agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2006, 19:13   #601
Yeni Üye

flyakan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Uyarılarınızı takip ediyorum.Hızla cevap bekliyorum teşekkürler

flyakan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-12-2006, 23:05   #602
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Flyakan,

Bitki koruma uzmanı Sayın Fmt79 ağaçkurtları ile ilgili 4 nolu mesajda bilgi vermişti. Bu bilgiler size yardımcı olacaktır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-12-2006, 09:41   #603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
EUROPGAP SERTİFİKASI hakkında detaylı bilgi varmı? Nasıl alınır,nerelere müracaat edilir. Biliyorum çok kapsamlı bir konu fakat üreticiler için de önemli bir konu.Bu konuda bilgi rica ediyorum.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-12-2006, 11:38   #604
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Oo, en sevdiğim konular

Bu belgeyi alabilmek için üretici öncelikle bir sertifikasyon kuruluşu ile anlaşacak (pazarlık yapıp farklı kuruluşlardan teklif istenmeli). Daha sonra sertifikasyon için gerekli kriterleri sağlayacak,üretimi buna göre yapacak, her aşama belgelenecek, standartlara uygun olacak, kontrolörlerce denetlenecek, bundan sonra belgesini alacak.

Ancak, sertifikasyon kuruluşları çiftçiye bu sistemi kurarken danışmanlık yapmaz ve Europgap'e uygun üretimi nasıl yapacağını, sistemi nasıl kuracağını anlatmaz, zaten yaparsa etik olmaz. O zaman denetleme görevi sağlıklı yapılamaz.

Burada çiftçi Europgap'e uygun üretim tekniklerini bilen bir danışmanla çalışacak, işi öğrenecek veya kendi başına yapmaya çalışacaktır. Europgap bir iyi tarım uygulaması türüdür.

Her ürün için farklı kriterlere dikkat edilir, hayvancılıktaki iyi tarım uygulamalarıyla bitki yetiştiriciliğindekiler doğal olarak farklıdır. Hatta bitki yetiştiriciliğindekiler de tarla ziraatinde başka, bahçe ziraatindekiler başka, örtü altında başka, mantarda başka, kesme çiçekte, saksı bitkisinde başka başkadır. Tekniğe uygun sıfırdan bahçe tesis etmek başka, var olan bir sisteme uygulamayı giydirmek ise başkadır.Bu yüzden sistemeuygun yetiştiricilik yapmayı bilen uzmanlarla çalışmak gerekir. Bir kere işin tekniği ve prosedür öğrenildi mi gerisi kendiliğinden gelir.

Kısaca resmi olarak başvurulacak yer yetkili, akredite sertifikasyon kuruluşudur. Bunun dışında bir de, sadece sistem kurmak için değil, sisteme uygun yetiştiricilik yapmak için uzman danışmanla çalışılır.

Eski 20-12-2006, 12:06   #605
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Mine hanım. ) Bu gün TRT de bununla ilgili İzmir e bağlı Sarılar köyündeki çalışmalar anlatılıyordu. Onlarıda takip ederek bir sonuca vardım sanırım. Bu konuda konuştuğumuz arkadaşları daha da bilinçli yönlendirebileceğim.

Ne yazıkki Eğirdir bölgesinde Elma Üreticilerinin bu tarz bir çalışması yok ve 2 yıldır Elmaları yurt dışından geri geliyor. Ayrıca aynı şekilde Akşehirde ki Kiraz ve Vişne üreticilerininde sıkıntıları var. Çok kapsamlı bir konu.
Tekrar teşekkür ederim.

Eski 13-01-2007, 15:58   #606
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Benim bir sorum var. Aldığım fesleğen,nane,kekik,maydonoz tohumlarını bu ay dikmem gerektiği yazıyor ben bu tohumları büyük marketlerde satılan sitenizde de görmüştüm şu küçük kartonumsu saksılara diksem olabilir mi? Ve de fideleri ana saksıya bu küçük saksılarla geçirsem bu bitkiler yeneceğinden bir problem yaratır mı? Teşekkür ediyorum

COYOTE Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-01-2007, 01:28   #607
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Jiffy saksılara ekmenizde hiç bir sakınca yok. Onları toprağa doğrudan ana saksıya da geçirebilirsiniz. http://www.agaclar.net/forum/showthr...?t=2661&page=2
başlığını okursanız çok faydalanırsınız.

Eski 14-01-2007, 12:20   #608
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Çok teşekkür ediyorum Mine Hanım hemen okuyacağım.

COYOTE Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2007, 11:36   #609
Ağaç Dostu

Elimde bir miktar çatıdan toplanmış GÜVERCİN GÜBRESİ var . Ne gibi işlemlerden sonra kullanmalıyım ?

Eski 16-01-2007, 12:52   #610
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2007
Merhaba Mine Hanım, öncelikle çok teşekkür ederim.
İki sorum olacak;
Birincisi nar ağacımız ile ilgili. İzmir Çeşme'deki
bahçemizde biri ekşi ve biri tatlı olmak
üzere iki nar ağacımız var. Meyvelerini
Ekim ayında topladık. Fakat, tatlı olan
narlar tamamen sağlam çıkmasına
rağmen, ekşi narların hepsi de
kestiğimizde çürümüş çıktı. bunun
nedeni nedir ve nasıl önleyebiliriz?
Diğer sorum şu: bahçemizdeki zeytin
ağaçlarının zeytinlerini ekim
ayında topluyoruz fakat birkaç yıldır
tüm zeytinleri kurtlu çıkıyor. Nedeni
dallarının sık olması olabilirmi?
Seyreltmemiz işe yarar mı? bu konuda da
görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim,iyi çalışmalar.

kmozt Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2007, 14:46   #611
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili kmozt sorunuza cevap alana kadar kendinizi Yeni gelen arkadaşlar başlığında tanıtırsanız seviniriz.
Mine Hanım sorunuzu görünce cevaplayacaktır.

Todor Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-01-2007, 18:02   #612
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kmzot hoşgeldiniz.

Narda meyve çürüklüklerine mantari hastalık etmenleri neden olmakta. Meyve kabuğu, dal ve yapraklar ne durumda bunlar da bilinmeli. Daha sonra ilaçlama yapılmalı.

Zeytinde kurtlanmanın sebebi de zeytin sineği veya zeytin güvesi larvaları. Bunun da seyreltme ile düzelmesine imkan yok. Uygun bir ilaçlama programı yapılması gerekir.

Sayın Kmzot hastalık ve zararlı ile ilgili sorularınızı cevabı bütün üyelerimizin görebilmesi için

http://www.agaclar.net/forum/a/ başlığında sormanızı rica ederiz.

Selamlar.

Eski 16-01-2007, 18:04   #613
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Elimde bir miktar çatıdan toplanmış GÜVERCİN GÜBRESİ var . Ne gibi işlemlerden sonra kullanmalıyım ?
Mahmut Bey kanatlı gübreleri çok kuvvetli ve bitkiyi yakabiliyor. Bu yüzden iyice kompostlaşması gerekir ya da şerbet yaparak kullanınız. Bunun için de elinizdeki gübreyi su dolu bir kovaya ıslatınız ve gübreli suyu tekrar suyla seyrelterek kullanınız.

Eski 16-01-2007, 18:40   #614
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Mine Hanım

Eski 17-01-2007, 00:02   #615
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2007
cevabınız için teşekkür ederim

kmozt Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-01-2007, 22:56   #616
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Ortancaları çoğaltmak

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ortancaları dalından alacağınız çelikle üretmek mümkün. Aslında üretim yöntemi de bu

Geçen çiçekleri kesip uzaklaştırmanız doğru ve sağlıklı bir yöntem.

Aslında ortancanızın gerçek rengi pembe. Pembe ortancanın rengini toprak asitliği ile kontrol edebilirsiniz. Sizin ortancanızın pembeye dönmesi toprağın alkalileştiğini gösterir. Yani kireçli su kullanıyorsunuz. Toprağınız da kireçli . Koyu pembe bir renk için süper fosfat kullanın.

Tekar mavileşsin istiyorsanız asitliği arttırmak gerek. Toprak asitliğini 5-5.5 noktalarına çekerseniz güzel bir mavi elde edersiniz. Bir de aktardan alacağınız karaboya yani demirsülfatı 1 tepeleme çay kaşığı 1 lt suya oranında, çiçeklenme zamanı her 2 sulamada bir sulamada kullanırsanız tekrar mavi çiçek elde edersiniz. Bu ayrıca ortancalarda sık sık görülen yaprak sararmalarının da çaresidir.
merhaba Mine Hanım,

Balkonumdaki ortancaları bu yaz çoğaltmak istiyorum, araştırırken bu eski mesajınızı buldum.
Peki bu çelik yönteminde ortancalar için doğru zaman ne zaman acaba? KIşın olmayacağını tahmin ediyorum ama hem Adana'da olduğumdan hem havalar malum çok iyi gittiğinden önlemimi alıp doğru vakti şimdiden öğreneyim diyorum, geç kalmayayım.

Bu arada ben de, çelik yöntemi tam olarak nasıl yapılıyor onu araştırayım

Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-01-2007, 23:23   #617
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ortanca üretimi

Mehmet Bey ortancayı mart ayı gibi çeliklerseniz sıkıntınız olmaz. Ancak dediğiniz gibi hava çok yumuşak gidiyor, şimdi çelik alıp deneseniz bir şey kaybetmezsiniz, yalnız ılık ve nemli tutmayı unutmayın. %70 perlit ve % 30 torfla bir saksı harcı alıp çeliklerinizi buraya dikin. Üzerini de naylonla veya ters çevirdiğiniz pet şişe ile kapayın ki nemi korusun. Köklenme için ihtiyaç duyulan sıcaklık 21-23 derece civarındadır.

Aslında sonbaharda o senenin tek yıllık odunlaşmamış sürgünlerinden alacağınız tepe çeliğinin köklenmesi kolay olur. Şu anda alacağınız çelik daha odunlaşmış bir sürgünden olacak

Çelik alma konusu ise açelya, gül ve sardunyada resimlerle izah edilmişti oradan bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 19-01-2007, 23:24   #618
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Çok teşekkürler, hem şimdi hem mart ayında denemeler yaparım.Şimdi yapacağımda neyi yanlış yaptığımı da görme şansım olur belki, Mart denemeleri daha iyi olur

Çelik konusundakiş arşivlere bakacağım, tekrar teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2007, 12:58   #619
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Merhaba

Dergideki Kalikantos'la ilgili yazıyı büyük bir zevkle okudum.Babam, rahmetli, bir gün bir fidan getirip bahçeye dikmişti.
Bu ne baba dediğimde , Kalikantos demişti.
O fidan şimdi en azından 40-45 yaşında bir ağaç oldu ama maalesef biz o evden ve o ağaçtan ayrılmak zorunda kaldık.
Yıllarca aradım, hiçbir yerde bulamadım.
Seralarda adını dahi bilmiyorlardı.
Geçen yıl, eski evimizin bahçesinden, babamın o güzelim ağacının dibinden sürgün aldım birkaç tane, onları çeşitli yerlere diktim.
Sadece bir tanesi yaşıyor.
Dergide Kalikantosun soğuğa çok dayanıklı olduğu belirtiliyor.
Acaba sıcağa da dayanır mı?
Yaşayan tek fidan, İstanbul Küçüksu'da ve diğer ağaçların olduğu nispeten gölge bir yerde.
Kuruyanları ise Tekirdağ Barbaros'ta devamlı güneş gören bir yere dikmiştim.
Şimdi bu yaşayan fidanımı Barbaros'a götürmek istiyorum ama kaybetmekten korkuyorum.
Ne yapmalıyım, lutfen yardım.

Teşekkürler, şimdiden.

Balıkcı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2007, 19:27   #620
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mahir Bey, Barbaros'taki bitkilerinizin tümü öldüğüne göre bence aynı noktada ısrarcı olmayın. Nispeten gölge bir yeriniz yok mu acaba?

Eski 24-01-2007, 19:34   #621
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Mahir Bey, Barbaros'taki bitkilerinizin tümü öldüğüne göre bence aynı noktada ısrarcı olmayın. Nispeten gölge bir yeriniz yok mu acaba?
Olabilir.

Bir Karayemiş, bir Ihlamur ve bir Dişbudak ağacının birbirine yakın olduğu köşem var.
Bunların arasına dikebilirim.

Asıl merak ettiğim, kurumalarının sebebi acaba güneş(sıcak) mıydı yoksa köklenecek ortamı mı bulamadılar.?

Her şeyin doğrusunu Allah bilir.

İlginiz için teşekkürler.

Denersem sonucu bildiririm.

Eski 24-01-2007, 22:30   #622
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Köklenecek ortam mı bulamadılar sorunuzu uzaktan ve alan hakkında birşey bilmeden cevaplamak çok güç takdir edersiniz.

Siz uygun bir yerde güzel bir toprak hazırlığı yapıp fidanınızı dikerseniz bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz.

Fidanınızı dikerken, dikim çukurunu hazırlarken fotoğraflayıp bize de gösterin olmaz mı?

Eski 24-01-2007, 23:04   #623
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Alıntı:
Köklenecek ortam mı bulamadılar sorunuzu uzaktan ve alan hakkında birşey bilmeden cevaplamak çok güç takdir edersiniz.

Siz uygun bir yerde güzel bir toprak hazırlığı yapıp fidanınızı dikerseniz bu sorunu ortadan kaldırmış olursunuz.

Fidanınızı dikerken, dikim çukurunu hazırlarken fotoğraflayıp bize de gösterin olmaz mı?
İnşallah.
Böyle dostlara can kurban.

Eski 25-01-2007, 20:48   #624
ahm10

ahmet10's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2006
Merhaba
Köklendirici için bir zirai ilaç bayiine uğradım. Bayide içinde IBA olan ve ismi galiba M harfiyle başlayan bir tohum paketi gibi toz gösterdi.Ancak son kullanma tarihi 6 ay geçmiş ve 2004 üretimiydi.Bende başka bayiden Koruma Tonik isimli Stimulant( bitki düzenleyici ) yazan bir plastik şişede 250ml lik sıvı aldım.Aldığım koruma Tonik litrede 1gr sodium penta-nitroguaiacolate , 2 gr sodium ortho- nitrophenolate ve 3 gr sodium para- nitrophenolate içeriyor. Ancak daha önce forumda da bahsedilen IBA içeriğinde yok. Acaba tarihi geçik olmasına rağmen diğer paketi mi alsaydım . Yoksa pasiflora çeliklerini bununla köklendirebilir miyim?

ahmet10 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 26-01-2007, 18:29   #625
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Ahmet Bey, süresi geçen hormonu almamakla iyi yapmışsınız. Tonikler köklenmeye yardımcı olur ama köklendirme hormonu değildir. Yani onunla aynı işi görmez. Çelikleri tonikte bekletin, sonra dikin. Otsuları 5 dakika, yarı odunsu ve odunsuları 20-25 dakika bekletin.

Eski 30-01-2007, 12:41   #626
Ağaç Dostu

Mine hanım arkadaşımız ve üyemiz Müge hanım Küstüm çiçeği arıyor. Ben de bilgi alabilmesi için sizi önerdim.Tv çekimi için kullanacaklarmış. )

Eski 30-01-2007, 18:31   #627
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Mahmut Bey merhaba,
Müge hanım'la bağlantı kurduğumuzda Sevgili Klimanjaro'da yanımdaydı. (Malum hala Bursa'dayım.) Hemen İzmir Bayındır'da fidancılık yapan bir sınıf arkadaşını aradı. Haber bekliyoruz, bu mevsimde de pek bulunmaz, bakalım tohum almak için filan ayrılmış, serada kenarda köşede kalmış birkaç saksı bulunur mu?

Eski 31-01-2007, 21:57   #628
Ağaç Dostu

Teşekkürler Mine Hanım . İyiki varsınız. Acaba HIZIR Mine mi demeliyiz ? )

Eski 31-01-2007, 22:46   #629
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Maalesef tüm Bayındır'ı seferber ettik ama bulamadık. Yine de sağa sola haber verdik haber gelirse bir kaç gün içerisinde sizlerle irtibata geçeriz...

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-02-2007, 19:04   #630
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Küstüm çiçeğinin yeni yetiştirilen fidelerini geçen yaz Topçular-Yalova arasındakı fidanlıklarda ve koruköydeki seralarda görmüştüm.Bu mevsimde bulunurmu bilmiyorum?

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024