agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni210Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2007, 12:18   #91
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-02-2007
Galeri: 20
2 senedir kullandığım maydanozlara veda edip yerine yeni aldığım kıvırcık maydanoz tohumlarından ektim 4 gün kadar önce. Torf+gübre+vermikulit karışımına ekmiştim. Saksının üstünü de streç film ile kapatmıştım. Bu sabah baktığımda epey çimlendiklerini gördüm. Çok sevindim tabii. Bakalım zarfın üstündeki gibi yetiştirebilecek miyim?

agartha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 18:31   #92
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2007
2oo donum maydonoz yetıstırıyorum acıkta bazı tarlalarımda dallar ınce kalıyor ve maydonozun yaprakları kırmızılasıyor dalların kalınlasması için ne yapabılırım

hikmetyesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2007, 21:59   #93
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Özellikle bu incelmenin olduğu kısımlardan toprak numunesi almalısınız ve toprak tahlili yaptırarak gübre tavsiyesi almalısınız. Belli ki arazinizin her yerinde toprak aynı değil. Özellikle buralarda azot alımını veya farklı bir besin maddesinin alımını engelleyen bir kimyasal değişim olabilir. Bunu tespit edip uygun gübrelemeyle bu ilerde büyüyebilecek durumu kurtarabilirsiniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 11:51   #94
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Wink Maydonoz

Dün bahçede biraz maydonoz ekimi yaptık,
Maydonozların ekileceği yere birkaç kök çilek uzantısı gelmiş ve köklenmiş.
Ne yapalım zarar olmasın dedim ve bunları kökledim, hızımı alamadım ve taşların üstüne tırmanıp orada topraksız yere kök salmış 20-25 kök daha söktüm.
Daha sonra evde uzantılarını makasla kestim, en büyük yapraklarını da keserek 2-3 yaprak bıraktım. Baharda balkon demirine yağmur oluğu bağlayıp oraya şaşırtacağım.
Şimdi bunları viyollere torfa şaşırtıp, köklendirip torf ve köküyle mi aktarayım yoksa hepsini bir tek kovada köklendirip bahara yeniden çıplak kökle mi yağmur oluğuna şaşırtayım. 2 kez kökü topraksız bırakmak sakıncalı olur mu?

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2007, 19:30   #95
Yeni Üye

merhaba selahattin bey kışın mersinde yazınsa ereğli bölgesinde maydonoz üretimiyle uğraşıyorum yaklaşık olarak 250-300 dönüm kadar arazi ekiyorum sorunum kışın soğuğa dayanıkli maydonoz tohumu bulunmaktamıdır tekrar söylüyorum maydonoz dallarınn kalınlaşmasi için ne yapa bilirim

Eski 29-11-2007, 19:48   #96
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ Mesajı Göster
Özellikle bu incelmenin olduğu kısımlardan toprak numunesi almalısınız ve toprak tahlili yaptırarak gübre tavsiyesi almalısınız. Belli ki arazinizin her yerinde toprak aynı değil. Özellikle buralarda azot alımını veya farklı bir besin maddesinin alımını engelleyen bir kimyasal değişim olabilir. Bunu tespit edip uygun gübrelemeyle bu ilerde büyüyebilecek durumu kurtarabilirsiniz.

Bu cevap size yeterli gelmedi mi acaba?

Eski 12-12-2007, 18:24   #97
Yeni Üye

*** selahattin bey toprak tahlilisonucunda besin maddesi alımında bır sorun olmadığını öğrendim.detaylı olarak anlatıyım. ilk biçimi yapıyorum 2. biçime yetişirken ince ve zayıf geliyor. çalışması duruyor her biçimden sonra gübresini veriyorum. bunun için tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eski 12-12-2007, 18:33   #98
Ağaç Dostu

Toprak tahlilinin sonuç verilerini buraya yazamaz mıydınız acaba? Direkt siz yorumlamışsınız.

Eski 12-03-2008, 16:11   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2008
Merhaba.Ben balkon sebzeciliğine bu sene başladım.Bu işe başlarken de en büyük yardımcım bu site oldu.Herkese teşekkür ederim.

Name:  Maydanozz2.JPG
Views: 4006
Size:  41.3 KB

Maydanozlarım incecik bir gövde ve 2 küçük yaprak . suyunu fazla verdiğimi düşündüm ve suyu azalttım ama onlar aynı hızda buyumeye devam edıyorlar.buraya fotograflarını koyuyorum.Bi bakıp birşeyler söylerseniz sevinirim..

Bilge Kerem beğendi.
unclejo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 16:28   #100
Ağaç Dostu

envor's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2008
Galeri: 17
Yetersiz ışık!

envor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 16:49   #101
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Daha fazla güneşe ihtiyaçları var. Maydanoz suyu sever, sulamaktan korkmayın.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 22:31   #102
Ağaç Dostu

Tohum ekimlerini karanlıkta yapabilirsiniz ancak eğer çimlenme başlamışsa mutlaka ışık göreceği bir yere koymalısınız aksi halde gövdleri böyle beyazlar, yapraklar ve gövde çok nazik ince ve narin kalır.

Eski 24-03-2008, 09:51   #103
Yeni Üye

Bana bir şeyler karalarsanız memnun olurum.maydanozlarımın resimlerini koyacağım. Çok ince gövdeler üzerinde tek yaprak halindeler.Başka fotoğraflara bakıyorum gayet bodur ve güçlü görünüyorlar. Forumu çok kurcalıyorum, denilenleri yapıyorum ama sorun ne anlamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 24-03-2008, 10:02   #104
Yeni Üye

Fotoğraflar burada.Yorumlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 24-03-2008, 11:03   #105
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi unclejo Mesajı Göster
Fotoğraflar burada.Yorumlarınızı bekliyorum.
Sevgili Unclejo ,

Maydanozların harika gözüküyor bence ama saksıdaki toprak az gibi geldi bana rahat sulamak içinmi böyle yaptın baya bir boşluk var gibi.
Ben de Terasım' da saksıda maydanoz yetiştirmek istiyorum siz bu konuda deneyimli olarak bana ne önerirsiniz acaba ?Antalya'da yaşıyorum burası yazın korkunç sıcak oluyor bunuda göz önünde bulundurarak saksı seçimim,toprak,sulama hakkında bilgi vermenizi rica ederim.

Teşekkürler

crocus_07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 11:23   #106
Yeni Üye

Sevgili Crocus_07,
Konunun devamından da anlaşılacağı gibi ben de çok deneyimli sayılmam Ama kısa da olsa şunları söyleyebilirim :
1- Tohumlarını toprağa ekmeden önce mutlaka en az 2-3 gün suda beklet.Maydanoz çimlenmesi güç bir bitkidir.Bu işlem tohumların çabuk çatlamasına ve çabuk çimlenmesine katkıda bulunacaktır.
2-Saksı olarak, balkonlarda kullandığımız uzun dikdötgen saksılar yeterli olacaktır diye düşünüyorum.Ben bunu tercih ettim en azından.
3-Toprak olarak da ben torf-bahçe toprağı karışımı kullanıyorum.Bunu herhangi bir çiçekçiden elde edebileceğin gibi marketlerde gayet ucuz fiyata hazır karışımlar olarak da alabilirsin.
4-Bu toprağı saksına güzelce yerleştiriyorsun.ne çok sıkı ne çok gevşek.Toprağı koydukça saksının dibini yere vurman sıkışması için yeterli olacaktır.
5-Sonra tohumlarını çok sık düşmemesine dikkat edecek şekilde elinle serpebilirsin.Çok sık gelenleri bir kürdan yardımıyla birbirinden uzaklaştırabilirsin bu işlem bitkinin daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olur.Ne kadar tohum dersen de, valla uzun bir dikdörtgen saksıya aldığın paket tohumun 2\3 ünü kullanabilirsin.Eğer yanlış diyorsam zaten forumdan birileri düzeltecektir.
6-Son olarak da yaklaşık 0.5 cm ile 1 cm arasında bir örtü toprağı örtebilirsin.Ama bunun 1 cm yi geçmemesi gerekiyor.
7-Çimlenmenin çabuk olması için saksının üstünü strech filmle kapatabilirsin.Bu sera etkisi yaratacaktır.Ama bunun üzerine bir iki delik açmayı unutma.
8-Çimlenme başlayana kadar hafif güneş ışığı alan bir yerde tutman faydalı olacaktır.Yine aynı şekilde strech filmi de üztünde tutman.
9-Çimlenme başladıktan sonra ise güneş ışığını eksik etmemelisin.Ama Antalya'da güneş çok kuvvetli olacaktır onun için özellikle öğlen sıcağında gölge bir yerde durması bana daha mantıklı geliyor.Yoksa yaraklar yanacaktır.
10-Sulamaya gelince kesinlikle sprey suluk kullanmalısın.Yani suyu direk dökersen tohumları oynatacak ve bir türlü tutunmayı beceremeyeceklerdir.
11-Ben sabah akşam toprağın üstü iyiyce nemlenene kadar suladım çimlenme başlayana kadar.Çimlenme başladıktan sonra ise su miktarını biraz daha arttırdım.Toprağın üstü ıslanana kadar yani.

Benden bu kadar.Ama şunu unutma ki benim aldığım sonuçlar çok da parlak değil.Burada okuduğun bilgileri forumda teyid edersen daha sağlıklı olur.Belki benim atladığım ve yanlış yaptığım bir şeyler vardır.

Birileri eğer bana da yardımcı olursa çok sevineceğim

Bol şans..

Dadaloğlu beğendi.
Eski 24-03-2008, 11:52   #107
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
unclejo, maydanozların boyunun fazla uzaması ve narin olması sotun yaratmaz. Biraz daha büyüyünce makasla çim biçer gibi biçin. Ve çok dipdibe olan kökleri çıkarın. (Seyreltme yapın) İkinci biçmeden sonra ve seyrelttikten sonra maydanozlarınızın köklerinin güçlendiğini, dallarının kalınlaştığını göreceksiniz. Bu esnada kökleri yukarda kalmışsa biraz gübre-toprak karışımı ekleyebilirsiniz. Bir sene boyunca afiyetle yersiniz.

Bir saksıya nane, bir saksıya da reyhan ekin bence.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 12:00   #108
Yeni Üye

çok teşekkür ederim limon..

Maydanozlarım şu an ilk çıkardığı iki yalancı yaprak ve ortalrından çıkan tek dal maydanoz halindeler. Ben biraz daha sonra bu tek dal maydanozu biçeceğim değil mi?

Eski 24-03-2008, 12:23   #109
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Normalde o ilk çıkan iki yaprağın toprağın hemen yüzeyinde olması gerekiyordu ama sizinkiler ışığı görmek için uzamışlar. Olsun... Biraz daha büyüsünler, bir fotoğraf daha eklersiniz, nereden biçmeniz gerektiğine karar veririz

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2008, 12:49   #110
Yeni Üye

Daha Yakından çekilmiş fotoları yolluyorum.Yalnız benim anlamadığım şu ki çimlenme başladığı andan itibaren ışık alan yerlerde benim saksılarım.Buna rağmen neden ışık az geliyor anlamıyorum.Tabi şunu da ekleyeyim,pencere kenarındalar.Acaba bunun bir etkisi olabilir mi..

Resimde gördüğünüz gibi çeşitli hobileri olan maydanozlarım herbiri bir yana olmak üzere kafalarına göre takılmakta ve ışık diplerinde olmasına rağmen bu da ışık mı dercesine boylarına boy katmaktadırlar.

Sevgiyle

Eklenen Resimler

Bilge Kerem ve fcs beğendi.
Eski 25-03-2008, 10:44   #111
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Teşekkür ederim, Unclejo Verdiğin bilgiler çok işime yarar denemeden öğrenilmiyor sanırım denemeye değer

Eski 02-04-2008, 10:03   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-11-2007
İki gün suda bekletip ektiğim maydanozlar 9. günde tek tük başlarını göstermeye başladılar. Ama dün akşam eve gelip baktığımda toprağın üstünde sanki küf gibi parmak ucu genişliğinde bir kaç parça pamuksu birşeyler farkettim sebebi nedir? Teşekkürler.

fgumus72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2008, 15:28   #113
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Maydonoz tohumlarımı ekeli 1 hafta oluyor sabırsızlıkla bekliyorum çıktığında haber vericem şimdilik hiç bir hareket yok çok erken sanırım

Eski 28-04-2008, 23:48   #114
Ağaçsever

fiancee's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2007
maydonozum çiçek verdi.

Arkadaşlar benimde maydonozlarım var ve bu sene hiç maydonoz almadım dışardan,hep kendim tukettim.Yalnız yenide maydonozlarım çiçek vermeye başladı,bu ne anlama gelmekte acaba?Ne yapmam lazım?Teşekkürler.

fiancee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 09:56   #115
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fiancee Mesajı Göster
Arkadaşlar benimde maydonozlarım var ve bu sene hiç maydonoz almadım dışardan,hep kendim tukettim.Yalnız yenide maydonozlarım çiçek vermeye başladı,bu ne anlama gelmekte acaba?Ne yapmam lazım?Teşekkürler.
Maydonoz iki yıllık bir bitkidir. İkinci yıl çiçek verip tohum oluşturur. Çiçek başı kuruyunca ovuşturup toprağa dökerseniz, devamını sağlasınız. Bir sene kuru çicek başını ufalamayı unumuştum,ruzgarla tohumlar savrulmuş, değişik yerlerde çıktılar.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2008, 11:27   #116
Ağaç Dostu

crocus_07's Avatar

Arkadaşlar bir iki hafta önce ektiğim maydanozlarım çok sağlıklı gözküyor ve hepsi çıktı diyebilirim şimdi büyümelerini bekliyorum sanırım bu işi başardım sabırlı olmak gerekiyor maydanoz çok nazlı geç çıkıyor sürekli nem istiyor

Eski 29-04-2008, 21:12   #117
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Cilek konusunda uzman degilim ancak deneyimlerime dayanarak söyleyebilirim ki yetistirmek icin öyle uzun uzun düsünmenize gerek yok. Benim bahcemde söküp topragin üstüne öylece firlattigim kökler bile yeniden topraga tutunup yasamanin bir yolunu buluyorlar. O yüzden yetistirmek istiyorsaniz yayilma olasiligini düsünerek ayri bir yere ekmenizi öneririm mutlaka tutacaklardir.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 13:44   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2008
merhabalar ben balkonda maydonoz ve biber yetiştirmeyi düşünüyorum fakat tohumlarım ve torf dışında elimde bişey yok
uzun saksılar elverişli olur mu yoksa daha büyük kasa gibi bişey mi bulmam gerekiyo?
tohumları nasıl ekeceğim onu da bilmiyorum..
torfu toprakla karıştırıyor muyum üste mi koyuyorum?
bu konuda yardımcı olursanız sevinirim..

elif şahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 14:10   #119
Ağaç Dostu

Sevgili elif şahin, başlangıç için torf ve saksılarınız uygun ancak torfu yarı yarıya bahçe toprağı ile karıştırırsanız gayet uygun olur. Ekim konusunda 2 kısım kum 1 kısım tohum olacak şekilde kumla karıtşırın tohumlarınızı ve ekerken yüzeyin kumla kaplanmasına dikkat ederek ekin. Ekimden önce iyice karıştırmayı ihmal etmeyin. EKimden sonra sonra da yüzeye tohumların üzerini örtmek üzere 0,5-10 cm kadar torf serin ve iyi ce bastırıp sulayın.

Eski 16-06-2008, 20:13   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-06-2008
Nane Dereotu maydonoz

Merhaba Arkadaşlar.

Öncelikle çok güzel bir ortam. çok yararlı bilgiler buldum siteniz sayesinde. Hepinize teşekkür ediyorum.

Benim bir sorum var.
Saksımın birine maydonoz ektim. epey de büyüdü ve yapraklarını toplamaya başladım ama bu konuda bilgim yok. hasat nasıl yapılır nanenin ?

Aynı şekilde maydonoz ve dere otlarım da çok güzel büyümeye başladı. onların hasatı konusunda da bilgim yok. Nasıl yapılmalı ?

Buradan edindiğim bilgilerle saksılara ektim ve çok çok güzel oldu. hepinize teşekkürler.

Ayrıca sarımsak da ektim onlar da iyi tuttu. Çocuklar gibi mutlu oldum.

hikmetgungor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024