agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Biçim verme teknikleri
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-03-2007, 18:10   #61
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bonsaisan İzmirli. Benden başka kim var burada?

yeşilkolik beğendi.
memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 12:39   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Memet, kimseden ses cikmadi. Koca Izmirde senden baska bonsai ile ilgilenen yok gibi. Mine, burasini gormedi, gorse bende Izmirdeyim ve bonsai ugrasinin icindeyim derdi.
Izmirdeki bonsaicilerin sayilmiyacak kadar cok olmasi dilegi ile hosca kal.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2007, 12:44   #63

memet's Avatar

iş sezonları açıldı başı kalabalık. Yoksa onlar iki kişilik ekip zaten.
Yani dört kişiyiz. Zamanla klüp kuracak, sergi açacak kadar kalabalık olacağımıza eminim.

Eski 24-03-2007, 13:23   #64
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Aa şimdi gördüm Hocam, bu ara yoğun çalışıyorum, ama fidanlarımı ihmal etmiyorum Umarım kalabalıklaşırız da biz de bir uygulama çalışması yaparız, ne güzel olur.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 20:56   #65
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
ben istanbuldayım. atölye çalışmaları ve çay işi/kulüp işi bayağı hoşuma gider.

Ankara Bonsai Derneğininin kısaltması olayı yani A.B.D olayına resmen kahkalara attım ve gerçekten üzüldüm. samsunluyum. böyle bir dernek buluşması 6 saat yol çekip ankaraya bile gelirdim. yaz aylarınızdaki buluşmalar için. psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeniyim.

istanbullu arkadaslarla tanışmak görüşmek hoşuma gider.

ali bey sürekli takipcinizim. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 13:45   #66
Ağaç Dostu

Tasdelenmurat, aramiza hosgeldin. Benim takipcim olacagini soylemen bonsai icin yeterli deyildir. Takip edip ogrendiklerini uygulaman ve deneyimlerini burada paylastigin zaman takip edildigimin farkina varacagim ve bu beni sevindirecek.

Turkiyede su an, kurulmus bir bonsai kulubu yok, belki bu konuda da size gorev dusuyor, ne de olsa bu islerden hoslandiginizi belirtmissiniz. Kim bilir belkide Samsunda kuracaginiz kulup Turkiyede bir ilk olur.

Uyeler tanisiyor bolumunde sizi taniyaylim ve bonsaili sohbetlerimize devam edelim, hosca kaliniz.

Eski 19-04-2007, 13:05   #67
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler, nisan ayi ucuncu sali aksaminda, Graig arkadasimiz agaclari uzerinde dallari nasil gelistirdigini, getirdigi bir ornek agac uzerinde bilgiler vererek anlatti. Graig'in agaci, Australiya yerli agaclarindan heybetli bir Banksia serrata idi. Bu agac govdesinin kalinlasmasi icin, uzun zaman kontrol altinda yerde dikili kalmis, govde kalinligi yeterli olunca da saksiya alinmis[Banksialarin ozelligidir yaslandik sonra govdesi halka halka kalinlasiyor.]

Uzerinde yapilan dal diziminden sonra, dallar uzerinde cikan yeni surgunler, surekli uzerinde iki tomurcuk kalacak sekilde cimcik alimla budanmis. Her budanmadan sonra acilan iki tomurcuk iki dalcik olmus, tekrar cimcik alimla budanan bu iki dalcik dort olmus ve bu surup giderken dalciklar agacin uzerinde cogalip simdiki forumunu almis.

Genelde buyuk yapraklarin, agacin dis taraflarinda ciktigini soyliyen Graig, bu buyuk yapraklari surekli budadigini ve bu budama sonucunda agacin ic, ve alttaki dallarinin gunes gormesini, ayni zamanda dallar arasindaki hava dolasiminin da daha iyi oldugunu sozlerine ekledi.

Agaclarina dis mekanda baktigini, surekli saksilari cevirip agaclarin arka taraflarinin da gunesten yararlanmalarini sagladigini. Sivi gubre verecekse vermeden once mutlaka agaci sulayip ondan sonra gubre verdigini, agaclarina sulamayi, saksi uzerindeki toprak kurumaya baslarken yaptigini, bunun da saksidaki topragin icerisine havanin girmesini ve bu havadan da koklerin, nefes almasini sagladigini sozlerine ekledi.

Asagida uzerinde bilgi aldigimiz banksiadan baska diger uyelerin getirdigi sonbahar yaprakli agaclar vardi onlari ve bir de kokleri kaya uzerine sarilmis akcaagaci da, sizlerle paylasmak istedim.

Mayis ayinin ucuncu sali aksamina kadar hepiniz hosca kaliniz.

nisan sali aksami 001.jpg
Banksia serrata
nisan sali aksami 002.jpg
govdenin yakindan gorunusu

nisan sali aksami 008.jpg
Graig agaci hakkinda bilgi verirken

nisan sali aksami 006.jpg
Yaprak dokumune hazir, Sigla

nisan sali aksami 007.jpg
Sonbaharda cin karaagaci

Eski 19-04-2007, 13:11   #68
Ağaç Dostu

nisan sali aksami 003.jpg

nisan sali aksami 004.jpg

Deyisik acilardan cekilmis, kokler kaya uzerine sarilmis akcaagac[Acer buergerianum]

Eski 19-04-2007, 13:12   #69

memet's Avatar

Ali abi, arkadaşlarına selamlarımızı ilet, yine hayran bıraktılar bizi burada.
Bakalım, belki zamanla biz de onlara çalışmalarımızı gösteririz.

Eski 19-04-2007, 13:32   #70
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Ali Bey bu ağaçlar harika, hele kaya üstü çalışmaya bayıldım. Yeterli donanıma sahip olduğum ilk bunu deneyeceğim Sığla bir başka güzel.

Bilgiler için ayrıca teşekkürler.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 14:02   #71
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
Ben de sığla ağacını gözüme kestiriyorum daha başından beri ama bakalım başarabilecekmiyim iki adet derin budama yaptığım sığla sürgünlerini verdi
Bilgiler ve resimler için sonsuz teşekkürler Ali Hocam...

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2007, 14:29   #72
Ağaç Dostu

Memet olur selamlarini soylerim.

Aybala zeytinler geliyor, belki yanlarinda incirler de olur. Bence hic vakit kaybetmeden istedigin tarzi denemelisin. Ne kadar erkenbaslarsan o kadar erken bonsai sahibi olursun. Kaldiki sana yardim edecek bu kadar arkadasin varken hemen baslamalisin.

Salvia sigla uzerinde yaptigincalismalari paylasirsan belki yardimci olabiliriz.

Hepinizin gunleri bonsai ile dolu gecsin.

Eski 19-04-2007, 22:52   #73
-

Giriş Tarihi: 16-04-2007
hocam
haddim olmayarak belirteyim ki "Banksia serrata" çelişik bir gövde akışına sahip. Gövde bir süre sağa gelişmis sonra zorlama bir eğimle yönü sola çevrilmiş. Bakınca dikkati çeken bir hareket uyumsuzluğu oluşmuş, tepe kökün üzerindeki ilk hareket yönüne dönmeyince... Bu tip ukalalıkları yapabileceğim, 'bu ağaçtaki sorun ne' başlığı açsam mı acaba, elli yıllık ustalara laf etmiş oluruz ama öğretici de olabilir.

tumbleweed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2007, 14:37   #74
Ağaç Dostu

Iyi gunler Tumbleweed, ben dusunduklerinizi, buraya yazmanizin, ukalalik oldugunu dusunmuyorum. Her zaman, sizin ve diger arkadaslarin yapacagi, olumlu ve ya olumsuz tum goruslere, elestirilere, acigim. Her turlu gorus ve dusunceleri yazip tartismak, inaniyorum ki bizi bonsaide cok ilerilere goturecektir.

Dogada, bitkiler kendi cinslerinin buyume, ozelikleri disinda, dogru gelen isiktan, yansiyan isiktan, ruzgardan, kardan, yildirimdan, onunde duvar gibi duran kayalardan ve hastaliklardan etkilenip buyuyen bitki govdeleri, duzensiz celiskili gibi bir gorunus sergilerler. Biz bu govdelere, hayret ve saskinlik icerisinde bakariz nasil oldu da bu govde, boyle agilmemesi gerekirken egildi diye de dusunmeden edemeyiz. Saga dogru buyuyen bir agac govdesi, cok keskin bir donusle sola yukselebilir. Bu ani yon deyistirmenin, bircok nedenleri olabilir, ornegin bitki daha fidanken govdesi cesitli nedenlerde zarar gorup kopmus olabilir. Ama bitki olmemistir, direnis ve yasama istegi, sol tarafindaki kucuk dalcikla yeserip tekrar yukselmiye baslar ve o dalcik kirilan saga dogru buyuyen eski govdenin gorevini yuklenip sol tarafa dogru yukselmiye baslar, Zaman icerisinde bitkinin saga dogru yukselirken ani sola donmus bir govdesi olusur.

Doganin bu guzelliklerinden etkilenip[siz celiski diyorsunuz] bonsai saksisina diktiginiz agaclarda uygulamak bonsai sanatinin inceliklerindendir.
Dogada dolasirken cevrenizdeki agaclarin buyume sekillerine hep dikkat edin. Bu agaclara bakarken, simdiye kadar hic dusunmediginiz, hic gormediginiz bir cok cesit bircok tarz goreceksiniz, bu da bonsai yaparken agacniz uzerinde tarz seceneklerinizi, bilincli olarak artiracaktir.

Yukarda resimde gorunen banksia agacinin govdesi, once saga sonra sola yukseliyor sonra, soldaki uzun dalin ciktigi yerden, yumusak bir sekilde tekrar saga donuyor. Dikkatli bakarsaniz dallar arasindaki saga dogru egilmeye basliyan govdeyi gorebilirsiniz.
Aslinda dengeli buyumus, hayranlik ve saygi ile bakilabilecek bir agactir.
Dilerim ki sizlerin de boyle agaclari olur. Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eski 20-05-2007, 13:28   #75
Ağaç Dostu

Hepinize selamlar, mayis ayinin ucuncu sali toplantisi diger toplantilardan farkli oldu. Bir firmadan gelen biri, yani bir urunu bizlere tanitti. Her zaman oldugu gibi uyeler yine agaclarini sergiledi. Burada sonbahar oldugu icin yapraklari renklenmis ve dokulmeye hazir agaclar sergileniyor. Bunlardan 3 tanesinin resimlerini cekip sizlerle de paylasmak istedim.

Bizlere tanitilan yeni urunun ismi "SEASOL" bu urun %100 organik olup, deniz yosunlarindan uretiliyor. Uretimde kullanilan yosunlar, denizde yasiyan canli yosunlardan deyil de, karaya vurmus yosunlar toplanarak kullaniliyor.
Seasol icerisinde bircok vitaminler, potasyum, amino asit, bir de auxins ve cytokinins hormonlari ile bitkileri buyumeye uyaran ve tesvikeden bir urun.

Bu urun bitkilerin, saglikli ve guclu buyumelerini sagliyor. Bitkilerin daha fazla cicek ve meyve vermelerine yardim ediyor.

Bitkilerin daha guclu bir kok sistemi olusturmasina yardim ediyor.

yaprak ve meyvelerdeki hucre duvarlarinin daha kalin ve guclu olmasini sagladigindan boceklere ve mantar hastaliklarina karsi bitki daha direncli oluyor. Ustelik kiragi ve dona karsi da direnci artiyor.

Cimlere, ic mekan, dis mekan bitkilere, sus agaclarina, meyve agaclarina, fidelere, fidanlara, hasta olan ve yeni dikilmis bitkilere[cunku bu urunun gubre olmadigi savunuluyor] Kullanilabilen bir bir urun tanitildi.

Urunun tanitimindan sonra da uyelere indirimli bir fiyatla urunu sattilar. Urunun bu kadar ovulmesine dayanamayip ben de bir sise aldim.

Tum pazarlamacilarin meslegidir, pazarladiklari urunu goklere cikarirlar.
ben de bunlari goz onunde tutup bu super! urunu bir ve ya iki bitki uzerinde deneyip sonuclarini gordukten sonra bonsailer ve diger bitkilerim uzerinde kullanacagim. Uzerinde deneme yaptigim bitkilerdeki sonuclari da sizlerle paylasacagim. Belki bu urun, bir gun oraya da gelir.

mayis sali toplantisi 004.jpg
Seasol

Uye arkadaslarin sergiledigi agaclar.

mayis sali toplantisi 001.jpg
Yapragini dokecekken tek bir cicek acmis nar

mayis sali toplantisi 002.jpg
Akcaagac.

mayis sali toplantisi 003.jpg
Sigla

Gelecek ayin 3. sali aksamina kadar hosca kaliniz.

Eski 22-05-2007, 14:07   #76
Ağaç Dostu

Selamlar arkadaslar, bu ayin ucuncu sali aksami cektigim bonsai resimlerinden nar ve akcaagac uzerinde kucuk hatalar var. Onlari farkedip sormanizi bekledim. Ozellikle de sayin Tumbleweed Mutlaka sorar dedim. Ama belli ki isleriniz cok yogun. Yine de gozunuz carparsa bu iki agaca dikkatlice bakiniz.
Hepinize sevgiler.

Eski 22-05-2007, 14:58   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Merhaba.

Açıkçası Ali hocam dikkatimi çekmese daha önce baktığım bu resimlere daha dikkatli bakmazdım. Ali hoca hatalar var diyorsa vardır. Bence;

Narda: Sağ en alttaki kalın dalın üstünde dal olmaması ve biraz görüntü bozukluğu yapıyor. Solda alttan 3. dal çok fazla aşağı eğilmiş. Biraz daha yukarı eğimli olsa daha güzel olurmuş sanki.

Akağaçta: Alttaki iki dalda eğer yaprak çıkması sağlanamıyorsa bence kesilmeleri daha uygun olurdu ...

Benden bu kadar hocam sevgiyle

vekilori Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 17:24   #78
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Merhaba,
Narda sol alttan ikinci dal,dal dizimini bozuyor.Onun orada olmaması lazım.Aynı durum akçaağaç için de geçerli.Sol alt dalın üzerindeki dal yine dizimi bozuyor.Akçağacın sağ alt dalı da sanki bakana doğru çıkmış gibi.Sevgiyle kalın.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 14:46   #79
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler, Vekilori ve Cuce nar resimlere bakip yorum ve gorus bildirdiginiz icin tesekurler.

Bence nar uzerindeki dal dizimi iyidir. Gozume carpan ilk sey, agacin ilk dali saga dogru uzaniyorken agac saksinin yine sag tarafina dikilmis ve saksi ile agac arasinda bir dengesizlik olmus. Oysa agac saksinin sol tarafina dikilmis olsa, saga dogru uzanan ilk ve en uzun dal saksinin bos kalan sag tarafida daha guzel durup saksi ile bir denge olusturacakti.

Akcaagacta ise sizlerin de farkettigi gibi ilk dalin one dogru cikmasi yaninda agacin govdesinin saksidan cikip yukseldigi yerde[resim net olmadigi icin iyi gorunmuyor] bir cikinti olusuyor o cikinti yillar once agaca yapilan asidir onca sureye ragmen o asi yeri hemen goze carpiyor bu da bonsainin guzelligini bozuyor. Bunca zaman, emek verdikten sonra, agac hatali da olsa insan Birakamiyor ve bakmiya devam ediyor. En iyisi bonsai yapmak icin agac secerken asilanmis yerler, veya onden kesilip budanacak kalin dallar varsa, bunlar hep, goz onunde tutulup ileride olabilecek olumsuz goruntuleri onlemek icin bonsaiye uygun agaclar secilmeli.

Sizlere guzel bonsai calismalari diliyorum.

Eski 20-06-2007, 14:29   #80
Ağaç Dostu

Camlar

Hepinize iyi gunler, dun aksam Melbourne'da soguk ve yagmur vardi. Bonsai toplantisina cok uyeler gelmiyecek diye dusunurken. Beklenenden fazla bir katilim oldu. Belkide Steve'in camlar hakkinda verecegi bilgileri kacirmamak icin herkes ordaydi.

Steve'i gecen yildan tanirsiniz hani ardic agaci uzerinde calisma yapan arkadas. Stev igne yaprakliar uzerinde calismayi seven biri. Oyle olmasina ragmen cok guzel bir zeytin agaci var, ilk firsatta o zeytin agacinin resmini sizlerle paylasmak istiyorum.[Agustos ayinda yillik sergimiz olacak buyuk bir olasilikla zeytinin resmini o gun cekerim]

Steve dun aksam, japon kara camlari[pinus thunbergii] hakkinda bilgiler verdi.
Konusmasina, camlardan bonsai yapacaklari uyararak basladi.
Camlarin budanmadan, kandillerin[camlarda, baharda gelismeye basliyan ve igne yapraklarin, daha bir birine yapisik durumdaki surgunlere, ingilizcede verilen isim candle=kandil] uclari alinmadan camlardan bonsainin yapilamamiyacagini vurguladi. Onun icin camlardan bonsai yapilacagi zaman, fidanin uzerindeki istenmiyen dallar budanmali ve agaca istenilen sekil verilmeli Bu arada agacin arka tarafindan secilecek bir dal alabiladigince buyumeye birakilir o dal kurbanlik daldir agacin govde kalinligi istenildigi kalinlikta olunca o dal budanir[buyumeye birakilan kurbanlik dal, buyuduk sonra, asagisinda kalan govdeyi de gelistirip kalinlastirir. Bu yontemi baska cins agaclara da uygulayabilirsiniz.]

Steve kandil uc koparmasini iki asamada yaptigini belirtti:
A/ Baharda igne yapraklar kandil uzerinde acilmadan, kandili yarisindan ve ya yaridan biraz fazlasini kopariyor [parmak uclari ile]. Ilerliyen gunlerde kandil uzerinde kalan igne yapraklar bir birinden ayrilip gelisiyor.

B/ Yazin ortalarina dogru daha once yari budanmis surgunler[ilk budandiginda kandildi] uzerinde 3-4 cift igne yaprak kalacak sekilde,[ Budanan yerin altinda igne yaprak yoksa surgun tomurcuk vermeyip olecektir] makasla tekrar budanir.
Kisa bir sure sonra budanan yerlerden, 3-4 tane tomurcuk belirir, Bu tomurcuklar kandil durumuna gelince iclerinden istenen iki tanesi secilir ve digerleri budanir. Agacin ust tarafindaki daha az gelismis kandiller birakilip fazla gelismisler budanirken, agacin alt tarafindaki dallarda tersi yapilip guclu kandiller birakilip zayiflar budanir ki bu da agacin dengeli buyumesini saglar.

Bu yontemi agaciniza surekli uygularsaniz agacinizin cok dalli ve toplu bir forumda olmasini sagliyacaksiniz.
Bu uygulama japon kara camlari icindir. Japon beyaz camina[Pinus parviflora] bu uygulamayi yaparsaniz ayni tepkiyi vermiyecegini .
Ne kadar kitap ne kadar yazi okusaniz, camlar uzerinde denemeler calismalar yapmadan camlarin nasil tepki verecegini kestiremezsiniz diyor steve.

Bir cogunuz fistik camlari uzerinde calismalar yapmayi istiyorsunuz ve ne yapacaginizi bilmiyorsunuz. Yukardaki uygulamayi fistik camlarina uygulayip nasil bir tepki alacaginizi gozleyiniz. Belki japon kara camlarinin verdigi olumlu yaniti fistik camlarinda da alirsiniz. Camlariniz uzerinde calismalar yaparken zaman ve diger bilgileri not etmeyi unutmayin. Bu bilgiler hem size hem de daha sonra bilgi vereceklerinize kaynak olacak.

Asagida steve'in calismalari yani sira, bonsai saksisina gecirmeden once bir uyenin bazi agaclarindaki budama ve tellemeleri de gorebilirsiniz.

haz.sali 008.jpg
Steve camlar hakkinda cizimle bilgi verirken.

haz.sali 009.jpg
Kurbanlik dali yeni kesilmis bir cam[sol taraftaki beyaz etiketin ust tarafindan uzanan dal. kurumus dal gorunumu verilecek]

haz.sali 010.jpg
haz.sali 011.jpg
bir baska fidan hakkinda bilgi verirken.

haz.sali 012.jpg
Yakin bir zamanda kurbanlik dalinin kesilecegi bir cam.

Eski 20-06-2007, 14:39   #81
Ağaç Dostu

haz.sali 007.jpg
Sagdaki iki bonsai kurbanlik dal birakma yontemi ile govdesi kalinlastirilmistir.

Asagidaki agaclar, bonsai saksisina alinmadan once uzerlerinde yapilan
calismalar.

haz.sali 001.jpg
Atlas sediri

haz.sali 002.jpg
Japon kara cami

haz.sali 003.jpg
Ardic

haz.sali 004.jpg
Mazi

Bu calismalardan eklenen resimler, fidancilardan agac secerken size yardimci olacagini dusunuyorum.
Ustelik onunuzde bonsai yarismasi da var.
Onumuzdeki ayin 3. sali aksamina kadar saglicakla kaliniz.

Eski 19-07-2007, 13:16   #82
Ağaç Dostu

Hepinize selamlar, bu ay yaptigimiz sali aksami toplantisina katilim cok azdi. Nedeni ise, sanirim cok soguk ve yagmurlu bir havanin olmasiydi.

Toplantinin ilk bolumunde, gelen ay yapilacak olan yillik bonsai sergisinde, gorevli arkadaslarin neler yapacaklari, kimler kac agacla sergiye katilacak, sergiden sonra duzenlenen yemege kimler gelebilecek gibi konular tartisilip konusuldu.

Toplantinin ikinci yarisinda ise uyelerin getirdigi agaclar uzerinde, deneyimli kisilerden, gorus ve oneriler alip, agaclari uzerinde kisa bir sure calistilar. uzerinde calisilan agaclari kimse bitirmedi belki evde devam edecekler diye dusunuyorum.

Agaclari uzerinde calisan arkadaslarin, Kimi resimlerini asagiya ekliyorum.
Bir dahaki sefere yapacagimiz atolye calismasinin daha uzun sureli ve daha cok katilimla olacagini dusunuyorum. O zaman daha fazla resim cekip, agaclarin calismadan sonraki durumlarini da goruntulemeye calisacagim.

Aylik sergi masasina konan [el yapimi saksiya dikkat ediniz agac ile nasil bir uyum icerisindedir. Bu tarz saksilari comlek yapanlara, kolayca yaptirabileceginizi dusunuyorum.] asagidaki son resmi de hepinize armagan ediyorum. Herkesin boyle guzel bir agaci olmasini dilerim.
Gelecek ayin ucuncu sali aksamina kadar saglicakla kaliniz.

Tem. sali aksami 001.jpg

Tem. sali aksami 002.jpg

Tem. sali aksami 005.jpg

Tem. sali aksami 006.jpg

Tem. sali aksami 007.jpg

Atolye calismalarindan genel goruntuler.

Eski 19-07-2007, 13:21   #83
Ağaç Dostu

Tem. sali aksami 004.jpg
Elde yapilmis ozel bir saksiya dikilmis cam agaci[agacin boyu 10cm kadar]

Eski 19-08-2007, 06:31   #84
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Bu kadar büyük kurbanlık dal bırakmak ve gövdeyi kalınlaştırmak. resmen yeni ufuklar açtı diyebilirim kendim için.

bende 46 ıhlamur fidesiyle baslamıştım. Tayinim çıkmaz diye düsünmüstüm ama istanbuldan mugla/milasa tayinim çıktı. Çalıştığım fideleri maalesef taşınırken taşıyamayacağım için bırakmak zorunda kaldım . Bu çok üzücü oldu benim için. tek tesellim form çalışmalarını geliştirmek için bir ficus natasha bitkisi edinmiştim. sizin gövde kalınlaştırma ile ilgili bir yazınız vardı. Oradan ilham alarak gövdeyi kalınlaştırmak istediğim yerin altından boğma çalışmasını uygulamıştım. Her neyse. bayagıda şekil verdiğim bu ağacı kıyamadığım için okula götürdüm. Bir öğretmen arkadaş veririm diye. İçinde 10 öğretmenin bulunduğu odada 4 talip çıktı. Sohbet bonsai ye döndü. güvendiğim bir bayan öğretmen arkadasa verdim gün sonunda. Bu beni çok onure etti. Hatta o gün 2 öğretmen arkadaşın kanına girdim galiba. Birkaç bonsai sitesi adreside vermek zorunda kaldım onlara. Bu adreslerdeki bilgileri mutlaka okuyun diye.

Şimdi yeni bir diyardayım ve yeniden çalışmak istiyorum. mevsim olarak şu an çok ters bir zamandayız ama. önerebileceğiniz ağaçlar varmı acaba. Şöyle yeni saksı oluşturma yönünden. Yılın bu zamanlarında dikilebilecek tohumlar varmı bide. ( Ağustos ayı olarak ) Bu arada milasda bayağı zeytin ağacı var. ve hayatımda bu kadar çok değişik zeytin formu ilk defa görmüş oldum ve içimde bir zeytin ağacı sevdası oluştu. acayip yaşlı görünüyorlar ve acayip güzel duruyorlar.

Eski 19-08-2007, 14:27   #85
Ağaç Dostu

Tasdelenmurat iyi pazarlar.
Bonsai yaptigin agaclardan ayrilmana nasil uzuldugunu anliyabiliyorum, ama senin de dusundugun gibi o agaci vermekle Turkiyede bir bonsai sevdalisi daha aramiza katmis oldun bu yuzden uzuntunun yerini sevinc almali.

Ogretmenlik yapacagin yeni okulda da mutlaka talebe ve diger ogretmenlere de bonsainin ne oldugunu nasil yapildigini anlatmiya calisacaksin ve kim bilir belki, Izmir ve Istanbuldaki gibi oralarda da bir atolye calismasi duzenlersiniz.

Zeytin agaclarinin bol oldugu bir yerde olmaniz ne guzel. Zeytin agaclari uzerinde yapacaginiz calismalari mutlaka buralarda paylasiniz. Gordugunuz zeytin agaclarina iyice bakiniz onlar size nasil bir tarz uygulaycaginizi soyliyecektir. En guzel zeytin agaclari bonsailerini yapmanizi dilerim.

Eski 19-08-2007, 23:24   #86
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasdelenmurat Mesajı Göster
Çalıştığım fideleri maalesef taşınırken taşıyamayacağım için bırakmak zorunda kaldım ..
Nereye bıraktınız?

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2007, 01:07   #87
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

O fideleri ben topladığımda 5 cm-10 cm aralarındaydı. Hepsini bir pet bardak içine yerleştirmistim. Pet bardaklarındaki topraklarıyla alarak. Okulumun arka bahçesine diktim. Okulumuzun kapıcısı bayağı bitkilere bakıyor. Yeni fideler falanda ekiyor. Güzel düzenli bir şekilde okulumuzun bahçesine yerleştirdim.

Taşınmak acayip pahalı bir olgu. Hele de bir öğretmen için. Meyve halinden bir kamyonet bulabildiğim için en ucuza , taşınırken de onlar ağacı, saksıya özen göstermeyecekler için...

Şekil verme çalışmalarımı geliştirmek için aldığım ficus natashayı 3 parçaya bölmüştüm. Üçünü de köklendirmeyi basarmıştım. ( İtiraf ediyorum sıvı gübreninde çok faydası oldu ) Bayağı iyi köklenen bir fideyi toprağa yan yatırarak dikmiştim.
Topraga değen kısımlarda kök çıkarsa belki orman tarzı biseyler denerim demistim. Ev taşıma işimin son haftasında bi topraga bakayım dedim. O da ne! çok hafif kabuğunu soyduğum kısımlarda kök patlakları oluşmaya başlamış. içime nasıl uhde oldu bilseniz.
O saksıyı ev sahibimin anneannesine verdim. Kadına saksının sol tarafındaki toprak yükseltisinin sebebini söyleyince. Ninemiz şöyle cevap vermesin mi. " İyi de evladım bir ağaçtan bir kaç ağaç üretmek istiyorsan, niye dalları kırıp toprağa dikmedin ki. Bu kadar ugraşıyon" cevabı geldi. Benim verebildiğim cevap ise sadece " Evet öyle ama ... " oldu. Yaşlı bir nineye bonsai işini anlatmak uzun geldi.

Eski 23-08-2007, 14:10   #88
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler.
Bu ayin 3. sali toplantisini gectigimiz sali gunu yaptik. Hasta olan bir iki uye disinda, hemen, hemen tum uyeler toplantida idi.
Acik ve demokratik bir secimle, yeni yonetim kurulu secildi ve alkislarla yeni yonetim tum sorumlulukleri devraldi bir yil boyunca bonsai kulubunu yeni secilen arkadaslarimiz yonetecek.

"Waverley garden club, Bonsai group" 35. kurulus yildonumu, evlerden getirilen yiyeceklerle secim sonrasi kutlandi. Caylar kahveler icildi tatlilar ve Parmaklarla yenilen bircok yiyecek paylasildi. Bonsai sohbetleri yapildi.

8 haftalik bir Antartika gezisinden donen bir uyemiz gezi sirasinda cektigi fotograflari komputerden bir projektore ve perdeye aktarip, bizlerle paylasti.
Penguinler, fok baliklari, kilemetrelerce buyuklukteki buz parcalari ve buz parcalarinin renkleri cok ilgincti. Kimileri icin tatil yapilacak cok daha guzel yerler oldugu dusunulebilir ama inanin resimlerde bile olsa o buzlar, beyazliklar arasida dolasmak penguinlerle olmak guzeldi(ustelik -15 -20 derecelerdeki sogugu hissetmeden).

Buralarda havalar isinmaya basladi, Erik, Badem, kiraz agaclari cicekleniyor. Bir uyemizin getirdigi bir kiraz agacinin fotografini sizlerle paylasiyorum.

Gelecek ayin 3. sali aksamina kadar hosca kaliniz.

sali aksami top. agus. 002.jpg
Cicege durmus kiraz agaci

sali aksami top. agus. 006.jpg
Kulubun 35. kurulusunu kutlarken

Eski 10-09-2007, 20:32   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Şu bonsai yapmayi bir öğrenseydim birsürü tekniği varmış ama ben hiçbirini öğrenemedim... bana en zor gelen kısmı da sabır bölümü

thev3 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 13:23   #90
Ağaç Dostu

Hepinize iyi gunler, dun ayin 3. sali gunuydu ve aksami bonsai toplantisi vardi.
Aksamki toplantiyi ve yapilan calismalari sizlerle iki asamada paylasmayi dusndum.

Ilk asamada sizlere 3 resim ekliyorum, resimlerde gordugunuz agaclar uzerinde calismalar yapildi. Bu yapilan calismalari ikinci asamada paylasacagim(1-2 gun sonra) Simdi size bir sorum var, bu agaclar sizin olsa agaclariniza nasil bir tarz verir nasil sekillendirirdiniz. Ama bunlar zaten bonsai demeyin hayallerinizi zorlayin ve dusunduklerinizi burada paylasin. Goreceksiniz ki ayni agaclar uzerinde bircok degisik gorus ve oneri cogaltilacak ve bunlarin buyuk bir olasilikla hepsi de dogru goruslerdir ama bu goruslere son noktayi koyacak olan kisi de agaclarin sahibidir. Siz gorus ve onerileriunizi burada cekinmeden paylasin, ben de sali aksami cektigim fotograflari ve dinlediklerimi sizlerle paylasacagim.
Herkesin goruslerini bekliyorum.

sali a. eylul 011.jpg
Demir agaci(Casuarina) boyu 1 metreden yuksek

sali a. eylul 013.jpg
Cam(pinus sylvestris) boyu 1 metreden yuksek

sali a. eylul 019.jpg
Ardic

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024