agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2007, 15:08   #781
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Mine Hanım Merhaba,
Öncelikle dergideki yazınızı çok beğendim ve büyük bir ilgiyle okudum çünkü benimde bir tane yelken çiçeğim var. Şimdi üzerinde açmak üzere olan bir çiçeği var (tomurcuk deniyor mu bilemedim) ve oldukça sağlıklı görünüyor ancak saksısını değiştirmem gerekiyor. Aslında bir iki ay önceden değiştirmem gerekiyordu ama yapamadım. Şimdi çiçeği açamak üzereyken saksıyı değiştirmek doğru olur mu acaba?
Bir arkadaşım da yelken çiçeğini,hatta tüm çiçekleri, saksı tabağına su dökerek sulamam gerektiğini söyledi bu konuda ne dersiniz? Cehaletimi hoşgörün bu işlere yeni yeni merak sardım ben.
Teşekkürler...

merdiye Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2007, 18:51   #782
Ağaçsever

AtameR's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2006
Galeri: 1
http://www.atamer.gen.tr/adine.jpg

Bu çiçeğin adını öğrenmek istiyorum...

Ankarada herdem yeşil bir bitki.. kokulu..
bitki zaten sadece bu yapraklardan oluşuyor... bir apartmanın bahçesinde yerde yanyana bu yapraklardan oluşuyor...

AtameR Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2007, 19:37   #783
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Yaprakalrı mı kokulu Sn Atamer? Tam bilgi vermemişsiniz.Sadece yaprakları kokulu ise kokusunun daha çok neye benzediğini söyleyebilir misiniz?

sukranayalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2007, 20:55   #784
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AtameR Mesajı Göster

bitki zaten sadece bu yapraklardan oluşuyor... bir apartmanın bahçesinde yerde yanyana bu yapraklardan oluşuyor...
Atamer, bitkinin tek yaprağının değil tüm görünüşünün fotoğrafını görmek isterim. Bu şekilde ne yapıda olduğunu yaprak dizilişini, boyunu posunu vs. görebiliriz. Çiçekleri ne renk örneğin, hangi mevsim açıyor vs. Şu tek yaprakla bitkiyi tanımadım, diğer bilgileri de verirseniz el birliği ile buluruz umarım.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2007, 21:18   #785
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferda Ülkümen Mesajı Göster
Mine Hanım;
Her yıl yaptığım gibi çeşitli firmalardan,değişik çiçek tohumları alıp bir kısmını ektim,filizlendiler.Hepsi aynı mekanda,aynı toprağı kullandım,aynı suyu verdim.Üç firmanın fideleri gayet sağlıklı,diğer bir firmanın tohumlarından çıkan fidelerin renkleri tuhaf görünüyor,yapraklarında beyazlıklar var.Hiç rastlamadığım birşey.Acaba bu bir hastalıkmı? diğer sağlıklı fidelere de bulaşabilirmi?
Ferda Hanım, resim parlamış net değil.Ama hastalık olduğu kesin. Sanki virüs hastalığı gibi. Ben olsam o fideleri hemen imha ederim. Ekim yaptığınız bulaşık harcı da az miktardaysa atın.

Eski 02-04-2007, 21:22   #786
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merdiye Mesajı Göster
Mine Hanım Merhaba,
Öncelikle dergideki yazınızı çok beğendim ve büyük bir ilgiyle okudum çünkü benimde bir tane yelken çiçeğim var. Şimdi üzerinde açmak üzere olan bir çiçeği var (tomurcuk deniyor mu bilemedim) ve oldukça sağlıklı görünüyor ancak saksısını değiştirmem gerekiyor. Aslında bir iki ay önceden değiştirmem gerekiyordu ama yapamadım. Şimdi çiçeği açamak üzereyken saksıyı değiştirmek doğru olur mu acaba?
Bir arkadaşım da yelken çiçeğini,hatta tüm çiçekleri, saksı tabağına su dökerek sulamam gerektiğini söyledi bu konuda ne dersiniz? Cehaletimi hoşgörün bu işlere yeni yeni merak sardım ben.
Teşekkürler...
Köklerine zarar vermeden, sarsmadan saksıyı değiştirebilirsiniz.

Siz genel kural olarak saksıları üstten sulamaya devam edin. Son senelerde saksılarda sadece torf kullanılması ve ev yetiştiricilerinin de sulama suyunu iyi ayarlayamaması sonucu bu durum iyice yaygınlaştı. Kuruyan torf suyu hızla alta geçiiriyor ve tabaktan geri çekiyor. Anca bu durum bitkide strese yol açıyor veya kök hastalıkları başlıyor. Siz iyisi mi suyu kaçırmadan üstten sulama yapın.

Eski 02-04-2007, 21:55   #787
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Ben de şüphelendim Mine Hanım.Onları üzülerek yok edeceğim.
Böyle bir sorun bahçemde de oldu.Tigemden üç yıl önce aldığım japon eriği fidanının mantari hastalığa benzer şekilde yaprakları buruşuyordu.Şakayıkları görmek için gittiğimde Ekayaya bahsettim,O fidanların virüslü çıktığını ve imha ettiklerini anlattı.Meyvaları da çok güzel,nektarine benziyor,bir ilacı yokmu?imha etmeye kıyamıyorum.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2007, 22:21   #788
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ferda Hanım maalesef virüs hastalıklarının henüz tam bir tedavisi yok.

Eski 04-04-2007, 19:20   #789
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Merhabalar Mine hanım

Aranıza henüz yeni katıldım. Birçok konuyu izleyip öğrenmeye çalışıyorum. Balkonumda kocaman bir begonvil ağacım var ondan çelikleme yoluyla çoğaltabilirmiyim. Geçen sene denedim olmadı. Bir de Yasemin de aynı yöntemle mi olması gerekiyor.
Ne kadar çok öğrenmem gereken şey var . Ama ne hikmetse elim mi uğurludur nedir 200 taneye yakın çiçeğim var.
Birde balkon çiçeklerine nasıl bir gübre kullanabilirim. Çok oldum biliyorum, Teşekkür ederim

cyucel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2007, 20:12   #790
Ağaçsever

AtameR's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2006
Alıntı:

http://www.atamer.gen.tr/budane1.jpg

Tam görünümüde bu...

AtameR Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2007, 14:52   #791
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cyucel Mesajı Göster
Aranıza henüz yeni katıldım. Birçok konuyu izleyip öğrenmeye çalışıyorum. Balkonumda kocaman bir begonvil ağacım var ondan çelikleme yoluyla çoğaltabilirmiyim. Geçen sene denedim olmadı. Bir de Yasemin de aynı yöntemle mi olması gerekiyor.
Ne kadar çok öğrenmem gereken şey var . Ama ne hikmetse elim mi uğurludur nedir 200 taneye yakın çiçeğim var.
Birde balkon çiçeklerine nasıl bir gübre kullanabilirim. Çok oldum biliyorum, Teşekkür ederim
Begonvilya için Begonvil, Gelin duvağı (Bougainvillea sp.) başlığına, yasemin için Yasemin Üretimi başlığına bakınız.

Eski 05-04-2007, 14:54   #792
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
http://www.atamer.gen.tr/budane1.jpg

Tam görünümüde bu...
Atamer bitkinizi tanımlayamadım, diğer arkadaşlardan da destek alalım.

Bilen yok mu, arkadaşlar?

Eski 05-04-2007, 15:19   #793
tsrl

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Merhaba,
Benim de gardenyamla ilgili sorunum var . Gardenyamın önce birkaç tomurcuğu sarardı, şimdide yaprakları sararmaya başladı .Sararma yapraklarda damarların arasından değil kenarlardan başladı. Mine Hanımın tarifinizi uygulayacağım ama toprağından çok emin değilim, toprağını değiştirmek istiyorum. Gardenyanın üstü tomurcuk dolu. Tomurcuklu iken toprağı değiştirmem durumu daha da kötüleştirir mi?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

tsrl Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2007, 15:44   #794
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Tsrl hangi tarifimi uygulamayı düşündüğünüzü anlayamadım. Toprağı şu aşamada değiştirmeyiniz. Ancak bitkiyi sarsmadan, toprağını dağıtmadan saksı değiştirip taze toprakla destekleyebilirisiniz. Sararan yapraklar genç yapraklar mı, yaşlı yapraklar mı, bir fotoğraf çekip yollar mısınız? Yalnız bitki yaprakları üzerinde flaş parlaması olmamasına dikkat ediniz. Bir de Bitkilerde Fizyolojik Hastalıklar başlığını dikkatle okuyunuz. Burada cevabınızı bulabilirsiniz.

Bitki ne kadar zamandır sizde. Nasıl bir yerde duruyor, nasıl bakıyorsunuz bunları anlatmanızı da rica edeyim.

Eski 05-04-2007, 15:46   #795
Ağaç Dostu

Sn Atamer
çiçekleri kokulu ve kahverengi bir sap üzerinde bir merkezden çıkmış, yaklaşık 5 adet pembe çiçekli bir yer örtücü mü?
Bu sorulara evet diyorsanız = Geranium .(Türkçe adını bilmiyorum.)

Eski 05-04-2007, 15:57   #796
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şükran Hanım tek yaprağa detaylı bakmak isterseniz burada.

Geranium ve Pelargonium aynı. Yani Türkçe'de sardunya çeşidi.

Eski 05-04-2007, 21:26   #797
Ağaç Dostu

Mine hn. Pelargonium ve Geranium aynı bitkiler değiller. Familyaları aynı sadece. Geranium 'un çiçekleri - eğer Malva çiçeğini biliyorsanız- Malva'nın çiçeğine benzer. Katmersizdir. Y da daha yakın tarif olarak yonca çiçeğini vereyim . Oxalis diğer adıyla. Pelargonium bitkisinde ise çiçekler yığın halindedir. Küme kümedir. Ayrıca Geranium 'un yeşil yaprakalrı sardunya (pelargonium) kadar tüylü değildir. Genel ortak özellik olarak söyledim. Alttürlere inince belki benzer özellikler görebiliriz. Yine de Geranium'un Türkçe karşılığını bilmiyorum. Eğer buna da sardunya diyorsak yanlış isimlendirmiş oluyoruz. Ayrıca Türk milleti olarak Sardunya'ya (Pelargonium'a) alışığız ama Geranium'a alışık değiliz.

Eski 05-04-2007, 21:48   #798
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Atamer bitkinizi tanımlayamadım, diğer arkadaşlardan da destek alalım.

Bilen yok mu, arkadaşlar?
Itır değil mi?

Eskiler yetiştirirdi, çiçek açar mı hatırlamıyorum ama yaprakları güzel kokardı.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2007, 21:59   #799
tsrl

Mine Hanım,
gardenyayı 31 Mart cumartesi aldım , yemyeşil tomurcuk dolu ve oldukça sağlıklı görünüyordu. Önce güneşliğin arkasından (güneşlik dediğime bakmayın oldukça aydınlık bir yerdi) kalorifere yakın bir noktaya koydum ama pazartesi günü itibarı ile sararmaya başladı.Sizin tarifiniz dediğim limon tuzu ile karıştırılmış su (şehir suyu değil içme suyu kullandım)ile biraz suladım, iki gün sonrada demirsülfatlı su ile suladım, yapraklarını da sulamayı ihmal etmedim. Ama hala sararma devam ediyor. Sararma önce tomurcuktan başladı sonra yaşlı yapraklara sıçradı. 'Yerini mi sevmedi' diye düşünüp mutfağa aldım orada aydınlık ama bizim mutfak camı sürekli açık acaba camdan mı etkilendi birtürlü çözemedim.Yaprakların altına üstüne baktım herhangi bir asalak bulamadım ama bazı genç yapraklarında şekilleri biraz bozuk (yaprak canlı parlak,tek tarafları büzüşmüş gibi)
Resimleri eklemeye çalışıyorum umarım başarabilirim, ilginiz için çok teşekkür ederim.
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1175802147

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1175802232

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1175802307

Eklenen Resimler

Eski 05-04-2007, 22:26   #800
Ağaç Dostu

Sn Balıkçı Itır değil.

Eski 05-04-2007, 22:31   #801
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Sayın tsrl,

Sulama sıklığınız nedir?

Acaba sorununuz aşırı sulamadan kaynaklanıyor olabilir mi ki?

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2007, 22:37   #802
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Sn Balıkçı Itır değil.
Benzemiyor mu?

Gerçi ıtır da sardunya sülalesindenmiş ya neyse.

Ustaların bilmediğini ben bilecek değilim ya.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2007, 22:38   #803
tsrl

Sn lerdemir,

çiçeği alalı henüz 6 gün oldu iki deya suladım . Aldığımda toprağı nemli idi , sararmaya başlayınca limon tuzu ve demir sülfatlı su verdim ama fazla değil.
Sanırım saksıda ufak çaplı direnaj mevcut içinde ufak taş parçaları var, ayrıca altı delikli olan saksılardan fazla vermediğim halde suyun fazlasını atabilir diye düşünüyorum.Yanılıyorda olabilirim tabii.

Eski 05-04-2007, 22:46   #804
Ağaç Dostu

Sn balıkçı 709 ve 805 nolu Atamer'in mesajındaki bitkiden bahsediyoruz. Bu bitki bir geranium. Pelargonium (sardunya) da değil, ıtır da değil. Fotoğrafa bakınca her ikisinin de olmadığını anlayacaksınız.

Eski 05-04-2007, 22:54   #805
Ağaç Dostu

797 ve 805 nolu yazılara bakın, (yanlış numara vermişim)

Eski 06-04-2007, 00:10   #806
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Mine hn. Pelargonium ve Geranium aynı bitkiler değiller. Familyaları aynı sadece. Geranium 'un çiçekleri - eğer Malva çiçeğini biliyorsanız- Malva'nın çiçeğine benzer. Katmersizdir. Y da daha yakın tarif olarak yonca çiçeğini vereyim . Oxalis diğer adıyla. Pelargonium bitkisinde ise çiçekler yığın halindedir. Küme kümedir. Ayrıca Geranium 'un yeşil yaprakalrı sardunya (pelargonium) kadar tüylü değildir. Genel ortak özellik olarak söyledim. Alttürlere inince belki benzer özellikler görebiliriz. Yine de Geranium'un Türkçe karşılığını bilmiyorum. Eğer buna da sardunya diyorsak yanlış isimlendirmiş oluyoruz. Ayrıca Türk milleti olarak Sardunya'ya (Pelargonium'a) alışığız ama Geranium'a alışık değiliz.
Şükran Hanım önce teşhisinize katılıyorum,sanırım bitki Geranium dalmaticum. Elimdeki kitaplar da öyle diyor. İnternette de arama makinaları ile bu ismi taradığımda aynı yaprak yapısına ulaşıyorum. Gerçi şu an baktığım kitabımda çok daha belirgin ve teşhisi kolaylaştıran bir resim mevcut.

Ancak geranium olarak geçen çeşitlerin pek çoğu birer Pelargonium. Pelargoniumun bütün çeşitlerinde çiçekleri küme halinde değildir. Bunu bilirsiniz, örneğin Pelargonium peltatum. Bu arada Pelargonium peltatum 'un İngilizce ismi de ivy leafed geranium.

http://www.herbsociety.org/pelargonium/ptaxonomy.php
http://hgic.clemson.edu/factsheets/hgic1164.htm
http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/hil/hil-8504.html
http://www.botany.com/pelargonium.html

Vallahi Şükran Hanım ben de tam olarak anlamış değilim. Geranium' ları da hep bu linklerdeki gibi sebeplerle sardunyalar içinde gördüm. Hatta tohum siparişi verdiğimiz kataloglarda bile öyle geçiyorlardı. S&G firmasının ve Benary'nin çok güzel sardunyalarını yetiştirdim zamanında.İzmir' deki spesyalist sardunya yetiştiricisi Avrupa çiçekçiliğin bana verdiği orjinal sardunya kataloğunda da Geranium's deyip yanına Pelargonium sp. şeklinde düşülmüş notlar var. Çelikleri yurtdışından getirtip burada yetiştiriyorlar.

Kısaca durum bu.

Ha bir de sardunyaların bazı çeşitlerine (Pelargonium grandiflorum) İzmir' de halk arasında ceren-ceran veya canan denir. Bunun da Geranium isminden geldiğini düşünüyorum.

Eski 06-04-2007, 00:35   #807
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tsrl Mesajı Göster
Mine Hanım,
gardenyayı 31 Mart cumartesi aldım , yemyeşil tomurcuk dolu ve oldukça sağlıklı görünüyordu. Önce güneşliğin arkasından (güneşlik dediğime bakmayın oldukça aydınlık bir yerdi) kalorifere yakın bir noktaya koydum ama pazartesi günü itibarı ile sararmaya başladı.Sizin tarifiniz dediğim limon tuzu ile karıştırılmış su (şehir suyu değil içme suyu kullandım)ile biraz suladım, iki gün sonrada demirsülfatlı su ile suladım, yapraklarını da sulamayı ihmal etmedim. Ama hala sararma devam ediyor. Sararma önce tomurcuktan başladı sonra yaşlı yapraklara sıçradı. 'Yerini mi sevmedi' diye düşünüp mutfağa aldım orada aydınlık ama bizim mutfak camı sürekli açık acaba camdan mı etkilendi birtürlü çözemedim.Yaprakların altına üstüne baktım herhangi bir asalak bulamadım ama bazı genç yapraklarında şekilleri biraz bozuk (yaprak canlı parlak,tek tarafları büzüşmüş gibi)
...
Gardenya sudaki yüksek pH yüzünden bu kadar hızla sararmaz. Ayrıca bu şekilde sararmaz. pH yüksek olursademir eksikliği baş gösterir doğru ama burada demir eksikliği yok. Demir eksikliğinde sararma genç yapraklarda görülür ve damarlar arasıdır. Damarlar yeşil kalır.Sararma sizdeki gibi yaprağın bir bölgesiyle sınırlı kalmaz. Bütün yüzeyde olur.

Bitkinizin yeni yerine tepki verdiğini düşünüyorum. 3 gün içinde aniden bu duruma gelmesi başka birşeyi düşündürmüyor. Yerini sabitleyin ancak sürekli esintiye de maruz kalmasın. Nasıl bir ortamdan çıktığını bilmiyoruz, alıştırılması gerek. İzmir'de dış mekanda rahatça ve sorunsuzca yetişiyor ancak kuytu noktalarda olması şartıyla.

Aşırı veya az sulama, yetersiz ışık (aslında dış mekan bitkisi bir çalıdır, güneşli ortamı sever, iç mekanda doğu pencereleri idealdir.), sık yer değiştirme, yüksek gece sıcaklığı, gündüz yüksek sıcaklık veya ısı kaynağına yakın olma bitkiyi strese sokar. Sararma ve gonca dökümü başlar. Bitkiyi 1/3 torf, 1/3 bahçe toprağı ve 1/3 kompost içeren bir harca geçirin. Kökleri bozmayın. Çiçekli bitkiler için bir besin vermeye başlayın ve sonbahara dek sürdürün. İki sulama arasında saksı harcının hafif kurumasına izin verin. Çok ıslak toprak da bu sorunlara yol açar.

Eski 06-04-2007, 08:08   #808
tsrl

Mine Hanım,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim , yazdıklarınıza dikkat edeceğim umarım çiçeğim ölmeden evde sevebileceği bir yer bulabilirim.

Eski 08-04-2007, 00:00   #809
Yeni Üye

bahadınlı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
Merhaba... Güneş almayan bahçemde hangi bitkileri yetiştirebileceğime dair bilgi verirseniz çok sevinirim. Hele bir de çiçek açarlarsa değmeyin keyfime...

bahadınlı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-04-2007, 15:57   #810
Ağaç Dostu

merdiye's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Merhaba Mine Hanım,
"Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı" başlığına da yazmıştım ama cevap alamadım, doğrudan size sorayım dedim.

Bonsai yapmak için aldığım mazı fidanım yapış yapış olmuş, küçücük böcekler var. Ali Hocam' a da sordum ama emin olamıyorum, nedir bunun adı? Ona göre önerdiğiniz ev yapımı ilaçlardan faydalanırım belki.

Ali Hocam basınçlı suyla temizleyebileceğimi söyledi ama her yeri yapışkan olmuş bile. Ne yapacağım şimdi ben?

Teşekkürler.

merdiye Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024