agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni1278Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-03-2017, 16:01   #631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2014
Resulgur siz 17 şubatta ekmişiniz ben 13 şubat. aramızda fazla gün yok.

Resulgur beğendi.
kolcay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2017, 16:10   #632
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Diğer cins biberlerin çeşitleri nedir?
Sn. bahcedenn ; buyrun. Sayfamda paylaşmayı düşünüyordum. İlk size görmek nasip olacakmış demek ki ..

Name:  bbrlr.jpg
Views: 554
Size:  32.7 KB

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2017, 19:05   #633
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Carolina Reaperları hasat ettikten sonra bir kısmının tohumunu hemen ayırdım, bir kısmını ise başka bir amaçla kullanmak üzere biber olarak sakladım. Tohumluk olarak ayırdığım Carolina Reaper tohumlarını kaybedince 3 ayın üzerine başka bir amaçla kullanmak üzere sakladığım biberlerden tohumları ayırdım. Normalde uzun süre meyvesinin içerisinde kalan tohumların çimlenme özelliğini yavaş yavaş kaybettiği söylenir. Halan çimlenmemeleri bundan ötürü mü yoksa Capsicum chinense olmasından ötürü mü bekleyelim görelim. Ben de merakla takipte olacağım.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 13:36   #634
Ağaçsever

Kumdereli's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2016
Şahsen yemekten önce sakız gibi çiğner-çıkarır yemeğe başlarsanız çok keyifli oluyor Yutmak ise tam bir hamallık.

Kumdereli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2017, 09:34   #635
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ben bu dönem ekmek için beş adet carolina reaper tohumu koymuştum, beşi de çimlendi

Erdal Hoca beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2017, 10:15   #636
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ben bu dönem ekmek için beş adet carolina reaper tohumu koymuştum, beşi de çimlendi
Etkinlikten edindiğiniz tohumlar mı, Sn. TCM?

Eski 05-03-2017, 17:05   #637
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Etkinlikten edindiğiniz tohumlar mı, Sn. TCM?
Evet @ bahcedenn, sizden gelen tohumlar, 10 kadar gelmiş, beşini ektim ve tamamı çimlendi.

Eski 05-03-2017, 17:56   #638
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Ben de sorun tohumlarda diye korkmuştum. Capsicum chinense olmasından ötürü biraz vakit alıyor çimlenmeleri.

TCM ve Resulgur beğendi.
Eski 05-03-2017, 21:32   #639
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2010
Söz carolinadan açılmışken Erkan beyin Smokin Ed's ten getirttiği tohumlardan bende de 15 adet vardı. Tamamını ektim 12. günden itibaren çimlenmeye başladı. Ama hala çimlenmeyen 5 adet tohum var. Sabırla bekliyorum.

Erkan Bey, sizinkilerin tamamı çimlendi mi acaba

Erdal Hoca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2017, 23:41   #640
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Tohumların ekiminden sonra kaç günde, hangi ortamda ve toprakta çimlendiğini de belirtir misiniz ?

Eski 06-03-2017, 08:38   #641
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
Söz carolinadan açılmışken Erkan beyin Smokin Ed's ten getirttiği tohumlardan bende de 15 adet vardı. Tamamını ektim 12. günden itibaren çimlenmeye başladı. Ama hala çimlenmeyen 5 adet tohum var. Sabırla bekliyorum.

Erkan Bey, sizinkilerin tamamı çimlendi mi acaba
Erdal hocam,benim çok kayıbım olmadı sanırım,%20-30 luk kayıpta çok fazla değil bence.Tohumları eylül ayında satınaldığımızdan dolayı biliyoruz ki 2016 mahsülünden alınma tohum değil,2015 in ürünü,yine de çimlenmenin çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Erdal Hoca beğendi.
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2017, 08:42   #642
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Tohumların ekiminden sonra kaç günde, hangi ortamda ve toprakta çimlendiğini de belirtir misiniz ?
Size de sorunuzla alakalı yaptığım çalışmanın linkini vereyim,az çok bir fikir edinirsiniz.
Kağıt havluda tohum çimlendirme

Resulgur beğendi.
Eski 06-03-2017, 09:37   #643
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Soruyu üzerime alınarak;
Biberleri iki gün suda beklettim, aslında bir buçuk olsa daha iyi olacak kimi tohumlar göbeğinden siyahlaştı. Daha sonra onları tuvalet kağıdının içerisine yerleştirdim spreyle suladım ve plastik büyücek bir kabın içerisinde kalorifer peteğinin üzerine koydum. İç sıcaklığı maksimum 26 dereceleri gördü. İki günde biberler çıtlamaya başladı, her gün bakıp patlayanları köpük bardakların içerine koyup, üstlerine ikişer çay kaşığı cocopeat ekleyip çatıda kapalı odada akvaryuma koyuyorum. Ortalama sıcaklık max/min 14-20 derece arası. Orada topraktan başını çıkaranları da (biberlerden halen çıkaran yok maça önce başlayan patlıcanlar gün yüzü görmeye başladı) yine çatıda açık alandaki akvaryumun içerisine alıyorum. Burada sıcaklık gece 7 - gündüz 21 derece nem %95 lerde. Köpük bardakların içerisinde eşit ölçülerde keçi gübresi-perlit-cocopeat-torf var.

Eski 08-03-2017, 05:36   #644
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
Erdal hocam,benim çok kayıbım olmadı sanırım,%20-30 luk kayıpta çok fazla değil bence.Tohumları eylül ayında satınaldığımızdan dolayı biliyoruz ki 2016 mahsülünden alınma tohum değil,2015 in ürünü,yine de çimlenmenin çok iyi olduğunu düşünüyorum.
Haklısınız Erkan bey.. Ben de aynı şekilde düşünüyorum.. Hatta beklentimden de fazla diyebilirim. Zaten dün akşam baktığımda 1 tohumun daha çimlendiğini gördüm.
1 tane de " kesin çimlenir " dediğim var. Bekliyorum.

Eski 08-03-2017, 05:40   #645
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Alıntı:
Sayın Resulgur, tüm macerayı baştan sona fotoğrafladım. Fideleri şaşırttıktan sonra bir gün hepsinin fotosunu buraya koyacağım.

Ben tohumları Erkan bey'in verdiği linkteki gibi çimlendirdim. 12 Şubatta peçeteye koymuştum, ilk tohum 12 gün sonra çimlenmişti.

Resulgur beğendi.
Eski 10-03-2017, 20:18   #646
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2016
Arkadaşlar smokin eds ten sipariş vericem. Yalnız hazır bu kadar kargo parası vericem sizce carolinanin yanında hangi biberi alayım. Yoksa iki paketmi carolina alayım. Fikrinizi alabilirmiyim?

Senvedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2017, 22:30   #647
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Senvedat Mesajı Göster
Arkadaşlar smokin eds ten sipariş vericem. Yalnız hazır bu kadar kargo parası vericem sizce carolinanin yanında hangi biberi alayım. Yoksa iki paketmi carolina alayım. Fikrinizi alabilirmiyim?
Sadece carolina alın çarpraz dölleme yapıp orjinalliğini kaçırabilirsiniz,ben başka çeşitlerim olduğu halde bu yıl ekmiyorum,sadece carolina ektim.

Eski 11-03-2017, 11:50   #648
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-07-2016
Alıntı:
Sadece carolina alın çarpraz dölleme yapıp orjinalliğini kaçırabilirsiniz,ben başka çeşitlerim olduğu halde bu yıl ekmiyorum,sadece carolina ektim.
Haklısınız bende öyle düşünüyorum. 10 Tohumda 7 çimlenme olursa ne ala bakacaz artik

Senvedat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 11:43   #649
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2016
Benim carolina'lar da çok geç çimlendi. Hatta 10 çeşit biberden en geç çimlenen onlar oldu.
Fakat şöyle bir problemim var.

Evimin doğu-batı yönlerinde birer balkonu var. Batıdaki balkona 3'ten sonra güneş direkt olarak vuruyor. Doğudakine ise 10-12 arası direkt vuruyor. Sizce fideleri hangi balkonda tutmalıyım? Sıcaklıkla alakalı sorulara karşın İzmir'de olduğumu da belirteyim.

Incaia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 22:14   #650
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Alıntı:
Ben de sorun tohumlarda diye korkmuştum. Capsicum chinense olmasından ötürü biraz vakit alıyor çimlenmeleri.
Capsicum chinense?

hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2017, 22:29   #651
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hberbul Mesajı Göster
Capsicum chinense?
Bizim genelde bildiğimiz biberler Capsicum (Biber) ailesinin annuum türünden iken çok acı olan bu tropik çeşitler ise Capsicum (Biber) ailesinin chinense türündendir. Annuum türleri daha kısa zamanda çimlenirken tropik olan chinense türleri ise daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyarlar ve çimlenmeleri daha çok zaman alır. Genelde çok fazla acı olup aromaları da normal biberlerden daha farklıdır.

Eski 18-03-2017, 20:32   #652
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Erkan bey'in getirttiği Carolina tohumlarını 12 Şubat günü ekmiştim. 24 Şubat'tan başlayarak çimlendiler. 15 tohumdan 11'i çimlendi. Bu yüksek bir çimlenme oranı diye düşünüyorum. ( Bu vesileyle Erkan bey'e tekrar teşekkürler )

Sıkıntı şurada: Aralarında 3-5 gün çimlenme farkı olan bazı tohumların, tüm şartlar aynı olmasına rağmen neden bu kadar büyüme farkı var? Bazıları 4. yaprağı çıkarmaya hazırlanırken bazıları çıktığı gibi zayıf-cılız bir şekilde duruyor.

Gelişimi hızlı olanları şaşırtma zamanı gelmiş mi, ne dersiniz ? Şaşırtma yaparken köklere zarar vermekten korkuyorum

İşte benim Carolinalar :

Eklenen Resimler

kamil35, Milla, TCM ve 1 kişi beğendi.
Eski 18-03-2017, 20:36   #653
Ağaç Dostu

Erdal Hoca's Avatar

Fotoğrafın biri kalmış

Eklenen Resimler

Milla ve Resulgur beğendi.
Eski 18-03-2017, 21:41   #654
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdal Hoca Mesajı Göster
Erkan bey'in getirttiği Carolina tohumlarını 12 Şubat günü ekmiştim. 24 Şubat'tan başlayarak çimlendiler. 15 tohumdan 11'i çimlendi. Bu yüksek bir çimlenme oranı diye düşünüyorum. ( Bu vesileyle Erkan bey'e tekrar teşekkürler )

Sıkıntı şurada: Aralarında 3-5 gün çimlenme farkı olan bazı tohumların, tüm şartlar aynı olmasına rağmen neden bu kadar büyüme farkı var? Bazıları 4. yaprağı çıkarmaya hazırlanırken bazıları çıktığı gibi zayıf-cılız bir şekilde duruyor.

Gelişimi hızlı olanları şaşırtma zamanı gelmiş mi, ne dersiniz ? Şaşırtma yaparken köklere zarar vermekten korkuyorum

İşte benim Carolinalar :
Sn. Erdal Hoca bu tarz acı biberlerin gelişimleri ilk zamanlarda çok yavaş ilerliyor kendi aralarında bile farklılık gösterebiliyorlar. Bhut Jolokia yetiştirdim geçen yıl ilk zamanlarda çok nazlandı fakat son zamanlarda atağa geçti ve verimli oldular. Tabi çok güneş alanla az güneş alanlar arasında farklar oldu. Bazı denemeler yaptık ..

Siz ellemeyin fideleri bulunduğu kapta ortamda gelişimlerini izleyin yavaşda olsa gelişme gösterir. Şaşırtmak için çok erken bence .. Kolay gelsin

Eski 22-03-2017, 18:53   #655
Ağaçsever

kozmik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-04-2015
)) "çok gerekli değil" carolina konusunda yenisiniz sanırım

bahcedenn ve TCM beğendi.
kozmik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 20:20   #656
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Tekrar merhabalar. Önceden de yazmışsın:"30 tohum aldım hiçbiri çimlenmedi. Sonra başka biryerden 20 tane daha aldım, 10'unu annem istedi kendisi Ankara'da ben İstanbulda'yım, benim 10'un hiçbiri çimlenmedi o kadar taktikler denememe rağmen, annem 10 tohumun 10'unu da buğday eker gibi rasgele topraga sallamış 10'u da çimlendi ama geç ektiğimiz için kış geldi fazla büyüyemedi ve soldu yani tohum alamadık ve gerçek mi sahte mi anlayamadık."

Eğer elinizde fazla ve benimle paylaşabileceğiniz tohum varsa çok mutlu olurum veya yoksa bile sattığı tohumun orjinal ve sorunsuz olduğunu bildiğiniz önerebileceğiniz bir satıcı varsa paylaşabilir misiniz lütfen? Çok zaman kaybetmeden ekmek istiyorum bugünlerde.

abidinberkay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2017, 08:10   #657
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Foruma girip direk başlıyorsunuz yazmaya,halbuki belki bu sayfada belkide bir önceki sayfada link'de verdik tecrübelerimizi'de paylaştık.En azındandan bir iki sayfa yazı okumaya zahmet etseniz,sorularınızın cevabını zaten bulacaksınız.

Bir iki yıl önceki halime bakıyorum da,bir leonardit konusu,enzimler,biberler,çilekler,toprak harçları gibi daha nice konuları(en az olanı 50 sayfalık konu)hiç erinmeden,bir açlık içinde bilgi sahibi olmak için okuyordum.Ben okumayı hiç sevmeyen biri olarak bu kadar okuyabiliyorsam,herkes en azından ihtiyacı olan konuları okuyabilir diye düşünüyorum.

Eski 24-03-2017, 10:25   #658
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
Alıntı:
Foruma girip direk başlıyorsunuz yazmaya,halbuki belki bu sayfada belkide bir önceki sayfada link'de verdik tecrübelerimizi'de paylaştık.En azındandan bir iki sayfa yazı okumaya zahmet etseniz,sorularınızın cevabını zaten bulacaksınız.

Bir iki yıl önceki halime bakıyorum da,bir leonardit konusu,enzimler,biberler,çilekler,toprak harçları gibi daha nice konuları(en az olanı 50 sayfalık konu)hiç erinmeden,bir açlık içinde bilgi sahibi olmak için okuyordum.Ben okumayı hiç sevmeyen biri olarak bu kadar okuyabiliyorsam,herkes en azından ihtiyacı olan konuları okuyabilir diye düşünüyorum.
erkanbey sizin carolina lar ne durumda

hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2017, 13:23   #659
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2016
en garantisi yurtdışından üreticisinden almak

hcgo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 10:36   #660
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Benim biberlerin son hali aşağıda resimdeki gibi.Ürünü erken göreyim merakım geçsin diye,bir tanesinde tepe alma işlemi yapmadım,tomurcuklar görünmeye başladı,diğerlerini ise 20 gün kadar önce tepe alma işlemi yaptım,mayıstan önce dışarı çıkaramayacağım için geç yaptım bu işlemi.Saksılarını da nisan ortası gibi değişirim sanırım,şu anda yavaş gelişmeleri lazım,havalar iyice ısınana kadar.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024