğin mesajlardan birinin içeriği sizin yazdığınız 841 nolu mesaj.))

Eski 02-05-2007, 20:30   #830
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sevgili qxyl,

ben de geçenlerde bir gardenya aldım ama sizin tecrübelerinizi okuyunca gözüm korktu desem yeridir. Çok faydalı sorular sormuşsunuz teşekkür ederim ben de merakla Sevgili Mine Hanım'ın cevabını bekliyorum.
Sevgiler

selenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 08:11   #831
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selenn Mesajı Göster
Sevgili qxyl,

ben de geçenlerde bir gardenya aldım ama sizin tecrübelerinizi okuyunca gözüm korktu desem yeridir. Çok faydalı sorular sormuşsunuz teşekkür ederim ben de merakla Sevgili Mine Hanım'ın cevabını bekliyorum.
Sevgiler
Sayın Selenn,
Umarım sizinkiler benimkiler gibi olmaz. Ya aslında bende çok üzerine düştüm, olmazsa olmaz gibi baktım olaya, biraz da bana inadına yaptı gardenyalar sanki Birde şey var bazı yerlerde çok nazlı olduklarını, toprağın phsının çok önemli olduğu, gölgeden hoşlandığı vs.. yazıyor bazı yerlerde ise; arsız oldukları, güneşi sevdikleri vs.. yazıyor hangisi doğru bilemiyorum.. umarım Sayın Mine Hanım bu konuya bir açıklık getirecektir.

Eski 03-05-2007, 08:44   #832
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Ödemişte Tire de gardenyaların dışarda yetiştiğini gördüm...ve çok da sağlıklılar..

Bu konuda benim tercihim bundan sonra yerli gardenya dan yana olacak...

Ancak büyük marketlerde hep ithal gardenya var...

denizakvaryumu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 09:16   #833
Ağaç Dostu

arb73's Avatar

Giriş Tarihi: 30-11-2006
Denizakvaryumuna katılıyorum yerli Gardenyalar daha dayanıllı.Görünüş olarak belki ithal olanlar kadar gösterişli olmayabilir ama hiç olmassa kanaatkarlar.Ayrıca marketlerde satılan çiçeklerin tüketiciye gelene kadar, yetiştirildikleri ortamda gerek gübre, gerekse başka bir şey adı altında ,ne kadar çok sentetik maddeye maruz kaldığınıda unutmamak gerekir.Bence bu yüzden evimize gelen bu bitkiler aynı şartları bulamadığından yaşamlarını sürdüremiyorlar

arb73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 10:33   #834
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Uyartem, bu konuya abone olup, konuya gelen mesajları mail olarak alma seçeneğini şeçmiş olabilir misiniz?
Abone olduğunuz konular seçeneğinden bir kontrol edin.

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 13:02   #835
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Bendeki de yerli Gardenya. Bakalım nasıl olacak gelişimi.İnternette çok çelişkili ifadeler var. bazı yerlerde çok kolay bakımı olduğu yazarken bazılarında ise dikkat edilmesi gerektiği yazıyor. Galiba önemli olan ışık ve su kontrolü. Bunlara dikkat edersek neden çiçek açmasın

selenn Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 14:23   #836
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Sanırım şimdi aldıklarımın ikiside yerli gardenya. umarım bu kez başarırım. ama hala Mine hanımdan cevap bekliyorum. daha ekmedim korkumdan poşetlerinin içinde bekliyorlar Mine hanım.

Düzenleyen Penelophe : 03-05-2007 saat 15:31 Neden: Abone olmayı unuttum
Eski 03-05-2007, 19:07   #837
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Evet sayın Klimanjaro yavaş salınımlı gübre...
ben eskiden reçine bazlı olanladan kulanmışdım sanırım bu zeolit bazlı bir ürün...
reçineler saksı harcı dışında hydroponik şekilde yani hydrokültürde batarya misali kullanmışdım ancak bu doğalmineral bazlı bir ürün olduğundan saksı harcına karıştırmak mümkün...MÜŞ...

saygılar
OSMOCOT RECİNE KAPLAMALI YAVAŞ SALINIM TEKNOLOJİSİNİ KULLANILDIĞI Bİ ÜRÜN http://www.agrium.com.tr/osmocoteexact.html

yaramaz_tekniker Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2007, 20:20   #838
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Uyartem, bu konuya abone olup, konuya gelen mesajları mail olarak alma seçeneğini şeçmiş olabilir misiniz?
Abone olduğunuz konular seçeneğinden bir kontrol edin.
Sizin belirttiğiniz gibi imiş.Düzelttim, teşekkür ederim.

Eski 04-05-2007, 08:36   #839
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Wink işte Gardenyalarım

Sonunda çektim resimlerini, bunlar yerli mi şimdi? Nereden anlayacağım?

Düzenleyen Penelophe : 01-05-2008 saat 11:07
Eski 05-05-2007, 15:39   #840
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Mine Hanım bu sefer önce teşekkür ediyorum. Onca işiniz arasında burada bizlere yardım etmeye çalıştığınız için.
Uzun uğraşla bulabildiğim GÜVEY FENERİ tohumlarını bir türlü çimlendiremedim. Sert kabuklu bir tohum olsa beceremedim diyeceğim ama tohumlar biber tohumlarına çok benziyor . İçten yardımlarınız için, içten teşekkürler.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024