agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni275Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-06-2013, 22:12   #31
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
evet aynen öyle oldu köylü kadın

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:21   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-03-2013
çileklerinizde çiçek oluşumu varmı*

jojoba beğendi.
köylükadın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:22   #33
Ağaç Dostu

hira's Avatar

evet çiçek oluştu ve soldular,dedim artık çileklere sıra geldi ama yok

jojoba beğendi.
Eski 09-06-2013, 22:25   #34
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
sayın hira benimde aynı sorun meydana geldi vitamin yetersiz geldi sanırım o yüzden böyle durum.iyi akşamlar

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2013, 22:26   #35
Ağaçsever

fotograf koyma imkanınız varmı.

jojoba beğendi.
Eski 09-06-2013, 22:27   #36
Ağaç Dostu

hira's Avatar

anlayamadım neden böyle olduğunu. o kadarda sabırsızlıkta ve ümitle beklemiştim çilekler bozulana dek koparmayacak ve kopartmayacaktımfotoğraf koyma imkanım şuan yok köylü kadın

jojoba beğendi.

Düzenleyen hira : 09-06-2013 saat 22:28 Neden: ek
Eski 09-06-2013, 22:35   #37
Ağaçsever

katlı sistemde ve saksıda çilek yetiştiriyorum.bu sene 300 adet saksıda çilegim vardı.üç hafta önce hasata başladım .size yadımcı olmak isterim.sayın hira

nafile** beğendi.
Eski 09-06-2013, 22:40   #38
Ağaç Dostu

hira's Avatar

of maşallah yok benim o kadar çok değil 2 kök çilekten bahsediyorum teşekkür ederim köylü kadın,şimdi biraz gezineyim,iyi geceler

jojoba beğendi.
Eski 09-06-2013, 22:40   #39
Ağaçsever

okadar üzülmeyin benim elimde saksılı çilegim var isterseniz üzerinde meyvasıda var verebilirim.

Eski 09-06-2013, 22:41   #40
Ağaçsever

sizede iyi geceler

Eski 10-06-2013, 10:38   #41
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Geçen hafta balkondaki saksılardan yediğimiz ilk çilek Oldukça iri idi, kendim yetiştirmesem hormonlu sanırdım...

Eklenen Resimler

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 16:22   #42
/

Giriş Tarihi: 21-04-2013
Vira ikinci bahar birdaha

solucan17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 14:38   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2013
Balkonda çilek

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi best86 Mesajı Göster
Herhangi bir sorunuz olursa cevaplayabileceğimi düşünüyorum.
Merhaba,
Ben de balkonumda askılı saksıda çilek fidesi ektim. Yaprakları çok güzel büyük ve canlılar ancak hala güzel çilek vermiyolar. Çilek arsızdır kısa zamanda da meyve verir diye okumuştum. Ama öyle olmadı.
Topraklarını nemli tutuyorum. İki günde bir akşamüstü suluyorum. Öğle sonrası başlayıp akşam güneş batana kadar güneş alıyolar.
Şu ana kadar yenecek boyutta 3 tane çileğim oldu. Bazı meyveleri de küçücük ve kurular. Neyi eksik yapıyorum acaba?

Şimdiden teşekkürler.

etufanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 15:41   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2013
balkonda çilek

merhaba arkadaslar resimde gördügünüz gibi 4 adet çilek mevcut ben bu yetistirdigim çilek türünü merak ediyorum birde neden sayısı az arttırmak için ne yapmalıyım saygılar.

Eklenen Resimler

posthuman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2013, 10:28   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2013
saksı da çilek

Merhaba bende bu sene balkonumda çeşitli saksilarda farkli domatesler biberler cilek ve maydanoz dereotu denedim. En iyi verimi fidelerden aldım. Tohumdan buyuttugum domatesler çok güzel serpilip tomurcuk verse de hiç meyvaya durmadilar. Eylül sonuna kadar bekledim ve artık umudumu kestim ( cilek ise bir alem. Uzadıkça uzuyor. Meyvelerini verdi yaz boyunca ama son 1 aydır sadece salkım gibi uzuyor. Ekte fotoğrafları var. Ne yapacağımı şaşırdım

Eklenen Resimler

boraun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2013, 08:27   #46
Ağaç Dostu

serpil özdemir's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2010
sn boraun ne güzel işte bi sürü çilek fideniz olmuş .ama o salkımları toprakla buluşturmanız gerek

serpil özdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2013, 18:58   #47
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2013
bahçeye diktiğim çilekler sıcaktan kuruyup gidince kalanları hemen saksıya aldım..sularını saksıda daha iyi verebiliyorum..bakalım neler olacak

kaktüsçüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2013, 20:02   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-09-2013
Merhaba. Bu bahçe işlerine çok hevesleniyordum ben de başlangıcı çilek ile yaptım. Ama henüz mevsimi değilmiş sanırım. Saksılara diktim. Kapalı balkonumda bekliyorlar. Peki su ihtiyaçları nedir bu miniklerin ? Yardımcı olursanız sevinirim .

ametarasu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 10:22   #49
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Merhaba arkadaşlar.Ben hem bahçede hemde saksıda uzun yıllardır çilek yetiştirmekteyim. Meyve konusunda sıkıntım olmadı.Bahçede Çilekler sıcaktan etkilenir ama sulamaya devam ettiğimizde tamamen kurutmadan zamanı gelince tekrar yenileme yaparlar.Soluk olması önemli değil.Tabi tamamen kurutmamaya dikkat etmek lazım.Kurumaya başlayacak diye sulamayı ihmal etmemek lazım.Ben bahçede olanları 2 günde bir suluyorum özellikle sıcak havalarda biraz solgunlaşmaya başladığında hemen su veriyorum.Saksıda olanlar gölgede ise toprak kurumaya başlayınca su veriyorum.Genişlemeye müsait bir bitki olduğu için uzun saksı kullanıyorum.İklim şartları etkiler elbette benim bulunduğum yerde saksılarım gölge ve hava şartları aşırı soğuk olmadığı için saksılarım da sürekli dışarıda durmaktadır.Birde çileklerin cinsi de önemli dayanıklık konusunda.Yediveren dediğimiz biraz daha büyük meyveli,hem yaprakları küçük hemde meyvesi küçük olan dağ Çileğim de var.Şuan yaklaşık 150 kök civarında Çileğimle mutluyuz.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 19:42   #50
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serpil özdemir Mesajı Göster
sn boraun ne güzel işte bi sürü çilek fideniz olmuş .ama o salkımları toprakla buluşturmanız gerek
Sonradan farkettim ve yaptım. Simdi ana gövde ye ilaveten 4 fide daha oldu. Çok diri ve hızlı büyüyor

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2013, 19:45   #51
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ametarasu Mesajı Göster
Merhaba. Bu bahçe işlerine çok hevesleniyordum ben de başlangıcı çilek ile yaptım. Ama henüz mevsimi değilmiş sanırım. Saksılara diktim. Kapalı balkonumda bekliyorlar. Peki su ihtiyaçları nedir bu miniklerin ? Yardımcı olursanız sevinirim .
Sadece su ver. Her fırsatta ver. Verebildigin kadar ver ama boğma. Azar azar ver. Haftada 1 de su tasana kafar dolfur saksinin altı delik olsun ki fazlasını atsın. Mart a kadar maalesef meyve vermesi zor. Mart ve Eylül arasında cosar çilek. Foto var mı?

Eski 17-10-2013, 11:58   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2013
Bende cilekci hocamızdan çilek fidesi almayı düşünüyorum. Ankara'da gerekli malzemeleri nereden bulabilirim? Daha önce alan var mı?

Halilibrahim26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2014, 14:07   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2014
arkadaşlar merhaba,
ben de evde çiçek ve meyve yetiştiriciliğine yeni başlayanlardanım. şu an çilek ekmek istiyorum lakin bir çok sorum var
1) şubat ayı ekim için uygun mu?
2) bitkiye hormon veriyor musunuz? vermiyorsanız sadece sıvı gübre mi veriyorsunuz?
3) evde çilek yetiştiriciliği için uyarılarınız nelerdir? çok teşekkürler.

hüzün beğendi.
kavunkabugu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2014, 20:28   #54
Ağaç Dostu

heva's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2008
gecen seneden yediveren cilegim var balkonda yaprakları kucucuk cıkıyor gecen sene de meyveler hep mınıcıktı ne yapmam gerekır

heva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 07:57   #55
Yeni Üye

gmzkzm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2012
merhaba ben de merak ediyorum çileklere nasıl ne çeşit gübre veriyorsunuz?
ayrıca süpermarketlerde saksıda satılan çileklerden almıştım, üzerinde çilek de vardı. saksının üzerinde dekoratif amaçlıdır yazıyordu. yani yenebilir mi ki? mis gibi kokuyordu bir tane yedim ama bir şey olmamıştı. geri kalanını çekindim yemedim. ne dersiniz ?

gmzkzm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 16:02   #56
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Arkadaşlar sormak istediğim birşey var, geçen sene çilek fidesi ekmiştim. O zaman çok fazla bilgim yoktu, çilekler sürekli sürgün veriyorlardı ben koparmıyordum. Sayısız sürgün verdiler ama tüm yaz boyunca hiç çiçek açmadılar.

Acaba çiçek açmamış olmalarının nedeni sürgünlerini koparmamış olmamdan mıydı? Yoksa çileğin çiçeklenme yaşı mı var? Bol güneş alıyorlardı. Su sıkıntıları yoktu.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 16:27   #57
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kavunkabugu Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba,
ben de evde çiçek ve meyve yetiştiriciliğine yeni başlayanlardanım. şu an çilek ekmek istiyorum lakin bir çok sorum var
1) şubat ayı ekim için uygun mu?
2) bitkiye hormon veriyor musunuz? vermiyorsanız sadece sıvı gübre mi veriyorsunuz?
3) evde çilek yetiştiriciliği için uyarılarınız nelerdir? çok teşekkürler.
Ekimi istediğiniza zaman yapabilirsiniz. Kök gelişmiş ise yazın dahi olsa çilek fideleri tutacaktır.

Saksıya ekim yaparken yanmış hayvan gübresi kullansanız bile yeterli olacaktır. İsterseniz kaliteli yaprak gübresi veya sıvı besin kullanabilirsiniz.

Çilek fidelerini sularken meyvelere su gelmesine engel olun. Fideler zaten aşırı bakıma gerek duymaz..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 16:38   #58
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Arkadaşlar sormak istediğim birşey var, geçen sene çilek fidesi ekmiştim. O zaman çok fazla bilgim yoktu, çilekler sürekli sürgün veriyorlardı ben koparmıyordum. Sayısız sürgün verdiler ama tüm yaz boyunca hiç çiçek açmadılar.

Acaba çiçek açmamış olmalarının nedeni sürgünlerini koparmamış olmamdan mıydı? Yoksa çileğin çiçeklenme yaşı mı var? Bol güneş alıyorlardı. Su sıkıntıları yoktu.
Eğer bitki hep sürgünlere çalışmış ise çiçek oranı çok düşük olacaktır. Her sürgün yeni bir fide. Bu sürgünleri toprağa kavuşturursanız verim artacaktır. Eğer sürgün yeni ise bir sonraki yıl verim artışı olacaktır.

Eğer kök gelişimi iyi ve çiçek açmıyorsa gübre ve besin takviyesi yapın. (Çilek fidesinin çeşidide önemli)

Eski 27-03-2014, 12:05   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2013
2 saksıda toplam 4 kök çileğim var minyatir güllerimde örümcek ağı gibi bişeyler oldu sanırım çileklerede bulaştı yaprakları kestim yeni çıkanlarda aynı şekilde ne yapmalıyım ?

mor-sardunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 16:28   #60
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Yapraklarda sararma oldu mu? Fotoğraf eklerseniz tam olarak cevap alabilirsiniz. Kırmızı örümcek gelmiş olabilir. Elinize beyaz bir kağıt alıp, yaprağı bu kağıda doğru silkeleyim.

Eğer kırmızı örümcek var ise kükürt alıp atabilirsiniz veya ziraatten kırmızı örümcek ilacı alabilirsiniz.

Etiketler
çıplak kök, çilek

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024