agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları > Başlangıç Aşamasındaki Çalışmalar
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 1 Gönderen caglarxx
  • 1 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen caglarxx
  • 1 Gönderen caglarxx
  • 2 Gönderen badrobot
  • 2 Gönderen murat doğan
  • 2 Gönderen caglarxx
  • 3 Gönderen caglarxx

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-01-2015, 17:19   #1
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2007
caglarxx / Japon Akçağacı (Aday No. 6)

Selamlar

Bir diğer aday ,acer palmatum (fireglow) tüm sene kırmızı ve bordo tonda yapraklı.Bloodgood a göre daha ufak ve estetik yaprakları ve kısa boğumları var.

Bu adayımda da, üst dallanma hoş ve çalışmaya açık ama ne yazıkki boy uzun.

Baharla birlikte havai köklendirme düşündüğüm ağaçlardan.
Mavi işarttenmi yoksa kırmızıdanmı köklendirmeliyiz?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC4451.jpg (60.9 KB, 186 views)
Sakaki beğendi.
caglarxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 17:49   #2
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Havai köklendirme noktası tercihinde benim oyum KIRMIZI çizginin olduğu bölge olurdu.

reguler beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2015, 18:11   #3
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Sn. badrobot

KIrmızıdan köklendirdiğimde muhtemelen tarz ikili gövde olucak (cazip).

Saksılar sıkışık durduğundan arka taraf görünmüyor ne yazıkki tek yönden çekmek zorunda kaldım fotoları.şimdi okla işaretlediğim noktalarda güzel açılarda iki dalcığın olması nedeniyle mavi noktayıda düşündüm.
not:üstteki ok arka taraftaki dalcığı gösteriyor ama ne yazıkki fotoda belirgin değil.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC44510.jpg (61.7 KB, 183 views)
Sakaki ve tarla kuşu beğendi.
Eski 28-01-2015, 14:12   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-07-2013
bence de kırmızı işaretli noktayı düşünün. evet iki dal var dediğiniz gibi ama havai köklendirme sonrası ayırdığınızda yeni adayınızın tepe noktası ile o dallar arası çok boş kalacak ve dal dizilimi açısından hoş olmayacak. kırmızı noktadan yapacağınız köklendirme güzel bir ikili gövde adayı yaratır. daha altından da köklendirme yapabilir siniz. ikinci işaretlediğiniz dal bölgesinden de yapabilirsiniz. oda başka bir seçenek sunacak size.

murat doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2015, 11:53   #5
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Tabi fotoda gözükmediği için karışıklık oldu.eklediğim fotoda durum daha net.mavi noktayı tercih etme nedenim alttaki iki daldan faydalanabilmek içindi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg IMG_2319.JPG (57.3 KB, 167 views)
Eski 30-01-2015, 12:05   #6
Ağaç Dostu

eğer o dalları kullanmayı planlıyorsanız bana göre daha aşağıdan köklendirmeniz gerekecek. ilk dalın toplam boyun üçde birinde olması gerektiğini düşünürsek daha aşağıdan düşünmek gerek. diyelimki sizin gövde 3 cm. ağacın yaklaşık boyu 3*6= 18 cm olacak. o zaman ilk dal 1/3 oranına göre yaklaşık 6 cm civarından çıkacak ikinci dal yine aynı oranla 12/3=4 cm sonra çıkacak. ilk dal ile ikinci dal arasında bir sıkıntı yok görünüyor ama bu orantıları hesap ederek havai köklendirme planlamak lazım. bunu yapacaksanız yukarıdaki kalın dalıda alarak mevcut dallar ve yeni zirveden vereceği yeni sürgünlerle hoş bir aday olur. yazarken benimde aklıma yattı, ağaç benimmiş gibi heyecanlandım bu havai köklendirmeyi kesin yapın. sonucunu merakla bekliyor olacağım. akşam fırsat bulursam aklımdaki şekli çizerek anlatmaya çalışırım.

Eski 30-01-2015, 14:19   #7
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

sn. Murat bey doğru,oranları hep atlıyorum )

şöyle ekteki gibi iyi olur galiba.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 55.jpg (28.2 KB, 164 views)
tarla kuşu beğendi.
Eski 30-01-2015, 17:31   #8
Ağaç Dostu

olur tabii. güzel olur ancak yukarıya doğru bir lider dal belirleyin tepe noktası oluşturmak lazım. birde üçgen formu yukarıdaki öbeği daraltarak yakalayabilirsiniz diye düşünüyprum, bu hali ile bıraktığınız dallar yukarıda dağılacaktır. mesela şöyle bir şey kaba taslak. dahada ayrıntıya girecek olursak alttaki ilk dallar daha kalın yukarıdaki dallar dahaince olmalı. doğal bir görüntü elde etmek istiyorsak bu gerekli. çünkü alttaki dallar daha eski dallar daha yaşlı dallar. yukarıdakiler daha yeni. bu yönüyle bakınca işaretlediğim dalda da koniklik elde edecek şekilde kalınlığı alacak bir sürgün belirleyerek o dalı inceltmek lazım. buların hepsini sizde biliyorsunuz mutlaka ve bu aşama için erken konular bunlar ama yeri gelmişken takip eden arkadaşlar içinde fikir olması için belirteyim dedim.

55.jpg

Eski 30-01-2015, 19:16   #9
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Konuyu tartışmanıza müdehale ederek mevcut projenizin önemli zaaflarını belirtmek istedim.

1-Koniklik ; ağacınız hiç konik olmayacak. Adeta bir boruya takılmış dallar gibi olacak.

2-Şu an en üstteki Y çalın üst kısımlarında kalınlaşmış dallar mevcut. Oysaki alt dalların daha kalın olması gerekiyor. Üst dalları çok sık budamak çoğu zaman tek başına işe yaramıyor. Sırf bu yüzden bile ileride ağacınızı kesmek zorunda kalabilirsiniz, tıpkı benim yaptığım gibi...

3-İlk dalın ağacın toplam boyunun 1/3 seviyesinden çıkmış olması gerekliliği, boyu uzun bir aday hatta bonsai olmasına neden olacak.

Tüm bunların ışığında kırmızı bölgeden havai köklendrimenin doğru olduğu güşüncesindeyim.

dusunenadam ve reguler beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2015, 10:51   #10
Ağaç Dostu

Havai köklendirme de çoğu zaman badrobotun işaret ettiği dezavantaj var. Yani komiklik dezavantajı. Ama ben bunun aşılamayacak bir problem olduğunu düşünmüyorum. Zor olduğunu kabul ediyorum doğru. Bizim konuştuğumuz görsel üzerinde bu var. Benim ilk aklıma yukarıda solda kalan kalın dalıda alarak ağacın bir nebze konikliğini sağlamak gelmişti. Şunuda düşünmek gerekiyor. Alttaki Dallar gövdeye göre daha kolay ve çabuk kalınlaşacak ve bir süre sonra gövde ile dallar arasında kalınlık açısından bir orantısız lık oluşabilecek. İşte gövdenin dümdüz değilde konik bir yapıya sahip olması burada sizi kurtaracak bir unsur olacaktır. Bu durumda dallarda da budamalarla incelik ve koniklik sağlamayıda ihmal etmemek gerek. Sayın badrobot çok doğru noktaları göstermiş. Burada amacımız zaten fikirlerimizi paylaşmak. Zaten havai köklendirme için iki üç ayınız var. Tüm bu görüşleri sentezleyin, ağacınızı uzun uzun seyredin, bu konuştuklarımızı ağaç üzerinde hayal edin ve acele etmeden son kararınızı verin. Birde şu var. ağacı fotoğraf tan görmekle bir yere kadar fikir sahibi olunuyor. Aslında daha söylenebilecek şeyler de var ama sindire sindire gidelim, kafanızı karıştırmayalım. İyi günler diliyorum.

caglarxx ve badrobot beğendi.
Eski 11-02-2015, 16:44   #11
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Selamlar

Mavi işarttenmi yoksa kırmızıdanmı köklendirmeliyiz?
Her ikisi de güzel olur bence ama karar verirken bence tarz çeşitliliği olmasını göz önünde bulundurun. Hep aynı tarzlar ileride sıkıcı olabilir

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2015, 16:15   #12
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Bu adayda havai köklendirme başlattım.Spaghnum yosunu ve clonex jel kullandım.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg DSC_5055.jpg (67.1 KB, 121 views)
tarla kuşu ve reguler beğendi.
Eski 06-05-2015, 15:54   #13
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

güncel durum.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg fireglow4.jpg (54.8 KB, 106 views)
Eski 12-05-2015, 15:26   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi caglarxx Mesajı Göster
Bu adayda havai köklendirme başlattım.Spaghnum yosunu ve clonex jel kullandım.
ben olsam gövdenin en kalın yerinden İki dalın ayrıldığı yerden köklendirmeye çalışırdım.Koniklik açısından daha rahat olur gibi geliyor bana. Yani ikiz gövde şeklinde topraktan çıkmış havası verdirirdim

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2015, 19:49   #15
Ağaç Dostu

caglarxx's Avatar

Bu arkadaşımızın da son durumu böyle.

Köklendirmeye çalıştığım kısım köklendi ama umduğum kadar değildi.Kararma kuruma belirtileri henüz yok.Bahara ümitliyim kendisinden.

Alt tarafta kalan ana gövde görece güzel sürgünler verdi.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg havai.jpg (62.2 KB, 70 views)
Dosya Türü: jpg ana.jpg (65.5 KB, 70 views)
Eski 30-09-2015, 20:31   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2014
Galeri: 1
Daha dokunmayın bari hayata tutunsun ölmesin diğerleri gibi.

reguler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024