agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni210Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2007, 09:55   #61
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AtakanKaraman Mesajı Göster
Bu haftaki durum aşağıda, sıkışık olduğundan bazıları büyüyememiş, ufak olanları keseceğim,
Selamlar;

Güzel görünüyorlar fakat sıkışık, benimkilerde böyle sıkışık olacak sanırım

Saygılar.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 21:21   #62
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Dert etmeyin sıkışık olmalarını. Aradan çekip alırsınız fazlalarını. Bu arada maydanoz tohumu 45 günde çimlenir derler. Ben bahçeye ektiğim için 45 günü bile geçtiği oluyor. Serin havalarda üzerini örtünce süre kısalıyor. Fakat sıcaklarda kapamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bahçe işi balık tutmak gibi sabır işi derler Ben de pek acele etmeden sabırla ve merakla bekliyorum büyümelerini. Bir de çok uzamasını bekleden biçmek köklerinin güçlenmesini sağlıyor.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 21:23   #63
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Geçen gün halam köyde maydanoz tohumlarını toprağa serptikten sonra ayaklarıyla sıkı sıkı ezdiklerini söylemişti. Bu hem köklerinin güzel tutunmasını sağlıyormuş hem de çimlenme süresi kısa oluyormuş. Doğru mudur acaba?

Eski 19-05-2007, 21:25   #64
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Dert etmeyin sıkışık olmalarını. Aradan çekip alırsınız fazlalarını. Bu arada maydanoz tohumu 45 günde çimlenir derler. Ben bahçeye ektiğim için 45 günü bile geçtiği oluyor. Serin havalarda üzerini örtünce süre kısalıyor. Fakat sıcaklarda kapamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bahçe işi balık tutmak gibi sabır işi derler Ben de pek acele etmeden sabırla ve merakla bekliyorum büyümelerini. Bir de çok uzamasını bekleden biçmek köklerinin güçlenmesini sağlıyor.
Selamlar,

Ben hava sıck olduğu halde kapatıyordum Hemen gidip açtım. sabır konusuna kesinlikle katılıyorum ama sonuç sabra değiyor.
Bilgiler için çok teşekkürler.

Saygılar.

Eski 20-05-2007, 00:56   #65
(sercan)

Giriş Tarihi: 04-04-2006
maydonoz tohumu geç çimlendiği doğrudur.ancak uygun koşullarda4 gün gibi bir sürede tohum patlaması daha sonrasında çimlenme gerçekleşebilir.ayrıca maydonozun dewamlı alttan kendini yeniliyerek yetişmesi size uzun zamanda baya bi maydanoz sağlayacaktır.hatta ilkel gelebilir ancak kullanılan bir yöntemde saksı yerıne yanvaziyette duran araba lastiği içine ilk taze göbre(zemine az miktar)doldurup toprak doldurmak ve o alanı kullanmak size daha verimlilik sağlayacaktır.sebebine gelince lastik kışın soğuğu toprak içine yazında sıcaği içine geçirmicek ve toprakta uygun koşul sağlıyacaktır.ayrıca taze gbrede sıcak olacağından kışın toprağı mükemmel ısıda tutacaktır.
ben maydanozu su kültüründe yetiştirdim.yukarıda bi parça resimde bulabilirsiniz.daha fazla bilgiyide paylaşabilirim. sercangolge@gmail.com

aloe beğendi.
durustsahtekar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 15:01   #66
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi durustsahtekar Mesajı Göster
maydonoz tohumu geç çimlendiği doğrudur.ancak uygun koşullarda4 gün gibi bir sürede tohum patlaması daha sonrasında çimlenme gerçekleşebilir.ayrıca maydonozun dewamlı alttan kendini yeniliyerek yetişmesi size uzun zamanda baya bi maydanoz sağlayacaktır.hatta ilkel gelebilir ancak kullanılan bir yöntemde saksı yerıne yanvaziyette duran araba lastiği içine ilk taze göbre(zemine az miktar)doldurup toprak doldurmak ve o alanı kullanmak size daha verimlilik sağlayacaktır.sebebine gelince lastik kışın soğuğu toprak içine yazında sıcaği içine geçirmicek ve toprakta uygun koşul sağlıyacaktır.ayrıca taze gbrede sıcak olacağından kışın toprağı mükemmel ısıda tutacaktır.
ben maydanozu su kültüründe yetiştirdim.yukarıda bi parça resimde bulabilirsiniz.daha fazla bilgiyide paylaşabilirim. sercangolge@gmail.com
Selamlar;

Lastik bulmak zor olur sanırım

Eski 23-05-2007, 08:20   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2007
maydonoz geç oluyor evet, 2 senelik maydonozdan elde ettiğimiz tohumu bu sene 15 Nisan da bahçede maydonoz için hazırladığım bölüme serptim, bir hafta sonra da koyun gübresi attım üzerine, bu sene Gaziantep te bahar yağmurlu geçti ve sanırım onun sayesinde 13 mayısta 2 poşet dolusu maydonozu götürdüm eve. Maydonozu bolca sulamak gerekiyor, suyunu verdinmi belki diğerlerine göre geç oluyor ama güç olmuyor. Hemen onun üstünde çilekler var, geçen sene ekerken olsa da yesem diye sabırsızlanıyordum, olmadı kısmet bu seneyeymiş, dün epey topladım ve yedik arkadaşlarla. Biraz sabırla bahçeden insan büyük keyif alıyor.

toldput Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2007, 22:10   #68
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Selamlar;

Benim maydonozlar hafiften çıkmaya başladılar

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2007, 15:39   #69
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Merhaba,

Benimkilerin son durumu aşağıda, geçen hafta dayanamadım 1/3'ünü kestim ve salatada kullandık, bir haftada kesilen yerlerden yavaş yavaş vermeye başlıyorlar.

Saygılar

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
AtakanKaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 09:21   #70
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Maşallah sizinkiler bayağı büyümüşler. Benimlkilerde ki son durum Henüz pek salataya konulacak gibi durmuyorlar

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 05-06-2007, 09:47   #71
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Maydonozlarım sarardı. Neden aceba?

Bilge Kerem beğendi.
habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 09:59   #72
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Şu etmenleri kontrol edin:

Aşırı susuzluk
Yanlışlıkta, sulamada tuzlu su kullanımı
Aşırı suni gübre kulanımı
Aşırı güneşte sulama

Bilge Kerem beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:02   #73
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Susuzluk olabilir belki. Ama diğer etmenler asla.. Çünkü 4 günde bir sulamıştım. eski keçi gübresi koymuştum belkide o yakmıştır olabilir mi ?

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:15   #74
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Susuzluk olabilir belki. Ama diğer etmenler asla.. Çünkü 4 günde bir sulamıştım. eski keçi gübresi koymuştum belkide o yakmıştır olabilir mi ?
Pek anlamam ama gübrenin yakma olasılığı çok yüksek bir varsayım bence.

Kolay gelsin.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 11:10   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2006
Galeri: 7
Ben maydonozları gölge sayılabilecek bir yere ekmiştim. Bunun sonucunda da toprağı genelde hep nemli kaldı. Kışın karın altında bile yemyeşildi ve bol bol yedik. 2. senenin sonunda kayboldular. Çok güneş alan alanlarda pek başarılı yetiştiremedim.

sempe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 09:02   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2007
Benimkilerde tam gün güneş alan yerdeler, büyüyorlar ama pazardan aldıklarımız kadar büyük değiller, çok güneşte kaldıkları için olabilir mi ? Yerini değiştirip yarı gün güneş yarı gün gölge olan yere alacağım.

Atakan

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
AtakanKaraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 13:03   #77
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Evet AtakanKaraman aynı sorun bende de var ve üstüne üstlük benimkiler dev yapraklı İtalyan maydonozu, bunun nedeni nedir acaba?

Bilge Kerem beğendi.
Eski 11-06-2007, 14:07   #78
(sercan)

arkadaşlar maydanozlarınızı direk güneş alan yerlerden kaçırmayı deneyin ve sulamarına dikkat edin.aşırı sıcaklara hassastır.özellikle günün sıcak saatlerinde sulamadan kaçının ve sabah güneşinide eksik etmeyin.maydanozlarınız gelişmeye başladığında olanağı varsa kalsiyumlu gübre takviyesinde bulunursanız gövdelerinde kalınlaşma yapraklarında da irileşme farkedeceksiniz.
alttaki resimde kendi yetiştirdiğim maydanozların ilk yapraklarını vermeye başladığı zamandan.
http://img265.imageshack.us/img265/1351/hpim1335qf3.jpg

Bilge Kerem beğendi.
Eski 11-06-2007, 14:25   #79
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Hımm kalsiyumlu gübre tarım ilaçları satan yerlerde bulunur sanırım. Teşekkürler.

Eski 11-06-2007, 14:27   #80
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Bir şey daha var neden tek tek tohumdan ektiniz domateslerinizi?

Eski 11-06-2007, 15:18   #81
Ağaç Dostu

Alıntı:
arkadaşlar maydanozlarınızı direk güneş alan yerlerden kaçırmayı deneyin ve sulamarına dikkat edin.aşırı sıcaklara hassastır.özellikle günün sıcak saatlerinde sulamadan kaçının ve sabah güneşinide eksik etmeyin.maydanozlarınız gelişmeye başladığında olanağı varsa kalsiyumlu gübre takviyesinde bulunursanız gövdelerinde kalınlaşma yapraklarında da irileşme farkedeceksiniz.
alttaki resimde kendi yetiştirdiğim maydanozların ilk yapraklarını vermeye başladığı zamandan.
http://img265.imageshack.us/img265/1351/hpim1335qf3.jpg
Sulamayı toprağı devamlı nemli tutacak şekilde dengeli tutun ve sevgili durustsahtekar'ın tavsiyelerine de uyun...

Eski 11-06-2007, 16:51   #82
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Teşekkürler Selahattin Bey.

Eski 15-06-2007, 21:32   #83
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Maydanozlarım sonunda yapraklanmaya başladı.
Bu dönemde bir kez hepsini kessem yeni gelenlerin daha iri yapraklı olacağını söylemişlerdi Selahattin Bey, keseyim mi, yoksa büyümelerini bekleyeyim mi?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen Penelophe : 16-06-2007 saat 15:54
Eski 16-06-2007, 15:37   #84
(sercan)

gonderdiğim resimdeki maydanozu yetiştirme tekneğini türkiyenin başka bir köşesinde bulamayabilirsiniz.her gözde yaklaşık 5 tohum bulunmaktadır.tohunlar çimlendikten sonra kök gelişimi için suya bırakılıyorlar ve daha sonra kokler dogrudan suda bitki yüzeyi dışarda uretıme geçiriliyor.böylelikle kontrollu izlenebilirliği yüksek tertemiz ürün üretilmekte.
tabi sırf maydanozda değil dere otu pazı roka marul gibi ürünler ve bunların çeşitlerinide bu yöntemde yetiştirdim.

Eski 16-06-2007, 15:40   #85
(sercan)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Bir şey daha var neden tek tek tohumdan ektiniz domateslerinizi?
bu arada onlar maydanoz.

ve fide üretimleinde genellikle tek tek üetim yapılır. tabi maydanozuda tek tek yapan başka kim varki

Eski 16-06-2007, 15:53   #86
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
bu arada onlar maydanoz.

ve fide üretimleinde genellikle tek tek üetim yapılır. tabi maydanozuda tek tek yapan başka kim varki
Maydanoz

Sizinde shift basmıyor herhalde

Eski 27-06-2007, 09:40   #87
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Dert etmeyin sıkışık olmalarını. Aradan çekip alırsınız fazlalarını. Bu arada maydanoz tohumu 45 günde çimlenir derler. Ben bahçeye ektiğim için 45 günü bile geçtiği oluyor.
Ben iki hafta önce maydonoz tohumu almıştım. Bir hafta kadar tohumları suyun içinde beklettip diktim. Bir hafta sonra çimlendiler. Yani toplam iki haftada çimlendi. Bu yöntemi Selahattin hocanın mesajında okumuştum galiba. Galiba diyorum, çünkü neyi nerede okuduğumu karıştırıyorum. Etkili oldu sonuçta.

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 01:32   #88
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Ama ben Mart-Nisan aylarından bahsetmiştim. Bu sıcak havada çıkar tabi iki haftada. Gerçi bahar aylarında da geceleri üzerlerini naylonla örtmek çabuklaştırıyor. Ben de Selahattin Bey'den öğrendim tabi

Eski 02-07-2007, 09:15   #89
Ağaçsever

Belmas's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2007
Galeri: 2
Yine Beceremedim :(

Off, tam maydonozlarım çimlendi derken, ben dalgınlıkla üstten faşş diye suyu dökünce toprakla bir oldular. Düzelmiyor da artık. Yok mudur bir çaresi ??
(Bu kadarla da kalmıyor. Domatesimin de çiçekleri dökülüyor. Fesleğenim üç daldı, kuruya kuruya bir dal kaldı. Susuz bırakmadım, ışık alıyor... Depresyona giricem valla.)

Belmas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 11:50   #90
Ağaç Dostu

Domateslerinizi aşırı sıcağa, aşırı rüzgara ve neme maruz bırakmamaya çalışın. Bu arada maydonozlarınızı çok sık ektiğinizden dolayı ince ve uzun gövdeli olduğunu düşünüyorum. Biraz seyrekleştirin (Phenelophe ninki gibi) o zaman düzelmesi gerekli...

Bilge Kerem beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024