agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bambu
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2007, 08:35   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Bambu Tohumları çimlemesi

Merhabalar !
Yukarıdaki yazılanları okuyunca öyle heyecanlandımki anlatamam. Faruk beyden bu bilgileri beklediğim doğru. Elimde yaklaşık 60 adet Bambo tohumu var biliyorsunuz. Bir ara düşündüm bunları pilav yapsam diye fakat çoluk çocuk kime yetecek. Hele birde misafirimiz gelirse taa İzmirden ve Sakaryadan. Sonra karar verdim bunları sera ortamında çimlendirip çoğaltacağım sonra tohumları toplayıp hepimize yetecek pilavı hazırlayabiliriz diye. Tam bu aşamada birazda yoğunluk sebebi ile malüm kısmetse köyüme yolculuk var Cumartesiye hazırlık aşaması. Bir baktım bambu sayfasında tam benim aradığım bilgiler. Az sonra izin alabilirsem seraya gidip karışıma yatıracağım tuhumlarımı ve akşama çimlemelerini Hindistan cevizi kabukları (COCOS) ve derekumundan hazırlayacağım menekşe saksılarına yapacağım. Ortam ve yerleri hazır. Seraya yeni üsten sulama yaptırdım. (Yaylada olacağımız için buraları bir arkadaşa emanet edeceğimizden işi şansa bırakmadık.) Sanırım nemli ortamı sevecek bizim bambu tohumları. Şu anda serada bitkilerimiz var onlarla birlikte kardeş kardeş çimlenirler diye düşünüyorum.
Noreks arkadaşımızın yaptığı çalışma gerçekten harika gidiyor. Zevkle takip ediyorum. Formda sözü var zaten gelişmelerden bizi haberdar edecek. Bu arada bu konuda oldukça tecrübeli sevgili Todor la akşam geç saatlerdede olsa bir görüşmemiz oldu. Sağolsun benimle telefonda bile olsa çok şey paylaştı burayada yazılarını bekliyorum ayrıca. Kahveci olmadığı için çaydan mahrum olan sevgili Todorun bizim İncir Çekirdeği kahvesinde bambuların altında her zaman kahvesi hazır. Tabii buda işin latife tarafı. Umarım şu cocosu doğru yazmışımdır. Yoksa bir uyarıya razıyım şimdiden.

Herkese saygılarımı sunuyorum.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 09:09   #122
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noreks Mesajı Göster
Faruk Bey,

Sağolun ama sizin araştırmalar olmasaydı bunların hiç biri olmayacaktı. İşin zor olan kısmını yapıp bambuyu tanıttınız biz sizin verdiğiniz bilgilerle ( biraz armut piş yöntemiyle ) fazla zorlanmadan uygulamayı yapıyoruz.

Bilgi için;
Orta sıradaki moso büyüme hızı inanılmaz , ön sıradaki galiba iron bamboo oda hızlı bir şekilde büyüyor. Aralarında sadece iki gün fark var. Başta dikkat etmedim ama artık günlük ölçüm almakta fayda var.
Sayın "noreks"

Bilgi paylaşmak içindir. Kendime saklayıp için için yansa mı idim?
Birbirimize yaslandık gidiyoruz işte, ne güzel. Mutluluk bu bence.

Sayın noreks, yazmıştım, benim Dendrocalamus Strictus ları seraya dalan bir keçi tarafından bitirildi diye. 50 tohumdan 30 unu çimlendir 30 cm e büyüt ve keçi gelsin yesin. Çok tatlı olmalılar.

Bu nedenle özellikle Iron Bamboo dediğiniz Dendrocalamus Strictus lara iyi bakın. Umarım her saksıyı etiketlemişsinizdir. Bu bitki kurak bölgelere daha uygun bir bitki. Ege ve Akdeniz bölgesinde yetişme şansı var.

Ben sil yeni baştan yapacağım.

sevgi ve saygılar

Faruk Tuzcuoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 09:25   #123
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Değerli Arkadaşlar,

Siz siz olun ama ektiğiniz tohumların saksılarını mutlaka etiketleyin.
Başlık olarak Bambu Türü ve ekim tarihini mutlaka yazın.

Bakın Çin de Zhejiang Ormancılık Üniversitesinde dostlarımız bu işi nasıl yapıyorlar.
Bitkilerin hepsi Moso ama ekim tarihlerine göre etiket renkleri ve hatta şekilleri dahi uzaktan kolayca algılanabilecek türden.

Eklenti 18203

Eklenti 18204

Eklenti 18205

Eklenti 18206

Eski 09-08-2007, 09:28   #124
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

saksılarda Shpangum falan yok. Fakat perlit oranı yüksek,
MOSO cular dikkatinizi çekerim.

Eski 09-08-2007, 11:08   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 3
Faruk hocam , bende dikkat ettim. Neredeyse yarı ölçek belki fazla perlit kullanılmış.

mirsat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 12:14   #126
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mirsat Mesajı Göster
Faruk hocam , bende dikkat ettim. Neredeyse yarı ölçek belki fazla perlit kullanılmış.
Moso tohumlarını çimlendirme tarifinde sadece temiz kum kullanın diyordu.

bilgekaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2007, 14:04   #127
Ağaç Dostu

Hele bir çimlensinler eğer bende onları yeniden etiketlemessem. Arkadaşlar ben bir hata yaptım elimdeki üç çeşit tohumu karıştırıp aynı çözeltiye attım umarım Faruk beyin yardımı ile çimlendikten ve belli bir seviyeye geldikten sonra bunları ayırabilirim. Yoksa benimkiler tambir çorba pardon pilav oldular. Faruk beyin kızdığını görür gibiyim ama hocam acemilik işte öğreneceğimiz çok şey var. Akşama onları çimleyeceğim. Şu anda çözeltideler. Daha önceden aldığım Proton diye bir yosun çözeltisi vardı elimde ona attım. Neyse en azından deneriz bakalım neler olacak.

Saygıyla.

Eski 09-08-2007, 17:55   #128
-

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Galeri: 18
09.07 tarihli ölçüm cm olarak

bambusa arundincea giant bamboo 0.8 cm - 1.3 cm - 0.0 cm
phyllostachys pubences moso 0.0 cm - 5.3 cm - 0.0 cm
dendrocalamus strictus iron bamboo 0.0 cm - 0.0 cm - 2.0 cm

moso dün 4.5 cm idi kutudan çıkarmak zorunda kaldım.
uygun malzeme bulamayınca varlıktan değil darlıktan çözümü imdada yetişti.
iki şeffaf saksıyı ters kapatınca geçici bir çözüm oldu.
bunlarda resimler;

noreks Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 19:51   #129
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Sayın Noreks,

Hikayenin devamı nasıl?
Bizi habersiz brakmayın..

Eski 13-08-2007, 20:37   #130
-

Aslını ararsanız birden bire bambunun tehlikelerini vurgulayan başlıktan sonra yeraltına inmeye karar verdim.

Nede olsa denemek istediğimiz tohumların yasaklanmasına kadar giden önlemler silsilesi uygulamaya konsun diyenler de var.

Gizli bir başlık açıp çalışmaları orada yayınlayalım.

Eski 13-08-2007, 20:55   #131
-

Umarım arkadaşlar alınmazlar.
Yerinde yapılmış uyarı her zaman ciddiye alınmalıdır. Buna inanıyorum ama daha başlamadan hemen yeni icat çıkarmayın havası da insanın iştahını kaçırıyor. Aşağıda; gizli çalışmalarımı yaptığım küçük balkonun resmi

Eski 14-08-2007, 12:28   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-06-2007
Galeri: 35
Faruk Bey biraz geç oldu ancak cevap yazabiliyorum. Çok teşekkür ederim. Şu anda Rize'ye geldim yerleşmeye çalışıyorum. Bir yandan da bağlantıyı koparmamaya çalışıyorum. Nerede deneme yapabilirim diye bu siteden edindiğim bilgiler doğrultusunda tarlalara bakınıyoruz. Küresel ısınmaya rağmen buralarda nem oranı hala oldukça yüksek. Hava doğal bir klima gibi çalışıyor. Acaba bitki örtüsüyle iklim arasında sandığımızdan daha kuvvetli bir bağ mı var? Eğer öyleyse arkadaşlar bulduğunuz her tohumu beklemeden toprakla buluşturun. TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN

Baldaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 22:13   #133
-

son durum orta sıra moso 8.5 cm oldu
arka sırada biri saklanmış iki adet giant bamboo
öndeki iron bamboo

Eski 14-08-2007, 22:17   #134
-

1 giant 2 moso ve 2 iron bamboo filizlenmemekte direniyor.

sanırım artık onlardan vazgeçip ( sulamaya devam umut beslemeye son ) 3 er adedi iba + ga3 banyosundan sonra etiketli olarak ekmek.

Eski 15-08-2007, 13:56   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Cemal bey;
Tohumlar bugün elime geçti, aradım ama telefonunuz kapalıydı.
Çok teşekkürler selamlar

fatih190760 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2007, 18:32   #136
Ağaç Dostu

Faruk Tuzcuoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baldas Mesajı Göster
Faruk Bey biraz geç oldu ancak cevap yazabiliyorum. Çok teşekkür ederim. Şu anda Rize'ye geldim yerleşmeye çalışıyorum. Bir yandan da bağlantıyı koparmamaya çalışıyorum. Nerede deneme yapabilirim diye bu siteden edindiğim bilgiler doğrultusunda tarlalara bakınıyoruz. Küresel ısınmaya rağmen buralarda nem oranı hala oldukça yüksek. Hava doğal bir klima gibi çalışıyor. Acaba bitki örtüsüyle iklim arasında sandığımızdan daha kuvvetli bir bağ mı var? Eğer öyleyse arkadaşlar bulduğunuz her tohumu beklemeden toprakla buluşturun. TÜRKİYE ÇÖL OLMASIN
Sayın Baldaş Merhaba,

Sevdiğiniz memleketinize kavuşmuş olmanız çok mutluluk verici olmalı.
Sizi kutlarım ve başarılar dilerim.

Siz bitki örtüsü ile iklim arasında demişsiniz ama ben iklim ile bitki örtüsü arasında sandığınızdan da güçlü, doğrudan bağlantı var olduğunu söyleyebilirim. Ve siz çok şanslı bir bölgemizdesiniz. Hepimizin gözü ve yüreği sizinle inanın. Siz başarırsanız biz de gurur duyacağız, onurlanacağız.

Sevgi ve Saygılarımla,

Eski 16-08-2007, 12:22   #137
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Evet az önce tohumlar benimde elime geçti teşekkür ederim Cemal bey.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2007, 22:44   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2007
Arkadaşlar,
Ben şeftali ile uğraşırken bazı hızlı gelişmeler olmuş sanırım.
Hepiniz bambu tohumlarını almışsınız ve çimlendirmişsiniz de nerede benim tohumlar....
Sahi bu tohumları kim gönderecekti?
Selamlar

Besenkar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2007, 12:33   #139
Ağaç Dostu

Merhabalar Besenkar!

Şu anda tatilde olduğum için bende forma pek zaman ayıramadım. Ancak tohumların tamamı kardeş payı yapılıp bana verilen adreslere posta ile gönderildi. Sizin bana verdiğiniz iş adresinizdi sanırım bende bir zarf içinde göndermiş bulunuyorum. Aldığınızda haberdar ederseniz sevinirim.

Bütün arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum. Bir kaç gün sonra tekrar aranızda olmaya çalışacağım.

Saygıyla.

Eski 29-08-2007, 21:51   #140
Ağaç Dostu

Merhabalar!

Tatilden döner dönmez ilk yaptığım seraya koşmak oldu. Çimlediğim bambulardan başlayarak her tarafı dolaştık. Her şey yolunda işler bizi bekliyor. Bambularımda henüz küçük hareketler var sanırım bir ay sonra ancak anlaşılacak.

Saygıyla.

Eski 01-09-2007, 20:46   #141
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Bambular Poaceae familyasına ait yağışlı ve nemli bölgelerde daha iyi gelişim gösteren ve bir çok tür ve alt türü olan dekoratif bitkilerdir.
Peyzaj çalışmalarında en çok kullanılan türler;
Bambusa aurea,
Bambusa aureosulcata spectabilis,
Bambusa gigantea,
Bambusa metake,
Bambusa metake variagata,
Bambusa nigra,
Bambusa vivax,
Bambusa nana,B.nana var.,B.nana aureosıtriata,
Bambusa vulgaris gibi türlerdir.
Çoğaltılması ayırma yöntemiyle olup,bir kökten onlarca üretilebilir.****** öncelikle bu türler için anaç temin edilmeli.Gövde ve yaprakların yeterince kuvvetli ve gür olması için azot ihtiyacı vardır.Türkiye'de karadeniz şeridi üretimi için son derece uygundur.yarı gölge bitkisidir.-17 dereceye kadar töleransı vardır.
daha ayrıntılı bilgi isterseniz çekinmeden sorabilirsiniz.
selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2007, 22:03   #142
-

iron bambu hakkında biraz yardımcı olursanız memnun olurum bendeki 5 cm e geldikten sonra korumama rağmen sararmaya başladı

Eski 06-09-2007, 21:27   #143
Ağaç Dostu

Cemal Bey,
Bu gün adliyede odamın her tarafını ve mahkeme kalemini didikledim malesef bana gelen herhangi bir bambu tohumu belirtisi yok.
Neyse başka bir çözüm yolu bulacağız artık.

Eski 06-09-2007, 22:34   #144
Ağaç Dostu

Merhabalar Besankar !

Bana vermiş olduğunuz adres " Sakarya Adliyesi 1 ceza " eğer doğru ise postaya verdim ve gönderdim. Ancak üzülmeyin 49 adet ben küçük menekşe saksılarında çimledim. Henüz bir şeyler çıkmaya başladı ancak tam belli olmuyorlar. Çimlenenlerin yarısı sizindir. Madem kardeşçe paylaşmak var sizinle paylaşmak beni inanın mutlu eder. Çalışmalarınızda başarılar.

Diğer arkadaşlarımızdan Sonreis 66 danda bir haber çıkmadı merak ettim. Umarım almıştır ve çimlemiştir.

Saygıyla.

Eski 08-09-2007, 00:08   #145
-

Sn hamibasoglu,

Bambu hakkinda verdiğiniz bilgiler genelde yanıltıcıdır. Moso bambu konusunda okuduklarınızı tüm bambular hakkında genelde yazıyorsunuz. Tropikal bambuların sizin yazdıklarızna alakası yok.

Buraya lütfen luzumsuz katkıda bulunmayın. Önce lüten American Bamboo Association belgelerini okuyun - bu herhangi bir şekilde yabancı dil kontrolu değil - yazdıklarınız sadece ticari çıkar sağlamaya çalışan bir kişinin yazdıklarına benziyor.

Ve kişisel fikrim bu konuda en ufak bir bilginiz yok sadece ben buradayım ve beni farkedin diye yazıyorsunuz. Buradan bir bilginiz yoksa gidin ve bir daha gelmeyin.

Eski 08-09-2007, 04:52   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sevgili Noreks, insanlar her zaman doğruyu bilmek zorunda değil. Sayın Hamibasoglu'nun verdiği bilgilerden yanlış olduğunu düşündüklerinizi tartışalım, doğrusunu bulalım ama, insanları kovalamayalım. Birbirimize karşı olan saygımızı kaybetmemeye dikkat edelim.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 07:33   #147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sayın cemal.S yakında uzun süreli yurtdışına cıkacagımdan tohumları daha tecrübeli bir arkadaşıma teslim ettim tohumlar emin ellerde.

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2007, 22:51   #148
Ağaç Dostu

Sayın Hakan Yaşmut'un Sayın Hami Basoğlu'nun söylediklerine neden bu kadar tepki gösterdiğini anlayamadım.
Benim incelediğim ve anlayabildiğim kadarıyla verdiği bilgiler genelde doğru.Sadece bazı bambu türleri soğuğa daha dayanıklı o kadar.

Eski 10-09-2007, 11:29   #149
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi noreks Mesajı Göster
Sn hamibasoglu,

Bambu hakkinda verdiğiniz bilgiler genelde yanıltıcıdır. Moso bambu konusunda okuduklarınızı tüm bambular hakkında genelde yazıyorsunuz. Tropikal bambuların sizin yazdıklarızna alakası yok.

Buraya lütfen luzumsuz katkıda bulunmayın. Önce lüten American Bamboo Association belgelerini okuyun - bu herhangi bir şekilde yabancı dil kontrolu değil - yazdıklarınız sadece ticari çıkar sağlamaya çalışan bir kişinin yazdıklarına benziyor.

Ve kişisel fikrim bu konuda en ufak bir bilginiz yok sadece ben buradayım ve beni farkedin diye yazıyorsunuz. Buradan bir bilginiz yoksa gidin ve bir daha gelmeyin.
değerli arkadaşım,
öncelikle mesleğinizi öğrenmek isterim.
ve ayrıca dünyanın kaç değişik yerinde bambularla ilgili araştırma ve çalışma yapmış olduğunu öğrenmek isterim.
Ayrıca ticari çıkar meselesini anlamış değilim.yani elimde bambu var ve onları satmaya mı çalışıyorum demek istiyorsun?Rahatlaman için söyleyeyim hiç bambum yok.ama uygulamalarımda binlercesini kullandım.
ayrıca bambu ile ilgili vermiş olduğum bilgiler bir arkadaşın üretimi ilgili sorularına yanıttır.Gidip Doğu karadeniz'de tropical bambu üretecek hali yok herhalde!****** ticari değeri ve Türkiyemiz'de üretilebilecek bambuları yazdım ve görüş bildirdim.
Ayrıca kininizi de anlamış değilim.Lütfen haddinizi bilerek konuşun ve yersiz yere insanlara iftira atmayın.Bilgi paylaşıldıkça artar ve doğruya ulaşır.
Yapıcı olun

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 20:39   #150
-

Sayın Hami Başoğlu,

Üslup amacın dışına taşınca sonuç bu oluyor.

ilk sorunuza cevap metalurji mühendisiyim. bambuyu ticari olarak yetiştirmek gibi bir kaygım yok çünkü küçük bir balkondan başka bir yerim yok. dünyayı gezmek konusunda pasaport yarışması yapmaya da niyetim yok. sadece görmediğim ya da görmeyi isteyeceğim fazla yer kalmayacak kadar çok seyahat ettim.

Türkiye de yetiştirilecek veya uyum sağlayacak bambulara ait bilgi sadece Sayın Doç Dr. Var 'da olup bu konuda ahkam kesmek hiç birimizin haddi değil. Sayın Var umarım üniversitelerin açılmasıyla burada yazmaya başlayacak.

Sadece peyzaj amaçlı bambuları kullanıp bunların Türkiye ye uyum sağlayacağını iddia etmek iddialı bir deyiştir. Kaldı ki tür olarak iklim zonumuza uygun bambuların sayısı sanıldığı kadar fazla değildir. İklim zonumuzun değişeceği gerçeği de düşünülürse uygun bambu çeşitlerinin yine değişeceği de bilimsel bir gerçektir.

Eğer tek tip ( örn. moso çok ünlü oldu ) bambuya ait bilgi buraya yazılır ve türü yazılmazsa okuyanlar yanıltılmış olur. Tropik türlerin de Akdeniz zonunda yetişme ihtimali varken genel bilgi niteliğindeki moso bilgisiyle ekim dikim yapılırsa hüsrana uğranır.

Kaldı ki Karadeniz iklim zonunda yetiştirilmiş moso tip bambuya ait bilgi , belgeyede sahip değiliz. Bu konuda -evet yetiştirebilirsiniz orası uygundur şeklinde bir yaklaşım baştan yanlış olur.

Görsellerde ( örn. Batum ) yetişen bambuların tipi , yetiştirme şartları bilinmemektedir. Halkın ilgisine açık bir parkda örnek uygulama da olabilir.

Bütün bunların dışında bana bu kadar soru sorduğunuza göre benim de soru sorma hakkım oluyor. Standart bir bambunun yetişme süresi yaklaşık -tohumdan - 12 -14 sene olduğuna göre neye dayanarak örnekleri verdiniz?

Verdiğiniz örneğin hiç bir yerinde yetişkin bir bambu fidanı kullanılması gerektiğine dair bir ifade göremedim. Yetişkin bir bambu fidanının en az 4 - 6 sene de elde edilebileceğine dair de bir ifade yok.

ABS dosyalarında önemle üzerinde durulan nokta yetişkin bambu fidanı kulanılması ve ekilmesidir. Yani ticari olarak üretim yapacaksınız bambu sırasından en yetişkin olanlar alınır kökler temizlenir diğer rizomlardan ayırılır ve ekilir. Bu kısa sürede bir bambu ağacı elde etmenin en iyi yoludur. ( moso için genel bilgidir her bambu türü için geçerli değildir )

Tüm bunlar tamamen okunarak elde edilmiş bilgidir pratik uygulaması yoktur.
Bunu yazmayı önemsiyorum çünkü yarın bu bilgiyi okuyarak uygulamaya girecek bir kişinin bunu bilmeye hakkı vardır.

Teorik bilgilerin ışığında uygulama olarak moso , iron ve giant bambu türlerini filizlendirdim tüm ihtimama rağmen sararma problemi devam ediyor. Bu kadar bilgiyle eğer üç beş tane fidanı koruyamıyorsak ( Sn Todor'un sizden çok daha fazla pratik bilgisi olduğunu sanıyorum ki benden fazla filizi kurudu ) ticari olarak bu işe girişecek kişilerin sizin , benim bilgilerimden çok daha fazlasına ihtiyacı olacağı da açıktır.

Burada kesinlik arzeden "yetişir" ya da "yetişmez" türü bilgilerin daha ihtiyatla verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Bu forum bir çok yerde referans olarak gösterilmeye başladıysa bu verilen bilgilerin güvenilirliğiyle ilgilidir. Eğer uygulamaya , teoriye , bilgiye , belgeye dayanmayan bilgiler gelişi güzel yazılırsa güvenilirilik , inanılırlık niteliği zarar görür.

Benim bilgi ve deneyimimi sınamak isterken lütfen siz de kendinizinkini yazınız ki her kes yazının dayandığı kaynağı net olarak görsün. Bizler en baştan beri deneyimlerimiz buraya yazıyoruz ve konuyu okuyanlar ne kadar deneyim kazandığımızın her safhasını takip edebiliyor. Tepeden paraşütle inip ben bilirim demek yok

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024