agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni119Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2016, 23:47   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Tabi ki de yeni kökler çıkacaktır. Onun içinde farklı yöntemler var (kürdanla, cd ve ya benzeri ile bakır tel ile boğarak köklendirme) ve düz bir şekilde çıkmasını sağlayıp daha sonra kazık kökleri budaya bilirsiniz.

Alper beğendi.
reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 11:23   #62
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
sn. Alper bey
Ben olsaydım şöyle budardım,fikir sadece.(foto 1)telle saksıya bağlayarak ok yönünde eğerdim .

saksı ve toprak işlemindede kırmızılı çizgiyi toprak seviyesi yapardım.
Çağlar Bey Burdaki budamadan amaçlanan şöyle bir 3 lü gövdemidir

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 1.jpg (62.2 KB, 140 views)
Alper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2016, 21:08   #63
Ağaç Dostu

En güzel yöntem ama başarısız olma imkanından dolayı tavsiye etmedim. Onun yerine kürdan yöntemini CD yöntemini tavsiye etmiştim. Ama tercih sizin

Bana sorsanız yavaş yavaş kendisinin kök çıkarmasını bekleyin.

Alper beğendi.
Eski 05-01-2016, 12:27   #64
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
sn.Alper bey
3lü gövde düşündüm evet ama öncelikle :
Geçen sene benim düştüğüm yanlışlara düşmeyin istedim.
Bu türde ,gövdeyide kuşa çevireyim ,köküde küçülteyim kırpayım dedikmi ağaç çok riske giriyor.Ağır budamada gövdede bıraktığınız her dal,dalcık yaşam sigortası bana göre.
Yani köklerimiz çok sağlam, eğitimli ,bol kılcal yapı varsa ağaç güçlüyse, üzerinde hiçbirşey bırakmadan en boy oranı ile kütük budama yapabiliriz .Tabi böyle bir budamada da istediğimiz yerden sürgün çıkarması vs şansa kadere biraz.Ve bu şartlarda bile gerekli ortamı ve bakımı sağlayamazsak kararır kurur gider.
Bende işin acemiliği ve heyecanı ile türü çok çok tanımadan köklerede,dal ve dalcıklara da kıyarak çok güzel alttürler ve adayları kaybettim.o yüzden artık daha sağlam sakin ve kibar ilerlemeyi düşünüyorum.
Eğer benim gibi bu türe takıntınız var ise ,gördüğüm kadarı ile adayınız bir tane ve bu türün de görece diğer türlere göre az bulunup fiyatlarıda fazla olduğundan sakin ilerlemeyi tavsiye ederim.

Yani önerim bu sene için mümkün mertebe dal ,dalcık üzerinde kalması ,budamada özellikle çok eğimli olmadan gözleri hesap ederek budamanız,köklerinde kılcalların kalacağı şekilde max. 1/3 ünü budamanız.

Regüler arkadaşın kürdan vs. tavsiyeleride olumlu ama bu ağaçta şuanda fantezi ve risk.Bu sene ağacı tanıyın ,gözlemleyin, nasıl bir konumda kalacaksa ve sulama rejimiz nasıl olacaksa bir toprak ayarlayın.Ağaçta giden köklerin ve dalların şoklarını atlatsın, dal elimizde kök elimizde nasılsa istediğimiz zaman kesebiliriz)

Tek adayın olması rahatsız bir durumdur başlangıçta sürekli insan kesmek biçmek ister biranönce olayı bitirmek ister ama ağaçlar ne yazıkki bizim kadar hızlı değil uzuc adaylar edinin kafayı onlarla dağıtın .

ucuz adaylara örnekler ekte.selamlar

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_6123.JPG (70.0 KB, 132 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6120.JPG (65.3 KB, 131 views)
Dosya Türü: jpg IMG_5787.jpg (66.6 KB, 132 views)
Dosya Türü: jpg IMG_6122.JPG (65.2 KB, 131 views)
dusunenadam ve Alper beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2016, 13:28   #65
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Haklısınız çağlar bey boşta bekledikçe bişey yapmadıkça insan rahatsız oluyor kalın dalları öylece kesip atmak benide düşündürüyor bakıyorum bu dalların yarısı kalınlığında olan ağaçlar bile oldukça pahalı satılıyor belki havai köklendirme denerim güzel ağaçlar ve iklim bakımından ankara fena değil bu türler için bununla baş etmeden başka bişey almayayım dedim ama belki afra alırım evin içinde bakmaya ilginiz için teşekkürler bu arada ilk resimdeki ağacınız gayet güzel ��

caglarxx beğendi.
Eski 05-01-2016, 18:55   #66
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Cepa Bauhausedan yeni geldim bizimkiler bişeyler bakmaya giderken takıldım peşlerine bitki bölümünde pek bişey yoktu açık alanda bahçe bölümünde köşeye atılmış yağmurun altında baya bi ıslanmış unutulmuş acerler vardı 4-5 tane durumları kötüydü baya 2 tane benim ağacın gövdesine yakın kalınlıkta ağaç vardı fiyat sordum bilmiyorum dedi ilgili barkot okuyucu tuttu 150 tl çıktı pahalıymış yahu dedi dedim bunlar kıymetli ağaçlar bu halde bırakmışsınız ) içerde 1 tane ginseng ağacı vardı fena değildi ona da 99 tl fiyat yazmışlar dolandım geldim bakalım

Eski 05-01-2016, 20:41   #67
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
sn.Alper bey
3lü gövde düşündüm evet ama öncelikle :
Geçen sene benim düştüğüm yanlışlara düşmeyin istedim.
Bu türde ,gövdeyide kuşa çevireyim ,köküde küçülteyim kırpayım dedikmi ağaç çok riske giriyor.Ağır budamada gövdede bıraktığınız her dal,dalcık yaşam sigortası bana göre.
Yani köklerimiz çok sağlam, eğitimli ,bol kılcal yapı varsa ağaç güçlüyse, üzerinde hiçbirşey bırakmadan en boy oranı ile kütük budama yapabiliriz .Tabi böyle bir budamada da istediğimiz yerden sürgün çıkarması vs şansa kadere biraz.Ve bu şartlarda bile gerekli ortamı ve bakımı sağlayamazsak kararır kurur gider.
Bende işin acemiliği ve heyecanı ile türü çok çok tanımadan köklerede,dal ve dalcıklara da kıyarak çok güzel alttürler ve adayları kaybettim.o yüzden artık daha sağlam sakin ve kibar ilerlemeyi düşünüyorum.
Eğer benim gibi bu türe takıntınız var ise ,gördüğüm kadarı ile adayınız bir tane ve bu türün de görece diğer türlere göre az bulunup fiyatlarıda fazla olduğundan sakin ilerlemeyi tavsiye ederim.

Yani önerim bu sene için mümkün mertebe dal ,dalcık üzerinde kalması ,budamada özellikle çok eğimli olmadan gözleri hesap ederek budamanız,köklerinde kılcalların kalacağı şekilde max. 1/3 ünü budamanız.

Regüler arkadaşın kürdan vs. tavsiyeleride olumlu ama bu ağaçta şuanda fantezi ve risk.Bu sene ağacı tanıyın ,gözlemleyin, nasıl bir konumda kalacaksa ve sulama rejimiz nasıl olacaksa bir toprak ayarlayın.Ağaçta giden köklerin ve dalların şoklarını atlatsın, dal elimizde kök elimizde nasılsa istediğimiz zaman kesebiliriz)

Tek adayın olması rahatsız bir durumdur başlangıçta sürekli insan kesmek biçmek ister biranönce olayı bitirmek ister ama ağaçlar ne yazıkki bizim kadar hızlı değil uzuc adaylar edinin kafayı onlarla dağıtın .

ucuz adaylara örnekler ekte.selamlar
Sayın Çağlarxx kürdan vs riskli demişsiniz de onun bir riski yok ki. Ağacın kabuğunu kürdanın ucu kadar kaldırıp hormon sürüp toprakla kapatıyorsunuz. En az riskli olan yöntem. Diğer tavsiye ettiğim yöntemler de yavaş ama riski az olan yöntemler. Çünkü kök yapısını azaltmadan ekstra kök elde etmeye çalışıyorsunuz. Var olan tek risk var oda köklenmede başarılı olmayıp ağacın o kısmı tamir etmesidir.

Alper beğendi.
Eski 05-01-2016, 22:55   #68
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alper0680 Mesajı Göster
budama zamanında da kararsızım büyüme zamanında yani baharda çok su kaybeder kötü olur yazılıyor sanırım mart sonu iyi zaman gibi belki büyük bir saksı alıp toprak değiştirmeden geçiririm yeni saksına
Bu arada cevabinizin bir kismini gozden kacirmisim. Budama zamani olarak ben hep bahara dogru diyorum. O yanlis anlasilmalara yol acmis. Bahar baslangici yani agac canlanmadan hemen once. Filizlenmeye baslamadan ilan zamani kastediyorum. Dolayisi ile su kaybeyme felan olmayacak. Burdaki amac da şudur. Siz budarken **** toprak degisirken ister istemez agac yara aliyor gelisme doneminde ağaç hemen yaralarini telafi edeceginden cok fazla etkilenmeyecektir. Yaralari hemen iyilesmeye baslayacak acikta uzun sure kalmayacak hastalanma riski azalmis olacaktir. Ve agac kisin zaten bunyesinde su tutmadigindan su kaybi felan da olmayacaktir.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alper beğendi.
Eski 06-01-2016, 11:34   #69
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
Sn.Alper bauhause taki acerler bu senenin başından beri ölüler ama elemanlar ya farkında değil **** atmaya gerek görmüyorlar.
150 liraya şu anda karşıyakada güzel fidanlar bulunabilir biraz pazarlıkla.Bir yerde çok beğendiğim 2 sığla,birkaç acer vardı toplu pazarlık yapayım dedim satıcı burnundan kıl aldırmadı bende hava yaptım almadan çıktım.Gövdeler soda şişesi veya daha kalın nebarilerde güzeldi ne alırsan 150 ye bağlamıştı satıcı.
İlk resimdeki de asma yine karşıyakadan 20 liraya aldım.

dusunenadam ve Alper beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2016, 11:50   #70
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

bende ağacı ucuz aldığımı farkettim 120 tl demişti 80 e bıraktı karşıyakadan bir peyzajcı Portulacaria Afra aldım bir tane internetten daha elime gelmedi yarın gelir sanırım onunla oyalanırım bir müddet çınar düşünüyorum bide baktığımda diğer ağaçlara göre ucuz ve çabuk büyüyor bakalım şunları bi hakedeyim birde bizim buralarda bir evi yarım yıktılar kaldı öylece bahçesinde ağaçlar var şişe kalınlığında arada gözüm kayıyor onlara gelip geçerken yazın iyice yıkmaya başlarlar belki konuşup sökerim izin verirlerse sökerim 1-2 tane

Selamlar

reguler beğendi.
Eski 06-01-2016, 11:54   #71
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Bu arada ankaralı dayanışması oldu benim sayfa güzelde oldu umarım 3 kişi beraber bi fidanlık gezisi düzenleyip tanışma fırsatımız olur.

reguler beğendi.
Eski 08-01-2016, 13:35   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Kesme biçme yapmadan önce yapacağınız işlemleri kağıt üzerinde 3 yıllık zamana yayarak yapmanızı tavsiye ederim. Şekil için kestiğiniz her dal değerli ve ağacınızın büyümesini yavaşlatacaktır. Bu sene yapılacak iş tomurcuklar patlamadan evvel kaliteli toprak alarak geniş bir saksıya alınması olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce "how to improve nebari" veya "development nebari" şeklinde google dan aratarak bol bol makale okuyup video izlemenizi twitterdan bonsai kulüplerini takip etmenizi tavsiye ederim.

reguler ve Alper beğendi.
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2016, 15:28   #73
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anily Mesajı Göster
Kesme biçme yapmadan önce yapacağınız işlemleri kağıt üzerinde 3 yıllık zamana yayarak yapmanızı tavsiye ederim. Şekil için kestiğiniz her dal değerli ve ağacınızın büyümesini yavaşlatacaktır. Bu sene yapılacak iş tomurcuklar patlamadan evvel kaliteli toprak alarak geniş bir saksıya alınması olacaktır. Bu işlemi yapmadan önce "how to improve nebari" veya "development nebari" şeklinde google dan aratarak bol bol makale okuyup video izlemenizi twitterdan bonsai kulüplerini takip etmenizi tavsiye ederim.
Teşekkürler Sn Anily;

Saksısı hazır , dere kumu ve lava taşı da evde var , zamanı geldiğinde kaliteli bir torf ve solucan gübresi alıp bir karışım yapmayı düşünüyorum.

Kök budaması yapacaksam saksı değiştirirken o sene ağacın gövdesinde ve dallarında bir budama yapmayayım diyorum. Ağacı aynı yıl içinde hem köklerden hem dallardan budamak bana da riskli geliyor.

Bu sene köklere dokunmadan daha büyük saksıya alacağım. Ağaç ters konik olduğundan bunu bir nebze ortadan kaldırmak için ikiz gövdenin yakınına kadar toprağa gömmem gerekiyor sonrasında gömülü yerin altından yeterince köklenme olduğunda hemen altından kesmeyi düşünüyorum bundan sonra altına kontraplak vs koyup sabitleyip tekrar büyük saksıya dikmek istiyorum nebariyi güzelleştirmek için; bu yıl köklere dokunmayıp ağacın üzerinde budama yapmak niyetindeyim.

Budamanın planlı olması konusunda haklısınız; belirli yıllık periyotlarda ağacın ne durumda olacağına dair öngörüde bulunup bu planı yapabilmek içinde bolca konuyla ilgili video, resimli anlatım ve makale incelemek lazım tabi en önemlisi kendimiz tecrübe etmeliyiz uygulamada yapmayıp ağacın tepkilerini görmedikçe bu iş pek anlaşılmıyor bunu anladım sitenin genelinden bende de bir bitki merakı hafif bahçıvanlık budama tecrübesi vs olmadığından oldukça temkinliyim bu konularda bazen cesaretli olmanın gerekliliği de şüphesiz , planlı programlı bir şeyi yapmadan önce 3-5 kere düşünmeden acele etmeden (bazen şeytan dürtüyor ama )yapmaya çalışacağım.Dediğiniz gibi videoları aratıp izleyeceğim.

Saygılar.

Eski 08-01-2016, 16:48   #74
Ağaç Dostu

Sayın Alper gövdeyi derine gömmeye karar vermişsiniz. Gömerken kürdanla kabuğunu kaldırın küçük taş koyun büyük ihtimalle oradan kök çıkacaktır(Taş koymadaki amaç kabuğun kapanmasını engellemek). Birde resimde gönderdiğim gibi pet şişe geçirip gömebilirsiniz kök çıkıp çıkmadığını görmeniz açısından kolay oluyor. Diğer bir tavsiyem ise kökün çıkmasını istediğiniz yerin aşağısından fazla olmamak kaydı ile gövdeyi boğabilirsiniz. Bu da köklenmeyi teşvik edecektir. Son olarak köklerin birbirine karışmasını engellemek için Şimdiden plaka uygulamasını yapın.

Alper beğendi.
Eski 08-01-2016, 17:40   #75
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Teşekkürler Sn Reguler; gövdeyi boğma işini bende düşündüm kalınlaşma içinde faydalı olur diye, bakalım mart gelsin hele gerçi toprak değişiminde köklere dokunmayacağım için bir zaman kısıtım yok sanırım ama şimdi toprak değiştirsem kürdan ve boğma işi bu zamanda yapabilirmiyim.

Saygılar

Eski 08-01-2016, 18:06   #76
Ağaç Dostu

Sadece boğma işini şimdi yapın bahar başlamadan da diğer hepsini yaparsınız. Aliminyum tel ile gövdenin etrafını hafifce sıkın bahara kadar biraz kalınlaşsın sonra diğer işlemleri yapın.

Bence siz daha yeni aldınız toprağını da sabredin bahar gelince tamamen değiştirin.

Şu başlığa da bir göz atın toprakdeğişmeyecekseniz bunu da uygulayabilirsiniz.

Havai köklendirmede hızlı sonuç ve koniklik elde etme

Alper beğendi.
Eski 09-01-2016, 23:44   #77
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Bu gün ankara da sonunda güneş yüzü gördük hafta başında ağacı sulamıştım havalar eksiden kurtuldu fırsat bu fırsat dedim saksının etrafını da gazete kağıtlarıyla çevirdim biraz ısındı ama gece ne olur ne olmaz soğuk olursa diyerek baktım güneşte var kağıtlarda nemli duruyor kağıtları attım bir sandalyenin üzerine koyarak aceri güneşlenmeye bıraktım toprağını biraz eşeledim kalemle havalandırdım yarında iyi olursa yine bi güneş banyosu yaptırmayı düşünüyorum uyku dönemindede olsa belki nasiplenir enerji bakımından

Saygılar

Eski 10-01-2016, 00:30   #78
Ağaç Dostu

Havai köklendirmede en önemli şey ağacın sağlıklı olmasıdır. Siz hem toprak değişeceksiniz kökleri budayacaksınız. Hem de ağacı budayacaksınız. Üstüne birde havai ana gövdede köklendirme yapacaksınız. Bunların hepsi fazla gelebilir.

Şimdi esas sorduğunuz sorunun cevabına geleyim. Aynı anda 1 dalda bile havai köklendirme yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken konu 2 havai köklendirmenin arasında dal bulunmasıdır.

Ficus çok çabuk köklenen bir ağaç benim başarılı olmamda en büyük etken o diye düşünüyorum. Köklenme türlere ve mevsime göre çok fark ediyor. Ben 2 haftada kök çıkmaya başladığını hatırlıyorum.

Havai köklendirme yapacaksanız ağaca hiç dokunmayın bakımını gübresini iyi verin, köklendirme hormonu kullanın ana gövdenin en kalın yerinden uygulama yapın başarışı olursunuz diye umut ediyorum. Dalda yapacağınız köklendirmeyi de yine dalın en kalın yerini hesap ederek yapın.

Eğer toprağını felan değişecekseniz havai köklendirmeye başlamayın yaz sıcakları bittiği zaman köklendirme ye başlayın .

Şunu belirteyim Acer konusunda bir deneyimim yok . Yazdıklarımı ben sadece ficuslarda uyguladım.

Alper beğendi.
Eski 10-01-2016, 00:34   #79
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

köklerini budamak istemiyorum bu sene üstten dallardan budama yaparım büyük ihtimalle her şekilde ne biliyorsanız aktardığınız için ayrıca teşekkür ederim

Saygılar

Eski 10-01-2016, 00:37   #80
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
köklerini budamak istemiyorum bu sene üstten dallardan budama yaparım büyük ihtimalle her şekilde ne biliyorsanız aktardığınız için ayrıca teşekkür ederim

Saygılar
Yazdıktan sonra farkettim çift gövdeye kadar gömeceğim haklısınız ordan köklenince kesilecek benim saksı değişirken kök budaması yapmak diye geldi aklıma

Eski 10-01-2016, 00:44   #81
Ağaç Dostu

O zaman budama da yapmayın esas önemli olan gövdede koniklik oluşturmaktır siz ona yönelin ve bence de en doğrusu bu.

Söyle yapın baktınız ağacınız ortama alıştı sağlığı yerinde o zaman ana gövdede ve dallarda köklendirme başlatın (dallarda başarısız olsa bile zaten budayacaksınız.)fakat budama işine hiç girmeyin çünkü köklendirme için besin lazım. Ne kadar çok yaprağı olursa o kadar iyi.

Bu arada sizin yerinizde olsam besinler şimdiden biriksin diye boğmayı şimdiden yapardım. (Bunun kış günü ne kadar faydası olur bilmiyorum ama ben öyle yaptım)

Ben köklendirme yapacaksam hemen altında ve üstünde dal olmasına önem veriyorum. Altında dal olması geriye kuruma yapmaması için. Üzerinde dal olmasına da kurbanlık olarak kullanıp nebarinin kalın olması için dikkat ediyorum.

Bende bu yöntemin aynısını anaç olarak kullandığım benjaminim de yaptım. Alt kısmın köklenmesi için kurdan ile nebarinin etrafına dizdim sonra 2 ayrı dalında köklendirme yaptım. Halen daha toprağını değiştirmedim ve köklendirme yapacağım 3 ayrı dalı da tel ile boğdum bekliyorum . bahar subat sonu gibi onlarda da köklendirme başlatacağım.

Alper beğendi.
Eski 10-01-2016, 11:47   #82
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Sn Reguler sarı çizgiden köklendirme yapayım diyorum ama başarılı olduk ve altından kestik diyelim yukardan budama yapmazsam ağaç oldukça uzun ve saksıya diktiğimde dengede durmaz sanırım. telle filan sabitleyeceğiz muhtemelen inşallah durur

reguler beğendi.
Eski 10-01-2016, 19:06   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kesik olan kısmın böyle kara kara olması normalmi alırken farketmemiştim
Sayın alper bu gözümden kaçmış.Kuruma belirtisi. Bence ağaca hiç işlem yapmayın o dalı kaybedebilirsiniz. Hatta ağacı kaybedebilirsiniz.

Eski 10-01-2016, 20:37   #84
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi reguler Mesajı Göster
Sayın alper bu gözümden kaçmış.Kuruma belirtisi. Bence ağaca hiç işlem yapmayın o dalı kaybedebilirsiniz. Hatta ağacı kaybedebilirsiniz.
Şuan yapabileceğim bir şey yok sanırım zaten marta kadar da dayansın dayanmazsa kısmet

Eski 16-01-2016, 12:37   #85
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

aletler geldi bakalım beklediğimden kısa sürdü

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1092.JPG (62.1 KB, 72 views)
Eski 16-01-2016, 12:42   #86
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

ağacın tekrar birkaç fotosunu çektim kurumuş yer biraz ilerlemiş sanırım okadar gider daha fazla kurumaz

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1101.jpg (45.8 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1102.jpg (46.5 KB, 73 views)
Eski 16-01-2016, 12:46   #87
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

çekmişken birkaç fotoğraf daha ekleyeyim belki benim göremediklerim vardır.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_1095.jpg (50.9 KB, 71 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1098.jpg (52.3 KB, 71 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1099.jpg (52.6 KB, 73 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1100.jpg (53.8 KB, 72 views)
Dosya Türü: jpg IMG_1103.jpg (52.5 KB, 73 views)
Eski 22-01-2016, 18:52   #88
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Değerli arkadaşlar; Bir Ankara-Kırıkkale ekibi kuralım diyorum. Bir hafta sonumuzu ayarlayalım. Sn caglarxx, sn reguler, sn Alper, sn david72 vd. toplanalım birgün. Sohbet muhabbet edelim. Bilgilerimizi paylaşalım. Birlikte fidanlık falan gezelim. Fidancılara hep birlikte trip yapalım diyorum

caglarxx ve reguler beğendi.

Düzenleyen dusunenadam : 27-01-2016 saat 13:50
dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 20:58   #89
Ağaçsever

Tylerdurden's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alper Mesajı Göster
aletler geldi bakalım beklediğimden kısa sürdü
y.dışından aldınız heralde.ne kadar sürede geldi ve fiyatı ne kadar?
güle güle iyigünlerde kullanın.

Tylerdurden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 21:53   #90
Ağaç Dostu

Alper's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tylerdurden Mesajı Göster
y.dışından aldınız heralde.ne kadar sürede geldi ve fiyatı ne kadar?
güle güle iyigünlerde kullanın.
3 haftada geldi ben ikisini 36 usd ye aldım aliexpressten

Etiketler
acer, budama zamanı, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024