agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Turunçgiller
(https)

Beğeni Düzeni949Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-08-2012, 14:19   #451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adneser Mesajı Göster
Teras bahçedeki mayer limonum üç yaşında ilk defa meyve veriyor.

Eklenti 318696

Yakın çekim (resimleri ançak fırsat bulup yükledim)

Eklenti 318695
Maaşallah, harika ve sağlıklı görünüyorlar...

adneser ve old_platanus beğendi.
çilesiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 14:22   #452
Yeni Üye

Dün akşam , biber, domates , salatalık fidelerimi günrelerken(Sebze gübresi) limon ve diğer ağaçlarımada gübre verdim, sonucu merakla bekliyorum, bakalım fark edecekmi gelişmelerinde.

çilesiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 19:02   #453
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Merhaba çilesiz,
Portakal ağacınız da bir süre sonra diğerlerinden utanıp ürün verir diye düşününüyorum. Sağladığınız koşullar uygun olmasaydı diğerleri de keyifli olmazdı.

Bitki, aşı yerinin altındaki verimsiz filizleri büyütmekle uğraşıp, yorulmasın diye bu filizler koparılır. Aşı yerinin üstündeki filizleri koparmak tamamen sizin zevkinizle ilgili, sonuçta bu işin ticaretini yapmayı düşünmüyorsunuz değil mi?

Gübreleme mutlaka ağaçlarınızın da hoşuna gidecektir ama sonucu domates, biber kadar çabuk göremezsiniz.

En önemli soruna geldik; karıncalar. Karıncalar nedensiz bitkilerinize gelmezler. Çok büyük bir olasılıkla bitkilerinizde kabuklu bit var ve karıncalar onların salgılarına geliyordur. Karıncalar için yaptığınız ilaçlama bitleri biraz yavaşlatmış olabilir ama yeterli olmaz.Bitkilerinizin gövde ve yapraklarını dikkatle inceleyin. Varsa mutlaka görürsünüz ve ona göre önlem almanız gerekir. Kolay gelsin...

Güzin Çakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 19:14   #454
Yeni Üye

Merhabalar,
Ben daha yeni katılıyorum aranıza yaza girenken yapı marketten bir tane limon ağacı aldık her şey gayet yolunda gidiyordu biz tatile çıkana kadar 22 gün boyunca yalnız bırakacağım için çok üzülüyordum ne yapalım diye düşünürken eşim yapı marketten satın aldığı çiçek sulama Aparatı almış hatta alırken satıcı saksı küçük olduğundan yeterli geleceğini söylemiş ben evde küçük şişeleri denedim ama saksı küçük olduğundan taşımadı tabı almış olduğumuz şeyde destek vermeden durmadı. Neyse gitmeden önce limon ağacımı son kez suladım ve balon şeklindeki sulama aparatını taktım balkonum bu arada sadece sabah güneşi alıyor tüm storları çektim camın birini açık bırakıp çıktım üzülerek 22 gün sonra döndüğümde limon ağacım kurumuştu hemen su verdim belki canlanır dedim ama 1 haftadır hareket yok kurumuş olan yaprakları hala üzerinde ve yeşil gövde yeşile yakın ben ne yapacağımı bilmiyorum çok üzülüyorum eski haline döner mi? Lütfen bana yardım edin saksısını değiştirsem belki canlanır mı bilemiyorum ne yapmam gerekiyor lütfen bana yardım edin...

bbkortarla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 08:02   #455
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bbkortarla Mesajı Göster
...döndüğümde limon ağacım kurumuştu hemen su verdim belki canlanır dedim ama 1 haftadır hareket yok kurumuş olan yaprakları hala üzerinde ve yeşil gövde yeşile yakın ben ne yapacağımı bilmiyorum çok üzülüyorum eski haline döner mi?
Aydınlık, havadar bir yerde sulamaya devam edin. Sakın suyu fazla vererek çürütmeyin. Toprağı kurudukça sulayın. Şu an saksı,toprak değişimi yaparak daha da strese sokmayın. Kendi haline bırakın. Anlattıklarınıza göre hala canlı olduğunu ve bir süre sonra yeni filizler vereceğini sanıyorum.

merlict ve old_platanus beğendi.
Eski 02-08-2012, 15:36   #456
Yeni Üye

Wink merhaba

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gçakar Mesajı Göster
Aydınlık, havadar bir yerde sulamaya devam edin. Sakın suyu fazla vererek çürütmeyin. Toprağı kurudukça sulayın. Şu an saksı,toprak değişimi yaparak daha da strese sokmayın. Kendi haline bırakın. Anlattıklarınıza göre hala canlı olduğunu ve bir süre sonra yeni filizler vereceğini sanıyorum.
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.Yalnız üzerindeki olan yaprakları temizlemem gerekir mi yoksa üzerinde kalması daha mı iyi olur?Üstelik çiçekte açmış benim yokluğumda çok üzülüyorum onu böyle gördükte

Eski 02-08-2012, 23:08   #457
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Merhaba benimde bir limon ağacım var..Sizin başınıza gelen benimde başıma geldi.. Eminönü nden gübre aldım bir kovanın içine su koyup gübreyi boşalttım. Toprak hafif kurudukça suladım kovadaki su bittikçe kovaya su dodlurdum 15 gün sonra yemyeşil yapraklar çıktı. Bence ümidinizi kesmeyin...

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2012, 23:09   #458
Ağaç Dostu

banusemiha's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Üzerindeki kurulukları da atın bence..

banusemiha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 10:11   #459
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Galeri: 1
Wink Karıncalar mı yedi :)

Merhaba bir limon ağacım oldu nihayet! Çok uzun zamandır isteyip de nedensiz yapamadığım birşeydi.Limonumuz geldi , bende torf ve gübreli toprak alıp büyükçe bir saksıya yerleştirdim , suyunu da verdim,ama aklıma takılan birşey var o da yapraklarını hiç beğenmedim.Bir bilene sorayım dedim.Sanki bir tırtıl tarafından yenmiş gibi, toprağında da aynı karınca gibi 3-5 tane böcek gördüm.İlaçlama mı yapmam gerekiyor? Umarım ömrü uzun olur.

acemibiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2012, 10:13   #460
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemibiri Mesajı Göster
Merhaba bir limon ağacım oldu nihayet! Çok uzun zamandır isteyip de nedensiz yapamadığım birşeydi.Limonumuz geldi , bende torf ve gübreli toprak alıp büyükçe bir saksıya yerleştirdim , suyunu da verdim,ama aklıma takılan birşey var o da yapraklarını hiç beğenmedim.Bir bilene sorayım dedim.Sanki bir tırtıl tarafından yenmiş gibi, toprağında da aynı karınca gibi 3-5 tane böcek gördüm.İlaçlama mı yapmam gerekiyor? Umarım ömrü uzun olur.
Resim eklemeyi unutmuşum, bu arada bir başka sorumda; yapraklar biraz kirli tek tek silsem mi acaba ? Fısfısla su püskürttüm ama kuruyunca bundan pek bir farkı olmadı?

Eklenen Resimler

Düzenleyen acemibiri : 06-08-2012 saat 19:35
Eski 07-08-2012, 11:13   #461
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Thumbs down Yaprak kalmayacak yakında

Alıntı:
Ben soruma cevap alana kadar yedi bitirdi pis karıncalar Normal böcek ilacı sıksam mı, lütfen biri bir bilgi versin.Dallarında dolaşırken görüyorum, fazla da değil her baktığımda 1 tane görüyorum,belki de onu öldürsem iş bitecek

Eski 07-08-2012, 12:01   #462
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Alıntı:
Ben soruma cevap alana kadar yedi bitirdi pis karıncalar Normal böcek ilacı sıksam mı, lütfen biri bir bilgi versin.Dallarında dolaşırken görüyorum, fazla da değil her baktığımda 1 tane görüyorum,belki de onu öldürsem iş bitecek

Sayın acemibiri

Öncelikle karınca yapraklara resimdeki gibi zarar vermez, kuvvetle tırtıl işi veya çekirgeye benziyor.
Yaprakları silmenize gerek yok ama tırtılı aramak için tek tek bakabilirsiniz kolay gelsin

Güzin Çakar beğendi.
adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 18:46   #463
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adneser Mesajı Göster
Sayın acemibiri

Öncelikle karınca yapraklara resimdeki gibi zarar vermez, kuvvetle tırtıl işi veya çekirgeye benziyor.
Yaprakları silmenize gerek yok ama tırtılı aramak için tek tek bakabilirsiniz kolay gelsin
Sayın adneser , cevapladığınız için teşekkür ederim.Şimdi dallar ve yapraklar arasına baktım da geldim.Her hangi bir böcek yok karınca dışında. Acaba toprağında olabilir mi? Bu arada bu bitki bana 3-4 gün önce geldi, Yalova'da bir fidan merkezinden online sipariş etmiştim.Belki orada yendi

Eski 07-08-2012, 19:16   #464
Ağaç Dostu

Alıntı:
Limonunuzun yaprakları aldığınız da böylemiydi? eğer böyleyse daha önce bulunduğu ortamda yenilmiştir. Hala yeniliyorsa, bitkinizde yaprakları yiyen tırtıl veya benzeri bir canlı vardır.

Bitkinizin yapraklarını karıncalar yemez. Karıncalar böceklerin salgılarına gelir. Toprakta bulunsalar da yiyecek bir şey yoksa dallara tırmanmazlar. Bitkinizi her iki sorun için de çok dikkatli incelemeniz ve önlemini almanız gerekiyor.Kolay gelsin.

merlict ve acemibiri beğendi.
Eski 07-08-2012, 20:44   #465
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Alıntı:
Resim eklemeyi unutmuşum, bu arada bir başka sorumda; yapraklar biraz kirli tek tek silsem mi acaba ? Fısfısla su püskürttüm ama kuruyunca bundan pek bir farkı olmadı?
Balkonunuzu kuşlar(güvercin vs...) ziyaret ediyorlar mı?

Bu hususu tâkip etmenizi öneririm

acemibiri beğendi.
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2012, 23:52   #466
Yeni Üye

merhaba

Alıntı:
Acaba ne zaman saksı değişimi yapmalıyım limon ağacıma bu arada vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 07-08-2012, 23:57   #467
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi banusemiha Mesajı Göster
Merhaba benimde bir limon ağacım var..Sizin başınıza gelen benimde başıma geldi.. Eminönü nden gübre aldım bir kovanın içine su koyup gübreyi boşalttım. Toprak hafif kurudukça suladım kovadaki su bittikçe kovaya su dodlurdum 15 gün sonra yemyeşil yapraklar çıktı. Bence ümidinizi kesmeyin...
Çok teşekkür ederim umarım en kısa zamanda kendine gelir limon ağacım

Eski 08-08-2012, 00:53   #468
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bbkortarla Mesajı Göster
Acaba ne zaman saksı değişimi yapmalıyım limon ağacıma bu arada vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Merhabalar.

Bazen yazılanları okuyorum, yorum yazmak istiyorum ama bazende üzülerek vazgeçiyorum. O kadarda hazırcıyız ki biraz araştırıversek çok şeylere sahip olacağız ama nedense onu yapmıyoruz.Aradığınız cevap çok uzakta değil...
Sadece 10-15 mesaj üstte.

Evde Limon Ağacı

Sözüm sadece size değil sayın bbkortarla (gözden kaçmış olabilir), aksine bunu çoğumuz yapıyor. Daha önce bu ve benzeri cevap defalarca yazılmıştır ama yine sorulduğunda yine yazılıyor.Burada gönüllü cevap verecek bir sürü arkadaş var ama bu sebepten çoğu yazmak istemiyor.

Mehmet

adneser beğendi.
merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 01:04   #469
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Sayın acemibiri merhaba.

Arkadaşlar cevap yazmışlar ama eklemek istediklerimden dolayı yazıyorum.Öncelikle karıncalar tahmin ettiğiniz kadar vahşi değillerdir, karınlarını doyurmak adına talan ederler ama yaprakları yemezler.Limonunuzun yapraklarını yiyen başka bir canlı ama sanırım şuan saksınızda değil.Kalan artıklar sebebiyle karıncalar saksıya dadanmış durumdalar.Yaprakları incelediğimde sanki olayın yeni olmadığı kanısına vardım.Kesikler taze değiller (resimlerden anladığım kadarıyla) Saksıyı aldığınız yerde başından parçalanma vakası geçmiş, ben çekirge yeniğine benzettim ama tırtıl türüde olabilir.Eğer çekirge ise kalıntı bırakmaz, yer parçalar ve gider, tırtıl ise yediklerinin posasını ağacın dalları ve yaprakları üzerine bırakarak gider (çok dikkatli bakarsanız sümükümsü ince saydam izler bırakırlar).İşte bu posalar karıncaların iştahını kabartır.İmkanınız dahilinde bitkinizi iyice inceleyin, herhangi bir canlı yoksa dikkatlice spreyleme yaparak yaprakları ve dallarını su ile siler gibi temizleyin. Saksı toprağı yüzeyine en üst limitine kadar su doldurup su ile birlikte yukarı kalkan artıkları elinizle alıp çöpe atın.Hatta suyu çektikten sonra toprağın üst kısmından biraz alıp çöpe atın ve üzerine yeni toprak ekleyin.Posalardan toprağa düşenleri de saksıdan ayırmış olursunuz.Sonrası normal yaşantınıza devam edin.Yeni yapraklarla eski görüntüsünü unutturacaktır.

Mehmet

Eski 08-08-2012, 08:22   #470
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Teşekkür

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Sayın acemibiri merhaba.

Arkadaşlar cevap yazmışlar ama eklemek istediklerimden dolayı yazıyorum.Öncelikle karıncalar tahmin ettiğiniz kadar vahşi değillerdir, karınlarını doyurmak adına talan ederler ama yaprakları yemezler.Limonunuzun yapraklarını yiyen başka bir canlı ama sanırım şuan saksınızda değil.Kalan artıklar sebebiyle karıncalar saksıya dadanmış durumdalar.Yaprakları incelediğimde sanki olayın yeni olmadığı kanısına vardım.Kesikler taze değiller (resimlerden anladığım kadarıyla) Saksıyı aldığınız yerde başından parçalanma vakası geçmiş, ben çekirge yeniğine benzettim ama tırtıl türüde olabilir.Eğer çekirge ise kalıntı bırakmaz, yer parçalar ve gider, tırtıl ise yediklerinin posasını ağacın dalları ve yaprakları üzerine bırakarak gider (çok dikkatli bakarsanız sümükümsü ince saydam izler bırakırlar).İşte bu posalar karıncaların iştahını kabartır.İmkanınız dahilinde bitkinizi iyice inceleyin, herhangi bir canlı yoksa dikkatlice spreyleme yaparak yaprakları ve dallarını su ile siler gibi temizleyin. Saksı toprağı yüzeyine en üst limitine kadar su doldurup su ile birlikte yukarı kalkan artıkları elinizle alıp çöpe atın.Hatta suyu çektikten sonra toprağın üst kısmından biraz alıp çöpe atın ve üzerine yeni toprak ekleyin.Posalardan toprağa düşenleri de saksıdan ayırmış olursunuz.Sonrası normal yaşantınıza devam edin.Yeni yapraklarla eski görüntüsünü unutturacaktır.

Mehmet
Mehmet Bey çok teşekkür ederim. Oldukça açıklayıcı yazmışsınız , söylediklerinizi hemen yapıyorum.Umarım ilerleyen zamanda yeni, sağlıklı yaprakları ve meyvelerini de göreceğiz hep beraber

Eski 08-08-2012, 08:26   #471
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Teşekkür

Alıntı:
Limonunuzun yaprakları aldığınız da böylemiydi? eğer böyleyse daha önce bulunduğu ortamda yenilmiştir. Hala yeniliyorsa, bitkinizde yaprakları yiyen tırtıl veya benzeri bir canlı vardır.

Bitkinizin yapraklarını karıncalar yemez. Karıncalar böceklerin salgılarına gelir. Toprakta bulunsalar da yiyecek bir şey yoksa dallara tırmanmazlar. Bitkinizi her iki sorun için de çok dikkatli incelemeniz ve önlemini almanız gerekiyor.Kolay gelsin.
Sayın gçakar , evet yeni aldım ve yapraklar böyle geldi, sanırım dediğiniz doğru bulunduğu ortamda yenmiş.

Güzin Çakar beğendi.
Eski 10-08-2012, 16:07   #472
Yeni Üye

azizkaan's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2012
Benim de çekirdeğini ektiğim limonum filizlendi. Birkaç ay oldu, üstelik işyerinin bahçesinden aldığım alelade toprakta ufacık bir saksıda yetişti. Ama artık değiştirmem gerekiyor, yazılan tavsiyeleri de dikkate alacağım. Bu forumu kuranları da tebrik ediyorum.

azizkaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2012, 19:06   #473
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2012
Sararan ve kuruyan yapraklar

Öncelikle tüm üylere merhabalar, selamlar.

Evde çekirdekten yetiştirdiğimiz limonlarımızla ilgili sorunumuz var. Forumda konuyla ilgili tüm yazıları okudum, yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Yapraklar önce uçlardan sararmaya başlıyor daha sonra sapsarı olup kuruyor. Daha önceki limonumuzun başına da gelmişti, her gün bol suladığım için kurumuştur dedim bu seferkine az az istedikçe su verdim. Saksının dibinde su bırakmadım. Yine de sararmaya ve kurumaya başladı. Forumdan öğrendiğim kadarıyla paslı yem kesme bıçağımı toprağa sapladım ayrıca "çiçek coşturan" diye içinde azot, potasyum, demir, vs. içeren bir solüsyon aldım onu da kullanacağım.

Limonların resmi aşağıda. Dikkat ederseniz sağdaki çok sağlıklı görünüyor ama önlem alamazsam o da biraz büyüdükten sonra sararmaya başlayacak.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Bambul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2012, 18:17   #474
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2012
aranıza yeni katıldım . geçen sene aldığım limon ağacım meyveleri olgunlaşmaya başladı . ilk sararmaya başlayan limonu sizle paylaşıyorum .

Eklenen Resimler

uyarserdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 21:27   #475
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Galeri: 12
Teras bahçedeki limonlarım dört tane koparmaya kıyamıyorum

Name:  008.jpg
Views: 9615
Size:  64.0 KB

adneser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2012, 18:07   #476
Ağaçsever

hanbiyçe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2010
merhabalar ben çekirdeken limon filizi yetiştiriyorum ve bu şekilde çok güzel yavru limonlarım oldu.Muğla'da öğrenciyim ve Muğla'da yetiştirdfiğim limonum resmen ağaç olmaya başlamış.Ama Konya'daki limon filizlerim yaprak uçlarından çürüyor.İnternetten araştırdığım kadarıyla demir ya da magnezyum eksikliği;besin fazlalığı bitkide yaprak uçlarından kuruyarak ölmesine yol açarmış.Onlar da büyüsün istiyorum ne yapmalıyım

hanbiyçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 21:38   #477
Ağaçsever

old_platanus's Avatar

Giriş Tarihi: 03-07-2012
çekirdekten yetişen limon

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bambul Mesajı Göster
Öncelikle tüm üylere merhabalar, selamlar.

Evde çekirdekten yetiştirdiğimiz limonlarımızla ilgili sorunumuz var. Forumda konuyla ilgili tüm yazıları okudum, yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Yapraklar önce uçlardan sararmaya başlıyor daha sonra sapsarı olup kuruyor. Daha önceki limonumuzun başına da gelmişti, her gün bol suladığım için kurumuştur dedim bu seferkine az az istedikçe su verdim. Saksının dibinde su bırakmadım. Yine de sararmaya ve kurumaya başladı. Forumdan öğrendiğim kadarıyla paslı yem kesme bıçağımı toprağa sapladım ayrıca "çiçek coşturan" diye içinde azot, potasyum, demir, vs. içeren bir solüsyon aldım onu da kullanacağım.

Limonların resmi aşağıda. Dikkat ederseniz sağdaki çok sağlıklı görünüyor ama önlem alamazsam o da biraz büyüdükten sonra sararmaya başlayacak.

Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler.

selamlar

çekirdekten yetişen limon meyve vermez pic olur aşılamak gerekir versede turunç olur limon olmaz ben yıllar önce sizingibi saksının kenarlarına diktim cıktılar sonra onları başka saksılara taşıdım baş parmak kalınlığında sapları vardı 5 **** 6 yaşına gelmişlerdi hala meyve vermemişlerdi kışın bahcede unutmuştum dondan kurudular çok üzülmüştüm bari versede turunçlarını görseydim

old_platanus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2012, 22:43   #478
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-06-2012
Sn Uyarserdar,
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz,
Limonunuz hep içerde mi yazın çıkarıyor musunuz dışarıya Ben de kumkuat aldım bir kaç hafta önce ama bir tedirginlik de yok değildi,şimdi sizin limonu görünce çok rahatladım. Çok da sağlıklı görünüyor.Maşallah diyeyim Bol bol limonlarını göresiniz inşallah.

Denizardacan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2012, 08:57   #479
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi old_platanus Mesajı Göster
selamlar

çekirdekten yetişen limon meyve vermez pic olur aşılamak gerekir versede turunç olur limon olmaz ben yıllar önce sizingibi saksının kenarlarına diktim cıktılar sonra onları başka saksılara taşıdım baş parmak kalınlığında sapları vardı 5 **** 6 yaşına gelmişlerdi hala meyve vermemişlerdi kışın bahcede unutmuştum dondan kurudular çok üzülmüştüm bari versede turunçlarını görseydim
O kadar emin olmadan sayın MSaygın'ın yazısını inceleyin derim...
Kamkat, Kumkuat (Citrus fortunella 'margarita')

Eski 10-10-2012, 09:26   #480
Ağaç Dostu

mandalinci's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Galeri: 6
Merhaba,

Benim de bir sorum olacak.

Bahçemde benim dikmediğim bir limon ağacım var. 2 sene evvel çiçeklerini gördüm, hatta fasulye büyüklüğünde limon da vardı üzerinde. Ama kurudu ve düştü.

Fakat dalları dikenli, yanlış bilmiyorsam aşısız olanlar dikenli olur.

Kabuklu bit, galeri güvesi gibi sorunlarımız da oldu bu arada.

Eğer aşısız bir limonsa söküp, üzerinde meyvesini gördüğüm bir limon dikmek istiyorum.

Bana yardımcı olabilir misiniz?

Şimdiden teşekkür ederim.

mandalinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, balkon, citrus, limon, meyve, turunçgiller

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024