agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni103Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2011, 21:31   #121
Ağaç Dostu

the_mc's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tamtutulma Mesajı Göster
2 -2 buçuk litrelik bir pet şişenin kapağını bir cam çivisiyle delin, içini su doldurup kapağını kapatın. Kapağı çiçeğinizin köklerine gelecek şekilde 5-10 cm toprağa gömün.

Bu yöntemle yazları kurak geçen yerlerde fidanları korumak mümkün.

Not: Bu yöntem tarafımdan defalarca denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Saygılar...
bu da güzel fikir arazideki fidanları korumak amaçlı yapılabilinir.

the_mc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 16:18   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Ağaçlar.net sitemiz çok büyük olduğundan dolayı, her bir başlığı ayrı ayrı okumak aylarımı alıyor. Ama keyif de veriyor.

Bu başlığı okuyunca benim de zamanında böyle bir derdimin olduğunu hatırladım. Kendim otomasyoncu olmama rağmen oldukça pratik bir çözümle 1-2 haftalık sulama derdime çare bulmuştum.

İşin içine ne kadar elektrik-elektronik giriyorsa, o kadar dert yaratıyor evde. Elektrikli sistemlerde elektrik kesintisi, pil akması, saat (timer) kaymaları, aşırı sulama hatta taşma problemi doğuyor. Sistem bitkinin suya ihtiyaç duyup duymadığını anlamıyor. (anlayan bir sistem kurmak da mümkün aslında) Bence evi su basması, değerli çiçeğimizin ölmesinden sonra en büyük problem. İğneli sistemler de paslanma ve tıkanma yapabilir. (iğneyi toprağa gömmeyin

14 yıldır çalıştığım iş yerindeki çiçeklerim, 1-2 haftalık iş seyahatlerimde veya tatillerimde ölüyordu. Bunun üzerine önce kaktüslere yöneldim. Ama yeşiller ve çiçekliler için de bir çözüm aradım ve bu ipli çözümler çok hoşuma gitti. Amatör bir çözüm ama işe yarıyor. Profesyonel çiçekçilere ise tavsiye edemem.

Kısmetse yarın benim hala çalışan düzeneğimin resimlerini buraya ekleyeceğim.

Ters çevrilmiş ve delikli pet şişe yöntemini de en kısa sürede deneyeceğim. Umarı sular etrafa taşmaz. Yine bu başlık altında gördüğüm alttan ipli sulama ise saksılarımın toprağını değiştireceğim güne sakladığım bir proje olacak.

Sevgi ve saygılarımla herkese iyi akşamlar.
Toprak.

toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 10:16   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Merhaba Doğaseverler,
Dün fotoğraf ekleyecektim anca cihazın pili bitikmiş. Kısmet bugüne.

Şu an iki küçük saksım düzenli sulamaya ihtiyaç duyuyorlar. Ben işyerindeysem kendim ilgilenmeyi seviyorum. Ancak il dışına çıktığımda bu düzenek 1-2 hafta idare ediyor.

Kullanılan Malzemeler:
1- Cam kavanoz.
2- Su seven ve dokusu (mikro) gözenekli bir ip. Ben bize gelen bir paketin ambalaj ipini kullandım. Sentetik ama suyu emebiliyor.

Kavanozu saksı hızasında veya 2-5 cm yukarıda konumlandırarak ipin birer ucunu saksılara iyice derinlemesine gömüp, orta kısımını da su dolu kavanoza daldırıp bırakıyorum. Bir kez fısfıs ile ipi ıslatıyor, sonra kendi halide bırakıyorum. Bir iki saat sonra ipi elleyip nemli olup olmadığını yokuyorum. Eğer nemli ise düzenek çalışıyor. Eğer kurumuş ise ya ip uygun değil , ya da çok uzun yani toprak emememiş. Gerekli düzeltmeleri yapıyorum.

Bu düzenekte taşma riski yok.

Sevgi ve Saygılarımla,
Hoşçakalın
Toprak
Name:  DSCI0002.jpg
Views: 24467
Size:  40.7 KB
Name:  DSCI0003.jpg
Views: 14848
Size:  41.3 KB

Cemil B. ve popsie beğendi.
toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2011, 22:35   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Adını hatırlayamadığım ve pda üyesi bir arkadaşımızın, sulama konusunda çok hoşuma giden bir yöntemi var. Ben de bunu yolculuğa çıkmasam da özellikle domateslerimde, amatörce damlama sulama olarak bir deneyeceğim.

"MERHABA,
BENIMDE KENDI GELISTIRDIGIM BIR YONTEM VAR.
5LT LIK BIR SU BIDONUNU TABANA YAKIN YERINI
BIRKAC KAT OLACAK SKILDE KOLI BANDI ILE SARIP,
DAHA SONRA SERUMLARDA KULLANILAN IGNELI APARATIN
IGNESINI BURAYA SAPLIYORUZ. MANTIK INSANA SERUM VERMEKLE
AYNI... HORTUMUN UZERINDEKI AKIS HIZINI AYARLAYAN
ALETI DE ISTEDIGIMIZ HIZDA DAMALA YAPMASI ICIN ACIP
KISABILIRIZ. HATTA BIRKAC SERUM APARATI KULLANARAK
BIRDEN FAZLA SAKSIYA SU VERILEBILIR.
TEK SART SU BIDONU SAKSILARDAN YUKARIDA OLMALI.
SAYGILAR,"

çok güzel bir çözüm 40 günlük bir tatile gideceğim bu yöntem çok işime yarayacak teşekkür ederim çok sevindim bende çiçeklerim nolcak diye kara kara düşünüyordum oohhh rahatladım

ATAMET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2011, 16:29   #125
Ağaç Dostu

hk50's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 14
Her arkadaş bir çözüm üretmiye çalışdı.Hepsi güzel fikirler.Ancak gelişen teknoloji bu sistemede çare buldu.Şöyleki bu iş için yapılmış sensörler var.Uyraşmıya sormuya gerek kalmadan şeffaf borunun ucunu (Aşagıda Yukarıda olması fark etmiyor) Bidonun (Bidonun büyüklüğü küçüklüğüde farketmiyor) içine atıyor,sonrada sensörü saksıdaki toprak içine gömüyorsun.Bitkinin su ihtiyaçı oranında su veriyor.
Yukardaki düzeni alıp yapdıktan sonra bir yıl hiç uğrama .Şebeke suyunada bağlıyabilirsin.Ancak şamandıralı bir depo ister. su deposu olabilir.

Düzenleyen hk50 : 19-01-2011 saat 15:15
hk50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2011, 16:36   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2011
çok güzel bi bilgi olmuş ancak geçen sömestr tatilinde 1 haftalığına evden gittiğimde, çiçeğim dayanır suya diye düşündüm çuha çiçeğimin çiçekleri öldü, 3 aydır hiç açmaıyorlar ve sürekli yaprakları büyüyor...

princess48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 16:12   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Exclamation

tatile çıkacaklar için evdeki bitkilerini zaman sınırlaması kullanacakları suyun miktarına bağlı basıt bir çözüm yolu; herhangi bir 5 veya 10 lıtre bidon buna bağlı kullanmak üzere saksı sayısı kadar serum igne hortumları serum ayarlı uçları saksılara diğer ucu da 5 veya 10 litrelik bidonun içine sarkıtmalar yeterli, uygulama şöyle 1 işlem serum hortumunu dolu bidono bırak suyun içine gömülsün (bıdonun dibine kadar uzatılırsa suyun ömrü tamamen dibine kadar boşaltma olacaktır.)bu uzattığınız serum hortumunu ağzınızla emerek suyun akmasını sağlamak ve daha sonra akan suyun ayarını serum kapama düğmesiyle ayarlamak diğer saksılar için de aynı uygulamayı yapabilir ve en ideal sonucu bu şekilde alarak tatılinizde çiçeklerim ne oldu düşüncesi olmadan uzun süre tatıl yapabilirsiniz. saygılar

Düzenleyen bilenecmi : 02-08-2011 saat 15:10
bilenecmi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2011, 14:37   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2008
serum

en iyisi ve garantilisi ve enönemlisi bedava olanı bilenecmi'nin yazdıkları.hatta resimdeki gibi şişeyi ters çevirip serum hortumunun ucunu kapaktan sokarsanız suyu net olarak sonuna kadar kullanırsınız.

Eklenen Resimler

mkuru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 16:35   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-07-2009
Sulama Sistemi

Merhabalar;
Ben ekteki resimlerde ki gibi büyükçe bir boya kovasına serum hortumu ile bağlantı yaptım ve akvaryumculardan aldığım minik vana ile ana çıkış ağzındaki su akış debisini ayarladım. Ayrıca sulama için bazı yerlerde TE parçası ile kollar aldım ve istediğim kollara da yine vana koydum. Çiçek yüzeyinden geçen serum hortumlarını iğneyi ısıtarak delip suyun akmasını sağladım. Ev için biraz karmaşık olsada sizlere fikir vermesi açısından faydası olacağını düşünüyorum.
Saygılarımla.
Herkese selamlar..

Eklenen Resimler

justice beğendi.
selcukorence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2011, 18:01   #130
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Bizde nasip olursa haftaya tatile çıkıyoruz.
Tek çözüm buldum , eşimin yiğenine anahtarı vereceğiz.Hergün akşamları sulamasını isteyeceğiz.İnşallah iyi olur.

justice beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2011, 19:44   #131
Yeni Üye

ziyamaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2011
sulama sistemi tatılcıler için

***.arkadşlr ben genelde hanı evden bir hafta veya 1ay kadar veya daha uzun süre için çiçekler veya yenı ağaç fideler susuz kalmamaları için masrafsız ve çok basıt bır duzenek yardımı ıle herkes yapabılır.

BUNUN İÇİN GEREKLI MALZEME
1:BÜYÜK BİR KOVA
2:PAMUKTAN MESAFEYA GORE UZUN INCE BEZ PARÇASI
3:MUSLUK SUYU

YAPMA ŞEKLİ

1:KOVAYI YUKSEK YERE ASIN
2:İÇİNE SUYLA DOLDURUN
3:UZUN BEZ PARÇASININ UCU İÇİ SU DOLU KOVANIN İÇİNE KOYUN DİYER UCUNU SAKSININ İÇİNE KOYUN
4:MUSLUĞA HORTUM BAĞLAYIP DIYER UCUNU KOVAYA KOYUN VE HORTUM İÇİNDEN CIKMAMASI İÇİN BAĞLAYIN VE MUSLUĞU AÇİN ÇOK AZ BI SU AKACAK ŞEKILDE DEVAMLI AKSIN .

Eklenen Resimler

ziyamaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2011, 20:21   #132
Yeni Üye

kostebeksantos's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2010
Bu sitede çok güzel fikirler var herkese teşekkür ederim.

kostebeksantos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 19:58   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2011
Su bidonu yuksekte oldugu takdirde
bu aparata 4 hortum eklenip 4 saksıya ayarlı su akışı sağlanabilir.

astamiga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 10:59   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Bilgilendirme için teşekkürler

alptunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 16:35   #135
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Bu aparatın daha büyüğünü kullanıp birde zaman ayarlı prizle akvaryum motoru vasıtasıyla daha fazla bitkiye su verilebilir. Hortumun bidonun içerisine azar azar su eklemesini de sağlarsak, isterseniz 1-2 ay gidin, hiçbir şey olmaz. Bu sistemi kurmaya niyetim var. Zaten normal şartlarda saksılara damlama sulama yapmak istiyorum.

Cemil B. beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2011, 01:11   #136
/

Giriş Tarihi: 29-06-2011
Selam arkadaşlar
Hepinizin yeşili bol olsun. Artık sulama problemi yok biliyorsunuz! Şöyleki saksınızı hazırlarken su tutucu bir malzemeyi saksınıza ilave ediyorsunuz

Bu malzeme toz halinde fakat boyutunun 700 katı su tutma kapasitesi var saksı basına ortalama 1 gr dan az katıyorsunuz bu malzemeyi! sonuç olarak çiçeğiniz su ihtiyacını bu malzemeden yavaş yavaş emerek karşılıyor hergün sulanması gereken çiçeklerimi ben artık 10 günde bir suluyorum tabi bu yazın çok sıcak günlerden bahsediyorum.
Çok memnunum doğrusu menekşelerimi direkt bu jelin içerisinde yetiştiriyorum

Bu konuda bütün arkadaşlara yardımcı olabilirim olmazsa birlik olur öyle getirtiriz malzemeyi 100 gr 6,5 tl gibi mal oluyor ama buda en az 100 saksı karşılığı malzeme yapıyor oda birşey değil artık çünkü 5 sene kullanılıyor bu malzeme

Saygılarımla bilgi paylaştıkça büyür

talu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2011, 23:03   #137
Yeni Üye

tursoft's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi talu Mesajı Göster
Selam arkadaşlar
Hepinizin yeşili bol olsun. Artık sulama problemi yok biliyorsunuz! Şöyleki saksınızı hazırlarken su tutucu bir malzemeyi saksınıza ilave ediyorsunuz

Bu malzeme toz halinde fakat boyutunun 700 katı su tutma kapasitesi var saksı basına ortalama 1 gr dan az katıyorsunuz bu malzemeyi! sonuç olarak çiçeğiniz su ihtiyacını bu malzemeden yavaş yavaş emerek karşılıyor hergün sulanması gereken çiçeklerimi ben artık 10 günde bir suluyorum tabi bu yazın çok sıcak günlerden bahsediyorum.
Çok memnunum doğrusu menekşelerimi direkt bu jelin içerisinde yetiştiriyorum

Bu konuda bütün arkadaşlara yardımcı olabilirim olmazsa birlik olur öyle getirtiriz malzemeyi 100 gr 6,5 tl gibi mal oluyor ama buda en az 100 saksı karşılığı malzeme yapıyor oda birşey değil artık çünkü 5 sene kullanılıyor bu malzeme

Saygılarımla bilgi paylaştıkça büyür
İlginçmiş gerçekten. Ürünün adı nedir acaba?

pulibet beğendi.
tursoft Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2011, 12:34   #138
Ağaç Dostu

loveflower's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2011
Çok ilginçmiş gerçekten, çok fazla saksısı olanlar için harika bir şey olur.

Ben yine bildiğim yöntemle devam edeceğim 2 hafta önce tatildeyken ve daha önce de aynıyöntem.Yarın da aynı yöntemi uygulayacağım, 10 güne kadar olan tatiller de çok memnun kaldım.
Pet şişelere suyu dolduruyorum ve ters çevirip saksıya biraz batırıyorum.Önce bitkiyi suya doyuruyorum.Döndüğüm de gayet iyi durumda buluyorum bitkilerimi.

loveflower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2011, 13:25   #139
Ağaçsever

ehtepot's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2011
Selamlar,
Tek tek okunmuş herbiri muhteşem projeleri okurken gülümsediğimi farkettim. o kadar orjinal ve güzel fikirler ki hepsini uygulayasım geldi bu işe kafa yoran ve çözüm üreten tüm arkadaşlara teşekkür etmek için yazdım bu mesajı.

ehtepot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 08:28   #140
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2012
bu bahsettiğiniz bitki bakıcısını nerden bulabilirim acaba

Schefflera Gold Capella / Şemsiye Ağacı | Çiçek,Çiçekler

böyle bir bitkim var ve 1.5 ay olmayacağız ne yapmam lazım

şemsiye ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 20:59   #141
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

arkadaşlar bu bitki bakıcısını nereden temin edebilirim, 1,5 ay olmayacağım ve bir salon bitkim var endişeliyim Üzgün

Eski 16-04-2012, 09:50   #142
Ağaçsever

şemsiye ağacı's Avatar

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şemsiye ağacı Mesajı Göster
arkadaşlar bu bitki bakıcısını nereden temin edebilirim, 1,5 ay olmayacağım ve bir salon bitkim var endişeliyim Üzgün
sanırım kimse bana cevap vermeyecek

Eski 20-04-2012, 14:58   #143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Herkese merhabalar.
Bu sitede gördüğüm üzere, balkonuma kollektör yardımıyla damla sulama sistemi kuracağım.
Domates, biber,salatalık yetiştireceğim ve Ankara da oturuyorum.
Güneş tüm gün balkonda.

Ama sorun şu ki 1 günde ne kadar damla ?

Koray SÜGÜR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2012, 16:44   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2011
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şemsiye ağacı Mesajı Göster
sanırım kimse bana cevap vermeyecek
yukarıda belirttiğim gibi 5 veya 10 litre su bıdonu içine serum hortumunu dibe inecek şekide bırak (serum hortumu torbaya giren tarfı nı kes)ve hortumu ağzınla emiş yaparak suyu akıt ve serum ayar düğmesinden damlama miktarını ayarla istediğin yere gözün arkada kalmadan gidebilirsin.selamlar.

Cemil B. beğendi.
bilenecmi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 10:10   #145
Ağaç Dostu

Cemil B.'s Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Bu aparatın daha büyüğünü kullanıp birde zaman ayarlı prizle akvaryum motoru vasıtasıyla daha fazla bitkiye su verilebilir. Hortumun bidonun içerisine azar azar su eklemesini de sağlarsak, isterseniz 1-2 ay gidin, hiçbir şey olmaz. Bu sistemi kurmaya niyetim var. Zaten normal şartlarda saksılara damlama sulama yapmak istiyorum.
yaptıgınız sistemin yapım asamalarını resimlendirdiyseniz gormek isterim.
Saygılarımla

Cemil B. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2012, 14:35   #146
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
herkese merhabalar,

bu forumda ilk mesajım, onun için biraz uzun olabilir ama biraz forumu kurcaladığım kadarıyla uzun yazmak burda pek problemmiş gibi görünmüyor. affınıza sığınarak bu oldukça amatör kardeşinizden birkaç şey aktarmak istiyorum...

öncelikle saksıda sebze yetiştirme işinde yeniyim (bu sene başladım) ektiğim domatesler tohumlarında 6'da 6 filizlenme olmasına rağmen yaklaşık 10-12 cm kadarken sanırım verdiğim gübreden (şu boncuk gibi olan hazır gübre Alman malı) dolayı öldüler. sonra ben de fide olarak 5 tane aldım (15 cm kadarlar). ilk birkaç gün gayet canlı yaşadılar ama şimdi yaprakları kuruyup büzülmeye başladı. bitkiler balkon önünde duruyorlar ev cephesi kuzey sabahleyin sanırım 1 saat kadar güneş alıyor doğrudan. sonrası malum.

internette araştırdığım kadarıyla domatesi çok sulamamak gerekiyormuş sanırsam. domates haricinde 3 sivri biber-maşallah sağlamlar- var. 1 mayısta salatalık ektim ve 5 günde filizlenince şok oldum. diğe ektiğim maydanoz ve cin biberler ise çıkmadı elbet çıkarlar.

iyi de arkadaşım ne alakası var sulama sistemiyle diyeceksiniz. hemen geliyorum. kısaca yaşadıklarımı anlatmak istedim samimiyetinize sığınarak.

sulama ayrı bir dert olduğundan aklıma yerçekiminden faydalanarak 5 lt. pet şişeyi ters asıp çeşitli borularla ve vanalarla damla sulama sistemimi kurmak geldi aklıma sonra yine değerli bilgi kaynağı internete başvurdum ve bu siteyi buldum. kafamdaki sistemin benzerlerinin yıllar evvelinden fikir olarak ortaya koyulduğunu ve hatta uygulandığını gördüm. o zaman dedim ki pek yanlış yolda değilim. bugün internetten akvaryum malzemeleri satan bir siteden aşağıdakileri sipariş ettim.
10 mt. silikon hava hortumu
tek dağıtıcılı hava hortum vanası (ayarlı) pakette 10 adet var
T hava hortum vanası (ayarlı) pakette 10 adet var
4 lü dağıtıcı vantuzu vardı
10 çıkışlı terminal dağıtıcı. tıpalı.

bunların tamamı kargo dahil 22,76 TL. bence sudan ucuz. zira hortumun metresini (ki benim aldığım gibi silikon değil) kızılayda 1 TL ye satıyorlar.

her neyse bununla kendi damla sulama sistemimi kurmak istiyorum. henüz bitkinin dibine suyu verecek şeye karar vermedim. bu doğrudan hortum da olabilir, iğnesi çıkartılmış şırınga da olabilir. yaşayıp göreceğiz bakalım.

sistemi kurunca fotoğraflayıp buraya koyarım. sizce mantıklı mı? sistem çalışır mı? fikrinizi almak istiyorum?

ankaradan sevgiler.

civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2012, 16:18   #147
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-05-2012
damla sulama test aşamasında

merhaba arkadaşlar

size bahsettiğim damla sulamanın test çalışmalarından 2 foto aşağıda. 40 saniyede 1 damladığı zaman günde yaklaşık olarak 100 ml (98 ml) sulama yapıyor. buna göre ayarlanabilir ama sanırım akvaryum musluğunun basitliğinden olsa gerek ilk kalibrasyonu yaptıktan birkaç saat sonra damlama hızı yavaşlıyor. biraz daha test etmem gerekecek. ona göre diğer bitkilere de sistemi kuracağım.

Name:  20120513_184105.jpg
Views: 20507
Size:  56.8 KB
Name:  20120513_184124.jpg
Views: 16124
Size:  68.8 KB

Emre İlhan beğendi.
civanmukti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2012, 14:26   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-12-2008
Kolay otomatik sulama.

GARDENA SULAMA BİLGİSAYARI C1060 PLUS - Bahçe - Hepsiburada.com
http://www.hepsiburada.com/Liste/su-...oryId=34001791

http://www.hepsiburada.com/Liste/ele...oryId=34001791
Böyle bir ürün benim anladığım kadarı ile çeşmeye bağlanıyor. Diğer ucuna hortum takılıyor, hortumun ucuna etrafa dağıtsın diye basit bir plastik sulama kafası takılıp bahçenin ortasına kazığı saplanıyor. ve ayarlanıp hergün mesela akşam veya sabah isteğe göre sulama yapılıyor.

Çok üzüldüğüm ve düşündüğüm bir konu çiçeklerimin susuz kalması, ben çok becerikli değilim kafamda çok almıyor yapamam daha profösyönel şeyler ile damıtma vs. sulama yapmayı.
Belirli bir bütçe ayırıp kaliteli bir sulama sistemi kurdurmak isterdim ****** ama şu an ona müsait değilim zaten ufacıcık bahçe kimse elini bile sürmek istemez yani kim gününü ayıracakta üç kuruş için gelip doğru düzgün sulama vs sistem kuracak. Maliyeti kurtarmaz yapacak insanı.

Bu benim hayal ettiğim şeyse bana yeter ortada fıskiye gibi 3 dakika sulasa bahçedeki emeğim ölmez.

Buraya çeşmeden gelen su depodan geliyor. Yani düşünüyorumda depodan gelen su yoksa ne olur. Makineyi yakmaz diyorum ben eğer elle musluk açmak gibi birşeyse.

Çoluk çocuk karıştırmasın diye ne yapılabilir birde bu makineyi kamufle etmek için. Pille çalışır 1 yıl dayanır demiş inandırıcımı?

Bu tip birşey kullanan varmı önüme ne çıkar acaba böyle birşey edinsem. Bazı yapı markette aynı ürün daha uygun fiyata idi. Güvenip alsammı.
Yoksa benim atladığım aaaa şu olmazsa bu çalışmaz dediğiniz bir durum varmı.
Bu konuda akıla ihtiyacım var.
Öneri ve fikirlerinizi bekliyorum.
Hepinize Teşekkürler.

http://www.hepsiburada.com/Liste/gar...oryId=34001791 Şimdi okudum burada kartlısıda varmış. Kartı takıp ayarlıyor ve çocuklar karıştırmasın diye çıkarıp saklıyorsunuz. Güzel düşünmüşler.

canannuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 14:29   #149
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi canannuman Mesajı Göster
Bu tip birşey kullanan varmı önüme ne çıkar acaba böyle birşey edinsem. Bazı yapı markette aynı ürün daha uygun fiyata idi. Güvenip alsammı.
Yoksa benim atladığım aaaa şu olmazsa bu çalışmaz dediğiniz bir durum varmı.
Bu konuda akıla ihtiyacım var.
Öneri ve fikirlerinizi bekliyorum.
Hepinize Teşekkürler.
Sn. canannuman, geçen yıl bizim sebze adalarında benzer musluk tipi bir sulama bilgisayarını (Rain-bird WTD 2900) kullandık, oldukça memnun kaldık. Sizin linkini verdiğniz cihaz daha gelişmiş olanı, markası da oldukça iyi.

Alıntı:
Böyle bir ürün benim anladığım kadarı ile çeşmeye bağlanıyor. Diğer ucuna hortum takılıyor, hortumun ucuna etrafa dağıtsın diye basit bir plastik sulama kafası takılıp bahçenin ortasına kazığı saplanıyor. ve ayarlanıp hergün mesela akşam veya sabah isteğe göre sulama yapılıyor.
Evet çeşmeye bağlanıyor. Genelde tavsiye edilen basınç 4-5/kg cm2 dolayısıyla sulama bilgisayarına gelen basıç daha fazla ise önüne bir valf konup basınç düşürülebilir. Daha düşük basınç geliyorsa, bu oranda cihazın randımanı da düşecektir. Kısaca cihaz, kendisine verilen proğramlar doğrultusunda saati geldiğinde açıp, kapatıyor.

Alıntı:
Bu benim hayal ettiğim şeyse bana yeter ortada fıskiye gibi 3 dakika sulasa bahçedeki emeğim ölmez.
Eğer çimlerinizi sulayacaksanız bu cihazlar üretici talimatında belirtildiği gibi genelde bir kaç fıskiyeyi rahatlıkla döndürebilir. Bitkilerinizi sulayacaksanız köklerin etrafına damlama sistemi kurabilirsiniz. Çok uzun damlama hortumu olacağını düşünüyorsanız geri basınçı düşürmek için basit bir manifold sistemi kurup bir kaç koldan sulama yapabilirsiniz.

Bu tip cihazlar, ekonomik olmalarının yanında en büyük faydalarından biri de en uygun saatte, istenildiği kadar sulama yapılabilmesidir. Vakitsizlik sebebiyle güneşin dik olduğu saatlerde bolca sulanıp, kök çevresi göl gibi olup zarar gören bir çok bahçe tanıyorum. Güzel bir proğramlamayla bitkilerin köklerinin en sağlıklı şekilde nemli kalması sağlanabilir.

Alıntı:
Çoluk çocuk karıştırmasın diye ne yapılabilir birde bu makineyi kamufle etmek için. Pille çalışır 1 yıl dayanır demiş inandırıcımı?
Toprak altına konan minik kumanda dolapları mevcut. Siz kilitle açıp kullanabiliyorsunuz. Üstüne bir parça çim koyduğunuzda sizden başka kimse farkedemez Pilin ömrü açma, kapama sayısına bağlı. Geçen yıl yaz müddetince yalnızca bir defa pil değiştirdik, o da bitmediği halde garanti olsun diye.

Cihaz yalnızca açma/kapama yaptığından su gelmediğinde yanma veya zarar görme söz konusu değil.

selis beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 10:47   #150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Büyük saksılar tamam da minik saksılar için 131 deki sistemi uygulamak istedim.. Ama su bez-ipten akmıyor.. Hattâ bez saksıya ulaşmadan kuruyor..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024