agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2011, 10:44   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Mine hanım, bu da benim ova akçaağın durumu.
Name:  ova akçaağacı12.jpg
Views: 752
Size:  44.3 KB

Eklenen Resimler

Düzenleyen kalambaklı : 23-04-2011 saat 20:55
kalambaklı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-04-2011, 16:28   #452
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Diğer ağaçlar gibi yapraklanması devam ediyor. Az rüzgar alan kuytu bir yere alacağım. izleyelim biraz.

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-04-2011, 11:48   #453
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Mine hanım bakanlıktan temin ettiğim 2+0 toros sedirlerini daha büyük saksılarda yetiştirmek istiyorum fidanlar şu an tüp poşetlerde ve tahmini boyları 20 cm civarında.

seaa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-04-2011, 12:29   #454
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
4 ölçek tınlı bahçe toprağına iki ölçek iri dişli kum, iki ölçek kompost karıştırın. Toros sediri süzek topraktan hoşlanır.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2011, 09:14   #455
Yeni Üye

Lockhead's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2011
işyerinde sardunya, begonya, menekşe

Merhaba Mine Hanım;

Öncelikle iyi günler dilerim. Yaklaşık 5 gün önce yapı marketten; 2 adet begonya, 1 adet sardunya ve kaktüse benzeyen bir bitki alarak işyerimdeki (Ankara, Batı penceresi) penceremin önüne koydum. Pencere öğleden sonra çok güneş alır (14.00 - 16.00 arası) Ayrıca klimatik bir ortam. Yaklaşık 22 derece, olabildiğince pencereyi açarak hava almalarını sağlamaya çalışıyorum, ancak ana yoldan gelen gürültü nedeniyle bunu en fazla yarım saat yapabiliyorum.

Aynı çiçeklerden eve de almıştım, evdeki begonya ve sardunya sağlıklı bir şekilde kaldıkları yerden yaşamlarına devam ederken (evdekilere topraklarının üzerine torf ve organik köpek mamasına benzeyen minik gübre ilavesi yaptım. Ayrıca besin olarak biofol npk 8-8-8 yapraktan püskürtme yöntemi ile gübre vermiştim) İşyerimdeki begonyanın çiçeklerinde bozulma, sardunya'da ise alt yapraklarda sararmalar meydana geldi.Aşırı sulama ya da susuz kalmaları söz konusu değil, su olarak da oda sıcaklığında içme suyu verdim.

İşyerimde iş stresinden bir nebze olsun uzaklaşmamı sağlayan bu anbiansın devam etmesi için ne yapmalıyım.

Şimdiden çok teşekkürler,

Saygılarımla.

Eklenen Resimler

Lockhead Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-04-2011, 09:53   #456
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
Merhaba geçenlerde 3 adet limoni servi fidanı aldım ama yağmurlar yüzünden bahçeye sonra ekerim diye balkonumda beklettim fidanları 1 hafta boyunca. Ancak fidanların olduğu saksıdan balkonuma bir karınca istilası başladı. Dalları kontrol ettiğimde karıncalarla işbirilği yapabilecek herhangi bir zararlı da görmedim, demek ki karıncaların yuvası saksının içinde yani köklerde veya köklere yakın bir yerde. Karıncalar fidanlara veya köklerine zarar verirler mi onlardan nasıl kurtulabilirim? Forumda önerilen ev türü ilaçlar genelde yapraklar, bitkinin üst bölümü içindi, köklere ne yapılabilir?

Emine Akman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2011, 01:58   #457
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Mine Hn. merhaba,

Geçtiğimiz dönemde likapa (blueberry) dikimi yaptım, fakat toprağımın ph seviyesini bir türlü istediğim seviyeye getiremedim. (kükürt satın aldığım zirai ilaç bayii, elementel kükürt yerine granül verdi ve bunun da ph'ı düşüreceğini söyledi, fakat granül kükürt maalesef bir işe yaramamış gibi gözüküyor.)

Acaba İzmir'de veya online olarak elementel kükürt bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

Teşekkürler.

Wolf_Kanuni Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-04-2011, 15:58   #458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar

Sayın Mine Hanım,

Sorunum burada, yardımcı olursanız sevinirim.

serkanhoca Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2011, 20:07   #459
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-08-2010
Mine Hanım merhaba,
Benim sorum diğerlerinin yanında çok cahilce kalacak ama... Yaz sebzeleri için tohumdan üretmede geç mi kaldım? (Mersin'de hava şu anda 25-26 derece)
Teşekkürler

Güzel Ülke'm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-05-2011, 11:13   #460
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lockhead Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım;

Öncelikle iyi günler dilerim. Yaklaşık 5 gün önce yapı marketten; 2 adet begonya, 1 adet sardunya ve kaktüse benzeyen bir bitki alarak işyerimdeki (Ankara, Batı penceresi) penceremin önüne koydum. Pencere öğleden sonra çok güneş alır (14.00 - 16.00 arası) Ayrıca klimatik bir ortam. Yaklaşık 22 derece, olabildiğince pencereyi açarak hava almalarını sağlamaya çalışıyorum, ancak ana yoldan gelen gürültü nedeniyle bunu en fazla yarım saat yapabiliyorum.

Aynı çiçeklerden eve de almıştım, evdeki begonya ve sardunya sağlıklı bir şekilde kaldıkları yerden yaşamlarına devam ederken (evdekilere topraklarının üzerine torf ve organik köpek mamasına benzeyen minik gübre ilavesi yaptım. Ayrıca besin olarak biofol npk 8-8-8 yapraktan püskürtme yöntemi ile gübre vermiştim) İşyerimdeki begonyanın çiçeklerinde bozulma, sardunya'da ise alt yapraklarda sararmalar meydana geldi.Aşırı sulama ya da susuz kalmaları söz konusu değil, su olarak da oda sıcaklığında içme suyu verdim.

İşyerimde iş stresinden bir nebze olsun uzaklaşmamı sağlayan bu anbiansın devam etmesi için ne yapmalıyım.

Şimdiden çok teşekkürler,

Saygılarımla.
Hipermarketlerden alınan bitkiler yeni bir mekana gelince böyle adaptasyon sorunları yaşanabiliyor. Eve daha önce aldınız sanıyorum.

Yapı marketlerde bitkiler seri halde satılıyor ve kötü bakılıyor. Düzgün bakılmıyor, yetersiz ışık koşullarında bekliyor ve strese giriyor. Sralardan çok iyi koşullarda bakılarak çıkıyorlar, düzgün sulanıp gübreleniyorlar ve birden kötü koşullarda market şokuna giriyorlar. Aynı şey çiçekçilerdeki iç mekan bitkileri için de geçerli.

Alt yapraklarda sararma çok önemli bir sorun değil. Şu aşamada hemen bir besin eksikliği görülmez. Bozulan yaprakları alın, klima esintisi üzerlerine vurmasın. geçen çiçekleri de kesin. Yapı marketten çiçekli bitkiler için olan fosfor ve potasyumu yüksek besinlerden alın her 15 günde bir ekleyin.

Pencere denizliğindeki mermer çok ısınıp ısıyı da yansıtıyorsa bitkileriniz ısı şoku da yaşar haberiniz olsun. Begonya serin sever, sardunya sıcak sever. Begonya yarı gölge sever, sardunya güneş sever.

Begonyanın bozulan ve geçen çiçeklerini temizleyin, çiçekliyken üzerine yaprak gübresi, su vs. püskürtmeyin. Bozulmalara sebep olur.

Eski 01-05-2011, 11:24   #461
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emineakman79 Mesajı Göster
Merhaba geçenlerde 3 adet limoni servi fidanı aldım ama yağmurlar yüzünden bahçeye sonra ekerim diye balkonumda beklettim fidanları 1 hafta boyunca. Ancak fidanların olduğu saksıdan balkonuma bir karınca istilası başladı. Dalları kontrol ettiğimde karıncalarla işbirilği yapabilecek herhangi bir zararlı da görmedim, demek ki karıncaların yuvası saksının içinde yani köklerde veya köklere yakın bir yerde. Karıncalar fidanlara veya köklerine zarar verirler mi onlardan nasıl kurtulabilirim? Forumda önerilen ev türü ilaçlar genelde yapraklar, bitkinin üst bölümü içindi, köklere ne yapılabilir?
Karıca bitkilerinize yaprak bitleri taşıyarak zarar verir. Mutlaka sizin bahçenizde de vardır. Göz göre göre daha fazlasını bahçeye sokmanın gereği yok.

Dikmeden önce saksı boyları uygunsa bir kovaya sokun ve su doldurun. Su toprak hizasını geçsin, yarım saat bekleyin. Bir litre suya bir kahve fincanı da sirke katın. Su toprağın her yerine işlemeye başlayınca karıncalar dışarı çıkacaklar ve su yüzünde toplanacaklar. Temizleyin, fidanları sudan çıkarın iyice süzülsün, tavlansın, yerine dikersiniz.

Eski 01-05-2011, 11:26   #462
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güzel Ülke'm Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba,
Benim sorum diğerlerinin yanında çok cahilce kalacak ama... Yaz sebzeleri için tohumdan üretmede geç mi kaldım? (Mersin'de hava şu anda 25-26 derece)
Teşekkürler
Şu anda fideleri dikiliyor veya dikildiler. Tohumdan yetiştiricilik için geç oldu. Ama dert etmeyin, siz de kış sebzelerini yetiştirirsiniz.

Eski 01-05-2011, 11:28   #463
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wolf_Kanuni Mesajı Göster
Mine Hn. merhaba,

Geçtiğimiz dönemde likapa (blueberry) dikimi yaptım, fakat toprağımın ph seviyesini bir türlü istediğim seviyeye getiremedim. (kükürt satın aldığım zirai ilaç bayii, elementel kükürt yerine granül verdi ve bunun da ph'ı düşüreceğini söyledi, fakat granül kükürt maalesef bir işe yaramamış gibi gözüküyor.)

Acaba İzmir'de veya online olarak elementel kükürt bulabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

Teşekkürler.
Toz kükürt konusunda haklısınız. Kükürdün toprak pH sını düşürmesi kükürt bakterilerinin enzimleri sayesinde gerçekleiyor. Kükürt ne kadar mikronize ise bakteriler tarafından işlenmesi de o kadar kolay olur. Toprak sıcaklığı düşükken de bu bakteriler açlışmaz.

Biz mikronize toz kükürdü kompost ile karıştırıp veriyoruz. Etki daha da hızlı oluyor. Kükürdü tek başına toprak üzerine verirseniz, güneşle birlikte kükürt dioksit gazı oluşuyor. Kompost bulamazsanız iyi yanmış, güzel elenmiş hayvan gübresi ile karıştırıp öyle verin.

Bu sene hiç almadım, satışını sizin için sorayım. Kükürt dışında karaboya diye bilinen demir sülfat ta, MAP gübresi de kullanabilirsiniz, kısmen asitliği arttırır.

Eski 02-05-2011, 22:12   #464
Ağaç Dostu

Emine Akman's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2011
İlginiz için çok teşekkür ederim Mine Hanım,çok yardımcı oldunuz.

Emine Akman Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-05-2011, 22:50   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
Rokadaki garip şey

sayın mine hanım, yardımınıza ihtiyacım var.
rokamda garip bir görüntü var. yıllardır roka ekerim ama böyle görüntü ilk kez oluyorresimleri bu sayfaya ekleyemedim ama aşağıdaki linkte mevcut

3 ncü sayfa 70 nci mesajda mevcut.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=23201&page=3

saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2011, 07:06   #466
Ağaç Dostu

lale607's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
mine hanım saksıdaki gülümün yapraklarında bir tuhaflık var. geçen gün yanındaki diğer gülün 3 yaprağında da bu lekelerden olduğunu farkettim. ne yapacağımı bilemiyorum ve çok üzülüyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Name:  DSC00232.jpg
Views: 588
Size:  44.2 KB

lale607 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-05-2011, 16:52   #467
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Teşekkür ederim Mine Hn.

Wolf_Kanuni Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-05-2011, 17:31   #468
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2011
Mine Hanim Merhaba,

Asagida linkini verdigim fotografta görülen agaclarin türü biliyor musunuz?

Cok tesekkürler.

http://imageshack.us/f/144/normalakh...enlikmyq1.jpg/

goekmavi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-05-2011, 20:46   #469
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Mine hanım,ceylan sardunyalarımın çiçeklerinin taç yaprakları giderek küçülmeye ve rengi de açılmaya başladı.örneğin bordo renkli ceylan sardunyada pembe-mor çiçekler oluştu.ne yapabilirim?önerileriniz için şimdiden teşekkürler

armeria Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2011, 09:01   #470
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
selamlar
Nisan ayının 2.haftasında Acer Palmatumdan aldığım yumuşak odun ve odunsu çelikleri üzerlerinde 4 göz kalacak şekilde, diplerini yine sürgün yerlerinden 45 derecelik açıyla keserek çelikleri hazırladım. Çelikleri 1 akşam nemli bir beze sarılı bekletmek zorunda kaldım. Yaklaşık 10 adet çeliği sadece mile TOZ IBA ile diktim. 5 tane çeliği Torf+mile karıştırıp fide poşetlerine TOZ IBA ile diktim. 5 tane daha bahçe toprağı+mil+yanmış hayvan gübresi ile hazırladğım karışıma TOZ IBA ile diktim. Diktiğim çelikleri yaklaşık 1 metre yüksekliğinde hazırlamış olduğum küçük sera **** (tünelmi demek lazım) oraya yerleştirdim. Nemini sürekli kontrol ediyorum. Ayrıca havalandırmasını yapıyorum.
İnşallah iyi sonuç alırım. (fotoğraf çekip ekleyecem yakında)
Sizce yanlış yaptığım ya da eksik yaptığım bir uygulama varmı? (Aldığım çelikler yaklaşık 0,5cm. ile 1 cm arasında çelikler.)

Enver Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2011, 11:42   #471
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavikartal5 Mesajı Göster
sayın mine hanım, yardımınıza ihtiyacım var.
rokamda garip bir görüntü var. yıllardır roka ekerim ama böyle görüntü ilk kez oluyorresimleri bu sayfaya ekleyemedim ama aşağıdaki linkte mevcut

3 ncü sayfa 70 nci mesajda mevcut.

http://agaclar.net/forum/showthread.php?t=23201&page=3

saygılar
Rokanızı zamanında biçmediğiniz için çiçeğe kalkmış. Bir de geçen haftalarda ani sıcaklık artışı olmuştu o da etken. Tohum bağlamasına izin vermezseniz çok uzun süre hasat edersiniz.

Eski 06-05-2011, 11:45   #472
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lale607 Mesajı Göster
mine hanım saksıdaki gülümün yapraklarında bir tuhaflık var. geçen gün yanındaki diğer gülün 3 yaprağında da bu lekelerden olduğunu farkettim. ne yapacağımı bilemiyorum ve çok üzülüyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
Bozulan yaprakları toplayıp atınız. Ev yapımı ilaçlar terkibinden oksijenli su solüsyonunu bulup yapraklara püskürtünüz. Bir hafta sonra da aspirinli su solüsyonu verirsiniz.

Eski 06-05-2011, 11:48   #473
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi goekmavi Mesajı Göster
Mine Hanim Merhaba,

Asagida linkini verdigim fotografta görülen agaclarin türü biliyor musunuz?

Cok tesekkürler.

http://imageshack.us/f/144/normalakh...enlikmyq1.jpg/
Çok uzaktan çekilmiş bir topiary budama. Doğal formunda olmadığı için ne olduğunu anlamaya imkan yok. Bu formda budana pek çok ağaç ve çalı var. Belki Akhisar' dan bir üyemiz yakından fotoğraflar.

Eski 06-05-2011, 11:50   #474
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi armeria Mesajı Göster
Mine hanım,ceylan sardunyalarımın çiçeklerinin taç yaprakları giderek küçülmeye ve rengi de açılmaya başladı.örneğin bordo renkli ceylan sardunyada pembe-mor çiçekler oluştu.ne yapabilirim?önerileriniz için şimdiden teşekkürler
Bu durumda hemen besin takviyesi yapmanız gerekir. Fosforu yüksek, çiçekli bitkiler için olan bir besin kullanın. Deniz yosunu ekstresi verin.

Eski 06-05-2011, 11:54   #475
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saldikenver Mesajı Göster
selamlar
Nisan ayının 2.haftasında Acer Palmatumdan aldığım yumuşak odun ve odunsu çelikleri üzerlerinde 4 göz kalacak şekilde, diplerini yine sürgün yerlerinden 45 derecelik açıyla keserek çelikleri hazırladım. Çelikleri 1 akşam nemli bir beze sarılı bekletmek zorunda kaldım. Yaklaşık 10 adet çeliği sadece mile TOZ IBA ile diktim. 5 tane çeliği Torf+mile karıştırıp fide poşetlerine TOZ IBA ile diktim. 5 tane daha bahçe toprağı+mil+yanmış hayvan gübresi ile hazırladğım karışıma TOZ IBA ile diktim. Diktiğim çelikleri yaklaşık 1 metre yüksekliğinde hazırlamış olduğum küçük sera **** (tünelmi demek lazım) oraya yerleştirdim. Nemini sürekli kontrol ediyorum. Ayrıca havalandırmasını yapıyorum.
İnşallah iyi sonuç alırım. (fotoğraf çekip ekleyecem yakında)
Sizce yanlış yaptığım ya da eksik yaptığım bir uygulama varmı? (Aldığım çelikler yaklaşık 0,5cm. ile 1 cm arasında çelikler.)
Sadece mil konusunda teredütüm var, dişli kum bile daha iyi olurdu.
Elinize sağlık. Gelişmeleri benim kadar bonsaici bütün arkadaşlarımız da ilgi ile izleyecekler.

Kolay gelsin.

Eski 06-05-2011, 13:55   #476
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Mine Hanım,
3 yaşındaki mor salkımın bahçemdeki 2. yılı..Geçen yıl en az 15 tane çiçek açmıştı.Bu yıl ise hiç çiçek açmadığı gibi alt dalları kurudu.Hemen 25 cm yanında acem borusu vardı gerçi acem borusunu Aralık ayında sökerek bahçenin en dış köşesine taşıdım..Sizce neden mor salkımın bazı dalları kurumuş olabilir.20-20-20 sıvı gübreyi 15 günde bir veriyorum.Neler yapabilirim?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-05-2011, 15:46   #477
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
...Sizce neden mor salkımın bazı dalları kurumuş olabilir...
Bitkiyi görmeden ve maruz kaldığı yaşam koşullarını, varsa hastalık zararlılarını bilmeden bu cevabı vermem güç. Acem borusunu taşırken mor salkımın kökleri zarar görmüş de olabilir. Kuruyan dalları kesin, kesmeden önce hastalık zararlı belirtileri var mı kontrol edin. Buna göre bakalım.

Eski 06-05-2011, 19:13   #478
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-11-2010
sayın mine hanım,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler ve saygılar

mavikartal5 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2011, 00:08   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
merhaba ismim turgut.amatör olarak çeliklendirme yapmak istedim zirai ilaçlar satan bir yere gittim dedim ki böle böle köklendirme sıvısı veya tozu bana birtane verildi ismi--enka crop; organik fertilizer seaweed extrakt.içeriği--organik madde %45--stokinin&gibereline 600 ppm--alginlik asit %5--suda çözünür k3o %18 --ph 9-11..çelikleri kestim buna batırdımm (toz halinde) torfa koydumm çelikler 20 santim 8 santimini torfta kalacak şekilde normal bir suladım üzerini sera gibi kapattım.acaba bu yaptıklarım doğrumu .kullandıgım urun nekadar dogru sizlere bir danışmak istedim bilgilendirirseniz sevinirim çeliklendirme yaptıklarım ----limon---üzüm--çiçek-(benjamin)

turgutozcan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2011, 00:10   #480
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2011
mine hanım sizden rica ediyorum beni bilgilendirin ...!

turgutozcan Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024