agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni63Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-01-2010, 15:04   #61
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Badem ağacında bahar ayında havai köklendirme yapmayı düşünüyorum. sizce badem ağacı havai köklendirmeye uygunmudur?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2010, 18:28   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Badem, otsu sürgün çeliklerinde yaz aylarında perlit içinde kök veriyor. Uygun ortamda havai köklendirmeye de olumlu cevap vereceğini düşünüyorum.

A.Şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 23:40   #63
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Sevgili Ali H.Ali hocam ve bütün üstadlarıma merhaba dün 5 tane süs narı aldım bu süs narlarının kalınlıgı kalemden ince bunların hepsini budayıp ana dallarını rafya ile sarıp birleştirmek istiyorum kalın bir gövde oluşturmak adına olurmu ? Birleştirme işlemini yaparken o minik 5 dalda kısmen kabuk soymam gerekiyormu (birleşmenin hızlı olması için)?.
Bir yazınızda Sn.Ali hocam:Iki govdeyi birlestirmek icin birlestirmek istediginiz yerleri, birlestirmeden once yuz yuze gelecek govdelerin kabuklarini odunsu kisma kadar soyup, govdeleri oylece bir birine baglayip sarmalisiniz. Zaman icerisnide kesilen yerlerden gelismeye basliyacak olan kabuklarla iki agac bir birine kayniyacaktir.Demişsiniz
Lakin soyulacak kadar kalın degiller.Bana bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

Düzenleyen AyhanMoran : 25-02-2010 saat 00:03 Neden: Ekleme yazı
AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:05   #64
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
AyhanMoran; biri birine yapışacak kısımları jiletle kesip düzgün bir şekilde sıyırırsanız, olur.

Fidanlarınız ve kabukları çok ince olduğundan, sadece biri birine yapışacak şekilde sararsanız yine kaynama oluşabilir.
Bu tür bir işlemde, her nokta aynı sene içinde kaynamayabilir.

Kolay gelsin...

yeşilkolik beğendi.
bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:11   #65
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
Çok teşekkürler bonsaisever ben jiletle kesmeyi cesaret edemiyorum bir sakatlık çıkarmamak için ama bu hafta sonu yinede deneyecegim.

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:26   #66
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Yabancı bir sitede benzer çalışmaları, tropik ve yarı tropik bitkilerde uygulanırken görmüştüm. Birleşmesini istedikleri gövdeleri birbirlerine tutturup (burada kabuğu soymanız yardımcı olacaktır) dışını kısmını sphangum yosunu ve torf gibi uzun süre nemliliği sağlayacak malzeme ile kaplayıp dışını da aluminyum folyo ile sarıyorlardı.

Bu teknik daha çok banyan stili bonsailerde kullanılıyor, belki siz de deneyebilirsiniz.

Ama tekrar uyarayım, bunu tropik ve yarı tropik bitkilerde uyguladıklarını görmüştüm, üstadların fikrini almadan denemeniz biraz riskli olabilir.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2010, 23:35   #67
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Evet, gövdenin yukarısından aşağı doğru sarkan kökleri de gövdeye birleştirebilirsiniz.
Ancak, bu çok daha uzun süreli bir işlem olur.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 12:05   #68
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Nar fidanlariniz genc ve kabuklarini soymaya cekiniyorsunuz. Fidanlarin genc olmasi, kabuklarini soymadan da onlarin, birbirleri ile kolayca kaynasmasini sagliyabilirsiniz.

Bahar gelmeden once(yeni tomurcuklar patlamadan once) fidanlarinizi birbiri ile sac orgusu yapar gibi orunuz sonra ordugunuz govdeleri, eletrikcilerin ciplak telleri sarmak icin kullandigi bandla, bandin yapiskanli kismi fidanlarin govdesine degil de disa bakcak sekilde sarip fidanlarin buyuklugune gore bir saksiya dikiniz. Buyume mevsiminde gubreleyerek ve hic budama yapmadan onlarin gelismesini saglarsaniz 2-3 yil icerisinde istediginiz govdeleri elde edebilirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 23:12   #69
-

Giriş Tarihi: 31-08-2010
Çamlarda gövde kalınlaştırma nasıl yapılıyor acaba?

öZNe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2010, 23:17   #70
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Genelde yapılan derin topraklara dikilip zamanla kalınlaşması bekleniyor.
Saksı ortamında bu çok zaman alır.
Eğer yapacaksanız altınada dikmeden önce köklerin yanlara gitmesi için bir levha koyun geri sökmesi kolay olur.

Eski 07-10-2010, 23:50   #71
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Çekiç veya tahta ile dövme yöntemi de çamlarda etkili oluyor.

Eski 08-10-2010, 11:32   #72
-

Giriş Tarihi: 31-08-2010
Sadece çamlar(bonsai) ile ilgili bütün teknikleri öğrenebileceğim bir kaynak önerebilir misiniz acaba?
Diğer sorum ise çamlarımın ucunda mum oluşmasına hiç izin vermesem 4-5 dalla yetinsem o dallar kalınlaşmaz mı?
Son soruma gelince , mame bonsai özellikle gene çamlar konusunda ayrıntı bulabileceğim bir kaynak var mı?
Not:Toprağa dikmenin dışında,büyük saksılara geçirmenin dışında küçük saksılarda ama toprağını değiştirerek ve köklerine bakım yaparak istediğim sonuçlara ulaşmam çok zaman alsa bile önerebileceğiniz tüm detayları deneyebilirim.

Şimdiden teşekkür ederim.Saygılar...

öZNe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2010, 13:43   #73
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Sorularınız tamamına cevap veremeyeceğim ama çamlarda mumların tamamı alınmıyor. Yalnızca gelişimi ve formu tamamlanmış, çok sağlıklı ağaçlarda 2-3 yılda bir tüm mumlar alınıyor. Bildiğim kadarı ile bu işlem de tüm çamlarda yapılmıyor. Bunun nedeni çamların ibrelerinin belirli bir ömrü olması. Emin değilim falan ibreler 2-3 yıldan daha fazla bir ağaç üzerinde kalamıyor, belki o kdara da kalamıyordur. Yani mumların tamamaını aldığınızda, eski ibreler de dökülünce ağacınızı kaybetmiş olacaksınız.

Doğayı gözlemlerseniz, kaya içerisinden çıkan çamların gövdelerinin en altı, üst kısımlara göre daha kalındır. Bunun sebebi kayanın o bölgedeki sıvı ve besin akışını durdurması ağacı sıkmasıdır. Bonsaide bunun toprağın hemen altında kalacak şekilde ağacı sıkan tel veya şerit ile uygulamak yaygın bir kalınlaştırma tekniğidir.

Kök ve dal gelişimi gövde kalınlığını etkileyen en önemli etkendir. Köklere ne kadar iyi bakım uygularsanız uygulayın, saksıdaki bir fidan topraktaki kadar gelişemeyecektir. Dalları budanan bir bitkinin gövde kalınlığının artması da yavaşlatılmış olacaktır. Bu yüzden kurbanlık dal dediğimiz dalları en son budamak üzere bırakıyoruz.

Eski 04-12-2010, 23:28   #74
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Herkese merhabalar,
Aranıza yeni katıldım. Tutkulu ve mantıklı bir doğa düşkünüyüm. Bonsailer de yaklaşık 1 yıldır ilgi ve inceleme alanıma girdi. Şu an için 6 adet bonsaim var. Bazılarında ufak tefek işlemler yaptım bazınlarında sorunlar var ve bazıları da iyi gibiler. Çok yakında resimli paylaşımlarım, sorularım ve yardım taleplerim olacak. Buradan, sizlerden çok şey öğrendim ama öğreneceğim daha da çok fazla şeyler olduğuna eminim. Burada aranızda olmaktan da çok mutluyum. Şimdilik sağlıcakla kalın...

alpmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 23:57   #75
Ağaç Dostu

maysan80's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2010
harika bilgiler var
ben nasıl da yanlış
başlamışım olaya
neyse diğerleri harika olcak

maysan80 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 01:18   #76
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Sorularınız tamamına cevap veremeyeceğim ama çamlarda mumların tamamı alınmıyor. Yalnızca gelişimi ve formu tamamlanmış, çok sağlıklı ağaçlarda 2-3 yılda bir tüm mumlar alınıyor. Bildiğim kadarı ile bu işlem de tüm çamlarda yapılmıyor. Bunun nedeni çamların ibrelerinin belirli bir ömrü olması. Emin değilim falan ibreler 2-3 yıldan daha fazla bir ağaç üzerinde kalamıyor, belki o kdara da kalamıyordur. Yani mumların tamamaını aldığınızda, eski ibreler de dökülünce ağacınızı kaybetmiş olacaksınız.

Doğayı gözlemlerseniz, kaya içerisinden çıkan çamların gövdelerinin en altı, üst kısımlara göre daha kalındır. Bunun sebebi kayanın o bölgedeki sıvı ve besin akışını durdurması ağacı sıkmasıdır. Bonsaide bunun toprağın hemen altında kalacak şekilde ağacı sıkan tel veya şerit ile uygulamak yaygın bir kalınlaştırma tekniğidir.

Kök ve dal gelişimi gövde kalınlığını etkileyen en önemli etkendir. Köklere ne kadar iyi bakım uygularsanız uygulayın, saksıdaki bir fidan topraktaki kadar gelişemeyecektir. Dalları budanan bir bitkinin gövde kalınlığının artması da yavaşlatılmış olacaktır. Bu yüzden kurbanlık dal dediğimiz dalları en son budamak üzere bırakıyoruz.
Sayın jeomeo,
Son paragrafta değindiğiniz konudaki bir hatanın telafisi demeyeceğim ama hani, bundan sonra ne yapmalı? Üstelk bitkinin saksıdan başka ortama alınma imkanı yoksa....

Saksıyı büyütmenin az da olsa bir yararı olur mu? Aynı zamanda gövdeyi çizmenin....

Son olarak gövde kalınlaştırma uygulaması her mevsimde yapılabilir mi?

Teşekkürler....

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2010, 13:31   #77
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Büyük saksıya almak gelişime faydalı olur. Tabi kullanacağınız toprağı ve bu işlemi yapacağınız zamanı iyi seçerseniz sonuçlarını daha iyi/çabuk görürsünüz. Unutmayın ne kadar çok kök olursa, bitki o kadar çok beslenir, o kadar çok dalı ve yaprak yapabilir. Bu sayede gövdesi de genişler/büyür. Ufak bir saksıda bitkinin yapabileceği kök miktarı fiziksel olarak saksı hacmi ile toprak hacmi arasındaki fark ile sınırlıdır. Bu yüzden büyük saksıya alırsanız yapabileceği kök miktarını arttırmış olursunuz.

Kalınlaştırma uygulamalarının hepsinin her mevsimde yapılmaması gerekiyor. En azından ben öyle düşünüyorum. Örneğin çam gibi reçineli ya da kanayan ağaçları aktif olduğu bir dönemde çizerseniz o bölgede kuruma olabilir çünkü enerji ve sıvı kaybı olacaktır. Ya da kökü tel ile boğmak için yaz ortasını seçerseniz işlem sırasında köklere zarar verme ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Ben ilkbahar ve sonbaharda saksı değişimleri yaparken tel ile nebarinin altından sıkıyorum. Yine aynı iki dönemde çekiç ile dövüyorum.

Eski 13-12-2010, 17:48   #78
Yeni Üye

sdbdr's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2010
***. aranızda çok yeniyim bende fıstık çamı tohumları vardı. onları ektim 1 hafta önce çıktılar. şemsiye şeklindeler bu fidancıkların güzel birer bonsai olmasını istiyorum. bunun için ne yapmalıyım?

sdbdr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 17:56   #79
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bahara bahceye geçirin. 3-5 yıl orada güzelce gelişsin. sonra üzerinde çalışmalar yaparsınız.
Bu ara onlar gelişirken başka gelişmiş fidanlar araştırıp onların üzerinde çalışmalar yapın.
Ozaman kadar tecrübe kazanmış olursunuz büyüyen fidanlar üzerinde istediğiniz gibi çalışmalar yapabilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2010, 18:09   #80
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Tohumdan yeni çikan çam fideleri mantara karşı duyarlılar. Orman fidanlıklarında bir yıl boyunca her ay ilaçlanıyorlar. İlaçlanmayınca sapı kararıp kuruyor fideler .

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 18:13   #81
Yeni Üye

amagra's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2011
herkese selam

Ben de bonzai hakkinda cok yeni ve acemiyim...gerci 13 tane fidanim var simdilik saksilarinda gelisiyorlar...ihlamur agacim 2 yasinda ve ben de onu bir kayanin ustunde sekillendirmek istiyorum ve bu uygulamayi ne zaman yapsam uygun olur ve bu uygulamada gene normal toprak karisimi mi kullanmak gerekir. Her kese iy
i calismalar.

amagra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 18:41   #82
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Kışa kadar beklemekte yarar var. Ağacın kökü üzerinde çalışma yapılacağı için uyuklama döneminde uygulamayı yapmak en iyisi. İzmir'de sık sık toplanırız. Mevsim geldiğinde birlikte çalışmayı yapabiliriz.

Ağaçların türlerine göre toprak karışımları farkedebiliyor ama, genel olarak aynı toprak karışımı uygun.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2011, 20:38   #83
Yeni Üye

amagra's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2011
çok teşekkürler cevabınız için ... Tabi ki beraber çalışabiliriz...görüşmek üzere

05353911875 telefonum haberdar ederseniz sevinirim

Cingöz Ayhan beğendi.
amagra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 12:40   #84
Yeni Üye

salena78's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2011
Öncelikle Merhaba... Yeni bir üyeyim... Bonsai merakı başladı bendede... 3 ya da 4 yaşında saksıda yetiştirmiş olduğum yaklaşık olarak 1,5 metre boyunda bir limon ağacım var. acaba onu bonsai yapabilirmiyim, yapılabilirse mevimi olarak hangisi uygudur.

salena78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2011, 16:10   #85
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Bence limonunuz dursun ilgili bölümdeki bilgileri okuduktan sonra daha uygun türlerle başlayın mesela (ligustrum-kurtbağrı) olabilir.

Eski 14-10-2011, 21:49   #86
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2011
Sizlerin çalışmalarını okuduktan sonra buyuk bir hevesle bende başlıyorum... :)

Öncelikle herkezi bu tutkusundan dolayı kutluyorum harikasınız..
Daha ilk bonsaim oldugu için neler yapıp yapamayacagımı bu agac hakkında düşünmekteyim. Öncelikle birçok acemi gibi cinsini bilmiyorum .
Ve bir beyin bonsai sini numaralandırarak yardım talep etmesinden etkilenerek bende aynı şeyi yaptım. Govde kıvrımlı oldugu için sarı olarak gosterdigim kısımları tellendirebilirmiyim ve numara verdigim kısımları budamak govdeyi kalınlastırırmı?
ayrıca bu aksam bonsaimi minik dar saksısından kurtarıp geniş bir saksıya aldım . Torf adlı bir toprak kulandım yeni saksısı için. ( sizlerin saksı değişimini tamamen okuyarak işlemi gerceklestirdim) şimdiden tesekur ediyorum

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Snapshot_20111014 - Kopya.jpg (25.1 KB, 983 views)
Dosya Türü: jpg Snapshot_20111014.jpg (25.1 KB, 976 views)
Dosya Türü: jpg Snapshot_20111014_1.jpg (29.7 KB, 971 views)
Qzkanboss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 00:34   #87
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
sayın Qzkanboss

hoş geldiniz ilk heyecan ve sabırsılık ile saksı değişimi yapmışsınız aslında bir kaç ay daha beklemeniz daha iyi olurdu.
İlk başlıyan biri olarak eğer ağaçın köklerinde saksı ile ilgili bir problemi olmadığı sürece ani saksı değişimlerine gerek yoktur.
Forum içerisinde saksı değişimi konusun bir çok bilgi ve bu bilgilerin içinde ise en doğru zamanı yazan başlıklar yer almaktadır.

Bir diğer konu ise toprak karışımıdır.Torf kulanmışsınız yine forum içerisinde doğru toprak karışımları konusunda bilgi vardır.Tek başına torf i değildir.

BUdama zamanı ile ilgii bir çok bilgide aynı şekilde forum içinde yer almaktadır ve kısaca yazmak gerekir ise saksı değişimi gibi bir işlemlden sonra telleme ve budama için ağaçınızın biraz güçlenmesi yani 2 ya da 3 ay ağaçınıza dokunmamaız gerekir.

Şİmdilik ağaçınız için uygun ve doğru yeri bulmalı sulama konusunu okumalısınız.

Ağaçınızın türü:Ulmus parviflolia yani Çİnkaraağaçıdır.

Saygılar

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2012, 20:51   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2012
bende yeni bonsaı meraklılarındanım kalın olarak yani hazır olarak aldığım bonsainin yapraklarından koparıp cillendirdim kışın şimdi ise 25 cm boyunda oldular ve yapraklı üzerindede 5 farlı dallar var bu bunu nasıl şekillendirecem bilmiyorum neler yapmam gerekir yardımıc olursanız sevinirim fotorafını göndercem

akman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 08:33   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2013
Merhabalar. Sitenize yeni üye oldum. Bonsaiye heves ediyorum. Birkaç bir şeyler okudum hakkında. Zeytin ve nar ağacından bonsai yapmayı istiyorum. Ama nasıl fidan seçmeliyim? Dışarıya dikme şansım var bir yıllığına ama bu süre içerisinde na yapmalıyım? İlk yapmam gereken şey nedir? Normal bırakıp büyümesini mi beklemeliyim?

drbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 12:54   #90
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi drbahcivan Mesajı Göster
Merhabalar. Sitenize yeni üye oldum. Bonsaiye heves ediyorum. Birkaç bir şeyler okudum hakkında. Zeytin ve nar ağacından bonsai yapmayı istiyorum. Ama nasıl fidan seçmeliyim? Dışarıya dikme şansım var bir yıllığına ama bu süre içerisinde na yapmalıyım? İlk yapmam gereken şey nedir? Normal bırakıp büyümesini mi beklemeliyim?
Merhaba drbahcivan,

Öncelikle forumda "Bonsai" bölümündeki başlıkları ve konuları iyice incelemenizi öneririm, bu şekilde kafanızdaki sorular hakkında daha iyi bir fikir sahibi olursunuz, en azından temel konularda.
Daha sonra adayınızın fotoğrafını çekerek Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar - agaclar.net bölümünde bir başlık açıp yüklerseniz, bonsaiyle ilgilenen tüm arkadaşlar size daha iyi bir fikir verebilir ve yorum yapabilir.

Kolay gelsin.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024