agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Balkon Bahçeciliği
(https)

Beğeni Düzeni781Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-03-2011, 10:33   #1171
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2011
Sanki biyerlerden geçmişte toprağın içine ambalaj köpüğünün ufalanıp koyulduğunu duymuştum bu doğru birşey midir? Yapılabilir mi? Faydası-zararı nedir?

Domatesci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 15:06   #1172
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Geçen sene o köpükleri ben toprağıma uygulamıştım. Ancak kesinlikle deneme derim. Çünkü toprak kuruduktan sonra balkonda uçuşan köpük artıklarından sinirlerim bozuldu. Ben de hepsini eleyerek attım bu sene

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2011, 20:53   #1173
Ağaç Dostu

Peki bir yararı olmuş muydu?

Eski 14-03-2011, 18:19   #1174
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Malum Mart 14'ü bulduk. Yani buralar için artık tam tohum ekimi, çelik dikimi zamanı. Kısacası bahar geldi. Eee bahar gelmişken benim gibi bir bitki delisi hiç durur mu? Tabi ki durmaz. Deşti domates, Tumbling Tom Red(cherry) domates, Red Robin(cherry) domates, Demre Sivrisi biber, Cin biberi, Altın çilek, Kudret narı gibi erken ekim isteyen tohumları yaklaşık 3 gün önce ektim. Malum tohumlar ekilince de saksıların kafaları böyle poşetli oluyor.

Name:  P3140003.jpg
Views: 2548
Size:  36.3 KB

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen Emre İlhan : 14-03-2011 saat 18:41 Neden: Eksik ifade
Emre İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 18:26   #1175
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Domatesci Mesajı Göster
Peki bir yararı olmuş muydu?
Toprağın hava alması, drenaj açısından iyi, ancak herhangi bir besleyiciliği sıfır. Ben yine de tercih etmem. Çok çektim rüzgarlı havalarda bu köpüklerden.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 18:43   #1176
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydın Mesajı Göster
Toprağın hava alması, drenaj açısından iyi, ancak herhangi bir besleyiciliği sıfır. Ben yine de tercih etmem. Çok çektim rüzgarlı havalarda bu köpüklerden.
Ben yine tezcanlılık yapıp şaşırtma yapacağım saksıların topraklarını hazırlarken içine koydum bile

Eski 14-03-2011, 18:47   #1177
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan Mesajı Göster
Malum Mart 14'ü bulduk. Yani buralar için artık tam tohum ekimi, çelik dikimi zamanı. Kısacası bahar geldi. Eee bahar gelmişken benim gibi bir bitki delisi hiç durur mu? Tabi ki durmaz. Deşti domates, Tumbling Tom Red(cherry) domates, Red Robin(cherry) domates, Demre Sivrisi biber, Cin biberi, Altın çilek, Kudret narı gibi erken ekim isteyen tohumları yaklaşık 3 gün önce ektim. Malum tohumlar ekilince de saksıların kafaları böyle poşetli oluyor.

Eklenti 196816
İnşallah bol verimli bir sezon geçirirsiniz,dilerim sizin için iyi geçen bir sezon olur.
Keşke burada da havalar öyle olsa.Aslında yavaş yavaş ısınmaya başladı ama ben küçücük domatesciklerimi pencere önünde yetiştirmeye çalışıyorum.
Saat 15:00 e kadar evin arka tarafına 15:00 den sabaha kadar ön tarafına taşıyorum. Evin güneye baka yüzü yok arka taraf doğuya ön taraf batıya bakıyor maalesef.
Saygılarımla.

Eski 14-03-2011, 19:28   #1178
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Teşekkür ederim sevgili, Domatesci. Üzülmeyin zaten salatalıklar yakıcı güneşi sevmezler, daha korunaklı bölgelerden hoşlanırlar. Sizin konumunuzda biberde çok güzel yetişir. Çünkü; biber gölgeyi ve serini pek seviyor benden söylemesi.

Eski 14-03-2011, 20:52   #1179
Ağaç Dostu

Zaten biberde ektim dün-bu gün topraktan çıkmaya başladılar teker teker.

Eski 15-03-2011, 08:05   #1180
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Çok heyecanlı oluyordur şimdi. Aman dikkat edin, bol ışık alsın ve yakıcı güneşe maruz kalmasın. Suyu da sadece koklatıcaz fidelere.

Eski 15-03-2011, 09:03   #1181
Ağaç Dostu

Dediklerinizi dikkate alacağım, teşekkürler.

Eski 15-03-2011, 09:14   #1182
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2010
Sezonun açılıyor olduğunu görmek çok sevindirici. Sonbaharda boşalan kovalara ektiğim tere, roka, maydonozlarımla fazla ilgilenemedim ve çok ender suladım. Onlar da serçelere kış boyu yeşil yem konforu sundu. Şimdi bakım ve yeni heyecanların zamanı. Tabi balkona alışan serçeleri de korkutup kaçırma zamanı.
Renkli dolma biberlerimi ve red robin domatesleri ektim ve yeşermelerini bekliyorum. Hepimize verimli bir bahar ve yaz diliyorum.

doctorb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 14:30   #1183
Ağaçsever

oznur's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2011
Umarim herkes icin bol verimli bir yil olur.
Bir hafta once marul,eksi ot,maydonoz ektim bahceye ama hala bisey yok,hergun buyuk umutla kosuyorum bahceye.
Dunde kucuk meyve kasalarina ektigim rokalarim cikmis,gorunce dunya benim oldu cok sevindim salatalik ve biber den hic bir tepki yok henuz.
Bitkiler hakkinda ogrenmem gereken cok sey var,hangi sebze gunes ister,ne zaman sulanir bilmiyorum.Ilk denemelerimle basari saglarim umarim!

oznur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 14:47   #1184
Yeni Üye

gestim's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2007
bu mart günlerinde balkonuma ne diksem

gestim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 19:21   #1185
Ağaçsever

seyma30's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Galeri: 1
Merhaba Öznur hanim
Salatalik icin biraz erken davranmissiniz galiba..

seyma30 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 20:23   #1186
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-03-2011
Merhabalar,

Ben de balkonda birçok sebze yetiştiriyorum.Ayrıyeten bahçem de var.Ancak bu işi yapan arkadaşların bimesi gereken en önemli şey tohumlarının doğal ve sağlam olmasıdır.

Birinci gereklilik bu.

eski tohum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 20:55   #1187
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oznur Mesajı Göster
Umarim herkes icin bol verimli bir yil olur.
Bir hafta once marul,eksi ot,maydonoz ektim bahceye ama hala bisey yok,hergun buyuk umutla kosuyorum bahceye.
Dunde kucuk meyve kasalarina ektigim rokalarim cikmis,gorunce dunya benim oldu cok sevindim salatalik ve biber den hic bir tepki yok henuz.
Bitkiler hakkinda ogrenmem gereken cok sey var,hangi sebze gunes ister,ne zaman sulanir bilmiyorum.Ilk denemelerimle basari saglarim umarim!
bugün ögrendigim bilgiyi hemen aktariyorum,mayisin 17sinden itibaren bahceye ekim yapabiliyormusuz,yoksa erken ekilen fideler buzlanmadan dolayi zarar görebiliyor ve ya ölebiliyormus...tabi ki bu heryerin iklimiylede alakalidir...

arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 21:28   #1188
Ağaçsever

merhaba

meteoroloji daha mart sonuna kadar don olabileceğini söylüyor.Açığa(Sera ve kapalı balkon dışı) tohum dikmek için erken.

Bunun için önce fide yapmakta fayda var.Sonra yaşamlarını devam ettirecekleri yere alırız.
Selamlar

Eski 16-03-2011, 03:10   #1189
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Arkadaşlar bu linkteki sayfadan bulunduğunuz ildeki don haritalarını bulabilir, dış mekan çalışmalarınızı bu tarihlere göre ayarlayabilirsiniz.

Yurt dışı için de "accuweather" adlı bir site var, oradan bakabilirsiniz. Ben şu anda siteyi açamıyorum, o yüzden link veremedim ama yukarıda yazdığım şekilde google'dan aratırsanız karşınıza çıkacaktır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2011, 17:25   #1190
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
tesekkürler sayin malbman.

arimayam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 20:58   #1191
Ağaçsever

deneme deneme se see yazım geliyormu

Eski 19-03-2011, 09:35   #1192
Ağaç Dostu

Merhabalar:
Tohumdan çimlendirdiğim salatalıklarım bir işaret parmağı kadar oldular ve 2. yapraklarını açmaya başladılar. bir tanesinin altında topraktan 1 cm kadar yukarıda gövdede beyaz 3-4 tane küçük beyaz nokta şeklinde çıkıntılar oluştu bunlar normal midir?

Eski 19-03-2011, 09:42   #1193
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Beyaz 3-4 tane çıkıntı dedikleriniz, salatalığın çilleri. Yani oralardan kök veriyor. Demek ki ortamın nemi iyi. Çıkıntıların olduğu yerleri toprakla örtün, kökler geliştikçe bitki kuvvetlenir. Aman sulamaya dikkat, sakın şimarmasınlar. Sadece toprak kurudukça ve bitki sıcaktan bayıldığında az az verin suyu. Bol ışık alan bir yerde olsun. Boyu daha fazla uzamadan 3. yaprak çıkarırsa bitkiniz güçlü gelişir.

Eski 19-03-2011, 11:49   #1194
Ağaç Dostu

Boyu bayağı zamandır uzamadan yaprakları falan gelişiyor zaten. Daha önce söylediğiniz gibi sadece koklatıyorum. Evin içi sıcak olduğundan herhalde yaklaşık 12 saatte bir torfun üstü kuruyor bende 1 kez spreyliyorum.
Birde ilk çıkan 2 yaprakla bu yeni çıkan 2 yaprakların şekli farklı neden öyle ?

Eski 19-03-2011, 14:34   #1195
Ağaç Dostu

acemi ciftci's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2009
acemi ciftci / Balkon düzenleme

Merhabalar,

Fotoğraflarda görmüş olduğunuz balkonu yeşillendirmek istiyorum. Elimde minyatür marul, limonlu fesleğen, portakal kokulu kekik, kırmızı hollanda soğanı, tiny tim domates ve nane tohumları var. Bunlara ek olarak habanero, asclepias incarnata ve heliotropium arborescens tohumu almayı istiyorum.

Ancak ne saksı, ne toprak tercihinde bir sonuca ulaşabiliyorum. Uzunlamasına olan balkon saksılarında mı ekim yapmalıyım yoksa her çeşit için ayrı bir saksı mı almalıyım? Ayrıca saksı derinlikleri, farklı toprak seçenekleri kafamı karıştırıyor.

Toplamda şunlar şunlar alınacak diye bir liste çıkarmak istiyorum. Acemiliğimden dolayı pek yapamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

minyatür marul: %80 kaliteli torf, %20 perlit, şaşırtmadan sonra bahçe toprağı
limonlu fesleğen: drenajlı toprak
portakal kokulu kekik: drenajlı toprak
kırmızı hollanda soğanı: drenajlı toprak
tiny tim domates: %50 kaliteli torf, %50 perlit, şaşırtmadan sonra bahçe toprağı
nane: her toprak türü denmiş
habanero: drenajlı toprak

Asclepias incarnata ve heliotropium arborescens için hangi topraklar gerekli bilmiyorum. Üstelik toprakların hangi hacimde kullanılması gerektiğini yine bilmiyorum. Saksı boyutları belirsiz yani.

Toplamda şunlar şunlar alınacak diye bir liste çıkarmak istiyorum. Acemiliğimden dolayı pek yapamıyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.

Eklenen Resimler

acemi ciftci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 16:45   #1196
Yeni Üye

drcetingul's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Balkonda çiçek yetiştirmek bir hobidir. Onların arasında kahvaltı yapmak ayrı bir keftir. Uygun koşullarda domates biber bile yetiştirebilirsiniz. Biberleri mevsimlik sanmayın benim balkonumda üç yıldır varlığını sürdüren ve çok değil ama 5-6 adet kapia türü kırmızı topan biber veren fidanım var. Amaç biberini yemek değil ama onun biber verdiğini görmek büyük bir zevk veriyor insana. Sizede güzel hobiler ve sağlıklıgünler dilerim.

drcetingul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 12:55   #1197
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2011
benimde balkonum da bu yıl bitkim çok.kahvaltılık biber.cheryy domates,salatalık ,feslegen ,lale var,çok seviyorum hepsini .bekliyorum neler olacak.

besimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 14:12   #1198
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Sn. acemi çiftçi,

1). Eğer, minyatür marullar için uzun saksı kullanacaksanız, her saksıya 4 adet marul ekebilirsiniz (avuç içi kadar olduğundan, 4 adet ekilebilir. Diğer tür marul olsaydı, en fazla üç adet ekebilirdiniz). Aynı anda 10-12 kadar marul yetiştirmek için en az 3 adet uzun saksınız olmalı (sadece marullar için).

2). Fesleğen, soğan, maydanoz, biber yetiştirmek için yine uzun saksılar işinizi görür. Nane ve kekik için 5 lt'lik su damacanaları ya'da o boy ve genişlik'te saksılar'da kullanabilirsiniz.

3). Domatesler için ise, EN AZ 5 lt'lik su damacanası ya'da o boylarda saksı olması, sağlıklı yetiştirme için uygundur. Bazı domates türleri küçük saksılar'da yetişiyor ama saksı ne kadar büyük ve toprak bol olursa, o kadar sağlıklı gelişim gösterirler.

4). Drenajlı toprağı şöyle yapabilirsiniz. Bahçe toprağını bol miktarda perlit ile harmanlayın ve saksıya koymadan önce, saksının altına delikler açın (bazı saksılarda delikler oluyor) ve zeminine çakıl taşı (mıcır) yayın.

Ondan sonra, harmaladığınız toprak ile saksıyı doldurun. Böylece, drenajlı toprak ve saksı elde etmiş olursunuz.

canannuman beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 14:43   #1199
Yeni Üye

ilhankuafor's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Merhaba sevgili arkadaşlar,
terasımda tohumdan domates yetiştirmeye çalışıyorum.pilastik su bardaklarına mühtelif cins domates tohumları ektim,aşagı yukarı 3 cm kadar boyları oldu bu ufaklıkları ne zaman veya hangi büyüklüge gelince asıl yerlerine almalıyım.mart 24 de ekmiştim bunları çok az fısfıslayarak suluyorum sizce dogrumu yapıyorum sulama sıklıgı ne olmalıdır.

ilhankuafor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2011, 15:39   #1200
Ağaç Dostu

ayazkentli's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2009
Sevgili ilhankuaför,

ilk çıkan 2 yapraklarını döküp, esas yaprakları çıkınca asıl yerlerine dikebilirsiniz ama siz yine'de, eğer gerçek yaprakları çıktı ise pet bardaklara yeni toprak doldurup, tekrar şaşırtma yapmanız daha iyi olur, çünki henüz çok küçükler. 15 gün sonra asıl yerlerine dikim yaparsınız. Domates fidelerine bir kaç defa şaşırtma yapmak daha iyi oluyor.

Normal'de, domates fidelerinin gövde kalınlıkları, ince tükenmez kalem kalınlığına ulaşınca, asıl yerlerine dikilmesi gerekiyor. Pazarlarda satılan hazır domates fidelerini görmüşsünüz'dür. Asıl yerlerine dikmek için, en ideal o büyüklük'te olmalılar'dır.

Yalnız, bu yıl'da geçen yıl gibi (nisan ay'ı) soğuk geçtiğinden, henüz fidecikler istediğimiz boy'a ulaşmadılar. Bu nedenle, bende zamandan kazanmak için bir kaç kök, domates, biber, patlıcan fidesi alıp diktim.

Fotoğraf'ta görülen ve hazır alınan domates fideleri (duvara dayalı olanlar), hemen asıl yerlerine dikilebilir boydalar.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
ayazkentli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024