agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-02-2007, 00:16   #631
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Ficus benjamin Starlight ve Biofarm

Mine hanım öğrenmek istediğim iki şey var:

1. Resimdeki Ficus benjamin Starlight'ın (iç mekanda) ışık isteği nasıldır? İç mekanda üzerine gelen güneş ışığını sever mi, ister mi?

2. Toprak karışımı hazırlarken kullanılmasını önerdiğiniz "biofarm humus" resimdeki mi?

Eklenen Resimler

Kagan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-02-2007, 09:27   #632
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Merhaba Kagan Bey.

1. Starlight sabah güneşini sever, ama bu 1-2 saatten fazla olursa yapraklarının güzel alacalı renginin bozulmasına sebep olur.
2. Evet önerdiğim marka ve logosu bu.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-02-2007, 21:29   #633
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Mine Hanım merhaba
ağaçlar.net in yeni üyelerindenim. Kendimi daha önce tanıttım.
Bursa/Nilüfer hobi bahçelerinden bir bahçe kiraladım ve bu bahçeyi bahara yetiştirmeğe çalışıyorum.Toprak analizleri için YSE(eski) numune verdim.Bu arada leonardit ve humik asitlerin fiatlarını internette bulamadım.Bahçeme bunlardan kullanmak istiyorum.
Bunların fiatları konusunda (siz daha önce mutlaka kullanmışsınızdır) ve kullanım teknikleri (leonardit mi-Humikasitmi?) konusunda kısa bilgi verirseniz memnun olurum.

Selamlar

Sergüzen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-02-2007, 22:13   #634
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Eyüp Bey, yakın zamanda almadığım için fiyatları bilmiyorum.
Bahçeye birşey vermeden önce analiz sonuçlarını bekleyin. Leonardit ve humik asit ile ilgili sitede daha önce bilgi verdik. Bursa'daki üyelerimizden Klimanjaro ile mutlaka tanışın. Selahattin Bey Hürriyet'deki Tarım Meslek Lisesi'nde görevli bir öğretmen ziraat mühendisi. Son derece paylaşımcı ve pratik bilgi donanımlı. Mutlaka uğrayın tanışın. Bursa'da geçen hafta çalıştım, gerekli zirai malzemeyi sağlamamda yine Selahattin Bey yardımcı oldu. Sizi en uygun malzemeyi en uygun fiyata almanız konusunda da yönlendirir.

Selamlar

Eski 04-02-2007, 22:30   #635
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sanırım sevgili eyüp1, forumdaki leonardit ve humik asit tartışmalarınızdan etkilenmişsiniz ve bu biraz da sizde bu maddelerin kullanımına yönelik heyecan yaratmış. Ancak bu tür maddelerin kullanımında Mine hanımında dediği gibi toprak analizinizin sonuçlarına göre kullanımda bir çözüm önerisi getirmek en akıllısı olacaktır. Bütün bunlarla birlikte yetiştiriciliğini yapacağınız bitkilerin seçiminde bu maddelerin tercihi de önemlidir.

Evet sayın eyüp1, eğer okula uğrarsanız hem bir çayımızı istersiniz hemde elimizden gelen yardımı size yapabilirim.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-02-2007, 22:54   #636
Ağaç Dostu

Mine Hanım cevabınız için teşekkür ederim.
Selamlar

Eski 04-02-2007, 22:55   #637
Ağaç Dostu

Selahattin Bey ilginize teşekkür ederim.En yakında sizi ziyaret edeceğim ve bilgilerinizden faydalanacağım.

Selamlar

Eski 04-02-2007, 23:22   #638
Ağaç Dostu

Açelya's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
sögüt ağacım

sevgili mine hanım,bahçemde üç yılda boyu altı metreyi bulan bir sögüt ağacım var.gövdesinden beyaz zamk gibi sıvılar çıkmaya başladı,neden oluyor ne yapabilirim

Açelya Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-02-2007, 23:36   #639
Ağaç Dostu

Açelya Hanım, söğüt ağacınızın kökleri evinizin atık su giderlerine ulaşmış olmasın...

Eski 05-02-2007, 23:29   #640
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Merhabalar.

Forumda aradım bulamadım.

Pitosporum, kaç yaşında çiçek açar?

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-02-2007, 23:39   #641
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mahir Bey,
2-3 yaşındaki fidanlar çiçek açmaktalar. Boylusu da, bodur'u da aynıdır.

Eski 06-02-2007, 09:20   #642
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Mahir Bey,
2-3 yaşındaki fidanlar çiçek açmaktalar. Boylusu da, bodur'u da aynıdır.

Benimkiler en az 5-6 yaşında, hala ses yok.
Sakın kısır olmasınlar.
Halbuki çiçekleri de ne güzel kokar, açacaklar diye bekliyorum. Ühüüü! ühü!

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-02-2007, 14:14   #643
Yeni Üye

tambulubu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-01-2007
Mine hanım iki sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.

* şubat başında(2-3 gün önce) 2 şimşir(buxus sempervirens) fidanı aldım. aldığımda açıktaydılar ve toprakları taş gibi donmuştu.
onları kapalı balkonumda, camı açarak saklıyorum(ankaradayım ama balkon kapalı olduğu için gece sıfırn altına indiğini sanmıyorum).
toprakları çözüldü ve çok nemli, kurumuyorda. pek sağlıklı görünmüyorlar, kuru yaprakları var. öleceklerinden korkuyorum.
internetten öğrendiğim kadarıyla şubat sonunda budayıp saksılarını değiştireceğim ama şubat sonuna kadar dayanmaları için yapabileceğim fazladan birşey var mı?

* birde yine 2 gün önce(4 şubat) evde yetiştirmek için yosun toplamıştım. onları aldığım gibi torflu toprağın üzerine yerleştirdim ve toprağı tam nemli tutuyorum.
fakat yeşil kalmalarına rağmen aynen koyduğum gibi, hiçbir değişikliğe uğramadan duruyorlar. acaba bu normalmi? ben çoğalıp yayılmalarını istiyordum.

tambulubu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-02-2007, 16:06   #644
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Tambulu şimşiriniz için şu anda beklemekten başka yapacağınız birşey yok. Bekleyip takip edelim.

Yosunu yaşatmak ve üretmek çok kolay değil. Uygun nem, ışık ve ısıyı sağlamanız gerek. Özellikle nem çok önemli. Saksınızı bir naylon poşetle kapatın ki nemi muhafaza etsin. Ancak havalandırmayı ihmal etmeyin.

Eski 13-02-2007, 08:16   #645
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Sayın Pakkaner yine bir hata yaptım.Begonvilli.Saksıya alırken ,kökleri epey hırpalandı.Ben senelerimi vermiştim büyütmek ve şekil vermek için.Begonvilin köklerinin çok hassas olduğu tutma imkanının olmadığını söylüyorlar.üerine naylon torba geçirdim .Sizin tavsiyelerinizi bekliyorum.Ağustosa kadar yeşilliğini muhafaza edersek,yeni kökler salıp yaşama şansı var derler.Birde limonlara çare.Yeni konu olarak açmıştım.

bonsade Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-02-2007, 12:08   #646
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Begonvilin kök yapısı çok hassastır. Çok hırpalanınca gerçekten tutması zordur,hatta hiç tutmadığı da vaki. Benim düzenleme yaparken begonvilya diken işçilerim bile ayrı. Eğer kökü dağıtırsanız tutmuyor çünkü. Şu anda bekleyip görmekten başka şansınız yok. Bir de kök geliştirici tonik uygulayın, Ziraai malzemecilerde bulursunuz. Atonik, Supertonik vs. gibi. Örtü altında tutmaya devam edin. Gelişmeleri dinlemek isteriz.

Eski 13-02-2007, 19:32   #647
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Tşekkür ederim sayın pakkaner Herşey de sorulmuyorki,bahçeye kaçtane diktim.Söküp başka yere tekrar diktim.Burdaki sorun büyük saksıdan küçük saksıya dikmek.Bahsettiğiniz kök kuvvetlendiricimi acaba?Köklendiricileri dikili ağaca verme imkanı varmı? Herşeye rağmen ben tavsiyenize uyarak atonik alacağım.

Eski 13-02-2007, 20:12   #648
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Atonik bir bitki gelişme düzenleyici. Kökten de yapraktan da alınıyor. Yeni kök oluşumunu da teşvik ediyor. Etiket bilgisine göre topraktan uygulayınız.

Eski 15-02-2007, 07:42   #649
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Tavsiyenize uyaraken kısa zamanda atonik uygulayacağım.Bir de şu içi sırlı saksıya açıklık getirsek.Plastik saksılarda içi sırlı gibi ve de her türlü bitki yetişiyor.Çiçek toprağı ,saksı duvarına yapışmaz da kenarları açılır diye mi sakıncalı,anlıyamadım !.

Eski 15-02-2007, 18:38   #650
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Plastik saksıda bitki yetiştirmenin hiç bir sakıncası yok.

Eski 16-02-2007, 09:32   #651
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Plastik saksıda bitki yetiştirmenin hiç bir sakıncası yok.
Sayın memet ve Ali bey.Sırlı saksı kullanmıya karşı çıkmışlardı da .Plastık saksı olurda sırlı saksı olmazmı -diye sormak istemiştim.-A tonik yerine megatonik verdiler.İkiside aynı herhalde.Orkide ki hataya düşmemek için tekrar sorayım dedim.Talimatında ölçü olarak 100 litre suya 25 cc gibi bir ifade kullanmış.Sizce 5 litre suya bir tatlıkaşığı kadar yeterlimi ? Büyük miktarda su kullanmıyacağımız aşikar.

Düzenleyen bonsade : 16-02-2007 saat 14:08
Eski 16-02-2007, 10:31   #652
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2006
Galeri: 1
Evdeki meyve ve sebze çiçeklerinin tozlaşması

Mine Hn,

Ev içindeki kapalı ortamlarda yetiştirilen ve çiçek açan meyve ve sebzelerin çiçeklenme sonrasında meyveye/sebzeye dönmeleri için tozlaşma gereksinimini aşağıdaki gibi çözmek mümkün müdür? Tam olarak neyi nasıl yapmak gerekir uygun tozlaşma için?

Son mesajdaki son ifade bizi ve konuyu ister istemez bu başlığa yönlendirdi

Saygılarımla.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dulantes Mesajı Göster
Ben gerçekten dediğim gibi suni rüzgar yapıp sonucunu aldım
Bitkinin tozlaşması lazım. Evde rüzgaz da sinek de olmayınca bu iş bana kaldı.
Yine de başka sebebi olabilir tabi. Bir bilene sormak lazım
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lerdemir Mesajı Göster
dulantes,

Gerçekten böyle bir çözüm var mı, yoksa sadece bir şaka mı?

Neden bu kadar merak ettiğime gelince; ben bütün yaz balkonumda duran Kıbrıs Limonumu kış ilk bastırdığında içeri aldım ve oda sıcaklığında onlarca çiçek açtı ve fakat hiçbiri meyveye dönüşmedi.

Teşekkürlerimle...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dulantes Mesajı Göster
Benim biberlerim de başta böyleydi.
Sanırım tozlaşamadıkları için meyva oluşmuyor.
Ben evde suni rüzgar oluşturarak çözüm buldum buna

lerdemir Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2007, 14:46   #653
Ağaç Dostu

Her ne kadar soru Mine Hanıma yönelse de muhatap bilenler olduğu için cevap yazmayı uygun gördüm.

Öncelikle şunu söylemeliyimki döllenmede esas rüzgar değildir, hatta böcekte değildir. Bitkilerin döllenmesinde esas çiçek yapılarıdır.

Bu anlamda sadece sebzelerin değil tüm bitkilerin çiçek yapıları farklıdır.

Bitkilerde çiçekler yapıları:
  • Erkek ve dişi ayrı ayrı bitkilerde olanlar olanlar (İncir, anason, kenevir vs.)
  • Erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde fakat ayrı ayrı yerlerde buylunanlar (Salatalık, kabak, ceviz vs.)
  • Erkek ve dişi çiçek aynı bitki üzerinde ve aynı yan yana olanlar (domates, biber, patlıcan, elma, şeftali vs.)
Bu son şık ise kendi arasında alt birimlere ayrılıyor.
  • Dişicik tepesi uzun, erkek organ kısa olan çiçekler
  • Dişicik tepesi ile erkek organ aynı hizada olan çiçekler
  • Dişicik tepesi erkek organdan daha kısa çiçekler
yine işte bu ilk madde haricinde bu son üç maddenin son ikisinde bitkiyi sallama, rüzgar etkisi yapma, işe yarayacak yöntemlerdir yani burada bahsedilen yöntemin karşılığıdır.

Kısaca diyeceğim şudur ki eğer çiçeği tanırsanız kendiniz elle bir bu işi yapabilirsiniz. Zaten bitkilerde hibrit tohum ıslah bilgisi yanında bu şekilde bitkileri el ile döllendirme yoluyla elde edilmesine dayanır.

Eski 16-02-2007, 17:20   #654
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sgörünüş Mesajı Göster
Sayın memet ve Ali bey.Sırlı saksı kullanmıya karşı çıkmışlardı da .Plastık saksı olurda sırlı saksı olmazmı -diye sormak istemiştim.-A tonik yerine megatonik verdiler.İkiside aynı herhalde.Orkide ki hataya düşmemek için tekrar sorayım dedim.Talimatında ölçü olarak 100 litre suya 25 cc gibi bir ifade kullanmış.Sizce 5 litre suya bir tatlıkaşığı kadar yeterlimi ? Büyük miktarda su kullanmıyacağımız aşikar.
Plastik saksı bonsaide uygun olmayabilir. Sebebi de çabuk ısındığı için toprak nemini çabuk kaybeder. Bu yüzden toprak veya sermanik saksı daha kullanışlı olur diye düşünüyorum. Bir de plastik saksı zaten çok hafif, bonsai saksısı da küçük. Çoğu zaman malum bitki saksıdan büyük, bu yüzden denge de sağlamayabilir. Bana bu nedenlerle karşı çıkıyorsa çok makul gelir.

Megatonik kullanabilirsiniz. Çay kaşığı yerine eczaneden basit bir küçük enjektör almanızı öneririm. 5 lt su için 1,25 cc toniği enjektöre çekip suya katınız.

Eski 16-02-2007, 17:22   #655
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Klimanjaro Mesajı Göster
Her ne kadar soru Mine Hanıma yönelse de muhatap bilenler olduğu için cevap yazmayı uygun gördüm...
Teşekkürler Selahattin Bey, yokluğumda beni aratmadığınız için, her soruya cevap verebilirsiniz.

Eski 17-02-2007, 08:33   #656
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Enşektör hiç aklıma gelmemişti.Teşekkürler mine hanım.

Eski 17-02-2007, 09:31   #657
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Galeri: 8
Mine Hn,
Anıt ağaçlar bölümünde sorabileceğim bir alan yoktu veya ben bulamadım Fotoğraftaki bu ağacın cinsi,yaşı ve nereden yetiştiği hk. bir bilgiyi nasıl edineblirim.

Eklenen Resimler

mustafakazar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-02-2007, 19:10   #658
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mustafa Bey sorunuzu http://www.agaclar.net/forum/showthr...6277#post76277 başlığına kopyaladım. Bakalım istediğiniz bilgiyi bulabilecek miyiz?

Eski 20-02-2007, 22:33   #659
Yeni Üye

muratdnr's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2007
Galeri: 1
mine hn,
3 dönüm büyüklüğünde bi tarla da fıstık çamı yetiştirmek istiyorum.Ekim öncesi ve tohum çıkış sonrası tarla da hangi ilaçlar ile yabancı ot mücadelesi yapmalıyım,her tohum arası ne kadar mesafe de olmalı(0-2 de tüplere alıcam),sulama sistemi nasıl olmalı?
Toprak analizi için tarım ilçeye başvurdum, sadece köyler için analzi yaptırıyolarmış.Özel olrak yaptırabilceğm bir yer varmı ?
teşekkürler.

muratdnr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-02-2007, 00:06   #660
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Murat Bey, bu çok geniş kapsamlı sorunuzu parçalara bölüp,örneğin yabancı ot kısmını hastalık ve zararlı bölümüne, tohumu üretim tekniklerine gibi sorsanız.

Ben de burada analiz sorunuz için bir adres vereyim

www.laben.com.tr

Laben bakanlıktan akredite bir kuruluş. Örneği alıp anlaşmalı kargoya indirimli fiyattan veriyorsunuz bir hafta geçmeden analiz sonucunuz e-posta, faks ve nihayetinde posta adresinize gübreleme tavsiyesi ile birlikte geliyor. Ben kendilerine toprak ve yaprak analizi yaptırdım, memnun kaldım.

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024