agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni119Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2016, 23:57   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Değerli arkadaşlar; Bir Ankara-Kırıkkale ekibi kuralım diyorum. Bir hafta sonumuzu ayarlayalım. Sn caglarxx, sn reguler, sn Alper vd. toplanalım birgün. Sohbet muhabbet edelim. Bilgilerimizi paylaşalım. Birlikte fidanlık falan gezelim. Fidancılara hep birlikte trip yapalım diyorum
çok isterim fakat ben mart sonuna kadar müsait değilim Tez yazıyorum bitirmem lazım.

dusunenadam ve Alper beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2016, 00:08   #92
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Mart olur, Nisan olur... Ne zaman müsait olursak sn reguler. Diğer arkadaşlardan da 'olur' gelsin haberleşiriz.

reguler beğendi.
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 15:41   #93
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Ben müsaitim olurum arkadaş martı geçirmeyelim iyi bişeyler bulursak toprağı budaması şusu busu 1 sene kazanç olur.

caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 18:24   #94
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Ben buluşma olayına aynı gün cevap verdiğimi sanıyordum ama göndere basmamışım sanırım bana uyar bu pazar hariç hafta sonu her gün olur

dusunenadam beğendi.
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 22:30   #95
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Tamam arkadaşlar Mart ayında buluşmayı planlayalım. Sn reguler'e de duyurursak mümkünü yok evde duramaz zaten

Özellerimize tel nu, isim atarız.

Eski 30-01-2016, 11:23   #96
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

1. yol ; mart ayında bu ağacada müdehale edeceğim artık 25 lt bir saksım var baharda ter konikliğim üzerinden hafifçe tel ile boğarak başlayacağım kalınlaşma için gövde başlangıcı olarak belirlediğim yerdenden havai köklendirme yapıp 25 lik saksıya almayı düşünüyorum.
2. yol; gerekli kesimleri yapıp bahardan hemen önce gövde başlangıcı olarak belirlediğim yerdenden her tarafı delikli bir sepet içerisinde bahçeye gömmek kendi kendine ordan aşağısı köklenirmi bilmiyorum 2 sene bekleyip (bu süreç içinde telleme vs yapıp) köklenmediyse yine havai köklendirmeyle ağaçı saksıya almak

3.yol ; sizin önerileriniz şuda olabilir 25 lt saksın varsa bahçeye gerek yok balkonda takip et

Eski 30-01-2016, 18:27   #97
Ağaç Dostu

Boğma yapip bahçeye ekin. Gövdesi müsait bir aday bulup direk dal geliştirme oluşturma aşamasından çalışmaya başlayın .

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alper beğendi.
Eski 30-01-2016, 20:23   #98
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Teşekkür ederim Sn Reguler
Güney tarafı ön bahçede 2 tane çam var 6-7 metre var diğeri 3-4 metre büyük olanın hizasında kaldırımda 11-12 metrelik bir ağaç daha var güneşli bir hafta sonu ne taraf daha gölge kalıyor bakıp yer tayini yapayım mart ayında dikerim artık.

Can sıkıntısından bide kroki çıkardım biraz şekille anlatma becerimiz de gelişsin diye )

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Adsız.jpg (28.2 KB, 99 views)
Eski 08-02-2016, 15:54   #99
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Ankara lı bonsaiseverler olarak şimdi ne zaman buluşuluyor ? Bence bu aralar ilk toplantıyı organize edelim derim, en azından birgün akşam olur. Sayın regüler ile de sonrasında bir fidancı turu yapılabilir, ne dersiniz ?

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 17:31   #100
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Sayın Reguler bahçeye diktirmiş fidanı

Ben şu ekteki fotolarda fikrimi son kez tekrarlayayımda,,,.
Spaghnum yosunuda veririm ben sana kırmızı kısımdan aşağı spaghnum olur yeni köklerin çıkması daha kolay olur.

Saksısını toprağını değiştirirsin köklerle çok oynamadan.
Demek istediğim şuki bu fidanı gözünün önünde ,hergün incelemeden ,davranışlarını bilmeden ,hangi konumu ,nasıl sulamayı sevdiğini anlamadan,her çıkan tomurcukta sürgünde mutlu olmadan nasıl tanıyacaksın.Eline çayını kahveni alıp kendi kendine kritik yapmadan nasıl olacak )

selamlar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg budama89.jpg (57.4 KB, 83 views)
Dosya Türü: jpg dikim5.jpg (60.1 KB, 83 views)
Alper beğendi.
Eski 08-02-2016, 19:50   #101
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Haklısın dostum

Kırmızı çizgiden köklendirme yapıp kesince alt tarafıda muhafaza edeyim diyorum kırmızı çizginin altından ince bir dal çıkıyor resimde belli onuda yeni lider yararım

Köklendirme yaptığım üst tarafıda 20 lt saksı var oraya dikebilirim alt kısım kısa üst kısım çok uzun kalacağından telle saksı kenarlarına bağlayıp dengeleme şansımda olur.

Üstad senin önerinde sadece şunu yapamam soldaki dal kalın ucunda bıraktığım dalcık ise ince orasını aşağı doğru bükmem zor olur gibi. Birde köklendirme yaparsam üst tarafı budamalımıyım sence dayanırmı ağaç.

Şeklen ağaç üzerindeki Öneriler şöyle biraz karışık olabilir
Kırmızı çizgi havai köklendirme bu işlemden sonra sarı çizgiden 45 derece keserek alttarafıda konik olarak devam ettirmek.(Bunu yapmak istiyorum)

Üst taraf için 3 adet budama fikri var
Siyah çizgiler Çağlar üstadın önerisi resim çağlar beyin öneri verdiği resmine göre ağacın arka yüzü belki fikirler değişir diye bu resmi paylaştım.

Mavi ve Beyaz Budamalar Reguler üstadla burda paylaşım yaparken aklımıza gelen budamalar.

Selamlar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1098.jpg (51.3 KB, 82 views)
reguler beğendi.
Eski 08-02-2016, 19:56   #102
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Sn David ;
Aramıza Hoş geldiniz Her ne kadar forumda içanadolu sayımız azda olsa sanırım Forumda şu sıralar bonsai konularında en aktif kullanıcılar bizleriz.Sağolsunlar Sn Reguler,Sn Çağlar ve Sn Düşünenadam hiç bir zaman fikirlerini esirgemezler iyi bir arkadaşlığa başladığımızı düşünüyorum. Toplanıp Behiçbey fidanlığına da gidilebilir veya orda da buluşulabilir.Sn Reguler Tez yazıyordu bildiğim kadarıyla boşluğu olursa 2-3 saatliğine uğrar belki.Sizin önerinize de uyulabilir ben serbestim

Selamlar

dusunenadam beğendi.
Eski 08-02-2016, 20:43   #103
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-11-2015
İyi akşamlar herkese, bu resmi paylaşmak istedim, dolaptan iki hafta önce demek amacıyla çıkardığım tohumlar çimlendi, sadece bir resim yükleyebildim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 20160208_211841.jpg (48.8 KB, 83 views)
reguler ve Alper beğendi.
mehmetpolat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 20:51   #104
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mehmetpolat Mesajı Göster
İyi akşamlar herkese, bu resmi paylaşmak istedim, dolaptan iki hafta önce demek amacıyla çıkardığım tohumlar çimlendi, sadece bir resim yükleyebildim
Hayırlı olsun Mehmet Bey Acer mi Bu yavru
Tohum işi biraz daha sabır gerektiriyor zaman bakımından onunda ayrı bir değeri var en başından beri sizin büyüttüğünüz bir ağaç olacak, gerçi bonsai de sabır işi ama biz biraz daha kısa yoldan gitmeye çalışıyoruz ölmeden '' işte budur '' dediğimiz bir bonsaimiz olur inşallah

Bu arada bursa'da 2,5 yıl maliyede çalıştım uzman olarak güzel bereketli bir yer nisanda inşallah bir arkadaşımın düğününe geleceğim özledim biraz bir ulu cami,fsm,derebahçe,gölyazı,trilye,ulu çınar,botanik park... listeyi kısa tuttum yapayım diyorum ama gez gez bitmez güzellikleri 2 güne ancak 3-4 tanesini yaparım.

Saygılar

Eski 08-02-2016, 20:59   #105
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Alper beni yanlış anlamışsın.Kırmızı ile işaretlediğimiz yer havai köklendirme değil saksılarken toprağı o seviyeye kadar çıkarmak içindi.Spaghnum ise kök boğazına sarılırsa oralardan toprak altın yeni kökcükler çıkacak yani amacımız çatalın dibinden kökler çıkarmak ters koniklikten bi nebze kurtulmak için.

Yani benim dediğim baharda işaretlediğim yerlerden budayıp(havai köklendirme yok) ağacı çatalın başladığı yerden saksılamak ..

Mehmet bey hayırlı olsun ,şimdiki süreç, çok ışık (yoksa çok uzayıp kafaları taşıyamazlar),küf mantar yapmadan bol nem..

Alper beğendi.
Eski 08-02-2016, 21:01   #106
Ağaçsever

Sağolun, Alper bey
acer dissectum bu, sabır zor birşey gerçekten, bilseniz ne kadar çimdikledim kurcaladım, ve bu ve bunun gibi 3 tanesini çıkardım erkenden çimlendrimek için ektim sonuç budur

Alper beğendi.
Eski 08-02-2016, 21:08   #107
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Alper beni yanlış anlamışsın.Kırmızı ile işaretlediğimiz yer havai köklendirme değil saksılarken toprağı o seviyeye kadar çıkarmak içindi.Spaghnum ise kök boğazına sarılırsa oralardan toprak altın yeni kökcükler çıkacak yani amacımız çatalın dibinden kökler çıkarmak ters koniklikten bi nebze kurtulmak için.

Yani benim dediğim baharda işaretlediğim yerlerden budayıp(havai köklendirme yok) ağacı çatalın başladığı yerden saksılamak ..

Mehmet bey hayırlı olsun ,şimdiki süreç, çok ışık (yoksa çok uzayıp kafaları taşıyamazlar),küf mantar yapmadan bol nem..
Çağlar Bey kırmızı çizgiden kabuğu soymadan spaghnum sarıp gömdüğümüzde oradan köklenir demek acemilik bilmediğimizden benim aklıma gelen hep havai köklendirme köklenince de kesmicez sanırım oralar iyice köklenene kadar birdahaki seneye keseriz anca köklerin altından

Birde bunu martta yapmalımıyım daha sonra tomurcuklanınca ağaç canlanacak ve içindeki sıvı hareketi artacak bu durumda budamak kötü olabilir dimi

Eski 08-02-2016, 21:10   #108
Ağaçsever

teşekkürler, sayın Caglarxx
asıl istediğim resmi yükleyemedim ama
evet kafaları kalkmıyor bir ikisinin bakııyorum öyle kaldırsınlar kafaları diye

nervus opticus ve Alper beğendi.
Eski 08-02-2016, 21:17   #109
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Bu arada ben yazışmaların samimiyetinden Dostum vb ifadelerle yazıyorum yaş olarak Çağlar Bey özür dilerim biran için aklımdan çıkmıştır affola

dusunenadam beğendi.
Eski 10-02-2016, 17:43   #110
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
Haklısın dostum

Kırmızı çizgiden köklendirme yapıp kesince alt tarafıda muhafaza edeyim diyorum kırmızı çizginin altından ince bir dal çıkıyor resimde belli onuda yeni lider yararım

Köklendirme yaptığım üst tarafıda 20 lt saksı var oraya dikebilirim alt kısım kısa üst kısım çok uzun kalacağından telle saksı kenarlarına bağlayıp dengeleme şansımda olur.

Üstad senin önerinde sadece şunu yapamam soldaki dal kalın ucunda bıraktığım dalcık ise ince orasını aşağı doğru bükmem zor olur gibi. Birde köklendirme yaparsam üst tarafı budamalımıyım sence dayanırmı ağaç.

Şeklen ağaç üzerindeki Öneriler şöyle biraz karışık olabilir
Kırmızı çizgi havai köklendirme bu işlemden sonra sarı çizgiden 45 derece keserek alttarafıda konik olarak devam ettirmek.(Bunu yapmak istiyorum)

Üst taraf için 3 adet budama fikri var
Siyah çizgiler Çağlar üstadın önerisi resim çağlar beyin öneri verdiği resmine göre ağacın arka yüzü belki fikirler değişir diye bu resmi paylaştım.

Mavi ve Beyaz Budamalar Reguler üstadla burda paylaşım yaparken aklımıza gelen budamalar.

Selamlar
Yanlış anlaşılma olmuş ben havai köklendirmeleri belirttiğiniz yerlerden yapın demedim. 2 dalın birleştiği yerlerin altından köklendirin dedim. Sebebi ise nebarinin olabildiğince kalın olması. Dallanmanın hemen altından yapın ki bu seferde ters konik olmasın.

Alper beğendi.
Eski 10-02-2016, 18:30   #111
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Yanlış anlaşılma olmuş ben havai köklendirmeleri belirttiğiniz yerlerden yapın demedim. 2 dalın birleştiği yerlerin altından köklendirin dedim. Sebebi ise nebarinin olabildiğince kalın olması. Dallanmanın hemen altından yapın ki bu seferde ters konik olmasın.

Tek havai köklendirme yapayım diyorum Sn Reguler en alttan Alt tarafıda açılı kesip minik dala doğru büyüteyim diye düşünüyorum bir daha ki baharadan hemen öncede havai köklendirmeyle ayırdığım kısmı budarım diye düşündüm zaman kaybı olurmu acaba havai köklendirmeyle ayırdığım kısmı aynı zamanda budayıp öyle diksem dayanırmı ağaç bilemedim.

Saygılar

dusunenadam beğendi.
Eski 10-02-2016, 18:47   #112
Ağaç Dostu

Hocam ben fikrimi daha önce de söyledim üst dalları ağacın sağlığını gözeterek havai köklendirme yapın. Alt kısmın da toprağını yükseltip kürdanla kök oluşturmaya çalıştırın. pet şişe ile sadece kısmı olarak toprağı yükseltebilirsiniz.

Alper beğendi.
Eski 10-02-2016, 21:58   #113
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Buluşma

Alıntı:
Sn David ;
Aramıza Hoş geldiniz Her ne kadar forumda içanadolu sayımız azda olsa sanırım Forumda şu sıralar bonsai konularında en aktif kullanıcılar bizleriz.Sağolsunlar Sn Reguler,Sn Çağlar ve Sn Düşünenadam hiç bir zaman fikirlerini esirgemezler iyi bir arkadaşlığa başladığımızı düşünüyorum. Toplanıp Behiçbey fidanlığına da gidilebilir veya orda da buluşulabilir.Sn Reguler Tez yazıyordu bildiğim kadarıyla boşluğu olursa 2-3 saatliğine uğrar belki.Sizin önerinize de uyulabilir ben serbestim

Selamlar
Değerli dostlar, sn caglarxx, sn david72, sn alper, sn reguler,
Organizasyonu kim yaparsa ben her zaman müsaitim. Bir telefonla 1 saate oradayım. İlle de fidanlık gezme de olmayabilir. Sizlerle tanışma, karşılıklı sohbet, karşılıklı bir bardak çay içmek için dahi gelirim. Organizasyonu siz yapın. Ben de yapardım ama sizler Ankara'da oturduğunuz için daha kolay olur diye düşünüyorum. (Ankara Forum AVMdeki kahvecide buluşulabilir mesela) Ulaşım imkanı olmayan arkadaş varsa ben her yerden alabilirim.
Yalnız bir çekincem var arkadaşlar; 2006 yılında da Ankaralı bonsai severler toplanmaya karar vermiş. 8-10 kişiden söz alınmış ama 2 katılımcıyla faaliyet tamamlanmış. O da organizatör sn acerpalmatum ve bir arkadaşı.
Rica ediyorum, biz öyle yapmayalım. Ankara'lılar olarak dosta düşmana karşı...
Buluşmayı planlamayı isteyen arkadaşımız forumda bir başlık açsın oradan haberleşelim. Tekrar söylüyorum bizim toplandığımızı duyan sn reguler mümkünü yok evde duramaz zaten...
Selamlarımla...

sagol ve reguler beğendi.
Eski 10-02-2016, 22:06   #114
Ağaç Dostu

Alıntı:
Organizasyonu kim yaparsa ben her zaman müsaitim. Bir telefonla 1 saate oradayım. İlle de fidanlık gezme de olmayabilir. Sizlerle tanışma, karşılıklı sohbet, karşılıklı bir bardak çay içmek için dahi gelirim. Organizasyonu siz yapın. Ben de yapardım ama sizler Ankara'da oturduğunuz için daha kolay olur diye düşünüyorum. (Ankara Forum AVMdeki kahvecide buluşulabilir mesela) Ulaşım imkanı olmayan arkadaş varsa ben her yerden alabilirim.
Yalnız bir çekincem var arkadaşlar; 2006 yılında da Ankaralı bonsai severler toplanmaya karar vermiş. 8-10 kişiden söz alınmış ama 2 katılımcıyla faaliyet tamamlanmış. O da organizatör ve bir arkadaşı.
Buluşmayı planlamayı isteyen arkadaşımız forumda bir başlık açsın oradan haberleşelim. Tekrar söylüyorum bizim toplandığımızı duyan sn reguler mümkünü yok evde duramaz zaten...
Selamlarımla...
Hocam tez işini biraz hafifletebilirsem kesin gelirim. (+1) Hem şu benim bir türlü köklenemeyen acerleri de almış olurum.

dusunenadam beğendi.
Eski 10-02-2016, 22:17   #115
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Hazır burada konusu açılmışken buradan yazalım bari ben müsaitim bu hafta sonuda olabilir.

Eski 11-02-2016, 21:04   #116
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Hazır burada konusu açılmışken buradan yazalım bari ben müsaitim bu hafta sonuda olabilir.
Sn Alper, isterseniz hemen "bu hafta sonu" deyip milleti ters köşe yapmayalım. İleri bir tarih belirleyelim. Herkes kendini bu tarihe göre ayarlasın.

Alper beğendi.
Eski 11-02-2016, 21:52   #117
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Bana uyar ��

Eski 12-02-2016, 10:50   #118
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Çağlar Bey clonex köklendirme jelini öneriyordu havai köklendirme için hormon kullanmaya gerek varmıdır kullanmasakta uzun sürede olsada yinede köklenir sanırım

dusunenadam beğendi.
Eski 13-02-2016, 13:01   #119
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Çağlar Bey clonex köklendirme jelini öneriyordu havai köklendirme için hormon kullanmaya gerek varmıdır kullanmasakta uzun sürede olsada yinede köklenir sanırım
Köklenir. Sagol Hoca hiç kullanmıyormuş.

Alper beğendi.
Eski 16-02-2016, 07:43   #120
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Ankarada olduğum bir döneme denk gelirse ben de katılabilirim...

Kolay gelsin...

Alıntı:
Yalnız bir çekincem var arkadaşlar; 2006 yılında da Ankaralı bonsai severler toplanmaya karar vermiş. 8-10 kişiden söz alınmış ama 2 katılımcıyla faaliyet tamamlanmış. O da organizatör sn acerpalmatum ve bir arkadaşı.
Selamlarımla...

dusunenadam ve reguler beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
acer, budama zamanı, yardım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024