agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2008, 01:14   #31
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
hocam acaba farklı fidanları henüz yaşken birbirine dolayıp dikersek birbirlerine kaynama gibi bir durumları olur mu? mesela burma şeklinde birşey yaptıktan sonra kaynaması gibi bir durum söz konusu olur mu? eğer olursa çok hoş bir görüntü çıkar gibi geldi.

falcon00 beğendi.
Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 05:54   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Farkli fidanlar derken, cinsleri ayni olan fidanlari anlatmak istediniz degilmi?
Olabilir, 2 veya daha fazla fidani sac orgusu gibi orer ve birlikte saksiya dikerseniz zaman icerisinde bir birleri ile kaynasacaklar, tek bir govde gibi olacaklar.

falcon00 beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2008, 12:03   #33
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
evet hocam aynı cinsten farklı fidanlar demek istedim.
teşekkürler ilginize.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 16:53   #34
Ağaç Dostu

susam's Avatar

Giriş Tarihi: 02-10-2008
Daha önce bu sayfayı görmediğime inanamıyorum. Her gün farklı bir şey öğreniyorum. Ali Bey özellikle gövde kalınlaştırma konusunu çok merak ediyordum. Verdiğiniz bilgiler altın değerinde. Çok teşekkürler.

susam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 19:48   #35
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
sayın ali bey başlığın başındaki kontraplağa sabitlediğiniz incir ağacınızın akıbeti ne oldu acaba. Üzerinden 2 sene geçmiş...

Botanig beğendi.
sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 11:24   #36
Ağaç Dostu

Sasahin iyi gunler.
Incir agacimi gecen yaz kaybettim. Iki uc gun susuz kalmisti, daha sonra suladim ama onu kurtaramadim.

Botanig beğendi.
Eski 29-12-2008, 14:33   #37
Ağaç Dostu

sasahin's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 10
başınız sağolsun, güzel görünüyordu... Ve bir şeyler öğretecekti bizlere. hepimizin başı sağolsun o zaman

Botanig beğendi.
sasahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 17:23   #38
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Ali Bey,
Yıllarca bir bitkiye bonsai olsun veya meyve versin diye bakıp sonra ölümünü görmek zor. Yetiştiricilikten zevk alan birisi için üzücü.
Geçmiş olsun.

Botanig beğendi.
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 04:51   #39
Ağaç Dostu

Arkadaslar herhangi bir agac kaybedildigi zaman insan dogal olarak uzuluyor.
Ama ilk agaci kaybetme soku gectikten sonra, onu nicin kaybettiginiz uzerinde durup ayni sorunu daha baska agaclarda yasamamak icin nasil onlemler alacaginiz dusunup cozumler uretmelisiniz(ornegin burada bitkileri sulama kuraklik nedeni ile bir sorundur. Bitkiler haftanin iki gunu sabahleyin 6 ile 8 arasinda sulanabilir diger zamanlar bitki sulamak yasak. O yuzden camasir makinesinden cikan duruleme suyunu, dus alirken suyun isinana kadar aktigi soguk suyu kovada toplamak bunu yani sira da yagmur suyunu toplamak icin buyukce 2100 litre bir palstik tank almak zorunda kaldim aralik ayinda epey yagmur yagdi, su an su toplama tanki yaridan fazla dolu)

Eski 16-03-2009, 21:57   #40
Ağaçsever

zm_sayhan's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2008
Çok sevgili vede saygıeğer Ali H. ALI hocam yazdıklarınızı gerçekten çok dikkatle okuyorum.. Bende bonsaiye başlamayı düşünüyorum.. Ama şu anda sadece yazılanları okuyarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorum... Yaşanan tecrübeleri göreyimki aynı hatayı yapmayayaım..

Hocam gerçekten elinize sağlık çok teşekkrler... Sunduğunuz bilgiler çok değerli...

zm_sayhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2009, 12:36   #41
Ağaç Dostu

zm_ sayhan iyi gunler aramiza hos geldiniz.
Mesleginiz icabi bitkiler hakkinda bircok bilgiyi bidiginizi dusunuyorum. Bu bilgileriniz bonsai calismalari yaparken kismen yardimci olacaktir. agaclar.net'te veya baska yerde verilen bonsai bilgilerini de bildiklerinizin uzerine ekleyince ve bir de sanatsal yaniniz, beceriniz varsa guzel bonsailer yapmaniz hictendir.

Yalniz unutmayiniz bonsaide sadece bilgi biriktirmekle bonsai yapilamaz, o biriktirdiginiz bilgileri agaclariniz uzerinde kullandik sonra bonsailer elde edeceksiniz.

Kolay gelsin.

falcon00 ve Enderin beğendi.
Eski 01-04-2009, 19:35   #42
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Ali bey bugün Uşak belediyesi bahçesindeki benjaminlerin sizin dediginiz gibi birleştirmeyle kalınlaştırılmaya çalışıldıgını fark ettim.Belki faydalı olur diye resimlerini çekip yükledim.Tam manasıyla henüz birleşmemiş ama

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg B.jpg (9.6 KB, 1465 views)
Dosya Türü: jpg IMG0090A.jpg (11.1 KB, 1469 views)
Dosya Türü: jpg IMG0091A.jpg (8.9 KB, 1448 views)
aknszgn beğendi.
AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2009, 12:15   #43
Ağaç Dostu

Bejamin inciri tropik bir bitki. Usak'taki iklim uygunsa, govdeler birbirlerine kaynayip kocaman agaclar olacaklar.

Benjamin incirinden guzel bonsailer yapildigini da unutmayiniz

Eski 01-06-2009, 02:52   #44
Ağaç Dostu

Savaş's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2009
Galeri: 131
Sayın Ali H. ALI bey,

3 Haziranda Ankamall Koçtaşta size göstermek ve fikirleriniz almak üzere, bir tane badem ağacı bonzai adayı ve bir tane de öldürdüğüm Antep fıstığı bonzai ağacı getireceğim. Bunlar üzerinde epeyce bilmeyerek doğru veya yanlış işlem yaptım. Ama şimdi, bir el atarsanız, bundan sonrası için cancağızlarıma daha uygun yöntemler uygulayayım. Getiremeyeceğim diğer bonzai adaylarının da resimleri çekip getirceğm. 3 Haziranda görüşmek üzere..

Saygılarımla.

Savaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2009, 13:36   #45
Ağaçsever

İncifem's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2009
İstanbul Esenler carrefourda da benjamin ağaçlarının ortası boş kalacak şekilde 7-8 tane ağacı sepet örer gibi örmüşler. Ağaçlar birbirine kaynaşmış. Çok hoş bir şekil almışlar. Bir dahaki sefere fotoğraflarını çekerim.

İncifem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 03:01   #46
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Ali bey köklerin kaya üzerine sarılması olan tarzın nasıl yapıldığını bir türlü anlıyamadım Birde boğarak kalınlaştırmada boğulan yerin altımı kalınlaşır üstü mü bu şekilde kalınlaştırılmış bir bonzai resmi var mı

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 13:01   #47
Ağaç Dostu

Orta boy bir bonsai yapmak icin, once ilgi cekici, 20cm boyunda 10cm genislikte(Olculerin birebir olmasi gerekmiyor, daha az ve ya daha cok olabilir) bir kaya bulursunuz. Koklerini kaya uzerine yerlestireceginiz bir de fidan.

Saksisindan 3-4 yil hic cikarilmamis bir fidan olabilir, o fidanin kokleri saksi icerisinde uzayip, saksi icerisinde uzaycak yer kalmayinca da kokler saksi icerisinde donup duracak. Iste boyle bir fidani saksisindan cikarip kokler uzerindeki topragi alacak, kokleri ortaya cikaracak ve kokleri budamadan tum uzunluklarini koruyarak, daha once buldugunuz kaya uzerine agaci yerlestirip kokleri de kayadan asagiya uygun yerlerden sarkitip(agacin on tarafindan en az 3 kok gorunmeli) seritler halinde kestiginiz bez parcalari ile kokleri kaya uzerine sarip kokleri sabitleyip oylece kaya uzerinde durmasini saglayiniz.

kaya uzerine sarilmis kokleri ve kayayi bir butun, bir agacin govdesi olarak dusunun ve onu derince bir saksiya dikiniz. kaya uzerine sarilmis koklerle birlikte olan kisim, saksi icerisinde, tamamen topragin altinda kalsin.
Herhangi bir agaca bakildigi gibi buna da bakiniz.

4-5 ay sonra saksi uzerinden biraz toprak alip kaya uzerine sarilmis kokleri biraz gorunur yapiniz, ve bu islemi, kaya ve uzerindeki koklerin, istediginiz seviyeye inene kadar her 4-5 ayda tekrarlayiniz.

Kaya uzerinde sarilmis koklerin istediginiz bir gorunumde olduktan sonra da onu kis sonu, sig bir bonsai saksisina geciriniz. Agaciniz artik yasamini o kaya ile birlikte surdurecektir.(Bu tarzda yeni bir calisma yaparsam sizlerle paylasacagim)

Bir agaci bogarak, govde kalinlastirmak istiyorsaniz. Agac bogdugunuz yerin uzerinden kalinlasacaktir.

Su an sizinle paylasabilecegim boyle bir calismam yok.

yeşilkolik beğendi.
Eski 17-09-2009, 13:43   #48
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Yorumunuz için teşekkürler.

Eski 17-09-2009, 13:53   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Bu yıl bahar başında tohumdan yetiştirmeye çalıştığım sakız fidanıma 1,5-2 ay kadar önce telle boğarak kalınlaştırma yöntemini uyguladım. Henüz çok ince olmasına rağmen bu kadar kısa sürede kalınlık telle boğduğum kısmın üst tarafından 2 katı kadar arttı. Bu normal bi süreçmidir yoksa boğma işleminden dolayımıdır bilemiyorum. Belki görsel olarak yardımcı olabilirim diye toprağını eşeleyip telle boğduğum kısmın fotosunu çektim.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Resim 005.jpg (69.3 KB, 1326 views)
yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2009, 18:52   #50

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Sakız derken, bu sakızı mı kastediyorsunuz. Bildiğim kadarıyla tohumdan çimlenme güçlüğü var. Aynı sakız ise nasıl başardığınızı merak ettim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 01:24   #51
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Fotoğraf için teşekkürler daha yakından çekim imkanınız varsa iyicene görürüz.

Eski 18-09-2009, 12:07   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Sakız derken, bu sakızı mı kastediyorsunuz. Bildiğim kadarıyla tohumdan çimlenme güçlüğü var. Aynı sakız ise nasıl başardığınızı merak ettim.
Linkini verdiğiniz konuda sakız ağacının antep fıstığının aşılanmamış hali olduğunu okumuştum. Eğer öyle ise ben bu fidanı bahar başında toprağa rast gele attığım antep fıstığından elde ettim. Hatta dün fotosunu çekerken üzerinde reçinemsi sıvının oluştuğunu gördüm. Eğer aynı sakızdan bahsediyorsak acemi şansı olsa gerek özel hiç birşey yapmadım çimlenmesi için. Ancak tohum olarak kullandığım fıstık çok tazeydi. Hatta üstündeki kabuk tamamen kurumamıştı.
Aynı fıstıklardan hala elimde mevcut olması lazım. Hemen çimlendirmek için bir kaç tane daha deniycem.

Gün içinde fidanın tamamını gösteren foto eklemeye çalışırım

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 20:20   #53
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Bonsai yapmaya karar verdim ama önce bilgi eksiğimi gidermem gerek.

bu iş içinde burası tam yeri iyi ki varsınız.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 20:48   #54

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Toplantılarımız da başlıyor yakında. onlara da katılırsınız.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 16:22   #55
Yeni Üye

swiftblast's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Herkese merhaba
ben bu siteye yeni üye oldum ve gerçekten bu bonsai sanatına fena halde merak sardım fakat!!! ): daha hiç bi girişimim olmadı ama merakım yeni başladı.kafanızı ağrıtmassam bir kaç sorum olacak
1-normal bir ağaç tohumdan fideye fideden yavaş yavaş ağaca dönüşüyor buraya kadar tamam fakat bonsai fideden yetişipte nasıl oluyorda sanki büyüyüpte küçülmüş bir ağaç biçimi alıyor çok merak ediyorum.
2-bi fide aldık biraz büyümesi için vede bonsai yapılması için tahminimce ortalama iki karış kadar bir büyüklüğe ulaşması gerekiyor.bu fideyi değişik stillerde yapmakta mümkünmüş.bu fidenin dallarının eğik kalması ortalama 2 sene kadar bir zam zarfından geçmesi gerekiyormuş bu telleri hiçmi çıkarmıcaz ayrıca tellerin altından çıkmak isteyen yeni sürgünlere denk getirmekte bira tuhafıma gitti anlamadım daha doğrusu
3-bide çelikleme denilen bir olay var ben biraz araştırma yaptım ne kadar doğru yaptım onuda bilmiyorum hızlı bir şekilde kök çıkarmak gibi bir olay herhalde bunuda ne zaman hangi aylarda yapıldığını ağacın gelişmesinde nasıl bir yol çizdiğini merak ediyorum
4-şimdi ben bir bonsai yapmak istiyorum fakat öncelikle ufak tefek tel sarma ne bilim toprak çeşitlerini öğrenme,hangi fidenin hangi saksıya dikilebileceği gibi en basitten en zoruna kadar burda herşeyi öğrenmek istiyorum.

Son olarak bana ne gibi önerileriniz olacak uzun bi yazı oldu kusura bakmayın artık .D ama gerçekten çok merak ediyorum ve acaba bende bi bonsai yapabilirmiyim diye düşünmeye 10/15 gündür başladım sürekli düşünüyorum hiç bilmedende elime bi fide alıpta boşu boşuna onu mahfetmek istemiyorum...TEŞEKKÜRLER herkese kolay gelsin

swiftblast Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 18:02   #56
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın swiftblast

Sormuş olduğunuz soruların tüm cevapları forum içinde mevcuddur.
Lakin siz aydınlatmak adına şöyle söyleye biliriz.

Bonsai bir oran ölçü küçültme sanatıdır.

Yani bir görsel ilizyon buna göre genç bir fidan öylesine estetik bir biçimde işlenir ki asıl yaşının önemi görüntüsüne oranla geri planda kalır. Kısacası 10 yaşında olan bir fidan görünüşte 100 ve yahut dah uzun yıllık bir görüntüye sahiptir.

Tabi bu yıllarca bakılan bir bonsai ile eş değerde değildir.

Bazı bonsailer geçmişi 3000 yılık bu sanatda 1200 yaşında olabilirler.

Bu yaşda olan ağaçlar tohumdan yahut doğadan daha belli bir yaşda iken bonsai uygulamalarına tabi tutulmuş ve yüzyılık bir eğitim ve gelişim işlemine tutulan paha piçilemez ağaçlardır.

Size tavsiyen bir fideden değilde belirli bir yaşa gelmiş 4 ila 6 yılık bir fidan ile başlamanız olaçaktır.

Bu sayde fidenin fidana dönüş süreçi kısalaçaltır.

Unutmayın doğru ve düzgün bir fidan seçtiğinzide iyi bir bakım ve buradaki değerli bonsai dostlarının sizi yönlendirmeleri ile 3 ila 5 yılda güzel bir bonsai sahip olabilirsiniz.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 09:57   #57
Yeni Üye

swiftblast's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2009
teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için,elimden geleni yapmaya çalışıcam çok zevkli olacağını düşünüyorum...teşekkürler

swiftblast Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2009, 21:14   #58
Ağaç Dostu

lastmohikan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Toplantılarımız da başlıyor yakında. onlara da katılırsınız.
nasipse olur tabi.

lastmohikan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 12:52   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-12-2009
merhaba,3-4 aydır bu siteyi inceliyorum,sürekli her yazılanı bir daha bir daha okuyorum,bu işe son derece ilgiliyim, burada yazanlara,yardımcı olanlara ve değerli fikirlerini paylaşanlara sonsuz teşekkürler.

aganta7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2010, 14:09   #60
Ağaç Dostu

aganta7 bu baslik altinda devam edebiliriz.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...931#post556931

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024