agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 2 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki
  • 1 Gönderen Sakaki

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-03-2012, 00:43   #1
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bonsai Saksı Boyutu ve Şekillerinin Belirlenmesi

Merhaba arkadaşlar.
Yaptığımız bonsailerimizin saksı seçimini ve boyutunu neye göre belirleyeceğiz irdeleyelim istedim.
Dünya da ki bonsai görsellerinden gözlemlediğim saksı boyutu ve şekillerini burada aktarmaya çalışacağım.
Sizlerin de görüş ve fikirleri ile ilerde yapacağımız bonsailerimize nasıl bir saksı seçeceğimizi geliştirelim istedim.

Dünya da ki çalışmaların saksıları genelde şekilde de görüleceği gibi ağacımızın taç kısmın iz düşümü çapının yarı çapıkadar.
Yarı çapından daha büyük saksılara yerleşmiş bonsai çalışması gördüm ama yarı çapından daha küçük saksı nerdeyse hiç görmedim.
En fazla da yarı çapı kadar gözlemledim.
Ağcın iz düşümü saksıyı geçme ölçüsü de saksının yarı çaıpı kadar oluyor. Bu durum 4 taraftan da aynı olunca yarı çapına denk geliyor. Aynı zamanda da iz düşünü yuvarlak ise saksı yuvarlak oval ise oval saksı oluyor.
Kare saksıların seçilmesinde de ağcımızın gövdesi ve kök bölgesi yuvarlak ise yuvarlak kareye yakın ise kare ve ya (dikdörtgen ) oval ise de oval seçebiliriz.
Bu konudaki görüşlerinizi paylaşırsanız bonsai sevdalılarına faydalı olur düşüncesindeyim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg saksı boyutu-001.jpg (76.6 KB, 436 views)
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 18:20   #2
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Lİnk li sayfa ağaçların yüksekli ve ağaçlarda ki yapısal bazı özeliklere göre iz düşümü ve saksılar hakkında genel bilgiler yar almaktadır.

Kısaca özetlendiğinde saksıda yer ağaçın stil ve formu ile orantılı olan saksı seçimi ve uyumu katı olmasa da bir takım kuraları göz önünde bulundurularak seçilir.

link:bonsaipots.net - Basics 1
aşağıdaki kengai tarzında ağaçın orta noktası kırmızı çizgi ile belirtilmiştir.
Bu bağlamda ağaçın iz düşümü forma göre bu şekillde alınmalıdır.
basic2.jpg

Alt daki karede ise genel anlamda ağaçın iz düşümü formuna göre yine kırmızı cizgi ile belirtilmiştir.

basic3.jpg

Aşağıda ki çalışmada iz düşümü yine kırmızı çizgili noktada olup ağaçın genişliği bu şekilde ölcülür.
basic4.jpg

Bu değerlere göre ağaçın saksı içine yerleştirilmesinde ağaçın iz düşümü farklı bir şekilde hesaplanır.

Farklı formlarda örnekler vermek sureti il nihai iz düşüm ölcümünü aktarmaya çalıştım.

daha detaylı bilgi için link incelemeniz yeterli.
saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 18:36   #3
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Merhaba Orçun bey. Link te ki anlatımları herkes okuyamıyor ben dahil. Oradan okuyup anladıklarınızı Türkçe olarak buraya aktarabilirseniz bir çok arkadaş ta anlamış olur.
İyi akşamlar dilerim.
Not
Yukarıda saksı boyutunu anlatmaya çalıştığım sitiller içinde Han-Kengai ve Kengai dahil değil.

Eski 26-03-2012, 20:04   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sanırım ağaçların ve saksıların yükseklik ve genişliklerininin hesabının nasıl yapıldığına dair bir yazı bu.
Sizin mesajdan biraz farklı içeriği.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:05   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisan Mesajı Göster
Lİnk li sayfa ağaçların yüksekli ve ağaçlarda ki yapısal bazı özeliklere göre iz düşümü ve saksılar hakkında genel bilgiler yar almaktadır.

Kısaca özetlendiğinde saksıda yer ağaçın stil ve formu ile orantılı olan saksı seçimi ve uyumu katı olmasa da bir takım kuraları göz önünde bulundurularak seçilir.

link:bonsaipots.net - Basics 1
aşağıdaki kengai tarzında ağaçın orta noktası kırmızı çizgi ile belirtilmiştir.
Bu bağlamda ağaçın iz düşümü forma göre bu şekillde alınmalıdır.
Eklenti 276582

Alt daki karede ise genel anlamda ağaçın iz düşümü formuna göre yine kırmızı cizgi ile belirtilmiştir.

Eklenti 276583

Aşağıda ki çalışmada iz düşümü yine kırmızı çizgili noktada olup ağaçın genişliği bu şekilde ölcülür.
Eklenti 276584

Bu değerlere göre ağaçın saksı içine yerleştirilmesinde ağaçın iz düşümü farklı bir şekilde hesaplanır.

Farklı formlarda örnekler vermek sureti il nihai iz düşüm ölcümünü aktarmaya çalıştım.

daha detaylı bilgi için link incelemeniz yeterli.
saygılar.
Orçun bey Kırmızı merkez çizgisine göre iz düşümü belirlenebileceğine ihtimal vermiyorum.
Skası seçimi bilahsa boyut olarak iz düşünümüne göre seçilebileceği aslında orada da farklı bir dil ile anlatılmaya çalışılmış ama ben anlayamadım.
Sizin açıklık getirmenizi de anlayamadım.
Yukarıda benim anlatmaya çalıştığım yöntem ile saksı boyutunu belirlemeye çalıştığımızda yukarıda sizin yüklediğiniz çalışmaların saksı boyutları da ortaya çıkıyor.
Görsel olarak inceleyin Şelale tarzı hariç. Her çalışma minimum ağaç iz düşümü yarı çapındadır.

Ağaçların en dışta olan yaprak kümesinden bir damla damladığında yere düşen damla yarım saksı eklediğinizde eklediğiniz saaksının içine düşmesi kesin kural ölçü ortaya çıkmış oluyor
Yatık tarzlarda ise saksı bitimine 1 saksı koyduğunuz da iz düşümü, koyduğunuz saksının içine düşüyor olması.

Link te ki hesabı ben anlayamadım umarım daha doğru bir çeviri olur da anlatılmaya çalışılanı anlamış oluruz. Teşkkürler anlatmaya çalıştığınız için.

Not
Link te ki anlatım da yükseklik hesabından bahsediliyorsa özellikle onu anlamak ve öğrenmek isterim.

Eski 26-03-2012, 21:11   #6

memet's Avatar

İçerik şöyle

"Bonsai ölçümü konusunda kesin katı kurallar yoktur, ancak bazı belirli uygulamalar benimsenmiştir. Normalde ağacın boyunu, saksı kenarından ağaç tepesine yani doruk noktasına kadar olan mesafe olarak değerlendiririz. Şelale ve yarı şelale tarzlarının yanı sıra yaprakları/dalların saksının kenarından aşağı sarkan ağaçlarda ise, en alçak nokta ile tepe noktası arası mesafe boy olarak değerlendirilir. Jin, ağacın bir parçasıdır ve boy hesaplamasında o da dikkate alınır. Kaya/taş üstü tasarıma sahip ağaçların boyu da saksı kenarından ağacın tepe noktasına veya kayanın/taşın üst noktasına (hangisi daha uzunsa) kadar olan mesafedir."

Ağaç ve saksıların en ve boyundan ne kastedildiği belirtilmiş. Orjinal linkte Bir eksenden söz edilmiyor.
Çeviri bana ait değil. Ben sadece konuyu kavrayabilecek kadar anlıyorum.

Eski 26-03-2012, 21:31   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Evet kesin kural koyulmamış olabilir. Yalnız benim gözlemlediğim Şelale ve yarı şelale hariç.
İz düşmü çapının yarı çapından daha küçük olamayacağı. Üstü iz düşümüne kadar gidebilir belki de geçebilir. Kesin olan yarı çapından daha küçük olamayacağı.
Olanlar da zaten hiç güzel durmuyor.

Eski 26-03-2012, 21:41   #8

memet's Avatar

Bende biryerlerde saksı boyutlarıyla ağaç boyutları arasındaki oranlarla ilgli bir yazı vardı diye hatırlıyorum. Hastanelerden biraz uzaklaştığımda bir arayayım bulursam onu da ekleyeyim.

Eski 26-03-2012, 21:48   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Link te ki çalışmaları iz düşümü çapına göre anlatmaya çalıştığım yönteme göre kes yapıştır ile anlatmaya çalıştım.
Yatık tarzda minumum ölçü kullanılmış. Daha küçük olamazdı. Büyük olabilirdi.
Diğer çalışma sağ taraf daha fazla saksı dışına sarkamaz dı. Sol tarafında biraz daha sarkma payı var.
En dıştaki yaprak tan düşen damla tek taraftan sarkıyorsa tam boy saksı iki taraftan sarkma varsa yarım saksı boyu eklendiğinde damlanın eklenen bölümün içine düşmesei gerektiği.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Kopyası basic3.jpg (45.5 KB, 409 views)
Dosya Türü: jpg Kopyası basic4.jpg (46.2 KB, 401 views)
Eski 26-03-2012, 23:50   #10
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Herkese merhabalar.
Böyle bir konu actığınız için öncelikle teşekkürler Tekin bey.
Şu an inanın linkini hatırlamıyorum ama gectiğimiz sene bir yerde bu konu gözüme ilişmişti ingilizce bir sitede ve aklımda kalan şu oldu:

"Saksı boyutu hesaplamasında kabul görmüş net bir kural yok ancak estetik açıdan benimsenen genel tanıma göre:
Minimum saksı boyutu = agaç çapının yarısı (yarıcapı) kadar
Maksimum saksı boyutu = agac capının 0.66 yani 2/3ü kadar olmalı.
Tabii ki bu net bir kural olmadığından bu iki ölçü arasında yani 1/2 si 2/3ü arasında nerede durulacağı da ağacın gövde kalınlığıyla ilgili bir mevzu. Yani sadece taç çapına göre değil aynı zamanda gövdeye göre de görsel bir oranlama yapmak gerekli."

Bu siteden aklımda kalanların türkçesi buydu.
Biraz gezinir ve gözüme takılan birşey olursa ingilizce sitelerden de seve seve aktarım yaparım burada!
Çeviri konusunda yardım gerekirse bana mesaj atınız, seve seve yardımcı olurum.

Herkese iyi geceler.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 00:03   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Teşekkürler Sakaki. Türkçe bilgilerin eksik olduğu bonsai konusunda her türlü bilgileri çevirip aktarabilirseniz çok mutlu oluruz.
Benim gibi yabancı dili olmayan arkadaşlar ya sizlergibi arkadaşların çevirisini okuyacağız. Ya da benim yaptığım gibi görselleri inceleyerek proplem çözergibi anlamaya çalışacağız. En güzeli doğru bir çeviriyi okuyarak öğrenmek elbet te çok daha kolay ve doğru olanı.
Tekrar teşekkür ederim aktarmış olduğunuz ve aktaracak olacağınız bilgiler için.

Eski 27-03-2012, 00:10   #12
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Benim için bir zevktir Tekin abi.
Uzun yıllardır ticaretle uğraşmama rağmen esas mesleğim zaten tercümanlıktı.
Dolayısıyla yardımcı olabildiysem ve bundan sonra da vakit buldukça yardımcı olabilirsem ben de mutlu olurum elbette.
Şu anda bonsaisan'ın linkini verdiği siteye göz gezdiriyor ve sizin için özetliyorum.
Bitince buradan aktarırım.
İlerleyen günlerde de yardımcı olmaya devam ederim elimden geldiğince.

Harun Parlak beğendi.
Eski 27-03-2012, 02:03   #13
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Olabildiğince ayrıntılı çevirmeye çalıştım.
Sadece konuyla ilgili olmayan ve bonsai saksı kalitesi ve çin-japon saksı karşılaştırmalarıyla ilgili olan bölümü atlayarak çevirdim.
O kısmı eğer gerek görürseniz sonra eklerim.

BİR AĞAÇ NASIL ÖLÇÜLÜR:

Bonsai ölçümü konusunda kesin katı kurallar yoktur, ancak bazı belirli uygulamalar benimsenmiştir. Normalde ağacın boyunu, saksı kenarından ağaç tepesine yani doruk noktasına kadar olan mesafe olarak değerlendiririz. Şelale ve yarı şelale tarzlarının yanı sıra yaprakları/dalları saksının kenarından aşağı sarkan ağaçlarda ise, en alçak nokta ile tepe noktası arası mesafe boy olarak değerlendirilir. Jin, ağacın bir parçasıdır ve boy hesaplamasında o da dikkate alınır. Kaya/taş üstü tasarıma sahip ağaçların boyu da saksı kenarından ağacın tepe noktasına veya kayanın/taşın üst noktasına (hangisi daha uzunsa) kadar olan mesafedir.

Şelale tarzında, en alttaki yapraktan apekse (ağacın tepesi) kadar olan mesafedir.
Eğer saksının kenarından sarkan yapraklar varsa, ağacın boyu en alttaki yapraktan ağaç tepesine kadar olan mesafedir.
Eğer bir bonsai bir taş plaka (taş parçası) üzerine ekilirse, toplam yüksekliği dikkate alırız.

SAKSILARIN ÖLÇÜLMESİ

Dikdörtgen ve oval saksıların ölçüleri şu sıra ile belirtilir: önce uzunluk, daha sonra genişlik ve en son yükseklik. Kare saksılarda, yan uzunluk ve yükseklik belirtilir ve yuvarlak saksılarda da çap ve yükseklik belirtilir. Altıgen ve çok-kenarlı saksılarda, harici çap ve yükseklik belirtilir.

SAKSI SEÇİMİ

Eğer belirli bir ağaç için nasıl bir saksı seçilmesi gerektiğini 10 kişiye sorsanız muhtemelen 10 farklı cevap alırsınız. Ve bunların tamamı da kabul edilebilir. Yani, verdiğimiz bilgiler sadece tavsiye ve ipucu olabilir.

Bonsai sanatı sadece ağacın şekliyle ilgili değildir, içine yerleştirdiğiniz saksıyla birlikte bir ağacın genel kompozisyonudur. Bu öğelerden hiç birisi diğerini bastırarak ön plana çıkmamalıdır. İkilemde kalındığı takdirde ağaç yerine saksıyı arka planda tutmak daima daha iyi bir fikir olacaktır. Eğer emin değilseniz, köşeleri yuvarlanmış oval veya dikdörtgen, düz yan duvarlı ve basit ayakları olan bir saksı seçmek en iyisidir. Renk çok parlak olmamalıdır, saksı sırlı ise çok göz alıcı olmamalıdır.

Önce ağaca şekil verip daha sonra saksı seçimi yapmak tersi bir yöntemden daha uygun olacaktır. Unutulmaması gereken bir husus da ağacın karakteridir. Güçlü bir ağaç mı yoksa narin ve sakin bir ağaç mı? Saksı da bu karaktere uygun seçilmeli. Ağacın boyu, genişliği, dalların uzunluğu da gövde kalınlığının yanı sıra önem arz eder. Buna ilaveten, yaprakların rengi, meyvesi ve kabuk yapısı da önemli rol oynar. Estetikle ilgili bu hususların yanı sıra, bahçıvanlıkla ilgili hususlar da önemlidir. Bitkinin ekildiği saksının ebadı ve yüksekliği, ağacın sağlıklı gelişimi için elverişli olmalıdır.

Birçok ağaç topraktaki nemi çok hızlı tüketir ve dolayısıyla büyük bir saksıya ihtiyaç duyar (söğüt, morsalkım, ılgın gibi). Diğer ağaçlar ise çiçek ve meyve vermek için daha derin saksıya ihtiyaç duyar (kiraz, nar, ayva gibi).

Dik Tarzda:
=====================
Güçlü ağaçlar için: Dikdörtgen veya kare. Düz veya kavisli yüzeyler. Saksının alt kenarının yanı sıra üst kısımda da düz hatlar (özellikle de kurumuş kısmı fazla olan ağaçlar için). Çıkıntılı üst kenar. Yuvarlanmış köşeler. V-şekilli veya düz ayaklı ama daima vurgulu.

Narin ağaçlar için: Oval veya yuvarlak, dışarı doğru eğimli yan duvarlar. Sert bir şekilde vurgulanmış ayaklar.

Kıvrımlı Tarzda:
=====================
Güçlü ağaçlar için: Dikdörtgen, kare, lotus veya diğer çiçek şekilli, altıgen, sekizgen, yuvarlak veya oval saksılar. Dışbükey yan duvarlar, yuvarlak gövdeli. Düz veya içbükey yüzeyler, hafif dışarı doğru eğimli (alttan yukarıya doğru). Yuvarlak köşeler. Bulut veya çok süslü yapıda gösterişli ayaklar.

Narin ağaçlar için: Oval, yuvarlak, serbest şekilli. içbükey, özellikle saksının üst kısmında sarkıklık. Dar tabanlı. Ayaklar çok fazla vurgulanmamalı. Ayaklar dışarı doğru bakmalı ve az dekoratif veya hiç dekoratif (süslü) olmamalı. Uca doğru sivrilen kibar ve havalı ayaklar.

SAKSININ EBADI:

Saksının uzunluğu ağacın iki farklı simetrisine bağlıdır. Eğer ağaç geniş olmaktan ziyade uzun ise, saksı, ağaç boyunun 2/3’ü ile 3/4’ü arasında olmalıdır. Saksının yüksekliği de gövde tabanının çapına denk olmalıdır. Genel olarak, bu kuralları tam olarak uygulamak zordur. Uygulama daha çok iklime, türlere, ağacın yaşına, kök gelişimine ve ağacın menşesine bağlıdır. (Doğadan alınan bir ağa. Daha çok derin bir saksıya ihtiyaç duyar, bu kural çok soğuk veya sıcak bir iklime ait ağaçlar için de geçerlidir). Şelale tarzı ağaçlarda, saksı yüksekliği asla şelalenin uzunluğuna eşit olmamalıdır.

BİR BONSAİ SAKSISININ RENKLERİ VE YAPISI

Sırsız saksılar, her ne kadar diğer türler için de kullanılabilir olsalar bile genelde kozalaklı ağaçlar için kullanılır. Sırlı saksılar birçok yaprak döken, çiçek açan ve meyve veren ağaçlar için kullanılabilir. Saksı, ağacın en güzel göründüğü mevsimsel renklenmeyle en iyi uyum sağlayacak şekilde seçilmelidir. Aşağıdaki çizelgede çiçek, meyve, yaprak veya kabuk rengi için uygun bazı sır renkleri belirtilmektedir.

Ağacın renk özelliğine göre saksı seçimi:

tablo-1.jpg

Not: Parlak veya gösterişli sıra sahip saksıları kullanmadan önce iki kez düşünün.

BONSAİ SAKSILARININ ŞEKLİ VE DEKORASYONU/SÜSLEMESİ

Yukarıdaki tabloda, bir saksının optik yorumu ve gücünü belirleyen bazı karakteristikler verilmektedir.

Güçlü bir ağaç kalın, öne çıkan bir gövdeye, iyi vurgulanmış güçlü dallara, kaba (sert ve pürüzlü) bir kabuk dokusuna ve güçlü yüzey köklerine sahiptir. Saksılar, şekilleri ile aktif veya pasif bir hissi/algıyı ifade edebilir. Saksının görsel gücündeki bu ince özellikler, örneğin hafif ve narin görünümlü bir saksının kompozisyonu daha dinamik göstermesi gibi tasarımı farklı şekillerde vurgulamayı mümkün kılar. Genel bir kural olarak, saksının ayakları, ağzı ve kenarı ne kadar göze çarpıcı ve baskın olursa, şekli ne kadar süslü olursa, verdiği etki de o derece aktif olur.

Pasif saksılar genelde ılımlı olan ve kenarları ile ayakları saksının toplam görünümünü ifade etmek üzere bütünleşmiş haldeki saksılardır.

Aşağıdaki tabloda, farklı tarzlarda kullanılan bazı şekiller belirtilmiştir.

tablo-2.jpg
tablo-3.jpg

Not: Alta doğru daralan bir bitki saksısı dona karşı dikey veya eğimli duvarları olan saksılara göre daha dayanıklıdır. Dışbükey duvarları olan saksılarda saksı değişimi daha zordur, çünkü ağacı saksıdan çıkarabilmek için kök yumağının saksının kenarları etrafından kesilmesi gerekir.

Kaynak: bonsaipots.net - Home
İngilizce'ye Tercüme: Heike van Gunst
Türkçe'ye Tercüme: Taner Tuncer (Sakaki)

Ali H. ALI ve HakanG beğendi.
Eski 27-03-2012, 20:41   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çok teşekkürler Sakaki. Gerçekten çok çok değerli bir çeviri olmuş. Bu bilgiler türkçe olarak yoktu şimdi sayenizde oldu.
İlerde bonsailerimiz çoğaldıkça nasıl bir saksı seçileceği hangi boyutta olacağı nı anlayacaklar.
Yukarıdaki çeviriden anladığım kadarı ile 10 tane kabul gören saksı boyutlarından yola çıkarak benim anlattıklarım da sanırım kabul görür
Ya da 11 olur.
Ağcınız çok yüksek se biraz daha büyük boy saksı seçebilirsiniz sözünden anladığım da sanırım ağcınımızın dar alan da ki saksıda ayakta durma güçlüğünden olsa gerek. Ağaç ne kadar yüksek olursa devrilme riski de okadar çok olur.
Çeviriden de çıkarabildiğim ve çevirideki Boy orantısından giderek seçilen saksı boyutları. İz düşümü yarı çapından küçük olamayacağı sanrım kabul görecek makül bir ölçü olacaktır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 166674_1772573111376_1150729720_2062786_1367937_n.jpg (26.6 KB, 396 views)
Eski 27-03-2012, 23:15   #15
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Çok teşekkürler Sakaki. Gerçekten çok çok değerli bir çeviri olmuş. Bu bilgiler türkçe olarak yoktu şimdi sayenizde oldu.
İlerde bonsailerimiz çoğaldıkça nasıl bir saksı seçileceği hangi boyutta olacağı nı anlayacaklar.
Yukarıdaki çeviriden anladığım kadarı ile 10 tane kabul gören saksı boyutlarından yola çıkarak benim anlattıklarım da sanırım kabul görür
Ya da 11 olur.
Ağcınız çok yüksek se biraz daha büyük boy saksı seçebilirsiniz sözünden anladığım da sanırım ağcınımızın dar alan da ki saksıda ayakta durma güçlüğünden olsa gerek. Ağaç ne kadar yüksek olursa devrilme riski de okadar çok olur.
Çeviriden de çıkarabildiğim ve çevirideki Boy orantısından giderek seçilen saksı boyutları. İz düşümü yarı çapından küçük olamayacağı sanrım kabul görecek makül bir ölçü olacaktır.

Katkım olduğunu hissetmek zaten beni mutlu eden birşey, bu bakımdan asıl ben teşekkür ederim.
Çeviriyi yaparken kafama esas yer eden ve bir kez daha vurgulamak istediğim bir konu var ve bence herkes dikkat etmeli:

Yukarıda da söz edildiği gibi "en - boy" konusunu çok fazla tartışmaya gerek yok gibi zira sizinle birlikte 11 esnek yorum var Ama esas önemli olan saksı seçimini yaparken renkten, biçimden, süslerden, sırdan, hatlardan vs. ziyade öncelikle ağacın ihtiyaçlarını karşılayacak olan bir saksı olması.

Yani ağacımız soğuğa karşı duyarlı ise köklerini koruyacak bir saksı seçmek, meyve ve çiçek görseli olan bir ağaç ise nispeten daha derin bir saksı tercih etmek, nemi hızlı tüketen bir ağaç ise nemi koruyan bir saksı seçmek gibi kriterler öncelik arz ediyor. Kaldı ki ağacımızı yaşatamazsak saksının güzelliğinin bir önemi kalmayacak.

Diğer önemli bir husus da saksı estetiğinin, renginin, parlaklığının, süslerinin vs. ağacın görsel güzelliğini bastırmamasına dikkat etmek. Tersi de doğru olduğundan yapılacak şey bütünsel bir güzellik yakalamayı sağlayacak bir saksı seçmek.

Ve saksının görsel öğelerini yani örneğin rengi, sırı, parlaklığı, süsleri, ayak şekli vs., seçim yapmada en son kriter olarak değerlendirmeliyiz.

Benim çıkardığım sonuç bu oldu. Yanlış veya atladığım bir husus varsa düzeltin lütfen.

Harun Parlak beğendi.
Eski 27-03-2012, 23:20   #16
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Kesinlikle haklısınız. Önemli olan ağcımızın ön planda görünür olması ve saksı ile bütünlüğü.
En önemlisi ağaçlarımızın sağlıklı durabileceği uygun saksı.

Eski 28-03-2012, 14:36   #17
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Bonsai'de en önemli noktalardan biri saksı ile ağaçın uyumu.
Bu Görselik ve estetik olarak bir dengenin referas noktası.

Benim kırmızı dikey çizgi ile göstermek istediğim ise o çizginin ağaçın orta noktasını gösteren bir çizgi olduğu.

Bu çizgi birkaç bonsai formunda değişkenlik gösteriyor.
Zaten iki tezat örneğe ait fotoğraflar da örneklerde yer alır.

Bu bağlamda genel fomlarda orta çizgi saksını orta kısmına denk geliyor.

Lakin tezat formlarda gördüğünüz üzere denk gelmiyor bunu belirmek istedim.

Bir diğer konu ise dikey olarak iz düşümünde ağaçı yetiştiren kişinin referasn aldığı kısım farklı.

Ağaç yapraksız iken iz düşüm nerede ise saksıya denk gelir iken yapraklar ve sürgünlerin geliştiği dönemde iç düşüm saksı dışına az ya da çok çıkıyor.

Burada ki referas noktası ise şu ; aslında ağaçı geliştiren kişi ağaçını düzenli olarak budayıp geliştirmesine rahmen referans olarak minimum seviyede dal ve sürgünleri saksı bitiş noktalarına göre geliştiriyor.

Aşağıda ki örnekde bu nu daha belirgin bir biçimde anlatmaya çalıştım.

Gelişmeye bağlı değişen iz düşümünde sürgünler gelişitiği için izdüşümüne göre saksı ufak mış gibi görünür.

Lakin asıl olan çalışmaya yapan kişinin belirlediği iz düşümüne göre dengeli bir saksı boyutu ve oranı seçmesidir.
acer001a.jpg

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2012, 09:29   #18
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Dün yurtdışı bonsai sitelerinde gezerken çoğunda genel olan bir bilgi daha mevcut olduğunu gördüm.
Önerilen saksı derinliği = Ağaç gövdesinin çapı.

Harun Parlak beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024